Voorzitter van vereniging Expogë: 'Duits schadegeld voldoende; schulderkenning hoofdzaak' Vakantietijd Wi LLEMII fontastica Vondelings brievenbus ressie aan er verongelukt Semi-arts weer vrij Ex-anti-rookmagiër krijgt een maand voorwaardelijke straf Rechter achter veehouder in geding van gemeente Jongens laten auto niet cloor NLR-vliegtuig als vliegend laboratorium m R. W. Oxenaar directeur KröUer-Müller Bij oversteken dodelijk gewond X He weinig Uerijkesi Tekeïaetisci SET VRIJE VOLK DONDERDAG 27 JUNI 1363 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers; De Expogé wenst het bedrag van 125 miljoen mark als schadevergoeding voor het aan dc nazislachtoffers toegebrachte leed te accepteren. 'Er is geen reden voor een aanvullende uit kering van smartegeld door de Nederlandse regering,' aldus voorzitter mr. G. Ch. Aalders in zijn jaarrede op het gistermiddag in Leiden geopende congres van de Nederlandse Vereniging van x-pohli e Gevangenen. 'Wij willen geen geldelijke beloning van ons verzet." Voor de Duitse regering is het geven van een vergoeding aan de nazislachtoffers niet alleen een morele, maar in de Eerste plaats een juridische verplichting. Daarom is er geen plaats voor een aanvullende uitkering door de Nederlandse regering, want de Nederlandse regering heeft «ch niet misdragen.' Advertentie' I.M. mmmm P ...dan willen wij X&j f het beste proeven 1 louter lichte geurigheid 29 GTS 'Waakzaamheid nodig' Beroep op studenten Militairen gewond pmmm punt Milt Binnenvaart en leerplicht schipperskinderen Invoerbepalingen honden verzacht VERMOUTH - maar dan ook de echte uit Italië! fuel, Italiaanse literfles 6.20 "7odra Li wi hij de socialisten buiten de boot had gezet is de heer De Kort begonnen om zijn pro gram wat bij te schaven om aan de liberalen tegemoet te komen. Het is nog niet bekend welke krul len daarbij van de plank zijn ge schaafd. Maar toch wordt algemeen aan genomen dat één van de punten die de heer De Kort heeft laten vallen is: het instellen van een- onderzoek naar de mogelijkheid om speculeren in onroerend goed tegen te gaan. Dat punt was een echo van een socialistisch verlange,. om aan de ongerechtvaardigde verrijking door speculatie met land en hui zen paal en perk te stellen. Omdat in het dichtst bevolkte land ter wereld deze vorm van hebzucht ontoelaatbaar is. Moreel ontoe laatbaar en ontoelaatbaar voor de economische ontwikkeling van ons iand. Zodra de socialisten, niet mee doen verdwijnt een dergelijk punt van de agenda. Dat is tekenend. Door haar bereidheid smartegeld Uil te keren, heert de Duitse rege ring haar schuld erkend, aldus mr. Aalders. Deze erkenning is niet afhankelijk van het aangeboden be drag. Men doet de Duitse regering enigszins onrecht door haar voor de hoogte van het overeengekomen be drag aansprakelijk te stellen. Het is de Nederlandse regering, die 125 mil joen mark heeft gevraagd, Mr. Aalders was de Nederlandse on derhandelaars erkentelijk voor de behartiging van de belangen van de belangen van de Nazi-slachtoffers. Ook toonde de Expogé-voorzitter zich dankbaar voor het werk van de commissie jor advies onder voorzit terschap van dr. W. Drees. Het driedaagse congres werd gc- (Van een onzer verslaggevers) In Goudcrak heeft zich vannacht om 12 uur een vechtpartij voorge daan, nadat een aantal opgeschoten jongelui een automobilist had ver hinderd naar zijn huis te rijden. De heer Kok, wonende in de J. G. Sta ringlaan, werd uit zijn auto gesleurd en liep enkele rake klappen op. De familie Kok was op familiebe zoek geweest en vond op de terugweg dicht bij de woning een viertal jonge lui op de weg. Op het verzoek van de heer Kok de weg vrij te maken rea geerde de 20-jarige Den B. uit Ouder