Expositie Mïletic nie van door komst van zijn stuk Duitsers 3.50 Vondelings brievenbus wat uit ^%§§t^ yj ?Puil! 4 Sproeivliegtuig stort neer: 2 man gewond VMZ akkoord met 'koppengeld' Omyl insecten- doder..-, in de bus die 't langste MR. W. BAKHEYS ROOZEBOOM UIT RAADSFRACTIE NU MODERN WASSEN z!mm WASMACHINE BLAUW Dodelijk ongeluk bij melrobouw Bij uitspoelen van de was verdronken Plaii'noia HET VRIJE VOLK WOENSDAG 3 JULI 1963 PAGINA 3 WATERBLOEMEN VOORDELIG TJ RAAK VEILIG FRIS - AOW en weduwnaars (weduwen) VVD-setel vacan. Uitgaansverlof Liberalen moeten zich nu eindelijk helder uitspreken (Van onze parlementsredacteur) Hoe liggen de kansen voor dr. Beel om donder dag tot zaken te komen met de vier fractie leiders, die hij ter bespreking van enkele belangrijke geschilpunten heeft uitgenodigd? En op welke argumenten steunt zijn voorkeur voor een regering waaraan de Partij van de Arbeid niet deelneemt? In de mededelingen die de informateur over zijn in het diepste geheim verrichte werk heeft gedaan, is het antwoord op deze vragen niet te vinden. Zijn verwijzing naar de verkiezingsuitslag is weinig meer dan een dooddoener, want met deze uitslag verliezen zowel voor de regeringspartijen als voor de oppositie kan men alle kan ten uit. Ook de onthulling, dat de informateur zich baseert op de leidraad van prof. Romme brengt ons niet veel verder. Deze leidraad immers heeft tot het laatste ogenblik rekening gehouden met de vorming van een vljf-partijenkabmet. Advei'enue LM. Een verrukkelijke Ringers-specialiteit. Allerfijnste chocolade - puur en pit tig van smaak, f f,15 per 100 gram. CHOCOLADE De Zuidslavische beeldhouwer en kunstschilder Slavomir Müetic zal alsnog de kans krijgen om de Zaan- se bevolking te overtuigen van zijn artistieke kwaliteiten. Vrijdagavond 5 juli om 8 uur zal de heer D. van Wichgeren, kunst criticus een tentoonstelling openen van beeldhouwwerken en schilderijen van Miletic, die tot nu toe opgesla gen waren bij de Zuidslavische am bassade in Den Haag. De'expositie zal toegankelijk zijn vanaf izaterdag 6. juli tot zondag 14 juli van 2—5 en van 7—10 uur. De toegangsprijs bedraagt 50 cent per persoon. De actie om in het levensonder houd van het gezin van de kunste naar te voorzien door het openen van een rekening bij de Nutsspaarbank, dreigt te mislukken. Een der leden van de organiserende commissie, de heer Ouwejan. deelde ons vanmor gen mee, dat er tot nu toe slechts 9 was binnengekomen. De Federatie VMZ (door verzeker den en medew-rkers bestuurde zie kenfondsen) heeft zich akkoord ver klaard met de gedachte om de fi nanciering van de ziektekosten van ons vo"- mede te laten geschieden door een verplichte heffing met pre- mieplafond voor iedere inwoner die inkomsten heeft. De premies worden gestort sn een ziektekostenfonds. Een werkcommissie had een plan tot reorganisatie van het ziekenfonds- wezen ontworpen. Op een zaterr'-z tUtrecht gehouden vergadering is het plan door de Federatie bespro ken. Uit het ziektekostenfonds wordt per verzekerde een 'koppengeld' uit gekeerd aan het ziekenfonds of een andere instantie die de ziektekosten verzekert. Het koppengeld dekt slechts een deel van de kosten, zo dat het ziekenfonds of de andere verzekeraar een aanvullende premie moet heffen. Over het plan in zijn'geheel heef! de vergadering geen uitspraak ge daan. Er moeten voor de koers van dr, Beel andere redenen zijn. Eén ervan kan schuilen in de aard van de ad viezen die de informateur in het dos sier heeft aangetroffen. Het is zeer waarschijnlijk dat deze in meerder heid wijzen in de richting van een kabinet van soortgelijk gehalte als het tegenwoordige. Een tweede reden kan dr. Beel heb ben gevonden in de sfeer van de ge