arts in arrest: in huis Spanjaarden worden over grens gezet Officier vraagt geen straf: op woomva Tegen commissionair twee jaar geëist van een ton geweigerd Culemborg geniet van 'schot in de crapaud' Rumoer om Leidsepleinfiguur Duitsers worden geen inwoners van Budel Douanier hielp smokkelaar; acht maanden Miss Dousadj Jongen gedood onder truck zó iekker Trekker valt op man in sloot Jongen (17) door trein gegrepen Fietser gedood zó gezond HET VRIJE VOLK WOENSDAG 5 JUNI 1963 PAGINA'3 Huis uit met versgebrande hazelnoten, roomcaramel en voilemeik chocolade Ziekenfondsen Zielige nar Rancunes Geheim Aangrijpend Verontwaardigd BERT STOOP c -,'4 4-^: <c-V xi&ga&tm (Van een onzer verslaggevers) In een woning aan de Lange Leidsedwarsstraat te Amsterdam heeft de politie dinsdagavond de 29-jarige semi-arts B. H. aan- jgehouden, nadat in zijn woning een hoeveelheid verdovo«de (middelen was gevonden. j Vier rechercheurs deden omstreeks 5 uur huiszoeking. ZfJ werden ont vangen door een jongeman, die Oïnni d ei 1 ij k nadat de rechercheurs de woning betreden hadden, spoorloos wist te verdwijnen, vermoedelijk via het dak. Bij hun onderzoek vonden de poli' tiemannen van de afdeling bestrij ding verdovende middelen onder een tafel en in een boekenkast een hoe veelheid marihuana en een ander verdovend middel waarvan de aard nog niet is bekendgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) Op last van de officier van Justitie ie Maastricht zullen deze week vier Spaanse mijnwerkers als ongewens te vreemdelingen over de grens worden gezet. Drie van hen waren zaterdagnacht betrokken bij een vechtpartij in Val kenburg. Een zestal dronken Span jaarden had hier na sluitingstijd in een van de cafés ruzie gekre sen met een inwoner van Valken burg. Zij raakten later slaags met de politie, waarbij ®«n beide kan ten rake klappen vielen. Diezelfde avond had een andere Spanjaard een meisje lastiggeval len, dat met een vriendin in Maas tricht wandelde. Ook hij zal deze week over de grens worden gezet. DEN HAAG (ANP) Het bevol kingsregister van de gemeente Budel zal niet worden aangevuld met een groot aantal Duitse namen de na men van de Duitse militairen en hun gezinsleden uit de legerplaats Budel. Minister Toxopeus heeft op schrif telijke vragen van het KVP Tweede- Kamerlid de heer Van Heivoort ge antwoord dat inschrijving :.n de Duitsers in het Bulandse bevolkings register niet zal geschieden, omdat hun verblijf in Nederland doorgaans van korte duur is. Op die manier krijgt Budel echter geen hogere uitkering uit het gemeen tefonds. terwij! de gemeente toch wel voor hogere uitgaven komt te staan door de komst eri de aanwezigheid van de Duitsers. Van de andere kant ontvangt de gemeente van de Duitsers wel grond belasting. straatbeiasting, rioolbelas- ting, reinigingsrechten en legesgelden, zodat het evenwicht dan misschien wordt hersteld, aldus de bewindsman. Het departement zal nog nagaan of Budel in de toekomst in aanmer king moet komen voor een hogere uit kering uit het gemeentefonds. De semi-arts was op dat moment niet thuis. Hij werd enige tijd later, toen hij zijn woning betrad, ge arresteerd en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. H. is al geruime tijd in het nieuws geweest, omdat hij een van. de be langrijke medewerkers was van long- kankerbestrijder Robert Jasper Grootveld, die in zijn gevecht met magische middelen tegen de versla ving aan het roken de zogenaamde ■"happenings' organiseerde in de hoofdstad. De groep Leidsepleinjongeren die hem volgen spreken van 'de opstand der verslaafden', die de weg zou ope nen naar een nieuwe vrijheid. De semi-arts H. had een aoarte theorie. Hij