A naar nieuw Irene van der Laan toont werk in Galerie Wiegman Oud gebouw bevordert sfeer in 't geheel niet Geen water - geen toiletten meer Ruzie in Den Hoek over invasie' op noodcamping Broodbezorger was te zeer belust op papierwaren van werkgever Rake klappen in de nacht Burgerlijke Stand Evangeiisatietent komt weer Onderscheiding Esperanto-agendo Geen vakantiebijslag van Sociale Zaken '1 t KAMPEERDERS OP HOEKS TERREIN NOG IN DE ZORG DUIVENNIEÜWS Brandje bij de gemeentebedrijven Arrest in plaats van weekeind vrij Mr. v. Walsum voor (drijvendecamera van Duitse TV HET VRIJE VOLK MAANDAG 5 AUGUSTUS 1963 PAGINA 4 ÖS8ÉS Binnen afzienbare tijd verdwijnt de Gemeentelijke Sociale Werkplaats uit het gebouw in de Sint-Annazustersstraat. Op het ogenblik is men bezig met het Inrichten van de nieuwe behui zing in de Boterstraat. 'Wij houden er niet van onze vuile was buiten te hangen,' zei ons de directeur van Sociale Zaken, mr. G. F. Roelofsen, 'maar voordat wij verhuizen moet u dit toch eens gezien hebben.' Met ingang van zaterdag wordt in de kunsthandel van de heer Wiegman in de Passa- ge werk tentoongesteld van de Rotterdamse beeldhouwster Irene pan der Laan. Zij is l de nog jonge en onmiskenbaar talentvolle dochter van de bekende Rotterdamse beeld- J houwer, schilder en etser Kees van der Laan. Van hem zijn in enkele Schiedamse katho- lieke scholen decoraties te zien. J Irene werkt in het atelier van haar vader, een door de gemeente Rotterdam beschik- baar gesteld lokaal in een door de kinderen verlaten school aan de Nesserdijk, dat is langs de weg naar Krangsehe Veer ter hoogte van de Marinierskazerne. Op het shool- I plein bloeien kamilles en perzikkruiden. Links en rechts van de school worden huizen gesloopt. Ondanks het feit dat er zwaar en veel verkeer over de dijk davert, ademt het door kunstenaars ingenomen gebouw een sfeer van landelijkheid en verlatenheid. I Werken een zegen Het is alles niet hartverheffend. En dat terwijl 75 mensen er een stukje levensgeluk proberen te vinden. ,IVant dat is het," zegt de heer Roelofsen, "„werken is een zegen en ledereen die maar enigszins in staat is, zal werken." Zijn stelling is zelfs in de Sint-Annazusterstraat bewezen. Mensen, die dachten dat zij afge schreven waren voor en door de maatschappij ontdekten hier dat zij tot veel meer in slaat waren dan zij zelf wei eens gedacht hadden. Dat te, ontdekken is eenvoorwaarde voor levensgeluk. >i, V t Kan er werkelijk gespro ken worden van een nood toestand op de Hoekse cam ping' of proberen de Hoekse gemeente-autoriteiten al leen maar een terrein te ontruimen, waarop zij geen kampeerders wensen? Dat is de vraag die sedert vrijdag honderden kampeerders in Hoek van Holland bezig houdt. De kampeerders op de niet-officiële eomping kre gen gisteren plotseling be richt, dat zij, geen gebruik meer mogen maken van de publieke waterkraan en de toiletten. NIET IDEAAL NOG RESPIJT NIET GENOMEN ONEENS (Van een onzer verslaggevers) Nee, de broodbezorger hoeft niet te brommen, tenzij hij de boete niet betaalt of zich in de Komende drie jaar aan strafbare handelingen schul dig maakt waardoor hij de als een dreigende stok achter de deur gezette maand voorwaar delijk moet uitzitten. In dienst van een uitgeversbedrijf had hij herhaaldelijk papierwaren mee naar huis genomen, bank- post en pakpapier, enveloppen en karton. En ook