18 Hartewenscombinatie van Henri Arends in Haarlem: Concert van jazz-, klassieke en tiener-muziek werd fiasco Lokkend water 7 doden Bedoeling is het kabinetsbeleid te beïnvloeden S 'S M NW groeit 6 Minstens twaalf doden in week eind verkeer I ZONDER COMMENTAAR FME ongerust over EGKS-plannen tegen invoer meer staal Jazz en Tiener Klassiek Slapend naar Oost-Berlijn gedreven Roemers over actieprogramma l"l^ 19M PIP* HET VRIJE VOLK MAANDAG 10 JUNI 1963 i - I F il|§M<* «t Behalve voor de gedegen klassieke concerten zijn de podia van onze vaderlandse muziektempels in de jaren na de oorlog overstroomd door jazzmusici van zeer uiteenlopend formaat en door in aantal steeds toenemende halfwassen tieneridolen. Dirigent Henri Arends van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest heeft nu een huwelijk willen sluiten tussen de klassieken en de jazz. Maar onmiddellijk daarbij aansluitend heeft hij een onoirbare driehoeksverhouding in het leven ge roepen door er ook de tienermuziek bij te halen. Scholing zoek iron kleuren Als het woord concert wedstrijd betekent, heeft Anneke Grön- loh het in Haarlem moeten opnemen tegen Aafje Heynis en Rita Reys. Is dat zoiets'als een gewichtheffer tegen een schaak meester en een poioteam? Voor een deel niet. Muziek kan in niet meer dan twee hokjes worden ingedeeld: goede en slechte. Jazz en 'klassiek' verdragen elkaar. Als men ze combineert moet men dat met smaak doen, maar dat geldt voor ieder concertprogramma. Droef saldo Jeugdcentrum op 'Zilveren schor' Driejarig jongetje onder vrachtauto (Van een onzer verslaggevers) Het lokkende water heeft tijdens de bijzonder zonnige dagen van het afgelopen weekeind weer slachtoffers geëist. In de Maas bij Roermond verdronk onder de ogen van tientallen toeschouwers de 19-jarige Arubaan James Geo, die de zwemkunst niet machtig was maar op aansporingen van zijn vrien den toch maar in het tien meter diepe baggergat in de Maas was gedoken. regelbare gasvlam nvv In zwembad Vermiste kleuter blijkt verdronken FAQOJA 3 W395? Het zondagmiddag onder leiding van Henri Arends in Haarlem gegeven 'Hartewensconcert', waarmee men getracht heeft klassieke muziek, jazz-xnuziek en tienermuziek in één programma te verenigen, is mislukt. Zestienhonderd jongelui woonden het concert bij. Twee critici van 'Het Vrije Volk' jazz-kenner Joop Bergansius en muziekredacteur Rien Ouwerkerk geven elk hun visie. Hun oordeel is unaniem: een fiasco. Ten aanzien van de beide eerste partners was het idee niet nieuw Maar nu zondagmiddag in dit Har- tewensconcèrt: klassiek, jazz en tie nermuziek in een om-en-om-pro- gramma. Nederlandse tieners had den hun eigen 'sterren', solisten, en sembles en daardoor het programma mogen kiezen. Volwaardige solisten en musici te genover jongelieden, wie het in alle opzichten ontbrak aan gedegen scho ling. Tienerensembles schieten als paddestoelen uit de grond. Drie of vier jankende elektrische gitaren worden ondersteund door vrijwel al leen maar rim-shots slaande drum mers. De ensembles en begeleidin gen berusten op grof, ondefinieer baar akkoordenwerk. Frisse en goed gevonden variaties kreeg men zelden te horen. Er mani festeerde zich een ontstellend gebrek aan muzlkaal-technisch kunnen. Van de zangsolisten in de tiener sector gold min of meer hetzelfde- Soms aardig stemmr.teriaal, maar ook hier is de scholing zoek. Boven dien is de slechte uitspraak van on ze moedertaal opvallend. Op een heel ander vlak liggen he: trio-Pim Jacobs en de zangeres Rita Revs. Pim en Ruud Jacobs en Wim Overgaauw speelden dan ook jazzmuziek en gaven een uitermate fraaie vertolking van John Lewis' compositie Django. De solistische prestaties van de le den van het trio waren bijzonder gaaf en gevoelig van voordracht. Zangeres Rita Reys excelleerde In de fraaie ballad Summertime van Gershwin, De combinatie van drie muzikale uitingen in één concert van 4J uur is een fiasco geworden. We hebben Henri Arends het experiment gegund maar voor herhaling is het zeker niet vatbaar. Laat iedere groep van liefhebbers maar op haar manier zalig