zijn lantaarns en een een miljoen in woon wagenkamp m Onderwijsvernieuwer Daalder overleden Basis is ontvallen aan regeringssteun KLM Ir. F. Sprey overleden Vleugelboot voor Spaanse toeristen sS PvdA solidair met Mars naar Washington KvK onderzoekt achterstand bij telefoondienst 9162 m 1961 Scherp Te korf HET VRIJE VOLK WOENSDAG 28' AUGUSTUS 1553 PAGINA 3 A (Van een onzer verslaggevers)" gT e"keI lnfet woonwagenkamp vindt u d at: een WC en een berghok voor elke afzon der jke familie. Zon accommodatie biedt ook de beste camping niet.' Een trotse heer A. Brou- wer spreekt. T3 iSA beheerde* van het vergrote en ver nieuwde woonwagenkamp 'Driekoningenoord' te Breda, dat als regionaal woonwagenkamp donderdag officieel zal worden geopend. (Den Bosch en Oss heoben ook al regionale kampen; het is de bedoeling om op den duur van een-woonwa- genkamp-m-elke-gemeente af te komen en deze nomadenbevolking op een beperkt aantal plaatsen te concentreren.) Veel snoep Vrij gevochten Nijlpaarden van auto's Ook hier een salon W oomvagenhuivelijk In verband met de Mars naar Washington heeft prof. Vonde ling als voorzitter van de PvdA- fractie in de Tweede Kamer de volgende brief geschreven aan de ambassadeur van de Ver enigde Staten in Nederland, de heer John S. Rice: 'n Schoolpen? HET Vulpenhuis - MEENT 112 NU MODERN WASSEN Wé WASMACHINE BLAUW Omgekomen kind aangezien voor andere jongen Herstel vertrouwen Studenten achter de Mars op Washington wmm r .Tfgr i i r irtni n-i Inderdaad Is het Bredase woon wagenkamp, waaraan een miljoen golden ten koste is gelegd, nn een der modernste van het hele tand. Veertien gemeenten (van Geertrui- denberg tot en met Zundert) hebben ertoe samengewerkt. Dertien daarvan zijn blij van het probleem der woonwagenklaaten ver lost te zijn. Zij verwijzen nieuwko mers naar Breda. Dat mag nu. Tot nu tce waren zt) wettelijk verplicht eventuele woonwagenbewoners gast vrij binnen de gemeentegrenzen op te nemen en hun een standplaats toe te wijzen. Dat gebeurde niet zelden zé gast vrij, dat de woonwagenmensen met hun hebben en houwen letterlijk op de vuilnisbelt moesten bivakkeren. De filosofie van menig gemeentebe stuur was (en is nog)als we het zo te aangenaam maken, komen ze alle maal hier naar toe. Driekoningenoord te Breda func- tionneert al. Er zijn lantarens, het regenwater kan weglopen, de bestra ting is keurig, er zijn centrale kra nen en individuele WC's en schuur tjes, het oud ijzer en de autowrakken <waar veel bewoners In handelen) •wordt bewaard op een apart terrein, zodat het woonoord zelf netjes blijft; kortom, de mensen hoeven zich hier niet de paria's te voelen die zij elders te vaak waren en nog zijn. Natuurlijk brengt dit het gevaar mee dat ieder een nu op Breda aan komt trekken. De capaciteit bedraagt 90 wagens; 80 zijn er al. Vaart zetten achter de in richting van andere behoorlijke re-' gionale kampen is gewenst. Een plantsoenachtige aanleg bevat een zandbak voor de kinderen. Die spe len vaak buiten en zien er wel eens smerig uit, zonder dat men hen ver waarloosd mag noemen. Aandacht genoeg: nergens eten kinderen zoveel snoep als hier. Daar .staat de school; te klein nu voor de nieuwe omvang van het kamp. Een uitbreiding is onderweg. Aan de leerplicht wordt streng da hand gehouden. De ouders sputteren wel eens, maar menige analfabeet van de oudere generatie zegt toch: mijn kinderen zullen kunnen lezen en schrijven! Dan hebben we hier het gemeenschapshuis met een kapel voor godsdienstoefeningen (de Ne derlandse woonwagenbevolking is in grote meerderheid katholiek), een dokterskamer, een spreekkamer voor de sociaal werkster, een toneelzaal, enz. Er worden kook- cn naailessen gegeven. Eens per week kan men ge bruik maken van de douches. Grote geestdrift, bij de jongeren althans. De gemiddelde woonwagenbewoner !s vrijgevochten en Impulsief. Een der WC's was bevroren tijdens de afge lopen strenge winter. 