tientallen boeken, waarbij een aantal exemplaren van een boekwerk dat „Ab moet brommen" heet te. G v" (Van een onzer verslaggevers» Rond het middernachtelijk uur zijn er vrijdag in Vlaardinger» ?.o hier cn daar rake klappen uitgedeeld. Omstreeks half twaalf ontstond er een vechtpartij op de hoek Van der Duyn van Maasdamlaan—Van. Slin- geiandstraat. Een verholgen echtge noot trad op tegen een militair die het zijn vrouw al in de trein lastig had gemaakt en haar tot haar wo ning was gevolgd. Toen de soldaat bleef ..posten", gaf de wettige wederhelft van de lastig gevallen vrouw de man een gevoe lige afstraffing. Daarop koos de mi litair het hazepad. De Koninklijke Marechaussee zal de zaak verder, af wikkelen. Een uur later, rond half één. kre gen twee burgers het op de Oude- havenbrug aan de stok met twee leden van. de Koninklijke Marine. Een der burgers liep lichte verwon dingen aan zijn mond op. Voordat de politie kon ingrijpen waren de mari neklanten al per auto vertrokken. Eerder op de dag beslechtte de politie een vechtpartij tussen twee buren in een woning aan de Pieter Verkadenstraat. In de nacht van zondag op maan dag dreigde rond één uur op het Westerhoofd een vechtpartij te ont staan tussen buitenlandse zeelieden. De politie wist de rust te handha ven totdat de varensgezellen overge stoken waven naar de overzijde van de rivier. SCHIEDAM Geboren: Sandra d.v. W. T. J. de Haan en H. M. van 't Slot: Bersard z.v. B. G. Klein Was- sink en A. H. van der Deiji: Jean- nette H. d.v. J van der Waal en M. Schipperus: Adrianus z.v. G. Schenk en E. W. Slavenburg: Franciscus B. H. z.v. H. B. F. Waikenbach en C. Krabbendam. VANDAAG Bioscopen: MONOPOLE: Charlie Chaplin's Festi val. 2 en 8 uur (a.l.). PASSAGE: De wonderbaarlijke bele venissen ran de Robinsons. 2 en 8 uur (a.l.). Diversen: PASSAGE: SG-vskanticprogramma. Kindercircus Elleboog, 10, 2 en 4 uur. DAGELIJKS Tentoonstellingen: Stedelijk Museum: eomertentoonstei» ling kunst uit Nleuw-Guinea, te vens eigen eezit schilderijen. Schie dam het nieuwe station aan ae oude lb" en voorwerpen uit de ge distilleerd Industrie, tot 31 hik;. Dagelijks geopend van 10-5 uur: zondag 11.30-5 uur. Gemeentebibliotheek: Lange rtaccn 131 maand 7-S30 uur. dlnsd. 9,30 -430 uur en 7-830 uur; woensd: 9.30-430 uur; donderdag 930-1230 uur; vrijdag 930-4.30 en 7-330 uur: zat. 930-430 uur Lorentzlaan 6. maand. 1-4.3U uu:: woensd. 7-9 uur: vrijdag 1-430 uur zat. 9-1230 uur. Dr. Wibautplein 121): maanaag J-9 uur dinsdag 1-430 uur; woensa (alleen feugd) 2-4 uur; woensa (alleen volw.) 7-9 uur; donderdag 930-12 uur; vrijdag 7-9 uur (volwi 7-8 uur (Jeugd). Jeugdbibliotheek tVestmolenstraat <a> dlnsd. 330-5 uur; woensdag 2-6 uur: vrijdag 330-5 en 7-8 uur; za- 1-4 uur (mei rot oktober 9-12.20 Kohnstammschool Fahrenheltsöaat 4 (alleen Jeugd) maand. 3.30-5 u Apotheek: Evers. Lange Haven 81. AI liet gepraat over kunst, de waarde van kunst voor de. maat schappij. de waarde van waardering voor het werk van een kunstenaar, laat Irene van der Laan Siberisch koud. Sinds zij drie jaar geleden de Rot terdamse Academie verliet heeft zij gewerkt en alleen maar gewerkt. Op haar atelier teigenli.il is ze te gast bij haar vadert staat een zelfportret. Het is een ongeveer veertig centimeter hoge kop van een meisje met een re gelmatig gezicht, een slanke hals en een ietwat geprononceerde, wils krachtige