Het Vry& GEZICHT VAN ELTEN IN EEN DAG DUITS I Rechter: 'Karnemelk is geen frisdrank Amsterdamse sergeant al twee weken zoek Vondeling: 4Ik heb geen cijfers gezien' I t I I I I I s I I t I I I I I I I I I I I B.P.CENTRUM Excuses fotografen aan Kamervoorzitter Belastingverlaging niet voor 1965 llaglll RECORDVERKOOP MEUBELOFRUISVISNG I Beslag op schepen uit Indonesië is niet toegestaan 'Taxi in sloot; bestuurder redt vrouw Debat over regeringsverklaring Ambassadeur vaart mee met emigranten De speciaal voor de op ruiming, zijn eruit (eigenlijk le vlug). WAT NU 1 Komt allen naar B.P. Voor B.P. is dit de grootste reclame van het jaar. 95.- 99.- 349.- BERGMEUBELEN BANKSTELLEN SLAAPBANK STELLEN 1 SLAAPKAMERS EETHOEKEN TAFELKLEDEN CADEAU l THEEMEUBELS KAPSTOKKEN Prijzen waanzinnig laag. Gebonden Nlooi Haad opruiming Iff^£r '/-!Sw. ^mÈÊM im kamers, 42.50 38.- en 52.50 335.- TEAK MARINIERSWEG 281 ^:.p g ....- Schoon begin Goederen vermist In tuinderij? Wij hebben besloten alle kamers welke klaar staan voor na de opruiming (dus ook de nieuwste mo dellen) nu te verko pen. ook tegen de gekste lage prijzen De aanbiedingen zijn WEERGALOOS De directie heeft zich met de bemoeid. prijzen Zelfs het personeel staat sprakeloos. Tegen deze lage prijzen zullen onze magazij nen leegstromen. Enke'e Pullman fauteuils Haardfauteuils Eethoeken Cocktail fauteuils Bankstel Stalen slaapkamer Verchroomde slaapkamer Struikelblok (Van onze parlementsredactie) Het ziet er niet naar uit, dat de .belastingverlaging die de regering nastreeft, in 1964 al zal worden door gevoerd. Ticeede TV-net Advertentie IM TRABANT r.«. 13575.- HET VRIJE VOLK VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 „iGINA 3 -y L - v" y^. rj ->-ivVr.-'" ^'^«sfeA-. i o v *- «s» d'; %i a:Gv.'a\o s -•".- VV: V>/:y - Ï1 (Van een onzer verslaggevers) In nog geen dag heeft Elten een ander gezicht gekregen. Een Duits gezicht. Sinds gistermid dag nijvere lieden van de 'Bundesstrassenverwal"ung' de vertrouwde wegwijzer van de ANWB van de Markt hebben gewrikt, lijken de laatste Nederlandse sporen weggewist. Was het \*5ór 1 augustus 22 kilometer naar Arnhem, thans is het 22 kilometer nach Arnheim. En Emmerik werd Emmerich. Nee, de Duitse autoriteiten hebbes, geen gras over laten groeien. Nau- elijks waren de woorden van de ederiandse landdrost "Het ea u «llen goed' verklonken of de ©uit»« politie spijkerde een groot faord op het raadhuis: Foli/einost. Waar se zo gauw vandaan waren ge komen, mag Joost weten. Maar Iaat dat maar aan het Duitse organisatie talent en de 'PünkUïchkeit' over. De Nederlandse straatnaambordjes rijn nog niet verwisseld men kan niet alles tegelijk. Maar wel staat er op de markt, in het hart van het dorp. een spiksplinternieuw; brand weerauto, een geschenk van de deel staat ïoordrhein-Westfalen voor de vrijwillige brandweer van Elten. De wagen staat er geëxposeerd. en zo demonstratief, alsof men zeggen wil: Ziezo, nu de Hollanders weg ziin, kunnen de branden tenminste einde lijk worden geblust daar hebben wij nu al die tijd op zitten wachten. Maar zo erg Is het nu ook weet niet. Want hadden de Nederlandse »n Duitse autoriteiten elkaar neg Das k<-ii «'voren met met ferme hand drukken en wederzijdse vriendelijk heid omstandig laten weten hoezeer zij eikaar waarderen, hoe goed beide landen toch eigenlijk wel met elkaar kunnen opschieten en hoe alles daar in Elten pais en vree is. Zo zeiden de Duitsers tegen de Nederlanders: 'Welbedankt', en de Nederlanders reiden tegen de Duitsers: 'Graag ge daan.' En de laatsten tro'jken zich, zoals de politie, de