meende, dathet roken van marihuana onder medisch toe zicht een eind zal maken aan de riicotineversiaving. Voor de Leidse- plelnjeugd was dit een geheel nieuw gezichtspunt en velen van hen gin gen naar Ibiza ISpanje) om daar marihuana te bemachtigen. Op Ibiza heeft de semi-arts zichzelf aan een marihuanakuur onderworpen en hij meent dat deze behandeling erote 'mogelijkheden biedt. j Volgens hem zou marihuana niet j verslavendwerken in de strikte zin ?van het woord. Zo overtuigd was hij 'van zijn gelijk, dat hij zijn'op 19 ja nuari geboren dochter de naam Marie Hiiana gaf. Kortgeleden heeft de huiseigenaar waarvan de semi-arts de woning aan de Lange Leidsedwarsstraat heeft ge huurd, een proces tegen H. aange spannen om te pogen hem uit de woning verwijderd te krijgen. Als re den gaf de huiseigenaar op. dat er feesten weiden georganiseerd waar van, de strekking niet in overeenstem ming was met normaal woningge bruik. De rechtbank r's van de huiseigenaar afgewezen, om dat er geen ocv.v., v. geoorloofde r"---- »- (Van een onzer verslaggevers) De 45-jarige douanebeambte J. van O. uit Enschede is gisteren door de rechtbank te Aimelo veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maan den mei aftrek waarvan drie maan den voorwaardelijk. De cis Was tien maanden met aftrek waarvan drie voorwaardelijk. De douanebeambte .had terechtge staan omdat hij de Eiischedese koop man J. F. S. had geholpen bij het smokkelen van TV-t.oesteIlen uit Duitsland. De verdachte stond bij de koopman in het krijt door aanschaf fing van een TV-toestel. De afspraak was gemaakt dat Van O. telkens vijf tig gulden van zijn schuld mocht af trekken als hij de koopman ongehin derd over de grens liet gaan met zijn auto vol smokkeltoefitellen. Wegens omkoping van een ambte naar werd de 51-jarige koopman ver oordeeld tot vier maanden. Boven dien kreeg hij een maand voor het smokkelen van TV-toestellen. Der tien van deze toestellen en een radio werden verbeurd verklaard. De schoonzoon van S. kreeg een maand voorwaardelijk en honderd gulden boete. Prinses Beatrix heeft gisteren op Drakesteyn Miss Dousadj ontvangen, samen met de andere leden van hei Nederlandse actie-comité voor de her bouw van het verwoeste Perzische dorp. Miss Dousadj, die voluit Adele Rompius-Sadrille heet, is van Perzi sche afkomst. 5Ee bood de prinses ondermeer namens het comité een mapje met foto's van Nederlandse ar tiesten aan, zoals er in het f ader van de actie verkocht zuiien worden ten bate van een moskee en een school in Dousadj. Ook waren er glazen mei kandtekeningen van artiesten voor de prinses. Miss Dousadj staat tussen de heei Romplus en pater Stokman in. LEKKERKERK (ANP) - Gister avond reed de 13-jarige Herman de Haan uit Lekkerkerk met zijn fiets onder een truck met oplegger. De jongen was op slag dood. Advertentie I.M. Noodweerexces noemde de officier b(j de Haagse rechtbank gisteren de schoten die op 3 maart in het Leidse woonwagenkamp een woonwagenbe woner ernstig verwondden. Hij vroeg dan ook ontslag van rechtsvervolging en onmiddellijke invrtjheidsstelUng van de 28-jarige verdachte, Antoais Cor nells S. De rechtbank stemde met het laatste Sn. Even nadat op de bewuste dag de familie S. met. zeven wagens het Leidse kamp binnengetrokken APPINGEDAM (ANP) Dinsdag avond is te Wirdum (Groningen) de 55-jarige ongehuwde landarbeider O. Meeuwes in de nabijheid van zijn boerderij met een trekker in de sloot gereden, onder het voertuig terecht gekomen en ter plaatse aan de opge lopen verwondingen overleden. Passerende dorpsbewoners, die de trekker zagen liggen, sloegen alarm. Men kon met. behulp van een andere trekker het in de sloot liggende