kerk aan den IJssel door de bestuur der aan te vallen. Op het gegil van mevrouw Kok kwamen buurtbewo ners te hulp. Het belaagde gezin had de auto inmiddels veriaten en een onderkomen gezo_.it in een dicht bij- zijnd huis. De rijkspolitie heeft de 20-jarige Den B. ingesloten en de overige jongens verhoord. SCHIPHOL (ANP) Het nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium te Amsterdam heeft bij de technische handelmaatschappij Holiinda een or der geplaatst voor de levering van een vliegtuig van het type 'Beech- craft', model 80 Queen Air. Het toestel zal als een vliegend laboratorium worden ingericht en voornamelijk dienst doen om nieuwe apparatuur en meetmethoden in de vlucht te beproeven. De resultaten van deze onderzoe kingen zullen ten dienste staan van het Nederlands Instituut voor Vlieg- tuigontwikkeling, de Rijksluchtvaart dienst, de Koninklijke Luchtmacht, de Fokkerfabrieken en de KLM. In de haven van Yarmouth op Kieuw-Schotland is brand uitgebro ken aan boord van een circusscmp. Alle opvarenden en vrijwel alle die ren konden worden gered, voordat de 1100 ton metende Fleurus zonk. Ai- leen een zebra en een paard kwamen om. Het circus was afkomstig uit St.- Petersburg in Florida. MAASTRICHT (ANP) Gister nacht is de 53-jarige mevrouw M, Goessens uit Maastricht bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. Zij reed op haar fiets en in gezel schap van haar echtgenoot op de hoofdstraat tussen Anby en Rothem toen zij op korte aftand van haar wo ning van achteren werd gegrepen door een personenauto. De vrouw overleed ter plaatse. opend door minister drs. H. A. Kort hals. 'Ook ons parlementair-democra tisch systeem moet bij voortduring tegen aanslagen worden gevrijwaard.' zei drs Korthals. In dit verband wees hij er op, dat het parlemen tair-democratisch stelsel In Frankrijk niet meer de nodige regeerkracht weet op te brengen. Voorts worden belangrijke beslis singen in het Europese kader wel aan de nationale parlementen ont trokken. maar op het Europese ni veau nog niet onderworpen aan een op democratische wijze tot stand ge komen orgaan. Ook op belangrijke problemen van buitenlandse politieke aard en de defensie kunnen de na tionale parlementen maar weinig in vloed uitoefenen. 'Wij mogen ons niet laten voortwiegen op onze wel vaart. Waakzaamheid is geboden,' al dus drs, Korthals. De Expogé-voorzitter deed in zijn reile een dringend beroep op de stu derende jeugd geen lichamelijke en geestelijke kwellingen toe te passen bü ontgroeningen. De door de hoogleraren Van Bem- melen en Pompe bepleite op jaren- stelling van de vier laatste gevan gen oorlogsmisdadigers noemde hi.i onaanvaardbaar. Veelbetekenend vond hij, dat bij de examens voor de leer lingen van de middelbare scholen één van de onderwerpen voor een opstel 'Edelmoedigheid tegenover oor logsmisdadigers' was. 'Is dit een soort opinie-onderzoek?' Van twee lycea, één In het westen CELLE (ANP) Woensdag in de vroege ochtend zijn twee militairen in Duitsland in de omgeving van de plaats Celle met een jeep tegen een boom gereden. Beiden werden ge wond naar het ziekenhuis van Celle overgebracht. De 35-jarige gehuwde sergeant A. Vü'ge uit Arnhem kreeg een schedel- basisfractuur. De 21-jarige reserve sergeant j. A. Kiabbers uit Heumen (Gld.) liep een hersenschudding op. en een ln het oosten van ons land. kozen respectievelijk 8 van de 19 en 7 van de 22 leerlingen dit onderwerp 'Allen waren het er over pens. dat oorlogsmisdadigers niet met gewone misdadigers mogen worden vergele ken. Van de zeven leerlingen uit het oos ten des lands wezen vier vrijlating af. Zij noemden dat. een belediging van dé nazi-slachtoffers en hun na bestaanden. Van de acht uit het westen wezen er zes edelmoedigheid af. De Expogé-voorzitter pleitte voorn voor de handhaving van de vijfde mei als nationale feestdag. 