s zijn moeilijk te plaatsen PHILIPS I.V. 3 MAANDEN GRATIS! BE1116446 jOBPSffOOBHl Duitser hangt zich op in cel Chauffeur na bloedproef in arrest Twee auto's man °P dodelijk bekneld HELP MET DIT ETUITJE GRATIS UW RODE KRUIS Man rijdt oude vrouw aan en berooft haar Belgisch-Nederlandse expeditie naar pool Vrouw op trottoir uit jaloezie aangereden S709K3EMQHSÏRAÏIE 3Ê5&35SS Iers OTEM richt vennootschap op Jacht slaat op dijk in stukken Driejarig kind verdronken KAARTEN WEGGEWAAID: FIETSEN ONBESTELBAAR Zee slaat Duitse baders van bunker: met lijnen gered Bij rangeren onder wagon gedood Dr. Pos vertrokken HOT VHHE VOLK MAANDAG* 12 AÜGFÜ5TÜ8 29W PAGINA 8 l van een onzer verslaggeversj George Hendrik Breitners ruim een jaar geleden gevonden foto's blijken van weinig be lang te zijn voor de topografie van Amsterdam. Breitner was een dolle snap-shotter, die aan de lopende band snelkieken maakte van een onderwerp dat hem Interesseerde, doch zich weinig aantrok van het eind resultaat. 1. MEENT22-34 TEL116440 100 jaar Internationaal Rode Kruis! Koop nu een étuitje Hansaplast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor liet Kederlandsclie Roode Kruis. Zie raambiljetten bij apotheker en drogist jOUOSHOORKl r.CO C y.^ Zijn foto's waren, "beslist niet be doeld ah autonome kunstuiting maar dienden slechts als hulpmiddel bij het schilderen. Vooral zijn voor liefde voor Amsterdam-bij-slecht- weer, die zoveel heeft bijgedragen dan zijn geheel eigen stijl als schil der, heeft hem als fotograaf par- tengespeeld. Zijn foto's zijn door gaans ronduit slecht van kwaliteit. Tot deze voorlopige conclusie kwam de adjunct-conservator van het Gemeentelijk Archief, jhr. C. G. G. Queries van üflord na een maandenlange, maar overigens nog niet voltooide bestudering van het materiaal. Zoals wü reeds geruime tijd ge leden meldden zijn Breitners foto's naar schatting ruim tweeduizend stuks plotseling boven water ge komen en geschonken aan het Rijks instituut voor Kunst-historische Do cumentatie te Den Haag. Aangezien de foto's voor het me rendeel Amsterdamse stadsgezichten zijn van rond 1900 (die men in Den Haag uiteraard moeilijk kon thuis brengen) heeft het rijksinstituut con- tactafdrukken van de beschikbare negatieven doen toekomen aan het Amsterdamse archief. De adjunct-conservator tracht thans van elke foto vast te stellen waar hij is gemaakt. Vooral het fragmentarische in Breitners foto's maakt dit soms erg moeilijk. Een klein stukje van de Bank van Le ning, ver op de achtergrond zicht baar, maakte het bij voorbeeld mo gelijk een enorme serie van niets dan in een bouwput wroetende man netjes thuis te brengen: dit moest de bouwput voor de uitbreiding van het stadhuis zijn. Soms bieden ook een reclamebord op een deur (bij voorbeeld 'piano- rtemmer') en een bijbehorend huis nummer enig houvast. In de adres boeken van die tijd wordt dan opge toetst waar destijds de Amsterdam- te pianostemmers woonden. Als een adres te voorschijn komt met hetzelf de huisnummer als dat op de foto, weet men waar de plaat genomen Teel gemakkelijker te traceren waren de véle toto's die Breitnei maakte van het Holds: die moes- Advertentie IJM. OWESCWESaOOKPSSJB«.TELA«23 (Van een onzer verslaggevers) De. fietsen die zaterdag met de veerboot Oosterschelde van Ter schelling naar Harlingen zijn ge varen, kunnen voorlopig niet bij de eigenaars worden betorgd. De rijwielkaarten, die aan de fietsen hingen, zijn namelijk tij dens de overtocht door de regen doorweekt en vervolgens door de stormachtige wind van de rijwie len gerukt. In Het gangboord van de veer boot werden tal van kletsnatte rij wielkaarten gevonden. Het kan weken duren voor is uitgezocht