'Hij loopt weer!' meldde een der bewoners triomfante-l lijk. De kampbeheerder kwam kijken: de WC spoelde weer door, maar het' witte porcelein en ook de muren en plafond waren diepzwart geblakerd. De bewoner had, zoals hij met trots vertelde, een autoband om de pot ge legd en er de brand in gestoken. 'WIJ zijn toch vrij!' is de leus, die het sociale handelen in sterke mate pleegt te bepalen. Wie tureluurs wordt van vier muren om zic.h heen en een vast dak boven zijn hoofd, meent ook wel de belasting te mo gen ontduiken, de wegenbelasting voorop. Oudte nijlpaarden van auto's zijn hier het geijkte vervoermiddel. Maar ook is' het heel gewoon, dat een glanzende nieuwe achtcylinder door de ingangspoort zoemt, een sléé, en die is dan niet van de commissaris der Koningin op werkbezoek maar van een der meer gefortuneerde kampbewoners. Met handel wordt dat meestal ver diend. Nee. de verhalen over on eerlijkheid zijn onwaar: althans in deze tijd van betrekkelijke welvaart zijn er geen klachten. Tijdens de lomvangrijke veraieuwings- en uit-, breidingswerkzaamheden in heti kamp Driekoningenoord is hoege naamd niets ten nadele van aan-; nemer of gemeente vernield of ont vreemd! In dit kersverse regionale kamp fs een der straatjes ingericht voor ouden van dagen. Ook de wagens zien er daar wat versletener en min- der modieus uit. De hele dag door zijn in het kamp vrouwen en meisjes druk met huiselijke bezigheden; som migen op klompen, maar anderen op hoge hakjes. TV-antennesde snoeperigste meubeltjes achter elke toagendeur die op een kier staat ook hier kent men de 'salon' waarin men niet echt woont)de woonwagenbewoner verburgerlijkt, ongetwijfeld. Op de omgang tussen, woonwagenjongens en burgermeisjes (of omgekeerd) rust geen taboe meer. Niet weinig bewoners hebben vast werk, zij het dan tot afschuw van de 'trekkers', die van de ongeregelde business leven en nooit lang op een plaats aarden. Het Bredase kamp heeft door zijn promotie tot piekfijn regionaal kamp juist de laatste tijd nogal wat van die trekkers erbij gekregen. Geluk kig heeft het zijn faam van rustig kamp nog kunnen behouden: vecht-, partijen zijn nu al jaren de ernst van een paar uitgeslagen kiezen niet te boven gegaan. Maar iets anders wat volkomen uitgestorven leek, deed zich tijdens de afgelopen maanden liefst in drie- msssttiin skft 4-~', "Y Rondom een van de watertapplaat- sen knoeien de kinderen naar harte lust met het stromende water. voud voor: het typische woonwagen- huwelijk. Dit komt tot stand door dat een jongen en een meisje er met elkaar enige weken vandoor gaan, tonder enige aankondiging aan wie dan ook, of opgaaf van verblijf plaats. Bij hun terugkomst beschouwt het hele kamp hen als getrouwd. Het meer conventionele huwelijksritueel voor kerk en wet volgt meestal kort daarop, als laf smakend toegiftje. Advertentie LM. 