ge vaarte enigszins lichten, waarna men het slachtoffer kon bevrijden. AMERSFOORT (ANP) De 17- jarige H, uit Nijkerkerveen is gister avond met zijn bromfiets op de spoorwegovergang in de Domstraat te Nijkerk door een trein gegrepen. De jongeman werd zo ernstig ge wond, dat hü ter plaatse is over leden. De overweg is met knipperlichten beveiligd. De Russische bioloog Denis Ni- kitin heeft in grondmonsters nog on bekende organismen ontdekt, veel kleiner dan tot nog toe bekende mi cro-organismen en in da vorm van parapluus, sterren en draden, aldus meldt Tass. De mogelijkheid zou be staan dat het voor het merendeel le vende organismen betreft. was, knalden de schoten. E'en ses jaar ge leden op ccn vostbalveld ontstane vete tussen de familie S. en de fa milie Basiii was de aanleiding dat de Easili's niet met do familie S. in hetzelfde kamp wensten ta zfjn. Drie Easili's, genaamd Tom Mix Boele en Janus kwamen met een pi stool in de hand op de familie S. af Volgens de leider van de familr S.. Pist S„ een oo mvan de verdacht begon de tegenpartij te schieten. Antonie Cornells S. had ondertu. sen een geladen karabijn uitzijn wa gen gepakt. Hij schoot in de lucht, maar de tegenpartij kwam al schie tend naderbij, waarop Antonie Cor nells S. lager mikte. Hij raakte Boe le in de maag en in het linkerbeen. Volgens de getuige-deskundige dr. Zeldenrust is het nog de vraag of Boele wel geheel zal herstellen. De officier achtte het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel wel bewezen, maar hij wilde het als noodweer zien. mede naar aanleiding van een aantal anonieme getuigenissen die bij de poütie zijn afgelegd. ('Het kan een. twee of drie jaar duren, maar pakken doen de BasiU's je en ze maken je koud'). De raadsman van verdachte wees er nog op dat het geen wonder is dat de pistolen van Tom Mix, Boele en Janus noofl zijn gevonden, omdat de politie, pas twee dagen na de schietpartij het kamp doorzocht heeft, heeft. j£r ls de laatste ('Van een -.ier verslaggevers" Twee jaar gevang! nissiraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van Justitie dlrisdsi^aiidti^ij geëist tegen de 29-jarige commissionair in effecten F. G. W. tv T, te Rotterdam, die zich voor de Rotterdamse rechtbank moest verantwoorden wegens verduistering van waardepapieren ten nadele van cliënten van wie hij deze stukken In open bewaargeving ontvangen had. De waarde van het verduisterde effectenbezit zou ongeveer ƒ190.000, hebben bedragen. De meeste van die stukken had T. in het najaar van 1961 in depot ge kregen van klanten van een ander commissionairskantoor voor wie hij het Rotterdams filiaal als directeur had beheerd. Toen hj) voor eigen re kening zaken ging doan, hadden zü hem hun fondsenbezit toevertrouwd. Op zijn beurt gaf hij die effecten in depot bij een Amsterdams makelaars kantoor. waarbij hij de indruk wekte dat de binnen- er. buitenlandse waar- nieuwe roman, op R.-K. Kerk Elke nieuwe roman van Heinrich BöII is een literaire gebeur tenis in West-Duitsland. Niet alleen omdat deze rooms-katho- lieke auteur gemeten naar de oplagecijfers van zijn boeken de belangrijkste naoorlogse schrijver is (zelfs in Rusland is hij de meest gelezen buitenlander!), maar ook omdat hij zijn bewonderaars vaak lang laat wachten op nieuw werk. Na 'Biljarten om half tien', dat in 1959 verscheen en ook in Nederland veel succes had, heeft hij alleen nog maar een sur realistisch toneelstuk 'Een slok aarde' geschreven, maar deze zijsprong naar het theater oogstte weinig applaus. Nu ls dan na lang wachten BölJs nieuwe roman verschenen:' 'Ansichten eines Clowns' (Meningen van een clown)*. Nog voordat h(j het manuscript klaar had, deed