naar ener ti k Duitse bankrover naar Nederland? JU Motor vliegt uit baan - vijf gewonden I Politie grijpt aanrander (20) LEPELAARS ZIJN TERUG TV-studio of Firato 1963 Rus hindert Amerikaan in luehtcorridor Zes vrienden van spion ook gestraft Horeca-prijzen CTan omhoog Geen nota Auto tegen bus met kinderen: één dode Wervelstorm treft Pakistan: 400 doelen I Goederenwagons ontspoord Garry Davis kon Jongetje verdrinkt in wetering SCHIP VAST EN WEER VLOT Indonesische missies ïïr;T VRIJE VOLK DONDERDAG 30 MEI 1963 PAGINA 8 W erklooshei d Anders dan andere door zijn eigen Karakter-maar altijd dezelfde door constante kwaliteit... 25 stuks f1.- 20 stuks 80 ct EEN LAURENS PRODUCT (Van een onzer verslaggevers) Sinds eind januari 1963 heeft een bromfiets bestuurder van omstreeks 120 jaar voornamelijk in de avond uren op wegen rondom Leiden, vrou wen en meisjes tussen 17 en 30 jaar lastig gevallen. Een groot aantal van deze ge vallen is de politie bekend geworden nadat de man op heterdaad werd betrapt en tijdens een verhoor een aantal bekentenissen hooit afgelegd. Van een aantal gevallen is echter geen aangifte van derden gedaan. Getuigen of slachtoffers worden daarom verzocht hiervan alsnog mel ding te maken bij de plaatselijke politie. UTRECHT (ANP). Op het sta tionsemplacement in Groningen zijn vanmorgen twee goederenwagons ontspoord. Tengevolge hiervan wer den de hoofdsporen tussen Gronin gen en Assen gestremd. Vanuit Gro ningen reden vanochtend D.-E.- treinstellen, waarna men in Assen op de elektrische treinstellen naar het westen overstapt. jl/Taar al te vaak en al te snel L wordt in sommige kringen en heus niet alleen aan de borrel tafel de gedachte geopperd: een beetje meer werkloosheid, zou een eind maken aan een aantal van de economische 'moeilijk heden'. die een gevolg zijn van da spanningen op de arbeidsmarkt. Wij hebben al bij herhaling be toogd. dat wij de spanningen op de arbeidsmarkt verre prefereren boven de psychische, financiële en vele andere spanningen, die in het gezin van de kostwinner ver oorzaakt worden door werkloos heid. Het is goed ook van andere kant nog eens een waarschuwend ge luld te horen tegen de oppervlak kige beweringen van lieden, die niet alleen de ellende van de der tiger jaren zijn vergeten, maar bovendien nu nog niet hebben be grepen dat van werkloosheid geen enkele stimulans voor de economie uit gaat. Ir. W. van Osselen, algemeen voorzitter van de FME, de grote Werkgevers Federatie voor de Metaal- en Electrotechnlsche In dustrie. heeft sprekend over de noodzakelijke opvoering van de produktiviteit gezegd: 'Onder alje middelen is er één die geen rbl meer behoort te spelen, en dat ls de wensdroom, dat door wat meer werkloosheid alle problemen van een te lage arbeidsprestatie met één slag zouden zijn opgelost. Zelfs al zou dit middel doeltref fend zijn, dan ioch acht ik het zoveel erger dan de kwaal die men ermee bestrijden wil. dat ik het propageren e.-van onsympa thiek en onjuist acht.' W/ij vinden dit zeer juist opge- vv merkt en bijzonder sympa thiek, dat ir. VaD Osselen dit nog eens duidelijk in werkgeverskring naar voren heeft gebracht. Onzer zijds onderschrijven wij en stellig ook het overgrote deel van de arbeiders ook het vervolg van zijn opmerking: 'Uiteraard betekent dit ander zijds, dat wij van onze werknemers moeten kunnen verlangen,.dat zij de voor hen toch zo betekenisvolle volledige werkgelegenheid niet met een te lage arbeidsprestatie honoreren.' Uiteraard, mits In de honorering ook de andere voordelen, die de bedrijven van de volledige werk gelegenheid in hun winstmarges genieten ook voor de werknemers volledig tot uitdrukking komen. Een groep lepelaars stijgt op, om voedsel