Over 't IJselmeer Elten Duitsland in Na moord stad in -aan-actie van mr. Marijnen Drie wijze mannenin debat over de kabinetsformatie VANDAAG MET VAKANTIE im*..' Veldkamp doet nog wel mee Niet wisselen in de nacht Voor de jeugd met vakantie t.v. Volwassen Openbaar Namen Leeg gebaar HET VRIJE VOLK ZATERDAG 20 JULI 1963 PAGINA" 3 c x \.yf (Van onze verkeersredacteur) Zeker tweeduizend auto's, motorfietsen en scooters zijn vannacht van Nederland naar Duitsland gegaan via de grote grenspost Bergh-autoweg, dat is bij Elten. Een douanier schatte, dat er tussen tien en vier uur vannacht zes per minuut zijn ge passeerd, dat is dus bijna vierhonderd per uur en die stroom heeft zeker zes uur aangehou den voor het wat minderde. (Vervolg van voorpagina) Herkenning (Van onze parlementsredactie) De kabinetsformateur, mr. Marijnen, voert een rustig-aan- actie. Daaronder moet men dan verstaan, dat hij rustig, maar zeer actief verder formeert. Zijn activiteit wordt echter niet zichtbaar in het grote aantal aspirant-ministers, dat hij ont vangt. 'Even eleu' ..(Van onze radio-en TV-redactle) 'Het is zonder voorbeeld, geloof ik, dat van een partij vijf personen achtereen hebben gepoogd een kabinet tot stand te brengen, hetzij als Informateur, hetzij als formateur.' Dit zei dr. W. Drees vrijdagavond in het NCRV-TV-prcgram- ma Attentie. Hij was een van de drie 'wijze mannen' die zich op verzoek over de langdurige kabinetsformatie uitlieten. KAB Vlissingen: geen voortzetting van oude coalitie M Ir" *«r- ZAAIERS plaats ze... lees ze Vreemd Teveel bemoeienis Plotseling overleden zó levensecht is alleen maar De Nederlandse Toonkunste- naarsbond Is uit het Neder lands Verbond van Vakverenigin gen geroyeerd. Dat is een pijnlijke en gelukkig zeldzame operatie. Het royement was onvermijdelijk, omdat de NTB zelf van oordeel was, dat hij nog wel in het NW thuis hoorde en zich dus niet terugtrok. Over de kwestie zelf behoeft na, de uitvoerige verslagen in onze krant weinig meer gezegd te wor-' den. Wel over de manier van be-- handeling. Het NW verdient een? pluim voor het feit, dat deze on aangename zaak in een volledig openbare bijeenkomst van de hoofdbesturen is behandeld. An-' dere organisaties kunnen daar aan een voorbeeld nemen. Toen de zijkanalen van het Noordzeekanaal een naam moesten hebben, kwam men na rorgvuldige overweging op de aar dige gedachte deze wateren Zij- kanaal A, Zijkanaal B, Zijkanaal C en zo verder te noemen. Omdat het alfabet slechts zesentwintig, (etters heeft, hebben nog vooruit- tiender geesten de wijken van de.j 5choterlandse Compagnonsvaart genummerd. Daar woon je aan de; Vijfendertigste Wijk. Ook aardig.,: Maar onze twintigste eeuw* heeft gelukkig deze toch wel wat, fantasie-arme naamgeving over wonnen, De Groningse gemeenten Noordbroek en Zuidbroek zullen worden samengesmolten tot één gemeente. Genaamd.Ooster broek. Héél mooi bedacht! En precies het midden genomen! Je kunt zo'n gemeente toch niet Telstarbroek noemen! Laten we nuchter blijven. Een naam ais Nijverdal bedenken wij met meer. T anger dan drie jaar geleden ij zijn nieuwe voorschriften van kracht geworden voor de bestrij ding van 'ontstekingsstoring'. Ze hadden tot doel de hinder tegen te gaan die niet-ontstoorde brom mers. motoren en auto's aan radio- en televisie-uitzendingen