Het Voll Zaandamse raad aanvaardt beeld van Miietic niet Maatregelen tegen risico's bij wachtlopen Viiji Drs. D. Roemers naar Pakistan Hak Simson haalde meteen weer jacht binnen Dr. Bartels en drs. Bakker nn voorgedragen Zak zout HET TOï£E VOLKDLNSDAG 27 AUGUSTUS 1963 AGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Het grauwe, door vermoeidheid, slaapgehrek en diepe teleurstelling getekende gezicht van de grijze kapitein Varley van de Britse zeesleper 'Serviceman' maakte gisteravond zonder woorden wel duidelijk, dat er zich in zijn zeemansloopbaan ^cn drama had afge speeld. 29augt/m 7 sept. kaartverkoop V^bij de V.V.V.'s Den Haag (Parkstraat^, Rotterdam r.- -(Stad huisplein) en Delft. Bestèlkaarten bij HET ONGELUK (Van onze parlementsredactie) Als dr. A. J. H. Bartels wordt benoemd tot Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid, zal hij de tweede 'onderminister' van KVP-huize zijn in het kabinet-Marijnen. Mr. De Block, de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, was tot nu toe de enige andere. De ministerraad heelt zich vandaag in een extra vergadering akkoord verklaard met de voordracht van dr, Bartels aan de Koningin. Vermoedelijk is de verdeling van de staats- secretarisposten over de vier regeringspartijen ook wel ter sprake gekomen. Contactgroep Metaal achter bonden in koppelbazen-kwestie Nog geen liberalen Weinig mogelijkheden B. en W. Amsterdam om stappen gevraagd in Tussenbroek-zaak voeding/ Kapitein Varley van de Britse zeesleper Serviceman: „Spitsroedenvaren achter Sims on en Stentor. Triomfantelijke slep binnen met booreiland ers (Van een onzer verslaggevers) De gemeenteraad van Zaandam aanvaardt het beeld "De houtwerker' van de Zuidslavische beeldhouwer Slavomir Mlletic niet. Om klokslag 9 uur werd het vonnis over het beeld in een doodstille, afgeladen Zaan damse raadzaal geveld. Terwijl de beeldhouwer en zijn Ne derlandse vrouw op do publieke tri bune gespannen luisterden, las de wethouder van Culturele Zaken, de heer M. J. Hille, het rapport van een commissie ven drie deskundigen aan gewezen door de Nederlandse Kunst Stichting, voor: 'Hoewel uit het beeld een dui delijke geïnspireerde werkwijze spreekt, meent zij, dat geen beeld tot stand is gebracht, dat de toets van een serieuze kritiek kan door staan. Bij de uitwerking van zijn idee ol opzet heeft de kunstenaar zjjn vermogen zowel in plastische vormgeving als in technisch opzicht te zeer overschat. Alle leden van de commissie zijn dan ook overtuigd dat de kunstzin nige waarde van dit gipsmodel niet van dien aard is, dat zij u mogen adviseren dit werk in materiaal om te zetten en het een plaats in de vrije ruimte toe te kennen.' Mevrouw Miietic fluisterde haar man, die slecht Nederlands spreekt. steeds het voorgeiezene In,maar toen het vernietigende oordeel kwam, schudde ze alleen maar van nee. Daarna stond de beeldhouwer op, riep 'Dank u' de raadzaal in en verdween. Hij hoorde niet meer dat burge meester Franken verzekerde dat Mi ietic de tijd zal worden gegeven om te beslissen wat hij met zijn beeld zal doen en dat de gemeente bereid blijft de eerder toegezegde vergoe ding aan hem uit te betalen. AMSTERDAM (ANP) De voor zitter van het NW, drs. D. Roemers, zal op verzoek van het IVVV (Inter nationaal Verbond van Vrije Vak verenigingen) deel uitmaken van een delegatie die in Pakistan de vakbe weging zal adviseren over de te vol gen gedragslijnen bij de verdere ont wikkeling. De delegatie, die van 1 september tot en met 9 september in Pakistan verblijft, bestaat verder uit de heren D. Macdonald (Canada), P. P Naryanan (Malakka) en P. Mal ies van het IVW-secretariaat. De heer Roemers vertrekt vrijdag en keert 13 september terug. Na een soort vat» spttsroedenvaren' achter de triomfantelijk voor het oliebooreiland "Hnbinsel 4* stomende Wijsmullersle- pers, nam hij in het Spuikanaal voor Hoogovens te I.Tmuiden. moedeloos zijn deep weer in bezit. 