'In mijn partij, maar stellig ook in zeer ruime kring daarbuiten, be staat sinds geruime tijd grote ver ontrusting over de positie van de gekleurde bevolking in een deel van uw land. Het feit dat aan deze Amerika nen feitelijk vele burgerrechten worden onthouden, is niet slechts een beschamende aangelegenheid voor uw land, maar beïnvloedt in de wereld ook de positie van de bondgenoten als hoedanig wij ons beschouwen, niet alleen als lid van de NAVO, maar vooral sinds de jantastische hulp, die wij in de oorlog in. de strijd tegen Hitiers rassenwaan, en na de oorlog bij ons economisch herstel van de Verenig de Staten kregen. Wij weten dat uw President zich onlangs in een boodschap tot het Congres heeft gewend- met voor stellen om een einde te maken aan de rassendiscriminatie. Wij verheugen ons daarover en hopen dat onze collega's-volksvertegen woordigers met spoed deze voor stellen zullen aanvaarden. Aan de vooravond van de 'Mars naar Washington' hebben wij be hoefte ons solidair te verklaren met de betogers en hun doelstellingen, Als onze Tweede Kamer bijeen zou zijn geweest, zouden wij dat daar publiekelijk hebben uitgesproken. Nu menen wij door middel van deze brief uiti?ig te moeten geven aan onze gevoelens. Wij hopen dat u onze reacties door zult willen geven aan uw regering.' (Vervolg van voorpagina) De heer Daalder Is In heel Neder land bekend geworden door zijn hartstochtelijke liefde voor 'de nieu we school', door z(jn publikaties over kinderboeken, als pedagoog, als do cent. Hij was onderwijzer in 's-Graven- sande, Bloemendaal, Laren (de Hu manitaire School), op Java en in Hil versum. Van 1922 tot 1947 werkte hij als leraar Nederlands aan de h.b.s. te Alkmaar, daarna aan de Middelba re Meisjes School in Bergen, ook als directeur. Zo levendig en bij de tijd bleef de heer Daalder, dat hij tot zijn zeven tigste mindden in de dagelijkse prak tijk van de school bleef staan en tot zijn 74ste bleef schrijven Wat hij met de kinderen van zijn scholen beleefde, dat was het zuur desem dat zijn studies doortrok. Toen nog weinige onderwijsmensen hun gedachten ook maar lieten gaan over een andere aanpak In het schoolle ven, was hij al een bewust voorvech- Advertentie LM. slechts 15 cent met Reckitts (Van eert onzer verslaggevers) Door een tragische vergissing heeft een Almelo's gezin gisteren enige uren lang gedacht dat hun zoon by een ongeluk omgekomen was. De negenjarige A. van Dijken uit de Dijkstraat werd gistermiddag door een truck met oplegger in de Hof straat overreden en gedood. Het on geval gebeurde toen de truck op de hoek van de straat scherp draaide. De jongen, die op de fiets reed, kwam onder de wielen. Men zag het slachtoffertje voor een ander kind aan. Ook familieleden van dat kind meenden het later te her kennen. Om zes uur kwam echter deze jongen thuis. Pas daarna kon men op zoek gaan naar de werkelijke identiteit, die eerst 's avonds kon worden vastge steld, toen mevr. Van Dijken de vermissing van haar zoon meldde. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) De heer L&rive meent, dat dit jaar het dieptepunt van de KLM-crisis zal zijn. Hij rekent voor dit jaar op een verlies, ongeveer even groot als dat van 1961 en 1952. Volgend jaar verwacht hij weer een opgaande lijn. Hij baseert dit begin van herstel o.a. op de voortdurende groei van het aantal luchtpassagiers. De cijfers van het eerste halfjaar geven nog geen aanwijzing, dat de KLM in deze groei meedeelt. De sterke daling van de beladingsgraad in de eerste zes maanden van 1963 wijzen eerder op het tegendeel. Over het vervoer in de zomermaanden (he; hoogseizoen, dat het jaar moet redden) is ons van officiële KLM-zijde meegedeeld: 'Het had best beter gekund.' Dit achterbiyven