Weer stormachtige start Alkmaardermeerweek E. van Woerkom overwint verrassend in halve finale Optreden tegen helpers bij vluchtpoging in strijd met het recht SVV wint overtuigend van Go Ahead: 3-0 Kredietwezen op de helling T enniskampioenschappen Winst voor 9Schiedam DWS speelt verdienstelijke oefenpartijen Dronken man sloopt auto A chiedammers r elkaar onder Politie weer van fietsen verlost Insignemaker heet Van Petten Juristen veroordelen Oost-Duitslandï Alleen maar winst voor „Schiedam" Meisje (6) steekt plotseling over Esperanto-agendo Drie aanrijdingen in liet weekeinde DUIYENNIEWS Aanwinsten Martinit voldeden goed Burgerlijke Stand HET VRIJE VOLK MAANDAG 26 AUGUSTUS 1963 PAGINA 4 HONKBAL: GENÈVE (Reuter) 'Het optreden van Oost-Duitsland tegen mensen die anderen hebben geholpen naar het Westen te vluch ten, is onverenigbaar met elk rechtsbeginsel, of dat nu socia listisch o£ niet-socialistisch is,' zo heeft de internationale com missie van juristen te Genève verklaard. Spanning Overtuigend Verdere resultaten f.: ]X R-pc-v.-; T iVan onze zeilmedewerker) Me vier organiserende verenigingen, de Zaanl. Z.V„ de Alkmaarse R, Z.V., de Z.W.V. 'Uitgeest' en de Z.V. 'de Onderlinge', die nu reeds voor do achttiende keer de Alkmaardermeerweek organiseren, hadden de eerste dag pech. Evenals in de twee voorgaande jaren moesten zij de ruim vierhonderd deelnemers zaterdag mededelen, dat er niet gevarer. kon worden. De wind Joeg met een kracht, die het getal negen angstig benaderde, over het meer. Maandag wordt, zo de weergoden de zeilers genadig zijn, de race ingehaald. Zondag woei het, hoewel er soms gemene vlagen doorkwamen, minder hard en kon er dus gevaren worden. „Mij krijgen ze die kroeg niet meer in. Sinds ze daar zo'n, hoe noem. je zo'n ding, zo'n jeukdoos hebben neer gezet, kom ik er niet. meer. Vroeger toen die automatieke zenuwinrichting er nog niet stond, toen, ja toen was het gezellig. Toen had Piedie staat achter de kast weet je, toen had Piet nog tijd voor een graatje en toen kon je er nog wel eens een klaverjassie leggen met. de jongens. Daar heeft 'n mens behoefte aan, aan een klaver jassie en een praatje." De regen had deze bejaarde Schie dammer het postkantoor ingedreven. Daar staat namelijk nog geen juke box en daar is dus gelegenheid voor een praatje. ,Een moppie op zijn tijd gaat er anders best in," weerstreefde een andere oude heer. Maar dé klagert reageerde fel. „Een moppie op zijn tijd, natuurlijk op ztn tijd daar kan niemand bezwaar tegen heben, maar een moppie muziek is nog heel wat anders dan. die ste- reofonieke stoommachine, We konden onze eigen woorden niet meer ver staan. De hele klaverjasclub ligt uit elkaar." Die avond zagen we hem in een van onze stedelijke proeflokalen. De stemming zat er duidelijk niet in. De mannen hingen aan de kast en sloe gen plichtmatig hun glaasjes naar binnen. Je zag ze broeiend denken: Weer een slok van een kwartje. Hebbic het al gehoord," riep de waard plichtmatig opgewekt. Ze heb ben der vannacht een uit de Schie gehaald. Ze zeggen dat het zoon van Toon is." „Toon hadden ze der achteran moeten trappen, geef me der nog een," sprak de aardigste van het ge zelschap medelevend Veertien man keken daarna gallig toe hoe het glas zich milde. „Das geen manchet," bekritiseerde moeders lieveling. „Dat is een recht ouderwets pilsje," prees de grijze heer uit het post kantoor en lekte zich zorgvuldig de getaande lippen.. „We zullen eens kijken of we nog rcat uit die spreeuwenkast kunnen krijgen," riep de waard die zag dat het onderwerp niet aansloeg. „Veertien paar ogen volgden de kastelein op weg naar het