KOSTEN HOUDEN BESCHERMING TEGEN Met angst in het hart over veilige' autoweg onnen met examen theoretisch deel Andere voorzieningen in knel, vreest ANWB Drie gezinsleden bij om en Het Vrije Volk Stopverbod op Rhenense Nude Nieuw schip voor HSM Politie zat op verkeerd spoor zó lekker zó gezond Zwolle tegen m Duits meisje in zee verdronken Züid'Afrika Voorrang J. 75.000 aanvragen voor rijbewijs in juli Zes maal veiliger Wegmisbruik Minimumsnelheid Goed beter Dertien kilometer vangrail besteld Zweed gedood Regering was tegen kustboulevard met versgebrande "hazelnoten, roomcaramel en yollemelk chocolade in Surinaamse minister naar Duitsland Man dodelijk door stroom getroffen HST VRIJE VOLK DINSDAO 13 AtJGUSTCS 1M£ PAGINA 3 UTiddenbermbeveiliging vindt men op heel enkele plaatsen, op onze auto- I Hier is sprake van een verhoogde cementen middenberm, zodat het gevaar Inegen. Zo zijn er vangrails geplaatst op de toeleidingen naar het aquaduct van in zachte grond wegzakken toch al niet aanwezig was. yoK terzxjae van In de Haarlemmermeer, waar tromoens ook een anti-verblindingshek staat. de autoweg zijn hier vangrails geplaatst, die men op as jota met kan tien. (Van onze verkeersredacteur) Gisteren is het Centraal Bureau afgifte bewijzen van Rijvaardig heid ertoe overgegaan het theoretische deel van het rij-examen schriftelijk af te nemen. In het buitenland kent men cüt systeem 'reeds algemeen. Voordeel van het schriftelijke examen is tijdwinst voor de exami natoren, terwijl het ons toeschijnt dat- ook de kandidaten het systeem ais rustiger zullen ondervinden dan de ondervraging door de exami nator. Hoewel de heer H. M W. Wester- laken, directeur van het bureau te Rijswijk reeds enige jaren geleden het denkbeeld heeft gekoesterd tiental len kandidaten tegelijk het theore tische examen te laten doen in grote zalen, is het zover nu nog niet. Men neemt telkens twee kandidaten, waarvan de een reeds het praktische gedeelte heeft gedaan en de andere nog moet afrijden. Op deze wijze spaart men telkens voor althans een kandidaat de dertien minuten die het theoretische gedeelte duurt. Be kandidaat krijgt een gedrukte lijst met antwoorden op vragen, waarbij hü als gold het een quiz, een kruisje moet zetten voor wat hem het goede antwoord dunkt. Hij mag zich per vraag eenmaal vergissen, het kruisje doorhalen en het opnieuw zetten bij een ander antwoord. Gehandhaafd blijft, dat de exami nator onmiddellijk na het examen aan de kandidaat meedeelt of hij is geslaagd, ja dan neen. Voor degene die na de theorie moet afrijden in stede van vóór de theorie, geldt dat de examinator het schriftelijke werk pas ieest na de rijproef. Hij kan dan op geen enkele wijze vooringenomen zijn bij het rijden. Hoe nodig het Is tijd te winnen, blijkt overdiudelijk uit de nog steeds stijgende aantallen kandidaten. Dit jaar juli is een record gevestigd met 75.000 aanvragen. Vorig jaar Juli was het cijfer nog ruim 40.000, zodat er bijna sprake is van een verdubbeling. Men verwacht, dat dit na de vakan tiemaanden nog zal stijgen. Het Centraal Bureau werkt nu met ver over de driehonderd examina toren in het hele land. die een acht urige werkdag hebben bij een vijf daagse werkweek. Tussen tien en vijftien kandidaten per examinator per dag is geen zeldzaamheid. Het staat voor het bureau wel vast, dat iedere aankoop van een auto Jn een gezin, drie of vier aanvragen voor een rijbewijs meebrengt. Want niet alleen het hoofd