'We konden het eiland niet mee: te pakken krijgen,' zei hij aarzelend op het natte dek. 'Vijf dagen waren we al met dit ding aan het martelen. Er liepen hoge zeeën en ik had zon dagnacht geen sleeplijn meer aan boord. Alles was weg De verslagenheid van.de oude ka pitein 'Varley vormde een schrilk .tege-, telling met„.de overwinningc- roes op de Simson en Steentor. 'Kun nen wc alvast geen voorschotje krij gen op de bergingspremie," riepen de matrozen naar de wal. 'Een pijpie bier zou er best ingaan Kapitein Arie van der Wiele van de Simson wuifde alle bewondering voor zijn koene bergingsdaad non chalant weg. 'Er liep wat zee. Dat ding dreef en wij maakten het vast. Die Engelsman wilde blijkbaar op daglicht wachten. Wij niet'. Dan had het te laat geweest, We wierpen toen het oog van een staaldraad om een boldsrtje. Dat is alles. De Engels man zag hoe we het klaarspeelden. Hij kwam er niet tussen. Het is een vriendelijke man. Ik heb met hem gesproken. Hij heeft mij bijzonder heden over de sleep verteld.' Kapitein Varley wilde weinig com mentaar geven op het vastmaken van zijn verloren sleep door de Sim son en de Stentor, 'Het was knap werk,' zei hij bewonderend. Op de vraag of hij het ook sportief vond bleef hij het antwoord schuldig. 'Geen commentaar. En wilt u nu weggaan? We zijn erg moe en we hebben nog veel te doen.' Drie jonge mannen volgden dil gesprek glimlachend op de brug van de 2600 pk sterke Engelse sleepboot. Het waren de IJmuidense runners Theo Klepper, Cor Hoogland en Frans Zwarter, die maandagochtend van de Nestor op de Noordzee in stormweer op de Hubinsei waren overgesprongen. Dat- glimlachen maakte de nederlaag van de oude kapitein uit Huil volledig. Uren eerder hadden velen van de kop van IJmuiriens Vissershaven met spanning' het binnenslepen gevolgd van het 38 meter lange. 22 meter brede en bijna zeven meter diep ste kende booreiland. Het slechte weer dwong Simson, Nestor en Stentor 500 meter afstand te houden van het door de vier dertig meter hoge poten zwaar slingerende gevaarte. Met een grote zwaai sleepten zij de Hubinsei de thans door de aanleg van de nieuwe pieren slechts tweehonderd meter brede haveningang binnen. De reddingboot Neeltje Jacoba voer langszij om eventueel de drie runners aan boord te kunnen nemen. Het scheepvaartverkeer was stilge legd. Er stond een stijve bries. Maar schijnbaar moeiteloos werd het werk door de drie slepers uitgevoerd. Kleine sieepbotei met korte sleep lijnen schoten toe jm het gevaarte door havens en sluizen naar het Spuikanaal te loodsen. En heel v-- achter deze vloot van sleepboten voer de 'Service-man.' Aan dek van dit schip liet zich niemand zien. Met het afmeren van de Hubinsei in het Spuikanaal heeft N.V. Bureau Wijsmuller de eerste slag om de ber gingspremie gewonnen. De waarde van het oliebooreiland wordt op drie miljoen mark geschat. Londense as suradeuren waren gisteren reeds op weg naar IJmuiden voor het bespre ken van deze vrij unieke zaak. Nóch de rederij van de Service man, nóch kapitein Varley hebben Wijsmuller om bijstand gevraagd. Wijsmuller beroept zich daarvoor op de zeemansplicht, die gebood dat de Hubinsei 4 zondagnacht