Zomer in het slop in brand ïlings brievenbus Nieuw! Bestuurder en lifter gedood van prinses Beatrix terecht Fosfor ei Vindersloon voor typograaf en zoon Automaat moet liet parkeren controleren Nog geen spoor na inbraak in Delfts station Van Kuilenburg neemt afscheid van bezorgers Landschappen in Museum Dordrecht Kamerlid stelt vragen over aardgas VW ongerust over vervuilende zee EUROPAZEGELS 'Actie Ton' levert zestig kamers op AMERICAN BLEND SIGARETTEN CENT NEDERLAND HBT VRIJE VOLK MAANDAG 8 JULI 1963 PAGINA 3 Aan het strand Morgen matig tot slecht strandweer, kans op regen en motregen, maar in Zeeland minder nat. dan langs de Wadden. Matige en langs de Noordhollandse- en Waddenkust krachtige of harde wind uit zuid west tot west. Temperatuur; in het noorden plm. 15 graden, in het zui den 17 of 18 graden. Verdere voor uitzichten: woensdag weer opkia- ringen,"maar koel. iv GompromispolltSek (van een onzer verslaggevers) Een Belgische brandweer auto, die zaterdagavond op weg was om een brandje in "een hooimijt In het Brabantse grensplaats} e Putte te blussen, is bij een botsing zelf in brand geraakt. (Van een onzer verslaggevers) Twee personen hebben zondagmiddag de dood gevonden bij een ernstig auto-ongeluk in de.Enschedestraat te Hen- g e l o. De auto, waarin zij zaten, sloeg tegen een boom langs d® weg te pletter. (Van een onzer verslaggevers) De achttien aquarellen van prinses Beatrix zijn terecht. Ze lagen in de schuur van de Baarnse typograaf Gerke Visser! Zaterdag heeft hij ze met zijn zoon Jan persoonlijk aan de Prinses overhandigd op het paleis Soestdijk. Als eerlijke vinders kregen zij samen honderd gulden van de Prinses. (Vaa een onzer verslaggevers) jjj|g Er wordt thans in Amerika «en nieuwe manier van parkeercontrola geïntroduceerd, namelijk door mid del van een parkeerautomaat. Het raadgevend ingenieursbureau voor verkeerstechniek heeft medede ling hiervan gedaah aan de gemeen tebesturen. Naar het oordeel van dit bureau verdient het aanbeveling voor het nemen van een beslissing op dit gebied ook deze oplossing te bestuderen. Een belangrijk voordeel van de automaat acht men het ont breken van ontsierende palen. De proef kan daardoor ook eenvoudiger worden genomen. Het ingenieursbureau somt nog een aantal voordelen op van de au tomaat: geen mogelijkheid om ge bruik te maken van nog 'overge bleven' parkeertijd. Du parkeerruim te kan worden aangepast aan de af metingen van de auto. De breedte van het trottoir blijft onaangetast De proef is sneller en goedkoper té verwezenlijken. De automaat, ook ge schikt voor parkeerplaatsen, kan be diend worden via autoraam en de au tomobilist kan langer parkeren door meer kaarten te kopen. (Van een onzer verslaggevers) Het onderzoek van de Delftse po litie naar de inbraak op het Delftse station waarbij ƒ13.985 werd ont vreemd, heeft nog geen enkel spoor opgeleverd dat in de richting van de daders wijst. Wel is komen vast te staan dat men hier te doen heeft met gerou tineerde inbrekers; dit blijkt uit de manier waarop de brandkast op het plaatskaartenbureau is geopend. Nadat de inbrekers de deur op het eerste perron, dat toegang geeft tot ceerd, zijn zij de brandkast vermoe delijk met behulp van een boor te het stationsgebouw hadden gefor- lijf gegaan. Ze maakten gaatjes In de safe waarna zij deze konden ope nen. Deze manier van „kraken" is verre van gemakkelijk. In mei van dit Jaar zijn 8320 nieuwe woningen gereed gekomen tegen 7115 woningen in mei 1962. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn in het geheel 21.915 woningen gereed gekomen,' tegen 28.235 woningen in Met de bouw van 8959 woningen werd een begin gemaakt, zodat er nu 133.223 woningen in aanbouw zijn. (Van een onzr verslaggevers) Aan het einde van zijn 'afschcids- tournee', die hem in de afgelopen tien dagen langs alle vestigingen van de Arbeiderspers voerde, heeft de scheidende directeur van de AP, de heer H. van Kuilenburg, zondag in het Utrechtse Tivoli op een feestdag voor agenten en bezorgers uit het ge hele land zijn laatste woorden ais directeur tot het personeel gesproken. Zijn slotwoord was het parool Voorwaarts onder de nieuwe directie naar hogere triomfen en blijf trouw aan krant, VARA en'partij.' De 2800 agenten en bezorgers van de Arbeiderspers hadden ais hun aan deel in het geschenk dat het bedrijf de heer Van Kuilenburg aanbiedt een reis voor hem en zijn vrouw naar Tsraèl twee vliegretours Amster dam—Tel Aviv voor hun rekening genomen. Namens öe®e groep van het perso neel sprak de heer Ferwerda uit Am sterdam, die de loopbaan van de heer Van Kuilenburg beschreef als 'van loopjongen tot miljonair miljonair in kranten, boeken en radiogidsen.' Hij dankte hem voor zijn aan deel in de totstandkoming van de sociale voorzieningen voor de agen ten en bezorgers die, naar hij zei.j bij de AP uniek voor Nederland is. De directeur vice-president, de heer A. Vermeer, deelde mee dat besloten is een Van Kuilenburg-penning in te voeren voor agenten en bezorgers,! die bijzondere prestaties voor het be drijf hebben geleverd. Voor 1962 werd deze penning meteen aan 21 aanwe zigen uitgereikt. Het zeer geslaagde feestprogramma: dat werd voorafgegaan door een ge-i zamenlijke lunch en gevolgd dooréén diner, wérd verzorgd door De Jonge Flierefluiters, de showband Resoluto uit Amsterdam. Willeke Alberti, Fred Kaps, de Hotcha's en de telepaat Ricardo. In het Stedelijk Museum te Am sterdam heeft prinses Beatrix zater dagmiddag lie tentoonstelling '150 jaar Nederlandse kunsf geopend Na de opening wandelde zij door de verschillende zalen. Voor het schilderij, voorstellende de drie generaties, van Charlie Toor- op, bleef prinses Beatrix een ogen blik in bewondering stilstaan. Het 3604 ton metende Britse schip Patrician is in een dichte mis bü de Straat van Gibraltar gezon ken. Zondagavond is in de buurt van Jackson in de Amerikaanse staat Kentucky een vliegtuig met zes in zittenden neergestort. Er zijn geen overlevenden. (Van onze weerkundige medewerker) De ijjdens het weekeinde op de vlucht geslagen zomerwarmte is nog niet van zins op korte termijn een retourtje te kopeh. De eerste helft van'deze week blijven wij al thans in een koele luchtstroming uit het noordwesten, waarin een IJsIanddepressie morgen met regen onze kant uitkomt. In verband hiermee zal er morgen in ons iand veel bewolking zijn, met vooral in het noorden en westen regen en motregen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het weer het minst gestoord zijn in het zui den, met name in Zeeuws-Vlaan- deren, Zuid-Brabant en Limburg. Deze toestand, waarbij het nergens in Nederland warmer wordt dan 15 tct 19 graden, doet in sommige op zichten denken aan de situatie in de berucht geworden zomer van 1962. SCHOORL (ANP) De VW Groet- Kamperduin in Schoori (N.