I m Drie doden en twee gewonden bij botsing Van haH.el met Indonesië niet te veel verwachten Gevangene ontsnapt uit 'Scheveningen IoudshoornI 300 boete voor student Auto tegen trein: dode en gewonde tegT/sf Wëêêm Het valt nog mee met komkommers Aardgas bij Sonnega (Fr.) 'Enschedese' Italianen slaafs met Krone's lan dffenoten-artisten Beiaarden willen vakantietoeslag Leven is duurder ASPIRIN m Soldaat sedert week vermist Jongetje (9) in zancl gestikt VERDRONKEN Vier jaar voor moordpoging Ontgroeners gewaarschuwd Centraal bureau wil contracten afgewerkt zien Schip 'geboeid' op Noordzee opruiming Ombudsman HET VRIJE VOLK DINSDAG 30 JULI 1963 PAGINA 3 mm Auto door middenberm Friendship ALLE TYPEN PHILIPS T.V. BEI HU 116440 OF KOM IE1FILAMSS Troepen oefenen zelibeschermi n g 1.1! O O ongezouten -F puur plantaardig licht verteerbaar :-d.us .gezond PLANTEN MARGARINE plezierige vakantie! daar staat BAYER achter PSP-KAMERLID: j 'Verbiecl vliegen met raketten' Onroors teStiaa r DëSfsSm Uit biecf er over'van de auto van de heer Domburg uit Nieuwcrkerk a. d, Ussel, die boven op de Rotter damse wagen terechtkwam. (Van een onzer verslaggevers) Een echtpaar uit Rotterdam en een zevenjarig kind uit Nieuwerkcrk aan den IJssel werden maandagmid dag gedood en de ouders van het kind zwaar gewond bij een frontale botsing op de rijk! weg onder Reeu- wijk. De 33-jarige G. A. van Domburg uit Nieuwerkerk aan de IJssel met in de auto zijn 35-jarige. vrouw en hun dochtertje, de 7-jarige Gerrie, komend uit de richting Utrecht, die plotseling voor een uitwijkende vrachtauto moest remmen, vloog met zijn wagen over de middenberm naar de andere rijbaan en kwam op zijn kop boven op de auto van het echtpaar H. J. MellegersBezemer uit Rotterdam terecht. Het Rotterdams echtpaar (48 en 50 jaar oud) werd op slag gedood. Het meisje Van Domburg overleed kort daarna. Haar zwaar gewonde ouders die uit de auto werden ge slingerd, zijn in liet Van Iterson zie kenhuis in Gouda opgenomen. Het verkeer werd een uur gestag neerd. 44 Friezen en Friezinnen van de Nederlandse en Duitse Friese eilan den zijn in Midlum, op het eiland Foehr, bijeengekomen om gedurende zeven dagen van gedachten te wisse len over de instandhouding van de F riese gebruiken en taal. Verder zul len zijn gezamenlijk wandelingen over de wadden en boottochtjes ma ken. (Van onze sociaal-economische redactie) Een deel van de Nederlandse handelsmissie naar Indonesië ïs gistermiddag op Schiphol teruggekeerd. Het waren ir. C. S. Knottnerus, mr. J. R. Voute en drs. Rom Colthoff, Zij brachten een gezamenlijke verklaring van de missie mee. De belangrijkste conclusie daaruit was, dat ieder spoor van discriminatie ten aanzien van Nederland is verdwenen, maar dat het bedrijfsleven er goed aan zal doen geen al te hoogge spannen verwachtingen te koesteren over een daadwerkelijke hervatting van de handel met Indonesië. Zodra de gehele missie over enkele dagen zat zijn teruggekeerd, zal zij verslag uitbrengen aan haar opdrachtgever, het Centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland. 'We zijn in Djakarta voortreffelijk ontvangen,' zei ir, Knottnerus. 