voor een vrijwel zekere stranding op de Texel se kust werd behoed. Een arbitragecommissie zal thans, naar men in IJmuiden verwacht, wel beslissen of dit ingrijpen juist was en hoe groot daarvoor de beloning moet zijn. Aan een voor kapitein Arie van der Wiele van de Simson en kapitein Guus Perisutti van de Sten tor gunstige uitspraak van deze commissie wordt overigens in IJmui den nauwelijks getwijfeld... (Van een onzer verslaggevers) De 22-jarige H. Steinbeck uit Heem stede lieeft niet veel plezier gehad van zijn nieuwe zeezeiljacht waar mee hij maandagmiddag de Scheve- ningse haven verliet. Het was zijn be doeling naar Hoek van Holland te gaan, maar toen het weer steeds slechter werd, besloot hij zijn koers naar IJmuiden te verleggen. Die haven joeg hij echter voorbij. Door hoge grondzeeën werd het sc - -:epje in een bries van windkracht 7 naar de kust geslagen. Op een hal ve mijl van het strand van Wijk aan Zee gooide de eigenaar, die alleen aan boord was, het ankertje uit. De heer Steinbeck wilde het eerst nog even aanzien, maar toen een ruit van de kajuit werd ingeslagen en het roer beschadigd bleek te zijn, begon hij lichsignalen te geven. Die werden op gemerkt door de kustwacht in IJmui den. Vandaar werd Wijsmuller ge waarschuwd, die de Simson naar zee stuurde. Kapitein A. van de IViele cn zijn manne, die elf uur daarvoor het boor eiland Hubinsei IV na vijftig uur hard werken IJmuiden hadden bin nengebracht, slaagden erin het nog naamloze scheepje zo nieuw was het uit zijn benarde positie te be vrijden. Het jacht werd aan de W'ijs- muller-steiger in IJmuiden afge meerd. De eigenaar, wie de doorstane emo ties goed waren aan te zien, stapte met aan zijn voeten de pantoffels van kapitein Van der Wiele op gelucht aan wal. Hij had de venster opening in de kajuit weliswaar ge dicht met een matras, maar was toch drijfnat geworden. «MWfSISB Schijnbaar'moeiteioos trókken Sim son, Stentor èn Nestor het lievig slin gerende booreiland door de nauwe vaargeul tussen de pieren van IJmui den. Inbrekers drongen maandag te Manilla het rüst- en graanbureau binnen, vermoordden vijf bewakers met bijlen en maakten zich uit de voeten met geld en cheques voor een totaalbedrag van ruim 900.000 gulden. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Om risico's met het gebruik van vuurwapens door schildwachten te voorkomen, moeten er volgens de mi nister van Defensie reeds nu maatre gelen worden genomen. Dit in af wachting van het onderzoek naar het dodelijk schot van een, schildwacht van de Kolonel Palmkazeme te Bus- sum, Zoals Het Vrije Volk kort geleden reeds meldde, zijn er al bepaalde maatregelen uit de tragische Bussurn- se schietpartij voortgevloeid. In antwoord op schriftelijke vragen van de militaire deskundige in de Tweede Kamerfractie van de PvdA, de heer W. Wierda, heeft minister De Jong gisteren meegedeeld dat de bevelhebbers instructie hebben gekre gen hun commandanten op te dragen nauwkeurig toe te zien op het ver strekken van scherpe munitie aan wachtposten. Dit moet beperkt blijven tot die posten waar het werkelijk no dig is. De minister verstrekt de volgende lezing over het gebeurde in de Kolo nel Palmkazeme. Toen de schild wacht de doodgeschoten soldaat plot seling hard zag weglopen, meende hij mogelijk met een deserteur of een vluchtende arrestant te doen te heb ben, waarop hij de soldaat sommeer de hait te houden. Hij heeft vervolgens, toen de sol- Ögat aan zijn sommatie geen gehoor gaf, een waarschuwingsschot afgege ven. Toen, ook dat geen uitwerking had, heeft