te. zoeken voor de jongen, die hongerig en onbeschermd in het nest achterblijven. Ze zijn ook dit voorjaar weer gekomen. Na een lange vlucht "uit de Nijldelta zijn ee neergestreken in het reservaat Het Zwanenwater te Callantsoog om daar te nestelen, te broeden en de jongen groot te brengen. Veel jonge vogels zijn. ten offer gevallen aan het barre voorjaar, zodat de troep, 'die in ie herfst naar Egypte terugkeert, kleiner zal zijn dan in anderejaren. (Van een onzer verslaggevers) Een complete TV-studio komt op de tentoonstelling Firato 1963 die van 13 tot en met 22 september wordt gehouden in de nieuwe RAI te Amsterdam. NTS en omroepver enigingen zullen daar dagelijks pro gramma's verzorgen. Een deel van deze programma's zal worden uitgezonden via het na tionale televisienet. Het publiek zal de gelegenheid krijgen bij deze uit zendingen te zien, hoe het achter de schermen toegaat. Advertentie I.M. speciaal handschoenen magazijn rotterdam: wf" karei doormanstraat 294 tV .V "den haag 'venestraat 3 O BERLIJN (Reuter) Een Rus sisch jachtvliegtuig is woensdag een vliegtuig vande Amerikaanse lucht macht in de Berlijnse luehtcorridor tot op zestig meter genaderd, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder woens- dagavotiu meegedeeld. De Amerika nen hebben een protest, ingediend by de Russische vertegenwoordiger op het luchtveiligheidscentrum' van Ber- ïyn. MOSKOU (Reuter, AP) Zes hoge officieren en wetenschappelijke werkers in de Sowjet-Unie die op vriendschappelijke voet verkeerden met de terechtgestelde Russische spion Oleg Penkowsky, zijn discipli nair gestraft, zo meldt het regerings blad Izvestia. Zo is de 62-jarige Serge Varentzow die twee jaar geleden tot maarschalk was benoemd, van zyn functie ont heven en in rang verlaagd. Zeven jaar lang was hij opperbevelhebber van de. artillerie geweest. Varentzow, aldus Izvestia, geloofde de klachten van Penkowsky over zyn. zogenaamd onwettige demobilisatie" uit het SowjetJeger, stond erop dat zijn negatieve getuigschrift uit de dienst werd herzien en hielp hem by het krijgen van een werkkring by de staatscommissie voor de coördinatie van het wetenschappeiyk onderzoek. De verklaringen in het blad zijn afgelegd door luitenant-generaal Goray, de eerste militaire, procureur van de Sowjet-Unie. Gomy legde er de nadruk op dat Penkowsky's vrien den en kennissen niets afwisten van zün spionagewerk en dus niet straf rechtelijk vervolgd zyn. maar „hun gedrag verdient de ernstigste open bare afkeuring." Gomy noemde de geruchten in het westen als zou Pen kowsky niet zyn doodgeschoten, „ge bazel". READING Pennsylvania (Reuter, AP) Twee Amerikaanse jongens van 16 en 18 jaar, Charles Montagna en Edgar Barron, die de vtouw van een tandarts te Reading In Pennsylvania acht uur in baar buis in gijzeling hadden gehouden, zijn in elkaar ge zakt en overleden, toen ten slotte de politie ter plaatse kwam en hun sommeerde zich over te geven. Aan genomen wordt dal zij vergif had den ingenomen met een glas limona de dat de betrokkene, mevrouw Ka- therine Hamilton, hun had aangebo den. Het was volgens de politie niet de bedoeling van dejongens de vrouw kwaad te doen of te beroven, maar slechts zich in haar huis te verber gen. De politie zocht hen omdat zy een klein wapenarsenaal in hun auto meevoerden. Dit plan mislukte echter, omdat uitelndeiyk een buurman de politie van hun verbiyfplaats op de hoogte bracht.' De jongens gaven zich. na de som matie, binnen tien minuten over, maar bij het naar buiten gaan zak ten zy voor de ogen van de politie in elkaar. Vermoedeiyk waren zy van plan met de wapens in hun auto overval- 'en te plegen. W7ij begrijpen wel dat onze rege- ring de aardbol niet