met hoop op 2de tv-net van I KN A C -vergadering rumoerig v \n Kinderen tegen katholieke begrafenis van hun vader Nederlander in Warschau nog geïsoleerd Vondeiings brievenbus f Mr. Hoekstra op jaarvergadering He Vol Roti geding om stoffelijk overschot NTS-namaak A.V.R.O." Massaju bileum Incidenten bij demonstraties tijdens taptoe Verkeersstagnatie op maandagen mmm 1 Jubileumzegels Rode Kruis Dipl. L.T.S. Automonteur Herstel Vakbond SBols PAGINA 3 Vierling mm .12* SC n:ede:rlard:: EIS ACHT MAANDEN Ijsventer stak mes in buik van expeditieknecht Geloei Economische nachtsconcentratie Man overleden na sprong van hooimijt HET VRIJE VOLK Zf TERDAG 6 JULI 1963 tl- (Van onze r rv-redactie) „De NTS. is een namaak- AVRO gewee- orodat men de echte AVRO niet wilde." Dit heeft vanmiddag in Hilversum de waar nemend-voorzitter van de AVRO, mr. IV. Hoekstra, verklaard, toen hij op de jaarvergadering sprak over de plannen, die de AVRO naar de regering heeft gestuurd voor de exploitatie van bet tweede TV-net. De AVRO, aldus mr. Hoekstra, wil. dat tweede TV-net exploiteren, op zodanige wijze, dat men geen. oude schoenen weggooit voor men nieuwe heeft. De AVRO wil het eerste nel even geleidelijk ontruimen als zij uren op het tweede net bezet. Dé AVRO wil dit doen als AVRO, zo dat er geen behoefte is aan een namaak-AVRO. in de vorm van de NTS. Die NTS kan als overkoepeling blij ven fungeren bij de achterblijvende zuilen op het eerste 'net. Mr. Hoekstra gaf te kennen, dat de ontzuilde AVRO „nieuwe-stijl" via een te vormen propagandacotmnis- sie. waarin iedere stroming zal zijn vertegenwoordigd, toezicht zal uit oefenen op de inhoud van de pro gramma's. (Van onze radio- en TV-redactie) „Blijven wij op last van de overheid onder pressie van de politieke partijen een zuilenland in de omroep, welnu hoe betreurenswaardig ook dan blijven wij leven onder de zuilen en wij geven geen duimbreed van onze verworvenheden in het zuilenrijk prijs." Alsdus sprak vanmiddag de waarnemend voorzitter van de AVRO in zijn openingstoespraak op de alge mene jaarvergadering van zijn omroepvereniging in Hilversum. Mr. Hoekstra zei voorts, dat, als zou blijken dat de AVRO- plannen voor de exploitatie van een tweede TV-net en een derde radio-net niet door zouden gaan, „wij ons weer zullen voeden met de hoop op betere tijden, zoals de vele Oostduitsers nimmer de hoop opgeven op een Berlijn zonder muur. Maar weet dan, wat ge aan de AVRO hebt." (Van een onzer, verslaggevers) Het was gisteren al goud wat er blonk in de r.leesconserve.n j abriek Olba te Olsl. Hel bednji teerd onlangs opgeno men in het Unileverconcern en daar door werden de bepalingen van Uni lever wet betrekking lol jubilea ook op de CHster labriek van toepassing: Zo kon het gebeyren (lal gisteren 112 personeelsleden die ten minste vijftien mar in dienst zijn. een gou den horloge kregen uitgereikt. Mr. Hoekstra verklaarde dit nadat hjj had aangekondigd, dat de AVRO de plannen voor de exploitatie van een tweede TV-net en een dei'de radio-net niet eerder uitvoerig be kend zal maken dan nadat de "rege ring een woord van aanmoediging heeft gesproken over de ruwe con touren van het plan, „Wie het. naadje van de kous wil weten, oefene enige tijd geduld, tot dat. onze brochure „Wat wil de AVRO met het tweede TV-net is verschenen," zo zei mr. Hoekstra. Mi-. Hoekstra deelde mee. dat het plan maandag naar de regering" is. gestuurd, .Waarmee een periode van sterk verhoogde activiteit voorlopig werd afgesloten." Mr. Hoekstra liet doorschemeren, dat, de AVRO plannen heeft inge diend om achteraf niet te kunnen zeggen: „Als we het toen niet had den" gedaan, dan hadden we ons achteraf