FJi Bouw zoinei is nog in onderzoek Studenten vergeten dat tijd van ploert voorbi j is Winter voor bloembollen schadelijker dan gedacht Duitser licht hotel en KLM op Echtpaar beboet voor mishandelen van mus Raketten niet geladen met scherpe koppen Zes vergunningen afgegeven Uitkeringen uit gemeentefonds iedere maand? Woningen -#s PENSIOENFONDS WINT ƒ50.000 In 't Weena groeit metro Minister antwoordt: Bollen verzen din g naar buitenland Ergernis Nadere vragen over specialisten tarieven Dank voor hulpactie aSV VKi./f VOjjft. - WOfNöDAG 7 AUGÜ3TCÖ ibOÖ PaGINA 3 S;l#^ WSS £o d/ep onder het Weena-oppervlak, dat maar weinigen het za gen, groeit dit beeld langzaam-aan tot het oi-cr enkele maanden het perrongedeelte van het Metro-station Stad huisplein zal zijn. Tekenaar Makkes zag, met de tekenstift in de hand, deze doorkijk die nog geen doorkijk is: de achterwand van deze 'buis' zal immers nog doorbroken moeien tcor- den als eenmaal ook de aansluitende tunnel- stukken tegen het in beeld gebrachte komen te liggen De opstaande, naar achteren verdwijnende, staalconstructies op de tekening vormen nu al het skelet van een stel solide rails. Rechts ziet men een van üe zuilen waarop het dak van dit perron rust; een dak dat ook de vloer is van de toekomstige stations hal. Om straks waneer de Maasstad zijn metro kant en klaar zal heb ben,van die hal op hel DEN HAAG (ANP) De twee raket ten die een straaljager ran de vlieg- basis Eindhoven woensdag 34 juli heeft verloren, waren niet geladen met scherpe koppen. De lading be stond wel uit conventionele spring stof, maar de koppen waren niet scherp gesteld. Uit veiligheidsoverwe gingen gebeurt dit pas bij het afvu ren van deze wapens. Omdat zij niet scherp war engesteld, zijn de koppen ook niet geëxplodeerd bij de inslag. Dit zegt de minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong. in antwoord op schriftelijke vragen van het Eer- ste-Kamerlid. de heer Van Pelt (p-s.p.). De raketten zijn verloren door een breuk van de ophanginrichting. De oorzaak hiervan wordt onderzocht. Als het mogelijk Is. zullen maatrege len ter voorkoming van herhaling worden getroffen, aldus de minister. Bijna dagelijks wordt met raket- hewapening gevlogen. Dit is reeds jarenlang het geval. Uit veiligheids overwegingen zijn de vliegtuigen echter aan een bepaalde route ge bonden. waarbij met grondzicht dient te worden gevlogen en waarbij be bouwde kommen worden vermeden. Ue minister meent dat niet kan worden gesteld, dat door dergelijke vluchten de levens van zeer vele landgenoten In volle vredestijd onno dig in gevaar worden gebracht. De bewindsman zegt in zijn antwoord geen aanleiding te zien de koppen uit ons land te verwijderen of het vlie gen daarmee in vredestijd te verbie den perron te komen, moei nog de roltrap aange bracht worden, op dt plaats waar geheel links op de tekening een sta ten stellage zichtbaar is, Zoals de tekenaar het zag kan nu nog ieder het aanschouwen, die de moeite neemt twee hou ten trappen af te dalen in het bouwdok op het Weena. Boven zijn hoofd wordt er dan evenwel hard gewerkt. Daar liggen tonnen, ijzer om het beton te wapenen dat het metro station zijn uiteindelijke vorm zal geven. Over een maand of twee. drie vaart ook dit onderdeel onder water naar de Coolsingol. DEN HAAG (ANP) De minister vin Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. drs. P. C. W. M. Bogaers, is vnorhands niet overtuigd van de ur gentie van de bouwplannen voor der tig zomerhuisjes in het recreatiege bied van de Noordlimburgse gemeen- Bergen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat een belangrijk deel van de huis jes min of meer KSt karakter van 'een tweede woning' zou kunnen krij gen, waarbij verkoop aan buitenlan ders zeker tot de mogelijkheden be hoort. De minister deelt dit mee in ant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid J. Maenen (k.v.p,). Hij zegt In zijn antwoord, dat zijn departe