een der grootste Wcst- duitse geïllustreerde weekbladen er een bod van vér over de 160.000 mark op. Böll weigerde deze berg geld en gaf de in München verschijnende 'Süddeutsche Zeitung' het alleenrecht 'Ansichten eines Clowns' (tegen een veel lager honorarium) als feuilleton te publiceren alvorens het In boek vorm uitkwam. ment, waarop zijn tiasco ais kunste naar cn minnaar een feit is en hij verscheurd wordt door eenzaamheid, laat hij zijn leven aan zich voorbij trekken. De clown Hans Schnier, wiens levensgeschiedenis Heinrich Böll vertelt, is een 27-jarige pantomi- tnespeler, zoon van een bruinkolen miljonair, die liever een. eerlijke hansworst dan een huichelachtige burgerman-met-een-bankrekening wil zijn. Hoewel hij van protestant se huize is, voelt hij zich atheïst 'en aan niemand kerkbelasting schuldig, Niettemin vervelen atheïsten hem evenzeer 'omdat ze altijd alleen maar over God willen pra ten' als katholieken, die hem nerveus, en protestanten, dte hem ziek maken. Daarom treft hij het niet. dat zijn vriendin Marie, mei wie hij zes jaar als man en vrouw- leeft, vroom rooms-katholiek is en zich ten slotte door haar vrienden uit de kring van 'progressieve ka tholieken" laat overhalen hem te verlaten. Ze trouwt met een gerespecteerde rooms-kathöliek. Voor haar eindigt daarmee-'een leven in zonde", voor de clown begint daarmee de prosti tutie, die de kerk sanctioneert. Dc clown raakt aan lager wal, drinkt te veel en daalt in de grust vau publiek er) .critici, On het me- Uit de eens zo gevierde kunstenaar wordt een zielige nar. uit de minnaar een zwakkeling, die niet opgewassen is tegen het verlies van zijn vriendin. In een visioen ziet hij haar in het gezelschap van de man met wie ze een écht huwelijk aanging. 'En als lk me voorstelde dat ze zijn sigaret uit de asbak zou nemen en oproken zou, werd ik bijna waanzinnig. En zelfs de gedachte, dat hij niet rookt, was geen troost voor me.' Eenzaam en vertwijfeld, vol ran cunes tegen de burgerlijk-katholieke maatschappij, die hem van alles be roofde, eindigt de clown ais zingende bedelaar op de trap van het station in Bonn, en nog wel op de dag van het carnavai. 'En dat was goed, want nergens kan een vakman zich beter verschuilen dan onder amateurs.' 'Ansichten eines Clowns' is echter niet alleen de ontroerende geschiede nis van een verloren liefde. Böll is namelijk ook in de huid van de atheïstische clown Hans Schnier ge kropen om tussen de regels door mes scherpe kritiek te leveren op de ver- roomste maatschappij van Keulen en Bonn. op de rooms-katholieke huwe lijksmoraal en de blijmoedigheid, waarmeevoormalige nazi's nu weer de goede democraat, uithangen. Schniers moeder is iemand van de laatste categorie. Enkele dagen voor de Duitse capitulatie laat ze haar zestienjarige dochter Henriette als vrijwilligster naar een luchtafweer- batterij vertrekken 'om de joodse Yankee's weer van onze heilige Duitse bodem te verdrijven.' Henriette keert niet terug en haar dood legt bij haar jongere broer Hans de kiem voor de haat, die hij zijn leven lang tegen zijn moeder blijft koesteren. Die haat, verandert in minach ting ais die moeder na de oorlog presidente van het 'Centrale Co mité van verenigingen ter verzoe ning van de rassentegenstellingen' wordt, in welke functie zij af en toe naar het Anne Frankhuis in Amsterdam reist. Ze organiseert ijverig party's waarop haar vrien den tegenover 'argeloze voormalige joodse emigranten* rondbazuinen nazi en antisemiet te zijn geweest, maar 'dat die hele geschiedenis ons pas goed de ogen geopend heeft.' Die ex-emigranten begrepen niet, dat het geheim van de verschrikking in de details ligt. Berouw hebben over grote dingen: politieke vergissingen, overspel, moord, antisemitisme, is kinderlijk eenvoudig. Maar wie ver geeft iemand, wie begrijpt iets van details? Bovendien weten de emigran ten niet, dat maar weinig nazi's naar het front werden gestuurd; gevallen zijn bijna alleen de anderen. De clown rekent ook genadeloos af met de Rooms-Katholifike Kerkende k. huwelijks moraal. 