WBÊEM hmm Levensmiddel eni n du s tri e Winnaressen maand naar Ver. Staten Maj. Breunese, leider vierdaagseoverleden Horlogediefstal door advertentie onthuld eigen Vijf vrouwen veroordeeld Water eist weer slachtoffers Opstelwedstrijd 'Open het dorp' Matroos van kotter vermist Breda wil geen openlucht- bioscoop Vrouw met bijl geslageneis van 20 maanden V arkensmarkten weer open zó lekker Overtreding tippeiverbod: Elserier Heel gmoon zó gezond Koleniudustrie werft weer Zuidslaveo aan HET VRIJE VOLK WOENSDAG 31 JULI 1963 PAGINA 3 Vrouw opgesfoleu in antiekwinkel Voetganger (73 j.) 11a aanrijding overleden Propaganda (Van een onzer verslaggevers) De rijKs hogere zuivelschool te Bolsward houdt op te bestaan. Met ingang van het nieuwe cursusjaar zal de school onder de naam 'Rijks hogere landbouwtechnologische school' een ruimer leerprogramma gaan aanbieden. Grote interesse Actie voor oost- west-verbindin g in Noord-Brabant T. Voor vervr spaarhan kbóekje een jaar geëist Ton op de giro was niet echt Weer omhoog met versgebrande hazelnoten, roomcaramel en voliemelk chocolade HEERLEN (ANP) De Mijninihis- trieraad heeft zich gisteren in een besloten vergadering verenigd met de conclusie van de Commissie Wer ving en tewerkstelling mijnpersoneel. dat 't contingent voor Zuidslavische arbeiders moet worden uitgebreid. Men ging er voorts mee akkoord, dat deze uitbreiding thans tot 500 personen moet worden beperkt, De contingentsuitbreiding is nodig, om dat 't door de Nederlandse overheid toegestane contingent Zuidsiavische arbeiders binnenkort zal zijn bereikt. Om in de acute behoefte aan per soneel bij de mijnondernemingen te voorzien, dient, voigens de commissie de werving ook gericht te zijn op het buitenland. Onder de huidige om standigheden z(jn op de Nederlandse arbeidsmarkt onvoldoende mogelijk- heden aanwezig. In Zuidslavië zijn nog reeie mogelijkheden, maar de nleeut, dat de contingents- uitbreiding voorlopig beperkt moet worden gehouden, mede .omdat zi\ zich nog onvoldoende heeft kunnen verdiepen in de wuze van werving derge^ke eSÜng* introducUe en winnaar Armur van Schailc was naar de Statendam, gekomen om af scheid te nemen van. zijn. mede- gelukkige leme v. d. Poel (midden) en Marianne Boissevain, die hij over een paar dagen per vliegtuig volgt voor een vakantietrip door de Ver. Staten. Zij verdienden hun prijs in een Opstelwedstrijd over de actie 'Open het dorp'. (Van een onzer verslaggevers) De vijftienjarige Ambcnnese jongen Johannis Alaram uit Appingedam is gistermiddag te Opwierde bij het zwemmen in het Eemskanaal ver dronken. Hij kon niet goed zwemmen. Pas enkele uren nadat hij onder wa ter was verdwenen werd Iijj opge- dregd. 9 De 47-jarige J. Broeksteeg uit Oss is gistermiddag verdronken bij het zwemmen in de dode arm van de Maas bij Lith. De heer B. was ge huwd en vader van vier kinderen. 0 De vijftienjarige Frans Pelle uit Lage Zwaluwe is gistermiddag bij het zwemmen in het Hollar.dech Diep v'-k bii de Moerdijkbruggen verdron- Dc jongen die niet kon zwemmen was met zijn pleegbroer te water gegaan op een zeer gevaarlijke plaats. Hij kwam in een diepe geul terecht. De andere jongen die wei kon zwemmen zag geen kans de vijftienjarige te redden. 