nikkelen monster. Bij het derde nummertje was de stemming duidelijk opgeklaard. Er was enige conversatie en de pilsjes schoven in een vlotter tempo naar de verbruikers. Gert Timmerman slingerde stereo- fonisch zijn smartlappen tegen het bruine hout van de kroeg. Flarden van "ik heb eerbied voor jouw grijze haren" waren te verstaan. „Geef opa der een van mij," sprak een van de bezoekers. De oude heer accepteerde en be luisterde kritisch de jeukdoos die de klaverjasclub uit elkaar had gegooid. „Ik heb eerbied voor jou grijze ha ren, voor je rimpels van zorgen en pijn, ik wil trachten voor hen die ze dragen altijd een bron van vreugde te zijn." Er werd de oude heer niets meer gevraagd. Een lichte vingerwijzing tan een der klanten was voldoende om zijn glaasje weer gratis te vullen. „Voor die lieve oude mensen met hun diep doorgroefd gelaat heeft mijn hart altijd een heel klein deur tje dat altjjd openstaat." „Opa neem der nog een," klopte een der mannen hem amicaal op de schouder ,Jk ben je opa niet," sprak de grij ze heer streng. Onvast, maar waardig verliet hij het lokaal. „Laan we een klaverjassie leggen," probeerde de kastelein de moed er in te houden. DAMPRATER Nadat de gemeente zestien jaar plannen gemaakt had voor de bouw van het nieuwe ziekenhuis, kon burgemeester mr. ,T. W. Teek op 11 april van dit jaar de eerste paal slaan. Het terrein aan de Burg. Knappcrtiaan heeft dc af gelopen maanden gegonsd van grole activiteit. Thans is het zo ver dat ongeveer de helft van de 1098 benodigde palen de grond in zün. Over het algemeen worden ze ongeveer 18 meter diep gesla gen. (Van een onzer verslaggevers) In de vorige week heeft de politie in totaal 74 fietsen en 25 bromfietsen die onbeheerd in Schiedam stonden, opgehaald. Op de kijkdag die zater dag werd gehouden hebben 44 eige naars van fietsen en 15 eigenaars van bromfietsen hun karretje her kend. Onder deze fietsen en brom mers waren er enkele die door de eigenaar als gestolen waren opge geven. (Van onze parlementsredactie) Minister Schomvenaar (Maatschap, pelijk Werk) heeft twee voor-ontwer pen van wet gepubliceerd, die opge steld zijn door de commissie van ad vies en bijstand voor de geldschie- terswet. Beide ontwerpen zijn al vo rig Jaar aan haar voorgangster dr. Kiompé aangeboden. Het ene ontwerp is bedoeld als' een wet klein kredietwezen en dient met tertijd in de plaats te komen van de bestaande geldschieterswet. De grondslagen van deze wet zijn er in vernieuwd ten gunste van het bona fide bedrijf, terwyi de geldwoeker, ook daar waar deze in nieuwe vor men de kop opsteekt, wordt afgesne den. Het andere ontwerp is een gedeel telijke wijziging van de geldschieters- wet. De commissie is namelijk van mening, d't met het beëindigen van de ongewenste activiteiten van spaarkredietinstellingen niet kan worden gewacht tot er een wet klein kredietwezen is. Het algemene grensbedrag voor de werkingssfeer van de wet wordt ln dit voorstel van 1500 op 3COO gebracht. In afwijking van deze al gemene regel geldt, voor handels- en hypotheekbanken,een grens',van 1500 en voor spaarkredietonder- nemingen een grens van ƒ5.000,. De commissie, die de ontwerpen heeft opgesteld, staat onder voorzit terschap van prof. mr. dr. G. van den Bergh. Als lid van de Tweede Kamer voor de SDAP heeft hjj lang voor de oorlog het Initiatief genomen tot de indiening van de géldsehie- terswec, een van ae weinige voor beelden uit onze parlementaire ge schiedenis, waarbj) met succes vau het recht van initiatief werd gebruik gemaakt. (Van onze sportmedewerker) Schiedam heeft de laatste honkbal wedstrfld op eigen veld Sn winst we ten om té