kin. Het lijkt. Wat meer zegt, het is Irene. De kop is van cement gegoten. Me juffrouw Van der Laan heeft een voorkeur voor dat materiaal. Waar om? Zelf zegt ze omdat het eerlijk en goedkoop is. Mag het vreemd zijn dat men van een beeldhouwster moet spreken, het gebruik van cement bo-: ven materialen als bronds en derge lijke is voor beeldhouwers ook niet alledaags te noemen. Het werken met cement verschilt in principe niet met het werken met andere gietmaterialen. De werkwijze is ongeveer eender. Eerst wordt een model geboetseerd. Daar worden gipsafgietsels van gemaakt. Dit ge beurt in verschillende stukken. Deze stukken vormen de mallen. Deze mal len worden op hun beurt volgegoten met cement, is het cement eenmaal hard geworden dan kan het gips worden verwijderd. Het lijkt echter allemaa; veel ecnl voudiger dan het in werkt 'ijkhekl is. De gipsafgietsels, de mailen «lus, moeten worden gewapend mat ijzer. Voordat de mallen Worden volgego ten met cement moeten ze eerst met slaolie worden ingewreven, anders zou iater het gips niet meer willen loslaten van het cement. Ook het cement moet worden ge wapend met betonijzer. Bovendien kan men het afgietsel niet massief maken, omdat het dan te zwaar zou worden. Als het gips eenmaal is ver wijderd, is het beeld beslist nog niet klaar. Oneffenheden kunnen worden bijgepleisterd, gietnadeu afgeslepen en dan bestaat er de mogelijkheid om het beeid bij te slijpen en eventueel te polijsten. Cement als gietmateriaal biedt bo vendien nog de mogelijkheid om stukjes steen of dergelijke er door te mengen. Dat geeft een zeker effect. Deze werkwijze is gevolgd voor het portret van haar vader, at op een hoog voetstuk de werkplaats inkijkt Het is een volkomen figuratief werk, dat bijzonder imponeert. Men kan precies zien wie en wat het voorstelt, maar daarachter schuilt nog een dimensie. Het beheerst het gehele atelier en beslist niet in de eerste plaats door zijn opstelling. Het is de dwingende kracht van een sterke en zuivere persoonlijkheid. Dat moer zeggen dan dat in het werk bij de eerste beschouwing door detoeschouwer wordt ontdekt, kan men niet zeggen van alle werken van Irene van der Laan. Dikwijls zijn de portretten te veel in zich zelf beslo ten. introvert. Het komt niét los, het werkt niet in de ruimte, maar naar binnen, in het ongunstigste geval is het broedend. Met name geldt dat voor het gebonden werk, naar mode! dus. Het vrije werk heeft dat veel minder. Daar-, heeft het introverte plaats gemaakt voor sereniteit. Voor- ai de enkele houten beelden hebben dat. In deze beelden heeft de be slotenheid een beeldende functie ge kregen. Iets van het werk van Irene van der Laan is al eens te zien ge weest op de Schiedamse kunstmarkt Zelf ge'ooft ze dat ze in een over gangsfase van haar artistieke kunnen leeft. Ze heeft het einddiploma beeldhouwen van de academie nu drie jaar en is ongelooflijk dankbaar voor alles wat ze er heeft geleerd. ,.Toch ben ik blij dat ik langzamerhand van mijn opleiding loskom, omdat ik zie dat ik de ruimte meer in mijn werk moet betrekken." De laatste weken is ze bezig aan een beeld dat iets geheel anders toont. Het werk stelt een zittende fi guur voor, de handen om de knieën geslagen, de rug en de hals gebogen Mogelijk wordt dit beeld een der vol gende weken bij Wiegman getoond Het beeld heeft holtes, .men" kan er van verschillende kanten