Begroting Ylaar dingen sluit na verhoging van enkele belastingen Liefkozing aangezien voor wurgpoging, man met stiletto gestoken Verleden en heden aan de Goejanverwellesluis Sluis en veer brengen niet veel meer op K.v.K. tegen uitbreiding [an chr. l.t.s. leerpL HEDEN INSCHRIJVING BROODVERKOPERS Stremming scheepvaart Politienieuws Twee dames in politiekorps Seliip loopt in de Scliie aan de grond Kolpabad Benoeming lioofd De Zwijgerscliool VDL bouwt kantine op nieuw terrein Investeringen Perspectief m Met scooter in berm Aan de Vlist Schftndpaal Veilingnieiiws Julianabrug moet vervangen worden ISGHfEDAMSEi WAAIERTJES] DANSSCHOOL SITT0N h HE2? VRIJE VOLK WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1963 PAGINA 4 Gemeente Schiedam (Van een onzer verslaggevers) Een misverstand is er de oorzaak van geweest, dat een 50- jarige man uit Rotterdam gisternacht om half vier door de dochter van een vrouw, waar hij mee samenleefde, enkele ma len met een stilettomes in de borst is gestoken. (Van een onzer verslaggevers) Een dag van drie of vier schepen is hier al erg druk. Er zijn wel dagen van één jachtje," zegt de oude heer H. A. Gelderblom. Hij zit op een stoel naast de voordeur van een huis dat nog vele malen ouder is dan hij: de sluiswachterswoning bij de Goejanverwellesluis onder Hekendorp, aan de dijk van de Hollandsche IJssel tussen Gouda en Oudewater. THEATER H00GSTR. 2a SCHIEDAM TEL. 68808 DE VERLOREN ZOON DE WOESTiJNHAVIK OVERVAL IN DE PACIFIC „IK BEKEN" LANGE HAVEN 121 TELEFOON 66262 voor gehele of gedeeltelijke dagtaak. Aanmelden: tc Vlaardingéii: 2e Van Leyöen Gaelstraat 14; te Schiedam: Ketheistraat 10. (Van een onzer verslaggevers) Het mtgaventotaal op de gemeentebegroting 1964 voor Vlaardingen bedraagt 24.286.000. De l egrotmg sluit op ƒ24.634.583 met een post voor onvoorziene uitgaven van ƒ348.661. Sinds 1958 bevindt het uitgaventotaal zich voortdurend in stijgende lijn tengevolge van vele factoren. Van ƒ13.363.000 in 1958 liepen de uitgaven op tot ƒ21.358.000 in 1963 en ook voor 1964 zet deze stijging zich dus voort en we l met ruim 2,9 miljoen gulden of 13,7 percent. Het .automatisme" in de stijging der uitgaven ontbreekt echter in de inkomstensector. Niettemin willen B. en W. van Vlaardingen zo mogelijk het beleid van een sluitende begro ting volgen. zou dc ontwerpbegroting 1964 slui ten met de In de aanhef genoemde cUfers. Dit is de conclusie in de aanbiedingsnota voor de begroting 1964, waarin voorts gesteld wordt, dat niet te ontkomen is aan een verhoging van de eigen gemeentelijke inkomsten. Daarom doen B. en W. de raad een aantal voorstellen tot verhoging van de gemeentelijke belastingen. Zo wil het college de straat- en rioleringsbelasting per 1 januari 1964 brengen op 11 percent voor woonhui zen, 22 percent voor bedrijfspanden en 4 percent voor ongebouwde eigen dommen. Dit zou een hogere op brengst van ƒ97.000 betekenen. De huisvuilbelasting moet worden (Van een onzer verslaggevers) Ter hoogte van het Stationsplein liep dinsdagmiddag het binnen vaartschip Ramus van de Nederland se Gist- en Spiritusfabriek aan de grond. Eerst probeerde men het met behulp van een vrachtauto van ge- f een te werken vlot te krijgen. Toen dat dat niet lukte, kwam er een bootje van de havendienst aan te pas. Het schip was geladen met 100 ton rogge en is waarschijnlijk aan de