'Laat dc regering er een verplichte snipperdag van maken (Van een onzer verslaggevers) De 29-jarige semi-arts Bart II-, in wiens woning aan de Lange Leid- sedwarsstraat te Amsterdam marihu ana is gevonden en die deswegen werd gearreseerd, is gisteren door het Amsterdamse gerechtshof in vrijheid gesteld. De semi-arts werd 4 juni aangehouden. Het Hof vernietigde de beschikking van de rechtbank, die op 12 juni het voorarrest met dertig dagen verlengde. De semi-arts die herhaaldelijk be toogd heeft, dat het roken van mari huana. althans onder medisch toe zicht niet schadelijk is, houdt vol, dat hfj met de gevonden marihuana niets te maken heeft. Op het moment van de huiszoeking was hij niet thuis. Toen de politie bij zijn woning ar riveerde nam een vriend van hem, de 25-jarige Rotterdammer Hans S. over het dak de vlucht. Volgens de semi-arts zouden de marihuana en een ander verdovend middel van deze vriend afkomstig moeten zijn. De advocaat van de semi-arts had het gerechtshof een verklaring over gelegd waarin de spoorloos gebleven Rotterdammer Hans S., de schuld op zich neemt. De Rotterdammer liet de politie reeds eerder telefonisch weten dat Barth H. onschuldig is. (Van een onzer verslaggevers) Aan de dertigjarige ex-glazenwas ser, ex-anti-rookmagiër Robert Jas per G. heeft de Amsterdamse recht bank gisteren wegens het veroor zaken van brand door schuld in zijn 'anti-nicotinistentempel' in de Korte Leidsedwarsstraat te Amsterdam een voorwaardelijke hechtenis van een maand opgelegd. Opzettelijke brandstichting Ro bert G. had uit voorzorg een brand- blusapparaat bij de hand achtte de rechtbank niet bewezen. Hij zal zich gedurende de proeftijd van drie jaar zo noclig onder behandeling van een zenuwarts moeten stellen. Er was een gevangenisstraf van tien weken, waar van vier voorwaardelijk geëist. Robert Jasper G. heeft de rechtbank ver zekerd dat hii zijn acties staken zal. Een krijgsraad in Havanna heeft twee mannen op beschuldiging van inbraak et^ diefstal met geweldple ging tot de dood door de kogel ver oordeeld. Twee andere mannen kre gen resp. 30 en 20 jaar gevangenis straf. Een vrolijk moment op dc trappen van Paleis Soestdijk, waar koningin Jultana gistermiddag een aantal de putaties ontving van ouden van da gen uit verschillende provincies. Zij kwamen met geschenken tijdens dit 'de/ilé. Zo bracht hier een deputatie uit het Utrechtse Polsbroek een grote kaas mee-j En kennelijk- ook een grap je, waart-de Koningin- hartelijk om moest lachen. Advertentie I.M. Wat doet de Partij van de Arbeid voor de Rijn- en Binnenschippers? Er is nog geen leer plichtwet voor het schipperskind en ook nog geen Veiligheidsbesluit Binnenscheepvaart en zo zijn er nog meer zaken op te noemen. G. AKKERMAN Kat. Lagedijk427b Rotterdam-21. Men hoort in deze tijd niet anders dan ge lijke rechten en kansen voor iedereen. Maar in Nederland Is er nog een groep die voor zijn kinderen die kansen niet krijgt, nl. de schip pers. In de achtergebleven gebieden wil men het analfabetisme bestrijden en daarvoor veel geld uitgeven. Vindt u het niet de moeite waard dat aan de schipperskinderen ln Ne derland ook behoorlijk onderwijs wordt gege ven? A. C. VAN DER LINDE m.s. 