doorheen kijken. Die gaten zijn belangrijk, hoe belangrijk wel toont het werk van de Engelse beeldhouwer Henry Spencer Moore, van wie verschillende 'werk stukken door Irene hogelijk worden bewonderd. De letterlijke besloten heid van het werk waar z nu aan bzig is, vrdwenen. het is ai een huid geworden, het ademt, leeft. Werk van Irene van der Laan is de gehele maand augustus te zien in de Pas sage. En wij heben het gezien, dat oude gebouw in de Sint-Annazusterstraat. Het is een schoolgebouw, dat al lang voor kinderen is afgekeurd. Alleen in de gang herinnert een bordje er nog aan'Spaar de dieren, wees zacht voor vogels' staat er op te lezen. Het gebouw is dus heel oud. Een nieuwe werk plaats is zeker geen luxe. Het oude gebouw is totaal uitgeleefd, verveloos, bedompt, donker en heeft een bijna onheilzame sfeer. De laatste jaren heeft de gemeente met de nieuwe behuizing in het ach terhoofd niets aan het gebouw gedaan. Het zou een onbegonnen karwei zijn, alleen slopen en opnieuw opbouwen zou iets kunnen betekenen. (Van een onzer verslaggevers) Van 7 tot 15 september zal het comité Schiedam voor Christus zijn jaarlijkse tentevangelisfltiecampagne organiseren. Op een van de terras sen van het Plantagepodium zal weer een tent worden opgericht. Een groot aantal mensen hebben hun medewerking aan deze evangelisa tie toegezegd. Gedurende de cam pagne zullen er elke avond samen komsten worden georganiseerd, die oin 8 uur beginnen. Dagelijks zullen er ook om kwart over vier kinder samenkomsten worden gehouden. Op alle bijeenkomsten is iedereen wel kom. Bij KB is aan de heer L. J. A. van de Water, keldermeester van de N.V. Hollandsche Wijnhandel Maatschap pij te Schiedam de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend. Merkredon. la 9an de aügusto estas feria tempo kaj pro tio nine povos. kumveni tarnen propaganda man lingvon ni povas farl ciam kaj de, do faru tion. Over het algemeen denkt men foutief over de instelling Sociale werkplaats en doet men haar daar mee oneer aan. De Sociale Werk plaats is niet een ruimte waar men lichamelijk en geestelijk gehandicap ten een onderdak verschaft omdat ze in het vrije bedrijfsleven niet terech't kunnen, maar de werkplaats Is er juist voor om gehandicapten geschikt te maken voor het berijfsleven. De sfeer van het oude gebouw is daar niet bevorderlijk voor en werkt het zelfs op sommige punten tegen. In het kort: de werkplaats lijkt te weinig op een echt bedrijf. Daarvoor zijn er te veel lokalen, is er te wei nig magazijnruimte, zijn er onvol doende machines. Een voorbeeldje? In de nieuwe werkplaats zal elke werknemer kennismaken met de prikklok, net als in een echt bedrijf. Net als, het IVORDT een echt be drijf. waar iedereen loon naar wer ken krijgt, met vaste arbeidstijden. Dat au kan in de oude werkplaats niet. Ailes in deze werkplaats werkt een economische bedrijfsvoering te gen. Alles, behalve enkele machines, is in deze werkplaats oud en der da gen zat. Stoelen, waarvan de zittin gen uitpuilen, gore werktafels, een kantine die te klein is. in elk lokaal materiaal opgeslagen, de kleren aan een haakje in plaats van een garde robe, enkele tuitelige kraantjes bo ven een uitgeslagen wasbak. Daarom dat de gemeente voor het nieuwe pand in de Boterstraat 3, vijf ton heeft uitgetrokken en er de mo dernste machines voor de drie af delingen komen: houtbewerking, me