9 In een zwembad in liet Brabant se Riethoven is het vijfjarig doch- te,van de familie Van Gennep uit "Eindhoven verdronken. De 25-jarige badgast' Til, Over- beek uit het Overijsselse Delden wordt vermist, nadat .hjj in 't Euro- recreatiecentrum in West erboven nabij de Belgische grens was gaan zwemmen. De man 'werd voor het laatst ge zien, toen hij midden in de grote plas zwom. Kikvorsmannen zijn tot Iaat in de avond bezig geweest de bodem van het bassin af te zoeken, doch zij vonden niets. Het lichaamvan de op 24 puil in de haven van Bazel verdronken Albert Witte uit de polder Eierland op Texel is opgehaald uit het kanaal van Elzas nabij het Franse plaatsje Kemps. De 15-jarige jongen was van een rijnaak gevallen, toen dit schip ge meerd lag in de haven van Bazel. Het lichaam is door de stroom mee gevoerd en in het kanaal van Elzas terecht gekomen. (Van een onzer verslaggevers) De I4-jarige leme van der Poel, leerlinge van het Spinoza-Iyceum in Amsterdam en de 17-jarige Marian ne Boissevain, leerlinge van het nieu we Lyceum in Hilversum, zijn dins dagmiddag met de Statendam naar Amerika vertrokken. Twee gelukkige meisjes, niet eens zo erg zenuwachtig in het iaatste uur voordat de sirene van bet HAL-schip het vertreksein gaf. Zü waren van 500 meedingende scholieren de besten met hun opstel over de radio- en televisie-actie Open het dorp en daarmee werden zij de prijswinnaars voor de twee reizen die het maandblad Knickerbocker inter nationaal had uitgeloofd. Voor leme van der Poel was het trouwens een dubbeltje op zijn kant. Ze was namelijk een paar dagen jonger dan 14 jaar, toen ze de prijs won en dit aantal jaren moesten de deelnemers (sters) aan de prijsvraag toch wel hebben. Zo luidden althans de voorwaarden. Maar deze voorwaar de bleek gelukkig voor leme geen wet van Meden en Perzen te zijn: zij mocht als derde mee. (Van een onzer verslaggevers) Aan boord van de 42 ton metende viskotter Broedertrouw uit Goeree wordt een matroos vermist. Deze ont dekking is hedenmorgen vroeg ge daan toen de kotter omstreekshalf vier in Scheveningcn binnen liep. De vermiste zou zijn de 66-jarige matroos Blokker uit Goeree, van wie men bij het binnenvaren dacht, dat hij rustig in zijn kooi lag te slapen. Hij was daar echter niet, zodat schip per 't Mannetje eerst melding maak te van de vermissing en daarna on middellijk weer zeewaarts trok om de vermiste te zoeken. Ook de assistentie van de redding boot Brandaris is ingeroepen, die nu te zamen met een vliegtuig van Val kenburg zoekt naar de matroos, van wie thans wordt aangenomen dat hij overboord is geslagen. DEN HAAG (ANP; Majoor b.d. 1. N. Breunese, veertig jaar lang leider van dc Nijmeegse Vierdaag se en voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelij ke Opvoeding is gistermorgen in zijn woning in Den Haag overleden. Hij is 74 jaar geworden. In 1909 werd de eerste vierdaag se gehouden In 1923 nam de heer Breunese de leiding over. Het wandelsportevenement telde toen nog maar 500 deelnemers. Door zijn DEN HAAG (ANP) Een 34-jar,ige Amerikaanse vrouw heeft maandag middag een uur opgesloten gezeten in een antiekwinkel aan de Denneweg in Den Haag. De eigenares van de zaak, die de klant niet had gezien, sioot de winkeldeur en ging met haar kinderen naar het strand. De Amerikaanse dame probeerde eerst aan alle kanten om uit de win kel te komen. Toen dat niet lukte, nam z haar toevlucht tot de teSe- foon. Het woord 'politie', een nogal internationaal woord, kon ze ont cijferen in de telefoongids en ze belde het nummer. De politie kwam, maar kon pas helpen nadat er een slotenmaker aan te pas was geko men. (Van een onzer verslaggevers) De 73-jarige voetganger M. de Ko ning uit Breda is gistermorgen aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden. De heer De Koning gaf op de kruising