van de KLM b(j de groei van de wereldluchtvaart wordt door de heer Larive o.a. ver klaard door het wegvallen van het Nieuw-Guinea-vervoer, de tarieven- oorlog van dit jaar op de Noordat- lantische route, de directie-wisseling, die het vertrouwen in de KLM heeft geschokt zowel b(j de passagiers als bij het eigen personeel. Verwacht wordt, dat de bedrijfsre- organisatie bij de KLM in 1964 zijn beslag zal krijgen. Naar de mening van de heer Larive zal dit bijdragen tot herstel van vertrouwen in de KLM. De concurrentie-positie van de KLM zal bovendien verbeterd worden door de aanschaf van twee- of drie-moto- rige straalvliegtuigen voor de korte en middelgrote afstanden. Ondanks deze verwachtingen meent de heer Larive er ernstig re kening mee te moeten houden, dat de KLM ook na 1965 verliesgevend zai zijn. De regering zal dan moe ten beslissen, wat er verder met de KLM moet gebeuren. Het Parool-interview met de heer Larive heeft niet alleen de recelings- steun aan de KLM een ander gezicht gegeven, ook de reorganisatie van het bedrijf blijkt thans een wijziging te hebben ondergaan. Hield, gezien ook vroeger# verklaringen van de heer Den Hollander, de reorganisatie ook afvloeiing van enige duizenden personeelsleden op korte termijn in, nu is de personeelsinkrimping ver schoven naar een tijdstip na de reor ganisatie-fase. Personeel zal overbodig worden, verklaarde de heer Larive in het interview, naarmate de moderni sering en standaardisering van de vloot verder gaat. De afvloeiing van personeel zal een geleidelijk proces van enige jaren worden. De heer Larive handhaaft het ge tal van ruim 2.000. Volgens zijn ruwe schatting zal het om ongeveer 1600 man grondpersoneel - en dus om ongeveer 400 man vliegend personeel gaan. Door de personeelsinkrimping te koppelen aan de vioot-standaardisa- tie (een afwijking van het door de heer Den Hollander aangekondigde afvloeiingsplan die nooit officieel en in het openbaar aan het personeel is bekendgemaakt) is een pijnlijk probleem voorlopig in de ijskast ge zet. Tijdens de in de afgelopen maan den gevoerde besprekingen, hebben de organisaties van het grondperso neel gesteld pas een overeenkomst over een ontslagregeüng te willen te kenen, wanneer ook een regeling voor afvloeiing van vliegend personeel zwart-op-wit zou staan. Een overeenkomst zwart-op-wit met de vliegers is nog niet tot stand gekomen. Enige maanden geleden is in het orgaan van de vliegersvereni ging geschreven over de mogelijkheid van een conflictsituatie in verband met de besprekingen die vliegers en directie voeren. Door de afvloeiings procedure tot een kwestie van jaren te maken, lijkt een gevechtspauze te zijn ontstaan. Het lijkt op (wederom) een kleine overwinning voor de vlie gers. De algemene voorzitter van de Federatie Metaal- en Electrotechni- sche Industrie, ir. F. Spreij, is gister middag tijdens een hoofdbestuursver gadering van de FME in Den Haag aan een hartaanval overleden. De heer Spreij was ook voorzitter van de Vereniging van Protestants-Christe lijke Metaalindustriëlen. Kampbewoners helpen elkaar bij de bouw van een woonwagen, die reeds wat het dak betreft al vorm aanneemt. De Kamers van Koophandel voor Amsterdam en Rotterdam overwe gen het benoemen van een comité om een landelijk onderzoek in te stellen naar de achterstand in tele foonaansluitingen. De gezamenlijke Kamers van Koophandel in Nederland zouden zich dan met een adres tot de minister van Verkeer en Waterstaat kunnen richten om op korte