van hefc gezin wil het stuur nemen, moeder de vrouw wil het dikwijls ook en de kinderen «oven. de achttien willen het zeker. Meestal is een cursus autoriiles het geschenk op de achttiende verjaar dag van zoom of dochter. Niet steeds hadden de examina toren gisteren reeds een duo voor zich. Het stelsel moet nog doorwer ken, maar uiteraard is men er bij het CBR te Rijswijk erg blij mee. De kosten van de beveiliging van de middenbermen waren voor de overheid tot nu toe mede een argument om niet te bard van stapel te lopen. Maar kan men tegen de prijs oppo neren als het gaat om zo'n dodelijk ernstige zaak als die van de onveilige autowegen? Wij geloven dat dit zeker niet kan als die prijs helemaal niet zo verschrikkelijk blijkt te zijn. Vangrail aan belde kanten in de middenberm, zoals men het ziet op de Bundesautobahnen, kost veertig gulden per meter. Rekent u dus maar uit hoeveel dat wordt op vijfhonderd kilo meter autoweg. Twintig miljoen. Is twintig miljoen veel? Wij durven zeggen dat het minder dan niets is. Tenminste minder dan niets in de orde van grootte die geldt hij wegwerk. Be autoweg zelf kost ons in het gunstigste geval een half miljoen per Silometer. Bat is dus vijfhonderd gul den per meter, maar dan moeten wij Dok wei bouwen op de beste zand grond. In de meeste gevallen is het drie miljoen per kilometer en in het drassige gebied van Rotterdam, loopt dat op tot vele miljoenen meer. Maar laat ons door de bank reke nen op drieduizend gulden per strek kende meter. Is veertig gulden voor een voorziening'die dodelijke onge lukken kan keren dan veel? Wie durft daar ja op zeggen? Terwijl wij een wegennet hebben gebouwd dat ban wedijveren met al les w-at men verder ziet in Europa terwijl de cijfers uitwijzen dat spe ciale autowegen zes maal veiliger zijn dan andere, rijden wij toch over onze prachtige verkeersbanen met angst in het hart. Het kan ieder ogenblik voor elk onzer raak zijn en wij kun nen er niets aan doen. Wij kunnen zoveel mogelijk weg blijven van de inhaalstrook die het gevaarlijkst lijkt te zijn omdat hij het naast aan de middenberm ligt, maar eens moeten wij toch passe ren, wil het verkeer niet afzakken tot een peil dat niet bij de autoweg behoort. Wij kunnen autowegen mijden (en er zijn er reeds velen die dit doen), maar vaak zullen wij met een hoog gemiddelde en zoveel mogelijk di- rekt naar ons doel willen en moeten. Dan rijden wij weer langs de ber men des doods. Met een onzeker ge voel dat in het verkeerswezen mag worden gekenmerkt als hoogst scha delijk! Automobilisten en vooral de ongeroutineerde maken ongeloof lijke fouten. Het juiste gebruik van de autoweg in het bijzonder schijnt nog wel aan negentig percent van het rijdende korps te moeten worden bijgebracht. De misbruiken bij invoegen, uit- voegen, inhalen, op de vluchtberm vluchten en het doeltreffend profijt trekken van het wegoppervlak, zijn verbazingwekkend en ergerlijk. Het gedrag van constant links rij dende Duitsers die rechts passeren uitlokken, vergroot de ellende. Men kan rustig zeggen, dat het de automobilisten zelf zijn. die stads straten en buitenwegen ten dele on bruikbaar en zonder noodzaak ge vaarlijk maken. Het nut van driestrooksrijbanen ter. weerszijden van de middenberm het nut van de modernste wegen dus, weten zij met volharding te reduce ren door de rechtse strook niet te gebruiken. De veiligheid van invoeg- stroken weten zij feilloos te sabote ren, ook al zijn die