welke fiets precies van wie is. (Van een onzer verslaggevers) Een 36-jarige Duitser, die in de nacht van vrijdag op zaterdag door de Amsterdamse politie was aange houden wegens poging tot diefstal uit een auto, heeft zie), in de loop van zondag in zijn cel op het hoofdbureau van politie opgehangen. De Duitser werd vrijdagavond door personeel van het bureau Leidsenlelti op heterdaad betrapt, toen hij op de Nassaukade bij de Kinkerstraat bezig was met het doorzoeken van een auto. Hij is toen overgebracht naar het hoofdbureau, waar hij ter beschik king van de vreemdelingendienst ge steld zou worden. De man heeft in zijn cel een reep van het laken, dat hem 's avonds was verstrekt afgescheurd. Deze lakens worden 's morgen weer inge nomen. Daar de man het keurig op gevouwen had ingeleverd, heeft men niet gemerkt, dat hij een strook had achtergehouden. DEN HAAG (ANP) Prinses Irene is zondagmiddag uit Italië in Neder land teruggekeerd in verband met haar studie. De Prinses zal een ge deelte van het kamp voor asthmati- sche kinderen, dat georganiseerd wordt door de stichting "Zilveren Jeugdcentra' in samenwerking met de Van Heemstrastichting op 'De Hunneschans' Nunspeet meemaken. (Van een onz&r verslaggevers) Een persoon werd zaterdagavond gedood en drie ernstig ge wond, toen op de Rijksstraatweg QuatrebrasBergum bij Ber- gum een volkswagenbusje met twee inzittenden en bestuurd door de 29-jarige J. P. uit Bergum in volle vaart tegen een kraanwagen botste. bij aankomst in het Diaconesscnrie- kenhuLs te Leeuwarden aan zijn ver wondingen overleden. De bestuurder van het Volkswagen busje, dat totaal vernield werd, werd met een kaakfractuur overgebracht, haar het ziekenhuis in Dokkum. Zijn maat, de 31-jarige F. de Lang uit De 31-jarige bestuurder van de kraanwagen en de 25-jarige fabrieks arbeider IJ. Greben waren pij fel geel zwaailicht bezig een auto uit de sloot te slepen. De 25-Jarige IJ. Greben raakte be klemd tussen de beide auto's en I* Advertentie I.M. Hansaplasl (Van een onzer verslaggevers) Een automobilist heeft zaterdag avond op de Ceintuurbaan in Am sterdam een 76-jarige voetgangster, mevrouw M. BeekFoelie, aangere den en de vrouw later beroofd van haar handtas. De man Is nog suoor- looe. Na de aanrijding, waarbij de vrouw op de grond viel, bleef de automobi list in zijn auto zitten. Omstanders wezen hem erop, dat hij op zijn minst het niet ernstig gewonde slachtoffer wel even kon helpen. De automobilist stapte toen uit en hood, eveneens on aandrang van om standers, aan de vrouw naar naar woning in de Gerard Doustraat te rijden. Even voorbij het opgegeven adres bleef de man staan. Mevrouw Beek stapte uit om naar haar enkels huizen verder gelegen woning te gaan. Op het moment dat zij naast de auto stand graaide de autobestuurder haar handtas, waarin een bedrag van 7,59 zat, uit haar handen, sloeg het portier dicht en reed weg. Kom je uit Den Haag, arriveer je stoffig in het vulgaire Amsterdam, artiest met een of ander kerniisorgel.die... Bodewijk! Kijk vóór je 1 stuit je nota bene op een ordinaire n Zie je; met Lodewijlc kun je nimmer op reis gaan. Gsen stap pet je tussen het vutgus of hij encannaBeert <S. zich ermee. Bodewijk nogmaals: kijk vóór jet a En nu hard doorlopent dan sijn we hem zó kwijt. Waarschijnlijk heeft hij «en daguerreotype van ons gemaakt. De hemel mag weten wie die onbehouwen kerel is/ ten zijn genomen uit het raam van rige passanten onder snelvuur. De schuilging. De drie andere foto's ArtL Dank z|j een foto van Breit- schilder voorloper van de heden- zijn veel beter, doch waren voor ner is ook een tekening van Israels daagse brutale persfotograaf moet Breitner waarschijnlijk minder