taalbewerking en varia. In dat varia is voornamelijk boekbinderswerk be grepen. een uitstekend vak voor het hei-winnen van de handvaardigheid. In de vroege herfst kan de nieuwe werkplaats misschien al geopend worden, al hoewel er nog meer aan gedaan moet worden als het voor het. oog lijkt. Nieuw is een aparte bedrijfsarts, lichte ruime werkplaat sen. een groter team van gespeciali seerde werkmeesters, een garderobe, een stalling voor de invalidenwagens, een wasgelegenheid, een grote kan tine, een dokterskamer, magazijnen voor de aan- en af te voeren ma terialen, een prikklok, een sirene die de werkuren aangeeft, en ga zo maar door. Het worilt een groot contrast met de Sint-Annazusterstraat. Letterlijk het enige dat in deze bouwval no|t in tact is, is de vioer van de gymnastiek zaal. Maar ook daarboven zitten ga ten in het plafond. (Ongecorrigeerd) 7, (Van een onzer verslaggevers) l( De directeur van de G«- •j meentelijke Dienst voor So~ ciale Zaken in Schiedam mr f G. F. Roelofsen, voelt er niet i roor aan bejaardenvakantie- bijslag via ziju dienst te ver- ;j lenen. „We zouden sociaal on de verkeerde weg zijn." ver. klaarde hij.. j)~ „Het is in feite onjuist be jaarden reducties te neven op (Van een onzer verslaggevers) Op de nood-camping in Hoek van Holland, waar enkele honderden kam peerders hun tenten of caravans hebben opgeslagen, is in de situatie waarvan «18 zaterdag berichtten, nog weinig wandering getreden. De kampeerders zijn verstoken van wa ter en toiletten. De politie Is niet voornemens het terrein te ontruimen; welke maat regelen de gemeentelijke autoriteiten denken te gaan nemen is niet bekend. Er zijn wel enkele nieuwe moeilijk heden bij gekomen. Nu de vakanties voor de bouwvakken voorbij zijn, gaat de zandtreïn weer rijden op de niet- beveiligöe baan vlak langs het kam peerterrein. Bovendien is de Langeweg met in gang van vandaag gedeeltelijk afge sloten in verband met werkzaamhe den aan de Harwiehweg. Voor deze werkzaamheden heeft men een op- slagterrein nodig en de politie zal maatregelen moeten nemen waardoor de tenten in ieder geval wat dichter bij elkaar komen te staan. I Op (f allerlei vermakelijkheden, het openbaar vervoer en ga. so" - maar door. Daarmee wil mm ij zeggen, dat bejaarden een aparte groep mensen zouden vormen. Dat is niet ivaar. Be- 1 A jaarden zijn mensen die ge- pensioneerd zijn. Ze hebben (j dus dezelfde rechten en pitch- 1 j ten als andere mensen en ze a zouden zelf niet anders willen l Gaan wij bejaarden echter aü aparte gevallen behandelen dan spannen we het paard f achter de wagen. Er is maar V een oplossing, en dat is hun t een dusdanig hoge AOW-uil- f kering te verstrekken, dat zij dezelfde dingen kunnen d"sn 1 ah nog niet-gepensioneerden. Dat. is echter een kwestie, dié niet tot de bevoegdheden van i de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken behoort, al zal f ik er pesoonlijk hard voor vechten." j De SVC De Postduif hield een wedvlucht vanuit Sint-Quentin. De afstand bedroeg 242 klometer en et- waren 434 duiven in concours. De eerste duif kwam aan om 13.38,13, de laatste prijsduif om 14.39,24 uur. De eerste twintig; P. van Os Co 1 10 en 12; A. Brouns Co. 2; H Brökling 3 en 19; P. Gouweleeuw Co. 4; A. Middendorp 5; C, de Tuin der 6: A. Boes 7; C. van der Grijp 8; F. Melchers 9; N. in 't Hol Van E-ijk 11; C. Paardekoper 13; van