'We hadden onder meer een langdurig onderhoud met president Soekarno. De sfeer is goed, maar men beseft in Djakarta terdege dat de economische toestand verre van rooskleurig is. Hun belangrijke troef is "production sharing", een systeem waarbij Neder landse bedrijven kunnen deelnemen aan Indonesische bedrijven, met als oeioning een deel van de winst.' Indonesië is een ontwikkelingsge bied. zeggen de leden van de missie. Nederland zou er goed aan doen om zijn ontwikkelingshulp vooral op dit gebied te richten. Daardoor zouden nieuwe vormen van samenwerking worden gestimuleerd. Gelijk met de missie keerden twee vertegenwoordigers van Fokker in Nederland terug. Zij hadden in Dja karta en andere delen van de archi. (Van een onzer verslaggeefsters) Voor de tweede keer in drie weken is een gevangene over de vijf meter hoge muur van de Scheveningse strafgevangenis gesp.vongen. Alleen duurde deze keer de vrijheid van de ont snapte, de 24-jarige L. V., niet lang. Tien minuten na de koer.e sprong' over de muur achterhaalde de Haagse politie hem op liet Han Stijkelplein, een paar honderd meter van de gevan genis verwijderd. De vluchtpoging gebeurde om half 4 gistermiddag. Er stond een vracht auto op de binnenplaats, waar V zich toen bevond. Hij sprong op deze auto en vandaar op de muur. Na een sprang van de muur in het achter tuintje van een omwonende rende hij de vrijheid in. ToevaUig echter zat voor het raam van zijn dienstwoning een hoofdbe waker van de gevangenis te genieten van een vrije dag. Hij was getuige van de vlucht en zette terstond de achtervolging in. De gevangene, kreeg ren grote voorsprong toen hij een fiets had bemachtigd, maar dc ach tervolger kwam weer in het voordeel doordat hij bij een motorrijder van de Haagse politie achterop kon gaan zitten. De motorrijder had mobilofoon en daarom stond er al spoedig een kor don van politiewagens rondom de buurt. V. liep aldra in de val. Hij was sinds februari gedetineerd wegens diefstal. De straf duurt tot januari 1964. ZEIST (ANP) Dc 19-jarige dienst plichtige soldaat G. van der Kuil, Oude Postweg, Zeist, wordt sedert een week vermist. Uij vertrok vorige week maandag van zijn ouderlijke woning in burgerkleding, op zijn bromfiets, naar zijii onderdeel, liet depot ver bindingstroepen in de Elias Beeck- niankazerne in Ede. Daar is Van der Kuil niet gearriveerd. De Koninklijke Marechaussee uit Ede verzoekt namens de ouders be kend te worden gemaakt met de ver blijfplaats van de jongeman, In lichtingen kunnen telefonisch aan de brigadecommandant onder nr. 08380- 8141, toestel 175 of aan de plaatselijke politie worden doorgegeven. G, van der Kuil is ongeveer 1.80 m. lang, hij heeft blond gekruid haar en is stevig gebouwd. Hij droeg burger kleding: een lange grijze pantalon, een lichtblauwe, geblokte bloes, een kort kunstlederen jasje en lage zwar te schoenen. Zijn bromfiets is ccn Berini-35, zwart met verchroomde zijkanten, met een buddyseat. De jongeman had een weekendtas bij zich. waar zijn militaire kleding m zat. Advertentie I.M. MEENT 22 - 34 OVERSCHIESE - ROTTERDAM DORPSSTR. 12 Aan de 24-jariïe in Utrecht stu derende Eind)n, laar H. J. W. P., die op het vorig jaar in de Utrecht se stadsschouwburg gehouden boe kenbal met een brandspuit een aan tal dansers van de vloer had ge veegd, heeft het Amsterdamse ge rechtshof vanmorgen wegens be schadiging een boete van 300 gulden of dertig dagen heehtcnis opgelegd. De student, die het bal maar „een saaie boel" vond. had „wat leven in de brouwerij willen brengen". Door dat er roestwater uit de slang spoot was de schade aan kleding, vloer bedekking en meubilair tot 1100 gul den opgelopen Die schade is inmid dels vergoed. De Utrechtse politierechter had al een gevangenisstraf van drie dogen opgelegd, de procureur - generaal vroeg een week, doch de raadsman betoogde, dat de gevangenisstraf, hoe kort dan ook, nadelig zou zijn voor de carrière van zijn cliënt pel een Fokker Friendship gedemon streerd. Indonesië moet binnenkort zijn 19 Dakota's en 16 Cor.vairs op het binnenlandse