post, douane en de spoorwegen, bescheiden terug de heren worden bedankt. Ja. voor Elten was het een schoon begin vol hartelijke woorden en vol Duitse beloften: het dorp zal worden opgestuwd in de vaart der volkeren. Het zal als kuuroord een trekpleister voor toeristen uit aller heren landen Morden, zonder casino weliswaar. Mant daar verzet de Duitse Met zich tegen. Maar wel met nieuwe scholen, een heus sportpark, een openlucht- bad en noem maar op. De bevolking moet het allemaal eerst nog zien. Voorlopig lijken de twee m: -,1 zeven vette jaren voor de neringdoenden, die gretig hebber: geprofiteerd van de toeristische pelgrimages naar de gienscorrectiegebieden, voorbij, een schadepost die niet wordt goed ge maakt door het zoete winstie on de gehamsterde Nederlandse waar van de laatste dagen. 'Maar daar profiteert alleen de big-business van.' zei ons schamper een Duitse douanier. (Van een onzer verslaggevers) Karnemelk mag niet meer worden langeduid als 'frisdrank*. Dat heeft le president van de Haagse recht- jatik, «r. G. Wltsen Ellas, gistere» jeslist in zijn uitspraak In een kort reding, dat de stichting collectieve reclame BBM aanhangig had ge naakt legen het Nederlands Zuivel- lureau. Het zuivelbureau heeft in een re clame voor karnemelk de naam fris drank gebruikt en de stichting BBM, die fabrikanten van. koolzuurhouden de alcoholvrije dranken omvat, maak te daartegen bezwaar, omdat er cp die manier verwarring zou onstaan met de door haar gepropageerde dranken. Verzocht werd het gebruik van die aanduidmg te verbieden zolang in een hoofdproces, dat de stichting over deze naamvoering voert, nog geen uitspraak is gedaan. De president overwpog in zijn von- Deurwaarders mogen geen beslag leggen op Indonesische schepen als deze binnenkort Nederlandse havens zuilen aandoen. Hierop komt in het kort de brief neer die de minister van Justitie, mr. Y. Scholten, met Instemming van minister Luns. heeft gericht tot de deurwaarders in de feustarrondissemeuten. In Parijs werd donderdag be kend, dat nog drie Westduttse opper- oificieren op het hoofdkwartier van de NAVO in Fontainebleau te werk zullen worden gesteld. Daarmee zul len in totaal zeven hoge Westduitse officieren bij Shape werkzaam zijn. AMSTERDAM (ANP) De 21-jarige dienstplichtige sergeant-fourier G. Miltenburg uit Amsterdam is al veer tien dagen zoek. In zwaarmoedige toestand heelt hij 14 dagen geleden de ouderlijke woning in Amsterdam verlaten om terug te keren naar zijn onderdeel, dat sinds begin juli oefe ningen houdt in het Duitse plaatsje Hohne. Hij is daar evenwel niet aan gekomen. Zijn ouders maken zich ernstige zorgen, temeer omdat zij de indruk hebben dat de militaire autoriteiten niets doen om hun zoon op te spo ren. 'Als we wat weten, hoort u wel van ons,' kregen zij van de militaire politie te horen. Ten einde raad heeft een in Lemmer wonende broer van de verdwenen militair mede namens zijr ouders besloten mede delingen te doen over dit geval. De heer Miltenburg zei dat zijn broer ongeveer een maand geleden met zijn in Erxnelo gelegerde onder deel (4le infanterie verkenningscom- "*vmie) naar Hohne in Duitsland is '(Van een onzer verslaggevers) De 2S-jar5ge taxichauffeur M. v. i. I Vets ring uit Den Burg op Texel heeft donderdagmiddag bjj een ver keersongeval het leven gered van me vrouw Huijts uit Voerendaal, die hU «ame» met haar man van Den Burg naar de Eendrachtpolder zou bren gen. Door een defect aan de auto vloog deze over de kop in een diepe sloot. De wagen stroomde terstond nage- hoeg vol water. De inzittenden kon den dch