grond gelopen omdat ter plaatse nog al wat zand van de werkzaamheden voor de Brandersbrug in het water is gekomen. verhoogd van 35 tot 70 cent per maand voor maximaal drie emmers. Ondanks een hogere opbrengst van 95.000 zal het tekort op de ge meentelijke reinigingsdienst dan nog rond 420.000 bedragen. De hondenbelasting wordt ver hoogd van 12,50 tot 15 per hond (hogere opbrengst ƒ6000). Een verhoging van de weegrechten zou 1500 meer moeten opbrengen. (Van een onzer verslaggevers) Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer E. Baan, stellen B. en W. voor, de heer S. J. van 't Hoog te Vlaar dingen te benoemen tot hoofd van de Willem de Zwijgerschool (u.l.o.) De heer 't Hoog was van 1938 to: 1951 onderwijzer aan de Jan Ligt hartschool, daarna gedurende acht Jaar hoofd van de Van Rembrandt- ul.o. In de vacature door het vertrek van de heer J. P. de Geus willen B. er, W. voorzien door de benoeming van de heer J. H. Motz te Vlaardin gen tot hoofd van de Van der Palm- MAASSLUIS Naast de kleed- eccommodatie wil het bestuur van de v.v. VDL op het nieuwe terrein in de Sluispo'.der-Oost een kantine bouwen. De tantine zal plaats bie den aan 200 personen en zal zowel voor het jeugd- als seniorenwerk moeten dienen. De kosten worden geraamd op ƒ30.000. Deze kosten zullen niet, zo als die voor de kleedaccommodatie, uit eigen middelen kunnen worden gefinancierd. De bouwcommissie heeft een bankinstelling benaderd, die be reid is de vereniging tegen een zeer lage rente het geld op een lang lo pende rekening te verstrekken. Er is echter een bepaling, dat de gemeente garant staat voor rente en aflossing. Éne bouwcommissie aldus het be stuur, in 'De Blauw-Witter' heeft ook in deze richting stappen onder nomen en contact opgenomen met de betrokken instanties. Advertentie I.M. In verband met uitvoering van grondwerken langs de Schiedamse Schle, direct ten zuiden van het spoorwegviaduct, is de doorvaart- breedte en de vaardiepte voor onbe paalde tijd beperkt. Voor kleine schepen met weinig diep gang blijtt de doorvaart mogeluk. De scheepvaart door de Koemarkt- brug is, zoals reeds eerder bekend gemaakt werd, nog steeds niet mo gelijk. behalve voor schepen, die de gesloten brug kunnen passeren, (Vrije doorvaarthoogte Koemarkt- brug 2.00 m. by een waterstand van NAK). Opheffing stremming zal nader be kendgemaakt worden. Voorts wordt op het ogenblik een onderzoek ingesteld naar een ver hoging van de tarieven voor het Kol pabad. In de komende maanden zullen nog andere tarieven en heffingen (o.m. marktgelden, haven- en kade- gelden, precariorechten, begrafenis- rechten en leges) nader worden be zien, teneinde deze waar nodig in overeenstemming té brengen met het huidige prijspeil. Het vergeiy- kend materiaal van andere gemeen ten was hiervoor niet tijdig aanwe zig. Indien de raad zich met de voor gestelde verhogingen kan verenigen, In hun toelichting wUzen B. en W. nog op de toegenomen investeringen 1958 16 miljoen; 1962 26 miljoen en in de eerste vyf maanden van 1963 12 miljoen. Deze investerin gen brengen een niet onaanzienlijke verhoging van de kapitaalslasten met zich mee. De voorzieningen in verband met de groei van stad en bevolking verhogen het uitgaven peil, hetgeen ook geldt voor de sectoren maatschappelijke zorg en onderwijs. Het onderhoud van gebouwen, stra ten en pleinen vergt