termijn tot ver betering te komen. Dit verklaarde de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de de Beneden-Maas in een dinsdag in Vlaardingen gehouden vergadering van deze kamer. (Van een onzer verslaggevers) De Haarlemse Scheepsbouwmaat schappij heeft, als eerste in Neder land, een boot gebouwd die te uitge rust met een gasturbine. Het is een zgn. draadvleugelboot of hydrofoil, be stemd voor Barcelona, waar ze voor toeristische uitstapjes van maximaal 72 mensen zal worden gebruikt. Het vaartuig kan een snelheid van 60 tot 70 km bereiken- De romp ver heft zich bij deze topsnelheid boven de waterlijn. Op het IJselmeer heeft men met deze boot proefgevaren bij windkracht 7. Het iigt in de bedoeling dat een Spaanse maatschappij de draadvleu gelboot in licentie gaat bouwen, waar voor de HSM dan onderdelen zal le veren. De gasturbine is een produkt van de Franse staatsfabriek Turbo- méca. De boot heeft een lengte van 17.40 meter; de breedte van het dek is vijf meter. De prijs van de boot is ƒ760.000. De prospectus welke de HSM uitgeeft, vermeldt een 'kilometerprijs van 295,7 centDe machines verbruiken 130 liter stookolie Der uur. ter van wat hij zelf eens noemde "een vernieuwing die ieder kind de volle gelegenheid geeft tot ontplooiing van alle positieve talenten, maar het richt op de gemeenschap.' Met een boekje 'Het brandende braambos' wierp hij zich in de dis cussies over de seksuele moraal, In een beroemd geworden grote studie 'Wormcruyt met suiker' (1950) pro duceerde hij een unieke gids in de kinderliteratuur. 'Het onderwijs in de trekschuit' verscheen in 1959. Hij verdeelde dit boek in "Hoe het is' en 'Hoe het wor den moet' en schreef in een prikke lende stijl, recht op de man af. alle kritiek van zich af die hij had op de' school van vandaag. Gevoed door een socialistische over tuiging stond hij in de rijen van al die alcoholbestrijders, antimilitaris ten, vegetariërs en feministen die tussen de twee wereldoorlogen de vernieuwingsbazuin deden klinken. 'Etisch en vaag,' zeiden de critici; maar de idealisten in den lande warmden er zich aan. DEN HAAG (ANP) De algemeen secretaris van de Nederlandse Stu dentenvakbeweging, de heer Anton van Hooff. heeft maandag aan de am bassadeur van de Verenigde Staten in Den Haag een verklaring overhan digd, waarin de SVB haar instemming betuigd met de mars naar Washing ton. 'We zijn. zoals de rest van de wereld, diep getroffen door een zo gediscipli neerde uiting van waardigheid, moed en volharding en stellen er prijs op ons ermee te vereenzelvigen,' zo stond o.a. in deze verklaring. -.-I -O Tn 1961 werd er 9162 "maal een veroordeling voor een verkeers- misdrijf in Nederland uitgespro ken. Meer dan de helft van deze veroordelingen betrof een ver- keersmisdryf waarbij alcoholge bruik een rol had gespeeld! Groot scheepse campagnes tegen het ge bruik van alcohol door ieder die aan het verkeer deelneemt, zijn dus nog steeds dringend noodza kelijk. Een toenemend aantal veroor delingen vond plaats wegens het doorrijden nadat de veroordeelde betrokken was bij een ongeluk. Eén van de delicten die het meest verontwaardiging plegen op te wekken. Omdat degene die door rijdt, de indruk wekt zich om de slachtoffers niet te bekommeren en er in de eerste plaats op uit te zijn zich straffeloosheid te verze keren door zich onvindbaar te maken. Helaas is die indruk maar al te vaak juist. Al zijn er gevallen van doorrijden ln paniek, in een opwelling om weg te zijn van het aangerichte