Weelie 14: J. Paulussen 15; W, van Deursen 16; J, Lips 17; T, Jansen 18. Voor de derde maal in één week is de vrijwillige brandweer te Maassluis zaterdagmorgen uitgerukt, nadat alarm was geslagen voor een brandje in één der oude gebouwen op het ter rein van de Gemeentelijke Licht- en Waterbedrijven aan de Havenstraat te Maassluis. Door aanwezigheid van flessen bu- tagas in het gebouwtje moest met omzichtigheid worden opgetreden. Met een nevelspuit werd het vuur, dat met veel rookontwikkeling ge paard ging, bestreden, terwijl de flessen gas werden verwijderd. Het brandje, dat door broei van verpak- kmgsmateriaa! was ontstaan, was poedig gedoofd en de materiële scha de bleef beperkt. (Van een onzer verslaggevers) Aan. de vooravond van en tijdens het vrije weekeinde is er hier en daar te diep in het, glaasje gekeken. Arrestaties waren het gevolg; J. W. V. uit Vlaardingen werdvrijdag ge arresteerd en ter ontnuchtering in gesloten wegens het in dronken schap besturen van een fiets. In de nacht van vrijdag op zater dag moest de Vlaardinger L. B. we gens dronkenschap worden ingeslo ten en zondag vroeg J. v. d. B. uit eigen beweging om nachtverblijf. Ook hij was dronken. Ongeveer twee weken geleden, toen het prachtige weer begon, liep de camping aan de Lange weg voi. Deze camping is niet bij zonder goed ingericht en de ruim te is betrekkelijk klein. Het is dan ook een noodcamping. De nieuwe grote camping aan de Nieuwland- sedijk was dit seizoen nog niet gereed. Bij de ingang van de camping verscheen dus het bordje „vol". De stroom van kampeerders bleef echter aanhouden, temeer daar de kuststrook geheel bezet was. Goede raad bleek in dit geval niet zo heel duur. Aan de andere kant van de Langeweg, tegenover de officiële camping, lag een ter rein dat vele tientallen tenten en caravans kon bevatten. De kamp- beheerder, de heer F. v. d. Berg, nam contact op met de politie. Hier had men geen bezwaar tegen kampeerders op dit terrein, dat toebehoort aan Rijkswaterstaat, maar dat helemaal niet wordt ge bruikt. Ideaal was het er niet. Het ter rein was wat ongelijk, maar dat namen de kampeerders voor lief. Water kon. men halen op de offi ciële 'camping en daar kon men ook gebruik maken van de toi letten. Tot zij vrijdag plotseling geen gebruik meer mochten ma ken van deze onmïsh»vt» zaken. Er is niets aan te' - vertelde de heer v. d. Berg .is. Ik heb mijn orders en die moet ik uit voeren. Deze orders zijn gegeven door de chef van de hulpsecreta rie in Hoek van Holland, de heer Fr. v. d. Bergh. De motivering was volgens de< kampeerders nog al zwak. De toïletaccommodatie zou te klein zijn (op de officiële camping zijn nu bijna 3000 men sen). Verder zouden de kampeerders op het noodterrein weigeren zich op de officiële .camping te vesti gen, wanneer er ruimte is. Op het noodterrein behoeft men na melijk niets te betalen. Vrijdag was de camping echter geheel vol. De politie bemoeit zich voorlo pig niét met de kwestie. Van ge meentezijde werd toch gevraagd de „clandestiene"' kampeerders van het terrein te willen verwij deren en plotseling toonde ook Rijkswaterstaat bezwaren. Hoofdinspecteur Donkersloot, de chef va», de kleine Hoekse po litiepost, wil er echter niet van horen. „Eerst vragen ze ons of dc caravans daar mogen staan en als de zaak een beetje uit de hand dreigt te lopen, moeten wij ze weer verwijderen," zegt