invoegstroken lang genoeg, ook al hebben die in voegstroken een voortreffelijk plavei sel. Borden, bakens en aanwijzin gen weten, zij effectief te negeren, ook" al staat er een hele reeks van. Tegen het gruwelijke misbruik van wat de techniek aan goeds wist te scheppen, schijnt geen kruid gewas sen en voor het nuttig gebruiken van wat miljarden heeft gekost, schijnen velen niet te voelen. Maar niettemin, maar niettemin, zouden wij iets willen doen aan die middenbermen. Opdat althans on- schuldigen niet ten offer vallen. Minlmamsnelheid en het verban nen van twee wieiers van de auto wegen lijken ons maatregelen die dan noodzakelijk moeten samengaan met wat men technisch onder neemt. Want treuzelaars op autowegen no pen tot dikwijls geïrriteerd uitge voerde inhaalbewegingen en de inhaalbewegingen zijn het waaruit de berm?ftta,atx.ofenvoortkomen. Scoo- Op het stuk van de middenber men is de ANWB terughoudender dan men zou vermoeden. De Ko ninklijke Nederlandse Toeristenbond wil uiteraard wel een oplossing en zonder tijdverlies door uitvoerige experimenten, maar vreest dat er dan van andere voorzieningen wel eens minder zou kunnen terechtko men. De heer A. G. M. Boost, direc teur Wegen en Verkeer van de Bond, heeft ons er nog eens aan herinnerd dat de ANWB in de eer ste plaats een zwarteplekkenfonds wil, een pot waaruit verbeteringen kunnen worden betaald voor de meest beruchte plaatsen in ons ver- kcersnel. Akkoord, maar zijn onze midden bermen niet één zwarte plek? De ANWB heeft het aanvankelijk willen zoeken in heel brede midden bermen, zobreed .bij voorbeeld als op de nieuwe Zuiderzeestraatweg, waar zij soms uitlopen tot vieren twintig meter, dat is zesmaal de breedte van de normale midden berm op onze autowegen. Maar voor de bestaande wegen baat dit niet. Nu de onrust zo groot is, zou men kunnen denken aan een Noodklok vergadering, zoals Edo Bergsma in 1925 heeft bijeengeroepen toen er nog geen enkeie autoweg bestond en de regering niet actief was. Die Noodklokvergadering heeft toen de stoot gegeven tot. onze moderne we genbouw. Dergelijk initiatief zal de ANWB ditmaal niet nemen. Maar men ziet wel met genoegen dat de publieke opinie zich meer en meer roert. Inmiddels heeft Directie Utrecht van Rijkswaterstaat het plaatsen van dertien kilometer vangrail op Rijksweg 13 tussen Plein Ouden rijn en de' provinciegrens bU Woerden aanbesteed. Laagste In schrijver was 'een Rotterdamse firma met een bedrag van 557.500 solden. Deze firma vraagt dus een prijs van tegen de drieënveertig gulden per meter. Een 'close-up' van olifantsdraad op ten viaduct in Haarlemmermeer. Tot nu toe heeft Rijkswaterstaat dit de beste beveiliging gevonden. De Koninklijke Nederlandse Auto mobielclub heeft zich dit voorjaar al uitgesproken over de midden bermen, In het eind mei uitgebrachte jaar verslag leest men: 'Het is meer dan tijd voor concrete stappen. Het perfecte is prachtig, maar het goe de is soms beter! Middenbermbe- veiliging is duur. De opbrengsten van het wegverkeer geven echter een zeker recht op deze noodzake lijke maatregel.' In hetzelfde verslag noemt de KNAC een minimumsnelheid op autowegen niet alleen noodzakelijk voor de regelmatige doorstroming, maar ook ter vermijding van onno dige passeerrisico's. Ten slotte heeft de StichtingWe- tenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid, die sinds een half jaar in Den Haag werkt, een werkgroep gevormd, speciaal voor de midden bermen. ters