bezorgen. Het waren sympathieke voorschriften, want het is bijzon der vervelend een mooie passage ln een radioconcert, in geknetter te horen ondergaan en het is irritant een fraai televisiebeeld in een 'sneeuw'-mist te zien verdwij nen. Maar wat is er in de afgelopen drie jaar gebeurd? Niets! zeggen NTS en NRU in een brief aan de ministers van Verkeer en Water staat en van Justitie. De storing gaat ongestoord verder. Wij hebben een paar steekproe ven genomen bij de politie in grote steden waar dit probleem het sterkst leeft. Geen enkel pro ces-verbaai, zegt Groningen. We hebben er geen apparatuur voor. Geen enkel proces-verbaai, zegt Arnhem. De apparatuur ont breekt. Nooit controle gehouden, zegt Enschede. Het is een aflopende zaak. Naarmate meer nieuwe auto's op de weg komen, worden de klachten minder. In de praktijk blijkt optreden heel moeilijk, zegt Den Haag. De politie is afhankelijk van aangif ten. En voor je uit het raam hangt om het nummer van een storend voertuig te noteren, is het ding ai weg. Geen inlichtingen, zegt Eind hoven. Deze steekproef bevestigt zon der meer de klacht vart NTS en NRU. Het heeft er de schijn van, dat de wettelijke voorschriften van drie jaar geleden niet meer dan een vriendelijk gebaar zijn geweest. Vriendelijk en leeg. balk door Nederland ligt en die op zulke dagen het hele land wel schijnt te schragen: Rijksweg 12, kusl-greas, Europaweg 36, waarop alle andere grote wegen van Ne derland lijken uit te komen. Er waren geen snelheidsbeperkin gen op Rijksweg 12, behalve op de bekende knelpunten bij de verkeers pleinen. maar niettemin scheen men liet advies van liet Verbond voor Veilig Verkeer te volgen en extra voorzichtig te rijden, liet ging in het algemeen langzaam. Van Duitse kant scheen de drukte iets iater te beginnen dan van vader landse zijde. Bij Bergh-aucowes wa ren ook duidelijk scherp afgebaken de stoten Duits verkeer te bespeuren. „Dat komt" zei ons een Neder landse douanier „van het ver keerslicht dat in Emmerik schijnt te staan". „Schijnt te staan?", zeiden wij: „Het staat er, ditér waar de toelei ding naar de autoweg het stadsver keer kruist". De Nederlandse douaneman wilde het graag geloven. Alleen: Hij komt daar nooit, vijf kilometer verder aan gene zijde. Douaniers gaan zelf de grens niet over. Evenals het Verbond voor Veilig Verkeer heeft ook de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals een oproep tot c!e wegge bruikers gericht, voorzichtig te zijn. Terwijl het Verbond vooral de aan dacht vraagt voor de vele onervaren rijders op dagen als wij thans bele ven, verzoekt de minister dai, men zich houde aan de maximumsnelhe den, die immers tegenwoordig gelden op tal van trajecten. Maar ook tegen te lage snelheden waarschuwt de minister. Als het au toverkeer met een zo gelijkmatig mo gelijke snelheid rijdt, schrijft hij. kunnen de wegen liet grootste aantal voertuigen verwerken. Maxima zijn alleen daar vastge steld. waar sneller rijden werkelijk gevaarlijk is. O Munter DüsMldorf wjppertal Erfurt Bid KenfëkJ Gicsscn O. Owrwtz/- Aachfr» 10 Kottoaz 13 Pr*nfcfur+ Hof V' I i T O v Toer Mamz Kaïstrs- - jg toutem Saart*vc»<*n A Karfemh* 8ad«vB*fcn2 /ff" 20 i i B»yrmth Wirriwrg fU 77 H«rtbfeiYi - o„ —2? ÖfSfgirf Pm»j Fretburg Oude Zuiderzeestadjes Het klinkt zo