hij ten slotte, laag richten de, de weglopende soldaat geraakt. Dit schot is helaas in de lies te rechtgekomen. met het door de mi nister diep betreurde gevolg, dat de getroffene, ondanks de hem op zeer snelle wijze verleende medische hulp aan zijn verwondingen is overle den. Volgens de bestaande algemene voorschriften heeft een schildwacht als algemene consignes, de verant woordelijkheid voor de orde op en na bij zijn post en het waken voor de veiligheid van de wacht. De bijzon dere consignes voor deze post hielden in: toezien dat de militairen, die de Palmkazeme verlaten of binnenko men, gekleed zijn in het voorgeschre ven tenue; dat er geen samenscholing van per sonen plaatsvindt binnen een straal van 15 m van zijn schilderhuis: dat fietsers en bromfietsers die de kazerne betreden of verlaten voor de poort afstappen en dat bezoekers hun rijwiel of brom fiets stallen in of bü de rijwielblok- ken tegenover het schilderhuis. osten van staatssecretarissen dreigt mis te lopen Tien vooraanstaande Zuidko- reaanse politici hebben maandag aangekondigd, dat zij gezamenlijk een kandidaat zullen stellen bij de presi dentsverkiezingen in Zuid-Korea, die op 15 oktober zulen worden gehou den. Politieke waarnemers in Den Haag meenden tot nog toe, dat voor de verdeling in grote lijnen hetzelfde schema zou worden aangehouden als voor de ministersportefeullles. Nn echter Hoogeveens burgemeester drs. J. A. Bakkér is aangezocht als staats secretaris van Economische Zaken, kan er van dat schema, ook in grote lijnen, niet veel meer terechtkomen. Drs, Bakker is namelijk anti-re volutionair en tot dusver" zijn er al twee andere AR-staatssecretarissen benoemd, te weten mr. Grosheide aai! O., K. en W. en commandeur Van Es aan Defensie. De in de Tweede Ka mer bijna 4x zo sterk als de ARP vertegenwoordigde KVP heeft er, dr. Parteis meegerekend, nog maar iwee. Vrij zeker zal de tweede staatssecre taris van O., K. en W. ook een KVP'er zijn, maar dan heeft de machtige KVP er nog maar evenveel als dc kleine ARP. Daarom wordt verondersteld, dat minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat zijn staatssecretaris ook wel in KVP-kring zal zoeken. Aan genomen tenminste, dat mr. Van Aartsen behoefte heeft, aan een staatssecretaris, wat nog niet zeker is. Zijn voorganger, drs. Korthals, had wel een staatssecretaris, maar had dan ook een aanzienlijk uitgebreidere taak. Hij was behalve minister van Verkeer en Waterstaat bovendien nog vice-minister-president en had ook de zorg voor de zaken ragt de West. Minister Biesheuvel, die naast Landbouw en Visserij deze taken erbij heeft gekregen, is voorshands niet BOTTERDAM (ANP) De Contact groep van Werkgevers in de Metaal nijverheid, een organisatie waarbij ongeveer vierhonderd grotere en kleine bedrijven zijn aangesloten, heeft zich acuter de voorstellen van de vakbonden ien aanzien van de koppelbazen geschaard. De contactgroep onderschrijft de opvatting, dat door het optreden van de koppelbazen de nationale econo mie ernstig wordt geschaad. van plan een staatssecretaris aan te trekken. Hij wil eerst eens zien of h|j het niet alleen afkan. Infusen zijn de WD en de CHTJ nog helemaal niet aan hun trekken gekomen. De CHU heeft het tot nog toe moeten doen met staatssecretaris Haex, die in een interview met Het Parool heeft verklaard dat hij 'zijn levensmoraai rechtstreeks uit de bijbel afleidt', een overtuiging waar mede h(j bij menige partij terecht zou kunnen. Hij heeft er dan ook aan toege voegd, dat 'de vrije gedachtengang daarover in de CHU