Teil' zaaïï voor rechtbank Dienstuitstel bij werk in afgelegen scholen Vondelings brievenbus Welvaart aanlokkelijk voor spi jtoptanten ZONDER COMMENTAAR- Starfighter op buik Vrouw begroef baby; bij gebrek aan bewijs vrij 8® Vage sporen ELEGANT Mulomeisje op weg naar huis aangerand Semi-arts blijft in arrest Bekend dè sigaar voor vader Persoonskeuze ""SSS'SUT r»'" -~»aïï3S£23SJ8SBS Kleuterleidster na on gein k overleden HeL Zorgen HET VRIJE VOLK ZATERDAG 8 JUNI 1963 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse rechtbank heeft gistermiddag het ernstigste g :val van de cntgroenings- j ™!1 i* sePteml>er t962 in Amsterdam hebben voorgedaan, behandeld. Het betreft de Wilhelm-Tell-affaire-waarvan de toen IS-jarige Erick F. C. Niehe het slachtoffer werd. ïoewe e andere excessen, met name de zgn. 'indikkin^s-scènes' niet ter sprake kwamen, gwri Zaa requisitoir eii pleidooi toch ver uit boven de behandeling van dit ene Terechtstond de 22-jarige, vierdejaars student Jaap V., aan wie ten laste was gelegd, dat hij op is september op een kennismakingsavond van zijn dispuut 'Viator' Erick Niehe zwaar li chamelijk letsel heeft toegebracht. De behandeling van de zaak heeft enige tijd op zich laten wachten, omdat er tegen de aanvankelijke dagvaarding, waarin sprake was van opzettelijke mishandeling, een bezwaarschrift was ingediend. 'NPVAMA VOOR MIJ? PRIMA, ALS'TMA'AR BBN ROBSON ISÏ UIT- de kunst.' Studie hervat HEP&aËiÉlls mm mém W- Winkeliers en vrije zaterdag Want men heeft in de afge lopen maand al zoveel mannen gehoord en verhoord, die de mogelijke verdachte van de wurgzaken konden zijn en die dan volmaakt onschuldig ble ken, dat men ook nu weer re kening houdt met de mogelijk heid bot te zullen vangen. doos van vijf 1.45 doos van tien 2.90 Officier neemt stellin tegen studenten-normen in ontgroeningsaffaire Jaap V. die reeds door de senaat gestraft is met zes maanden ver wijdering van de gemeentelijke uni versiteit hij studeert sinds 1 jun! weer gaf toe dat hij staande op een verende stoel de voor hem op handen en knieën liggende Niehe eer klap met een paraptus'tok teger diens hoofd gegeven had in een po ging een plastic, bekertje van diem hoofd te slaan. Zijn eerst'- reactie was: il sla nooit mis!', waarop het slacht offer Jaap V., die een bekend hoc keyer Is, antwoordde: 'eHt Neder lands elftal is zwaar in mijn achtinj gedaald!' 'Een waardig antwoord voor mishandeling,' meende de pre sident. 'Het was een plotselinge Ingeving, aldus de verdachte, 'ik beb nooit anderen roet een stok geslagen. Hoewel hij aanvoerde dat in d< Advertentie I.M. (Van ee onzer verslagevers) De zestienjarige Mulo-leerlinge EI- ly YV'olters uit Vlodrop is vrijdag- midag op weg naar huis aangerand door een ongeveer 25-jarïgc man, die op een scooter wist te ontkomen De politie beschikt slechts over een vaag signalement. Het meisje dat In Roermond op school is, was tussen St. Odilienberg e- Vlodrop reeds enkele keren door de man aehteropgereden. Bij een bocht in een door bossen omzoomde weg had hij zich verscholen. Toen het meisje passeerde, sprong hij te voorschijn, trok haar van de fiets en sleurde haar enkele tientallen meters het bos in, waar hij zich aan haar vergreep. De fiets, die midden op de weg was blijven liegen, trok de aandacht van een bakkersknecht die in een bestelauto passeerde. Hij liep hei bos in. waarop de aanrander wegrende, Ht- meisje, dat bloedende hoofdwon den had opgelopen, bij de worsteling met de man. werd door de bakkers knecht naar huis eebracht. groentijd 'alles een beetje ruw toe gaat', en dat 'er dan meer dolle dingen gebeuren', vond hij nu toet zelf ook, dat hij hoogst roekeloos en onnadenkend gehandeld had. De gevolgen