zetten. Met 62 werd het Haagse VUC verslagen. In de eerste innings scoorde v. d. Vaart het eer ste Schicdamse punt. Door vier wijt was hij op het honk gekomen en door brutaal lopen kwam hjj op het derde I kussen. Een korte tik van Kempen was toen voldoende hem thuis te I brengen. De derde innings leverden twee punten op voor de zwartwltten, Tet telaar kreeg vier wijt en met een honkslag van v. d. Have kwam hij over de thuisplaats, v. d. Haven op zijn beurt werd weer thuis gebracht door tikken van Ebben en De Bruin. De vierde innings bracht opnieuw succes voor Schiedam. Nu was het Tettelaar die v. d. Vaart, die door vier wijt op het eerste honk is geko i men, thuis bracht. Toen in de zesde onze sportmedewerker) innings v. Namen en Tettelaar dc Ondanks de regen zijn de jeugdtennlskamploenschappen van Schiedam honken hadden bezet v. Namen toch nog gespeeld. Oorspronkelijk was het de bedoeling om het kampioen- door vier wijt en Tettelaar door een schap vier dagen te laten duren maar nu werd het geheel in twee dagen doorgeschoten bal waren het v. afgedaan. Er waren zes banen in het gebruik, twee meer als was gepland. Huiven en Kempen die zorgden dat De verrassing van het gehele veld was wel E. v. Woerkom, die de sterke de score op 6~° konden brengen Teschmacher in de halve finale uitschakelde met 6-4, 1-6, 6-2. In de 7,evende limlngs fi]oeg vuc Bij de jongens drong J. Beijer door tot alle drie de finales. In het enkel- pimteli gemaakf drcrHoeken Frank' spel zegevierde hij over Van Woerkom met 64 62. Het dubbelspel met hulzen kwamen zij niet. Werpers re Teschmacher ging tegen het dubbel Van WoerkomSchuddebeurs. Met de sultaten: Schiedam, Kempen 10 cijfers 2—6, 6—3,. 6—3 werd laatstgenoemde verslagen. De uitgestelde finale drie sla6> xs keer vier wijt en geen ln het gemengd-dubbel bracht zondag Marviret v. Bochove en Beller t<wen honkslagen tegen. Vuc, Palma 13 keer Sneep-Teschmacher in het veld. drie slag, zes keer vier wijt en vijf honkslagen tegen. Eerstgenoemden moesten het om derspit. delven met 36, 6—4, 6—2. De twee jongste deelnemers, Koeltje v. Leeuwen en Marjan Jiskoot, met hun dertien jaar, vielen op door hun frisse speJ, In het enkelspel meisjes zegevierde Margriet Sneep tegen etra Spaling hl 6—2 6—2. Het dubbel meisjes werd gewonnen door het duo JiskootSpaling van Van Bochove De Jong met 62 60„. De troostronde by de meisjes werd een zege voor Marjan Jiskoot tegen Inge Timmer met 64 75. Ook by de jongens was er een troostronde; hier werd Zuidgeest de winnaar over v. Leeuwen met 64 64. Hoewel de regen meermalen het spel deed on derbreken, heeft de commissie de kampioenschappen dus toch kunnen laten spelen. (Van een onzer verslaggevers) In onze voc-tbaikrant stond een reportage over het insignebedrijl van de heer J. van Petten in de Gflliie'lr straat. Door een technische fout is de heer Van Petten aan onze lezers voorgesteld als Van Putten. Wij bie den hem en onze lezers hiervoor onze verontschuldigingen aan. (Van onze sportmedewerker) De KC Schiedam heeft zondag met drie van de twaalftallen wedstrijden gespeeld tegen het Rotterdamse Ac tief. De Schiedammers waren daarin (Van een onzer verslaggevers) De handbalvereniging DWS heeft zeer succesvol. Elk twaalftal kon de de zondag gebruikt voor het spelen J I'artij in winst doen omzetten, van enkele ocfenpartjjen tegen het Rotterdamse Snelwiek. Het eerste I eerste won rnet 5—3 in een dameselftal kwam met vier reserves sP^inende wedstrijd. Het tweede en in het veld, welke waren gcrccruleerd bet derde twaalftal wonnen resp, uit het tweede elftal. Dit had tot 5—4 m J~2- Volgende week zon- gevolg dat het