Bewoners plassen door kroos in huiskamer Man pleegt uit ivrok aanslag met kneedhom Yerstarring doorbreken de volkswoningbouw in E m In meineedzaak zesde Roermonder in arrest SfOOKDEMONSTRflTIE Ontsnapte na enkele uren weer gepakt DANKERS m [U HELP MET Hamaplasl GRATIS UW RODE KRUIS jJS3 "Vrije boer' in arrest i a TOPPER-TAPTOE! Federalisme HET VB7JE VOLK VRIJDAG 23 AUGUSTUS 19G3 PAGINA 3 OUDSHOORN Tot de dorpel Nu reeds bij Woning bejaard echtpaar beschadigd WILLY VAN; GENT DE PUCH-SPECIALIST Nog geen uitspraak over wachtgeld voor ex-wethouders til BfïJH'irlla! TRABANT 3575.- Vernieuwing Wasbenzine ontvlamt vrouw gewond Wij» Advertentie LM, dagelijks van 1UTOT10UUR GEBOUW "ATRIUM" GEBOUW "SPES" KAREL DOORWANSTR 143 DORDTSESTRAATWEG 25-27 Huisjes bij Harmelen met de voet in water (Van een onzer verslaggevers) Het komt allemaal doordat ze de Bijleveld hebben gedempt, zeggen ze in Harmelen. Nu kan her, water niet meer weg uit de Leidse Rijn, het gekanaliseerde riviertje stijgt hoger en hoger, he. water heeft ai een stuk weggeslagen en het loopt over de vloeren van de huisjes die vlak aan de kant staan. Vloerbedekking en andere woninginrichting zijn hier bedorven bij vier ge zinnen. Het komt allemaal doordat In 1959 de wetering Byieveld is verdwenen. Door de Bijleveld kon Harmelen uitslaan op Amstellands boezem, het overtollige water kwam ten slotte op de Amstel en in Amsterdam terecht en verdween via het Noordzeekanaal. Maar een srnots opgezette ruilver kaveling in tie streek bewesten Utrecht en Kreukelen heeft Bijleveltl ilocn verloren gaan en de parallei to- penclr wetering lleikop eveneens. Daarbij konu nog dat een vroeger :ifr snik land. dat als w aterbrretnc dienst deed. de H3rmeler Waarrd. oc!: is ingepolderd en mi. in stede van water te hergen, dit uitslaat op de zelfde Leidse Rijn, Al dat water moe', worden afgevoerd naar het Amster dam-Rijnkanaal. het enige boezem water dal deze streek is gebleven, en de Leidse Rijn kan dat op het ogen blik niet verwerken. Daardoor staan nu or zijn minst vier huisjes aan de Uitweg aan de zuidkant ran Harmeien. met de voet in het water van de Leidse Rijn. die er zó dicht langs loopt dat totaal niet meer Is te zien wat nu het ri viertje is en wat de erfjes van de huizen. Zelfs een lage kade ontbreekt daar. zodat het Rijnwater naar bin nen kabbelt en ook over de weg stroomt. Een stuk land aan de over kant ts a! een waai- moeras gewor den. Hoger dan de dorpel is het water gelukkig nog niet gekomen en een winstpunt is, dal hel ook geen sme rig slinkend vocht is. hel is zelfs vrij helder. Maa er drijft heel wal kroos in en dat op je vloerkleed is ook niet zo plezierig, zegt ons mevrouw J. A. Knijff. die met haar man en vijf kinderen aan de Uitweg 22 woont en die moet rondpiassen In het nat. dat haar woninkje werkelijk om- en overspoelt. Het is al vier jaar sinds de Bij leveld weg is, verzucht tij, en juist deze zomer hadden wij de huisjes opgeknapt en de vloeren wat ver hoogd. Duidelijk is dus, dat er Iets moet worden gedaan tegen deze permanen te overstromingen. 'De huisjes.' zegt ons burgemeester drs. J. G. C. J. Timmermans, 'moe- t sfèjt:* In goede samenwerking met de l'rovinciale Waterstaat en met het Grootwaterschap Bijleveld en Meern- dijk heeft de gemeente Harmelen een kade van zakken zand opgeworpen tussen Leidse Kijn en Haanwijk, De weg van die naam is woensdagnacht over vele meiers weggeslagen, het gat Is nu weer weer gevuld en men tracht herhaling te voorkomen. Maar don derdagavond steeg het water alweer. Hel gevaar is, dat het de weg onder graaft cn «lat gevaar van dijkval dreigt zelfs voor de oude straatweg van Utrecht op Woerden, waar het water tot de klinkers staat. (Van een onzer verslaggevers) Enkele uren nadat hi) was ontsnapt uit de psychiatrische inrichting Er- mdo-Veldwijck. «vaarlui na de moord op zijn huisgenoot D. Kanis was op gesloten, is gisteravond df 