niet bevrijden doordat de portieren klem zaten. De chauffeur hield mevrouw Huijts. die het tru ttigst gewond was boven water, tot de slootkant was uitgegraven en «en deur geopend kon worden. Het echt paar H. werd in ernstige toestand haar Den Helder vervoerd. D# auto, werd totaal vernield. vertrokken. Hij ging met tegenzin, omdat zich kort tevoren in de leger, plaats F.rmelo een incident had af gespeeld, waarin de heer Miltenburg de diepere oorzaak van de verdwij ning van zijn broer ziet. Op een gegeven moment zouden uit de ïegervoorraad waarover serge ant Miltenburg als tonder de ver. antwoordelijkheid heeft, goederen zyn vermist. Miltenburg sou zijn commandant hebben gesmeekt om te worden, gedegradeerd, omdat hy al geruime tijd niet meer tegen de ver antwoordelijkheid op kon Zün meerdere zou echter te ver staan hebben gegeven dat Miltenburg zijn nog resterende diensttijd van acht maanden als founer moest uit dienen. Miltenburg werd volgens zijn 'broer verantwoordelijk gesteld voor de vermissingen en bestraft met een boete van ƒ150. Kort voor het ver trek naar Duitsland zou hij deze boete hebben betaald, aldus de broer van de fourier Miltenburg. De legervoorliehtingsdienst deelde Sn antwoord op vragen gisteren mee, dat sergeant Miltenburg op 18 juli bjj zijn onderdeel terug had moeten zijn. HB is inderdaad niet terugge keerd. Van een vermissing van Je- gergoederen en een boete is echter b(j het onderdeel van de sergeant In het geheel niets bekend. De ouders van Miltenburg achten het niet uitgesloten dat hun zoon ergens op het platteland is gaan wer ken. In het burgerleven was hy in de tuinderij werkzaam. De heer Miltenburg te Lemmer zou het op prijs stelle wanneer hij bij aantreffen van. zijn broer een telefoontje zou kunnen krijgen on der no. 05146—215. De verdwenen militair is 1.80 meter lang, slank, blonde krullen. Hij heeft een knob bel op zijn neus. In Moskou is donderdag een perstentoonstelling geopend. Volgens deze manifestatie heeft de Russische pers een dagelijkse «plage van 80 min exemplaren, of 1/3 van het totaal aantal exemplaren in de wereld. nis, dat het begrip irisdranx te oe- schouwen is als een slagwoord dat door de BBM is ingevoerd en waar door zelfs het Bedrijfschap Frisdran ken is ontstaan. Hij verbood voor de tijd dat het hoofdproces nog loopt en dat zal nog wel geruime tijd in beslag nemen aar het Nederlands Zuivelbureau de aanduiding frisdrank voor karnemelk se gebruiken, op straffe van ƒ5000 boete per overtre ding. (Van onze pariementsredactie) Dr. Vondeling heeft donderdag in de Tweede Kamer betoogd, dat dr. De Kort hem nimmer heeft aangetoond, dat, dat de socialistische wens tot op trekking van de AOVV-uitkeringen met behulp van bijdragen uit de schatkist, onvervulbaar rou zijn. Ik heb, zei hij tijdens de replieken in het debat over de regeringsverklaring, tijdens de kabinetsformatie tegen dr. De Kort gezegd, dat ik tne wiide la ten overtuigen, dat het niet kan. Maar dat is niet gebeurd. Ik heb geen cijfers gezien. De socialistische fractieleider, die een frisse, prikkelende rede Meld, verleidde niet minder dan zeven le den van het kabinet en nog verschei dene kamerleden tot het plaatsen van Interrupties, Zo stelde de liberaal Geertsema bij interruptie een rang orde vast van verlangens, die het ka binet wil vervullen. Bovenaan staat de woningbouw, vervolgens de aan passing van de belastingdruk aan het gestegen loonniveau en als derde de landbouw. Dr. Vondeling had moeten lachen toen mr. Beernink (c.h.u.) verklaarde (Van een onzer verslaggevers) De nieuwe Nederlandse ambassa deur In Australië, T. Elink Schuur man, is gisteren uit Rotterdam naar dat land vertrokken. Hjj maakt de reis met hei passagiersschip Willem Ruys te midden van een groot aantal emlgrantenouders. die hun kinderen in Australië of Nieuw-Zceland gaan bezoeken. De heenreis wordt onder meer meegemaakt door de twee gebroe ders Van den Oord uit Bergen (N.