lieten zich aanvanke lijk zeer ernst'j aamlen: de hersens van Niehe bleken te zijn beschadigd en men vroeg zich destijds af of de jongeman ooit verder zou kun nen studeren. Na een rustkuur in Duitsland kon hij met Kerstmis zijn studie echter weer hervatten en na de laatste medischs controle is hij geheel genezen verklaard. Hij volgt nu zelfs een roei training, doch heeft wel een ander dispuut opgezocht. De kosten van de behandeling zijn door twee studentencorpora gedra gen, zo bi eek ter zitting. Duidelijk kwam naar voren, dat men er bij Niehe die men nog van de Leidsegracbt- naar de socië teit aan de Sarphatlstraat en van daar naar zijn huis heeft laten fiet sen op aangedrongen heeft 'zijn mond te houden, omdat, er anders- naar binnen en naar buiten over zou worden gekletst en dit nadelig voor het dispuut zou zijn'. Nadat de officier van Justitie, mr. H. E- vau Renesse, had vastgesteld, dat Jaap V. 'geen bruut, maar een sportieve en in 't algemeen niet on verantwoordelijk handelende figuur is', ging hij uitvoerig in op de vraag hoe deze jongeman dan tot een der gelijke daad kon komen, "Onze samenleving,' aldus de of ficier, 'bestaat uit groeperingen, ver enigingen, die vaak de neiging heb ben tot interne normen, tot eigen (werkelijk of vermeend) tuchtrecht ie komen. Maar in onze rechtsstaat kan (Intern) tuchtrecht alleen be staan ais verlengstuk van en aan sluiting op ons strafrecht. Interne normen behoren er tra normen te zijn. Elke groep mag wel hogere interne normen stellen, dan de al gemeen geldende strafnormrn, maar nooit lagere.' 'Echter,' zo ging, hij waarschu wend verder, 'bestaat bij verschil lende groeperingen de neiging het strafrecht terug te dringen. Men re deneert dan in de trant van: het strafrecht geldt niet voor ons of in mindere mate of zelfs tegenover derden helemaal niet. Door deze 'zonnebril van liet tuchtrecht' be keken is dan b.v. een diefstal geen diefstal meer, maar 'het gebruik van goederen voor een doel, waar voor ze niet bestemd zijn'. Dit pro ces gaat onbewust, maar langzaam door, tot er ineens excessen zijn Zijn conclusie luidde dat "deze verdachte met goede antecedenten als lid van een groep gehandeld heeft in een bepaalde sfeer'. Re kening houdende met de door de universiteit reeds opgelegde schor sing, eiste hij ten slotte tegen Jaap V. een voorwaardelijke ge vangenisstraf van één maand, met een proeftijd van twee jaar en 50.boete. Diens raadsman, mr. E. W. van Siooren, stelde zich in zijn pleidooi juist op het door de officier verwor pen standpunt. Hij concludeerde dat het gebeurde 'zich onttrekt aan de toepasselijkheid van de strafwet' en 'geloofde, dat geen veroordeling zal kunnen volgen, omdat de affaire geen raakvlak met het strafrecht heeft'. Hij vroeg dan ook allereerst ont slag van rechtsvervolging van Jaap V. 'Omdat deze geschiedenis plaats vond in de studentengemeenschap, moeten we maatstaven aanleggen, die in deze gemeenschap gelden,' voerde hij aan. 'Men beschouwt de ze kwestie ais een ongelukkig toe val en trekt er de lering uit, dat men nooit voorzichtig genoeg kan zijn. Hoogstens is die uiterste voor zichtigheid dus niet in acht geno men. maar dat levert nog geen gro ve nalatigneld volgens oe sir ai wee op.' Ten slotte verzocht pleiter de rechtbank er rekening mee te hou den dat hier sprake isvan 'een collectieve verantwoordelijkheid, het geen ook gebleken is uit schorsings maatregelen tegen bestuursleden van het dispuut.' en dat het onrechtvaar dig zou zijn Jaap V voor de tweede maal voor dezelfde zaak te straf fen. Het laatste argument werd door de officier verworpen: "een notaris of medicus, die zich misdraagt, komt in feite ook roor Hvee rechters (zijn tuchtcollege en de strafrechter) te staan.' De uitspraak werd op 21 juni be paald. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref- fendc uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dit mor den geciteerd. Nu heeft de fractie na de laatste verkiezingen deze sympathieke huis- en burgervader aangewezen ais haar definitieve leider. IVy hebben er geen enkele hehoefte aan de motieven of de moeilijkheden, die de KVP-frac- tie liet gelden of waarmee ze te kam- pen had bü het vinden van een frac tievoorzitter na te gaan of te anaiv- seren. maar men moet daar toch wel begrijpen, dat in «ie parlementaire verhoudingen het zijn van de groot ste fractie bepaalde verantwoorde lijkheden mee brengt wat betreft o.a. de persoonskenze. Een fractie voorzitter van de KVF is of forma teur of oppositieleider. Met alle respect voor de persoon zijn wij echter van mening dat d» fractieleider van de KVF niet d« eerst aangewezene kan zijn voor der. gelijke zware politieke posten. Uit Christelijk Hist. Weekbiai Tan vrijdag 31 mei 1963, DEN HAAG (ANP) Alleen onder-1 kunnen uitstel van militaire dienst wijzers die dit jaar afstuderen en verkrijgen, zo heeft de staatssecre- een functie wilien aanvaarden bij het taris van Defensie medegedeeld. op ruime scnaal uitstel te verlenen gisteravond om kwart over zeven óp schiphol een geslaagde buiklanding gemaakt met een Starfighter. De vlieger bicef ongedeerd, het toestel werd hcht beschadigd. Starfighter was bestemd toor de Nederlandse luchtmacht, maar nog niet door Fokker afgeleverd ont voltooid t€srprogramma n°e- niet was Bij de voorbereiding van de lan- ir;p.,b.en?erkte kapitein Okkerman dat het landingsgestel niet perfect functioneerde. Na zijn melding van deze storing werd groot alarm ge maakt. Ambulances en brandweer wagens werden bij de baan gereed gehouden. De Amsterdamse politie zette o.a. een deel van de rijksweg Amsterdam-Den Haag af om de na- denngsbaan geheel vrij te maken vooi de Starfighter. Optreden van deze hulpdiensten was echter nauwelijks nodig Kapi tein Okkerman volbracht met deze supersone straaljager dp buikiandine met succes. De brandweer hoefde slechts na de landing sdiuim ovet de baan tc spuiten omfflt er wat of lijf. fjf* 'jfFfirtnieïp gedurende de wintermaanden, omdat de voorjaarspioegen altijd moeilijk z(jn te voorzien van personeel dat voor kaderopleiding geschikt is. De onderwijzers aan afgelegen kleine scholen, die het vorige school- jaar al uitstel kregen, kunnen vrij stelling van dienst als gewoon dienst plichtige krijgen als ze een plaats bij het onderwijs hebben ingenomen, die beslist niet onvervuld kon vlij ven. Zij moeten ook nu nog onmisbaar zijn. Deze vrijstelling die door. tussen komst van de burgemeesters, moet worden aangevraagd zal tot en met het schooljaar 1S65—'6S een tijdelijk karakter dragen. .Daarna zal de vrij stelling voorgoed worden verleend. De onderwijzers hoeven dan ook niet aan de schoot teb lijven waar voor in 1962 al uitstel werd verleend. (Van een onzer verslaggeefsters) 9s- IV De twintigjarige kleuterleidster, Irene Massee uit Bussum, die vrij dagochtend bij het oversteken van de Franse-Kampweg een ernstige sche- delbasisfractuur opliep toen zij door een vrachtauto werd gegrepen, is in de loop van de dug in de St.-Gerar- dus Majellastichting tc Bussum over leden. Onder de vele passagiers die gisteren op Schiphol overstapten van het vliegtuig uit Madrid naar de machine met bestemming Tokio was deze Spanjaard een opvallende verschijning. Hij U als postbode door een aantal Sanjaarden. naar de Japanse hoofdstad afgevaardigd om een tas vol brieven te brengen aan een boeddhistische monnik. Deze monnik heeft erg dochter die rooms-kathoHeke kloosterzuster is gemorden in Spanje. De monnik maakt zich zorgen of zijn dochter in dat verre land wel kan wenneh. Een hele tas vol brieven van de dochter en van iepenen die haar naar Spanje hebben laten komen, moet de vaderlijke onge rustheid wegnemen. HEERLEN (ANP) De justitie heeft de 28-jarige mevrouw L. uit Nieu- wenhagen op vrije voeten gesteld. Zij werd begin mei gearresteerd verdacht van moord of doodslag op haar pasgeboren kind. Dr. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium te - Den Haag. diehet j lijk heeft onderzocht, kon echter niet j vaststellen of de baby na de geboorte al dan niet geleefd heeft. De vrouw had het. lijkje in een on- i gebruikt kolenfornuis in de keidervan haar woning gestopt. Later begroef zij het kind. een meisje, in een bos Sn de buurt van Nieuwenhagen toen haar man de dode baby had ontdekt en van haar eiste dat zij het lijkje uit huis zou verwijderen. Naderhand stelde de man de politie op de hoogte en werd de babv onder toezicht van justitiële autoriteiten op gegraven De officier van Justitie te Maas tricht. mr. J. Corsten, deelde mede dat geen verdere vervolging wordt in gesteld wegens gebrek aan bewijs. Of schoon de vrouw in ieder geval de wet op de lijkbezorging heeft over treden wordt zij hiervoor niet ver volgd. 1> set**- vAW Is uw partij voornemens te bevorderen dat ook voor de grote groep middenstandswin keliers de vrije zaterdag wordt ingevoerd, met een later sluitingsuur b.v. op vrijdag avond? L. J. BLOM Kijswijkseweg 18 Den Haag Waar de vijfdaagse werkweek hard op weg is in Nederland een algemeen aanvaarde sociale ver worvenheid te worden, moet men met goede ar gumenten komen, wil men bepaalde groepen daar van uitsluiten. Het dienstverlenend karakter van de detailhan del brengt wel met zich mee, dat de vijfdaagse werkweek hier niet in dezelfde vorm kan wor den gerealiseerd ai* voor anderen is gebeerd Toch lijkt mij een vervroeging van het slui tingsuur op saterdag In de meeste branches wl mogclük, eventueel met latere sluiting op vrij dag, De invoering zal geleidelijk moeten gebeu ren en kan niet worden tegengehouden, omdat het economisch niet zou kunnen, of omdat de klant nu eenmaal koning is. Die argumenten zijn destijds ook gebruikt om de sluiting op zondag en zaterdagavond tegen te houden. De klant kan niet (meer) een ouderwetse, 'absolute' vorst z(jn! Overigens lieert de Party van de Arbeid zich over dit vraagstuk nog niet uitgesproken, In en kele organen, o.a. de Sociaal-Economische Raad, worden thans adviezen voorbereid, terwijl ook de Sectie Middenstand van de Dr, IViardl Beekman Stichting, het wetenschappelijk instituut van de Partjj van de Arbeid, zich met dit vraagstuk bezig houdt. Er zal ongetwijfeld een wijziging van de Win kelsluitingswet nodig zijn, zodat de zaak in de praktische politiek moet komen. Het is niet denk baar dat de Partij van de Arbeid zich niet posi tief zal opstellen als het erom gaat sociale verbe teringen ook voor de middenstand door te voeren. Overigens moeten wij natuurlijk wel bedenken dat In een aantal beroepen en bedrijven de vijf daagse werkweek economisch of technisch vrij wel onmogelijk is. Denkt u b.v. maar eens aan de veehouders en een vrü groot aantal andere kleine zelfstandigen. Om van huisvrouwen, scho lieren met huiswerk en politici tijdens verkie zingen en kabinetsformaties njaar niet te spreken! o t O 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 (Van onze parlementsredactle) Bij de verzoeken van in Indonesië verblijvende personen om toelating In Nederland blijkt steeds meer dat het verlangen wordt ingegeven door het betere economische niveau in ons (Vragen richten aan 'Vondelings brievenbus', hoofdredactie Het Vrije