-H.) heeft iii een telegram aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd of de toenemende vervuiling vaa het zeewater gevaar kan opleve ren voor de volksgezondheid. De VW zegt. dat de stranden steeds meer vervuilen door aange spoeld huisvuil en rottend fruit uit onderlossers. Zij is ongerust over de plannen om stadsriolen regelrecht in zee te iozen en gewaagt van berich ten, dat ook de Duitse industrie over weegt om via een pijpleiding afval in zee uit te storten. Momenteel deelt namelijk een At lantlsch hogedrukgebied van Groen land tot het zeegebied ten zuid westen van Engeland de lakens uit, in samenwerking met van IJsland naar Zuid-Scandinavië toerende depressies. Nog even een woordje over de de pressieactie van het afgelopen weekeinde. Voor zover bekend, is zondagmorgen in noord-oost Fries land plaatselijk de meeste regen afgetapt, te weten 35 mm. Elders in het westen en noorden viel 10 tot 21 mm. In het zuidoosten bleef het vrijwel droog. Speciaal aanbevolen badtijden voor dinsdag: Domburg 14.0015.30 uur; Hoek van Holland 15.30—17 uur; Scbeveningen 15.45—17.15 uur; Zandvoort 16.00—17.30 uur; Cal- lantsoog 7.00—8.30 en 19,15—20.45 uur; Texel 8.30—10 uur. Van IS september 1963 tot en met 12 oktober zullen op alle postinrichtingen in Nederland de Europazegels 1963 verkrijgbaar zijn. Zij worden zoals gebrui kelijk 'door de PTT in de waar den. van 12 en 30 cent (zonder toeslag) uitgegeven. Het ontwerp is van de Noor Arne Holm en toont de afbeelding van vier in elkaar gevlochten lij nen. die in het midden van de te kening vier vierkantjes vormen, waarin de letters C, E, P en T Conférence Européenne des Ad ministrations des Postes et de» Télécommunications) zijn ge plaatst. De kleuren van de zegels zijn: 12 cent bruin én okergeel, 30 cent groen en okergeel. De zegels blijven voor franke- ring geldig tot en met 31 decem ber 1964. De bijgaande joto is gencmen win het ontwerp, waarnaar de zegels zullen worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmiddag heeft dr. mr. F. J. Duparc, plaatsvervangend chef van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbescherming van het mini sterie van O, K en W, in het Dordt- se museum de tentoonstelling .Ne derlandse landschappen uit de zeventiende eeuw' geopend. Voor deze expositie is een groot aantal kostbare doeken van bekende meesters belangeloos afgestaan uit particuliere verzamelingen. De directeur van het museum, de heer L. J. Bol, hield een toespraak tot de genodigden, onder wie verte genwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers en vele kunstenaars. De heer Bol verklaarde tijdens dit welkomstwoord, niet bijzonder ver ontrust te zijn over Nederlandse kunstuitvoer. Hij maakte deze op merking, om, zoals hij zei, de legende te weerleggen dat al onze oude kunst met name via de Antiekbeurs in Delft naar Amerika wordt ver kocht. DOETINCHEM (ANP) Een landbouwer in het Achter- hoekse dorp Hengelo, die veel overlast en schade ondervond van kraaien en eksters bij het opfokken van jong pluimvee, legde in de omgeving van de bedrijfsruimte enige met fos- Jorolie vergiftigde eieren, om de schadelijke vogels op deze wijze onschadelijk te maken. Een van de huisgenoten, die hiervan niet op de hoogte was, vond een der eieren en kookte dit tegelijk met de enige an dere, met het gevolg, dat degene, die het vergiftigde ei gebruikte, plotseling ontvel werd en op medisch advies met de meeste spoed in het ziekenhuis moest worden op genomen. De toestand van het slachtoffer is momenteel rede lijk wel. De PvdA wijst er herhaaldelijk op dat KVP- politiek