24-jarige ït. S. uit Kampen door de rijkspolitie weer gegrepen. S. die maanrtaganacht zijn huisge noot met een blad van een schaar had neergestoken was in de psychiatrische inrichting ondergebracht omdat hij geestelijk licht is gestoord. Gisteravond omstreeks een uur of zeven zag hij kans uit de inrichting, waarin hij geïsoleerd was opgesloten, los te breken. Tegen elf uur zag een surveillerend patrouillewagen van de rijkspolitie in de buurt van Harderwijk een man die stond te liften. Hij werd snel in- geiekend en is voorlopig op een vei liger plaats ondergebracht, Advertentie I.M. Een grandioze grammofoonplaat van de Kon. Militaire Kapel, Mariniers- kapel van de Kon, Marine, Kapel van de Kon. Luchtmacht en de Johan Willem Friso-kappl. Prijs 7,50. Opbrengst: Prinses- Beatrix Ponds voor een paviljoen voor poliopa- tiëntjes. Verkoop begint zaterdagmorgen om 9 uur bij ten worden afgebroken. Zij zijn eigenlijk onbewoonbaar. Maar 'zij zijn in sommige gevallen eigen bezit en moeten de mensen dan straks in wo ningwetwoningen een nogai hoge huur betalen? Dat is het probleem.' De burgemeester zal het gezin Knijff vandaag voorstellen tijdelijk een oud boerderijtje aan de over kant van de weg ie betrekken, want in de steek laten doen w ze natuur lijk niet. verzekert hij. En «vat de permanente hulp betreft: er zullen toeh kaden moeten «vorden aange li-gil, daar «vaar nu in allerijl een wal van zakken zand is gemaakt. Wij hebben de zaak ook besproken met jhr. mr. L A. Quarlw vari Uf- ford te Bveukelen. oud-burgemeester van Abcoude. De heer Quarlos Is zo wel secretaris van liet zeer grote Hoogheemraadschap Amstelland. da; noordelijker ligt. ais van het Groot- waterschap Bijleveld en Meevndijk, dat- de waterhuishouding bezuiden Harmelen beheert. Hij is hi deze streek een waterschapskundige bij uitstek. Zowel uit wat hij ons meedeelde als uit wat de burgemeester ons ver telde. hebben «vij de indruk gekre gen, dat men door de situatie in de ze natte augustusmaand wel verrast is, Men had niet verwacht dat de Leid se Rijn ook bij een normaal peil van het Amsterdam-Rijnkanaal, zoals thans cn bij een normale stand en van Amstellands boezem, waartoe het kanaal behoort, het water dat de pol ders uitslaan-, niet zou kunnen ver» «verken. De provincie, die lint oppertoezicht heeft over de waterschappen, heeft ren maalrooster opgesteld voor de machines van de verschillende pol ders in dit gebied van Harmelen, Vleuten en De Mr.ern. maar het sche ma blijkt bij lie geweldige regenval die wij nu beleven, niet te kloppen. De boezem zal moeten worden ver groot, misschien door uitdiepen van de Leidse Rijn. De Bijleveld die ultwaterde via de Kromme Mijdrecht naar de Amstel, is gedempt voornamelijk op verzoek van Kockengen bij Breukelen, dat vroeger te veel water kreeg, maar niet dan met de garantie voor de landen aan de Leidse Rijn, dat zij vrije lozing zouden verkrijgen via het Amsterdam-Rijnkanaal, Die garantie zai op welke wijze dan ook moeten worden nagekomen. Ten slotte heeft het Grootwaterschap Bijleveld en Meemdijk in 1959 een uitwateringsi-echt prijsgegeven, dat het bezat sinds... 1414! Waar is de grens tussen water en dceinieter hoog komt telkens het ra- land? Aan de Uitweg te Harmelen is ier als de uitslaande polders de Leidse liij niet meer zichtbaar. Zeker een Rijn 'opzetten'. (Van een onzer verslaggevers) Een daverende knal verstoorde In de nacht van woensdag op donderdag de rust in de verre omgeving van de Hogeiveg te Venlo. Een 27-jarige man. Piet Sch., had met een kneedbom een aanslag gepleegd op het bejaarde echtpaar H. HorstenValize, Niemand werd gewond doch de schade aan de woning wa3 aanzienlijk. De man is kort nadien door de politie gearresteerd. Aanwijzingen van buurtgenoten leidden tot zijn aanhouding. Hij heeft bekend. Gevoelens van wrok hadden hem tot deze daad geleid. Advertentie I.M. COOLSINGEL TEL. I3326I (Van een onzer