kan af draven met nota's waarin zij van haar verontrusting getuigt over wat er by onze medeleden van de Verenigde Naties binnendeur.? voorvalt. Zy zou het druk heb ben. En niet overal ls men en thousiast over de goede vriend die lellen toont. (Van een onzer verslaggevers) De horecabedrijven gaan op 5 juni bun prijzen verhogen. Eten, drinken en slapen zullen over het algemeen twee percent duurder worden. Mi nister De Pous heeeft de prijsverho ging goedgekeurd na overleg met de werkgevers en werknemersorganisa ties. (Van een onzer verslaggevers) Zit de 27-jarige Duitse PïT-be- ambte Rudolf Macieyczyk, die gis teren te Hamburg een half miljoen mark aan bankbiljetten heeft gesto len. en die gewapend zou zijn met ten vuurwapen, met zijn auto in Ne derland' De Nederlandse politie houdt er rekening mee dat dit zo is. De Duitser is vermoedelijk by Glaner- brug (Enschede) over de grens ge komen met een blauwe Taunus 17M NUMMER HH - VR - 222. Heel Hamburgsprak gisteren over de geraffineerde manier waar op Macieyczyk zich heeft meester gemaakt van een half miljoen aan bankbiljetten. Hij begeleidde de chauffeur van een postauto, die van het girokantoor een routinerit langs een aantal bijkantoren in het noor delijk deel van de stad maakte 'In de wagen lagen tientallen zak ken met bankbiljetten, meestal be stemd voor pensioenuitkeringen. Toen de auto langs het station kwam, vroeg Macieyczyk de chauf feur even te stoppen, omdat hy, zoals hy zei, even een pakje voor zijn grootmoeder moest afgeven. Toen hy 20 minuten later nog niet terug was sloeg de chauffeur alarm. Zijn bijrijder bleek toen echter spoorloos te zijn verdwenen met 515.000 mark (ruim 450.000 gulden) aan bankbiljetten, die hij even te voren in een koffertje moet hebben gestopt. De totale verhoging mag niet meer dan twee percent van de totale om zet bedragen, maar de ondernemers mogen zelf uitmaken hoe ze dat be drag over hun prijzen omslaan. Het is dus mogeiyk dat' sommige bedrij ven de prys van het ene artikel met meer dan twee percent verhogen en de prijs van een ander met minder. Woensdagmiddag is het vierjarig zoontje Leo van de familie P. van den Heuvel uit De Zijde te Ouder kerk a. d. IJsscl door verdrinking om het leven gekomen. Toen de ouders het kind misten en met enige buren op onderzoek gingen, vond men het kind in een wetering. Dokter W. J. Leeuwenburg heeft nog geprobeerd de levensgeesten op te wekken, maar deze pogingen bleven zonder resultaat. Maar Zuid-Afrika ls een land waarvoor In Nederland veel sym pathie is geweest. En bij de ras senproblemen van dat land voelen de Nederlanders zich meer be trokken dan bij soortgeiyke vraagstukken elders. Daarom is het niet zo gek als Nederland in Zuid-Afrika aan de bel zou trek ken. Steunt de regering daar niet vooral op het Zuidafrikaans sprekende volksdeel, dat meer clan aan welk volk ook aan het Neder landse verwant ls? De regering wil zich echter toch niet tot tolk van de ongerustheid over de principiële afkeuring van de verscherpte apartheidspolitiek in Nederland maken. Men weet in Zuid-Afrika toch wel hoe men in Nederland over deze politiek denkt, zegt de minister-president in antwoord op dr. Vondelings vragen. Dat kan wel zo zyn. Voor ons is beslissend of een nota van de Nederlandse regering in deze af schuwelijke zaak enige invloed ten goede zou hebben. Dat hangt van de verhouding tussen de Zuid- afrlkaanse en de Nederlandse regering af. En van de personen. De Zuldafrikaanse regering heeft tot nu toe niet de indruk gemaakt zich door buitenstaanders te laten beïnvloeden. Zij gaat onverdroten door op een weg die naar onze overtuiging de positie van de blanken in Zuid-Afrika onhoud baar maakt. Feitelijk onhoudbaar