worden- Want zij, die van een of meer van deze drie uitingsvormen kennis wil len nemen, zijn daartoe tegenwoor dig volop in de gelegenheid. JOOP BERGANSIUS BERLIJN (APP) Een West- Berlijner, die op een lucht bed gelegen heerlijk van het zonnetje genoot, was er zich blijkbaar niet voldoende van bewust dat hij ronddreef op een meer dat grenst aan Oost-Berlijn. De man viel in slaap en dreef zoetjes over de sectorgrens die midden door het meer loopt. Hij werd uit zijn slaapt gerukt door leden van de Oostberlijnse rivier politie. die de onachtzame aan de wal bracht en arresteerde. Advertentie I.M. Voor hen die handig zijn met naald en schaar en die uit onder vinding weten hoe enorm veel geld zij zich kunnen besparen door zelf te maken... Of voor hen die bij hun naaister nu eens een echt originele Japon willen laten maken... is dit een bijzondere aanbieding. Want morgen houden wij een ééndaagse verkoop van 10.000 meter No Iron popeline. nor male prijs 3.75, nu voor minder dan de halve prijs. Dinsdagmorgen c 9 uur be gint de verkoop :i deze No Iron popeline, een pracht kwa liteit voor blouses, weekenders, kinderjurkjes, japonnen en strandkleding, in 20 kleuren, w.o. wit, groen, bleu, koren, mandarijn, aqua enz., nu per meter W voor Èf^ xanr In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Inmiddels Is lets uitgelekt over de diep geheime gesprekken tussen de vorstin en de politici. In het staatkun dig-gereformeerde blad De Banier staat over het bezoek van de SGF-Ielder Van Dis aan de Koningin: 'Dergelijke gesprekken zjjn strikt vertrouwelijk, zodat over het bespro kene geen mededelingen kunnen wor den gedaan. We mogen ons dan ook beperken tot de vermelding, dat Hare Majesteit de heer Van Dis zeer vrien delijk ontving en Zelf de koffie schonk uit een zilveren kan, waarbü Zij, terwijl ZU de melk Inschonk, zelde: "Zegt u maar ho, als 't genoeg Is.* WU zouden zo graag willen weten of Ir. Van Dis Inderdaad 'Ho' heeft gezegd. De Volkskrant van 8 Juni 1863 In het tere Haarlemse Concertge bouw was het zo rumoerig, dat alleen luide klanken behoorlijk konden worden waargenomen. Aafje Heynis hebben, we praktisch alleen maar gezien. De commentaren en interviews wa ren voor bijna iedereen onhoorbaar, omdat de zaalversterking te veel ho ge tonen uitzeeföe. BD voorbeeld. Het openingsnum mer, de Trumpet Voluntary van Clarke, met Nelly Boeree als voor. treffelijke trompetsollste, was een schot in de roos. Daarna zou het door Rita Reys en het trio Pim Jacobs subliem gezon gen Summertime zonder meer en in alie opzichten een succes zijn ge weest. Maar nu kwam na het barokke festijn van Clarke een meneer op het podium, die in plaats van een stem een batterij geluidsversterkers en als enige achtergrond wat slome en herbergakkoorden meebracht. Het was zoiets als een schilder!) van Rubens, gevolgd door een mon steachtig vergrote kleurenprent van het Manneken uit Brussel. En dat was niet de enige afgang in dit con cert. De baten van de Hartewens waren, dat honderden jongelui goede mu ziek hebben géhoord, zowel van Her man Krebbers en het trio Pim Ja cobs ais van Hans Henkemans en Rita Reys. Daartegenover stonden zoveel na delen, dat men het saldo droevig moet noemen. Er is geklungeld door charmante vocalisten, die een soort geluid maakten waaraan vele tieners be hoefte hebben en dat dan ook gerust ergens gemaakt mag worden, maar dat niets anders dan een paar pri mitieve dingen met muziek gemeen heeft. Ook de ernstige muziek heeft in Haarlem geen goede reclame gekre gen. In dit genre waren er prachtige solisten, maar na Clarke heeft het orkest elk stuk door gebrek aan mu- siceervreugd verknoeid. (Van onze parlementsredactie) De Federatie Metaal- en Elektro technische Industrie heeft in een te legram aan de minister van Eco nomische Zaken uiting gegeven aan haar verontrusting over eventuele door de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te treffen maat regelen ter bestrijding van de toene ming van invoer van staal in de ge meenschap. De FME doet een dringend be roep op de minister in de bespre