samenspel in de ploeg I da£ nemen de eerste twee twaalftal- niet zo best was. Ien deei aan de serie wedstrijden van I het Rotterdamse Sperwers, Snelwiek kreeg daardoor voor de rust al een voorsprong van 3—1, na de rust werd deze voorsprong zelfs Het eerste herenteam had aan de Rotterdammers een sterke tegen stander. Deze wedstrUd werd in een hoog tempo gespeeld. Voorai de voor hoede bleek de conditie goed te heb- (Van een onzer verslaggevers) De zesjarige Marja G. uit de Ga- ben opgevoerd. De verdediging in dit meistraat stak zaterdag plotseling by eerste herenteam is echter nog een haar woning de straat over. zy werd zwakke schakel. Er vallen te veel ga- aangereden door een bromfiets en liep een hersenschudding en snywon- den op. Het meisje is opgenomen in het Gemeenteziekenhuis. In de nacht van zaterdag op zon- ten in, zodat de aanvallers te gemak- keiyke kansen hebben. Met rust hadden de Rotterdam mers een 89-voorsprong voor zich laten boeken, maar door goed samen spel wisten de Schiedammers deze voorsprong in een 17—16-overwinning I om te zetten. De reserve-heren speelden een goe de eerste helft. Zy hadden toen het veldspel volledig in handen. Dat bleek wel uit de 83-voorsprong by rust. Door gebrek aan conditie zakte da8 belde de heer O. uit de Voor- het team echter in de tweede helft straat naar de politie met de mede- volledig in. De Snelwiekers bleken deltng dat een waarschyniyk dron- toen over meer uithoudingsvermogen ken man bezig was zijn auto te slo- te beschikken, terwijl ook de spel- pen- HiJ bad er eerst hard op gesla- techniek beslist beter was. Zij haal- Sen en daarna de spiegel vernield, den dan ook een 13—15-overwinning De Politie heeft de 30-jarige H. v. O. uit de strijd. De jeugdcommissie had u|t Delft aangehouden die in kenne- een dames Juniorencombinatie in het 'Üke staat verkeerde. De motorkap veld gebracht. Deze moest met 4—111 van da wagen had een grote deuk en --- -de spiegel was ln gruzelementen O. is ingesloten. De heer W. Bergyk heeft zater dag op de vergadering van de KNVB het bondsonderscheidingsteken ge kregen. De heer Bergyk hoopt in de toekomst nog meer te kunnen gaan doen voor de voetballery omdat hy zyn zaak heeft overgedaan en dus nu over meer vrije tyd beschikt. de eer aan Snelwiek laten. Het waren sportieve en voor trai ner Houtbreker nuttige wedstryden. Merkredon, la 28an de augusto estos la lasta libera vespero, car en septembro, ni rekomencigas nian klubvesperon. In de Finnjollen, de Flying Dutch man en dc Flying Junior ontbraken enige heel groten. Of zij zeilden de hun door de Zeilwedstrijdcommissie voorgeschreven wedstrijden, óf zij voeren In San Remo om het wereld kampioenschap in de Flying Juniors, Lang niet allen, die gestart waren, kwamen door de lijn van aankomst, De valggen eisten nogal wat slacht offers. Ook moest er weer een te groot aantal uitgesloten worden, om dat de baankaart niet goed bestu deerd. Was. Velen gingen de tweede ronde tussen dc finishboeicn door in, hetgeen nadrukkelijk verboden was, G. H. L. Verhey, C. P. v. d. Groen en mej. M. van Slunter deden heel knap werk ln de 12-voetsjo!lenklasse. Zij finishten als eerste, tweede en derde. Verwey zat al direct in de voorste gelederen. De twee anderen zagen we aanvankelijk ln het mid denveld. Zij werkten zich echter heel knap naar voren. In de Vauvienklasse een span nende en lange strijd tussen de winnaar R. Swart en de nog heel jeugdige H. Halie. Halie zag kans in het eerste voordewindse rak in prachtige plané van de vierde naar de eerste plaats te komen. In het volgende kruisrak moest hij het weliswaar tegen de meer gerouti neerde Swart