weemoedig. Het suggereert dat er niets meer omgaat, dat ze liggen te slapen aan de waterkant. Maar de haven van Enkhui zen is springlevend. Aan de voet van de imposante Drommedaris brengen de vissers hun vangst naar de afslag. Verderop zijn ze in de weer op hun schepen en aan de overkant liggen de ple- zierzeilers voor de wal. Een paar stappen verderop trekt het Zuiderzeemuseum met zijn vaartuigen-collectie voor de deur en zijn klederdrachten daar binnen terecht veel bezoek. Er is nog een attractie, maat een die vaak over het hoofd wordt gezien. Dat 's het bootje naar Urk. Het vertrekt elke werkdag van de nop van de ha ven en het brengt u naar de andere IJsselmeeroever en ln een heel andere sfeer. Het lijkt wel .alsof ürk, ook al ligt het dan ingeklemd in het nieuwe land van de Noordoost polder nog steeds een eilandje is gebleven. Een retourvaart over het TJs-- selmeer plus net rontrast Enk huizen ürk dat is op een dag mogelijk. Toeristen uit het westen ver trekken om 11.55 uit Enkhuizen en varen 's middags om 3 uur weer terug. Wie in ürk begint vertrekt om 9 uur en vertrekt om 17.55 weer uit Enkhuizen. Wat minder, dat constateerde men pas tegen het ochtendgloren, toen de Nederlandse nachtrijders wel zo ongeveer door schenen te zijn, maar van de and*", kant kwamen toen de Duitsers opzetten. Dit bewijst wel hoe populair het rijden in de nacht is geworden bij landgenoot en vreemdeling. Rijden jn de nacht om vakantietijd te win nen en om op te schieten op de weg. Welnu, dat opschieten ging wei. Op dagen als deze is de grensbewa king uiterst soepel. Douane en poli tie moeten volstaan met dan er af en toe eens iemand uit te halen en dat gebeurt dan zó, dat de anderen er zo weinig mogelijk oponthoud van ondervinden. Om half zes vanmorgen liep het van Nederlandse kant alweer aardig aan op Bergh-autoweg. In de schemering van de morgen had men ze ln de steden van het Westen overal te voorschijn zien kruipen', de auto's met opgetaste imperialen, de motorfietsen en de scooters bepakt met balen die eigen lijk te breed lijken voor deze ranke vervoermiddelen. Men zag dan ook nogal eens geëmotioneerde lieden langs de weg staan, die het maar gingen overdoen. Een onzichtbare pijper scheen ze te verzamelen en weg te lokken uit hun woonplaatsen naar de grote autoweg, die als een dwars- Dit vakantie-gezin is het beu om telkens met overvolle vakantie-kojfers en -tassen te sjouwen, liet beschikt nu over de ongetwijfeld grootste boodschap pentas ter wereld op wieltjes. En als docher-licf de wandelingen niet meer prettig vindt, wordt ze doodeenvoudig op de tas gezet. .Na zijn daad is de man omstreeks half zeven rustig de stad ingelopen waar hij verschillende cafés bezocht. Met de laatste trein keerde hij naar Utrecht terug. Ongeveer 4 uur in de morgen kwam hij voor her. Utrechtse station weer wat tot zijn positieven. Hij ging naar huis. zat tot half acht in de kamer, ging toen naar bed. maar was om negen uur vrijdag morgen weer beneden. Zijn vrouw, die hem vroeg waar hij geweest was, kreeg vrijwel onmiddellijk het voor haar ongeloofwaardige verhaal te ho ren dat hij in Amsterdam een jonge vrouw had vermoord. De bankwerker haalde daarna een krant, die hij met de opmerking "hier staat het' aan haar overhandigde. Kort daarna, omstreeks elf uur, verliet hij het