-H.), jongens van 21 en 22 jaar, die naar Australië emigreren en gis teren bij de embarkatie meer belang stelling trokken dan de nieuwe am bassadeur. De broers zijn namelijk beiden jan- "er dan twee meter, met het gevolg dat op het passagiersschip geen ge schikte accommodatie voor hen was. Er moest een timmerman aan te pas komen om twee kooien te vergroten en de jongens een. plezierige reis te bezorgen. Advertentie I.M. Financiering ro -elijk Wat ér aangeboden wordt van 145,— voor iets beschadigd, dure bekleding compleet, rug en zit ting met stof overal 79,by B.P,'Centrum Echt A-teak van 449,voor compleet nu19G Spiraal gratis I citJ.— Alleen bij BH. Spiraal gratis Een droomkamer hoek Hoogstr., v.ru. 12-Provinciëahuis, Fievogebouw, 80 mtr. etalages met de VVD meer voor de boeren re kunnen doen dan met de PvdA. Maar het zat hem toch dnats dat cl: De Kort hem nooit een lijstje had gegeven waarop in cijfers stond wat een en ander zou kosten. Hem was geen enkel inzicht gegeven en hij be twijfelde of de KV P-fraaie dat Sn- zich wel had gekregen. Dr. Beel be schikte in leder geval ook al niet over dergelijke gegevens. Toch had dr. De Kort de socialis tische wens tot optrekking van de AOW een onoverkomelijk struikelblok genoemd. Dr. Vondeling noemde dit motief ronduit een smoesje. Er is geen sprake van. zei hij. dat dit punt is uitgediept. Er is nog geen begin van bewijs dat deze wens onaan vaardbaar was. Dr. Vondeling, die aan dit onder werp opnieuw veel aandacht besteed de, vond, dat dr. De Kort met zijn rede woensdag alle verhalen over een overwinning van minister Veldkamp de grond is had geboord. Het is toch ai niet gemakkelijk om tot een be tere inkomensverdeling te komen, zei hij Juist bij deze gelegenheid zou er wel iets aan kunnen worden ge daan Dr. De Kort. die evenals de andere fractieleiders maar nauwelijks aan de replieken deelnam, zei dat het niet aanvaardbaar was om al van tevoren vast te leggen hoeveel geld er uit de algemene middelen voor de AOW be stemd moesten worden Een belangwekkende discussie waar aan verscheidene afgevaardigden deelnamen, ontketende dr. Vondeling over de hulp aan de ontwikkelings landen. Hij wilde weten hoe groot die hulp zal zijn, maar minister-president Marijnen hield zich volstrekt op de vlakte, terwijl dr. De Kort en mr. Geertsema hun uiterste best deden om gemaakte afspraken weer te ver zwakken. De mmufr-president was ook maar heel kort aan het woord. Hij vond het erg moeilijk om een prioriteiten schema op te Stellen. In ieder geval zou zo'n schema in de komende mil joenennota nog niet voorkomen. Minister Luns deelde bij inter ruptie mede. dat er op'Buitenland se Zaken een of twee staatssecreta rissen zullen worden benoemd, van wie een zich met de Europese Za ken zal bezighouden. Dr. Vondeling reageerde nog op mr. Beernink. die de vorige avond had gepropageerd op het tweede TV-net de Belgische en Duitse pro gramma's te relayeren. Hij zou dat een teken van ongelofelijke armoe de vinden en dat, zei hij. omdat men het de bestaande omroeporga nisaties niet gunt Dr. De Kort hoopte, dat het nog eens mogelijk zal zijn een 5-partijen- kablnet te vormen. Het was nu al bijna mogelijk, zei hij. De heer Smailenbroek (a.r.p.» was