Terheijdenseweg-Lacha- pellestraat geen voorrang aan een vrachtwagen met aanhang, bestuurd door J, van H. uit Tilburg. De man werd aangereden en moest met een schedelbasisfractuur naar een zieken huis vervoerd worden. De jongste van de twee meisjes Dirks uit Eindhoven,die maandag middag in Heiloo betrokken waren bij een verkeersongeluk, is gistermorgen In een ziekenhuis te Alkmaar over leden. Het andere zusje verkeert nog steeds in levensgevaar. De Rus dr. K. N. Fedorov Is benoemd tot hoold van de afdeling Oceanografie van dc Unesco in Pa rijs. als opvolger van de Amerikaan dr.' Warren S. Wooster, activiteit is de vierdaagse uitge groeid tot een mars waaraan dit .laar niet minder dan 12.000 wandel- liefhebbers deelnamen. Kort geleden heeft majoor Breu nese nog zy'n zilveren jubileum ge vierd als voorzitter van de KNBvLO. Wegens zjjn ziekte kon hij. dit jaar de leiding van de vies-daagse niet op zich nemen. Majoor Breunese was ridder in de orde van Oranje-Nassau, ridder in de Kroonorde van België, ridder in het Franse Legioen van Eer, rid der in de Olaf-orde van Noorwegen, officier in de Couronne de Chêne- de Luxembourg en ridder in de Mé rite Militaire van Spanje. Op 2 augustus zal de crematie plaatsvinden in het crematorium van de begraafplaats Nieuw Eyk en Dui nen in Den Haae. BREDA (ANP) Het stadsbestuur van Breda heeft de vroegere exploi tant van dc Cinerama in Rotterdam, de heer Ilmer .bericht, dat de ge meente Breda verder onderhandelen over het door hem in Breda gedach te drive-in-project, een bioscoop voor automobilisten onvruchtbaar lijkt. Het wil geen medewerking verlenen aan de bouwplannen van de heer Il mer, uie sinds het plan begon her haaldelijk wijzigingen in de tekening heeft moeten laten aanbrengen, on der meer om tegemoet te komen aan de bezwaren van Rijkswaterstaat te gen het plan, dat afleidend voor het wegverkeer en derhalve verkeerson- veilig werd geacht. Het project was gedacht op het ter rein dat lag vlak bij de nieuwe inter nationale verkeersroute Utreeht-Ant- werpen. In Breda werd de vergissing gemaakt de heer Ilmer onder voorbe houd het terrein toe te wijzen, waar van een deel ook onder het ressort van Rijkswaterstaat viel. Het gemeentebestuur van Breda heeft als argument voor het weige ren van medewerking aangevoerd dat de bezwaren van rijkswaterstaat tegen het gewijzigde plan blijven be staan. De heer Ilmer wilde het drive- in-project met een exclusief hotel, een zwembad en een service-station De blinde achtergevel van 't waaier vormige hotel wilde hij laten funge ren ais projectiescherm van de open luchtbioscoop. Wie is dan die andere? Dat is Arthur van Schalk, 17 jaar, uit Ber gen NU. Alleen: hij gaat niet per boot. Over een paar dagen zal hij het vliegtuig nemen om evenals de beide meisjes tot 30 augustus in de Verenigde Staten te verblijven. Het wordt niet helemaal een va kantietrip, want ze maken een soort propaganda-missie voor Nederland zullen met pers, radio en televisie mensen in contact komen en het wordt dus druk genoeg. En ze zullen waarschijnlijk, geen dwaasheden over om land vertellen, omdat de opstel len die zij maakten daar wel een zekere garantie tegen bieden. Te be denken, dat de zeventienjarige Ar thur van Schaik zijn opstel geheel in het Engels schreef. Wie zal deze jongelui de trip naar Amerika niet gunnen? Of zij zullen doordringen tot in het Witte Huis in Washington? Het was wel de bedoe ling, zeiden ze, maar 'we zullen wel zien.' In New York zijn ze de gasten van mr, Albert Balink, directeur