Koningin Juliana neemt imposant défilé af van jubilerende luchtmacht Koning die huwt zonder toestemming is 'dood' Hoe het begon, 50 jaar geleden, met de Brik... ...en hoe het veranderde tot de vliegerij van nu Eindhoven onteigent speculatieve gronden Minder winst voor Centrale Suiker Mij. Sluispersoneel stuurt brief aan minister Grieken zonder instrumenten in Arnhem Politie hoeft bromlawaai niet te meten Winst Vredestein in 1962 gedaald Voortzetting zó lekker zó gezond IDsslblbelt jes HET VRIJE VOLK DINSDAG 2 JULI 1963 PAGINA 3 Koningin Juliana en prins Bernhardt tijdens het afnemen van het défilé van de luchtmacht. (Van onze luchtvaartredacteur) Koningin Juliana heeft gistermiddag op de vliegbasis Soes- terberg een imposant défilé -van ongeveer 2000 militairen op de grond en 170 helikopters en vliegtuigen afgenomen. Het was de afsluiting op de vijftigste verjaardag van de Koninklijke Luchtmacht van de publieke feestelijkheden, die in de afge lopen weken het jubileum van de Nederlandse militaire lucht vaart hebben omgeven. ZAAIERS plaats ze... lees ze Inspectie en défilé Niemv-Guineaiceg 'De hoogtepunten waren de momenten waarin machines, grondpersoneel en vliegers echt een team waren. Dat zijn soms momenten geweest, dat je niet vloog, dat je ge woon op de grond stond.' Jan Flinterman (tot vorig jaar officier bij de Koninklijke Luchtmacht) zegt het wel overwogen. Hij hangt wat achterover in 2ijn stoel, zwijgt even, zegt dan nog: 'Als je niet erkent, dat daar de hoogtepunten lagen, zet je de jachtvlieger op een top waar hij helemaal niet zijn wil.' De kinderschoenen Een bedrijf Nog meer Dan blijven nog altijd de i knallen van de Starfighters, i de schietoefeningen en oefen- vluchten met raketten en napalm-bommen als barriè- res voor de jubelstemming op j deze verjaardag. Dat weet de j jarige zelf ook. Daarom heeft j zij in de afgelopen weken voor zovelen de deuren van j haar bases opengezet, om tot j oeter onderling begrip te ko- j men. Misschien dat daardoor I vandaag tienduizenden het j eens zullen zijn met de ge- iukwensen aan de Lucht- f macht. "Wij kunnen niet zonder el- kaar,' zei die vlieger ln de crew room. 1 Lastig mei versgebrande hazelnoten, roomcaramel en voüemeik chocolade Waarschuwing Er vie! een aanhoudende regen, toen de troepen langs het baldakijn, waarop behalve koningin Juliana o.a. ook prins Bernhard, minister Visser, staatssecretaris Calmeüer en de chef luchtmachtstaf, generaal Zielstra, had. den plaats genomen, marcheerden op de altijd weer enthousiaste muziek van de Luchtmachtkapel. Al viel de regen, de wolkenbasis was toch nog hoog genoeg om het derlandse militaire luchtvaart was. meest spectaculaire gedeelte van het h YfLn JLltJ 5?eofmn?iesU^knmeii'* jbases waren de formaties.gekomen. defile te laten doorgaan, de fiypa.it, q, 33'S van woensdrecht hadden onder commando van de Chef Vlieg- zich ten oosten van Soesterberg ver- dienst Soesterberg, overste H. J. Fol- enigd met de Delta Daggers van het mer. van alle types luchtvaartuigen, Amerikaanse squadron dat onder die thans bij de Luchtmacht in Nederlands commando op Soester- dienst in berg is gelegerd. Bij Eindhoven \va- ZJ' ren er de Thunderstreaks van Volkel Niet alleen de huidige types, want en Eindhoven bijgekomen, ten oosten Aam aIa A IamaHa am tTillAM TsaIiPavS- - - "m1. - _3_ .3t. j. n i vóór de Alouette- en HiHer-helikop ters, die het luchtdefilé openden, vloog een door de Zweedse Lucht macht uitgeleende Fokker C V, die in de twintiger jaren een van de voornaamste vliegtuigen