net gaan vervan gen, Fokker denkt een goede kans te maken. De Friendship kreeg veel lof en president Soekarno heeft er zelf een vlucht mee gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens het spelen in hel zandduin „De Witte Bergen" aan de weg Dïe- ver-Watcren (Dr.) is gistermiddag het 9-jarige zoontje van dc familie J. W. Klok te OKlen(liever met zijn hoofd onder bet zand terechtgeko men, Het knaapje is bijna onmiddel lijk gestikt. Aanvankelijk had niemand leis van het ongeval gemerkt. Een broertje van het slachtoffer maakte omstan ders op het ongeval attent. (Van een onzer verslaggevers) De vijftienjarige A. de Reuver uit Wapenveld bij Zwolle is gistermiddag in de Grote Wetering verdronken. Hij was met enige vriendjes aan het zwemmen. De ouders van de jongen zijn met vakantie in het buitenland. In de Maas ter hoogte van Eys- den is gistermiddag de 45-jarige broeder Anesius van de Orde der On bevlekte Ontvangenis uit het klooster De Beyart te Maastricht bij het zwemmen verdronken. De negenjarige Roelie de Rover is gistermiddag met zijn fiets de ha ven van Rijswijk ingereden en ver dronken. Het jongetje wilde uit de boot van zijn ouders een zwempak halen. De 15-jarige Wim Schenk uit Aal- ten is maandag in het zwembad ,.'t Walfort'* te Aalten verdronken. De jongen, die niet kon zwemmen, is vermoedelijk in het diepe bassin gevallen zonder dat iemand dit ge merkt heeft. Toen het bad omstreeks half negen gisteravond gesloten werd, bleven zijn kleren over. Een bad meester vond enige tijd later zijn stoffelijk overschot op de bodem van het zwembad. (Van een onzer verslaggevers) Be zestigjarige aannemer Desau- nois uit Grootebroek (N.-H.1 en zijn ongeveer 58-jarige plaatsgenote me vrouw G, Laan zijn gistermiddag even na vier uur in een auto tegen de treio gereden op de met knipper lichten beveiligde overweg te Boven- karspel. Beiden werden zwaar gewond m het Snouck van Loosenziekenhuis ie Enkhüizen opgenomen, waar me vrouw Laan korte tijd later over leed. De toestand van de Desaunois werd gisteravond iets beter genoemd. Beiden kwamen terug uit Alkmaar waar de aannemer in het ziekenhuis zijn vrouw had bezocht cn mevrouw Laan een bezoek aan haar zieke mari had gebracht. Op het moment dat de auto de overweg opreed naderde in volle snel heid de trein Enkliuizen richting Amsterdam. De trein kreeg een uur vertraging. Bussen vervoerden de pas sagiers naar Hoorn vanwaar ze weer per trein verder konden reizen. (Van een onzer verslaggevers) Wegens poging tot moord op zijn vriendin heeft het Amsterdamse ge rechtshof vanmorgen de 39-jarige Haarlemse typograaf J. Th. K. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar niet aftrek. Dit is dezelfde st.raf, die de rechtbank de typograaf had opgelegd, doch de procureur- generaal had vfjf jaar met aftrek geëist. De typograaf had de 27-jarige vrouw, die de verhouding met hem wilde "verbreken, op 21 oktober te Aerdenhout in zijn auto met een zware Engelse sleutel enkele slagen op het hoofd gegeven. Het tweetal heeft zich inmiddels verzoend en zou alsnog willen trouwen. LA COURTTNE (ANP) De Ncder- ndse soldaten in La Courtine heb- n gisteren voor het eerst een oeïe- itig gehouden die volledig op zclfb?- iherming was gericht. Het was een efening tegen atomaire, biologische n chemische wapens. Voor het eerst werd ook een oefengas gebruikt, het zgn. CS-gas. dat in de VS al gerui me tijd wordt gebruikt. De troepen maakten gebruik van instrumenten om radioactieve stra ling te meten. Deze straling werd ge stimuleerd met een zender die een magnetisch veld opwekt. Voorts ge bruikte men installaties om militai ren en goederen die zogenaamd met radioactieve deeltjes waren besmet, te reinigen. Advertentie 1 ïl Dobbystof, bekend bij iedereen die geïnteresseerd is in over gordijnen, maar ook even be kend is dc normale prijs 2.95. Morgen koopt U dezelfde Dobbystof, de mooiste stof voor moderne gordijnen in vijf van de beste kleuren, nu een gulden per rnater goedkoper. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Dobby stof, 120 cm breed, in de kleuren grijs, geel, rood, blauw, bleu per meter (Van onze iandbouwredacteur) Gisteren, de eerste belangrijke ex portdag nadat de Duitse grens voor komkommers is gesloten, hebben zieb op de groentcnveiiingcn geen drama tische prijsdalingen voorgedaan. Over het algemeen lagen de prijzen nog een eindje boven de zogenaamde mi nimumprijs. De aanvoer was beperkt doordat de tuinders aan liet eind van de vorige week ai zoveel mogelijk komkommers hebben opgeruimd. De aanvoer bij een aantal veilingen lag toen aan merkelijk boven het gebruikelijke kwantum. Er is nog geen Duits antwoord bin nen op het Nederlandse verzoek de Invoer toe te staan, waarbij Neder land zich dan zou verplichten niet beneden een bepaalde minimumprijs te leveren. Bij enkele veilingen verwachtte men dat de aanvoer van komkom mers omstreeks het midden van deze week weer toe zou nemen An dere veilingen verwachtten die gro- voor Bij het naderen van het nieuwe studiejaar cn (ie ontgroenïngstüd heeft de rector magnificus van de universiteit van Amsterdam een drin gende waarschuwing opgesteld om bet niet tot ontgroeningsexcesscn te laten komen. De brief is bestemd voor alle cor pora en studentenverenigingen die er een ontgroeningsperiode op na hou den. De rector-magnificus, prof. dr. J. Kok, verwijst naar de verklaring die het college van rectores magni- fici van de Nederlandse universitei ten en hogescholen het vorige jaar opstelde, nadat er een reeks van ex cessen aan het licht was gekomen. Iedere vorm van lichamelijke of geestelijke krenking dient achterwege te blijven. Het niet-nalevcn van de fatsoensnormen kan leiden tot het verbreken van de officiële betrekkin gen tussen studentenvereniging en universiteit of hogeschool. De onderwijsinstellingen dienen op hun beurt de nodige controle uit te oefenen. De brief, zo deelde professor Kok mede, gaat een dezer dagen, mis schien reeds vandaag, uit. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Aardolie Maat schappij heeft op haar Friese proof- terrciu uij Sonnega aardgas aange boord. Dc NAM heeft meegedeeld «int uit de produktietest blijkt, dat de voorraat onder Sonnega van beperk te omvang is. Beperkter dan de in mei bij Blija, aan de Friese kuit, aan geboorde hoeveelheid. De veronderstelde hoeveelheid aardgas bij Sonnega zal ongeveer overeenkomen met de hoeveelheid in het proefveld van Wanneperveen In Drente: IJ miljard ra3. aldus de NAM. Reeds begin mei had men bij -Son nega een produktieproef genomen.. Deze proef mislukte in het bijzijn van vele autoriteiten. Vorige week is men in alie stilte opnieuw een produktietest gaan voor bereiden. Zondagmiddag lukte het om het gas aan te boren cn voor enige uren een vlam boven de meters hoge PUP te laten branden. tere aanvoer met voor net erna van de week. 'En in die tijd kan er nog veel gebeuren.' zo zei men. De veilingbesturen hebben overi gens hun maatregelen al getroffen om de doorgedraaide komkommers op te vangen. Zij zullen als veevoer worden gebruikt. Daarvoor zijn re gelingen gemaakt met veehouders, die ook in andere jaren de komkom mers afnamen, maar dan waren het komkommers van mindere kwaliteit. D DEN HAAG (ANP! Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft dc Duitse industrie gevraagd de op het ogenblik van de grensslniling nog lopende contracten voor bonen tn augurken na te komen. Deze industrie heeft hiervoor trou wens zelf al toestemming van U bondsregering gevraagd. Een ant woord van de bondsregering op dit verzoek en op het Nederlandse voor stel betreffende het garanderen van minimumprijzen voor komkommers, kan volgens het Centraai Bureau niet v.oor woensdag worden verwacht. Men vermoedt dat de Duitsers ae zaak vandaag in Brussel, waar een EEG-ministersconferentie wordt ge houden, willen bespreken. Op de groothandelsmarkten in de Voorpalts, waar de boeren vorige week protesteerden tegen dc lage groenteprijzen, zijn de prijzen voor- komkommers en bonen gisteren dub bel zo hoog komen te liggen als vo rige week. Voor komkommers werd 64 tot 80 pfennig per kg geboden, voor bonen 52- tot 66 pfennig. De afzet van Duitse komkommers was vandaag in Dusseldorp. waar het aanbod klein was. goed: in Keulen traag en en in Bonn slecht, tn Ham burg vonden Duitse en Nederlandse komkommers een ongeveer gelijke af zet. In Miinchen toonden de kopers een voorkeur voor de Deutsche Gartnergurke'. een korte dikke kom kommer. ENSCHEDE (ANP) De politie in Enschede is op haar qui-vive. Zij verwacht, dat dinsdagavond de. Ita liaanse artiesten en medewerkers bij circus Krone opnieuw ruzie krijgen met hun landgenoten, die op Twent se fabrieken werken. Maandagavond is de politie versterkt naar het Volkspark getrokken, waar het circus zijn tenten heeft opgeslagen, nadat zondagnacht was gevochten cn de pistolen moesten worden getrokken om de „Ensehedcse" Italianen uil elkaar en op de vlucht te drijven. De oorzaak van de moeilijkheden is nog onbekend. De beide groepen Italianen in Enschede staan kenne lijk op voet van oorlog met elkaar. De onenigheid date.ert reeds van vo rige week donderdag. Zondagavond laat trok evenwel een horde van on geveer veertig Italiaanse arbeiders uit Enschede na de laatste circus voorstelling naar het Volkspark. De politie wist de groep, meest jeugdige, Italianen van het terrein te verwij deren. Korte tijd later hadden de Italianen een aanvalsfront gevormd in de onmiddellijke omgeving van het par^. De Italiaanse arbeiders stelden zich op tegenover de politie mannen, die gebruik moesten maken van hun pistolen om de knapen op de vlucht te jagen. Acht Italianen en twee nieuwsgie rige Nederlandse jongemannen wer den aangehouden. Tegen hen is pro- ces-verbaal opgemaakt. De ruziezoe kers hadden met stokken en messen, met straatstenen en trottoirtegeis ook enkele personenauto's onder handen genomen. Maandagavond blcel het rustig, conflicten bleven uit. waarschijnlijk ook, omdat de Italianen van het cir cus door de directie van Krone, op verzoek van de politie, bij de tent waren geconsigneerd. Daar dinsdag in Enschede salaris aan het eircuspersoneel wordt uitbe taald, verwacht de politie dat de Italiaanse artiesten, die zondagavond verwondingen opliepen bij de ge vechten met landgenoten, de ,.En- scliede.se" Italianen van antwoord zullen gaan dienen. DEN HAAG (ANP) Bejaarden heb- bw enk recht of vakantie, of althans op iets dat hen eens uit de sleur haalt lir.t is de strekking van een brief die de Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen aan de minister van So ciale Zaken cn Volksgezondheid heeft geschreven. De Bond vraagt de bejaarden 'uit bepaalde middelen' een vakantietoe- sli<~ uit te keven 'Toen- zii nog arbeid verichtten, was er geen tijd en geen ge.d voor vakantie,' schrijft de bond. De vakantietoeslag zou slechts een tijdelijke maatregel hoeven te zijn, want de groep waarvoor men een be- roco on de "lin'sfrr doet. sterft im mers toch uit, aldus de bond. (Van onze soc.