huis om zich. zoals hij haar meedeelde, bij de politie aan te geven. De geheel overstuur geraakte vrouw waarschuwde een familielid, omdat zij vreesde dat haar man op nieuw een poging tot zelfmoord zou doen. De bankwerker had zich toen reeds bij het Utrechtse wijkbureau Groeneweg van de politie aangegeven. Bij het onderzoek dat hoofdinspec teur H. E. M. Bremer en inspecteur G. J. Toorenaar onmiddellijk na de moord instelden werd in de kamer van Sonja behalve een dassneld ook de onderhelft van een kunstgebit on der liet bed van het slachtoffer ge vonden. Het bleek liet eigendom van K. te zijn. Onmiddellijk na zijn aan melding vroeg hij naar het kunstge bit. Nadat de Utrechtse bankwerker, die blauwe plekken op hoofd, wang en handen vertoonde, naar Amsterdam was overgebracht confronteerde de recherche hem met drie vrouwen, on der wie de hoofdbewoonster van het Êand. waarin Sonja haar werkadres ad. Hij werd door alle drie onmid dellijk herkend. De echtgenote van de bankwerker Terklaarde dat haar man vooral de laatste dagen steeds vreemder was gaan reageren. Haar vier kinderen, twee jongens en tsvee meisjes, zijn 16, 14 en acht jaar. De jongste is tien maanden. K. volgens de politie schijnbaar niet onder de indruk van het gebeur de wordt vastgehouden in het po litiebureau Warmoesstraat. Dinsdag morgen zal hij voor de officier van Justitie, mr. W. Tonckens. worden voorgeleid. !!jr;:i":ir;i:;'f!;aiRi!i!iii;iliiili!niillilili Kaop 'n boek bij de ARBEIDERSPERS Tot dusverre hebben hem volgens zijn eigen mededelingen slechts de heren mr. Biesheuvel, prof. Witteveen en mr. Luns op zijn departement be zocht. En dat zijn drie figuren van wie het niemand zal verbazen als zij op de definitieve minislerslijst ko men. Het schijnt echter geen drieste veronderstelling te, zijn dat mr. Ma rijnen in de afgelopen week niet. allen OVER maar ook MET andere gega digden heeft gepraat. Dit heeft hij dan meesterlijk weten te verbergen. Op dit ogenblik althans is ei' met ze kerheid over de bezetting van de meeste ministerposten nog geen woord te zeggen. Zelfs de verdeling van de departe menten over de verschillende fracties is nog een punt van beraad. Verkeer en Waterstaai en Maatschappelijk Werk zijn blijkbaar zulke lichte por tefeuilles dat ze gemakkelijk te ver schuiven zijn en Defensie is zo zwaar dat daar ai drie of vier man aan te pas gekomen zijn. De VVD blijkt ook niet ere belust op dit departement. Zij zou zelfs be reid zijn met het lichtere Maatschap pelijk Werk genoegen te nemen. In dit verband wordt dan de naam van mevrouw Schouwenaar-Franssen ge noemd. Intussen telefoneert mr. Marij- nen verder. En soms ontsnapt hij uit zijn departement. Dan krijgen sommige mensen de schrik van hur. leven. 'Ik ga heel even naar huls om te eten.' zegt de formateur, Maar dat kan natuurlijk niet waar zijn. Formateurs behoren niet te eten. Mr, Marijnen zit nu voor dezelfde moeilijkheden als zijn voorzanger. Als lilj dc lei weer eens helemaal schoon geveegd bad, behoefde hij minder per soonlijke gevoeligheden ie ontzien, Hier wreekt zieh het actieve meewer ken van mr. Marijnen aan de forma- tiepoging van prof. De Quay. Gisteren om 12 uur is minister Luns bij de formateur mr. Mariinen op bezoek geweest. Mr. Luns vertrekt vandaag voor een paar dagen naar Kameroen. Volgens