moeten v'.rwijten. dat we niet actief genoeg zijn geweest.' „Niet gedaan als De AVRO, aldus spreker, zou er nooit aan begonnen zijn als het ten koste zou zijn gegaa. van de waar den van de andere omroepen. Dan had de AVRO gewacht en niet zoals de VARA in 1930 deed. toen deze omroep ten koste van de.AVRO haar wensen in vervulling, liet gaan. Spreker wees erop, dat de AVRO met het plande regering wil helpen uit het omroepvraagstuk te komen. „Want het hele vraagstuk is een vraagstuk van de regering, hel is niet de pijn van de AVRO." (Van een onzer verslaggevers Nadat voor het begin van de NATO-taptoe itt Amsterdam op waardige wijze met sandwichmannen cn pamfletten voor het Olympisch Stadion was geprotesteerd tegen het deelnemen van een Portugese kapel, zijn demonstranten tijdens ue taptoe zelf bit het opmareheren van de Por tugezen het veld opgerend. Zij werden ongeveer 20 In getal door de politie met de gummi knuppel weggeslagen en door het pu bliek weggehoond. De kapel van de republikeinse Nationale Garde van Portugal kreeg als enige van de deel nemende korpsen een staande ovatie van het publiek. In Chicago is vorige week. eert 'identieke vierling' geboren. Zowel de IS-jari ge moeder, die al een kind van vijftien maanden had, als de vierling maken het goed. Een identieke vierling ('n één-eiïge vierlingj is iets heel bijzonders, het komt ééns op de twee a drie miljoen geboorten voor. De vice-president van de Haagse rechtbank, mr, J. Slotemaker, heeft gisteren nog geen uitspraak gedaan in het kort gëdiug dat de gemeente Noordwijkerhout heeft aangespannen- tegen de veehouder-schilienophaler J. W. Meiland. Zoals eerder gemeld moest deze veehouder zijn bedrijf ontruimen omdat de grond was be stemd voor: .sportterrein en parkeer plaats. j. (Van onze Brusselse correspondent) Advies aan Nederlandse automo- hilislen, Vermijdt zoveel mogelijk het rijden door België in de komende weken op maandagmorgen. Want van nu af lot nader order zuiien bij het Nationaal Syndicaat van de Bel gische politie aangesloten agenten, hoofdagenten. Inspecteurs op maan dag een uur lang overgaan tot het uitvoeren van een stiptheidsactie. De PTT gaat per 20 augustus vijf Rodc-Kruis'zsgcls uitgeven in verband viet hel honderdjarig bestaan ran het Internationale, Rode Kruis. Het Rode Kruis hoopt met de uitgifte, van deze zegels een half miljoen gulden te verdienen. De zegels zijn entworpen door dc heer R. J. Draij- er en stellen de Rodc-Kruïswerksiüam- heden voor. Gemiddeld zijn er om de vijf jaar extra zegels van hel Rode'Kruis. Vermoedelijk zullen in 196" weer Rode-Kruiszegcts verschij nen omdat dan-het Rode. Kruis een eeuw in Nederland bestaat. Nader gepreciseerd: tot het, zoals in hun orders staat, minitieus controle ren van alle voertuigen die zich op de wegen bevinden. Elke agent heeft daartoe de macht, hij hoeft, niet op speciale orders te wachten. Hij mag nagaan of de v'er- zekeringskaart, de belastingkaart, .het kentekenbewijs in orde is, hij mag ook de bestuurder en de inzit tenden vragen naar identiteitspa pieren en tegen het licht houden om te zien of zij niet vervalst zijn. Het Nationaal Syndicaat van de Belgische politie 'neeft. berekend, dat een agent voor het nauwkeürig in specteren van. de auto zeker een kwartier no-1" :ft. Reeds T' eek maandag gin gen de a.