kingen van de raad van ministers van de EGKS met haar standpunt rekening te houden. Volgens het telegram is het voor de bedrijfstakken scheepsbouw en an dere metaalverwerkende industrie, die een belangrijk deel van htm pro- dukten afzetten buiten de gemeen schap. van vitaal belang dat zij hun grondstoffen kunnen betrekken op dezelfde condities als de buiten de ge meenschap gevestigde producenten. De PME verzet zich daarom met nadruk tegen elke beschermende maatregel die de genoemde bedrijfs takken in een ongunstiger positie plaatsen dan buiten de gemeenschap gevestigde producenten ten aanzien van de toegang tot de grondstof markten. Bjj Cremona ten westen van Ve rona is een auto van de weg geraakt en tegen een hoogspanningsmast ge botst. De auto vloog in brand, drie van de vijf inzittenden zijn omge komen De twee anderen werden met zware brandwonden in een zieken- i huis opgenomen. Verre van rustig, maar volhardend tot het einde hebben de jongelui in de zaal grotendeels op de vloeren gezeten en gestaan. Natuurlijk hebben ze ook wel wat goede indruk ken meegenomen. Maar voor het zelfde geld van de AVRO en het Prins Bernhardfonds hadden het er tienmaal zoveel kunnen zijn. RIEN OmVERKERK AMSTERDAM (ANP) Op het aar het Veerse meer gelegen terrein 'He; zilveren schor' zal een jeugdcentrum worden gebouwd. Dit terrein is er een van de twee (het andere heet 'De hunneschans') die koningin Juliana en prins Bernhard bij hun zilveren huwelijks feest ter "-o de Neder landse jeu- F NIJMEGEN (ANP) B\j bestra- tingswerk aan de Driehui ze rweg in Nijmegen is vanochtend het drie jarig jongetje J. M. L. Muiier, zoon tje van de bij dit werk aanwezige gemeente-opzichter, onder een vrachtauto geraakt en gedood. Het ongeluk werd pas bemerkt toen arbeiders en opzichter klaar waren met het werk en gingen schaften. Het kind moet kort tevoren zün oven-eden op het moment dat de vrachtauto voor- en achteruit manoeuvreerde om los zand in het wegdek aan te drukken. (Van onze soc.-econ. redactie) Sommige critici heboen opgemerkt dat wij met ons actieprogramma In vloed willen uitoefenen op het toe komstige kabinetsbeleid. Ik zou dat uitdrukkelijk willen erkennen. Ik vind dat w(j daarmee niets doen dat ongeoorloofd is. Waarom mogen al lerlei organisaties hun verlangens wei op tafel leggen bjj de aanvang van de parlementaire periode en waarom zou dat recht aan de vak centrales worden onthouden? Het is de opdracht van de vak beweging het sociaal-economisch be leid niet alleen crltisch te volgen, maar ook in constructieve zin te beïnvloeden. Met deze woorden besloot de voor zitter van het NVV, de heer D. Roe mers, vanmorgen op het congres van de Algemene Bedrijfsbond Voedings- en Genotmiddelen te Amsterdam een- beschouwing over het onlangs gepubliceerde gezamenlijke actie programma van het NVV en de KAB. De heer Roemers gaf ook een ant woord op het verwijt dat de vak beweging niet duidelijk een priori teitskeuze hèeft gedaan. De bedoe ling was duidelijk te maken, dat de vakbeweging nog vele doeleinden had x verwezenlijken. ,Wü hadden geen behoefte een volgorde aan te geven, al hebben wij natuurlijk wel voorkeur. Wij hebben echter uit de praktijk van het leven geleerd, dat wij gebruik moe ten maken van de mogelijkheden die ons geboden worden." De NW-voorzitter deelde de door de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers geuite vrees, dat de verlangens niet in een parlementaire periode van vier Jaar kunnen worden verwezenlijkt. Hij grondde zijn vrees op de beperking, die de economische mogelijkheden stellen, de weerstand tegen de ver vuiling van de eisen en de onver mijdelijke technische voorbereidin gen. Overigens, zo voegde hij daar aan toe, geldt hetzelfde voor de be lastlngmaatregelen die de werkgevers vragen. De heer Roemers betreurde het dat het CNV niet aan de opstelling van het program heeft meegewerkt. Hij verweet het CNV dat het zelfs niet heeft willen onderzoeken ln hoeverre inderdaad voor de bijbelse getuigenis geen ruimte meer zou zijn in een ge meenschappelijk program. Bepaald kwalijk vond de