en moreel onhoudbaar. Het laat ste is het ergste. (Van een onzer'verslaggevers) Een personenauto, vaarvan'de be stuurder vermoedelijk onwel was ge worden, is gistermiddag op de weg Vierhouten-Elspeet frontaal in bot sing gekomen met een bus kinderen van de Amsterdamse Burgemeester De Vlugtschool. De bestuurder van de personenauto, de 48-jarige W„ R. Otte, hoofd van de Landbouwschool van de Gelderse Maatschappij van Landbouw te Epe, werd levenloos achter het stuur gevonden. In de bus liepen drie van de zestig kinderen lichte verwondingen op. Nadat de gewonde kinderen door een arts warenbehandeld, konden zij met htm groep in een andere bus de reis naar Amsterdam voortzetten, waar zü om half tien arriveerden. De kinderen hadden een driedaags schoolreisje gemaakt naar de Paas- heuvel in Vierhouten. (Van een onzer verslaggevers) Na een aanvaring met het West- d-itse 1500 brt. metende schip Anna re. ter hoogte van Texel is gister- ave'.vl het onder Libanese vlag varen de schip Elpidoforos (4963 brt) met een gat van vier vierkante meter aan de grond gelopen. Het lag, de kop om- hoo-, op een zandbank ter hoogte van de Sluftervallei ten noorden van De Koog. Enkele uren later wist het schip eigendom van de Palmar Cia Navaira S.A. op eigen kracht vlot te komen. Het ging geëscorteerd door de Schouwenbank van Smit en Co, op weg naar Rotterdam. Ook de sleep boten Doggersban-k, Vliestroom en Stortemelk waren in de nabijheid. DJAKARTA (AP, Reuter). Drie Indonesische ministers zullen mor gen aan het hoofd van militaire en economische missies naar Moskou vertrekken, zo meldt het persbureau Antara. De militaire missie die onder leiding staat van luitenant-generaal Mhidajat, minister van Verbindin gen, PTT en toerisme, zal trachten de in 1961 met de Sowjet-Unie ge sloten b'ewapeningovereenkomst te verbeteren. De Tsjechische legatie in Kopen hagen heeft, na herhaald protest van het Deense Ministerie van Buiten landse Zaken, verklaard dat zy het uitgeven van visa voor bezoeken aan Oost-Duitsland als dienstbetoon aan Deense burgers beschouwd zal staken. Advertentie LM. DACCA (Reuter) Bij de wervel storm, die woensdag het kustgebied langs de Baai van Bengalen heeft getroffen, zouden 400 a 500 mensen om het leven zyn gekomen. Dit is donderdag meegedeeld door de gouverneur van Oost-Pakistan. De gouverneur, die per vliegtuig naar Chittagong, een havenstad aan de baai, was geweest, zei tegen ver slaggevers, dat 85 percent van dee hutjes in dit gebied, waar duizenden mensen wonen, geheel of gedeelteiyk verwoest is. Een badplaats op rond 125 km ten zuiden van Chittagong en vele eilandjes zyn geïsoleerd. De re gering ran Oost-Paklst&n heeft rond 150.000 gulden uitgetrokken om de ergste nood te lenigen. In 1961 werd dit gebied eveneens getroffen door een wervelstorm die gepaard ging met een springvloed. Ruim 14.000 mensen kwamen toen om het leven. HEESCH (ANP). Bij een ernstig ongeval in Heesch zijn gisteravond twee mensen levensgevaarlijk en drie minder ernstig gewond. De 17-jarige S. uit Heesch hield met enkele jongelui met bromfietsen op een niet meer in gebruik zijnde wielerbaan „races". Daarbij is S., die een motor bereed, van de baan ge raakt en met zijn voertuig over de dijk bij de baan gevlogen. De motor raakte enkele palen op de dijk en vervolgens het 15-jarige meisje VV. uit Heesch, dat met haar vader en 11-jarige broer naar de jongelui stond te kyken. He*- meisje en S. zyn levensgevaarlyk gewond opge nomen in het ziekenhuis te Oss, de vader en de broer van het meisje werden licht gewond. Een andere toeschouwer, de heer V. uit Oss, is met een shock overgebracht naar het ziekenhuis.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1