hem het meest trekt'. Hij is geen lid van de Unie, maar wordt bij de verdeling van staatssecretarissen wel als een repre sentant van de CHU beschouwd. Liberalen zijn er nog helemaal niet tot staatssecretaris benoemd. De eni ge, die als zodanig op de nominatie staat, is kolonel Bosch, wie de zorg voor de luchtmacht is toebedacht,. In verband met zijn ziekte is «eze Be noeming uitgesteld. Kolonel Bosch is echter, naar verluidt, geen lid van de WD. Nu hebben de WD en de CHU In het verleden wel eerder leden gewon nen onder personen, die tot staats secretaris werden benoemd. Ex- staatssecretaris Van Houten en de huidige minister van Justitie Schol ten zijn daar voorbeelden van. Alle hoop dat zij op den duur ook ouder de staatssecretarissen nog met eoate leden vertegenwoordigd zullen zijn, behoeven deze partijen dus nog niet te laten varen. Veel mogelijkheden om de verde ling verder meer in evenwicht- te brengen met de sterkte van de par tijen in het parlement, zijn er niet meer. Minister Veldkamp zal mis schien na verloop van tijd een Staatssecretaris voor de PBO en de bezitsvorming wensen, maar het is niet ondenkbaar, dat deze bewinds man, die voor geen kleintje vervaard is, deze onderwerpen zelf in handen wil houden. Op Buitenlandse Zaken zal waar schijnlijk nog een tweede staatsse cretaris - komen, maar vermoedelijk zal de KVP-minister Luns daar naast KvF-mr. De Block niet nog een KVP'er voor wölen (Van onze parlementsredactie) Dr. A. J. H. Bartels is vandaag formeel bij de Koningin voorgedra gen voor de functie van staatssecre taris. De nieuwe staatssecretaris, 47 laar oud en lid van de KVP, zal speciaal worden belast met aangele genheden betreffende de volksge zondheid. In zijn vergadering van hedenmor gen ging de ministerraad akkoord met de voordracht. De ministerraad kon zich ook verenigen met de voor dracht Hoogeveens burgemeester drs. J. A. Bakker te benoemen tot staats secretaris van Economische Z.iken. De heer Bakker krijgt in het bijzon der de zaken betreffende de midden stand onder zijn beheer. Drs. Bakker is 42 jaar oud en antirevolutionair. Ook de heer Bakker is thans formeel voor benoeming by de Koningin voorgedragen. De nieuwe staatssecre tarissen zullen hun functie onmid dellijk na de beëdiging aanvaarden. Met name in de CHU-kringen je men intussen, over deze gang van zaken niet goed gestemd. Anderzijds kan eruit blijken, dat men aan de politieke kleur van de Staatssecreta ris niet al te veel gewicht hecht. In een recent rapport van de Europese Beweging is ervoor gepleit de staats secretarissen een beperkt stemrecht in de ministerraad toe te kennen. Het ziet er echter niet naar uit, dat het kabinet-Marijnen daartoe over zal gaan. oe «eaertanase o-waterpojo- ploeg, die dit weekeinde in Soestdui- nen tegen Japan speelt, is ais volgt samengesteld; v. d. Kolk (HZPC). v Homdakier (AZPC), Maas (AZPC) bchnudt (De Meeuwen) Wouda (De Meeuwen), Koedoder (LZC), Ouwer- ï-S.W'iA Voefc <ZIAN>, Rohoi SKP-SiP' Aalbert< „(DZV), v. Bekkua (DAW), T\e socialistische regering van Noorwegen is ten val gebracht door de twee parlementsleden van. de Noorse pacifistisch-soeialis- tische partij. Zij zaten op de wip. De Noorse socialisten hadden 74 zetels in het parlement, de andere, anti-socialistische par tijen te zamen ook 74 zetels. Met pacifisme had de kwestie waarom het ging de veiligheid van de mijnen op Spitsbergen niets uit te staan. De huidige regering van conservatieven, libe ralen, boeren en de christelijke volkspartij is stelling niet pacifis- tischer dan de sociaal-democra