sprekken. die hij maandag heeft ge voerd met de voorzitters van de drie confessionele fracties. Zeker van de zijde van de CHU en wellicht ook van de KVP en ABP is daarbij getuigd van een voorkeur voor samenwerking met de VVD. Interessant is dat de informateur met zijn eerste keus, hoe ook ge motiveerd. precies op het punt be landt waar dr. De Kort. wiens werk hij niet in zijn beleid wenst te betrek ken, is gestrand. Uit de leidraad van prol. Komme waren ten slotte vijf of zes contro versiële punten overgebleven. Dr. De Kort stelde hiervoor oplossingen voor, die enige concessies aan de VVD in hielden, In een meerderheid van de KVP en in de ARP-fractie riepen deze concessies ernstige bezwaren op. Mr. Toxopeus van zijn kant noemde twee ervan onvoldoende en vond bo vendien dat het gehele basisprogram op de helling moest. In liet onderzoek van dr. Beel speelt dit basisprogram dus geen rol meer. Daarmee zijn ech ter de kloven die confessionele par tijen en liberalen gescheiden houden, niet gedicht. Bredere kloven Als dr. Beel er inderdaad zijn heil in zoekt vast te houden aan de leidraad-Ronune, lijken deze kloven zelfs weer breder dan ze vorige week volgens dr. De Kort zijn geweest. Om de voornaamste te noemen: 1. Noch de CHU. noch de VVD voelt iets voor de strakke bindingen tussen regering en parlement, waar van op verlangen van de KVP oor spronkelijk is uitgegaan. Tijdens de informatie-Bomme zijneer weliswaar geen overwegende bezwaren tegen aangevoerd, maar van een wezenlijke overeenstemming is klaarblijkelijk geen sprake geweest, gezien uitlatin gen van de twee eerstgenoemde ge sprekspartners in het openbaar. 2. De WD blijft pleiten voor meer vrije woningbouw dan de KVP voor haar verantwoording kan nemen. Een garantie van minder dan 70.000 subsidiewoningen is niet in overeen stemming te brengen met het verkie- zingsprogram van de KVP. 3. De liberale programmapunten van het streven van verlaging van belastingdruk is in de leidraad-Rom- Ke niet opgenomen. De KVP-frac tie staat in meerderheid op het standpunt dat een tegemoetkoming in deze richting onwaarachtig zou zijn en dat In ieder geval andere voorzieningen niet in gevaar mogen komen. 4. Het televislevraagstuk blijft al evenzeer een ernstig struikelblok. Misschien wel het zwaarste van de reeks. Naar liberale opvatting moet het een vrije kwestie zijn. De con fessionele partijen met voorop KVP en ARP willen behalve instelling van een pacificatiecommissie een tijde lijke bezetting van het tweede net door NTS en omroepen. 5. Op het terrein van de sociale voorzieningen optrekking AOW, verbetering algemene kinderbijslag wet etc. is een gedeeltelijke finan ciering uit de algemene middelen de steen des aanstoots. Hoe geleidelijk deze financiering ook wordt opgezet en hoezeer men haar ook vooxdopig beperkt tracht te houden tot de kin derbijslag, de WD is ertegen. Waar moet bij zoveel verschil van inzicht de mogelijkheid van overeen stemming worden gezocht? Het is een vraag, waarop Haagse politieke kringen het antwoord schuldig blij ven. Er wordt aan herinnerd dat mr. Toxopeus bij herhaling heeft gezegd, dat er redelijke oplossingen binnen het bereik zouden komen, zodra er kon worden onderhandeld buiten aanwezigheid van de socialisten. In bet beleid van dr. Beel zou de liberale fractievoorzitter nu zijn grote kans kunnen krijgen. Met be langstelling mag worden#afgewacht, of hij deze zal aangrijpen om de tol te betalen, die de drie confessionele partijen van hem eisen: inwilliging van een aantal verlangens die lijn recht ingaan tegen het verkiezings program van de WD. Gezien tegen deze achtergrond moet de conferentie van donderdag worden beschouwd als een beslis- r~n-->„ f- s-, />-. informntie-Becl. Koop 'n boek bi] do ARBEIDERSPERS De Duitse rekruten krijnen het eerste onderricht in exercitie. (Van een onzer verslaggevers) Luftwaffenausbildungsregi- ment 2 is sinds gisteren op volle sterkte in totaal 2200 man, waaronder 1200 rekru ten maar Budel is daardoor niet van zijn stuk gebracht. In het dorp zelf is er niets door veranderd. Öf toch? Er hangt in hotei De Arend een Advertentie LM. De Omyl bus spuit 7 volle minuten. Het langst van allen! In 5 seconden is uw kamer insectenvrij. 