„ _n het hogere poll- tiepersoneV.. er tot een dergelijke controle. Het resultaat was toen na twee uur, in een straal van 100 km rond Antwerpen, een verschrik kelijke chaos die tot laat in de maandagnamiddat, voortduurde. Het syndicaat, een niet officiële vakbond, die staat naast de"wel er kende christelijke en socialistische vakbond, eist, behalve natuurlijk er kenning, betere arbeidsvoorwaarden' voor het politiepersoneel en een her indeling van de functies. Preventief De secretaris-generaal van het syndicaat, de heer Auguste Vnnden- driesche. heeft aan een redacteur van het dagblad Le Soir verklaard, dat het niet de bedoeling is het pu bliek door de actie te "treffen. De actie zal 'preventief' zijn. d.w.z.: ook wanneer een overtreding geconsta teerd wordt, Z31 geen proces-verbaal worden opgemaakt. De heer Vanden- driesche meent, dat de actie, evenals vorige week, 'afdoende zal zijn door dat ook de leden van de twee an dere vakorganisaties eraan deelne men.' De sliptlicldscontrole die maandag gaal beginnen, moet beschouwd worden als 'waarschuwing* aan de overheid. Wanneer deze stiptheids actie niet spoedig tot resultaat leidt, zat het syndicaat tot 'andere maat regelen' overgaan. (Van een onzer verslaggevers) Wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan de 25-jarige ex peditieknecht J. J. S. heeft de offi cier van Justitie bij de Amsterdam se rechtbank vrijdag een gevange nisstraf van acht maanden met af trek, waarvan drie voorwaardelijk, geëist tegen de 33-jarige ijsventer L. v, D, De laatste had de expeditieknecht in de nacht van de tweede paasdag met een mes in de onderbuik ge stoken, waardoor een darm werd beschadigd. Na een spoedoperatie verbleef het slachtoffer nog twee we ken in een ziekenhuis. De ijsventer verdacht de expedi tieknecht ervan, dat deze opnieuw een verhouding met zijn vrouw wilde aanknopen. Na een aantal biertjes gedronken te hebben, zocht hij hem op in zijn woning aan de Batavia- stra&t. Buiten ontwikkeldezich een vechtpartij, waarbij de verdachte ten slotte een mes gelrokken heeft. 'Ik heb gezegd, dat hij 's morgens maar terug moest komen,' aldus de espeditieknecht. 'U schaamde zich voor de buren: voor wat er allemaal nog gezegd kon worden.' meende de president. Uitspraak 12 juli. Gelijk de Adelaar tevoren Heeft Carel Waterloo verloren. Wat volgt hier automatisch tut? Een spel van Brielse watergeuzen deed hel ircllichl niet slecht - naar keu: op Elba of Sint Helena. UTRECHT (ANP) Het sluiten van een samenwerkingscontract tussen de Koninklijke' Nederlandse Automobiel Ciuli cn de ANWB, zonder dat het bestuur van de KNAC zijn leden hierover voldoende had ingelicht, heeft gistermiddag in Utrecht tot een bijzonder rumoerige en langdurige algemene Jaarvergadering van deze automobielclub geleid. quentle "van "déze samenwerking kor. Er waren drie agenda's voor deze vergadering samengesteld, omdat on tevreden leden een reorganisaticcom- ntissie wensten en anderen het be stuur wensten te zien uitgebreid met vier leden om dit college een sterker sportief accent m verlenen. Deze uitbreiding van het bestuur, die aan het eind van de vergadering tot stand kwam, is nodig, zo deelde de heer P. Nortier uit Den Haag mede. omdat men vreest, nu de sa menwerking met de ANWB een feit is, dat het sportelement in de KNAC zou verdwijnen. Het is bekend, aldus de heer Nor- tier. dat de ANWB tegen, de sport is en.het is zaak, dat wij ons bestuur daarom een wat zwaarder sport- accent geven. Voorzitter mr. A. W. Baron van fmhoff vond dit niet nodig en ver dedigde een bestuursvoorstel, dat uitbreiding mei twee sportrepresen- tanten behelsde. De spanning in de vergadering was toen al zo gestegen, dat elke suggestie van de bestuurstafel van de hand werd gewezen. Tientallen leden heb ben hun misnoegen uitgesproken over het contract dat het KNAC-be- stuur met. de ANWB sloot. Met- name was men gekant tegen de wijze waar op de ANWB. die door vele leden nog steeds als 'de fietsclub' wordt be schouwd, thans de KNAC-leden met zijn naam en propaganda benadert. Fciieliike gegevens over de con.se- (Van ten onzer verslaggevers) Jn kort geding voor de vice-president van de Amsterdamse reihtbank, mr. F. B. Dozy, is gistermiddag van het s.