'Paters beschou wen de mens als een polygaam wezen, daarom verdedigen ze het huwelijk zo fel. Mijn verschrikkelijkste lijden is mijn aanleg voor monogamie.' Door de vroomheid van deze tijd ziet deze clown dwars heen: 'De ver loren zoon uit de bijbel zou, wanneer •hij nü naar huis zou komen,' zijn fa milie voor het TV-scherm vinden. Ze zouden hem beschouwen-als een sto ring. Er zou. geen kalf voor hem ge slacht, zelf geen haantje gegrild wor den. Men zou hem naar de keuken sturen om het laatste restje leverworst uit de ijskast te halen." Waar hij ook om zich heen kijkt, overal ontdekt Böll schijnheiligheid, huichelachtigheid en onoprechtheid, zowel bij rooms-katholieke leken als geestelijken 'van het soort die zelfs van de heilige Franciscus een athe ïst gemaakt zouden hebben.' Het is niet helemaal duidelijk waarom Bölls clown per se atheïst moest zijn, want hij houdt zich alleen maar bezig met rooms-katholieke problemen. Hij koestert zelfs als in nigste wens door de Paus te worden ontvangen om hem te vertellen hoe gemeen sommige leidende katholie ken in Bonn wel zijn. Men kan zich ook afvragen of Bölls scherpste kritiek, die hij ooit op zijn kerk en zijn geloofsgenoten ■leverde, het ragfijn geschreven ver haal over de verloren liefde van de clown niet verzwakt. Zonder deze kritiek zou deze geschiedenis van de eenzame, door God en iedereen ver- ,!ate kunstenaar al aangrijpend ge noeg zijn. De zieleroerselen van een eenzaam mens. 'voor wie het leven niet dóórgaat, maar de dood wel', de geestelijke aftakeling van een ge teisterd kunstenaar kon niet met eenvoudiger middelen indrukwekken der worden geschilderd. Misschien heeft Böll met zijn ter zijde gesproken kritiek op kerk en maatschappij willen choqueren. Als dat zo is. dan heeft hij in de rans geschoten, al komt daardoor het eigenlijke drama in de verdrukking. Want nog voordat van het kran- tefeuillelon de laatste aflevering verschenen was. p-otesteerden vooraanstaande rooms-kalhoiïeken. Enkele geestelijken, sprekend na mens de Katholieke Actie, rea geerden verontwaardigd op Bölls kritiek. Ze vonden zi.in boek .anti klerikaal' en zelfs, anti-katholiek' en de schildering van de eerste liefdeservaringen van de clown 'een schaamteloze bedgeschiedenis' en volkomen ongeschikt voor een zo weinig homogeen publiek als krantelezers.' Hun verontwaardiging- was des te groter omdat, zoals ze schreven, Heinrich Boll nog steeds doorgaat voor de katholieke schrijver-bij-uit stek in naoorlogs Duitsland. Een r.-k. professor ging nog een stapje verder en eiste stoozetting van de publicatie van het feuilleton, omdat deze zondigde tegen de 'primitiefste principes van de perii-ethiek'. Böil heeft niet geantwoord op deze reacties. Hij zou het kunnen doen met een citaat uit zijn jongste ro man: ,dat critici kritisch zijn is niet het ergste, maar dat ze wat hen zelf betreft zo kritiek- en humorloos zijn, dat is het ergste.' Anti-klerikaal kan men „Ansich ten eines Clowns' wel noemen. Maar anti-katholiek beslist niet, In wezen is het een diep-godsc:!ensrig boek, Bölls kritiek is nooit iiefde- loos. Zijn schildering van de ver twijfeling van een veriaten mens, is een lofzang op de liefde, de ge wone dagelijkse liefde van tweej doodgewone mensen. Hun geluk' duurt kort. maar zeet de clown, „ik