80 spuitbeurten! Omyl bevat 7 insectendoders, doodt snei en zeker motten, vliegen, muggen, larven, ke vers, wespen, enz. Omy! is niet prikkelend voor ogen of keel. Slapen gaan? Omyl maakt ook de slaap kamer insectenvrij! Omyl geurt fris en aangenaam. Fijn hygiënisch kokkerellen? Omyl houdt insecten ver van uw keukentje! Als een gehuwde gepensioneerde zijn vrouw verliest en alleen blijft zitten met kleine kin deren, zieke kinderen, een te dure woning, enz., waarom moet deze man dan direct als vrijgezel worden ingedeeld? Kan de PvdA daarin geen verandering brengen? L. F. HESSELINK, Lisztstraat 18, Arnhem. De AOW is een bodemvoorziening. Wij streven naar een voorziening, die een sociaal minimum garandeert. Bij zo'n algemene voorziening moet met de behoefte rekening worden gehouden. Weinu, in het algemeen zijn de behoeften van één alleenstaande geringer dan van twee gehuw den! Vandaar dat het AOW-pcnsioen voor alleen staanden lager is. Of de verhouding tussen het pensioen van gehuwden en ongehuwden nog hele maal juist Is, dient te worden bestudeerd. Komt het veel voor dat een gepensioneerde nog kleine kinderen heeft? Het is natuurlijk wei moei lijk een algemene voorziening te maken die in alle individuele gevallen rechtvaardig is! Ten overvloede herinner ik er nog aan dat de partij streeft naar een snelle en forse verhoging van de AOW en dat zij op hef. standpunt staat dat een deel van de bosten van deze volksverzekering uit de schatkist moet worden betaald. Onder volks verzekering verstaan wij ook de Algemene Wedu wen- cn Wezenwet en de Algemene Kinderbijslag wet. Voor welke voorzieningen de middelen uit de schatkist worden benut doet er in beginsel weinig toe, omdat het telkens dezelfde mensen zijn die de premie moeten betalen! PENSIONERING BIJ 40 DIENSTJAREN Hoe denkt de PvdA erover om ambtenaren, die 40 dienstjaren hebben en nog geen 65 jaar zijn, toch met pensioen te laten gaan? K. SMIT, Sportlaan 14, Hardenberg. Het vaststellen van een pensioengerechtigde leeftijd is geen eenvoudige zaak. Enkele uitzonde ringen daargelaten is de algemeen aanvaarde leeftijd 85 jaar. Mijn mening is dat, gelet op de veel langere gemiddelde levensduur, het sociaal noch economisch verantwoord zou zjjn, op dit ogenblik aan deze leeftijd te tornen. De opvoeding van kinderen en een deel van de pensioenen van bejaarden moeten door de werkenden worden 'be taald'. Het gaat dus altijd om een zeker afwegen van belangen. Daarom verdient NU de verhoging van de pensioenen de voorkeur boven verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd. r fVrageti richten aan 'Vondelings Brieven bus'. Hoofdredactie Het Vrije Volk, Hekelveld 15. Amsterdam.) (Van een onzer verslaggevers) Mr. W. Bakhuys Roozeboom treedt af als lid van de fractie van de VVD in de Amsterdam se gemeenteraad. Hij doet dit ten behoeve van zijn partijge noot drs. R. N. Neuberg. Het staat op het ogenblik tchter nog niet geheel vast dat de heer Neuberg de vrijkomende zetel inder daad zal krijgen, want vóór hem staat op de lijst oud-raadslid mr. H. Boekei. Mr. Bockel wenste zich over deze kwestie op dit ogenblik nog niet uit te laten. De heer Boekei trad het vorige jaar uit de raad. Toen de VVD nog trachtte een wet- houderszctel te bemachtigen, maak te de heer Neuberg plaats voor de heer Bakhuys Roozeboom, die de VVD voorbestemd had tot wethou der. De VVD kwam echter met slechts vijf zetels uit de bus (tegen negen daarvóór) en werd in de strijd om het wethouderschap verslagen door de heer Tabak, van de prot.