van de Ne- van Enschede voegden zich de Sabres en de Starfighters van Twenthe in de formaties en bij Hoogeveen was het rendez-vous vtfn ,de Hunters van Leeuwarden. Deze luchtvloot vioog toen met een bocht via Nijmegen naar de defileer- plaats van Soesterberg. Het ging zo exact volgens tijdschema, dat de Daggers van het Amerikaanse squa dron juist overvlogen, toen de Ameri kaanse grondtroepen langs het bal dakijn marcheerden. Twaalf Neder landse Starfighters sloten het lucht defilé. Het gronddefilé omvatte behalve groepen van de verschillende Lucht machtonderdelen (ook de Luva's na men aan het défilé deel) ook een vertegenwoordiging van het rijdend gedeelte van de Luchtmacht. In die groep waren o.a. de geleide wapens opgenomen. Niet alleen militairen, maar ook véle burgers uit de omgeving van Soesterberg waren van dit alles oog getuige. Voor de Koningin op Soesterberg aankwam, waren de troepen ge ïnspecteerd door prins Bernhard. De tijd tussen deze inspectie en het défilé werd gevuld met een prachtige demonstratie van de vlieger De Wilde met een. Fokker S 14. Daarna kwam het stuntteam van de Koninklijke Luchtmacht, de Whisky Four onder leiding van ka pitein N. de Vrij boven Soesterberg om een show te geven, waarmee ze in de afgelopen weken tijdens de open dagen' op de luchtmachtbases vele, tienduizenden enthousiast heb ben gemaakt. In de ochtenduren had op Soester berg de jaarlijkse herdenking van de gevallenen plaatsgevonden. In dit jubileumjaar waren daarvoor ook de nabestaanden uitgenodigd. Velen van hen legden bloemen bij het monu ment. (Van onze parlementsredactie) Niet alleen een koningin, maar ook een koning die trouwt zonder toestemming van de Staten-Generaal wordt ten op zichte van het bezit van de troon beschouwd als overleden. De nakomelingen uit zo'n huwelijk zijn uitgesloten van de troon opvolging. Ook prinsen en prinsessen men kan bij voorbeeld denken aan de prinsessen Irene, Margriet en Christine verliezen Jhun rechten op de troon wanneer zij zonder toestemming van de Staten-Generaal in het huwelijk treden. Bij een troonopvolging hebben kin deren van een overleden kroonprin ses voorrang boven de zusters van ne kroonprinses. Dit zijn enkele van de grondwets wijzigingen waarmee de Tweede Ka mer zich vandaag in tweede lezing zal bezighouden. Het kabinet-De Quay heeft ze in het voorjaar aanhangig gemaakt. De eerste lezing heeft in het oude parlement plaats gehad. Volgens grondwettelijk voorschrift zijn de ka mera vervolgens ontbonden en moet het nieuw gekozen parlement er met ten minste tweederde van de uitge brachte stemmen zijn goedkeuring aan hechten. (Van een onzer verslaggevers) Het met ontslag bedreigde sluis personeel van Rijkswaterstaat m Hansweert en Wemeidinge, heeft een in overleg met de vakbonden opge stelde eensluidende brief aan de ml-- nisfcer geschreven waarin het toegeeft verkeerd te hebben gehandeld door na 1 januari 1963 ondanks het verbod toch fooien aan te nemen. Men vraagt clementie naar aanlei ding van de brief van vorige week waarin de minister het voornemen kenbaar maakte tot ontslag over te gaan en wijzen in de brief o.m. op het feit dat het aannemen van fooien in de loop van vele jaren zo zeer gewoonte is geworden, dat men de vertrouwde kwartjes van de schip pers bijna volledig tot het salaris Is gaan rekenen. (Van onze soc.