kan me geen geluk voorstellen dat langer duurt dan één, misschien twee of drie seconden.' Heinrich Böll: Ansichten eines Clowns. Uitg. Kiepenheuer Wilsch, Keulen, Berlijn. depapieren zijn eigendom waren. De zaken liepen mis toen de beurs koersen in mei van het vorig jaar kelderden en T. moest suppleren. Zonder zijn cliënten op de hoogte te stellen (slechts in één geval had hjj dat wel gedaan) gaf hij de Amster- damse makelaar telefonisch opdracht een gTOOt aantal stukken te verko pen. Van het geld dat hij daardoor ter beschikking kreeg, betaalde hjj verder de onkosten van zijn eigen zaak, waaraan hij al spoedig de vorm van een n.v. had gegeven, met inbe grip van de financiering van een auto. De deplorabele staat waarin zijn fi nanciën verkeerden, was ook veroor zaakt doordat hjj bjj het kantoor, waarvoor hjj vroeger gewerkt had, nog voor een groot bedrag in het krijt stond, oa. door de aflossing van een kantoorpand aan de 's-Gravendijk- wal dat hij gekocht had. Eigen spe culaties op de beurs, die door koers dalingen slecht uitpakten, hadden hem ernstige verliezen opgeleverd, zodat hij genoodzaakt was het ene gat met het andere te stoppen. Buiten schot In zijn requisitoir merkte de offi cier van Justitie op. dat T. zich zelf aanvankelijk uitsluitend als een slachtoffer van het noodlot had be schouwd. Van zijn te royale levens wijze en zijn onjuiste beoordeling van de plichten van een commis sionair zijn anderen in ernstige mate de dupe geworden. Raadsman mr. M. Schuurs meende, dat de Amsterdamse makelaar ge weten moet hebben dat het fondsen- bezit niet van T. persoonlijk, maar van diens cliënten afkomstig was. Zijn mededirecteur, die van de ma nipulaties volledig op de hoogte moet zijn geweest, heeft daartegen nooit gewaarschuwd, maar blijft nu buiten schot. Pleiter vroeg de recht bank zijn cliënt een deels voorwaar delijke straf op te leggen. Uitspraak over veertien dagen. tijd vee! ge schreven en gesproken over tie ziekenfondsverzekering. De aan leiding daartoe was het ontwerp- ziekenfondswet van minister Veldkamp, waartegen nogal wat bezwaren konden worden aange voerd. De deskundigen hebben le vendig gediscussieerd over zaken, als de autonomie van de zieken fondsen, de samenstelling van de Ziekenfondsraad, de werkgebie den en andere kwesties, (He een overwegend organisatorisch, ka rakter hebben. De gezondheids zorg zelf en de omvangrijke bemiddelende taak die de zieken-\ fondsen daarbij vervullen, is ech ter nauwelijks aan de orde ge- weest. Dit hoeft ook geen verwonde ring te wekken. Een feit is immers, dat de geneeskundige verzorging die door de fondsen wordt gewaarborgd, op een hoog peil staat en daar gaat het de ruim acht miljoen verzekerden toch in de eerste plaats om. Dit is onlangs nrg eens treffend ge ïllustreerd door een klein opinie onderzoek onder een aantal ver zekerden. Van het indienen van een ontwerp-ziekenfondswet ble ken de meesten niets te weten, maar de vraag of men tevreden, was over het eigen ziekenfonds, werd door de overgrote meerder heid der verzekerden bevestigend beantwoord. ,rPoch mag daaruit niet worden geconcludeerd, dat alles koek ■en ei Is in de ziekenfondsverzeke ring. Er zijn buiten de technisch- organlsatorische kwesties nog wel enkele andere problemen op te lossen, zoals dat van de discrimi natie van ziekenfondspatiënten. De voorzitter van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, heeft daar op de alge mene vergadering de aandacht op gevestigd. Er is discriminatie, niet bi) de behandeling, maar in de wijze waarop de patiënten wor den tegemoetgetreden. Vele huisartsen en specialisten hebben nog aparte spreekuren voor ziekenfonds- en