ment voor de bouw van slechts zes zomerhuisjes in de gemeente Beesei rijksgoedkeuring heeft verleend. In vijf gevallen is deze goedkeuring afgegeven aan in Nederland wonende personen, in één geval aan een in Duitsland wonende persoon. De bewindsman zegt opdracht te hebben gegeven het onderzoek naar de omvang en de aard der bouwwer ken en naar het te verwachten ge bruik ervan voort te zetten. Zolang dit onderzoek niet is voltooid, zuilen geen rijksgoedkeuringen meer worden verleend voor de overige ontworpen' zomerhuisjes. Pas na de voltooiing Duikers hebben ontdekt dat er m de Elbe voor Brunsbüttelkoog sinds twintig jaar een scheepswrak ligt-, waarin zich torpedo's, mijnen en munitie bevinden. Getracht zal worden het wrak, dat od tien me ter diepte ligt, te bergen. van het onderzoek zal de minister zijn definitief standpunt kunnen be palen te aanzien van de wenselijk heid van de voortzetting van deze bouw. (Van onze parlementsredactie) De regering wenst de uitkeringen uit het gemeentefonds voortaan niet per kwartaal te laten doen, maar op de vijftiende van elke maand. De ministers van Financiën en Binnen landse Zaken hebben daartoe een wetsontwerp tot wijziging van de fi- nanclcle-verboudingswet 1960 inge diend bij de Tweede Kamer. Met de nieuwe regeling willen de bewindslieden een vloeiender verloop bereiken in de liquiditeitspositie van het rijk en de gemeenten. Het renteverlies dat de gemeenten door de nieuwe regeling zullen lijden, zal worden gecompenseerd door een verhoging van het aandeelpercentage van het gemeentefonds in de op brengst van de daarvoor aangewezen rijksbelastingen met 0,3 pet. Hier door kan de algemene uitkering uit dat fonds worden verhoogd met rond drie miljoen gulden. (Van een onzer verslaggevers) 'De studenten moeten maar eens de hand in eigen boezem steken. De tijd van de 'ploert' (kamerverhuur der. die alles moest dulden en bij wie aiies kon en mocht) is onher roepelijk voorbij. Onherroepelijk en gelukkig.' Het is te hopen dat de verderfelijke situatie .voorbij is waar in een gezin, door benarde economi sche omstandigheden gedwongen te verburen aan 'heren* studenten, wordt geterroriseerd door een opge blazen groen, die aan zijn student zijn de meest onhebbelijke voorrech ten meende te mogen vastknopen. Die tijd nogmaals is voorbij, zonder dat dit in vele gevallen tot de studentenwereldblijkt te zijn door gedrongen.' Het maandblad LPAB van de Nederlandse Bond van logies-, pen sion- en aanverwante bedrijven komt tot deze ontboezeming naar aanlei ding van de actie der Amsterdam se studenten om de kamernood enigszins te verlichten- De Amsterdamse studenten kwa men vorige maand met een stunt, waarbij een zogenaamde dakloze jongeling als een twintigste-eeuwse Diogenes in een formidabel grote ton op de Dam ging bivakkeren. Het verwachte resultaat bleef echter uit. Er bestaat nog altijd behoefte aan ongeveer 3600 kamers. De redactie van genoemd maand blad merkt over de teleurstellende ervaring op: 'Volgens de Slachting Studentenhuisvesting is de grootste concurrent van de student de geld- verdienende alleenstaande, die een hogere huur kan betalen en daar door de prjjzen van kamers op schroeft. De schuld wordt ook gegeven aan de door B. en W. van Amsterdam gepubliceerde krotter,noca, die een grote sanering van oude buurten aan kondigt.' De LPAB constateert dan verder: 'Ongeveer tachtig percent van de op kamers wonende studen ten woont in oud-zuid en het cen trum.' Om van een beurs, die veel stu denten hebben, te kunnen leven kun nen ze niet meer dan 55 it 60 be talen. •Bekijken wij nu.' schrijft het blad, de zaak eens van de kant van de kamerverhuurbedrijven en de parti culiere verhuurder van één of twee kamers. Geen van deze categorieën De regering van Guinea heeft alle commerciële, culturele en poli tieke betrekkingen met Portugal en Zuid-Afrika verboden. (Van een onzer verslaggevers) De bloembollen hebben toch nog meer te