-econ. redactie) Scherpe concurrentie en stijgende kosten hebben de winst van het Vredestein-concern in 1962 iets doen dalen. Tegencujr een winst van bij na 2,9 miljoen in het vorige boekjaar is er nu een winst gemaakt van nog geen 2,3 miljoen gulden. De twee zorgenkinderen in de Vre- desteingroep zijn Hevea en Vrede stein Loosduinen. Het schoeisel en de fietsbanden van Hevea brachten aanzienlijk minder op. In Loosduinen ziet men zich gesteld voor een vrij aanzienlijke teruggang in de verko pen van transportbanden ten gevolge van een verminderde vraag. Autobanden zijn nu het grootste artikel van het Vredestein-concern. Voor de afzet van dit artikel heb ben wij in de landen van de Euro- markt betere kansen dan vroeger door een vermindering van de in voerrechten. Juist voor autobanden z(jn er echter in de EEG grote pro- duktiemogelijkheden, Daarom wordt de concurrentie op dit gebied ook steeds meer voelbaar,' zo wordt ge zegel. De produktie en omzet van rijwiel- en bromfletsbanden zijn be vredigend. Vredestein heeft op dit gebied een toonaangevende positie. Het ziet er naar uit, dat dit laat ste in de Tweede Kamer moeilijk heden zal opleveren. De verwijde ring van de naam Nederland Nw.- Guinea uit een aantal artikelen zal stelig weer de algemeene instem ming verwerven. Hetzelfde valt trouwens te verwach ten van de genoemde nieuwe bepa lingen voor de troonopvolging en de verlaging van de kicsgerechtigede leeftijd van 23 tot 21 jaar. Vermoede lijk zal alleen de verlaging van het passief kiesrecht voor de Tweede Ka mer van 30 tot 25 jaar nog stof voor discussie opleveren. in eerste lezing kwam de wijziging er zonder stemming door, zij het. dat de socialisten eerst nog tevergeefs hadden geprobeerd de grens op 23 jaar te stellen. In de Eerste Kamer evenwel is later een ander voorstel verworpen waarin werd bepaald, dat Eerste-Kamerieden ten minste 30 jaar Nederlandse militaire luchtvaart jubileert (Van onze luchtvaartredacteur) Flinterman ia oorlogsvlleger ge weest. Ongeveer 1400 vluchten heeft hij in de laatste oorlog van Enge land uit boven bezet Europa ge maakt. Hij heeft er een boek over geschreven, waarin hetzelfde ge beurd is als op die avond toen wij thuis bij hem zaten te praten: hij schrijft vrijwel niets over de oor- logsmissles. Hij praat alleen o .r de mensen die het met elkaar deden Vonge week waren we op een vliegbasis van de Koninklijke Lucht macht. In een hangar werkten mon teurs aan een Sabre. OP de kraag van hun overall zaten de drie ser geantsstrepen. Het was inet de straaljager het enige dat aan het militaire (even herinnerde. De vaan drig die bij ons was zei: 'De mensen zeggen hier: Je werkt in een bedrijf als elk ander bedrijf, je hebt alleen een blauw pakje aau. Het merk waardige is, dat de discipline met lijdt onder deze mentaliteit. Er wordt Mer teamwork geleverd. Dienstbevelen hoef je zelden te geven.' Kort daarvoor hadden we tn de crew room gezeten, een houten barak waarin de vliegers hun beurt voor een vlucht afwachten. We za- ten als enige burger tussen militai ren. maar we zaten er beslist niet als een gast uit een vreemde wereld, zoals de tienduizenden burgers die in de afgelopen weken de 'open dagen' op de vliegbases hebben be zocht, voor de mensen van de lucht macht evenmin 'de burgers, de an deren' waren. 'Natuurlijk.' zei een van de vlie gers in de crew room, "gooien we de deuren open voor de burgers. We bezorgen ze soms overlast en ze zijn soms kwaad op ons. Maar we kun nen niet zonder eikaar. We kunnen elkaar alleen begrijpen als we met eikaar praten en daarom halen we de mensen naar de bases. Zonder hen kunnen wij niets doen.' Hoe onbeholpen is het eigenlijk 1 juii 1913 ais Luchtvaart Af- logsdagen van mei 1940 verloor Görings Luftwaffe 300 vliegtuigen boven Nederland. De Nederlandse militaire lucht vaart bleef vliegen; ook al hadden Messerschmitt, Stuka's en Hein- kels een groot deel van de vloot, vaak op de grond, vernietigd, de overgrote meerderheid van het per soneel der vliegscholen wist te ont komen naar Frankrijk en bereikte via Cherbourg en Milford Haven Engeland. 