van dit oorspronkelijk voor Nederlandse fa milies in de Verenigde Staten uitge geven maandblad, dat thans minder idealistisch een commerciële opzet heeft. Maar dat maakt deze trip voor de drie Open-het-dorp-passagiers er niet minder plezierig om. De opleiding te Bolsward was tot nu loe gericht op leidinggevende func ties in de zuivelindustrie. Voortaan worden de opleidingen afgestemd op de gehele levensmiddelenindustrie. Behalve de zuivelindustrie kunnen nu ook de conservenindustric, de margarine ^industrie, de bierbrouwerij- en de frisdrankinduslrïcën hun toekomstge technische leiders 'rekruteren uit de afgestudeerden van Bolsward. De reden voor deze omschakeling Is het feit, dat de behoefte aan nieuwe topfunctionarissen bij de zuivelfa brieken, onder meer door concentra ties, terugliep en dat de produktie zich specialiseerde en uitbreidde. Veie zuivelfabrieken produceren niet al leen maar zuivelprodukten, maar ma ken daarnaast ook frisdranken. De r.-k. hogere zuivelschool in Den Bosch kampte met dezelfde proble men als de school te Bolsward. Via de betrokken departementen heeft men de reorganisatie van bet hogere zui- velondsrwijs ook daar kunnen ver werkelijken Vooral ook van de zijde van de nieuw geïnteresseerde industrieën (conserven, frisdranken en bier) is. de belangstelling direct groot geweest. Tot nu toe was er in Nederland voor geen van de drie industrieën een schoolopleiding. Men moest zijn tech nische leiders opleiden binnen het (Van een onzer verslaggevers Tegen de 65-jarige J. D. uit Utrecht '5 gisteren voor de Utrechtse recht bank een jaar en acht maanden ge- cist wegens mishandeling. Tijdens een echtelijke twist in januari sloeg de man zijn vrouw met de platte kant van een bijl iigen het hoofd. Hij was juist bezig met houtjes hak ken. De vrouw kreeg een lichte breuk in de schedel en een hersenschud ding. Voordien had de man zijn vrouw al nver met de bij! gedreigd. Een schoonzoon had de bijl al eens weg genomen om te voorkomen dat de 65-jarige zijn bedreiging zou uit voeren. D. werd niet geheel toerekenings vatbaar verklaard. Er werd derhalve naast gevangenisstraf - voorwaarde lijke terbeschikkingstelling geëist met een proeftijd van drie jaar. DEN HAAG (ANP) Het gun stige verloop van het mond- en klauwzeer onder varkens, geeft de minister van Landbouw en Visserij niet langer aanleiding de schorsing van de varkensmarkten te verlen gen. Met ingang van 1 augustus 1963 wordt derhalve het houden van var kensmarkten weer toegestaan. De scnorsing van de varkensmarkten, eerst regionaal, later op 17 mei 1963 voor het gehele land geldend, heeft er mede toe bijgedragen, dat de ver spreiding van de ziekte tot staan kwam, aldus het Ministerie van Landbouw en Visserij. eigen bedrijf of naar het buitenland sturen. Het leerplan van de nieuwe scholen is zoveel mogelijk aangepast aan dc vereisten van de mammoetwet. De opleiding duurt drie jaar voor leer lingen met een middelbare school opleiding. Een overbruggingsklas is ingesteld voor leerlingen, die drie jaar h.b.s. of u.l.o.