in- daarbij achter zijn slachtoffer zijn teressant als studiemateriaalhet aangelopen en ze van meerdere kan- drietal toas er zich waarschijnlijk ten hebben geattaqueerd, hetgeen zeer van bewust dat het op de kiek waarschijnlijk wel enige wrevel be- ging. thuisgebracht: zowel foto als teke ning werd 'genomen' vanuit een hoog punt op de hoek van de He rengracht en de Gasthuismolensteeg, Woonde hier misschien een weder- werkstefflgde, zjjdse vriend van beide schilders? Breitner maakte ook roto's uit de omnibus (by voorbeeld op de Haar lemmerdijk en het destijds nog zeer landelijke Leidsepieln). Naast de bouwputten en trekkerspaarden wa- Een grappig voorbeeld .van deze 'filmische' werkmethode is de foto- Deze wat kwajongensachtige pren ten van een amateur, die de moge lijkheden van een nieuw medium uit probeert, zijn misschien wel het leuk ste uit Breitners produktie. Op het stuk van de wat meer geacheveer de fotografie die bestond in deze dagen wel degelijk! wordt by met «tukken geslagen door Jacob ren spelende kinderen zijn geliefde J? vam enkele reizigers bij het onderwerpen. Centraal Stationdie wij hierbij pu- -■ bliceren. De inleidende foto (die wH i? Jordaan maakte hij zoveel niet reproduceren) toont een zwar- wiens enkele jaren geleden snap-shots dat men hem als het wa- te vlek, waarachter de man-met- gevonden foto's een pronkstuk vor- °iP 5 vo!S®?- ^blhoed plotseling opduikt. De vlek men van da collectie in het gemeen te? ,w%a™h<Wvk veroorzaakt door te-archief. Maar Olie was ook een ter een oostakel en nam hij wiUekeu- het obstakel waarachter de fotograaf totoeraat en eéén sehiider (Van een onzer verslaggevers) Twee Duitse badgasten zijn zondag middag overdekt met wonden voor de kust van Texel uit zee gered. De mannen, afkomstig uit Frankfort, waren bij vallend water gezwommen naar een bunker, die ruim honderd meter uit de kust in zee iigt. Ze wilden om de bunker heen, maar op de terugtocht bleek de stroom hun te machtig. De badgasten klommen op de bunker. Zij werden evenwel door hoge golven herhaaldelijk in zee geslagen, waarbij zij vrij ern stig letsel opliepen. Het publiek op het strand meende, dat de Duitsers zich telkens voor de grap in zee lieten rollen. Toen ze na een half uur in paniek om hulp begonnen te roepen, gingen twee redders en de vrouw van een van de Duitsers met lijnen in zee. Met behulp hiervan konden de twee bad- gasten worden gered. Houders van oprichtersaandelen van de OTEM, de Onafhankelijke Te. levlsle Exploitatie Maatschappij N.V., hebben besloten de activiteiten voor Invoering van reclametelevisie onver kort voort te zetten. Het streven zal thans in de eerste plaats gericht zijn op een bundeling van krachten die reclametelevisie voorstaan. Naar de mening van de OTEM ver dient het aanbeveling deze samen werking vaste vorm te geven binnen een voor dit doel in het leven te roe pen stichting. De aandeelhouders.hebben besloten tot oprichting van de vennootschap over te gaan. Op voorstel van de voorzitter van het werkcomité, prof. dr. J. R. M. van den Brink, werd besloten tot de volgende samenstel ling van de raad van commissarissen dr. C. F. Karsten, voorzitter, drs, W. J. Claus, air. J. C. S. Nijenbandring de Boer, "W, Fluijgers en mr. D. J. Veegens. De besprekingen die moeten leiden tot samenwerking met andere groeperingen, zullen worden gevoerd door dr. C. F. Karsten en mr. C. A, Steketee. DrtèSums, OtS in" het busje beftlenitf en kon pas worden bevrijd, nadat de. kraanwagen het in elkaar gedeukte busje had losgewrikt. De bestuurder van de kraanwagen: de 31-jarige J. Wempe had een' hoofdwond en een shock. De bestuurder van het busje was; onder invloed. Na een bloedproef is hij in