'Nieuwe Zorg' Zierikzee. Naast de ln deze brieven genoemde gebreken aan de regelingen voor de Rijn- en Binnenschip pers zou ik nog kunnen wijzen op de noodzaak van vervanging van het Bmnenaanvaringsregle- ment door een modern Vaarreglement en van de totstandbrenging van een Binnenschepenwet. Dan zijn er nog de moeilijkheden van de kleine -r'-Tipers in het noorden van het iand. Het Veiligheidsbesluit is onlangs verschenen, maar de resultaten van andere studies laten nog op zich wachten, hoewel de minister van Verkeer en Waterstaat al In december gezegd heeft dat ook het Vaarreglement bijna klaar was! Het iijkt nog langer te duren voor de Binnen schepenwet kiaar komt. Bijna twee jaar geleden heb ik al op spoed aangedrongen! Gezien de ongelukken met binnenschepen die te wijten zijn aan onvoldoende uitrusting van de schepen, is er ook aan deze wet grote behoefte. Van onze kant is dan ook daarna dus sinds 1961 telkens op spoed aangedrongen. Dat de schippers voor hun kinderen niet die kansen op volwaardig onderwijs krijgen als nage noeg alle andere ouders (er zijn nog enige groepen van 'trekkenden', als woonwagenbewoners en kermisexploitanten, die op dit punt in een soort gelijke positie verkeren als de schippers) is juist en naar onze mening onaanvaardbaar. Bij de be handeling van de begroting van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor het lopende jaar Is er van verschillende kanten, o.a. namens mjjn fractie door de heer Kleywegt, op spoedige invoering van leerplicht voor alle schipperskinderen aangedrongen. Het is niet voor het eerst dat hierover in de Tweede Kamer zware woorden gevallen zijn. De heer Roosjen (a.r.) vroeg of het schippers kind vergeten wordt, maar de heer Kleywegt vond dat bjjna geen vraag meer. "Het is in elk geval wel zo, dat het schipperskind wordt 'verwaarloosd," zo stelde hij. Van nog andere zijden klonken eendere geluiden. Staatssecretaris Janssen ant woordde met welwillende woorden, maar voorzover ons bekend, is er nog steeds niets definitiefs be sloten. Het gaat om twee dingen. a. De leerplicht, zoals die in de Leerplichtwet voor de kinderen van ons volk is geregeld, ook te doen gelden (zo nodig met een kleine verzachting) voor schipperskinderen. Dat is een zaak met ge voelige kanten, want dat betekent bijna altijd: het kind op jonge leeftijd uit. het gezin en aan de wal in internaat of pleeggezin. Dat is een nogal ernstige ingreep in het gezinsleven. De overgrote meerderheid van de schippers, georganiseerd in de schippersbondcn, vraagt niettemin reeds enige jaren met klem om die leerplicht op te leggen. Wij hebben daar begrip voor en er ook bij dc laatste begrotingsbehandeling voor gepleit. Het zal wel duidelijk zijn dat uit die door de overheid opgelegde leerplicht dan de verplichting voor de overheid voortvloeit al de extra kosten, die de ouders ter vervulling van die plicht moeten ma ken, te vergoeden,m.a.w, dat subsidies gegeven moeten worden. Tot heden heeft de regering deze stap nog niet durven doen. b. Zolang nog geen leerplicht wordt opgelegd, komt het ons noodzakelijk voor dat al die ouders- schippers, die vrijwillig hun kinderen in interna ten of pleeggezinnen aan de wal willen plaatsen, om hun kinderen volwaardig onderwijs te geven, daartoe financieel in staat worden gesteld door de overheid. Hoe die financiële vergoeding moet paatshebben (rechtstreeks aan de ouders of door middel van sterke verhoging der subsidie aan internaten en pleeggezinnen) moet nader bekeken worden. Maar vast staat, dat er tot nu toe veel en veei te weinig voorzieningen zijn getroffen. De schip perswereld heeft er recht op, en het is een eis van billijkheid tegenover deze kinderen, dat ook dit onderwijs voor de overheid een 'voorwerp van haar aanhoudende' zorg is, zoals onze Grondwet liet deftig zegt. Voor degenen die zelf weer schip per willen worden, komt er dan nog de vraag van de moderne vakopleiding bij! (Vragen richten aan 'Vondelings Brieven bus', Hoofdredactie Het Vrije Volk, Hekelveld 15, Amsterdam.) (Van onze weerkundige medewerker) Nieuwe oceaandepressies kunnen ons