Nieuwe op Dam Enerverende maanden Eerste Indonesische vrachtschip zondag in Amsterdams haven PENSIONHOUDSTER IN KORT GEDING TEGEN VW-NOORDWUK Het Vrije Volk m II Politie neemt 'pendelbus5 in beslag Prijsboïer Defensie I HET VRIJE VOLK WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1963 PAGINA 3 Briefje Formidabel vakantie/ goede ifeis daar staat BAYER achter Leeftijd belangrijk bij aanpassing in militaire dienst Openluchttheater'DUKZIGT' DOWN TOWN JAZZ BAND (Van een onzer verslaggevers) De befaamde keitjesbestrating van de Dam in de hoofdstad vaak ten onrechte 'de kleine steentjes' genoemd heeft het na vijftig jaar begeven. ■Waarschijnlijk reeds volgend jaar zal de zeldzame sierbestrating van het Damplein als een kostbaar vast tapijt deel na deel worden opgeno men en worden vervangen door een nieuwe. De operatie, die thans druk wordt voorbereid, gaat vele maan den in beslag nemen en vele tien duizenden guldens kosten. De huidige bestrating van do Dam dateert van 1914 toen 'Naatje van de Dam moest verdwijnen voor de elcktrieke tram.' Zij werd uitge voerd in Beierse granietkeitjes van verschillende kleur en grootte, wel ke in een waaiervormig patroon wer den geiegd. Het geheel was een meesterwerkje van straatmakerkunst, uit de losse hand en zonder gebruikmaking van mallen of andere kunstgrepen be werkstelligd. Het leek voor de eeuwig heid geschapen. De vele miljoenen voeten, die in de loop der decennia over ons na tionale plein zijn gegaan, zjjn de keitjes ten slotte echter te mach tig geworden. Hun bovenoppervlak is zó gladgesleten dat de Dam glimt als een oud pak en gevaar gaat op leveren voor de passanten. De grote moeilijkheid ls thans vast te stellen: (a) welke soort keitjes in de nieuwe bestrating zullen worden gebruikt, (b) welke straatmakers nog in staat zijn een dergelijke sierbestrating aan te leggen (c) welk patroon zal worden gekozen. Hét is namelijk lang niet zeker dat het patroon van de nieuwe bestra ting 'gelijk zal zijn aan het oude. Dc afdeling Bestratingen van Publieke Werken overweegt met iets nieuws te komen en heeft daartoe (nabij het Palels) een klein gedeelte van de Damsteentjes opgenomen, waar mee thans in alle stilte op een voors hands geheim bestratingserf wordt geëxperimenteerd. De jongste ervaring welke men bij Bestratingen heeft met het leggen van een sierbestrating stamt van enkele jaren her toen om het Na tionale Monument een waaierbestra ting werd aangebracht, welke was aangepast aan die van het Damplein. De crème de la crème van het gemeentelijk straatmakerskorps (bij na tweehonderd man sterk) heeft toen wekenlang tot diep in de nacht en met behulp van vuurpotten en houten mallen geworsteld om het re sultaat van hun voorvaderen uit 1914 te evenaren. De veronderstelling ligt voor de hand dat het leggen van de veel omvangrijkere sierbestrating op het Damplein een operatie wordt die nog vele voeten in de aarde zal heb-j ben. j Landinffswiel we (Van een onzer verslaggevers) In Gorkum heeft de politie van morgen omstreeks zeven uur een bus van de firma K. uit Amersrode waar mee dagelijks havenarbeiders naar Rotterdam werden vervoerd in beslag genomen omdat zij verder gebruik van dit materiaal onverantwoord achtte. Er ging een gejuich op onder de pendelaars toen de politie de bus binnenstapte; want het vehikel was dermate ondeugdelijk, dat de arbei ders bljj regen nat werden. De pende laars werden vanmorgen met een andere bus naar de Maasstad ge bracht. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. ert (Van onze luchtvaartredacteur) „Ik heb er geefi moment aan getwijfeld dat het goed zou aflopen. Ik had de benzine opgevlogen, het iveer was goed, er stond weinig dwarswind op de baan. De enige die het zou kunnen verknoeien was ik zelf, maar ik had genoeg vertrou wen in mijn vliegen. Ik heb de aanraking met de grond niet eerder gevoeld dan bij een normale landing." Rustig vertelt Rob Andriessen (30 jaar, 3000 vlieguren) hoe hij gistermiddag met een Havilland Dove van Martins Air Charter na een rondvlucht met tien passagiers boven Amsterdam een buiklan ding maakte op Schiphol. De machine werd licht beschadigd. De passagiers, die vrijwel allen hun luchtdoop ondergingen, stapten, sommigen zelfs lachend, ongedeerd uit het vliegtuig. De buiklanding met de Dove komt voor gezagvoerder Rob An driessen, die na enkele jaren luchtmacht sedert april 1962 in dienst is bij Martins Air Charter, na enerverende maanden. Hij vloog dit voorjaar prins Rai nier van Monaco van .Schiphol naar Eelde. Enige tijd later was hij in 't Zuidslavische Split om de stoffelijke overschotten te halen van Nederland se mjjnfunctionarissen, die daar bij een auto-ongeluk om het leven wa ren gekomen. Vorige maand was hij weer in Zuidslavië. Hij had kuikens gevlogen naar Skopje. Hij stond met zyn machine op het vliegveld van Skopje toen de aardbeving begon. Kort daarna was hij terug in die Zuidslavische plaats om de gewonde Nederlandse student Auke Boerem» naar Nederland te brengen. Toen Rob Andriessen zich gister middag na de normale rondvlucht klaarmaakte voor de landing weiger de het rechter landingswiel naar bul ten te gaan. De tweede bestuurders stoel, die bü deze rondvluchten als passagiersplaats wordt gebruikt, was bezet door een meisje van twaalf Jaar. Dat gaf voor zover dat nog no dig was gezagvoerder Andriessen een extra stimulans om de rust die bij zelf voelde over te brengen op zijn passagiers. 'Ik heb geprobeerd zo rustig mogelijk te vliegen, opdat de men sen in de cabine niet onnodig wer den opgeschrikt. De passagiera kunnen in de cockpit kijken, zU zien precies wat je doet. Dan komt het erop aan hoé de man in de bestuurdersstoel zich gedraagt.' Rob Andriessen moet zich bijzonder rustig hebben gedragen. Geen mo ment is er sprake van pandek of schrik geweest, ook niet bij het meis je op de tweede bestuurdersplaats. Terwijl de vlieger rondcirkelde om de benzine op te vliegen werd hem een opgevouwen briefje toegestopt. Daarin meldde zich een van de pas sagiers, de heer De Vos, als een ex- monteur van de Marine Luchtvaart Dienst. Hij was bereid te helpen. 'Ik heb die passagier naar voren laten komen,' vertelde gezagvoerder Andriessen, 'en hem gezegd wat er aan de hand was. Ik heb hem ge ïnstrueerd hoe hij de passagiers voor de noodlanding gereed moest maken. Daama heb ik hem gevraagd te gaan kijken hoe de achterdeur open moet en hem op de achterste stoel laten zitten om onmiddellijk na de landing het vliegtuig te kunnen openen. Op die achterbank zat, zag ik, een flin ke jongeman, die heb ik naast mij in de cockpit laten komen om na de landing de batterij uit te kunnen schakelen. Die schakelaar zit wat ver weg.' Inmiddels werkte Rob Andriessen rustig door. Hij is onderworpen aan de eisen die Martins Air Charter aan zijn vliegers stelt, eisen die zijn ge baseerd op de standaard van de ICAO, de luchtvaartorganisatie van de Verenigde Naties. Ieder half jaar (de wet schrijft één keer per jaar voor) worden de vliegers getest op de "typen toestellen die zij volgens hun brevet mogen vliegen. Rob An driessen had toevallig gistermorgen op dezelfde machine waarmee hij gistermiddag de buiklanding maak te zo'n halfjaarlijkse test ondergaan. Hij vloog een paar keer langs de verkeerstoren van Schiphol om te vragen of het wiel echt niet uit was. („ik kreeg zulke rare indicaties dat, ik echt niet wist welk wiel,nu„weigerde"), maakte een duik om te trachten het wiel zo naar