tische regering. Maar de Noorse PSP kreeg de kans de socialistische regering een hak te zetten. En dus deed zij het. En met temeer graagte omdat zij een afsplitsing is van de Noorse socialistische partij en derhalve vol rancune zit. Dat is een verschil met Neder land. De PSP in Nederland is geen afsplitsing van de PvdA. maar een. groep die zich zelf heeft gevormd. Wie de propaganda van de PSP leest, ziet echter dat die in hoofd zaak tegen de PvdA is gericht. Net als de propaganda van de liberale en de confessionele par tijen om van de communisten als niet-democratlsche partij te zwijgen. Dat is onvermijdelijk. Zij die in Noorwegen op de pacifistische splintergroep hebben gestemd hebben de socialistische regering de nek gebroken. Zij die in Nederland op de PSP hebben gestemd, maakten de KVP opper machtig. Zo pakt dat nu eenmaal uit alle andere bedoelingen ten SDUt. Tn het voorjaar is de samenstel- A ling van de Kamers van Koop handel gewijzigd. Ten eerste vul len de Kamers niet langer zichzelf aan. De leden worden voortaan benoemd door de plaatselijke of regionale organisaties van werk gevers en werknemers. Ten twee de is bepaald, dat ten hoogste een vierde van het totaal aantal le den gekozen moet worden uit de kringen van de werknemers. Daar bij heeft men gedacht aan de werknemers die in het bedrijfs leven werkzaam zijn. Nog voor de behandeling van het wetsontwerp heeft het Al gemeen Handelsblad al bezwaar gemaakt tegen de nieuwe samen stelling. En nn hebben de Kamers van Koophandel in een besloten vergadering te Utrecht over da nieuwe regeling gesproken en naar - verluidt süjn vele ^Kamers niet bereid direct een vierde van de zetels voor de werknemersver tegenwoordigers te reserveren. TTier herhaalt zich dus weer, wat wij ln zulko gevallen zo vaak zien: als de werknemers (in dierbare ogenblikken 'medewer kers' of 'bedrijfsgenoten' gehe ten) een stukje medezeggenschap verwerven, wordt zo'n ontwikke ling door de ondernemers zo sterk mogelijk afgeremd. Wij zijn hierdoor niet verrast. Op 3 november schreef onza krant: 'Het lijkt bovendien juist nog eens duidelijk vast te stellen dat een sector van het bedrijfsleven niet alleen vertegenwoordigd kan zijn door haar ondernemers, maar cok door arbeiders en employés. Maar Ja, het zal nog wel even duren vóór iedereen gewend is aan het idee, dat een club van ondernemers niet het zelfde is als 'het bedrijfsleven'. Helaas ja, het zal nog wel even duren. Maar waarom verbaast men zich dan, als de werknemers al dat dierbare gepraat over be drijfsgenoten met een grote zak zout nemer" (Van een onzer verslaggevers) Zijn B. en W. van Amsterdam be reid, mede gezien de onzekerheid over de procedure tussen Rotterdam en de erfgenamen, te onderzoeken wat eventueel kan worden gedaan om met eerbiediging van de bedoeling van de overleden kunstenaar, te bevorderen dat de poppencollectie van Harry van Tussenbroek in goede staat bewaard zou kunnen blijven? Wil het college de daartoe geëigende stappen onder nemen? Dit heeft het Amsterdamse PvdA- raadslid D. Rooyes het college van B. en W. schriftelijk gevraagd. Hij vraagt ook of B. en W. willen bevorderen, indien vernietiging on- vermydelijk mocht zijn, dat het we zen der collectie wordt vastgesteld in een zo duidelijk mogelijke en zo vol ledig mogelijke documentatie in zo wel zwart-wit foto's als kleurendia's, ten behoeve van een Instelling als by voorbeeld het kunsthistorisch in stituut der Universiteit van Amster dam. Advertentie LM,

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1