voor parti culiere patiënten. Waarom dit verschil? Waarom de overvolle wachtkamers voor de zieken fondsverzekerden? Waarom moe ten er zoveel uren met wachten verloren gaan? Dit zou kunnen worden vermeden door het invoe ren van afspraakspreekuren voor alle patiënten. Ook aan de organisatie in de ziekenhuizen is nog wel iets verbeteren. De heer Van Lienden signaleerde een gebrek aan coör dinatie tussen de behandelende specialisten en de röntgen- en laboratoriumafdelingen, waardoor het verblijf In het ziekenhuis lan ger duurt dan noodzakelijk is. Als men nu bedenkt, dat de kosten van de ziekenhulsverple- ging ongeveer een derde deel uit maken van de totale kosten van alle ziekenfondsverstrekkingen en dat in verscheidene plaatsen de opname-capaciteit te gering ls. doet het toch wel vreemd aan dit van gezaghebbende zijde te moe ten vernemen. "O et moet toch mogelijk zijn deze 11 verspilling van tijd en geld te voorkomen. Het lijkt ons in leder geval belangrijker de efficiency in de gezondheidszorg krachtiger te bevorderen dan. zoals de libe rale Prof. mr. Teldersstichting heeft gedaan, op dit moment te pleiten voor een eigen financieel risico van de verzekerden. Men schermt dan graag met het per soonlijke verantwoordelijkheids gevoel, dat gestimuleerd zou wor den door het brengen van 'zichtbaar offer'. De heer Van Lienden heeft er terecht de aandacht op gevestigd, dat er In de gezondheidsverzor ging nog wel andere sectoren zijn waarin het verantwoordelijk heidsgevoel kan worden ont plooid. En dan hoeft men nog niet eens aan 'zichtbare offers' te den ken. (Van een onzer"verslaggevers) De 71-jarige Zutfenaar H. J Bouw man is dinsdagmiddag verongelukt, toen hfj op zijn flets bij hotel De Kap in Warasveld de rijksweg over stak. Uit het dorp Warasveld kwam een zware vrachtauto die de over stekende wielrijder schepte. De heer Bouwman was op slag dood. chef Van Riessen heeft achter het huis. De de zaak in eigen hand hoofdagent zelf lag ziek thuis. De kogel ketste, maakte een merkwaar dige baan, dwaalde af naar het huis van de gemeente-ontvanger en werd gesmoord in een (Van een onzer verslag gevers) Culemborg heeft weer gehouden en heeft o.a. een zaak: de zaak van Jwee brigadiers van zijn het schot in de crapaud korps naar de Iioofd' van de gemeente-ont- agent gestuurd om een vanger. verhoor af te nemen. De kogel, die sinds Het onderzoek is nog Hemelvaartsdag de- ge- niet afgesloten, maar onbezette crapaud. ruchtcn in Culemborg vast staat wel, dat het De hoofdagent is nog weer volop voedsel heeft bezit van het Duitse steeds ziek en de korps- gegeven. is afgeschoten pistool overtreding van chef leidt nog sleeds het door de 23-jarige zoon de Wapenwet is cn dat onderzoek. Na twee we- van een hoofdagent uit de hoofdagent daar meer ken is nog steeds niet een pistool, dat bezit van van zal horen. Overigens vastgesteld of vervolging zijn vader was. Niet zullen eventuele maat- nodig is. Heerlijk voor om de zaak ingewikkeld regelen tegen hem niet Culemborg. Na de gas te maken uit het drastisch zijn, zei in- affaire is ro'n nieuw, dienstpistool, dat de specteur Van Riessen noS steeds niet afgeslo- hoofdagent beroepshalve gistermiddag tegen ons. !en onderzoek, een prach- in huis mag hebben. Het verhoor heeft het onderwerp voor fan- maar uit een wapen, dat volgende opgeleverd: de tasierijke verhalen, de familie uit Duitsland zoon van de hoofdagent Het klinkt als de tite! heeft meegenomen. schoot op Hemelvaarts- van neer een nieuwe i i? on"er7"ek is na- dag met het Duitse Maigret: het schot in de tuur lijk gaande. Korps- pistool op een kolenkist crapaud-

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1