-chr. frac tie. De heer Bakhuys Roozeboom acht de tijd nu gekomen afstand te doen van zjjn plaats in de raad. De heer Neuberg heeft verklaard gaarne bereid te zijn de zetel in te nemen ais de heer Boekel niet van zijn recht als eerste op de lijst ge bruikt maakt. bordje dat annonceert: Ungar. Gou- laschsuppeochsenschwanzsuppe. Is dat een knieval voor toekomstige Duitse clientele? Maar die reclame hangt er al jaren. Die was er al voordat iemand er ooit aan had ge dacht dat in het nabije kamp Duitse soldaten hun opleiding zouden kun nen krijgen. De burgemeester, mr. Derkx, heeit onlangs nog te kennen gegeven, dat hij service 4 Ia Zandvoort met Zimmer frei of in de trant van Venio, waar de wimcels thans butter in plaats van boter en sparge] in plaats van asperges te koop aan bieden, niet op prijs stelt. Het lijkt mij het beste dat de Duitsers Neder lands leren, heeft hij toen gezegd. Trouwens de Duitss militairen ver wachten ook beslist geen verdergaan de vriendelijkheid. Integendeel, is men geneigd te zeggen, na een ge sprek methun commandant deOberst leutnant Wittmann en een officier van zijn staf. 'Werkelijk, wij hebben tot nog toe geen enkele moeilijkheid ondervon den,' constateren zij. En het was een verrassing voor ze dat automo bilisten militairen die bij een bushal te stonden te wachten,soms een lift aanboden. De vaste staf van het regiment heeft de overplaatsing naar Budel graag geaccepteerd. Slechts enkele onderofficieren, vertelt ó'e comman dant, wilden op grond van persoon lijke moeilijkheden zoals de schoolop leiding van hun kinderen. liever in Duitsland blijven. Dat mocht, want niemand werd tot Budcl gedwongen. En de rekruten? Hadden die liever hun opi"iding in een'Duitse kazerne ontvangen? Er waren er die ant woordden: Het blijtt mij hetzelfde. Maar de reactie van de meesten was: Ach. het is n:et ver van huis en het is wat nieuws. Budel zelf neemt een houding aan die men zou kunnen karakteriseren als strikte neutraliteit. Of. zoals de burgemeester het zegt, ieder accep teert het als iets noodzakelijks. Moei lijkheden zijn er >1us niet geweest en het is ook niet waarschijnlijk dat die zich nog zulien voordoen. De Oberstleutnant Wittinann heeft maatregelen genoemen die het de omgeving mogelijk maken aan de nieuwe sltuatte te wennen Eerst kwamen er in dc omliggende dorpen militairen in burger, later zag men dezelfde ln uniform. De rekruten zullen pas over een week of drie hun eerste uitgaans avond krijgen. Dan zullen zij het kamp mogen verlaten, maar niet lan ger dan een paar uur. En verder is er bepaald, dat de Duitse soldaten in de toekomst alleen binnen een straal van tien kilometer rondom het kamp in uniform aiogen lopen, in Budel, Weert en Maarhecze. In overleg met Nederlandse auto riteiten is vastgesteld dat zii ir Eind hoven alleen burgerkleding zullen dragen. En daarin zo vervracht de commandant, zal wei geen verande ring komen. Dat alies neemt niet weg dat Budel over een jaar zal zijn vergroot met een vrij omvangrijke Duitse wijk. Achter de kerk wordt ai een begin gemaakt met de bouw van driehon derd woningen voor de gezinnen van officieren en onder-officieren. De dorpsbevolking van 6000 zal vol gend jaar dan met 1200 DuStse immi granten zijn uitgebreid. (Van een onzer verslaggevers) Landbouwers in de Kleine Anna Wilhelminapolder in Ooltgensplaat hebben gisteren twee inzittenden van een neergestorte en