blijkbaar ook niet gerust over wat er aan ontwikkelingshulp zal worden ge daan. Hij wiide dat de zakelijke in houd van de motie-Ruygers (waarin een aanzienlijke verhoging van de steun wordt bepleit), in overweging zou worden genomen bij de komende iiegrotingsbesprekingen in .het kabi net. Dit is niet ïo maar een aan bieding Nylons, neen, dit is een speciale verkoop „Kori" naad loze Nylons van 1.95 per paar. Juist nu blijkt dat de interesse voor betere Nylons groeiende is, komen deze „Kori" Nyions, een kwaliteitskous uit de betere series meer in de belangstelling. Morgen koopt U deze naadloze Nylons voor een ongekend lage prijs, per paar voor nog géén negentig cent. 20 denier Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze ori ginele „Kori" naadloze Nylons in alle maten en de meest mo derne kleur per paar voor (Van een onzer verslaggevers) De twee fotografen die m de da gen van de regeringsformatie zonder toestemming een besloten fractiever gadering ven de KVP in het Tweede Kamergebouw hebben gekiekt voor de Telegraaf, hebben m. tussenkomst vail de Ned. Ver. van Fotojournalis ten thans hun excuses aangeboden. Ook de Telegraaf heefl aan de Kamervoorzitter verontschuldigingen aangeboden. De Kamervoorzitter be schouwt het incident hiermee als af gedaan. De Noorse regering heeft mee gedeeld, dat zij het Moskouse akkoord inzake een gedeeltelijk verbod op het nemen van proeven met kernwapens zal onderschrijven. Minister-president Marijnen verklaarde gisteren in dc Tweede Kamer althans, dat daarvoor het conjunctureel meest geschikte tijdstip zal worden gekozen en dat op dit moment wordt aangenomen dat een belastingverlaging in 1964 eerder remmend dan stimulerend op de conjunctuur zal werken. De minister-president, die op rus tige toon de Kamer antwoordde, deel de voorts mede dat minister Lans jongstleden maandag met zjjn Belgi sche collega Spaak is overeengeko men, dat Nederland en België zullen toetreden tot het kernstopverdrag. Het tydstip waarop dit zal gebeuren, is nog afhankelijk van bondgenoot schappelijk overleg. Nederland zal z;jn h'jip aan Nieuw- Guinea voortzetten. Binnenkort zal dat blyken uit een belangryke bijdra ge die ons land zal leveren aan het ontwikkelingsfonds voor dit gebied. De minister-president begon zyn rede me t het uitspreken van zyn erkentelijkheid voor de: ;vijze waar op zyn kabinet in de Tweede Ka mer is ontvangen en voor de con structieve wijze waarop het debat wordt gevoerd. Hij gmg niet uitvoerig in op wat zich tijdens de verschillende fasen van de kabinetsformatie heeft voor gedaan. Er zijn nog geen beslissingen gevallen over benoemingen van staatssecretarissen, In de eerste plaats zal dit een zaak zijn die de betrokken ministers aangaat. De regering meent, dat haar vrij heid niet is aangetast door de bin dingen die zij heeft met de fractie- voorzitters. De vragen die dr. Vonde ling daarover gisteren had gesteld, meende hij al te zijn beantwoord door de voorzitters van de regeringspar tijen. Naar zijn mening biedt het Akkoord van Wassenaar de mogelijkheid tot een krachtig beieid. Enige aftasting vooraf bij de fractievoorzitters heeft tol voordeel, aldus de minister-pre sident, dat men tot een dynamisch beleid kan komen. De mmtster-president zai meer aan ia het verleden het geval was be langstelling tonen en ook zyn aan deel leveren in het bepalen van het buitenlands beleid. Maar het is niet de bedoeling, dat hij een deel van de bevoegdheden van de minister van Buitenlandse Zaken overneemt. Indien nodig, zal de minister-pre sident ook na r buiten toe optreden, maar