verslaggevers) Dc Centrale Raad van' Beroep te Utrecht heeft gisteren het beroep van dc twee Sittaritsc ex-wethouders Dohmcn en dr. Scrvaes behandeld. De beide «vcthouders die in septem ber van verleden jaar respectievelijk zeven en negen dagen «vethouder van Sittarö «varen en daarna bedankten voor hun functie om een einde te maken aan een conflict tussen KVI' en KI>1' in dc gemeenteraad, hebben namelijk «vel het geld opgeëist, dat ze ingevolge de wachtgeldregeling wet houders krijgen. In deze wachtgeldregeling staat dat de uitkering voor minstens twee jaar geldt en dat betekent voor elk van hen een bedrag van 14.000. De ge meente Sittard stelde zich echter op het standpunt dat de wachtgeldrege ling op hen niet van toepassing was. Tegen dat besluit nu zijn ze in be roep gegaan bij de Centrale Raad van Beroep. Hun raadsman, dr. mr. Sens uit Breda, eiste namens hen alsnog het wachtgeld op. Prol, mr. B. Simons uit Den Haag verdedigde het stand punt van de gemeente. Dc Centrale Raad van Beroep zal eerst over drie weken uitspraak doen in deze zaak. Er is dan geen moge lijkheid meer om in beroep te gaan tegen de uitspraak. Het motorjacht van de 55-jarige Amsterdamse timmerman A. Britne- man, gekocht voor zi.in invalide vrouw dat vorige week werd gestolen, is teruggevonden. Donderdag kreeg de politie tc wa ter een tip dat- het jacht onbeheerd in de Vecht lag tussen Muiden en Weesp Het srhin Week onbesehadied m De man had de kneedbom. ge maakt met explosieven uit een Duitse zoutmjin waar h(j werkzaam was, neergelegd op het raamkozijn. Bij huiszoeking vond de politie nog een hoeveelheid van deze springstof, De officier van Justitie, mr. W. Uiterwaal, heeft meegedeeld dat de mar, zaterdag naar de strafgevan genis te Roermond zal worden over gebracht De heer Horsten (68) gepensio- neerd PTT-vakman, sliep op het mo ment var. de ontploffing nog niet. HIJ lag wel te bed, maar had vaak de gewoonte tot diep in de nacht in een armstoel voor het raam te zit ten omdat hij door bronchitis vaak niet kan slapen, Boven het vernielde woonvertrek shep die nacht een dochter met twee kmacren die haar vakantie bij haar ouders doorbracht. Een 0ostduH.se grenswacht Is donderdag gewond geraakt toen h(j bi) het grensdorp Neudorf-Schier- sehnitz op een landmijn trapte. Di rect na de explosie werd geweervuur gehoord. Korte tijd later werd de grenswacht met een ziekenauto weg gevoerd, aldus de Westduitse grens politie. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) ongeveer 1450 woningen in dit stadsdeel. Amsterdam gaat de verstar ring in de volkswoningbouw doorbreken. Gisteren zijn de plannen bekend gemaakt voor de bebouwing van de nieuwe stadswijk Buikslotermeer in Noord, die het resultaat 2ijn van studies door de architecten J. B, Bakema te Rotterdam, Aldo van Eyck en F. J. Gooi te Amsterdam, voor de bouw van Half decemher van het vorige Jaar hebben B. en IV. de directeur van de gemeentelijke Wonlngdienst gemach tigd am de.ze opdracht te verstrekken, teneinde een vernieutring op het ge bied van de volkshuisvesting te be reiken. Het «loei hierbij «vas om te trachten de verstarring in de woning- bou«v te doorbreken. De directeur van de gemeentelijke Wonlngdienst; en het hoofd van de afdeling Stadsontwikkeling kregen te gelijkertijd de opdracht, met hun di- Advertentie I.M (Van een onzer verslaggevers) Eisen van 'acht en twaalf maanden wegens meineed legen vijf inwoners van Roermond maakten gisteren wei nig indruk op een zesde getuige in de zaak tegen de 52-jarige Roermondse koopman Joseph I-, die van poging lot doodslag op twee aannemers be schuldigd werd. Ook deze zesde man getuigde ten gunste van de koopman met het gevolg dat ook hij van mein eed iietirht en ter zllting gevangen genomen «rerd. De vijf Roermonden waren op 13 «mi als getuige a décharge opgetre den in de zaak tegen de koopman en ter zitting in hechtenis genomen. Een van hen