brandende Pi- percub, een sproeivliegtuig van Van Beek te Meüssant, uit de vlammen gered. De 27-jarige piloot R. Veenhui- zen uit Alphen aan den Rijn en diens 18-jarige helper Henk van Putten uit Melissant werden zwaar gewond in een ziekenhuis opgeno men. De heer Veenhuizen, een oud-mili tair vlieger, juist terug uit Nieuw- Guinea. was een week tevoren bij het luchtvaartsproeibedrijf in dienst gekomen. Hij was met het toestel vanuit Meüssant naar Ooitgenspiaat gevlogen om daar reeds begonnen sproeiwerkzaamheden af te maken. Het toestel vloog boven de lan dingsbaan in Ooltgensplaat en dook plotseling van ongeveer twintig me ter hoogte steil omlaag. Het vlieg tuigje brandde geheel uit. Advertentie LM slechts 15 cent met Reckitts 'Van een onzer verslaggevers» Op weg naar het ziekenhuis Djjk- zigt overleed dinsdagavond de 21- jarige tunnelisoleerder G. de Nijs uit Haarlemmermeer. Hij raakte ernstig aan het hoofd gewond toen liij in het metrobouwdok aan het Weena een lift bovenop zich kreeg met daar in een negen jaar oudere broer. De laatste werd licht gewond. De lift stortte door een technische fout van zes meter hoogte naar be neden, terwijl het slachtoffer op de vloer van het bouwdok stond. Zijn broer werd licht gewond. Hij is even eens ter observatie opgenomen in het Dy kzigt ziekenhuis. LEEUWARDEN (ANP) In Warns is gisteren de 78-Jarige weduwe T. Zeldenrust—-Zeldenrust bij het uit spoelen van de was in de Warnser vaart gevallen en verdronken. Om wonenden zagen haar l(jk op het wa ter drijven. Oet is al lang een gemeenplaats n tg zeggen, dat de nota van het Centraal Planbureau over de kosten van de (veie) in ons volk levende wensen eerder had moe ten worden gepubliceerd en wel bij" het begin van de kabinetsfor matie. Nu de nota (eindelijk) openbaar is. kan men rustig con stateren. dat ook dat te laat zou zijn geweest. Hét tijdstip van pu- biikatie zou zijn: ruim vóór de verkiezingen. Veel kwistig rondge strooide beloften zouden dan tij dig in een ander licht zijn komen te staan. De noodzaak van een keus e doen zou sprekender zijn geweest En: meer dan op de be loften zou de nadruk zijn komen te liggen op de verantwoording van de keus, die elk der politieke par tijen zou hebben moeten maken. Deeds voor de putsUkatie waren -H er geruchten, dat de nota van het Planbureau veel overeenkomst zou vertonen met de studie 'Om de kwailtclt van het bestaan' van de Dr. Wiardi Beekman Stichting. Dat klopt, maar het was niet zó moeilijk te voorspellen. Men be hoefde zich maar te herinneren, dat de directeur van het Centraal Planbureau zich enige maanden geleden als Inleider sprekend oo de persconferentie die aan het WBS-rapport was gewijd, zeer waarderend over dit rapport had uitgelaten. Bij vergelijking van beide stu dies dient ment intussen het ver schil in opzet wel duidelijk voor ogen te houden Het Planbureau heeft uitgerekend hoeveel ruimte er is en daarnaast hoeveei allerlei in ons volk levende verlangens ien daar zijn er hee! wat bij die lang niet overal worden gedeeld» kos ten, zónder nochtans zelf te kie zen. De WBS Is uitgegaan van de zelfde groei van het nationale in komen. maar heeft in de eerste plaats niet 1967, maar 1970 als einddatum van de planperiode ge kozen (en dat scheelt drie iaar groei!) en heeft in de tweede plaats juist de keus van de be stedingen vooropgesteld. I" Tlt dit verschil In uitgangspunt vcigt een verschil in uitwer king. Bij het Planbureau ligt de nadruk sterk op voortzetting van allerlei ontwikkelingen uit de laatste tien a vijftien jaar. Al- ieriel stijgingen die zich !n die pe riode hebben voorgedaan, trekt men, als vanzelfsprekend, door wordt dan al een belangrijk deel naar de toekumst. En daardoor van de 