arrest gesteld. Het echtpaar G. D. van do Horst—van Capelle uit Ingen is gis teravond bij een auto-ongeluk te ln4 gen om het leven gekomen, i De personenauto, waarin het echiH paar zat. werd door een vrachtwagen' met aanhanger in de flank gegrepen) en totaal vernield. De 52-jarige mevrouw Van de Horst overleed ter plaatse. Haar echtgenoot is ïn de afgelopen nacht in het ziekenhuis te Tiel overleden. HIJ was bijna 56 jaar oud. Tijdens rangeerwerkzaamheden op het haventerrein van de Staats mijnen in Stein is zondagmorgen de 59-jarige Hubert Baltus uit Maas tricht onder een wagon terechtgeko men. De heer Baltus was vrijwel on middellijk dood. Op de Slinge bij de Zulderbe- graafplaats te Rotterdam liep gister avond om half negen de 72-jarige L. J. de Bruin uit het bejaardencentrum De Nachtegaal tegen een bromfiets. De oude man sloeg met het hoofd tegen de weg. Kort nadat hij naar het ziekenhuis Dijkzigt was overge bracht. is hij overleden. m De 35-jarige mevrouw Greiner uit Mühlheim (W.-Duitsiand) is zon dagmorgen in het Julianaziekenhuia in Veenendaal aan haar dinsdag bij een verkeersogneluk opgelopen ver wondingen bezweken. Mevrouw Grei ner, haar echtgenoot, een grootmoe der en vier kinderen waren verleden dinsdag betrokken bij een zware aan rijding op de weg UtrechtArnhem. Een dertienjarig zoontje werd daar bij op slag gedood. Aan zijn verwondingen bezwe ken is ook de 57-jarige L. Lucas uit Den Haag. De heer Lucas schoot vrij dagavond met zijn auto door de arid-) dehberm op rijksweg 4 a bij Leider-j dorp. Hij slipte en kwam op da ande-i re rijbaan terecht. Zaterdagavond overleed bii. In het WUhelminagas thuis te Amsterdam is zondag overleden de) S2-jarige Amsterdamse havenarbeider1: W. C. Koppenberg. Toen hij vrijdag: zonder richting aan te geven in dej Tasmanstraat plotseling afsloeg werd) hij op zijn bromfiets door een hem' achteropkomende motor aangereden,' EMMELOORD (ANP) Het nieu we motorjacht van de heer G. Boelf- sema uit Schiedam is zaterdagavond op de dijk van de Noordoostpolder geslagen en vergaan. De eigenaar, zijn vrouw en twee kinderen konden zich druipnat op de dijk In veiligheid stellen, zy kregen bij een boer droge kleren. Het jacht kreeg met de haven van ürk in zicht omstreeks zes uur des avonds motorpech. De schipper wierp zijn anker uit, doch dit kreeg geen houvast in de bodem. Onder de stormachtige wind dreef het scheep je 2 km zuidoostelijk van Urk op da basalblokken van de dijk, waarbij het aan stuurboord verbrijzeld werd. De eigenaar was verzekerd. HEERLEN (ANP) Tijdens ran geerwerkzaamheden op het haventer rein van de Staatsmijnen in Stein is zondag de 59-jarige Hubert Baltus uit Maastricht onder een wagon te rechtgekomen. De heer Baltus was vrijwel onmiddellijk dood. Generaal Song Jo Sjang, voorma lig premier van Zuid-Korea, is zon dag gearresteerd. Enkele dagen gele den had hij in een open brief kri tiek geleverd op generaal Park Sjoeng Hce, de voorzitter van de aan de macht zijnde militaire jun ta, die hy ervan beschuldigde zich tot president te willen laten verkie zen om aan de macht te biyven. UTRECHT (ANP) Een Belgisch- Nederlandse expeditie zal begin vol gend jaar naar de Belgische basis Koning Boudcwjjn op de Zuidpool vertrekken om een veelomvattend wetenschappelijk waamemingspro- gramma uit te voeren. De groep be staat uit negen Belgen en vier Ne derlanders. De Nederlandse deelneming wordt voorbereid door de commissie voor het antarctisch onderzoek van de Ko- ninkiyke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, die speciaal in het leven is geroepen om samen met het Belgisch antarctisch comité een nieuwe zuidpoolexpeditie te organi seren. In de Nederlandse zuidpool- commissie hebben zitting ir. C. J. Warners, de hoofddirecteur van het KNMI in De Bilt, prof. dr. J. Veld kamp, directeur van de afdeling ge ofysica van het KNMI, prof. dr. C. de Jager van de rijksuniversiteit in Utrecht en kapitein ter zee VV. Langcraar, de chef hydrografie van de Koninklyke Nederlandse Marine. De stichting voor zuiver wet en- schappelijk onderzoek zal de gelden, 650.000 gulden, fourneren. De Bel gische bydrage is ongeveer twee maal DAGELIJKS VAN WTOT10UUR Advertentie IM. GEBOUW "ATRIUM" KAREL DOORMANSTR. 