-B-diplonm hebben. Een verlangen, dat de secretaris van de ANAB, de heer Jetze Koster, gistermiddag tijdens een bijeenkomst in Bolsward uitsprak om het moge lijk te maken voor afgestudeerden van de lagere technologische school voor zuivelbewerkers in Oudorp 'bij Alkmaar) de rijks hogere landbouw technologische school te bezoeken, kon volgens de directeur van 'Bols ward', de heer ir. C. Verschoor, niet vervuld worden. Volgens hem sluit de opleiding van Oudorp onvoldoende op die van Bolsward aan. Om daarin verandering te brengen zou men een soort uitgebreide technologische land bouwschool moeten creëren. West-Dultsland zal veertig mil joen mark schadevergoeding betalen aan door de nazi's vervolgde Italia nen. Italië en West-Dultsland heb ben dinsdag in Rome de ratificatie- oorkonden van het reeds twee jaar geleden ondertekende verdrag uitge wisseld. Ter vergelijking diene dat Frankrijk met vierhonderd miljoen mark en Nederland met 280 miljoen mark de grootste schadevergcsfidings- sommen voor nazi-slachtoffers krij gen, op Israël na, dat 869 miljoen mark is toegekend. (Van een onzer verslaggevers) De 3I-jarigc bediende-horlogemaker IV. van der K. uit Amsterdam werd gisteren door dc politie aangehouden. De man wordt verdacht ran dief stal cn verduistering van horloges. Tevens werden de 40-jarige Amsterdam se koopman H, O., de 41-jarige standwerker E. M. B. uit Amsterdam en de koopman Van H. wegens heling aangehouden. De bouein van de meuwe polder vcs-eiua v---t "..li gisterta een vliegtuigwrak prijsgegeven. Een bergingsgroep van de Koninklijke Lucht macht groef er een Britse Lancaster-bommenwerper uit, die op 17 mei 1943, op weg naar Duitsland voor het bombarderen van stuwdammen, in het IJsel- meer stortte. De berging geschiedde om te voorkomen dat nog werkzame explosieven later ongelukken zouden veroorzaken. Op de foto ziet men de motor van het vliegtuig. Een belangrijk aandeel In de op sporing van de vier verdachten had een grossier te Amsterdam, van wie ongeveer tweehonderd horloges waren gestolen. De grossier had in een blad dat in de omgeving van Arnhem ver schijnt, een advertentie gelezen, waar in een koopman, die later van H. bleek te zijn. merkhorioges voor de halve prijs aanbood. Deze advertentie wekte argwaan by de grossier. Hij zocht contact met de koopman Van H.. die hem meedeel de, waardeloze horloges van een be paald merk te laten voorzien. Daar door kon hij onder de prijs werken. De politie, die de man op aanwij zing van de grossier aan de tand voelde, Kwam er spoedig achter, dat een groot aantal van deze horloges toch gestolen merkhorioges waren, Van H. werd dan ook wegens heling en vervalsing aangehouden. De man bracht de recherche op het spoor van de horlogemaker Van der K. Deze bekende veertig van de tweehonderd merkhorioges te hebben gestolen en te hebben doorverkocht. Van der K. deelde de recherche mee, ook aan de twee andere ver dachten, een aantal van de gestolen horloges te hebben verkocht. (Van een onzer verslaggevers) Mr. K. A. M. Bastiaensen, voorzit ter van de Kamer van Koophandel cn wethouder van Breda, heeft mee gespeeld dat er een commissie is sa mengesteld, die tot doel heeft zo spoedig mogelijk een actie te onder nemen van 't tot stand komen van een oost-west-verbinding in Brabant. De commissie is samengesteld uit vertegenwoordigers van 't Brabant se bedrijfsleven van de Stichting Ontwikkeling Brabantse Industrie (SOBIE) en van de Kamers van Koophandel te Breda en Tilburg. De bedoeling is de aanleg van een weg tussen Korteven nabij de provincie grens met Zeeland en Oirschot bij Eindhoven. Bij Oirschot zou de weg moeten aansluiten op de vierbaansweg naar Eindhoven. SCHIPHOL (ANP) Burgemeester Waverijn van de Zuidhollandse ge meente Koudekerk a. d. Rijn heeft uit Amerika precies een jaar nadat hü vla de Telstar een proefgesprek mocht voeren met zjjn ambtgenoot van het stadje Arlesla in California van de Bell Telephone Company een perfect afgietsel op een derde van de ware grootte