verklaarde thans dat hij toentertijd omgekocht was door de zoon van de verdachte, die hem 590 gulden zou hebben betaald voor zijn valse getuigenis. Een volgepropte tribune die zo ru moerig was dat de president halver wege ontruiming gelastte, woonde gisteren de behandeling van de zaax voor de Roermondse rechtbank bij. Tegen de koopman, die de Roer mondse aannemer Haegens tegen wie hij een grief koesterde in het toilet van een café met een mes in de buik stak. en daarna de aannemer Homs die zijn collega tc hulp school, ook enkele steken toediende, eiste de of ficier drie jaar. L.'s neef. die de heer Homs met een biljartkeu had ges'.a-t gen. hoorde drie weken eisen. De zesde van meineed verdachte: getuige is de 22-jarige matroos C. L. uit Roermond. reete medewerkers hun ervaring en kennis volledig aan de architecten beschikbaar te stellen. Het ontwerp van de architecten diende een duidelijke eenheid te zijn en een oorspronkelijk karakter "te hebben. Hierbij zou het. probleem van de woning centraal- moeten worden gesteld. Bij de té ontwerpen wonin gen moest rekening worden Rehouden met de huidige economie en met de bevolkingsgroepen, waarvoor de wo ningen zijn bestemd. Gestreefd moet worden naar een zinvolle vernieuwing van de woon- waarde, die afwijking van de gel dende voorschriften verantwoord maakte, üit de besprekingen van Woning- dienst. stedebouwkundigen en de ar chitecten is een definitief plan van de architect Van Gooi en een defi nitief plan van de architect, Bakema ontstaan. De sledebouwkundige in zichten en de ideeën omtrent het wonen van de architect Van Eyk zijn in deze ontwerpen verweven. Stadsontwikkeling berekent thans wat de gemiddelde woninghuren voor de in deze plannen ontworpen wonin gen moeten zijn. Men denkt ongeveer twee maanden nodig te hebben om de resultaten van deze studie gereed Ie hebben. Een woonstraat 'in de lucht', zoals de architecten J. B. Ba kema, F. J. van Gooi en Aldo v, Eyck zich die voorstellen in de nieuwe woonwijk in Noord, Buikslotermeer. Er is daar door samenspreking van architecten en stedebouwkundigen een ge heel nieuw type volkswoning ontworpen, waaruit binnenkort een keuze zal worden eédaan. (Van een onzer verslaggevers) De zestigjarige mevrouw H. M. Strijker-Zurendonk uit de Halewiin- iaan te Voorburg is gistermiddag met ernstige brandwonden in het diakonessenhuis Bronovo in Den Haag opgenomen. In de keuken, waar een geiser brandde, spoelde zij in een wasben- zinebad oen japon uit. De waakvlam van de geiser deed de benzinedampen ontbranden, waarna ook handen, ar men en kleding van de vrouw vlam vatten. Op het gegil snelden om wonenden te hulp. Haar toestand werd gisteravond redelijk genoemd. Zij, die hem gisteren nog kochten voor 6.75, betaalden geen cent te vee!, want hij is het dubbel en dwars waard. Morgen verkopen wij deze housecoats van een zeer mooie kwaliceit No Iron poplin, met handige grote zakken, een vlot model met achtersluiting voor nog géén vier gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze house coats, 3/4 mode! in de maten 38 t/m 48 en de kleuren korenblauw, tomaatrood, flesse- groen enz. oor r/o boeiend als het door dr, H. Brugmans geschreven deel is, zo stroef is het deel dat Pierre Duclos voor zijn rekening nam. Samen schreven zij een boek over het hedendaag: federalisme Dit verscheen bij Sijthoff in Leiden onder de titel: Le fédéralisme contemporain. De uitgave staat onder de auspiciën van het Euro pa-College in Brugge, waarvan dr, .Brugmans rector is. Het door hem geschreven alge- mene deel is Inspirerend. Hij stelt de federale staat, de federale gedachte tegenover de gecentrali seerde staat, de uit losse indivi duen bestaande democratie. In de federale democratieën, Zwitser land en de Verenigde Staten van Noord-Amerika heerst respect voor verscheidenheid. Daar wordt het compromis niet al.» een 'gebrek aan karakter' of 'ontrouw aan grote