compromis-politiek is, omdat in die partij zoveel krachten moeten samenwerken die eigenlijk verschillende politieke doelein den nastreven. Maar geldt dat niet ook voor de PvdA? Humanist, protestant en katholiek hebben vaak verschillende opvattingen t.o.v. bijv. de grootte van gezinswoningen, huwe lijkswetgeving, sporttoto enz. In deze partij moeten dan toch compromissen op levensbe schouwelijke grondslag worden gesloten? TH. VAN NOESEL, Oudegoedstraat 129, Deventer. Het aantal keren dat de Kamerfractie langs levensbeschouwelijke scheidslijnen verdeeld was, is in de afgelopen jaren bijzonder klein geweest. Ook bij goed nadenken herinner ik mij geen enkel geval. De opvatting die wij hebben over de demo cratie brengt mee, dat leder zich mee verantwoor delijk weet voor de bescherming van het recht van de ander om zoveel mogelijk zich zelf te kunnen zijn, mits natuurlijk dat recht ook feitelijk door de ander wordt geëerbiedigd. Het is een wat inge wikkelde formulering, maar het komt er bij -voor beeld op heer, dat onze rooms-katholieke fractie genoten ln de Kamer ijveren voor een In begin sel gelijke behandeling door de burgerlijke over heden van protestantse en humanistische organi saties. Bij de beoordeling van de gewenste grootte van de woningen kan ik mij beslist niet herinneren dat in de fractie meningsverschillen bestonden en als die er al eens geweest mogen zijn, dan zeker niet als gevolg van verschillen in levensopvatting. Over de sportloto is verschillend gedacht (daar voor, bij de paardentolalisator bleek dat ook al). De scheidslijnen liepen (en lopen) beslist niet evenwijdig aan de gelijke godsdienstige of levens beschouwelijke opvattingen. Bjj de denkbeelden over de huwelijkswetgeving is inderdaad van meer verband met de kerk, waar toe men behoort, sprake. De mogelijkheid die er in onze partij is om intensief en diepgaand over leg te plegen tussen vrienden over zulke uiterst moeilijke zaken heeft meer begrip gebracht voor eikaars standpunt. Daardoor konden er in het verleden door ons dikwijls voorstellen worden ge daan die praktische oplossingen ln ons zo ver deelde land dichterbij brachten. Niemand van onze fractie Is uiteraard gedwongen in de Kamer een compromis in fractievcrband te aanvaarden. Iedereen stemt naar eigen inzicht, eer en geweten. Onze party en fractie is desondanks een zeer homogene. Politiek gesproken staan we In de regel dicht bij elkaar. e 0 0 0 0 0 0 Advertentie IM. Drie brandweerwagens uit Antwer pen waren uitgerukt om het brandje in de hooimijt te blussen. De wagens kwamen met topsnelheid aanrijden over het door de regen glad gewor den wegdek van de Grensstraat. Do eerste wagen ondervond hiervan geen hinder. De tweede wagen slipte echter, reed tegen een huis aan en ramde ver volgens een Belgische personenauto, die in brand vloog. De brandweerwa gen reed na de botsing tegen nog twee puien op en vloog toen ook in brand. De derde brandweerwagen stopte en kon de beide wagens blus sen. Bij het ongeluk werden twaalf personen licht tot zwaar gewond. Een adjudant van de Belgische brandweerwagen verkeert ln le vensgevaar. De gewonden werden naar een ziekenhuis in Antwerpen vervoerd. De brand in de hooimijt werd ten slotte door de brandweer uit het Ne derlandse Putte geblust. De rijkspoli tie regelde het verkeer, ook op Bel gisch terrein. (Van een onzer verslaggevers) De 'Actie Ton' om in Amsterdam de beschikking te krijgen over meer woonruimte voor