onheil. T)e verkeersmisdrijven vormen een bijzondere groep. Het bij zondere bestaat daarin dat ieder een ze kan plegen. Het zijn gewo ne mensen, met een werkkring, een normaal gezin, een normale ontwikkeling die ook zichzelf ver rassen met het plegen van een ernstig verkeersmisdrijf. Karak tereigenschappen die in het da gelijks leven niet tot misdrijven leiden, kunnen op de weg tot on verantwoord brokkenmakend ge drag voeren. Naast de straf staat als middel om deze criminaliteit tegen te gaan, bij de automobilis ten en motorrijders alleen de in trekking van het rijbewijs ter be schikking. De straf komt vaak hard aan. Juist omdat de marge tussen het onvoorzichtig rijden en het be gaan van een ernstig misdrijf zo smal is.' Maar daaraan Is niet veel te doen. De verkeersmisdrijven zijn vergeleken bij de diefstallen bijvoorbeeld bijzonder ernstig. Omdat de slachtoffers van ver keersdelicten er meestal veel er ger aan toe zijn dan de slachtof fers van diefstal Wie aan het ver keer deelneemt, kan zich dat niet scherp genoeg Inprenten. Tiet vreselijke ongeluk in Bus- J J sum, waarbij een schildwacht een ln paniek weglopende dienst plichtige heeft neergeschoten, zal toch tot maatregelen leiden. Op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid W. Wlerda deelt de minister van Defensie, de heer De Jong, mede, dat scherpe muni tie alleen zal worden verstrekt aan die schildwachten die hun taak zonder die munitie niet goed zouden kunnen vervullen. Dat is tenminste een stap. Er is nog iets nodig. Maar dat is niet in reglementen vast te leg gen. Er is nodig dat jonge dienst plichtigen Ieren, dat er situaties zijn waarin het reglement het ge bruik van een met scherp geladen vuurwapen wettigt, maar het ge zond verstand niet. Men kan niet royaal genoeg zijn met het op scherp zetten van het verstand. Tr, Prins is voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers. In de rede waar mee hij de vergadering van deze vereniging In Schevenlngei. open de, wees hij ook op het verband tussen de toestand van het wegen net en de verkeersveiligheid. Hij zei; Een groot aantal ongelukken is direct of indirect op onvol komenheden van ons wegennet terug te voeren. De heer Prins pleit dus voor meer investeringen in de wegen. Waar moet dat geld vandaan komen? Van de overheid natuur lijk, van wie anders? De persoon lijke veiligheid vraagt om grotere gezamenlijke inspanning. Met de vermeerdering van het aantal auto's dient de verbetering van onze wegen gelijke tred te houden. Wat de fiscus te kort komt, int de dood. DEN HAAG (ANP) De alge mene voorzitter van de federatie me- taal- en elektrotechnische industrie (FME), ir. F. Sprey is gistermid dag t^dens een vergadering van het hoofdbestuur van de FME Den Waag door een hartaanval getroffen en overleden. De heer Spreij trad sedert 29 mei jl. als algemeen voorzitter van de FME op. De overledene was voorzitter van ae vereniging van protestants-chris- tehjke metaalindustriëlen ln Neder land en maakte als zodanig deel uit van het presidium van de FME. Als commissaris was ir. Spreij verbonden aan de N.V. scheepsbouwwerf De Groot en Van Vliet te Slikkerveer. De heer Spred was 64 jaar oud. In ^h®d 5d de onderscheiding van ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau ontvangen. Het stoffelijk overschot zal vrijdag. daag om drie uur worden bijgezet familiegraf op de begraaf- Si ffe «v Ned- H«"v. Gem. aaa de Charloise Lagedjjk te Rotterdam.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1