'ruimte' in beslag genomen. De WBS daarentegen stelt voorop wat in ieder gevai bereikt zou moe ten worden (extra woningbouw, ontwikkelingshulp, onderwijs- t n recreatieuitbreiding, sociale voor zieningen) en buigt om die drin gende zaken éérst te kunnen rea- llseren ook duidelijk allerlei lijnen uit het verleden om. Men zou van een verschil tussen 'ambte'"ke' en 'politieke' aanpak kunnen spreken. De laatste ver dient o.i. ook daarom de voor keur. ook al omdat het weinig doelmatig Is je arm te houden door eerst geld ln allerlei potjes orzii t» leg gen en dan te constateren, dot er weinig overblijft. Dat Is dés te gevaarlijker omdat de men-cn voor wie men iets extra's wil doen cian al te spoedig achter hpt nét vissen. Heel duidelijk komt h»t verschil in aanpak tot uiting in het feit. dat het Planbureau al leen kijkt naar de verdeling vnn de groei van het nationale Inko men, terwijl de WBS daarnaa-t ook nog met een zekere herverde ling van het Inkomen rekent. LTet heeft er een beetje de schijn van, dat het huidige kabinet t-iotseling tot de publlkatie van de Planbureau-nota is overgegaan, om er toch maar de nadruk op te leggen, dat de mogelijkheden ln de somende jaren maar beperkt zijn. Ais dat zo zou zijn. zou dat een voor dat kabinet zelf en zijn beleid niet zo vleiende conclusie zijn Maar bij nadere bestudering van de cijfers blijkt, dat in de komende rïodp wel des^Mf!? fvr) en ander mogelijk is. Mits mr-n maar bereid ls een keuze te doen (en dus ook 'nee' te eggen or> al lerlei punten» en mits men een kabinet weet te formeren, da» de dingen liet '>ver zich hpen iaat eaan. maar krachtig leiding weet te geven. (Van onze sociaal-economische redactie) Als we de statistieken mogen geloven zijn we nog slechts In schijn «en volk van haringeters, ln elf jaar tijds is het haringverbruik in Nederland tot een vierde verminderd. Tegen vier kilo haring in 1951 aten we in 1963 nog maar 0,7 kilo. De viskraarapjes en de haringkarren houden dus blijkbaar nog alleen de schijn op dat de haring onze nationale vis is. (n 1963 aten we evenveel vis- conserven als haring en van die visconserven aten we drie en een halve keer zoveel als in 1951. Het haringverbruik Heeft een bijna voortdurende daling vertoond. In 1951 zaten we nog op een verbruik per hoofd van de bevol king van 2,8 kilo schoon, in 1954 was dat 2 kilo schoon en in 1957 scheen een dieptepunt van 9 ons bereikt te zijn. In 1958 begon het verbruik weer iets op te lopen tot zelfs 1,6 kilo in 1961, maar in 1962 kwam er een dieptepunt van 0,7 kilo. Het verbruik van andere verse zeevis Tertoonde daarentegen in de loop der jaren een langzame maar constante stijging, In 1951 werd er 2,1 kilo zeevis scWón per hoofd van de bevolking verbruikt, in 1959 was dat zelfs 2,8 kilo, maar in 1962 was er toch nog een ver bruik van twee en een halve kilo. Mossel- en oestereters zijn we ln de loop van die jaren niet ge worden. Een ons per hoofd per jaar In 1951 aan 'schoon gewicht' schaaldieren is geen cijfer om over te roepen. Behoudens enkele jaren, toen er zomaar twee ons werd gegeten, was het verbruik van oesters en mosselen in 1962 nog weer even hoog als in 1951. De zoetwatervis verdwijnt lang- zar.m van de Nederlandse tafels, althans de vis die via de officiële handel wordt verkocht en dus ook ln de statistieken verschijnt. Tegen een halve kilo zoetwatervis in 1950 aten we ln 1962 'statistisch' nog maar twee ons van die vis, Hoe groot echter de hoeveelheid zoetwatervis is. die de hengelaars ils «ootje_ mee naar huls brengen en die wél op tafel verschijnt, is met bekend. Een verbruik van twee ons wekt dus de indruk min of meer aan de lage kant te zijn.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1