'In 1942 werden de Nederlandse piloten in één wing van het 167ste squadron van de RAF bijeenge bracht. Op 24 oktober 1942 voerde deze wing de eerste offensieve ope ratie boven Nederland uit. Op 12 juni 1943 werd 167 Squa dron omgedoopt in 322 Dutch Spitfire Squadron. Het bleef een onderdeel van de RAF, het had c-en Engelse commandant, een Nieuw- zeeiandse en een Zuidafrikaanse flight commander. Maar de Neder landse militaire culhtvaart, als een organisatie, was in de naam van een squadron herrezen. In 1945 werd 322 het eerste squadron van de na oorlogse Nederlandse luchtmacht. Van 520 man van de Militaire Luchtvaart, die van mei 1940 tot mei 1945 dienden, maakten 170 de deling begonnen op Soesterberg: een vlieghei, een plaatijzeren han gar. kapitein-commandant H. Wa- laart Sacrê, drie officieren-vlieger, een sergeant-majoor-administrateur en een gehuurd vliegtuig, de Brik van Marinus van Meel. De Brik werd at gauw gekocht; er kwamen in dat jaar nog een Blériot en drie Farmans bij. Stuntelig ging het soms in die eerste jaren. Hel moest allemaal nog wennen, de vlie gerij stond nog maar in de kinder schoenen. De opbouw was geleidelijk, maai uit 'de .'Hegschool van Versteegh' - sedert 1919 commandant van de vliegeropleidingen kwamen ook de vliegers die later als KLM-gezag- voerders de Nederlandse burger luchtvaart op een hoog plan brachten. Toen in 1940 nazi-Duitsland ons land overviel, moesten 124 deels verouderde Nederlandse vliegtuigen het opnemen tegen 2200 moderne Luftwaffenmachines. In de vijf .oor binnenkomst van 322 Squadron in Nederland niet mee: zij waren ge vallen. tvrie vandaag een basis bezoekt, stapt binnen in een bedrijf Over de startbaan raast een Sabre. een Thunderstreak. een Hunter of een Starfighter. In de crew room zitten om half elf vliegers een kop koffie te drinken. Hun dienst is om 3 uur begonnen. Zij hebben een uur gevlogen. Om half twaalf gaan ze z eer de lucht ln en *s avonds zullen te nog eens vliegen. In de hangar werken monteurs aan een vliegtuig. Storingen die de vliegers hebben gemeld, worden verholpen. Machines krijgen een honderd-urenbeurt, in de motoren werkplaats worden straalmoloren nagezien. "In dienst hebben we na onze i.t.s een opleiding van ruim twee jaar gehad.' zegt «en sergeant-monteur in de elektronische afdeling spreken wij een andere sergeant: 'Je werk hier is niet het werk in een stom apparaat. Dat is het mooie hier.' En verder: 'In de eerste opleiding is het niets gedaan. Veel te militair. Maar hier op de basis is een goede sfeer. Het is een echt team.' Een efficiënt bedrijf, dat nog veie andere facetten heeft. Wij staan op de verkeerstoren. Een vaandrig in het burgerleven econoom geeft twee Starfighters landings instructies. Op deze basis Is het een jongeman, op andere bases zal men Lufa's op de torens vinden. Een ver dieping lager zitten mensen de radarscope te lezen. Een voortdu rende activiteit als bij civiel verkeer. In het gebouw en de toren, zitten de meteorologen. Zij maken de weer kaart. stellen het weerrapport op voor de vliegers, doen waarnemin gen voor De Bilt. rte Bilt. We zijn weer terug bij die eerste jaren van de Nederlandse militaire