afleggen, doch hij bleef toch mooi bij. De tweede plaats, die Halie ten slotte behield, was dubbel en dwars verdiend. Derde werd G. J. Noomen. Kees Nater. een gevreesde tegen stander in de Soloklasse, zag zich reeds tijdeus de start uitgesloten. Hij maakte een onbegrijpelijke fout. Th. Schakenbos en R. W. F. Meyre waren het best weg en bleven lange tijd dicht bij elkaar aan de kop van het veld liggen. Halverwege de race voeg de B. C. Fock zieli bij hen en slaagde er na enige verwoede aanvallen zelfs in Meyer, die eerder reeds de eer ste plaats aan Schakenbos moest af staan, van de tweede plaats te ver dringen. In die volgorde kwam geen verandering meer. Mejuffrouw M. Vader liet al haar tegenstanders in de Flying Junior op overtuigende wijze achter zich. De harde wind en de krachtige vlagen deden haar niets. Heel kalm stuurde zij haar Vicky over het woelige Alk- maardermeer en zag met genoegen, dat C. Kurpershoek tweede, en Jb. Dekker, derde, haar, ondanks vele pogingen, maar niet konden benade ren. In de Pampusklasse moest R. C. Labouchère letterlijk het zeil strij ken. P. Honig,'die steeds, in de voor hoede lag, zae5 zich gediskwalificeerd, (Van een onzer verslaggevers) In het weekeinde deden zich drie aanrydingen voor. Op de kruising Air. A. KesperwegVan Hogendorplaan remde zaterdag de automobilist G. J. v, B. uit Schiedam om een voetgan ger op de oversteekplaats voorrang te geven. Halverwege het zebrapad liep de voetganger plotseling terug, waarop Van B. krachtig remde, Zyn auto werd door een achter hem rijdende wagen aangereden. Beide voertuigen liepen schade op. Op de Parallelweg reed de vrachtautobestuurder W. D. uit Vlaardingen tegen een personenauto van C. R„ eveneens uit Vlaardingen. Dit gebeurde toen de vrachtauto via een doorgang in de middenberm de andere rijbaan opreed. De personenauto werd licht bescha digd. Op dezelfde plaats deed zich zondag onder dezelfde omstandighe den een aanryding voor tussen twee personenauto's. De materiële schade was aanzienlijk. De Zwitserse regering heeft be sloten het Moskouse kemstopverdrag te ondertekenen, onder het voorbe houd, dat het parlement dit goed keurt. door het verkeerd Ingaan van 44 tweede ronde. De strijd ging voortu- melljk tussen G. K. Faull en G. Bis. sot, twee aan elkaar gewaagde Para- puszeilers. Biesot, die eerst leidde, moest in de tweede helft van de race de eer aan Pauli laten. Derde werd L. A. L. de Wit. Slechts twee zeilers brachten het, in de Flvina DutchmanKasse. tot eea goed einde, pL J. j. Bark. eerste ea J. J. Verweij. Drs. J. Bier moest in de Draken- klasse een harde strijd leveren tegen Cor Groot. Heel lang bleef J. Bier de baas. Nadat hy zich echter even verzeild had hij leg. de koers naar een verkeerde boel zag hij een drietal tegenstan- ders voor zich uit varen, Gor Groot zelfs veir vooruit. Met frisse moed zette Bier zijn aanval in. Wel kon hij Groot niet meer bereiken, doch hij ging toch als tweede door de finish, waardoor hij de race nog won ook. Groot was na melijk met een drietal andere Dra. kenzeilers te vroeg gestart en was niet teruggekeerd om het over tt doen. Dat kwam hem op dlskwaiifi. catie te staan. Tweede werd A. War ners en derde B. Micheihoff. Drs, F. Udo toonde zich de sterk- ste in de 12 m2 sharpies. Hij werkte zich van de vierde plaats op haar de eerste. J. Prins deed het minder goed. Die zakte van de eerste naar de vier de. Om de tweede en derde plaats, bezet door Tom Vlek en C. A, Seret, werd hard gevochten. Sertt kwam daarbij nog op een boel te zitten. HIJ protesteerde direct tegen Wim Gul- demond, wiens schuld dat was, zoals Seret beweerde. De protestcommissie