de komende dagen niet meer op de nek springen. Daardoor bl(jft het op de meeste plaatsen droog met zonnige opklaringen. Het weer zal echter onveranderd koel z(jn. Hat is een hoopvol teken, dat zich midden op de oceaan in alle rust en kalmte een belangrijk hogedrukge- bied opbouwt. Dit zet nieuwe oceaan depressies de voet naar West-Europa dwars. Jammer is het dat het maxi mum er niet een beetje meer de sokken inzet. Het verplaatst zich zo langzaam naar het oosten, dat Ne derland morgen en vermoedelijk ook overmorgen nog in de koele lucht blijft. Overigens is dit te verkiezen boven het weertype dat er heerst in een onweersstorbig boven Spanje en Zuid-Frankrijk. In de vochtige en warme lucht hier (Madrid gisteren 35 graden) komt het veelvuldig tot onweer. Gelukkig voor ons breidt de ze storing zich voornamelijk naar het oosten en noordoosten in de richting van Zuid-Duiteland uit. Ten hoogste komt er in Zuid- en Zuidoost-Neder land tijdelijk wat meer bewolking van. De aanwezigheid van deze sto ring zal laat deze week wel een noordwest tot noordelijke wind be vorderen, wat zijn weerslag heeft op de temperatuur. Verdere vooruitzich ten: op TT-dag overwegend droog enniet smoorheet. Wanneer het oceanische hogedrukgebied zich bo ven west-Europa installeert, staan ons enkele dagen met goed zonnig weer te wachten. Morgen zonnig strandweer met en kele wolkenvelden, meest matige wind uit west tot noord, koel, met 15 tot 17 graden. Temperatuur van het zeewater 14 graden in het noorden en 15 graden in het zuiden. Zar.d- voort en omgeving hebben het breed ste strand van twaalf uur tot onge veer half zeven. De speciaal aanbevolen badtijden voor vrijdag: Domburg 17.3019 uur, Hoek van Holland 6,157.45 en "19 20.30 uur, Scheveningen 6.308 en 19.1520.45 uur, Zandvoort 7850 en 195021 uur, Callantsoog 1011.30 en Texel 11.3013 uur. APELDOORN (ANP) De heer R. W. Oxenaar is met ingang van 1 juni benoemd tot directeur van het rijksmuseum Kroller-Miiller op de Hoge Veluwee, als opvolger van prof. dr. A, M. W. J. Hammacher. Begin 1961 is hij benoemd tot conservator van het museum. DEN HAAG (ANP), Met ingang van 1 juli zijn de invoerbepalingen van honden gewijzigd. Wie zijn hond mee op ries neemt heeft bij terug komst aan de grens voldoende aan het rose "entingsbewijs rabies', dat dus gelijk gesteld wordt met het spe ciale 'invoercertificaat'. Voor katten blijft een invoercertificaat vereist. Bij de invoer van honden in andere landen kan het evenwel noodzakelijk zijn, op grond van in die landen be- staade invoerbepalingen, toch over een invoercertificaat te beschikken» AMSTERDAM (ANP) De 79-ja- rige O. Christofoli uit Amsterdam is daar woensdagmiddag op het Eiken plein bü het oversteken door een per sonenauto aangereden. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek dat de man reeds was overleden. Advertentie i_M. STOCK-Brandy '84 13. /CAUN> 5^5X53 Bianco de zachte witte Yixnuciflfc KlAltCO Rosso de pittige rode SECCO de- pikante „droge" (dry) Imp, N,Y, M,P, POLLEN-Distillateurs Rotterdam- - Pelgrim dwars straat hi Telefoon Of0-32610/32440 [Ae ANWB maakt zich grote zor- *- gen over het grote verschil in ;empo waarmee ln ons land het aantal autobezitters groeit en het aantal kilometers autoweg. Van daag is er nog één automobiel op de zeventien inwoners, maar het zal geen twaalf jaar meer duren of er is één automobiei op de zes inwoners. Daar staat dan tegen over een uitbreiding van het "we gennet in vijftien jaar met 1200 kilometer. Indien dat te halen is en daar twijfelt de ANWB op goede gronden aan te weinig om die groeiende verkeersstroom buiten dc bebouwde kommen re delijk op te vangen. ("\e minister van Verkeer en Wa- terstaat, drs. Korthals, heeft ■n een toelichting op de lopende oegroting van zijn departement verklaard, 'dat het tempo van de wegenbouw zou dienen te worden opgevoerd.' De minister is het lus in de grond van de zaak met ie ANWB eens. Te minder begrij pelijk is het daarom, dat de laat ste twee jaar dat deel van het pruto nationale inkomen dat aan wegenbouw gespendeerd werd, telkens daalde. Ook binnen de rijksbegroting is er de laatste ja ren slechts een dalende tendens merkbaar, in 1960 nog 2.44 per- pent, ln 1963 2,2 percent. Snel stijgende behoefte, lang zaam dalende voorzieningen. Het is een ontwikkeling die grote zor gen zou moeten baren. Maar doet zij dat? Behalve dan bij de Ne derlandse wegverkeers- en be roepsfederatie Centraal Overleg, die eind 1962 krachtig aan de de partementale bel trok, en nu bij de ANWB? Twee -directeuren van Rotter damse bedrijven zijn door de rechter veroordeeld tot een hoge boete en één maand gevangenis straf. ZIJ hadden aanzienlijke be dragen aan inkomsten voor de be lasting verzwegen. Over de juistheid van deze straf in dit geval willen wij niet oor delen. Te veel bijzonderheden die mede de strafmaat bepalen, ken nen wij niet. Toch is in het algemeen Je vraag te stellen of ernstige belas tingontduiking ha ons land zwaar genoeg wordt gestraft. Ook wan neer men aanvaardt, dat het ont duiken van belasting minder ern stig wordt gevonden dan diefstal, dringen zich vergelijkingen op. Bij voorbeeld de vergelijking tus sen het ontduiken'.voor een groot bedrag door iemand die een groot inkomen heeft en de diefstal van een klein bedrag door Iemand die een klein inkomen heeft. En dan valt het op dat de dief stal, in de haven bij voorbeeld, van goederen die een klein bedrag aan geld waard zijn, algauw tot een straf van meer dan een maand leidt. De vraag rijst dan ook of de afkeuring die belasting ontduiking verdient, niet opnieuw moet worden afgewogen tegen de afkeuring waarmee diefstal en verduistering worden beoordeeld. In een zich zo snel veranderende samenleving is herijking van de nonnen op dit terrein voortdu rend noodzakelijk. Twee der achttien Britse mili tairen, die door een Jemenitische stam gevangen worden gehouden, zijn wegens ziekte vrijgelaten. zy zullen per vliegtuig naar Aden wor den overgebracht. DEN' HAAG (ANP) Tot maandag krijgt het gemeentebestuur van Nooddwijkerhout de kans om een re geling te treffen, met de veehouder- schillenophaler J. W. Mei land, door hem al is het ook voorlopig een ander stuk grond voor zijn be drijf beschikbaar te stellen. Mfc advies gaf gisteren mr. Slo- teana&er, de vice-president van de Haagse rechtbank bij de behande ling van een kort geding. Het ge ding is door de gemeente Noord- wijkerhoufc aanhangig gemaakt om dat Heiland een perceel grond niet binnen twee dagen ontruimde. Het niet-voldoen aan het bevel zou de gemeente elke dag f 500 kosten, want de bulldozers staan aan de rand van het stuk grond te wach- twa om er een parkeerterrein van te maken dat hoort bij de in aan leg zijnde sportvelden. Mr. Slotómaker gaf blijk van wei nig instemming met de termijn van twee dagen, die de gemeente de heer Meiland per brief van 12 juni mee deelde en waarin de ontruiming weid gelast. Zou daaraan niet vodden vol daan dan sou de gemeente maatre gelen treffen tot verbeurdverklaring. De gemeente is al ongeveer nesea maanden eigenaresse van de grond. Tot de levende have van het be drijf van Meiland die het perceel al zestien jaar gebruikt, behoren, twin tig koeien, veertig varkens en een paard. Wordt de zaak tussen de gemeen- te en de veehouder niet voor maan dag gedegeld.dan zal mr. Siofe- maker maandag bepalen, wanneer hij uitspraak zal doen.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2