verbonds voorzitter het dat het CNV nu ten tweeden male het mandement in de discussies tussen dt vakcentrales te berde brengt. Reeds ln 1954 had men de Indruk dat het CNV gelukkiger was met het mandement dan de KAB. Het CNV heeft bijzonder weinig geleerd van de discussie die uit het mandement is voortgevloeid. Het laat zich'blijkbaar bijzonder weinig inspireren door het herderlijk schrijven van de synode van de Nederlandse Hervormde kerk, christen te zijn in de Nederlandse sa menleving. In zijn bespreking van enkele pun ten uit het program zei de heer Roe mers onder meer, dat het principieel niet in de eerste plaats belangrijk is voor welk deel van de sociale voor zieningen een bijdrage uit algemene belastingsmiddelen beschikbaar moet worden gesteld. In het actieprogram ma wordt bepleit dat dit zal geschie den voor de algemene kinderbijslag wet. Met nadruk betoogde hij dat er een onmiddellijke samenhang dient' te bestaan tusesn de verhoging van de AOW-uitkering en. de daaruit voortvloeiende premieverhogingen en de gedeeltelijke financiering van de algemene kinderbijslagwet uit de al gemene middelen. Hij hoopte dat de nieuwe minister van Sociale Zaken liet realiseren van de arbeidsongeschiktheidswet tot zijn eerste taak zou rekenen. Daarnaast noemde hij de verhoging van het niveau van de algemene ouderdoms wet. waarvoor de vakcentrales een uitkering van 3250,— per jaar voor gehuwden hebben voorgesteld. Een soortgelijke verhoging zou moeten plaatsvinden voor de weduwen- en wezenwet. De heer Roemers meende verder dat het nieuwe kabinet in de eerste plaats zijn aandacht moet richten op de vraag hoe de bouwcapaciteit kan worden vergroot. Teneinde dit doel te bereiken zullen hier en daar wel heilige huisjes moeten worden afge broken. Advertentie LM. de populaire (Van onze soc.-econ. redactie) Op 1 april 1963 was het ledental van het NW gegroeid tot byna 517.080 nadat het in 1962 was geste gen van 506.000 tot 511.900. De voorzitter van het NVV, de heer D. Roemers, heeft deze cijfers van morgen bekendgemaakt op het con gres van de Algemene Bedrijfsbond Voedings- en Genotmiddelen te Am sterdam. Het verheugde hem te kunnen zeggen dat de stagnatie in de ont wikkeling van het ledental van het ln haar 1 geheel is doorbroken. In zijn woonplaats Ulvenhout heeft de kabinetsformateur dr, W. L. P. M. de Kort, zaterdag een onderhoud gehad met de informateur, zijn par- tiioevr-t v-of dr r P M Romme. In chroom lak en leer uitvooring fl, 10.- tuiuts De jongen deed enkele ver twijfelde pogingen boven water te blijven maar kon niet rekenen op de omstanders, die aan de grond ge nageld schenen en slechts volston den met een angstig hulpgeroep. Alleen een vijftienjarige zwemmer deed een poging, maar moest de drenkeling weer loslaten omdat hulp uitbleef. Op soortgelijke wijze was zater dagmiddag reeds de 26-jarige J. van Nuil, vader van twee kinderen, uit Kloosterhaar in de 12 tot 15 meter diepe zandgravjngen te Westerhaar verdronken. HU was met behulp van een au toband in gezelschap van zijn broers te water gegaan. Na enige tijd riep hij om hulp, maar daarop werd niet gereageerd omdat men dacht dat hij een grapje maakte. Vermoedelijk was hij de autoband kwijtgeraakt. Zondagmiddag verdronk bij het zwemmen in de Usel de 27-jarige G. M. Koerhuis uit Wijhe. Een vriend trachtte hem nog te redden maar de sterke stroming was hen te machtig. Niet alleen de buitenwateren maak ten slachtoffers. In het Amersfoort- se Bosbad verdronk de 7-jarige Kees Op 't Land, die niet kon zwemmen, in het twee meter 'iepe bassin, on opgemerkt door de ruim 5100 bezoe kers. De ouders misten hem al om een uur maar namen aan dat hij zich elders vermaakte. Pas om vijf uur sioegen zij alarm. Na sluiting van het bad werd de politie gewaar schuwd, die na dreggen het lijkje van de jongen kon ophalen. Bij het aan boord gaan van zijn schip, het Duitse binnenschip Gent, dat aan de Maaskade in Rotterdam ligt, is de 22-jarige Duitse blanen- vaartmatroos Elmar W. B. S. tilt Vallendar gestruikeld, te water ge raakt en tussen schip en kade ver dronken. In