en motorfietsen blijven zo dik wijls onzichtbaar achter lange vrachtautocombinaties en het lijkt ons voor de veiligheid van hun be rijders van zo eminent belang als zij de grote rijbanen zouden kunnen, mij den. Ten slotte zijn wij niet in Enge land. waar iedere chauffeur door handbewegingen de ander duidelijk maakt wat hij gaat doen. Er zijn uitlatingen die doen ver onderstellen dat de nieuwe bewinds man op Verkeeren Waterstaat de dodelijke ernst van de zaak gaat inzien. Moge de neerslag daarvan ons de derde dinsdag in september worden gepresenteerd in forse cij fers. Want niemand maakt ons wijs dat die veertig gulden per meter of nog iets meer in de miljoenennota niet zouden zijn in te voegen. Rail, draad, walletje of heg van stugge heesters, als er maar iets komt. En spoedig. (Van een onzer verslaggevers) De minister van Verkeer en Water staat heeft een stopverbod af-ekon- digd voor de Rhedei'se Nu: de rijksweg tussen Rhenen en Vin, i- gen. waaraan talrijke boomgaarden zijn gelegen en waar vele automobi listen hun wagens aan de kant van de weg plaatsen om in de boomgaar den vruchten te gaan eten. Dit par keren bracht het verkeer op deze drukke weg in gevaar. Vele wegge bruikers die het verbod negeerden, hebben al een proces-verbaal uitge deeld gekregen. Ter gelegenheid van de elfde herdenking van de revolutie van juli 1953 zijn in Egypte vijfduizend ge vangenen. die meer dan de helft van hun straftijd hadden uitgezeten, in vrijheid gesteld, aldus heeft 't Egyp tische Ministerie van Binnenlandse Zaken meegedeeld. AMSTERDAM (ANP) De NV Hol- Iandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam heeft opdracht gegeven tot de bouw van een zusterschip van het in augustus 1962 door haar in dienst gestelde m.s. Texelstroom (800 brt.). Dit schip is door zijn gespeciali seerde inrichting uitermate geschikt voor het vervoer van gepalettiseerd* lading en containers. De nieuwe een heid zal worden gebouwd op een dochteronderneming van Verolme's Verenigde Scheepswerven in Noor wegen. Men hoopt het schip in de loop van augustus 1964 aan de vloot, dl# geregelde diensten op Britse havens onderhoudt, toe'te voegen. (Van een onzer verslaggevers) Drie inwoners van Tilburg, de 43- jarige directeur van hotel Riche E. Pigmans, zijn echtgenote mevrouw K. PigmansMathijssen (45 jaar) en hun zoon Wim (17 jaar) zijn gis teren bij een verkeersongeluk in Frankrijk om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks tien uur in het departement Haute Mame dicht bij de plaats Couzon-sur- Coulogne. De heer Pigmans reed bij een inhaalmanoeuvre in een onover zichtelijke bocht tegen een kraan wagen van de Franse spoorwegen. De heer en mevrouw Pigmans en hun zoon Wim waren op slag dood. De 15-jarige zoon Richard liep zeer zware verwondingen op en werd op-' genomen in een ziekenhuis in Lan- gres. De familie was op de terugweg van een vakantie in. Spanje en werd vandaag in Tilburg terug verwacht. Bij «en ernstig verkeersongeluk in Tilburg werd gistermiddag een Zweedse architect gedood, terwijl zijn vrouw, vier kinderen en een tankauto-chauffeur werden gewond. De vrouw van de ovrleden Zweed se architect Lara F. Westman (27 jaar), mevrouw Westman—"Reeks (25 jaar) verkeert in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde gistermiddag op het kruispunt van de ringbaan oost •n de ringbaan zuid te Tilburg. De Zweed wilde met zijn Volks wagen de ringbaan oost oprijden, maar gaf daarbij geen