de algemene op vatting behoort hij tot hel blijvende gedeelte van het kabinet-De Quay. nnxigeiimntfo kkd wnruen aar mr. Luns zijn mening over een mogelijke minister voor Europese Zaken ten beste heeft gegeven. Vrijdagmiddag heeft de WD-frac- tie vergaderd. Mr. Toxopeus heeft al laten blijken dat hij tegen herbe noeming van dr. Veldkamp geen be zwaar zou hebben, als het akkoord van Wassenaar maar niet wordt aan getast. In de loop van gisteravond heeft mr. .Marijnen gesproken met dr. Veldkamp. (Van onze parlementsrcdactctir) Het gesprek dat dr. Veldkamp gis teravond om half tien met de kabi netsformateur, mr. Marjjnen, heeft gehad is een duidelijke aanwijzing, dat. dr. Vcldkamps rol nog niet is uitgespeeld Dc kansen dat hij toch in bet nieuwe kabinet zitting zal ne men en dan als minister van Sociale Zaken, blijken nog zeer groot. Als het inderdaad gelukt dr. Veld kamp voldoende garantie te geven voor het voeren van het sociale be leid, dat hem voor ogen staat, kan hij op zijn departement blijven en dan is de KVP van veel moeilijkhe den verlost. Het is echter nog lang niet zeker, dan dit het geval zal zijn. Vanmor gen om half elf heeft mr. Marijnen de voormalige KAB-functionaris. drs. P. C. W. Bogaers ontvangen en diens naam is al eerder genoemd als een mogelijke vervanger van dr. Veld kamp, Bovendien heeft d; formateur van morgen om negen unr al prof. An- driessen ontvangen. Van hem is be kend geworden, dat hij aanvankelijk samenwerking met dr. Veldkamp heel moeilijk achtte, maar dat hij in ge val van nood wel bereid was een por tefeuille en dan die van economi sche zaken te aanvaarden. S«tatM»,. De ometeie Kaart van ae rsunces- autobsstmen in West-Duitsland. die wij hierbij weergeven, bevestigt het geen wij onlangs schreven: in vakan tietijd zijn bijna alle 'bouwwerken langs deze autowegen stilgelegd. De open pijltjes duiden erop waar voor de vakantietijd knelpunten wa ren en waar ze nu zijn verdwenen, althans tot 28 Juli. Zwarte pijltjes geven nog belem meringen aan. maar zoals men ziet Komen deze m net geheel niet voor op de route die de meeste Nederlan ders volgen met. vakantie: van Ober- hausen naar he: zuiden. Ook de weg van Hamburg naar Bazel is et vrij van, 'evenals de an dere autowegen van en naar Ham burg, In het algemeen vindt men dus nog belemmeringen op trajecten waar Nederlandse vakantiegangers nauwelijks komen. Grote teleurstelling ontstond vannacht aan Nederlands grootste grenspost. Bergh-autoweg, toen de duizenden toeristen die de voor keur hadden gegeven aan de nacht om te reizen, de wisselkan toren zowel aan Nederlandse als 'Duitse z(jde dicht vonden. Hoe wei men moet toegeven dat het holst van de nacht een vreemde tijd is om bankzaken te doen, verdient het wellicht toeh overweging deze wisselkantoren op zeer drukke nachten open te houden. Bij de X.V.. de Grenswis selkantoren te Amsterdam kon men ons vandaag over deze moge lijkheid nog niet inlichten. Het bestuur van de KAB afdeling Vlissingen heeft een telegram aan het hoofdbestuur van de KVP ge zonden. waarin het protesteert tegen de opvatting, dat vee! kiezers op de KVP stemden voor continuering van de vorige regeringscoalitie. Wij wensen een krachtig sociaal beleid, aldus het telegram. Onder de kiezers zo gaat het verder heerst groot onbehagen over