zal de zaak nog uitzoeken. P. V. de Reuver won in de Vrij. heidsklasse, danig op zijn huid gere ten door P, A. Romer, tweede, en D, van Wely, die de derde plaats op eiste. De uitslag in de Finnjollen wasi 1. A. Beer; 2. F. G. v. d. Want: 3. C van Swol. R. H. van Kranen mocht zich een tijdlang verheugen met de leiding in de Sternklasse. Voor de fnisb bereikt was. had hij echter plaats moeten maken voor Bouw van Wijk. eerste, en P. Brink- greve. tweede. L. de Wit won in de Regenbogen; tweede werd Krijn Tol, derde J. C, Schaap. In de 16 m2-klasse won J. van Rietschoten. H. Wilms Floet volgde als tweede P. Muusse als derde. De uitslag in do jeugdklasse was: I. B. Doets: 2. H. Winkel; 3. D. J. Zwart. In de Valken slaagde R. v. Dijk erin voor H. Kirkenier te komen, waar door hij de overwinning veilig stelde, Nn Kirkenier kwam B. Staartje ais derde binnen, E. Rolf v. d. Baumen, overwinnaar op zovele piassen, bracht het niet verder dan de zesde plaals. De volgorde in de Schakelklasse werd: I. R. de la Rle; 2. C. Smit; R. Tetteroo. In Olymplajollen was die: 1. Cas Visser; 2. P. J. boogman; 3. K, Husslage. J. Walig won in de Randmeerklasse. Tweede werd L Amons, derde H. J. de Rüyter. De traditionele veteranenwedstrijd in de 12-voetsJollen werd gewonnen door A. H. van Vliet. Tweede C. H. Kaars Sypesteyn, derde J. Simonsz. De post duiven ver. De Union hield een wedvlucht vanuit Duffel met 368 duiven. De afstand bedraagt 93 km. Er werd om half acht gelost. De eer ste duif kwam om 8.38.09 uur aan en de laatste prijsduif om 8.55.06 uur. De uitslag is als volgt: Chr Zant- boer 1; J Wenteler 2 7 12; A Heerea 3 6 9 11 16; A Broeders 4; E Se- brechts 5 10; C Vertinde 8 15; D van Schalk 13 17 20; C Verboom 14; W Broekhulzen 18; F Scholte 19. De SCV De Postduif vloog vanuit Kesteren. De afstand is 77 km. Hier waren 491 duiven ln concours, welke om 8.45 uur gelost werden. De eer ste duif kwam om 9.55.35 uur aan en de laatste prysduif om 10.1227 uur. De uitslag van deze vlucht is ais volgt: L Borrami en Co 1 2 16; L Tou- tyn 3 8 12; I v d Tuyn 4 14; N in 't Hol en Van Eyk 5; P van Os en Co 6; H v d Kant 7 en 9; G Meyer 19 11; W v d Kant en Sparta 13 15; D v d Tuyn 17; E van Smlrren 18; G Rost 19; C den Tuynder 20. (Van onze sportmedewerker) Martinit heeft zondag met drie van haar elftallen oefenwedstrijden gespeeld tegen KKWIK uit Vlaar dingen. Het tweede eiflal verloor met 3—4 en het derde elftal won met 31 In het eerste elftal werden enkele nieuwe spelers geprobeerd die allen voldeden. De van Fortuna gekomen Joop Lupker speelde een goede wed strijd evenals doelman Den Uyl. Dit eerste elftal won verdiend met 1—0 van de Vlaardingers. Twee bromfietsers botsten zondag middag op het kruispunt Schiedam-' sewegNieuwe Damlaan. De beide voertuigen werden zwaar beschadigd. W. F. B. liep een hersenschudding op en werd daarvoor in het Gemeente ziekenhuis behandeld. (Van onze sportmedewerker) SW II heeft zaterdag een goede start gemaakt in. het nieuwe seizoen. Met de cijfers 30 won het van het Deventer Go Ahead. De roodgroenen reserves hadden een sterk elftal bin nen de lUnen. Met Putters. Van Meeteren, Hekman en Hubert.. Allen zeer goede spelers die zeker voor de rust de Deventenaren een goede partij gaven. Ai na 15 minuten was hef de zeer actieve Putters, die na een solo, het eerste doelpunt maakte. Even pro beerde Go Ahead terug te slaan, maar de trapvaste SW-verdediglng gaf geen krimp. Nog voor de rust werd de 40-stand een feit. Eerst was het Speelmeüer, goed doorlopend op een pass van Putters, die het tweede doelpunt maakte en kort voor de rust plaatste Van Meeteren ,een