Westenholte is zondagavond om half acht het ruim éénjarige zoon tje van de landbouwer Brinkman verdronken, toen de kinderwagen waarin het kind lag van een helling afgleed en kantelde in een sloot, waarin zich ongeveer 30 cm water bevond. In de Gorkumse Vluchthaven is zaterdagmiddag de 19-jarige Duitse schippersknecht A. Reichle bij het baden verdronken. Volgens de politie zou hij zich met een reddingsboei in het water begeven hebben, terwijl hij niet kon zwemmen. Zijn lijk werd pas zondagmorgen in de Vluchthaven opgehaald. De politie van Capelle .aan den IJssel heeft zondagmiddag vergeefs in de IJssel gedregd naar de 28- jarige Spaanse matroos J. T, V., een opvarende van de kustvaarder Wil lem Barents die op de reparatlewerf Puik ligt. De Spanjaard had zondagmiddag aangekondigd dat hij ging zwemmen, maar hij kwam niet meer terug. (Van een onzer verslaggevers) De vijfjarige Pieter Guit van de Hcllingweg uit Soheveningen, die sedert vrijdag spoorloos was. blijkt niet ver van de ouderlijke woning ln het verversingskanaal verdronken te zijn. Zondagmiddag werd het stoffelijk overschot van de kleuter gevonden door de 14-jarige A. Bruin, die ln het kanaal aan het zwemmen was. Tjjdens het weekeind zijn ten min ste elf mensen slachtoffer geworden van het verkeer. Zaterdagmiddag vloog een auto uit het Duitse Bottrop by de T-splitsing op de Zuiderzeestraatweg* vanuit Kampen door nog onbekende oor zaak dwars over de weg en kwam omgekeerd in een diepe sloot te recht. Twee van de vier inzittenden kwamen daarbij door verdrink.-rig om hei leven: de 69-jarige mevrouw A. Lucijga en de 66-jarige heer W. B. Schlagkamp. In Haarlem overleed zondagmiddag ln het ziekenhuis de vierjarige Gerry Hummen nadat hij een uur eerder bij het oversteken van de Kleine Houtstraat door een auto war aan gereden. Zate dagavond botste in Amster dam de 25-jarige steengaassteller J. F. Verheul op de Jan van Galenstraat met zijn auto frontaal tegen een bus.i Hy was op slag dood. Zaterdagnacht verloor de 23-jarige J. Kuiken uit Oosterbierum het le ven toen hü met zijn motor frontaal in botsing kwam met een auto nabij Dingjum. Een trottoirband ln Ter Apel werd zaterdagmiddag de bromfietser H. Bust uit Nieuwbuiner noodlottig. i:y sloeg over de kop en overleed op weg naar het ziekenhuis. In Oldebroek werd zaterdagmiddag de zestienjarige bromfietser W. v. d. M. uit Oosterwolde door een bestel- wagentje gegrepen toen hy van een zandweg een verharde weg opreed; hy was op slag dood. Een botsing tussen twee auto's op rijksweg 15 tussen Meteren en Est heeft zaterdagmiddag aan de 62- jarige heer A. van Mlerioo het leven gekost. Bij het plotseling oversteken van de rijksweg is in Helmond het drie jarige dochtertje van de familie J. P, Lemmens door een bestelauto gegre pen; zij was op slag dood. De 23-jarige motorrijder P. H. van Rijsewijk uit Drie! verongelukte za terdagavond in zijn woonplaats toen zijn motor in een bocht slipte en te gen een hek botste. Een verkeersongeval in het Noord- Beierse Aschaffenburg heeft zaterdag het leven gekost aan de 56-jarige heer H. Postma uit Arnhem. Zijn auto vloog uit een bocht en werd door een tegemoetkomende Amerikaanse vrachtwagen overreden. In de loop van zondagmorgen ls ln het ziekenhuis te Oostburg aan haar verwondingen, opgelopen bij een ern stig verkeersongeval van vrijdag, be zweken de echtgenote van burgemees- tor Kolff van Vlissingen. Zij bereikte de leeftijd van 58 jaar en was moeder van twee zoons en twee dochters. De 74-jarige heer C. B. uit Lek- verkerk is zondagavond omstreeks .calf elf met zijn fiets dodelijk ver ongelukt op de Kerkweg by de oude molen, in Lekkerkers. De heer B. kwam uit de richting Berkenwoude. Op het moment dat een bestelwagen uit tegenovergestelde richting hem genaderd was, ging hy plotseling naar links, waama een frontale botsing volgde. de L®k, bij Vreeswijk verdronk zaterdagmiddag de 12-jarige jongen n- G. Geurts uit Houten. Pas zondag- 25n worden nadat zijn ouders via de hoord V?Q ongeluk hadden ge-

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1