lijden gehad van de stren ge winter, dan in het begin van dit seizoen algemeen werd verwacht. Het eigenaardige verschijnsel heeft rich namelijk voorgedaan, dat de bloemen over het algemeen van goe de kwaliteit waren, maar dat iater, b'J het rooien van de bollen is ge bleken dat vooral de tulpen veel schade hebben opgelopen. Het is niet zozeer de strenge vorst zeweest, maar meer het dooiwater, waarvan de bolïen hebben geleden. Aanvankelijk dacht men in vakkrin gen dat de schade niet meer dan 10, hoogstens 20 pet zou bedragen, maar oat blijkt nu belangrijk meer te zijn. Niet alleen voor de kwekers is dit een tegenvaller, maar ook in het bnzonder voor de exporteurs, die niet .''"nen leveren wat zij in de winter teeds met buitenlandse afnemer» heb ben gecontracteerd, op de veilingen tegen veel duurdere prijzen moeten bijkopen en hun winsten daardoor belangrijk zien verminderen. Afnemers ingelicht De Bond van Nederlandse Bloem bollenhandelaren heeft de buiten landse afnemers over de situatie in gelicht, Van enkele soorten be slist niet de meeste kan maar 25 pet. geleverd worden- Dat geidt in hoofdzaak tulpen, omdat dit het hoofdprodukt is. Ook narcissen heb ben schade geleden en eveneens de hyacinten, maar de tulpen vormen dit seizoen voor het bloembollenvak toch wei de grote schadepost. Pas in de loop van september zal men de situatie kunr.cn overzien, maar reeds nu is duidelijk dat het bloembollenvak een slecht seizoen zal hebben. DEN HAAG (ANP) Van 1 sept. af zullen particulieren weer zelf ge schenkzendingen bloembollen naar fa milie of vrienden in het buitenland mogen sturen. Een pakket mag niet meer wegen dan drie kilo en per ontvanger mag slechts één pakket worden verzonden. De pakketten moeten eerst op een districtspostkantoor van de planten- ziektekundige dienst worden geïn specteerd. Verzending naar landen buiten Europa, naar Noord-Europa en naar West-Duitsland moet vóór 16 november geschieden, verzending naar andere landen in Europa voor 30 november. De Verenigde Staten. Canada, Noorwegen. Oostenrijk en de landen op het zuidelijk halfrond v«l- len buiten de regeling. verhüurt uit drang naar liefdadig heid, noch aan studenten noch aan iemand anders. Bovendien moet men rekening houden met de zeer sterk gestegen huurprijzen. Daarbij komt dat de levensstan daard ook voor de kamerverhuur der (kamerverhuurbedrijven) is ge stegen. Ook hij stelt en terecht hogere eisen. Dat is zijn goed recht: hij wil aan het verhuren van een deel van zijn huls verdienen. En dan is de prijs, die „de gemiddelde stu dent kan betalen, verre van hoog. Dat geven' öe 'corporaties, de ASVA en de Stichting Studenten huisves ting grif toe.' Het blad meent dat een niet ge ring aantal studenten de kamerver huurders nogal wat ergenis oplevert. In een slotbeschouwing leest men over de oorzaak van die 'er gernis': 'Laat thuiskomen, rumoeri ge feestjes, nachtelijk damesbezoek, laat opstaan, zodat de kamer niet of moeilijk kan worden onderhouden. Wij noemen, "aldus de redactie slechts enkele klachten en willen met deze opsomming niet bewe ren. dat alle studenten onaangena- fcne, lastige, rumoerige en weinig baat opleverende huurders zijn. Ze ker niet. maar er is zeer beslist nog altijd een stevig percentage van dit gehalte. Is het derhalve te verwon deren, dat er een zekere schroom bestaat om aan studenten te verhu ren.' DEN HAAG (ANP) De heer J. G. Suurhoff, lid van de Tweede Kamei (p.r.d.a.), beeft aanvullende vragen gesteld over de specialistentarieven voor nlet-zlekenfondsverzekerden, zulks In verband met de aangekon digde premieverhogingen van de ver zekeringsmaatschappijen. Reeds eerder, op 27 juni, had de heer Suurhoff hierover vragen ge steld aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Economische Zaken. Naar aanleiding van het antwoord op de toen gestelde vragen informeert de heer Suurhoff thans hoe de be windslieden tot de slotsom zijn ge komen. dat de 'totale kostenstijgin gen van de verzekeringsmaatschap pijen premieverhogingen wettigen". Het kamerlid vraagt voorts of ei geen aanleiding bestaat om gegevens over de ontwikkeling van de specia listentarieven te doen verzamelen. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse recherche stelt een onderzoek In naar de gedragin gen'van de uit Dortmund afkomstige Duitse toerist IV. Mühlbach, die er van wordt verdacht een hotel, een bedrijfsleider, een souvenirswinkel en de KLM te hebben opgelicht door het afgeven van ongedekte cheques in Duitse marken. In totaal is met de oplichtingen een bedrag van bijna 13000 mark gemoeid. De heer Mühlbach nam met zijn vrouw en vier kinderen op 1 augustus zijn intrek in een hotel in de om geving van de Munt. Op 3 augustus vertrok hij uit het hotei en uit ons land, zonder de hotelrekening te vol doen. In die tussentijd zou de toerist de hotetbedrijfsieider bewogen heb ben om hero /900,— voor te schieten tegen betaling van ongedekte cheques in marken op een Duitse bank. Met dergelijke cheques zou hij ook een souvenirs/aak in de buurt van het hotel voor 300 mark benadeeld heb ben. Ten slotte bleek dat de.Duitser met zijn gezin op 3 augustus per KLM vertrokken is-naar Montreal In Ca nada. De reisbiljetten voor het gezin waren betaald met waardeloze che ques. De recherche heeft contact opge nomen met de Canadese en de Duitse politie om meer van de ondernemende familie Mühlbach te weten te komen. Volgens de cijfers van het Cen- traal Bureau voor de Statis tiek zijn er in juni van dit jaar 1670 woningen méér klaar ge komen dan in juni van verleden, jaar. Dat Is een verheugend ver schijnsel, want ten gevolge van de strenge winter was de woning- produktie in de eerste maanden, van dit jaar sterk achtergebleven bij de toch al geringe produkti# van 1962. In het eerste kwartaal (januari, februari, maart) waren er rond 8700 woningen klaargekomen tegen 15.000 In het eerste kwar taal van 1962. De achterstand be droeg toen dus 8300 woiïtogen.Het tweede kwartaal (april, mei, juni) geeft een beter beeld te ziert» Toen kwamen er 23.339 woningen klaar tegen 19.676 in het tweët^e kwartaal van 1962. De achterstand^ was dus met 3.663 woningen ver minderd en nu bedraagt zij nog 4.650 woningen. Dat is nog heel wat. Maar als de produktie zich In dezelfde richting blijft ontwikkelen, mogen wij verwachten dat 1963 méér woningen oplevert Jan 1962 en dat de produktieweer boven d« 80.000 zal stijgen. Minister Bogaers kan dan In middels de nodige maatregelen hebben genomen om ervoor te zorgen, dat hij in 19«4 de 90.000 haalt. Daarbij zal hij dan teven» de samenstelling van het woningj* pakket moeten wijzigen. Want hfj mikt op 73 percent gesubsidieerde woningen en 22 percent vrije wo ningen. Maar uit de cijfers blijkt, dat zijn voorganger in de eerste helft van dit jaar nog 30 percent van de vergunningen aan de vrije sector heeft toegewezen. Dat gaat dus nu ook verande ren. Als minister Bogaers ten minste. om met dr. Vondeling t» spreken, kan wat hij wil. (Van een onzer verslaggevers) De ambassade van Zuidslaviü brengt haar grote dank over aan het Nederlandse Roode Kruis, andere or ganisaties en vele burgers en vrien den In Holland voor de spontane hulp en sympathiebetuigingen. Dit schrijft ons de Zuidslavische ambassade naar aanleiding van de hulpacties na de catastrofale aard beving in Skopje. SCHIPHOL (ANP) Het uit Hongarije afkomstige gezin Szakaly is na zet jaar in Neder land herenigd. Met een KLM-toestel uit Boedapest kwam gisteren op Schiphol aan dt 14-jarige zoon Andras, die door zijn ouders tijdens de Hongaarse opstand in 1956 moest worden achter gelaten. Het echtpaar Szakaly, dat thans in Oss woont, heeft alle mogelijks moeite gedaan om Andras naar Nederland te krijgen. De Hongaarse regering Het echter wat de emigratie toestemming betreft lang op zich wachten. Het echtpaar Szakaly heeft inmiddels de Neder landse nationaliteit gekregen. fTet is al vaak gebleken, dat het O- uiterst moeilijk is te voorspel len ln welk tempo de bevolking van ons land zal toenemen. Zelfs voorspellingen op korte termijn komen niet uit en het enige, dat wij op dit ogenblik met zekerheid kunnen zeggen, is dat ln het komende najaar de bevolking van ons land de twaalf miljoen zal overschrijden, In het contactorgaan van de stichting Welzijn en Bevolkings groei. genaamd Tal en Last, komen enkele beschouwingen voor over de vergrijzing die opnieuw de aandacht .vestigen op de. pro blemen die zich.