door de Deventer doelman slecht weggewerkte bal in het doel. Na de rust was het spelpeil een heel eind gezakt mede door de steeds feller wordende wind die goede combinaties veelal beïnvloedde. De SW'ers heb ben echter een goede indruk achter gelaten by het publiek. ve commissie, een onafhankelijk orgaan, heeft nauwkeurig studie ge maakt van het proces dat in Oost- Duitsland is gevoerd tegen de Oost- berlijner Harry Seidel. Deze is vo rig jaar december veroordeeld tot levenslange dwangarbeid nadat hij zijn vrouw en zijn kind van vier maanden benevens 42 anderen naar West-Berlljn had heipen vluchten. Op Seldels veroordeling door het Oostduitse hooggerechtshof 'wegens het in gevaar brengen van de vrede wegens gewelddaden' drukt duide lijk het stempel van willekeur, aldus de commissie. Hij werd veroordeeld op grond van 'daden van terreur en intimidatie, agressiedaden en het aanzetten tot oorlo-' en aan deze misdaden heeft Seidel zich niet schuldig gemaakt, zo zegt de commissie. Verwijzend naar de processen die na de oorlog ln Neurenberg zijn gevoerd stelt de commissie dat Sei del voor het helpen van vluchtelingen op één lijn is gesteld met oorlogs misdadigers als Goerlng, Hess, Jodl, Keitel, Neurath, Raeder, von Ribben- trop en Rosenberg. 'Neurath is er zelfs nog beter van% afgekomen dan aij.' aldus de commissie. De commissie heeft zich rerder uitgesproken over de rech ten der negers in het zuiden van de VS. Zij verklaart dat er geen blij vende oplossing is voor dit probleem 'als liet zuiden niet vrijwillig mee werkt.' De commissie laat zich gun stig uit over de federale actie van de VS om de rassenscheiding te be ëindigen. De 14-jarige R. T. C. v. d, H. stak zondag plotseling de Vlaardingerdyk over. Een scooterrijder kon een aan rijding niet voorkomen. De jongen vvkiü voor een opgeiopen hersen schudding in het Gemeentezieken huis behandeld. 'ï-M SCHIEDAM Geboren: Francis- cus WHzvAO Baaxtmans en C A AI van Kleef; Lennie JdvC van-der Steen en L J Poot; Tryntje M d v M d v H Riedyk en A J D Reitsma; Ed- mar P z v J L Bake en M SaJzmaan. Deze hond uit Phoenix in de Amerikaanse staat Arizona zorgde wel, dat het water hem niet aan de lippen kwam, toen daar hevige regenval onlangs een forse overstroming veroor zaakte. VANDAAG Bioscopen; MONOPOLE: Om vier uur breekt hel los. 2 en 8 uur (14 Jr.). PASSAGE: De Titanen, 3 en 8.15 uur (14 Jr.). DINSDAG Bioscopen: MONOPOLE: Om vier uur breekt de hel los, 2 en 8 uur (14 Jr.). PASSAGE: De Titanen, 2 en 8.15 u. (14 Jr.). DAGELIJKS Tentoonstellingen School Sint-Llduinapleln: BB- tentoonstell'.ng, dagelijks 2 tot 9 uur, zondag 2 tot 6 uur. Stedelijk Museum: zomertentoonetel- ilng kunat uit Nleuw-Gulnea, te vens eigen bezit schilderijen Schie dam, het nieuwe station aan de oude lijn en voorwerpen uit de gedistilleerd industrie, tot 31 au8- Dagelijks geopend van 10-5 uur; zondag u .30-5 uur. Gemeentebibliotheek; Lange Hsven 131: maand. 7-8.30 uur. dinsd. 9-30- 4.30 uur; donderdag: 9.30-12.30 u; vrijdag 9.30-4.30 en 7-8.30 uur; za terdag 9.30-430 uur. Lorentzlaan 6: maand. 1-420 uur; woensd 7-9 uur; vrijdag 1-430 uur. zaterdag 9-1230 uur. Dr. Wlbautplcin 129; maandag 7-9 uur, dinsdag 1-430 uur; woensd. (alleen jeugd) 2-4 uur; woensd. (alleen voïw.j 7-9 uur; donderdag 9.30-12 uur; vrijdag 7-9 uur (velw) 7-8 uur (Jeugd). Jeugdbibliotheek Westmolenstraat 26 dinsd. 3.30-5 uur; woensdag 2-5 uur: vrijdag 330-5 en 7-8 uur; ra- terdag 1-4 uur (mei tot oktober 9-1230 uur). Kubnstammschool Fahrenbeitstraat 4 (süeen Jeugd) maand. 330-5 uur; Apotheek: Gouka Co, Groénélaan 27. p

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2