-econ. redactie) Dc kosten van het levensonderhoud zijn gestegen. Het prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals het CBS dat iedere maand publiceert, bedroeg medio juni 110, Dat is één punt hoger dan in mei en net zo hoog ais in april. De belangrijkste stijging had plaats in dc groep voeding. Daarvan liep het indexcijfer op van 109 naar 112. Aardappelen en groenten bleken goedkoper te zijn geworden, maar fruit, melk en melkproduklen waren duurder. Buiten de vocdingssector was de stijging van de treintarieven van in vloed op het totale beeld. Advertentie LM. Advertentie LM. ongezouten IJMUIDEN (ANP) Het Noorse vrachtschip Lekncs (1901 ton) eigen dom van de rederij K. Jebscn te Ber gen, heeft vannacht omstreeks half drie op dc Noordzee een zeer bijzon dere ervaring opgedaan. De schroef van het Noorse schip raakte namelijk vast in de ketting van een boei op enkele mijlen ten noorden van het lichtschip Texel. Het schip lag hierdoor op de Noordzee gekluisterd en zelfs sleep boten slaagden er niet in het schip naar een haven te slepen om daar boei. ketting en steen, waaraan de boei verankerd lag, te verwijderen. De Noorse reders riepen cle assis tentie van het betonnings- en duik- vaartuig Friesland van NV Bureau Wijsmuller uit Umuiden. De Fries land was omstreeks zeven uur van morgen ter plaatse. - Duikers zouden trachten met on derwatersnijbranders de ketting van de boei door te brengen en de schroef van de Lekncs vrij te maken. DEN HAAG (ANT) Het Eernte- Ksmerlid, de heer Van Telt (pjs.p.), heeft de minister van Defensie schriftelijk gevraagd het vliegen In vredestijd boven ons land met raket ten die met scherpe koppen zijn ge laden. te verbieden. De heer Van Feit meent dat het vliegen In vredes tijd met dergelijke raketten de levens van landgenoten onnodig in gevaar brengt. Dit naar aanleiding van het feit, dat op woensdag 24 juli een straal jager van de vliegbasis Eindhoven twee met. scherpe koppen geladen raketten heeft verloren boven Ede. De heer Slotemaker dc Bruïne (p.s.p.), lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of de regering overweegt toe te treden tot het onlangs In Moskou gesloten kern- akkoord. Ook vraagt het kamerlid of de regering bereid is de Franse rege ring te bewegen zich bij dit akkoord aan te sluiten. De belangstelling voor de om budsman groeit ln Nederland- Wel neemt de rechtszekerheid toe door de uitbreiding van het recht op beroep op ambtelijke beslis singen bij de daarvoor aangewe zen rechter. Maar toch is er een groeiende behoefte aan een in stantie tot wie de burger zich kan wenden, die meent onjuist door de overheid te zijn beiiande'd. üle Instantie zou or <>- man kunnen zijn. Dat D t e functionaris, die in Zweet r het parlement toezicht ho p de handelingen van het bestuurs apparaat. Tot hem kan iedere burger zich wenden. Hij heeft de bevoegdheid elke klacht, te on derzoeken. Zijn bevindingen maakt hij openbaar. Met de uit slag van het onderzoek pleegt ernstig rekening te worden ge houden. Denemarken heeft de ombuds man na de oorlog van Zweden overgenomen. Zijn bevoegdheden zijn wat anders omschreven. Maar zijn maatschappelijke functie is dezelfde. Noorwegen heeft het Deense en Zweedse voorbeeld ge volgd. Voor Nederland is vooral het Deense voorbeeld van belang. Om dat het Deense staatsrecht meer gemeen heeft met het Nederland se dan met het Zweedse. De pro blemen. die Denemarken