dat alles sluit toch in geen en kel opzicht de eigen verantwoorde lijkheid van de minister van Buiten landse Zaken uit. De nota over het ontwapenings- vraagstuk, waar dr. Vondeling naar had geïnformeerd, is op het ministe rie v«n Buitenlandse inker, in voor bereiding. Te zijner tijd zal de nota aan de Tweede Kamer worden aan geboden. De verkorting van de dienstplicht zal voor een grote groep dienstplich tigen die repeetievelijk 20 en 22 maan den pleegt te dienen, twee maanden omvatten Voor een kleinere groep, die 21 maanden onder de wapenen is) zal de verkorting een maand zijn en voor een andere kleine groep die achttien maanden dient, zai er hele maal geen sprake zijn van dienst- plichtverkortmg. De minister van Defensie, de heei De Jong, streeft een organisatie van zijn ministerie na van een ver ticale structuur met sterke hori zontale bindingen. In de begroting van Defensie zal dat binnenkort worden uiteengezet. De vermindering var. het ver schil in huurniveau die de regering nastreeft, zal reeei moeten zijrt. De vrees van de PSF'er Lankhorst, dat de gesubsidieerde woningbouw in het gedrang zou komen indien het bouwprogramma niet wordt gehaald, deelde mr. Marynen niet De minister van Volkshuisvesting, zes nij, heeft het. apparaat om te zorgen dat in ieder geval het ge subsidieerde woningbouwprogramma kat- worden uitgevoerd. Over het landbouwbeleid van de regering ?ai mr. Marijnen, dat de continuïteit in de bouw een essen tieel doel is. De regering wiï de bij zondere toewijzingen voor industria lisatie niet verder uitbreiden. Het landbouwbeleid zal niet werke lijk worden gewijzigd. Wel zal er ge streefd worden naar een hogere vcr- sneiling van de ontwikkeling. De regering, aidus de minister-president, nil niet wegsaneren, maar stimu leren tot vrijwillige bedrijfsbeëindi ging. Het optrekken -n de AOW neemt een voorname plaats m in het beleid van de regering. Zij zal echter eerst liet SER-advies afwachten, om daar na op korte termijn zich erover te beraden. Wat de bezetting van het tweede televisienet betreft gal tuj dr. Von deling toe. dat liet kabinet inderdaad geen keus heeft gedaan, maar naar ziji. mening mocht men dit het kabi net ook niet verwijten. Dr. Vondeling iiad het een illusie genoemd, dat de pacificatiecommls- sie tot een eenstemmig oordeel zal ,komer De minister-president zei daarvan, dat de regering de com missie aiet zou willen instellen als zij niet de geiede verwachting had, dat het beraad in de commissie tot resultaten zou leiden. Het kabinet zal zorgen voor een evenwichtige samenstelling en even redige vertegenwoordiging van de verschillende groepen in de com-! missie. Uet kabinet-Marijnen is ais parlementair kabinet aangtv- diend. De partijen die het kabi net steunen, mogen dus voluit re geringspartijen worden genoemd. Zij hebben zich verbonden het. program van deze regering, dat In overleg met de fractievoorzit ters is gemaakt, te helpen uitvoe ren. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. Vonde ling, heeft voor alle zekerheid ge vraagd of de regeringspartilen deze binding Inderdaad hebben aanvaard. De christelijk-htstorl- sehen waren Immers tegen zo'n binding en de liberalen voelden er helemaal niets voor, zoals zij voor de verkiezingen luide heb ben verkondigd. Voor hen was dit een gewichtig punt. Uit het kamerdebat is gebleken, dat de CHU en de liberalen hurl standpunt helemaal hebben prijs gegeven. Niet van harte. Mr. Beernink probeerde tenminste nu reeds ruimte te krijgen voor zijrt fractie om toch tegen de volks verzekering van grote geneeskun dige