studenten is afge sloten en heeft tot nu toe zestig kamers opgeleverd. De voorzitter van de actiecommis- sie, de heer A. J. Strobosch, hoopt dat de opnamen die zijn gemaakt voor het bioscoopfilmjoumaa! nog vruchten zullen afwerpen. Als het eindresultaat zich echter gaat beper ken tot ongeveer honderd kamers, dan moet dit teleurstellend worden genoemd. De Algemene Studenten Vereniging Amsterdam .wil ln dat geval volgend jaar geheel ander© we gen inslaan. De 24-jarige student in de politieke en sociale wetenschappen Johan Bloem heeft inmiddels zijn tijdelijk onderkomen op de Dam. een enorm vat, met een baard van drie dagen veriaten en ook de rijdende ton is uit het stadsbeeld verdwenen. De schade aan auto's en kuizen wordt geraamd op meer dan een ton. (Van onze soclaal-ecoh,. redactie) Het Twééde-Kamerlid de heer J. Manen (kvp) Heeft minister De Póus schriftelijk gevraagd nu eens op heldering te geven overde.hoeveel heid winbaar aardgas in ons land, Kan de minister meedelen, zo vraagt hij, of de recente verklarin gen van de Belgische senator Lee mans, dat zich duizend miljard ku bieke meter aardgas in de .Neder landse bodem bevinden, juist zijn? En indien ze niet juist zijn, kan de minister dan nadere mededelin gen doen over de nu officieel vast gestelde hoeveelheid winbaar aard gas? „Indien de hoeveelheden winbaar aardgas in. ons land aanmerkelijk groter zijn dan in de aardgasnota werden vermeld, zal dan de in deze nota verwerkte planning met betrek king tot de winning en afzet van het aardgas niet moeten worden herzien? zo vraagt de heer Manen verder. En tot slot: kan de minister naar aan leiding van recente perspublikaties nadere mededelingen doen Over de prijzen van het aardgas voor ruimte verwarming en voor huishoudelijke doeleinden? Da bestuurder, de 26-jariga Perzische student E. M. uit Munster, werd on slag gedood. De 36-jarige P. J. Landewé, die met zijn vrouw een lift hsd gekregen, is later aan zijn verwondingen in het r.-k. ziekenhuis te HengeW bezweken. Op slag gedood werd ook de 30- jarige ongehuwde Th. Hoevenaar» die zondagnacht om half twee met zijn bromfiets frontaal tegen een hem tegemoetkomende auto reed op de Volkelseweg onder de gemeente B o e k e 1. De bestuurder van de auto en een passagier werden licht ge wond. omdat de auto na de aanrij ding tegen een boom botste. Op de Heemstrabaan, in de ge meente Wane!, is zaterdagavond de E9-jarige mevrouw Stap-Pelle De vriend van de bestuurder de 32- jarige Duitse student D. A. verkeert in levensgevaar. Mevrouw D. J. Lan- dewé-Micborius is ernstig verwond in hetzelfde Hengelose ziekenhuis opge nomen. O Op de niet beveiligde overweg tussen Beugen enBoxmeeris zon dagmiddag de 71-jarige heer G.Jans sen uit Groesbeek. met zijn fiets te gen een trein gereden. De man was op slag dood. De lieer G. Visser en zoon met het vindersloont fHX),— 'Woensdag hebben wij het pakje al gevonden,' vertelde Gerke Visser. 'Ik was die dag juist jarig. Met mijn •zoon Jan (17) kwam ik op de brom fiets van Hilversum. Jan zag een pakje op de Prins Hendriklaan lig gen. We hebben het meegenomen. Thuis heb Ik het in de schuur ge legd, daarna zijn we het vergeten. We hadden het niet opengemaakt. Totdat we vrijdag hoorden van de vermiste aquarellen. Toen dachten we ineens, dat die wel eens ln dat pakje zouden kunnen zitten.' Met het pakje zijn Gerke en Jan Visser onmiddellijk naar de wan hopige kunsthandelaar S. P. Crets in Baarn gereden. 