voorrang aan een tankauto. _De chauffeur van deze auto. H Baars uit Oud-Beijeriand, tracht1"" tevergeefs een botsing te voorkomen" De personenauto werd geheel vernield' De tankauto kwam bij zijn ontwij- kingsnianoeuvre tegen een stilstaande vrachtauto, die aan de voorzijde werd ingedrukte. De chauffeur van de vrachtauto liep slechts enkele schrammen op. De heer Baars kwam er minder goed af. Hij brak een pols. De Zweedse familie, onder wie twee meisjes en twee jongens van twee tot zeven jaar, was na een bezoek aan Engeland op thuisreis naar Zweden. Volgens „Tass" is te Moskou een documentaire film voltooid, waarin een aantal Sowjet-generaais ten to nele wordt gevoerd, „die hebben ge holpen bij de opbouw van het rode leger". (Van onze pariementsredactle) Dr*. Gijzeis, de onlangs afgetreden staatssecretaris van Economische Zaken, heeft zich kort voor zijn af treden tegen de aanleg van een kust- iweg tussen Hoek van Holland en jDen Helder gekant. Tijdens het mondelinge overleg dat hy met de Tweede-Kameroom--, missie van Economische Zaken heeft gehad over de nota over het toeris me, heeft hU gerefereerd aan het rapport 'recreatieruimten in Neder land' van de rijksdienst voor h*t na tionale plan, waarin aer itslui- ting van de stranden A«v*(r aan dacht is besteed. Dit rapport wijst e«n doorlopende •kustweg at omdat de gewenste diver siteit van het strandgebruik ,drukke en rustige stranden vetnft «msHg *o* woeden verstoord. AMSTERDAM (ANP) Inspce- teur G. J. Toorenaar van het poli tiebureau Warmoesstraat te Amster dam, trok een zeer sceptisch ge- zlch, toen hy gisteren de mel ding kreeg dat drie Engels spreken de jongemannen bij de Twentsche Bank In de Spulstraat vijftigduizend Engelse ponden wilden omwisselen in een half miljoen Nederlandse guldens. „Wij vertrouwen het zaakje niet," zo zei de man die dit namens de Twentsche Bank' telefonisch aan de •politie meedeelde. Inspecteur Toorenaar vertrouwde het ook niet. Eerlijk gezegd geloofde hü er niet erg In. Maar na alle be richten over de Engelse tretaroof moest de politie wel de nodige voor- zorgsmaatre»-Ien nemen. Een 5X8- auto spoedde zich met loeiende si rene naar de bank en binnen enke le minuten kwamen daar ook de heer Toorenaar en enkele van zijn rechercheurs. Toen bleek dat men bij de Twentsche Bank van niets wist. Het telefoontje was kennelijk afkomstig van een 'grapjas', die ook wel aan de Engelse trednroof ge dacht zal hebben toen h(] de politie belde.. Advertentie I.M. (Van een onaer verslaggevers) Bewoners van flatgebouwen fa Kwolie hebben hefc gisteren niet ge makkelijker gekregen. Vrijwel all melkslijters hebben besloten de trap pen van de flats niet meer te beklim men. Dit is gebeurd nadat de klan ten. van de Coöperatie Samenwerking bij de Zwolse Melkverkopers Bond rijn gevoegd. 'Ze profiteren van hun monopolie positie, Er is geen concurrentie meer van de Coöperatie en nu bezorgen ze niet meer', zeggen sommigen. De heer H. v. d. Berg, behorende tot een. groep van drie slijters, die de klanten schriftelijk van hefc be sluit op de hogte heeft gesteld, zegt echter dat dit niet het geval is. 