moest oplossen, zijn ongeveer dezelfde als de vragen, die in Nederland beantwoord moeten worden. Dat zijn vooral vragen van bevoegd heid. Mag de ombudsman een on derzoek Instellen naar een kwes tie als die bij de rechter aanban gig is of nog gemaakt kan wor den? Mag de ombudsman zich Inlaten met beleidsvragen. d<e een politiek karakter hebben? Valt zinvol te onderscheiden tussen de handelingen van ambtenaren eri de manier waarop de handeling wordt verricht, het gedrag van ambtenaren? Welke gevallen be horen bij de ombudsman en welke bij de kamercommissie voor ver zoekschriften? Enzovoorts. fn de Scandinavische landen zijn 1 deze knopen ontward of door gehakt. Hoe. dat is beschreven door dr. J. G. Steenbeek in een onlangs bij Tjeenk Willink te Haarlem verschenen studie, geti teld: De parlementaire ombuds man in Zweden. Denemarken en Noorwegen. De studie is geschre ven in opdracht van de Vereni ging voor Administratief Recht. Zij Is bedoeld als bron van infor matie voor een commissie oncter voorzitterschap van prof. mr. A. D. Belinfante. die zal rapporte ren over de vraag wat- een om budsman voor Nederland zou kunnen betekenen. Uit de zeer interessante, studie van dr. Steenbeek blijkt, dat, het Instituut in de drie noordelijke landen een goede reputatie heeft. De voorbeelden uit de praktijk, waarvan de schrijver. die ter plaatse materiaal voor zijn sthdie heeft vergaard, melding maakt, geven een goede indruk van het werk dat de ombudsman verzet. Hij onderzoekt een klacht over het zo laat antwoorden op een verzoek om uitstel van eerste oefening dat de dienstplichtige aan het verleende uitstel niet veel meer heeft. Hij geeft kritiek op de regeling in een Zweedse provincie, waar onder bedreiging met intrekking van het rijbewijs verkeerszondaars bewogen werden zich bij een onthoudersverenlglng aan te sluiten. Hij treedt op als blijkt dat parachutisten van een legerafdeling bloeddorstige, van een verkeerde mentaliteit getui gende liederen zingen. TVe toenemende belangstelling voor de ombudsman juichen wij van harte toe. De Dr. Wiardi Beekman Stichting heeft in een scherpzinnige studie voor het in voeren van dit instituut een lans gebroken. Ook buiten de rijen der socialisten, onder andere in libe rale kringen, voelt men voor een ombudsman. Gemakkelijk zal het toch niet zijn om deze 'gevolmachtigde' hier in te voeren. Toen men in Zweden zijn bevoegdheden tot de gemeen telijke administratie wilde uit breiden, waren de gemeenten daar tegen. Toen men in Noorwegen de ombudsman voor - de strijd krachten invoerde, was de marine daar tegen. Maar na verloop van tijd was men er toch gelukkig mee dat de regering had door gezet. volgens dr. Steenbeek. Als de nieuwe regering lets van duurzame betekenis wil doen voor onze democratie, vormen de bij dragen van de laatste jaren over de ombudsman een waardevolle bouwsteen. Moge het rapport van de com- mlssle-Belinfante spoedig tot stand komen en er op zijn beurt toe bijdragen de ombudsman in onze Nederlandse samenleving in te passen. pven wat cijfers, na dc tnede- deling, dat president Tito (m t hoed) de stad bezocht heeft. Doden. Gewonden. Verwoesting. Dan de eindeloze stroom propa ganda. Tito dit, de Socialistische Volksrepubliek dat. Tito zus. Tito zo. Verbijsterd stoppen de mensen van pers. radio en televisie die uit alle landen toegestroomd ziin om de wereld van een vreselijke ramp verslag te doen, hun notitieboek jes weg. Een onvoorstelbaar grote ramp, een onvoorstelbaar gebrek aan goede smaak van deze Zuidsla- vische voorlichters.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1