van deze satelliet ont vangen. Het schaalmodel, dat een plaats zal krijgen in het gemeentehuis van Kou dekerk, is vervaardigd van plastic en voorzien van echte lichtceilen. an tenne en stralingsdetectors. Het is uiterst, geschikt voor lezingen en zelfs voor praktische demonstra- hiervan vrijstelling zal krijgen, omdat dit souvenir aan een historisch ge sprek naar zijn mening geen han delswaarde bezit In afwachting van een ministe riële beschikking werd hem vergun ning verleend de Telstar tegen een garantie voor de eventueel verschul- ties, indien men tenminste beschikt over microgolf apparatuur. Burgemeester Waverijn onderbrak gisteren zijn vakantie om persoonlijk op Schiphol zijn Telstar-satelliet in ontvangst te nemen. Deze werd hem overhandigd door de heer L. L. John son, directeur voor Nederland van - Pan American World Airways, die de mgde rechten mee te nemen, satelliet per vliegtuig over de oceaan heeft gebracht. De komst van het model bracht de douane enigszins in verlegenheid, want het model Is kostbaar en men legde er dus aan invoerrechten en om zetbelasting ccn bedrag van enkele honderden guldens op. Burgemeester Waverijn sprak ech ter de hoop uit, dat zijn gemeente In een nota aan de Sowjet- Unie heeft de Perzische regering ten stelligste ontkend zich te hebben schuldig gemaakt aan militair in grijpen in de Koerdenopstand in Irak. De Sowjet-Unie had Pemë de vorige maand daarvan beschuldigd. (Van een onzer verslaggevers) Wegens het aanbrengen van ver valsingen in een spaarbankboekje is gisteren voor de Utrechtse rechtbank een jaar (waarvan twee maanden voorwaardelijk en aftrek van voor arrest) geëist tegen de 26-jarige tos- arbeider Marinus v. d. S. uit de Dom stad. Door de saldo's regelmatig in zijn voordeel te veranderen, had hij 2200 onrechtmatig in bezit gekregen. Van een onzer verslaggevers) Een Zierikzces'e zakenman kreeg maandag de verbazing van zijn lé ven '.'ar. hei Centraal Girokantoor ontving hij de mededeling dat uil Amsterdam honderdduizend gulden op zijn giro zou worden gestort. De verblufte zakenman icas zich niet be wust van een transactie waarmee een dergelijk bedrag gemoeid was. Hii toog op informatie uit en kreeg gis teren al zijn vermoeden bevestigd. Er was een vergissing begaan o'p het girokantoor. (Van een onzer verslaggevers) Vijf vrouwen zijn gistermiddag door de Amsterdamse kantonrechter ver oordeeld wegens overtreding van het zgn. tippelverbod. Zij kregen, conform de eis van mr. J. M. Schampers, de officier van Justitie, vier dagen hech- tenisstraf. Het zijn de eerste veroordelingen op grond van het gewijzigde artikel In de plaatselijke poiitie-verordening, waarbij het postvatten en zich heen en weer bewegen door prostituees in de straten waar drankwet-inrichtin gen of urinoirs zijn gevestigd, wordt verboden tussen 12 uur 's middags en 5 uur 'a ochtends. In politiekringen beschouwde men deze eerste rechtszaken als een 'proef ballon', omdat tot nu toen elke actie van de politie tegen de straatprosti- tutie op grond van de oude bepaling weinig succesvol bleek. De zaak tegen de vijf vrouwen is met gesloten deuren behandeld. Er was slechts één verdachte versche nen. De dagvaarding tegen een zesde prostituée werd vernietigd, omdat ieze niet was getekend. Zij zal zich op een later tijdstip alsnog moeten verantwoorden. Overtreding van het Amsterdamse tippelverbod kan worden bestraft met maximaal 75,- boete en twaalf dj^en hechtenis. De PSP (Pacifistisch Socialisti sche Partij) heeft de euvele moed de Nederlandse