Volk, Hekelveld 15, Amsterdam). ••••t44444444«IS444t4ielt(ti4t44444«4tl4<lt4ltl4(44444444»4|t AMSTERDAM (ANP) De dinsdag wegens het bezitten van een half ons marihuana ln z(jn woning aan de Lange Leidsedwarsstraat te Amster dam aangehouden 29-jarige senii- arts Bart H. blijft in arrest. De seml-arts is gisteren voorgeleid aan de substituut-officier van Justi tie mr. Vf. K. baron van Dedem, De beslissing geldt voor zes dagen, kan daarna nog eens zes dagen wor den verlengd, waarna de raadkanter van de rechtbank moet beslissen over eventuele verlenging van het voor arrest met dertig dagen. De Rotterdammer Hans Sdie bif de inval door rechercheurs in de we ning van de semi-arts wist te ontko men, is nog niet achterhaald. land. De regering moet vasthouden aan haar uitgangspunt, dat voor overbrenging naar Nederland op re patriëringsbasis sleehts diegenen in aanmerking kunnen komen, die door hun relatie met Nederland In Indo nesië in nood verkeren. .Dit deelt minister Beerman van Justitie mee in antwoord op schrifte lijke vragen van Tweede-Kamerleden. De in februari uitgesproken ver wachting dat de toen in behandeling zijnde verzoeken van spijtoptanten en van andere maatschappelijke Ne derlanders in Indonesië in de loop van april zouden zijn afgedaan, kon worden gerealiseerd op een tiental zaken na. De afdoening van de nog hangende zaken is afhankelijk van het verkrijgen van gevraagde (na dere) inlichtingen. De adviezen van de commissie van onderzoek zijn niet altijd opgevolgd. Met name is dit het geval waar het volgen van de adviezen zich niet zou verdragen met de uitgangspunten van het gevoerde regeringsbeleid. Er kan geen verwachting worden uitgesproken over - liet maandelijks te verwachten aantai primaire aan vragen. Het aantal herhalingsverzoe ken om toelating bedroeg in januari van dit jaar 58 (238 personen). !n februari 54 (162 personen), in maart 97 (396 personen), m ia april 147 (636 personen). (Vervolg van voorpagina) Enige rechercheurs gingen vrijdag naar de hoofdstad en vonden een man, wiens uiterlijk wel enigszins met de beschrijving overeen kwam, maar die toch zeer beslist de dader van de aanval boven de bar niet ge weest kon zijn. Maar de politiemensen kwamen via deze man op het spoor van een ander, die men zeer binnen kort hoopt te vinden om hém over het gebeurde aan de Wal en burger- weg aan de tand te kunnen voelen. Spoor 2, het Appingedatnse. leidt naa r de Rol terdammer J. S.. die met Pinksteren op familiebezoek in de provincie Groningen was. In de nacht van zondag op maandag drong deze man de slaapkamer binnen van de 63-jarige mevrouw De Groot, die bij de familie Tichelaar aan de Woldweg in Appingedam woont. S. zou hebben geprobeerd de keel van de vrouw dicht ie knijpen. Toen mevrouw De Groot, ondanks de wur gende greep van de aanvaller, kans zag te gaan gillen, verdween de in sluiper. H(j werd korte tijd later door de politie te Appingedam aangehou den en ingesloten. Later werd hij overgebracht naar het Huis van Bewaring in Groningen. Daar zal hij maandag aan de tand worden gevoeld door rechercheurs uit Rotterdam. Men acht het moge lijk. dat S. dezelfde is. die de wurg- poglngen aan de Noordsingel en in de Dresseihuysstraat en de wurg- moord ln de rijwielstalling heeft ge pleegd. Of dit zo is zal liet onder zoek moeten uitwijzen. De Rotterdamse recherche durft zich nauwelijks (e vleien met de hoop, dat een van de twee sporen hel juiste zal blijken (e zijn. Twee dingen zijn ons vooral op- J- gevallen in het jaarverslag van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, dsl deze week is ver schenen. Ten eerste: dat ln de aanbevelingen voor het te voeren beleid aanzienlijk meer nadruk werd gelegd op de noodzaak te zorgen voor een 'adequate infra structuur'dan op de wenselijkheid van belastingverlaging. 