-k. be jaardentehuis St. Bernardus in Amsterdam het afgeven van een stoffelijk overschot geëist. De president wees onmiddellijk daarna deze els van een zoon van de op ■1 juli op 92-jarige Jceftyd in het tehuis overleden patiënt af, op grond van het feit, dat eiser niet voldoende had aangetoond, dat het testament van zijn vader nietig was. Het testament, dat kort voor de dood van de heer A. J. Langkemper was opgemaakt door notaris mr. A. J. W. Koch. bevatte alleen de be paling, dat de hoogbejaarde man op r.k.-wijze begraven en vanuit de ka pel van het. tehuis uitgedragen wilde worden. Dit was echter niet naar de wens van de zoon en een dochter, die aan de Algemene Oosterbegraafplaats de voorkeur gaven. Zij traden nu als eisers op en hadden ook een andere zuster gedagvaard, die aan haar va ders laatste wil niet wilde tornen. Tegenover de verklaringen van eisers, dat hun vader de laatste maanden, niet meer in staat was zelf nog beslissingen te nemen, stonden pertinente uitspraken van de behan delende arts en een pleegzuster dat dit wel het geval was. De notaris als getuige gehoord, zei ook, dat hij de stellige indruk had, dat de oude man (die niet goed meer spreken kon) begreep waarom het ging. Advertentie I.'M. In ons moderne garagebedrijf, dat vertier opleidt door het leer lingstelsel. kunnen nog enkele I.EEBU.-MONTEURS en MON TEURS worden geplaatst. U werkt dan aan de beste auto's die er zijn: Cadillac - Oldsmobüe - Peugeot. Ons bedrijf biedt gratis werkkle ding, goede sociale voorzieningen, V kunt uw sollicitaties bespreken met onze 'oedrijfsehef maandag tot vrijdag van S—17.00 uur. •JOH. DE'HEER Autobedrijf N.Y. Achnlrallteitskade S2. Ook nadat hij In het bijzijn van de vereiste getuigen de op schrift ge stelde bepaling had voorgelezen, had de notaris uit de gedragingen en knikken van de bejaarde patiënt af geleid dat deze 'zijn instemming' be tuigde. Hü toonde zich daarna 'op gelucht'. 'Maar als het om onterven zou zijn gegaan, 20U ik hét niet hebben ge daan, daartoe achtte ik hem toch niet in staat.' aldus de notaris, uit wiens verklaring nog bleek, dat de hand van de oude man gesteund moest worden toen hij het stuk on dertekende. Alissen betalen Volgens overgelegde papieren' zou de laatste aan meerdere mensen geld gegeven hebben om daarvan na zijn dood missen te .bekostigen en volgens de gedagvaarde dochter had itaar vader jaren geleden al gezegd, dat hij tot het katholieke geloof wilde terugkeren. Namens het tehuis werd nog ge steld. dat men bet nuttig geoordeeld had *s mans laatste wil schriftelijk vast te leggen, toen bleek, dat hiei- over onenigheid bij de familieleden heerste. De overledene zou vandaag nog op tie R.-K. Begraafplaats Buitenvel- dert ter aarde worden besteld. het bestuur nog niet geven. De sa menwerking gaat de KNAC ongeveer 75.000 gulden per jaar kosten, vertel de de voorz., eraan toevoegend, dat de leden, van de KNAC thans dezelf de rechten hebben als de ANWB-, leden, met inbegrip van het lidmaat schap van de Wegenwacht. Dit deed een der leden opmerken, dat het be stuur beter het ANWB-lidmaatschap voor de 30 percent der leden die nog geen ANWB-lid zijn, voor zijn reke ning had kunnen nemen, omdat men dan nog goedkoper uit was. Verwarrend was voor velen ooit de toelichting op de balans, waarbij het' bestuur geen duidelijke uiteenzetting kon geVen over een verliespost. Toen de penningmeester. B. F, Baron van Harinxma. mededeelde, dat dit