beneden te krijgen („toen pas eigenlijk beseften-de passa giers dat het geen normale vlucht was"), startte door op een van de landingsbanen op het lin ker en het neuswiel, in de hoop door de schok het rechter- wiel naar buiten te krijgen, maar moest ten slotte tot een buiklan ding besluiten op de schuim- strook die personeel van Schip hol inmiddels op de landingsbaan had gespoten. Rob Andriessen deed het formi dabel. De staart raakte het eerst de grond. De vlieger deed dat zo voor treffelijk, dat de vliegtüighuid onder de staart slechts een paar lichte schaafstrepen overhield. De propel- lorbladen krulden natuurlijk om en de buik liep uiteraard enkele bescha digingen op, maar die zijn zo licht, dat men zich nauwelijks kan voor stellen, dat het van een buiklanding komt. Het glas van het landingslicht dat ook over de grond is gegaan was zelfs heel. De rust waarmee Rob Andriessen de noodprocedure heeft uitgevoerd, blijkt uit de reactie van de passagie- re, die als eerste uitstapte. Zij werd opgevangen door de heer Block, on der-directeur van Martins Air Char ter, die met een grapje de mensen trachtte gerust te stellen: „Dat krijgt u nu allemaal voor ƒ12.50" zei hij. „Nee hoor", zei de vrouwelijke pas- sagiere, „voor nog minder, voor een tientje maar, want ik had een re ductiebon van de AVRO." De tweede Dove van Martins Air Charter ging na deze buiklanding door met rondvluchten. Geen passa gier heeft zijn kaart teruggebracht stelt men met voldoening vast bij de maatschappij. De bedrijvigheid, bij de bouw van de Brie- nenoordbrvg heeft veel kunstenaars naar de tekenstift doen grijpen. Het spel van forse lij nen tegen een lucht, die strak hangt boven die toch tembaar gebleken rivier, inspireerde ook tekenaar Makkes. Hij zag hoe de verbinding tussen noordelijke en zuidelijke Maasoever, en daarmee van het noor delijk en het zuidelijk deel der Randstad, hier ieder ogenblik een wis selend gezicht toonde,. Er was het, bizarre schouwspel van schijn baar doelloos oprijzende kolommen, die eens het brugdek zouden moeten dragen. Op de achter grond ziet men de op gedraaide „bascule", hel beweegbare deel der brug. Rechts rustte op dit moment de drijven de bok, één der kolos sen die zo'n groot aan deel leveren in de tot standkoming van dit gi gantische loerk. 'Advertentie l.M. SaYER (Van een onzer verslaggevers) Zondagmiddag zal in de Amster damse haven het Indonesische vrachtschip Thamrin va nde Dja karta Lloyd arriveren. Na het her stel van de betrekkingen met Indo nesië is dit het begin van een gere gelde scheepvaartdienst voor vracht vervoer op Nederland. Vinke en Co, de Nederlandse ver tegenwoordiger van Djakarta Lloyd, verwacht bij aankomst van de Thamrin geen moeilijkheden, nu de minister van Justitie het de deur waarders verboden heeft beslag te leggen op In donesische schepen of hun lading als zij Nederlandse ha vens aandoen. De minic'.eriële instructie spreekt van schepen en lading die het eigen dom van de Indonesische staat zijn. Het weer op gang komen van de we derzijdse handel sou namelijk ern- Een tiental vakantie gangers en een piloot hebben gistermiddag tijdens een rondvlucht boven Amsterdam en kele angstige ogenblik ken beleefd toen bleek dat het landingsgestel haperde. Het rechter- hoofdwiel weigerde dienst te doen. De pi loot besloot een buik landing te maken, die voortreffelijk verliep. De passagiers kwamen met de schrik ff ij. (Van een onzer verslaggevers) Een pensionhoudster in Noordwljfc mevrouw E, C. Stadler heeft bij de president van de Haagse rechtbank een kort geding aanhangig gemaakt tegen de stichting VW te Noordwijk. Zij eist dat deze VVV bij haar in lichtingen niet meer de indruk wekt dat haar pensionbedrüf niet aan de eisen