luchtvaart. Het werk reikt verder dan de grenzen van het mi litaire. Het is in deze tijd niet alleen werken voor De Bilt. Het is ook de luchtbrug die in de winter naar de Waddeneilanden wordt geslagen: het is ook het vervoer van zieken per helikopter uit moeilijk toegan kelijke gebieden: het is ook die op leiding van monteurs, verkeerslei ders. meteorologen, die dus ten goede komt aan het militaire doel, maar zo breed is opgezet, dat de mensen vrijwel overal ook bruikbaar zijn in gekwalificeerd civiel werk. Zo'n dag op een basis brengt ons ook weer terug bij die opmerking van Jan Flinterman over de hoogte punten: Wanneer machines, grond personeel en vliegers écht een team zijn.Teamwork is nog steeds een levend begrip gebleven tot van daag. En zo is in een andere lucht macht toch iets bewaard gebleven van 322 Squadron. Het 'Niet praten, maar doen' van papegaai Polly Grace, destijds het squadron- embleem, is gerealiseerd in de effi ciency waarmee het werk op de bases wordt gedaan. ARNHEM (ANP) De gisteren gearriveerde Griekse deelnemers aan de NAVO-taptoe hebben urenlang Ia ernstige ongerustheid verkeerd over de plaats waar hun muziek instrumenten waren. Toen hun trein namelijk in ons land. aankwam, bleek de wagon, waarin hun instru menten en andere bagage zich be vond, te zijn verdwenen. De NS heb ben ten slotte na tal van inter nationale telefoongesprekken, een einde aan de onzekerheid kunnen maken. Aan het licht kwam, dat de instrumenten zijn achtergebleven in Jessenice aan de grens van Oosten rijk en Joegoslavië, waar de wagon is ontkoppeld. De SN hebben echter de verzekering gekregen, dat de in strumenten morgen om half twee in Nijmegen zullen aankomen. Met oefenen zullen de Grieken dus nog een dagje moeten wachten. VATICAANSTAD (Reuter-AFP.) Paus Paulus VI heeft maandag ko ning Boudewijn en koningin Fabiola van België in audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde een half uur. Het Belgische koningspaar heeft zondagavond de kroning van de Paus bijgewoond. zouden moeien zijn. ais gevoig daar van blijven de vereisten voor het lid maatschap van beide kamers gelijk. De Tweede. Kamer zal daar. naar mag worden aangenomen. geen be zwaar tegen hebben, maar het is denkbaar, dat de nieuwe Eerste Ka mer er geen tweederde meerderheid voor heeft. In eerste lezing was die meerderheid er wel, maar dank /.ij het absentisme van de KYP. DEN I1AAG (ANP) De politie Is we! degelijk bevoegd op te treden te gen bromnozems die op straat teveel lawaai produceren. Er is in de mees te gevallen geen speciale meetappa ratuur nodig om de geluidshinder vast te slelien. Dit antwoordt tie minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mej. mr. J J. Th. ten Broecke Hoekstra. Wanneer een bromfietser het gas van een stilstaande brommer beur telings afsluit en openzet, zonder te gaan rijden, mag de politie zonder meer tot bekeuring overgaan. Dat mag ze ook wanneer het geluid, ast tijdens het rijden wordt gemaakt, hinderlijk is. Meestal is dit lawaai het gevolg van een niet behoorlijk geluiddempende of gasdichte uit laatpijp. Wanneer de bromfietser een car- burateur op zijn voertuig heeft, die niet voor dat type is goedgekeurd, of wanneer de bromfiets niet van deug delijke bouw is, heeft de bestuurder ook kans dat hij op de bon gaat. Tiet antirevolutionaire dagblad -*•*- Trouw merkt in een gedach- tenwisseling met de iibevalen op: 'In het algemeen is het zo dat men het financieel en sociaal - economisch beleid van dit kabi net-De Quay wel algemeerl yü voortzetten, maar er zijn ooX nieuwe punten aan de orde: t.w.