risico's te kunnen stemmen. Maar de minister-president zei heel duidelijk: dat zou tegen de afspraak zijn. uw fractie is ge bonden aan het program. En de liberalen herinnerden zich nu al niet meer wat in de bouwstenen van prof. Romme be doeld ls met de passage over hulp aan ontwikkelingslanden. De Iro nie wilde dat daar de fractievoor zitter van de Partij van c" Arbeid bovenop sprong, omdat er hem zoveel aan gelegen is dat dit punt van het regeringsprogram wordt uitgevoerd. Tronie? Het Is niet het goede woord. Plet leit dat dr. Von deling zich nu al moet Inspannen om deze passage van het rege ringsprogram de afgesproken in houd te geven, bewijst hoe rot de politieke situatie eigenlijk Is. Im mers, de uitvoering van een re geringsprogram ls toch niet een zaak die de oppositie In de eerste plaats ter harte gaat! Het regeringsprogram zal op hoofdzaken worden aangetast door de regeringspartijen zelf. Niet openlijk, maar achterbaks. De liberalen bezetten het minis terie van Financiën en de hele rest nemen ze niet ernstig. Een meerderheid tn de KVP zelf heeft ondanks het program gekozen voor samenwerking met deze li beralen. Ze neemt het program dus ook niet ernstig. De tijd zal leren hoe het kabi net zelt met zijn program zal om springen. Ook al heeft het pro gram een vermageringskuur on dergaan die het voor de socia listen onaantrekkelijk maakt, het zal vele conservatieven in de con fessionele partijen en de VVD zwaar op de maag liggen als het wordt uitgevoerd. Aan rem mers in vaste dienst zal dan ook geen gebrek zijn, binnen en bui ten net kabinet. Wie in Nederland voorstelt een. kwestie eerst nog eens goed te onderzoeken, voordat tot enige maatregel wordt besloten, krijgt meestal zijn zin. Al zijn er enige uitzonderingen, het gros van de Nederlanders vindt, zodra zij hun achttiende jaar zijn gepasseerd, dat onberadenheid de ergste mis stap is die hun verweten kan worden. Geen wonder, dat 98 percent van de volwassen Nederlanders zich geschikt acht om een vereni ging te besturen, al laat de be reidheid daartoe wel eens te wen sen over. Het bestuurscollege waarin on beradenheid als de ernstigste en onvergefelijkste ondeugd wordt beschouwd, is na de Raad van. State de Nederlandse regering. Vandaar, dat elk regeringspro gramma zoveel voornemens tot het instellen van een onderzoek bevat. Ook dit programma van de regering-Marijnen. Niemand is tegen een onderzoek enhet verplicht tot niets. Dat heeft de nieuwe minister van Financiën, prof. dr. H. J. Wlt- teveen, dan ook bij interruptie meteen maar gezegd. De liberalen zijn graag bereid, graag hoort u, te onderzoeken, of de grotenaam- loze vennootschappen niet gron dig moeten worden hervormd. Want zolang er wordt onderzocht, kan. er niets gebeuren. Is dat niet mooi? de er Zander voorzitterschap van minister-president wordt uit de ministerraad een vast Col iege voor Europese Aangelegen heden gevormd. De vice-premier is in zijn functie van minister van Landbouw ook lid van dit college. Dit plan juichen wij toe. Het lijkt ons de beste manier om voor een coördinatie van het Europese beleid te zorgen. Europees beleid betekent hier in het bijzonder het beleid in en om de Europese ge meenschappen. Als dit college goed functio neert, behoudt iedere minister zijn eigen verantwoordelijkheid op zijn terrein van de Europese samenwerking. Er wordt voorkomen, dat zich een nieuw departement ontwik kelt, dat eerder zou gaan dou bleren dan coördineren. En er wordt voor gezorgd, dat de rech terhand weet wat de linker- doet.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1