'De man was dol blij. Het was inderdaad het Dakje met de door de moeder van prinses Armgard geschilderde aquarellen. Hij zou zo inlijsten voor de Prinses.' Gerke en Jan wilden meteen weer naar huis toe gaan. Maar daar kwam niets van in. 'Jullie blij ven hier.' zei de heer Crets. 'Ik zal meteen het paleis bellen. Dan wor den jullie met de hofauto afge haald. De Prinses wenst de vinders persoonlijk te bedanken.' Er kwam geen hofauto. Maar wel .;wam een inspecteur van de paleis- echerche Gerke en Jan halen. De Prinses was juist op paleis Soestdijk. Voor de ogen van düe Prinses heeft Dij het pakje opengemaakt en de quarellen geteld. Ze waren er alle ichttlen. De Prinses was erg blii. Ze edankte ons uitvoerig.' zegt Gerke. Ja, ze was heel erg vriendelijk.' zegt Jan. Vader en'zoon hebben de beiouing eerlijk verdeeld. Voor Jan komen de vijftig gulden uitstekend van pas. 'Ik zou juist met vakantie naar Friesland gaan,' vertelt hij. "Nn heb ik daar wat sa#» te verteeaa V uit Nijmegen om het leven gekomen, na-i dat de door haar man bestuurd»! auto, waarin zij zat, tegen een bestel-1 wagen was gebotst. De bestelwagen werd bestuurd door de heer S. A. nit! Beneden Leeuwen. Diens echtgenote werd gewond. Bezweken aan zijn. verwondin gen In het ziekenhuis te Helmond is zaterdagavond de 44-jarige H. Maas; uit Eindhoven. De heer Maas werd diezelfde avond op de Provinciale! weg van Lieshout naar Nu en en! (N.Br.) aangereden door een wagen! bestuurd door de G. uit Eindhoven.; Overleden in het Sofia-zieken huis te Zwolle is zaterdagmorgen de; 37-jarige korporaal G. J, Gerards uit. Harderwijk. Met emetige hoofdwon den werd hij donderdagmorgen in Nunspeet langs de kant van d» weg aangetroffen naast zijn brom fiets. Korporaal Gerards wa« ge huwd en vader van zes kinderen. De 58-jarige mevrouw C. H. L. Verbeek-Montauban is vrijdagavond in Haarlem ten gevolge van een verkeersongeval overleden, toen rij naar een ziekenhuis werd overge bracht. Zij werd om half elf ernstig gewonu. aangetroffen in een gazon aan de Kinderhulssingel, ter Hoogt» van de Nicolaas van der Laanstraat. Haar fiets lag zwaar beschadigd op de weg. Later op de avond meldde rich aan de politiepost Leidseplein de 46- jarige J. van der W. Hij bekende da vrouw te hebben aangereden, nadat h|j acht glazen bier had gedronken. Hij was door het ongeval so van streek geraakt, dat h(j was doorge reden. Z(jn vrouw had hem overreed zich te melden. Zondagmiddag om vier uur werd op de rijwieloversteekplaats in Maarheeze de 16-jarige Lieabeth' Verbruggen uit Maarheeze door een auto aangereden en levensgevaarlijk! gwond. Zy overleed s' avonds ln heb ziekenhuis te Weert. 9 De 69-j3rige wielrijder P. J., Lievaart is gisteravond om acht nup op de Zuiderweg nabij de Basisweg" te Amsterdam in botsing gekomen; met een Duitse personenauto. D«: wielriider werd od slag gedood. Zaterdagmorgen om tien uur is de 76-jarige mevrouw J. Choufour uit Leiden by het oversteken van het Levendaal in Leiden aangereden door een bus en dodelijk gewond. Het slachtoffer bevond rich op een over steekplaats waarvan zij het eerste deel reods gepasseerd was. Vanmorgen vroeg is een Britse militair om het leven gekomen in Maarheeze, toen de auto waarin hij met drie andere militairen zat, tegen een boom reed. Het was een 19-jari- ge leerling-vlieger uit Sprang Dah- lem in Duitsland. De drie anderr militairen zijn in een ziekenhuis in Weert opgenomen.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1