voldoet, op straffe van een dwangsom van ƒ5000 per overtre ding. Zij meent dat de Noordwijkse WV bij herhaling aan toeristen onjuis te inlichtingen heeft verstrekt over haar pension. Een Duitse echtpaar, dat aan de balie vroeg, waarom het betrokken pension niet meer op de hotellijst voorkwam, zou ten ant woord hebben gekregen dat het pen sion door zijn slechte naam niet meer kon worden aanbevolen. Volgens mevrouw Stadler zou zij alleen van de hotellijst zijn geschrapt omdat zij geen lid is van de ver eniging van werkgevers in het Ho recabedrijf. Op 26 maart jl. is zij. zonder opgaaf van redenen, ge royeerd als lid van de plaatselijke VW In een en ander ziet zij eer onrechtmatige daad. De laatste maanden heeft zij dooi tussenkomst van de VVV geen enkeit gast meer in haar bedrijf gekregen Het kort geding dient maandag morgen om kwart over elf. stig kunnen worden bemoeilijkt door particuliere beslagleggingen, gegrond op de Indonesische nationalisaties. Indonesische firma's zijn in de mi nisteriële aanwijzing echter buiten beschouwing gelaten, zodat in theo rie de mogelijkheid tot het in beslag doen nemen van een bepaalde lading openblijft. Dit handelsoverwegingen vele Indonesische handelsfirma's ge heel of gedeeltelijk in handen van de Indonesische staat. Een ander controversieel punt in deze kwestie zou kunnen zijn, dat een Nederlandse rechter, die ten slotte onafhankelijk is, de ministe riële instructie aan de deurwaarders naast zich neer wenst te leggen.. Een deurwaarder kan namelijk niet zon der meer een besiag leggen, want hij heeft daarvoor de toestemming (of een vonnis) van een rechtbank-pre sident nodig. De Indonesische zaakgelastigde in ons land, drs, Moh Sharif, geeft dinsdagavond 20 augustus een offi ciële ontvangst aan boord van de Thamrin. Het college van B. enW. van de hoofdstad zal de bemanning van de Thamrin maandagochtend officieel op het stadhuis ontvangen. DEN HAAG (ANP) Na de in telligentie is de leeftijd de voor naamste factor die bepaalt of de dienstplichtige soldaat zich gemak kelijk of minder gemakkelijk aan past in militaire dienst. Dit is een van de conclusies die blijken uit het onderzoek „interservice", dat land macht en marine onlangs gezamen lijk hebben ondernomen. De neuroloog Ph. P. Bieger, hoofd van de sectie geestelijke militaire ge zondheidsdienst is persoonlijk van mening dat een leeftijdsverschil van drie of vier maanden al een duidelijk onderscheid in de wijze van aanpas sing kan geven. Overigens is het een feit. aldus het onderzoek, dat de dienstplichtigen van nu jonger zijn dan die van'een aantal jaren geleden. Van alle in dienst zijnde militairen worden er bij de landmacht en luchtmacht samen per jaar 7000 af gekeurd. Tweeënhalf duizend hiervan gaan de dienst uit om redenen van geestelijke aard, waaronder bij voor beeld te geringe stabiliteit en intel ligentie. In 1962 waren er van die 2500 maar dertien heimweegevallen. Tiet lijkt er op het ogenblik een -11 beetje op of men aan het prijsschieten is met boter. Eén grote particuliere handelaar (men moet weten dat de boeren- afzetcoöperaties zelf ongeveer zeventig percent van de markt in handen hebben) heeft de prijs fors verhoogd. Hij rent daarmee dwars door een systeem heen dat het ministerie van Landbouw en het Produktschap voor Zuivel met veel zorg hadden opge bouwd. Dat systeem ging uit van een vrij eenvoudige gedachte: vóór alle boter die in het binnenland wordt opgegeten, krijgen de boe ren hun kostprijs, alle boter die moet worden uitgevoerd vereist subsidie, dus een bijdrage uit de schatkist. Hoe meer boter er in ons land verbruikt wordt, hoe lager de bijdrage uit de schatkist kan zijn. Laten we dus proberen de boterconsumptie in ons land op