kwam, doordat de nieuw aangesteld accoun tant. een ander boekhoudsysteem voerde, ging er een geloei op !n de vergadering. Medegedeeld werd voorts, dat de financiële positie van de KNAC zor gen baart. Besioien werd een reorga- nïsatïfcommissie te benoemen, die over de gang van zaken binnen de KNAC en over de toekomst van deze club zal rapporteren. WARSCHAU (AP) Poolse en Ne derlandse ambassadefunctionarissen hebben gisteren geweigerd te spreken over het geval-.Tacob de R-, de 34-ja- rigc Amsterdamse vertegenwoordiger die sinds 25 juni In Warschau ge ïsoleerd wordt gehouden. De R. wordt ervan beschuldigd, dat hij heeft geprobeerd een Ooslduils meisje naar het Westen te smokke len. Het Openbaar Ministerie te War schau heeft verklaard, dat de Neder landse ambassade volledig van het geval op de hoogte is gesteld, maar dat men van Poolse zijde geen bijzon derheden zal publiceren zolang het onderzoek niet ts voltooid. Dit kan verscheidene weken duren, aldus dc openbare aanklager. De Nederlandse ambassade-attaché A. van der Walle verklaarde, dat hij geen commentaar op het. geval kon geven en dat iedere inlichting uit Den Haag zou moeten komen. Hij weigerde de naam te noemen van de Poolse advocaat die de ambassade voor De R. heeft aangetrokken. Va de KI,M worden nu ook de -7 Nederlandse scheepvaartmaat schappijen weer In Indonesië toe gelaten. Zelfs ls aan de KPM ver zocht deel te nemen aan rijst- vervoer uit Birma en Thailand. In sneller tempo dan velen tot voor kort mogelijk achtten, wor den de zakelijke betrekkingen met Indonesië weer aangeknoopt. Wat dit in de praktijk, vooral In de sector van lucht- en scheepvaart, zal betekenen, is nog onzeker. In elk geval zullen de vroegere posities niet meer ingenomen kunnen worden. Nieuwe Indone sische en buitenlandse onderne mingen zijn. ingeschakeld en Sn. handel en passagiersvervoer heb ben zich verschuivingen voorge daan. die voor een groot deel als definitief beschouwd kunnen worden. Op korte termijn zullen er geen grote zaken gedaan wor den Maar de terugkeer van Neder landse vliegtuigen en schepen ls als symbool toch een verheugend teken. Er komt een einde aan de onnatuurlijke schelding tussen Nederland en Indonesië. Er wordt eeri begin gemaakt met 'het her stel van goede betrekkingen waarvan het ontbreken voor Ne derland méér betekende dan eco nomisch verlies alleen. Ctudenten In Nijmegen hebben G enige tijd geleden het initia tief genomen tot het stichten van een vereniging die de sociale be langen van de studenten moet behartigen. Het is gebleken, dat ook buiten Nijmegen dit initia tief wordt gewaardeerd en het ziet ernaar uit, dat de Neder landse Studentenvakbeweging in de studentenwereld wortel zal schieten. De studenten hebben voor hun organisatie de naam vakbewe ging gekozen Een opmerkelijk verschijnsel. In een tijd waarin hoogleraren hun uiterste best doen de vakbeweging naar de historie te verwijzen, stichten studenten een studentenvakbe weging. Zij vergaderen, stellen eisen en nemen moties aan. De traditionele student die uit een ruime beurs leeft en een aan tal genoeglijke jaren in een uni versiteitsstad doorbrengt, heeft zijn tijd gehad. Dat is in het algemeen al geruime tijd het géval, maar het beeld, het imago zou men tegenwoordig zeggen, van de zorgeloze student bestaat nog steeds. Niettemin is hij snel bezig te verdwijnen. W/aar de vakbeweging in de stu- denten wereld geen enkele traditie heeft. Is het mogelijk ge bleken de zuilvorming te omgaan en tot één organisatie te komen, die in beginsel voor alle studen ten een tehuis biedt. Die organi satie moet. in de Nederlandse ver houdingen wel een categorale or ganisatie zijn. Zij