hij. „Natuurlijk kan deze situatie niet zo blijven," zegt de heer Donkersloot. „Het blijft een nood oplossing. Maar men kan uit zui ver menselijke overwegingen niet vlak voor het weekeinde deze mensen de straat op sturen. Men heeft service willen verlenen, en nu men moeilijkheden krijgt moet de politie optreden." In de loop van de volgende week zullen de kampeerders aan zegging krijgen dat ze moeten verdwijnen. Dat zal echter mins tens 48 uur van tevoren gebeuren. De kampeerders zitten met dat alles nog niet zonder water. Het blijkt namelijk dat de kampbe- hoerdcr zijn opdracht niet kan uitvoeren. De verontwaardigde tent- en caravanbewoners gingen vrijdag in de namiddag massaal waterhalen op dc camping cn zij dreigden zonodig de kampbehcer.- der onder de voet te zullen lopen, f De heer Th. van Dillen, de chef van de Hoekse kampeerterreinen trachtte toen de politie in te schakelen, en wel op grond van artikel 461 van het wetboek van strafrecht (Verboden toegang- voor onbevoegden). Dit bord staat namelijk aan de' ingang van de camping. Dé politie stapte er echter niet in. Toen men permis sie vroeg om de kampereders daar onder te brengen werd er ook niet over dat wetsartikel gepraat. In de loop van vrijdagavond heeft men een tijdelijke oplos sing gevonden. De gemeente autoriteiten hebben hun verbod tot maandag ingetrokken. In het weekeinde blijft de zaak dus zoals ze is. Maandag wordt het „water en toiletverbod" echter weer van- kracht. Men hoopt dan echter voor de meeste kampeerders ruimte te hebben op de officiële camping. De chef van de kampeerter reinen in Hoek van Holland fe het absoluut oneens met de ziens wijze van de politie. „Wij hebben nooit toestemming gevraagd om - caravans aan de andere zijde van de Langeweg te mogen onderbren gen," zegt hjj. „Ik heb integendeel mijn perso- i neel strikte opdracht gegeven om geen enkele kampeerder daarheen te verwijzen. De eerste kampeer ders die daar stonden het wa ren er zestien hebben daar hun tenten geplaatst op voorstel van de politie. De eerste kampeerders hebben wij bij wijze van uitzonde ring aan water geholpen, maar de zaak groeit ons boven het hoofd. Het water is niet het ergst, maar voor de toiletten staan vaak lange rijen mensen en de betalende kampeerders moeten voorrang hebben," Koop 'n boek bij de ARBEIDERSPERS „Die titel had een extra-waarschu wing voor u moeten zijn," vond mr. C. Stol die vrijdag op de stoel van. de politierechter aan de Noord- singel zetelde, „en het is jammer dat een van die andere boeken „Atten- tiesetn neer" getiteld was. Voor u „Attentiesein hoog" moeten had het zijn." De op papier beluste broodbezor ger kon nog altijd niet inzien waar om de zaak zo hoog was opgenomen. „Zoveel waard was het nou ook weer niet," meende hij. Een deel ervan was als kladpapier gebruikt en hij had er ook zijn kinderen mee laten spelen. Intussen waren er bij de huiszoeking zo'n dertig nieuwe boe kon en een hele partij karton en pa pier voor de dag gekomen. „Het was een stapel papier van hier tot aan de zolder." zei nn'. Stol, „en bovendien hebben die diefstallen stagnatie in het bedrijf veroorzaakt." Het voorlichtingsrapport was niet zo ongunstig uitgevallen, maar de persoonlijke Indruk van de politie rechter was daarmee niet helemaal in overeenstemming. ,.Ik kan uit uw houding," zo hield hij verdachte voor, „niet veel berouw bespeuren, alleen