'Wanneer de Coöperatie er niet mee zou zijn opgehouden, was ik er óók mee gestopt. Het is niet te dóen. El ke dag moet ik over 1600 treden in vier uur tijd. De eedste dag heeft voor hem geen al te grote moeilijkheden opgeleverd. Er waren tien klanten, die niet naar beneden kwamen. Anderen hadden de zaak geïmproviseerd. Van vier hoog werd dan aan een touw een tas om hooggetrokken, gevuld met melk en andere produkten. De Zwolse huisvrouwen wachten in «panning af, wat de kolenhandelaren gaan doen, die ook al eens pogingen hebben aangewend om de kolen niet meer naar boven, te hoeven sjouwen. Al eerder in 1958 wilden de melk- blijters de trappen niet meer op. Toen waren de moeilijkheden nog zo groot dat men toch besloot de flatgebou wen te blijven beklimmen. (Van een onzer verslaggeei^ters) In de zee bij Kijkduin is gister middag tegen drie uur een vijftien jarig Duits meis je. Dia Brandenburg uit Krlije verdronken. Het meisje zwom te dicht bij de golfbreker en was in een mei terechtgekomen. Haar buurmeisje Leonor - Kopij- ciok (14) en de Duitser Benhard Siedei uit Kölnbac'ii. die de meisjes te hulp was gekomen, werden door agenten van het stranddetachement van de Haags-.- politie gered. Ula en Leonore, die met de fantin# KopiJciok op tic camping Ocken- burgh logeerden, waren ondanks de ruwe zee gaan zwemmen. Toen zij in moeilijkheden raakten, probeerde de 36-jarige Bemhard Siedei uit Köln- bach hen uit het water te halen. Leonore greep hem echter zo heftig hij de keel. dat hij zelf dreigde te verdrinken. Hij moest het meisje los laten. Hoofdagent Kaa! van het strand detachement heeft daarop het meisje van de verdrinkingsdood gered. De heer Siedei werd door de agenten Radder en Schuring gered. Beiden werden naar het Rode-Kruiszieken huis gebracht Het stoffelijk overschot van Ula •Brandenburg is drie uur later aange spoeld. V- tJL SCHIPHOL (ANP) Op doorrel» naar Hamburg heeft de Surinaamse minister van Sociale Zaken, de heer J. P. 8. Kraag, gistermiddag op Schip hol meegedeeld, dat hij van Duits# particuliere zijde aanbiedingen heeft ontvangen voor financiële steun voor de Surinaamse volkswoningbouw. Dat Suriname zich niet in de eerste plaats tot Nederland wendt voor hulp bij de financiering van haar wonin gen, kom', omdat Nederland Suriname teeds bij zijn algemene ontwikkeling steunt, nl. bij de financiering van het tienjarenplan, waarvan de woning bouw een onderdeel vormt Geen land ter wereld doet zo veel voor de gekleurde bevol king als Zuid-Afrika.' Dit heeft de scheepsbouwer c. Verolme gezegd bij de tewaterla ting van een schip voor een Zuid- afrikaanse maatschappij. Het is best mogelijk, dat de he1"* Verolme gelijk heeft. Maar daar mee is dan nog maar weinig ge zegd. Er is namelijk voldoende be kend geworden om de stelling van de heer Verolme aan te vullen met: 'Geen land ter wereld doet zoveel tegen de gekleurde bevol king als Zuid-Afrika.' En dat ts nu juist wat die gekleurde bevolking en de overgrote rest van de wereld tot verzet drijft. Uit het compliment dat de heer Verolme aan de Zuidafrikaanse regering meent te geven, blijkt trouwens al dat de toestand in Zuid-Afrika zacht gezegd niet deugt. Als in een land een klein deel van de bevolking'zoveel doet' voor het grootste deel, dan houdt dit In, dat het grootste deel uit tweede- (en in dit geval derde- of .vierde-irangsburgers bestaat. De kleurlingen in Zuid-Afrika worden als onvolwaardiger) be schouwd, zoals honderd jaar ge leden een kleine leidende groep de werkman als een onvolwaar dige beschouwde, TTet Is een afschuwelijke ver- J-J- gissing, te menen, dat een groep duurzaam in een toestand van onmondigheid berust. Dat was hefc honderd jaar geleden al, toen de klassemaatschappij enhet kolonialisme nog als normale toe standen werden