beginselen' gevuld maar als een eervolle oplossing, voor allen aanvaardbaar. Tje federale gedachte heeft een samenleving voor ogen die vrij en verscheiden is. die in haar delen ongelijk is. De federale staat moet een goed uitgewogen instrument zijn, dat in stevig ge vestigde instellingen het geheel bijeenhoudt, De burgerzin wordt gestimuleerd als de zaken zoveel mogelijk worden overgelaten aan de mensen die het aangaat. Plaatselijk moet gedaan worden wat plaatselijk gedaan kan wor den. Door mensen die zich voor hun beleid aan de bestuurden verantwoordelijk weten Het is duidelijk dat Brugmans zich vooral afzet tegen de gecen traliseerde Franse ambtenaren- staat. Aan die centralisatie wijt hij een gebrek aan meeleven en verantwoordelijkheid willen dra gen voor de publieke zaak bij de gewone Fransman. Van het fe deralisme verwacht Brugmans veel voor de toekomst van Euro pa. Van de geest van verdraag zaamheid, van elkaar ontzien, van de zin voor het compromis, die voor het federalisme kenmer kend is. Maar hij ziet heel goed ïn dat sommige taken alleen cen traal verricht kunnen worden. Daar behoort bij voorbeeld bij het voeren van een goede conjunc- tuurpolltiek. X/oor Brugmans is het federalis- me dan ook geen dogma. Het is een instelling, een manier van benaderen, een richting waarin de problemen moeten worden aangepakt, Met de nodige nuch terheid bij' het vaststellen wat wel en wat niet de taak van de centrale overheid moet zijn. Een nuchterheid die niet minder van pas komt als het om de bevoegd heden van de Europese organen gaat. Het tweede deel, geschreven door Pierre Duclos, Is wel inte ressant omdat het een veelheid van verschijnselen onder de loep legt, die de federalistische ele menten zichtbaar maakt. Maar de inspirerende visie van Brug mans ontbreekt. En waar Duclos tracht duidelijk te maken dat federalisme binnen één staat In het verlengde ligt van federalis me tussen staten, schaaft hij met een juridische schaaf de werke lijkheid op onaanvaardbare ma nier glad. Daar komt bij dat wij aan contacten van lagere or ganen van verschillende staten, de gemeenten bij voorbeeld, niet hechten als een middel om de staat zelf aan inhoud te laten verliezen. Wij geloven niet dat uit deze contacten zoiets als een fede rale samenwerking zal ontstaan, waarin de staten worden inge kapseld. Veel waarschijnlijker en veel meer op de werkelijkheid ge richt is het, dat door de staten gesloten verdragen, die voorzien in geregelde contacten, in ge zamenlijke bureaus een eigen leven zullen gaan lelden. Op zo'n manier zal een samenwerking cunnen groeien, waaraan de staten zich steeds minder kun nen onttrekken. Wat Frankrijk onder de Gaulle presteert aan streven naar isolement doet Im mers nu reeds als krampachtig en onhoudbaar ouderwets aan. Europa kan van het federalis me als ordenend beginsel veel maken. De* Europese beweging heeft terecht steeds de steun van dc Nederlandse socialisten gehad. Maar dan In het bewustzijn dat het federalisme aan het samen gaan en zich zelf blijven beide recht doet wedervaren. En in het besef, dat de nationale staten zo als die zich ln Europa nu een maal hebben gevonnd, in die federale samenbundeling een grote rol zullen blijven spelen. DRIEBERGEN, (ANP) De rijks, politie te Driebergen heeft gisteren ae 53-jange landbouwer T.-J. van 1", uit Driebergen aangehouden en overgeeracltt naar Ut.reeht, De lieer van Y„ die secretaris is van de afdeling Leersum en omstreken van de BVI, ('Vrije Boeren'), heeft een veebedrijf van 27 ha met 31 Loeien Hij is gearresteerd omdat hij neeit geweigerd de inventarisatielijst van liet Landbouwschap in te vullen Advertentie I.M. >8is!iiiHi«aieK!=»ie5»ii«itimwsvtRii!aetwiiA-»nii£ivB«seaeRSH9ia^Kic9^ VYONOVERBAND 4 Koop tegen 4e normale prljj van 75 cent een étuitje Hansaplast. De netto opbrengst is voor het RQDE KRUIS

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1