de ge voerde gedragslijn bij de tijdelijke formatieopdracht. Vakantieprogramma van de Raad voor de Lichamelijke Op voeding te Rotterdam voor de vakantievierende jeugd. MAANDAG 22 JULI. Energicha.1, Wytemaweg, 9 uur: Jeugdland. IJsselmomle, Huniadijk Hordij- kerveld, 10 uur: Foppentheater Kompan; DLscusstr. Sportbuurt, 14 uur: idem; Gebouw De Mag neet, 14 uur: Jeugdtoneel Spelen derwijs; Speeltuin Jeugdveld, Smitshoekseweg, 14 uur: Kinder circus 't Kraaiennest Schoolplein Biezetreek. Kreekhuizen, 10 uur; Asfalttekenen; Hordijkerveld, 14 uur; Hardlopen. Pendrccht, Speeltuin Pandrecht I, Kerkwervesingel, 10 u.: Jeugd toneel Spelenderwijs. Hille.sluis, speeltuin Vlasakker straat, 10 uur: Kindercircus 't Kraaiennest. Kralingseveer, speeltuin Giraf- festraat, 14.15 uur: Behendig heidsspelen. Lombardtjen, 10 uur: Wandel - puzzletochten. Hoogvliet, 10 uur: Huttenbouwen aan het eind van de Tijmweg. Overschie. lokaal W. de Zwij- gerstraal, 9.30 uur: Gymnastiek voor meisjes; speeltuin Schiewijk, 14 uur: Spelen; Hoornsingel 5. 14 uur: Tentoonstelling van boe ken over Zweden; Ahoy-terrein, Achterdijk, 19 uur; Jeugdvoetbal len; Delftweg, 19 uur: Excursie naar de Tempeltuin; Clublokaal Volkstuin Blijdorp, 19 uur; Ten toonstelling van het Historisch Museum. Fernis, Rehobok Ozingastraat 14 uur: Filmvoorstelling; Tegel plateau gymnastieklokaal, 19 uur: Turodemonstraties. Andere vakantieprogramma's in Rotterdamse wijken: IJsselmonde, speeltuin Var kenoord, 10 en. 14 uur: Sportwed strijden; IJsselmonde-west, 10 13 u.: Ritten met miniaUiurtrein. •Het lijkt er sterk op,' zei prof. Die penhorst, senator van de AR-partij, 'dat de heren ln Den Haag aan por- tefeulli etrekkerij doen. Fracties ®f fractiegroepen worden teveel in de formatie betrokken. Uit de volkswil van 15 mei is toch duidelijk gebleken wat er had behoren te gebeuren.' 'Al deze narigheid zou met een re- construcliekabinet-De Quay zijn voor komen.' vond de heer Tilanus, oud- fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer. IC43W3!» I I el Engelse filmpubliek beleeft ui TL tien jaar lang plezier aan de on uitputtelijke avonturen ran dokter Snarrow 'en zijn vrienden. Dirk Ho- qard. de dokter, komt in da nieuwste alm vict een hartige verrassing, na ■neiiik de Franse actrice Mplene De- ■r.n'neni den van Frankrijks schoon- 'Op 15 niet is de duidelijks uit- I spraak gedaan, dat het kabinet-De j Quay niet zo gek voor de dag is ge komen. maar de fracties lopen de informateur en de formateur teveel tussen de benen. Ieders taak en plicht zon beter onderscheiden moeten zijn.' 'Is de conclusie uir. de volkswil wel zo eenvoudig als de heer Tilanus we! zegt.' vroeg de heer Drees zich af. 'Velen stemmen immers op confes sionele partijen om andere dan po litieke redenen en niet allen oordelen over het kabinetsbeleid. Het zou overigens volkomen logisch zijn ge weest.' meende dr. Drees. 