kan geen on derdak vinden bij een der be staande vakcentralen. Dat de vakcentralen, die dus van de SVB geen enkele numerie ke versterking kunnen verwach ten, royaal in de zak hebben ge tast en samen ƒ5000 als werk kapitaal op tafel hebben gelegd, pleit voor hun openheid. Dat 'de studentenwereld, die te velen nog steeds als een afgesloten maatschappijtje willen handha ven, ook de deuren opengooit, is een verschijnsel dat wij van harte toejuichen. Steeds meer bedrijven fuseren, nationaal en Internationaal, en vormen zo een sterke macht waarop de nationale regeringen geen controle meer kunnen uitoefenen. Hoe stelt u zich voor dat de werknemers in die bedrijven en de consumenten be schermd kunnen worden tegen de gevolgen van deze machtsconcentratie? R. DE HAAN-LUYKS, Violenweg 34, Aalsmeer. De kwestie is even belangrijk als moeilijk op te lossen. De controle op zeer grote organisaties, ook overheidsorganisaties zeals b,v. georganiseerde bedrijven, is niet gemakkelijk. De volgende maat regelen zonden al een grote verbetering brengen: 1. Opheffing van alle organisatiegeheimen. Wij v eten op geen stukken na hoe. groot de machts concentratie in werkelijkheid is. F.en goede ver slaggeving en openbaarmaking, althans verplichte vermelding van samenwerkingsvormen aan publie ke instellingen, zou al een heel grote stap vooruit zijn. 2. Vergroting van de gesocialiseerde sector. 3. De oprichting van concurrerende overheids- of gemengde bedrijven. 4. Grotere medezeggenschap van de werknemers, waarvoor ik bijv. verwijs naar de jongste publika- ties van hel NVV over deze kwestie. 5. Doorbreking van de cianvorming in de bestu ren van grote ondernemingen. 6. Samenwerking tussen dc parlementen en re geringen om meer eenheid te brengen in hun hou ding tegenover grote (internationale) ondernemin gen: versterking van de bevoegdheden van inter nationale parlementen cn bovennationale uitvoe ringsorganen. Ik zei het al: de kwestie is even belangrijk als moeilijk op te lossen. 'Uen aandeelhouder heeft ln .de jaarvergadering van Lucas Bols voorgesteld het tantième van de twee commissarissen te 'beper ken' tot ƒ50.000 per .faar. De voorzitter van de vergade ring vond dit voorstel 'teleurstel lend'. Het vorige jaar immers wa ren de bestuurders van Bols bereid geweest -- zij het tegen een ver goeding in één maal van enkele honderdduizenden guldens hun statutaire aanspraak te vermin deren. Samen krijgen de twee commis sarissen plus de vier leden van de Raad van Bestuur (concern-di rectie) nu 'slechts' ƒ880.000,te verdelen. Hoe de verdeling voor ieder afzonderlijk is wilde men niet meedelen. Wat doet dat er ook precies toe, zouden wij willen opmerken. Voor zes man samen 880.000.— als winstuitkering voor leden van de Raad van Bestuur extra bo ven hun stellig niet te lage sala rissen is zonder meer te veel. En al kunnen wij er waardering voor hebben, dat men ook van aandeelhouderszijde kritiek heeft op de hoogte van de tantièmes, teleurstellend vinden w ij het dat men in deze kring blijkbaar toch nog 'n bedrag van 50.000, per jaar als maximum redelijk vindt. Zeker voor een bedrijf van de omvang van Bols maar naar onze mening geldt het niet min der voor de grote internationale concerns blijft een dergelijke vergoeding voor het werk. dat de commissarissen verrichten, bui tensporig hoog. I>e 25-jarige landbouwer A. C. v. <5. Hurk uit Xuenen in Noord-Bra bant is donderdag- na een ongeluk overleden. Van der Hurk, die van eert hooimijt sprong, kwam bovenop een steel van een hooivork terecht. Hij overleed tn een ziekenhuis te Eindhoven. Het slachtoffer was on gehuwd.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1