te voeren en de prijs van die boter heel langzaam aan te pas sen aan het hogere prijspeil in de andere landen van de Euro- markt. In dit systeem dat, gestimuleerd door de welvaart, gunstig heeft gewerkt, passen geen plotselinge en forse prijsverhogingen, zoals de boterhandelaar uit Leeuwar den die nu hanteert. Hij belooft de boeren op korte termijn een paar centen méér voor de boter, maar riskeert daarmee dat de boterverbruikers in ons land zo schrikken, dat ze maar weer over stappen op margarine. Aangezien een toenemend» boterproduktie, niet alleen In ons land, maar in de gehele Euro- markt vrijwel vast staat, zou men over enige tijd weer met grots voorraden zitten. Die moeten dan weer met geld uit de schatkist ergens heen worden gestuurd. (Tie boeren-afzetcoöperaties heb- J ben dit gevaar deze keer goed Ingezien vorige keren zijn zij .nog stekeblind geweest, wanneer jhet om de afzet op langere ter mijn ging en ze hebben beslo- Iten hun boterprijs te handhaven. Daarmee is nu voor het eerst een eind gekomen aan een specula tieve handel die particulieren en zulvelcoöperaties dreven op kos ten van de Nederlandse schat kist. Het is een verheugend teken, dat er iets begint te dagen. Op zich zelf blijft het echter nog een vreemde zaak, dat één grote particuliere handelaar de mogelijkheid heeft, ook al han delt hij naar eigen beste weten, een met zorg opgebouwde boter markt in elkaar te schoppen, waarbij de winst voor hem en de verliezen voor de schatkist zijn. Vrije handel en particulier initia tief noemt men soms zo iets. A/Tin ls ter De Jong. zelf een oud- marineman, heeft twestaats secretarissen uitgekozen. De een, een brigade-generaal (landmacht) voor de landmacht, de ander een commandeur (marine) voor de marine. Daarmee is de top van Defensie nog niet compleet. Er komt nog een derde staatssecre taris bij, voor de luchtmacht. Met de kandidaten voor de luchtmacht ts minister Te Jong tot dusver echter niet al te ge lukkig geweest. De ene kandidaat hij moet van de VVD komen bleek pro-gaullistische denkbeel den te koesteren, de tweede kreeg nog net voor de beslissing een maagbloeding.Maarvan uit stel komt geen afstel: de derde staatssecretaris voor de lucht macht zal er warempel wel komen en hij zal, gegeven de voor keur van minister De Jong tot op dit moment, nog wel uit de lucht macht komen ook. Defensie is dan volkomen in handen van militairen. Ieder onderdeel van de krijgsmacht heeft dan op politiek niveau zijn .voorvechter en de leiding van het hele apparaat is eveneens in han den van een militair. Wat dat betekent is ook uit een paar cijfers af te lezen. Defensie be steedt ieder jaar zo'n twee mil.iard gulden. Dat is ongeveer een vijfde deel van de hele rijksbegroting. Geen kinderachtige zaak dus, maar een affaire van ver-strek kende betekenis voor de hele volkshuishouding. Van oudsher geldt dat politioe- rende generaals voor een rege ring een groot gevaar vormen. De regering-Marijnen geeft de garan tie niet, dat voor haar uitgerekend dat gevaar niet geldt. In de grond van de zaak krijgt dit gevaar nu kans de kop op te steken, omdat geen enkele van de politieke par tijen die de regering-Marijnen steunen, bereid is duidelijk de politieke verantwoordelijkheid voor het departement van Defen sie op zich te nemen. Men schuift die verantwoordelijkheid liever naar technici of deskundigen wier politieke kleur tou aan hun be noeming een zorgyuidig bewaard geheim was. Advertentie l.M. r (naast Enarglehaj) Donderdag 15 augustus 8.15 uur Jars concert door de o.l.v. Roef! Hueting m.m.v, de VKiÜsts Ann Burton Toegang ft.50-f2A0b.i. Kassa geopend vanaf 7 uur Telefonisch plaatsbespreken 115311

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1