'dat, er een nieuwe formatie uir was gekomen, ongeveer als het kabinet-De Quay en dat er niet te lang over het beleid zou zijn gepraat. Portel eutlletrekkerij? Ik heb de in druk. dat er meer mensen geen por tefeuille willen dan dat er om wordt getrokken,' aldus dr. Drees. Hij vont! de kritiek van het ogen blik op de demissionaire minister Veldkamp een beetje vreemd. Het is toch volkomen verklaarbaar, dat een kandirlaatminister zieh niet bij voor baat akkoord verklaard in een pro gramma, waarin hij tevoren niet is gekend en dat door een aantal frac tievoorzitters is opgesteld. De minis ters moeten het beleid immers uit voeren.' •Vindt u het optreuen van lnior- mateurs voor dat van formateur gunstig of meent u. dat zij alleen in uiterste noodzaak moeten optreden.' vroeg prof. Diepenhorst. De heer Tilanus: 'Alleen in uiterste noodzaak.' De heer Drees: 'Het zou logisch zijn geweest ais men na de verkie zingsuitslag van een eenvoudige ge- dnehtengang zou zijn uitgegaan. In formateur liever alleen als het nood zakelijk is.' "Leidt toenemende bemoeienis van fracties cn van personen in fracties met de formatie niet tot portefeuille# trekkerij.' ivas de laatste vraag van prof. Diepenhorst. De heer Tilanus'. 'Dit Is de bron van alle narigheid van het ogenblik.' De heer Drees: 'De bemoeienis van nu gaat te ver. Hef is overigens heel bedenkelijk, dat fracties cn perso nen terugdeinzen voor moeilijke de partementen.' Een serie straatinterviews tevoren getoond liet er geen twijfel over be staan, de meeste mensen zijn geprik keld over de lange duur van de for matie. En zoals een jonge vrouw zei: 'Ik ben helemaal niet voor de Partij van de Arbeid, maar het zou toch heel logisch zijn geweest als er nu een opdracht aan deze partij was geweest.' Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers? De 59-jarige procuratiehouder C. Hendriks uit Voorburg is gisteren, terwijl hij in zijn au To in de Van Aersseniaan te Rotterdam reed, onwel geworden. Hij stapte uit en werd naar het Bergweg-ziekenhuis overge bracht. waar hij overleed. De doods oorzaak was een hartverlamming. ARENA T.V. KUNDIG SAMENSPEL VAN TECHNIEK EN DEENSE VORMGEVING I De Algemene Nederlandse Me- taalbedrijfsbond heeft in zijn kaderblad twee belangrijke zaken tegelijk en in onderling verband aan de orde gesteld: de invoering van maandloon voor alle werkne mers en de afschaffing van de tariefsystemen. Van beide voorstellen kan men onmiddellijk zeggen, dat er aller lei problemen aan vastzitten. Maar belangrijker dan die voor- en nadelen is de achtergrond van deze eisen. De overgang van week lonen op maandlonen betekent, dat meteen een stuk van het standsverschil tussen 'weekloners* en 'maandloners' komt te verval len. Dat de principiële gelijkwaar digheid van alle werknemers meer accent krijgt. De kwestie van de afschaffing van de prestatiebeloningen grijpt nog dieper. Het belangrijkste is hier, dat de vakbond ais vertegen woordiger van de werknemers openlijk heeft uitgesproken, dat hij het rtiet eens is met de stel ling. dat tariefbeloning onont beerlijk is om de prestaties te prikkelen, een afwijzing die intus sen ook door moderne onderzoe kingen wordt gesteund. Sterker: naarmate de werknemers meer als volwaardigen in het arbeids proces behandeld worden, zal hét in uitzicht stellen van geldelijke beloningen voor harder werken meer als overbodig en onsympa thiek worden ervaren. De beide eisen die de ANMB heeft gesteld, zijn dan ook in de eerste plaats uitingen van vol wassenheid en zelfbewustheid van de moderne werknemer, voor wie standsverschil én geldelijke pres- tatieprikkei niet meer vanzelf sprekend zijn. maar zelfs aan stootgevend.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1