maar zelfbeklag." „Ik heb er oprecht spijt van," zei toen de man voor het hekje, „het heeft me heel wat narigheid bezorgd en ik ben er wekenlang kapot van geweest. En u mag eerlijk van me aannemen dat ik er helemaal geen voordeel van heb gehad." „U hebt het in u gestelde vertrou wen lelijk beschaamd," constateerde de officier van Justitie, nar. A. Wen- dels, „je kunt van een bedrijf niet verlangen dat ze alles afsluiten wat personeelsleden misschien wel eens mee zouden kunnen nemen." Hij wou intussen voor de strafbepa ling wel mee laten tellen dat ver dachte bereid is de schade te vergoe den en zich bij een afbetalingsrege ling heeft neergelegd. Zijn els wérd vijfenzeventig gulden boete of vijf tien dagen hechtenis en een gevan genisstraf van een maand, maar dan voorwaardelijk. In verband met 's mans financiële omstandigheden wilde mr. Stolde geldboete wel op vijftig gulden stel len, maar hij vond dat de geëiste voorwaardelijke straf er beslist bij moest. De broodbezorger zag in hoger beroep blijkbaar geen brood en liet het er dus bij. „Dat bloesje lag zomaar in het ruim," zei de magazijnmeester die wegens diefstal voor de politierech ter moest verschijnen, „en toen heb Ik het jneegenomsn," „Jawel." zei mr. Stol, „in de ha ven wordt van alles en nog wat ge vonden. Maar als Je het meeneemt, blijft het diefstal want het hoort in elk geval aan anderen toe. En wat moest u met dat bloesje?" „Ik wou het aan mijn vrouw ge ven," zei verdachte die, toen hij be- .trapt werd, meteen ontslag had ge nomen als havenarbeider, hoewei hij anders waarschijnlijk we! in dienst had kunnen blijven. „Ik heb direct ander werk gezocht," zo verklaarde hij, „om aan de verleiding te ontko men." De officier vond het in verdach te te prijzen dat hijzelf de con sequenties uit het gebeurde ge trokken heeft en wou daarom wel van het gebruikelijke tarief haven- diefstallen afwijken. Zjjn eis be perkte zich tot vijfendertig gulden boete of zeven dagen hechtenis. „Ik ben al blij," ze! de ex-haven arbeider, „dat het bij een boete blijft, maar kan het niet wat min der?" De politierechter wou wei de hand over het hart strijken. „U hebt nooit, eerder met de Justitie te maken ge had en bent open en eerlijk met de zaak voor de dag gekomen," conclu deerde hij, „Omdat u het verkeerde van uw gedrag volkomen inziet, zal ik er dertig gulden of vijf dagen van maken. Maai' denk aan de toekomst." Dat beloofde de man. van ganser harte. (Van een onzer verslaggeefsters) Het Rijncruiseschip Helvetia zai donderdag, wanner het in de Rotterdamse Parkhaven ligt, fungeren ais televisiestu dio. Rotterdams burgemees ter, mi\ G. E. van Walsum zal dan tijdens een interview in het programma .Der Kapitan lasst bitten" van de WDR, uit Keulen de Duitse televisiekij kers iets over Rotterdams ha ven verteilen. Zijn woorden zullen worden geïllustreerd met beelden van het havengevvoel. Daartoe zullen de camera's onder meer op het ventilatiegebouw van de Maastunnel worden opge steld. Nederlandse artiesten zoals Corrie Brokken, Greet je Kauf- feid en The Blue Diamonds zullen ook meewerken aan dit amusementsprogramma. De technische verzorging is in handen van de NTS. ƒ40.- GOEDKOPER. Novak draagbare transistor-radio's van 138.- voor 98.-. Haast u! Radio Jongsten, Rotter- damsediik 445, Schiedam, Tel. 67538.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2