- de vraag van financiering van een deel der premies voor de sociale voorzieningen uit de algemene middelen. En wat het beleid van het kabl- net-Dc Quay betreft: In het land bouwbeleid er. het woningbeleid zu len wel veranderingen moeten worden gebracht. En in het beleid ter zake van de televisie heeft de Tweede Kamer zich in meerderheid van het be leid van het kabinet-De Quay ge distantieerd. En terecht heeft de heer De Kort die beslissing in zijn program getracht te eerbiedigen." Aan dit lijstje zijn nog wel een paar punten toe te voegen: Hulp aan onderontwikkelde landen bij voorbeeld. Als men dit zo ziet dan lijkt.het veel op de winkelier die voor de bouw van een nieuwe winkel geen vergunning kan krijgen, maar voor een verbouwing wel. Dan gaat hij verbouwen. Het blijft het zelfde pand. Maar iedereen die de zaak binnenkomt zegt te recht wat is die winkel opge knapt. Je herkent hem gewoon niet meer. Tot zover over de voortzetting van het beleid van het kabinet- De Quay. (Van een onzer verslaggevers) De gemeenteraad van Eindhoven heeft gisteravond een openbaar debat gehouden over de grondspeculatics in twee uitbreidingsplannen van de ge meente. een zaak die de gemoederen in de Lichtstad zeer bezighoudt. De gemeente legde in juli 1961 het uitbreidingsplan-Kaspendonk ter vi sie. Pas in november van dat jaar ging een makelaar voor de gemeente aan cïe slag om grondaankopen te doen. Van de lange tussentijd had de bouwonderneming N.V. Wilms ge profiteerd om 38 ha grond in Kaspen- donk te kopen. In het dorp Acht, be horend tot de gemeente Eindhoven, kocht de N.V. Fick 25 ha van een te .onteigenen uitbreidingsplan. Dit waren geen grote oppervlakten, vergeleken b(j de .2100 hu die de ge meente nog kan -aantrekken, maar het gemeentelijk beleid had toch ken nelijk gefaald en de woningen zou den door grondspeculaties stellig duurder worden. Dit werd door ver schillende woordvoerders m de raad dan ook nadrukkelijk gesteld. Grondspeculantcn zullen tn het Eindhovense gemeentebestuur een la, tige tegenstander ontmoeten, zo be toogde wethouder mr. i'an Kemenade (k.v.p.) gisteravond als antivoord op de opmerkingen in de raad. Een par ticuliere onderneming moet niet den ken dat zi.i gemakkelijk uitbreidings plannen zelf kan uitvoeren. 'Wij zullen onteigeningen aanspan nen en we hopen dat dit voldoend» afschrikwekkend zal zijn.' aldus de wethouder. De N.V. Wilma Is reeds in een onteigeningsprocedure betrokken en de N.V. Fick zal nog lang niet van haar bezit in Acht profiteren, want hier za! voorlopig geen uitbreidings plan worden vastgesteld. Advertentie LM. (Van onze soc.-econ. redactie) De N.V. Centrale Suiker Maat schappij heeft in het boekjaar 1961 1962 een winst gemaakt van rumi driekwart miljoen gulden. Dat is twee miljoen minder dan in hel voor afgaande boekjaar. De oorzaak van deze sterke winstdaling ligt in de moeilijkheden, die de CS.M onder vindt inet de Wester Suikerraffinade rij in Amsterdam. De directie van de Centrale Suiker heeft maar weinig goede woorden voor de houding, die de overheid ten opzichte van de Wester Suikerraf finaderij inneemt. In het zojuist verschenen jaarver slag wordt onder meer gezegd: „De overheid bepaalde een aflopende re geling voor een termijn van drie jaar, kennelijk met de bedoeling de Wester Suikerraffinaderij (die met buitenlandse suiker werkt) te liqui deren. Een sociaal en economisch gerechtvaardigde afvoering van het personeel was niet mogelijk. Met name was afvoer van