143 GEBOUW "SPES" D ORDTSESTRAATWEG 25-27 (Van een onzer verslaggevers) De dertigjarige kantoorjuffrouw C. 3. S. heeft zaterdagavond in de Le pelstraat bij de Weesperstraat te Am sterdam de 22-jarige buffetjuffrouw 3. P. Kramer, die op liet trottoir liep, opzettelijk met haar auto aangere den. Zij deed dit volgens de politie uit jaloezie, omdat het slachtoffer een verhouding had met baar vroe gere vriend. De buffetjuffrouw kwam bovenop de motorkap terecht en viel daarna op straat. Zij liep echter vrijwel geen letsel op. De kantoorjuffrouw reed na haar daad naar haar woning In de Utrechtsestraat Toen de politie haar daar korte tijd later kwam halen, bleek zij achter de deur op da grond te liggen, vrijwel buiten kennis. De agenten constateerden dat zij een grote hoeveelheid slaaptabletten had ingenomen. Nadat de maag van de vrouw in het ziekenhuis wasi<S, K j DJ overgebracht naarst SCHIPHOL (ANP) Na zestien Jaar in Den Haag zijn land te hebben vertegenwoordigd heeft mr. dr. R.H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname, zaterdag ons land verla ten. Als opvolger van de Nederlandse ambassadeur in Cuba. do heer G. W. Boissevain, die de pensioengerechtig de leeftijd heeft bereikt, gaat hij thans in Havanna de belangen van het hete koninkrijk behartigen. zo hoog, terwijl België bovendien in strumenten ter waarde van ongeveer 400.000 gulden beschikbaar stelt. De leiding van en de verantwoor delijkheid voor de expeditie berusten bii de Belg Cabes, die voorzitter is van het overkoepelend orgaan. (Van een onzer verslaggevers) Zondagmiddag omstreeks half twee is in de Roer by Roermond de drie jarige Rudi Starman verdronken. Het kind was met een broertje van vier jaar langs de waterkant aan het spelen. Hierbij schoot de jongste van de twee kleuters in de rivier. Toen de ouders, die dicht by de Roer wo nen, op het geschrei van het andere jongetje kwamen toelopen, was de kleine Rudi onder water verdwenen en door de sterke stroming meege voerd. De hulpverleningsdienst van de Roermondse brandweer heeft het kind later 200 meter verderop uit het water gehaald. Het was inmiddels overleden. De 35-javige heer P. Rooyackers uit Nuenen is in het meer bh Zeil am See (Oostenrijk) verdronken. De heer Rooyakkers nam deel aan een groepsreis. Hy was ongehuwd. Het stoffeiyk overschot is door duikers geborgen. Voorbijgangers en politieagenten hebben xondagnacht het stoffeiyk overschot van de 34-jarige Lamber- tus Goosxens, e cnchauffeur uit de De Kuyterstraat in Nijmegen, uit de Paviljoensgrach t in Den Haag opgedregd. De man was kort tevo ren te water geraakt. Twee voorbijgangers hadden een plons in het water gehoord. Toen zij op het gelui dafgingen, zagen zy een man in het water, die zwembewegin- gen maakte. Kort daarop verdween do man onder water. De mannen waarschuwden de politie. Toen de drenkeling gevonden was, is nog kunstmatige ademhaling toegepast, Door het Instorten, als gevolg van zware regenval van een vier-ver- diepmgsgebouw in Bombay, zyn zon dagmorgen acht mensen gedood en zeven gewond. Een honderdtal men sen is dakloos geworden.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1