regering aan te bevelen zich bij het kem- stopverdrag aan te sluiten. Dat is een brutaal stukje! Als de PSP het voor het zeggen had gehad zou het Westen tot eenzijdige ontwapening hebben besloten. Dan was er nooit een kernstopverdrag tot. stand ge komen. Omdat daartoe de nood zaak voor de Sowjet-ünie zou hebben ontbroken. Als de PSP haar vreugde uit spreekt over het Moskouse ak koord behoort daarbij: De PSP spreekt haar vreugde uit over het feit dat haar inzichten geen voet aan de grond hebben gekregen. Zij erkent met vreugde het bank roet van haar politiek. Oet indexcijfer van de kosten Ll van levensonderhoud is van half mei tot half juni met een punt gestegen en staat nu op 110 Geen schokkend nieuws? Mis schien. Want in de afgelopen winter, toen het zo lang koud was en de prijzen met sprongen stegen, werd van officiële zijde bii herhaling verklaard, dat die prijsstijging maar tijdelijk was en dat ai die verhogingen moesten en zouden worden ongedaan gemaakt. De praktijk? In december stond het indexcijfer op 106, in januari op 107, in -februari op 109. Twee maanden later midden april was het zelfs 110. Mei gaf even een daling te zien, maar midden- juni. het jongste gegeven, zaten we nog altijd in totaal boven het peil van de koudste wintermaand, zelfs vier punten boven het peil van december en nog iets meer boven het peil van de vorige zomer. In feite is de prijsstijging over een periode van een jaar gezien, groter geweest dan in verschei dene jaren het geval was. Alle schone verhalen over de prijspoli tiek en het stabiele prijspeil ten spijt. tPlseviers Weekblad heeft de solidariteit ontdekt. Onder de kop 'Solidariteit' schreef het blad deze week het volgende commen taar op de bouwvakvakantie, dat wij volledig overnemen: 'Niemand misgunt de bij de bouw betrokkenen vakantie. Nu er dit jaar maandenlang vorst verlet is geweest, rijst echter de vraag,of het tijdstip waarop thans de vakantie wordt geno men, wel het juiste is. Het wo ningtekort behoort tot de groot ste sociale problemen in ons land. Het Nederlandse volk is er in zijn brede massa ontstemd over, dat de bouwvakarbeiders dit blijkbaar niet inzien.' Tja, waarom zouden die onso ciale bouwvakarbeiders toch per se in de zomer met vakantie wil len? Waarom gaan ze niet naar de wintersport? De 'brede massa van het Nederlandse volk' par don, de schrijver in Elseviers Weekblad zou dat veel logi scher vinden. Wij zijn alleen benieuwd of de man zijn ezelstrap naar de bouw vakarbeiders uitdeelde vlak vóór hij zelf met vakantie 'ging of toen hij net terug was. Thrie grote verenigingen van on- dernemers gaan in Engeland fuseren. Deze drie zullen opgaan in één 'Nationale Organisatie voor de Industrie'. Met de bedoeling om namens de industrie de alge mene politiek van het land op economisch, financieel, commer cieel, sociaal en technisch terrein te beïnvloeden door de standpun ten van de industrie te formuleren en bekend te maken. En met nog meer goede bedoelingen die ook In Nederland openlijk aangekon digd zouden worden. De aankon diging van het voornemen de landspolitiek te willen beïnvloe den zou hier echter niet worden gedaan, omdat die aankondiging verontwaardiging zou wekken. Het spreekt wel vanzelf dat organisaties van werkgevers en werknemers door het formuleren van hun verlangens Invloed op de gang van zaken willen uitoefenen. Maar ze mogen het niet zéggen! Zo zijn wij. Zo zijn de Engelsen niet. Die zeggen het heel ge woon. Advertentie I.M.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1