beschouwd. Dat Is het vandaag nog veel meer nu kolonialisme en rassen- overheersing als resten uit een voorbije tijd worden ervaren en de emancipatie van de werkman, arbeider, werknemer met grote stappen voorwaarts gaat. De tijd waarin men zoveel voor de gekleurde bevolking doet, gaat snel voorbij. De gekleurde bevol king wil het zelf doen, al zou het materiële resultaat voorlopig wat minder gunstig zijn. TVe regering-Marijnen heeft in haar regeringsverklaring van 31 juli een program ontvouwd, waarvan verscheidene punten in meerdere of mindere mate onze Instemming hebben. Het Is van de grootste betekenis te weten welke van deze punten In de ge- dachtengang van de regering voorrang hebben. Daarover heeft de regeringsverklaring geen al gehele opheldering gegeven. Het blijkt ons nu, dat over de voorrang of prioriteiten ook bij de regeringspartijen zelf geen eenstemmigheid bestaat. Zo lezen wij In het Christelijk-Hlstorlsch Weekblad van 9 augustus: 'Het uitgestippelde beleid mag aanspraak maken op ons vertrouwen. Oplossing woning nood nummer 1 op de lijst, een nieuw en aangepast landbouw beleid als nummer 2, uitbouw van de sociale politiek als num mer 3. waarbij onder andere verhoging van de AOW tot een bepaald minimum voorrang heeft op belastingverlaging, lijkt ons mede reden tot dat vertrouwen.' Maar wat zei de nieuwe voor zitter van de WD-fractie op 1 augustus in de Tweede Kamer? Het volgende: 'De heer Vondeling heeft mi] allerlei in de mond gelegd over de prioriteiten. Ik heb daarop reeds bij interruptie geant woord. Deze zaak is wel zeer eenvoudig, want de volgorde van de prioriteiten ls vastge legd hi het akkoord van Was senaar: 1. woningbouw, 2. neu tralisering op het terrein der belastingen: die staat wel op eerste plaats, maar er wordt uitdrukkelijk gezegd, dat zo nodig de neutralisering bij de woningbouw kan worden ach tergesteld 3 landbouw en 4 alle andere zonder rangorde, waaronder zich dan bevinden: sociale zekerheid, structurele belastingverlaging en nog zo vele andere. Dit blijkt uit de punten 2 e tot en met 21 van het akkoord van Wassenaar.' Blijkbaar zijn de CHU en VVD het slechts eens over de woning bouw als nummer één. Volgens de CHU komt de uitbouw van de sociale zekerheid als nummer drie. Maar volgens de heer Geert- sema komt de sociale zekerheid na een belastingverlaging als nummer vier aan de orde met 'nog zovele andere' verlangens. Het meningsverschil ls van be lang en wij zouden wel willen weten wie gelijk heeft. „Tass" meldt dat een 65 man sterke Sowjetaussische wetenschap- schappelijke expeditie naar de At lantische Oceaan is vertrokken. Zij zal deel nemen aan een internatio nale expeditie, die de tropische wate ren van deze oceaan zal bestuderen. (Van een onzer verslaggevers) Ecu 23-jarige betonwerker, Van der B. uit Veenendaal, is gistermid dag dodelijk verongelukt op een bouwwerk van de firma Eiikelenburg te Amersfoort. De jongeman was werkzaam aan een cementmolen. Toen er kortsluiting in de motor ontstond kreeg hij via een stelwlel stroom door het lichaam. Zijn oudere broer trachtte hem los te rukkers, met het gevolg dat beiden niet meer los kondpn komen. Ander» arbeiders konden de beide broers los rukken. Van de 23-jarige Van der B. waren de levensgeesten echter reeds gewe ken. Zijn broer ondervond geen ern stig letsel. De cementmolen vu waarschijnlijk Plet geaard. Een on derzoek word* ingesteld.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1