'De ach terstand ln ons wegenstelsel dient te worden Ingelopen.' betoogt het verbond. En: 'De onderwijsvoor zieningen dienen op "industrieel peil" d.w.z. het niveau van een modem Industrieland te wor den gebracht.' En: 'De woning- schaarste dient binnen afzienbare tijd o a, door sanering van het' huurprobleem te worden opge lost.' Zien wij nu even af van dia 'sanering van het huurprobleem' waar het Verbond van Werkgevers waarschijnlijk wel iets anders on der verstaat dan wij, dan mogen we v/el opmerken, dat we in het betoog in het jaarverslag bekende klanken herkennen, kianken, die ons aanspreken, omdat hier inder daad voorrang gevraagd wordt voor zaken waarvoor voorrang noodzakelijk Is. TJet tweede opmerkelijke ln het verslag was het krachtige plei dooi voor meer planning, met name voor het maken van plan nen op langere termijn dan het Centraal Planbureau tot nu toe pleegt te maken. Het Planbureau stemt daar zelf, blijkens enkele redevoeringen van zijn directeur, prof. De "Wolff, van harte mee in. Maar het kabinet-De Quay heeft er nooit zoveel voor gevoeld. Thans acht ook het Verbond van Werkgevers een stelselmatige ont wikkeling van meerjarige plannen duidelijk bedoeld als verken ning van de toekomst, niet als een geheel van dirigistische maatre gelen. niet alleen gewenst, maar zelfs noodzakelijk. Ten eerste ten behoeve van het structurele beleid van de overheid zelf, ten tweede als basisinformatie voor het be drijfsleven. Ook hier bekende klanken. Het Is verheugend hoe ver deze denkbeelden zijh voort geschreden sinds ir. H. Vos ln Jan uari 1961 (bij gelegenheid vun het feit, dat 23 jaar tevoren het Plan van de Arbeid was versche nen) pleitte voor opstelling -van een meerjarig structuurplan. •Blijkbaar bestaat ook in het be drijfsleven behoefte aan een beleid dat op wat langere termijn ge richt is dan dat van de afgelopen jaren en dat ook verder vooruit durft te plannen. Algemeen Handelsblad maakt zich zorgen. Over het tweede televisienet en het fat soen van de WD. Dat tweede te levisienet zou. naar het Handels blad vermoedt, onderwerp moe ten worden van een studie voor een pacificatie-(verzoenlngs)- commissle met, vertegenwoordi gers van de omroepverenigingen, aspirant-concessionarissen en kamerleden. In afwachting van het resultaat, van die studie zou den de omroepverenigingen en/of de NTS dan alvast het tweede programma gaan verzorgen. Die opzet, toegedacht aan de heer Romme, vindt het Handels blad voos. En verfoeilijk. Op die manier komt er immers van de vrijheid (van het Handelsblad) 'nog' niets terecht. Van de vrijheid van de VVD trouwens evenmin. De WD heeft, herinnert zich het liberale blad. om die vrijheid een hele verkie zingsactie opgebouwd. Waar het Handelsblad zich nu zorgen over maakt is. dat de VVD zich uit be geerte naar een paar plaatsjes in de nieuwe regering bereid toont zijn verkiezingsbeloften te verge ten. Schande! TC/Tj zullen ons niet In deze (broeder)strijd mengen. De tijd zal wel leren in hoeverre dit maal de VVD verkiezingsbeloften ernstiger neemt dan een vorige maal. Een kanttekening slechts: Algemeen Handelsblad en VVD hebben dit gemeen, dat zij, voor zover tot op dit moment naar bulten blijkt, vergeten, dat de Tweede Kamer, na een uitvoerig debat, met overgrote meerderheid van stemmen de commerciële te levisie afwees. Toch proberen een verworpen motie tot uitvoering to brengen is in strijd met de democratische spelregels. Maar dit fatsoen had den Handelsblad en WD al tij dens de verkiezing.'actie moeten opbrengen. Advertentie I.M. JUN*

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1