-,voordoen .bil de voortgaande vergrijzing, van de bevolking.,. j'Ji-. In I960 was 53 percent van de bevolking van 20 tot 65 jaar oud. Deze zogenaamd produktleve groep moest met zijn arbeid ook de groep jongeren die 38 pércent van de bevolking uitmaakten en de groep bejaarden die 9 percent omvatte, van het nodige voorzien. Prof. dr. J. P. van Rooijen consta teert, dat het geboortencijfer in ons land uitermate langzaam daalt. Maar ten slotte zal er een evenwichtstoestand bereikt wor den, waarbij de jeugd 27 percent, de produktieven 57 percent en de bejaarden 16 percent van de be volking uitmaken. Dat ziet er niet zo ongunstig uit. Terwijl nu 53 percent produktieven voor de hele bevolking moet zorgen, zal er straks 57 percent produktieven zijn. "LTefc is echter nodig nu reed» •k-1 rekening te houden met de totaal andere manier waarop het nationale inkomen moet worden besteed. Als de groep jeugdigen terugloopt van 38 percent tot 27 percent, zal dat gevolgen hebben voor de omvang van de bestedin gen. Maar daarentegen, zo schrijft Ir. R. van Hasselt, zal de enorm» hoeveelheid ouden van dagen zon der twijfel een ernstig probleem gaan vormen, waar de verant woordelijke instanties nu reed* maatregelen voor dienen te nemen. Hij denkt aan het bouwen van meer bejaardentehuizen en ver zorgingsflats, aan het scheppen van mogelijkheden van licht werk en de gezondheidszorg voor de bejaarden. In feite schiet de samenleving nu al te kort ten opzichte van een zeer groot aantal bejaarden. Het zal Inspanning en offers kosten om ervoor te zorgen, dat de ach terstand niet zo groot wordt, dat d« toenemende gezondheid van on* volk een ramp zal blijken. De tegenwoordige en toekomstige S^rio™n<£erech«g<L?n van het Am sterdamse grafische bedrijf Cloeck en Moedigh kunnen zich verheugen over een enorme financiële meeval ler voor hun pensioenfonds. °*ff Jh9t algemeen niet be- bij de uitlotingen van pre mieleningen de winnaars zfjn van de i' fc van het paasloenfonds van Coeck en Moedigh ?50nMraethfi trou m=W<ng van by de jongste uitloting van de Premielening Amsterdam 1S5S (Van een cmzer verslaggevers) Alleen omdat zij oud waren en samen van 210 per maand moesten rondkomen, kwamen zij er af met een geldboete van f 25 en een week voorwaarde lijk ieder. Twee oude mensen, tegen wie de officier van Jus titie bij de Haarlemse politie rechter 100 plus een voor waardelijke straf van een maand had geëist wegens er gerlijke dierenmishandeling. Het waren de 63-jarige J. de G. uit Haarlemmermeer en zijn 64-jarige echtgenote. Zij moesten zich ver antwoorden omdat zij een mus m hun tuin hadden opgehangen aan de pootjes. Het vogeltje had ge ruime tijd aan het touw rondge fladderd en was ten slotte gestor ven. Volgens de vrouw haar man was ziek en kon niet voor de rechter verschonen was De G. met de mus komen aandragen. Hij had het diertje gevonden, dacht dat het dood was en wilde het aan de kat geven. Zijn vrouw meende ech ter, dat ze het beter als vogelver schrikker konden gebruiken. De rechter zomin als de officier ge loofde veel van dit verhaal over een schijndode mus. Zij hielden zich aan de verklaringen van ge- vUigeu, die een springlevende mus, angstig piepend aan een touw, had den zien rondfladderen. ..Het gaat alle perkon te buiten." zei de officier en de politierechter had er geen beter woord voor.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1