arbeidskrach ten, die vele jaren in dit bedrijf werkzaam zijn geweest, binnen de gestelde termijn sociaal niet verant woord". Het aantal werknemers bij de Wester Suiker is nu gedaald van 1200 tot 600. De produktie is inge krompen van 120.000 tot 50.000 ton suiker. De moeilijkheden voor de Wester Suiker zijn ontstaan door dumping op de wereldmarkt van witsuikcr. De Nederlandse overheid doet daar ech ter aan mee, zo ivordt gezegd, „Dat. een regeling voor een bedrijf waar 1200 man werkten afhankelijk wordt gesteld van veranderlijke tac- toren, zoals de deviezenpositie en de werkgelegenheid is onaanvaardbaar". Voor de bedrijven, die bij de CSM zijn aangesloten zijn in verband met investeringen onderhandse leningen aangegaan tot een bedrag van 12.5 miljoen gulden. In het „rrslagjaar is voor 6.5 miljoen geïnverteerd. De gang van zaken moet ver bur- gemeesterWitte een grote teleur stelling zijn. maar hij kan niet zeg gen, dat hij niet tijdig is gewaar schuwd. Toen hij nog minister' van Wederopbouw en Volkshuisvesting was, heeft hij in. april 1955 het wets ontwerp, 'vervallenverklaring van het vervreemdingsbesluit niet-land- bouwgronden' verdedigd. Ir. Witte zei toen: 'De Regering ontkent niet, dal er prijsstijgingen kunnen optreden. Zij heejt slechts gesteld, dat in dien er prijsstijgingen optreden, deze naar haar mening binnen aanvaardbare grenzen zullen blij ven.' Weike die aanvaardbare grenzen waren zei ir. Witte in het vervolg van zijn rede: 'Concluderend zou ik willen zeg gen, dal onder de huidige omstan digheden, bij een goede grondpo- Hiiek van de gemeenten geen ex cessieve prijsstijging van de grond, en soms in het geheel geen prijs stijging, is te verwachten. Indien er meerwaarde optreedt... zal deze naar mijn mening in doorsnee tol enkel dubbeltjes beperkt blij ven.' En later zei hij in het debat: .heb ik er nog eens met na druk op gewezen, dat naar mijn mening prijsstijgingen van 1 per m.2 met, te verwachten en ook niet te verlangen zijn.' Dat ir. Witte die prijsstijging niet verlangde nemen wij graag aan. Als hij naar de woordvoerders van d# PvdA had geluisterd, had hij Laar wél kunnen verwachten. Wijlen de heer C. ten Hagen,, toen lid van de PvdA-fractie, had ge zegd Tn het voorgaande deel van mijn betoog meen ik voldoende ar gumenten te hebben aangehaald, waarom na de opheffing van de prijsbeheersing een prijsstijging is te verwachten en daarna weer ge leidelijk een terugval op vóóroor logse toestand. Ik heb ook nog eens duidelijk uiteengezet, waarom wij ons principieel tegen een on gerechtvaardigde verrijking voor. (door?) de meerwaarde moeten verzetten. En dr. Vondeling vr<- s aan de minister: .meent hü dat de bouwonder nemers die zo grote winsten ma ken, niet bereid zouden zijn. voor bouwterreinen een hoge prijs te ge ven?' De minister heeft toen niet geluis terd. En de meerderheid van de Ka mer is hem gevolgd. Vóór de eind stemming zei de heer Ten Hagen: 'Het betoog van de minister heeft ons in genen dele er van kunnen overtuigen, dat na de op heffing der prijsbeheersing niet- landbouwgronden geen ongewenste en ongerechtvaardigde prijsstijging zal ontstaan, Wij zjjn van mening, dat deze opheffing in strijd is met het al gemeen belang. Het wetsontwerp is aangenomen met 37 tegen 28 stemmen. De frac ties van de PvdA en de CPN (de heren Gortzak en Wagenaar) waren de enige die tegenstemden. Wij moeren aannemen, dat ir. Wit te spijt heeft van zijn toenmalige succes. Koop 'n boek bij de ARBEIDERSPERS

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1