steeds meer geld, terwUl ook de verpleegpryzen in allerlei inrichtingen een niet af latende verhoging tonen. De rijksuitkeringen en de uitke ringen uit het gemeentefonds ver tonen weliswaar een stijgende Hjn maar deze verhogingen lopen als re gel achter de feiten aan. Het even wicht tussen inkomsten en uitgaven diende dan ook te komen uit een verhoging van de eigen gemeente- ïyke inkomsten. B. en W. merken voorts op: „Fi nancieel gezien biedt de ontwerpbe groting 1964 de mogelijkheid, datge ne tc doen wat in het belang van Vlaardingen is." Het perspectief is evenwel nog niet altijd even duide lijk, omdat belangrijke rijksuitkerin gen nog steeds voorlopig zijn. Niette min gelooft het college de nodige armslag te zullen krijgen om de voor Vlaardingen nodige voorzieningen te kunnen treffen. frs V ««SS* Een sluiswachtershuis uit 1600 bij een nog maar heel weinig ge bruikt sluisje: de historische Goejanverwellesluis in Heken dorp. In de Dwarsstraat werd het 7 jarige voetgangstertje M. A. M. van H. aangreden door een bestelauto. Het meisje stak plotseling de weg over en moest met een gekneusde rechtervoet naar de Noletstichting worden gebracht. O In het zwembad Groenoord werd een badtas gestolen van de 13- jarige C. H. H. Uit de kassa van apotheek t Gouden Hert in de Brugmanstraat werd 134,- gestolen. Een „klant" heeft gebruik gemaakt van een ogen blik van onoplettendheid, vermoedt men. De man, J. V., was met de 51- Jarige J. in 't H. eh haar 29-jarige dochter J. C. S. in Den Haag uit ge weest. Diep In de nacht keerden zij terug over de secondaire weg van Rijksweg 13. Ter hoogte van de Pauwmolen bij Delft bemerkte de dochter, die op haar brommer voor- uitreed,' dat de man en de vrouw haar niet achterop kwamen. Zij meende dat ze pech hadden gekregen aan hun bromfiets en keer de terug. Vlakbij de Pauwmolen ont waarde zij haar 'stiefvader', die ge bogen over de op-de grond liggende vrouw stond. Op een arstana gezien leek het haar alsof h(j haar moe der probeerde te wurgen. De dochter raakte hiervan zo van de kook dat ze zonder een ogenblik te aarzelen haar stiletto uit haar handtasje haalde en de man vier of vijf steken in de borst gaf. Hij stortte hevig bloedend op de grond. Pas 's morgens is uit het verhoor gebleken, dat het een groot misver stand was. De vrouw was onwel ge worden en was even gaan liggen. De man vertroetelde haar een beetje en aaide over haar gezicht. De dochter heeft dit aangezien voor een wurg poging. Toen de man daar bloedend op de grond lag, hadden moeder en doch ter een passerende automobilist aan geroepen. die hem naar Overschie bracht. Daar heeft hij de man over gegeven aan de politie, die op haar beurt weer de GG en GD gewaar schuwd hCCft. De dochter was na haar daad weer op de bromfiets gestapt en naar Rot terdam gereden. Zü werd enige tijd hierna aangehouden in het Dijk- zlgtziekenhuis, waar zij informeerde naar de toestand van de man. Gister morgen vroeg is zij door de Delftse politie opgehaald voor verhoor. De man maakt het momenteel redeiyk, de dochter blijft ingesloten. Op de Kethelweg is dinsdagmid dag de 22-Jarlge student W. K. uit Delft door te krachtig remmen met zijn scooter in de wegberm terecht gekomen. Hy klaagde over pijn In zijn borst en over duizeligheid. K. Is naar het algemeen ziekenhuis vervoerd. Het pontje Rozendaalsebuurt- Goejanvenoellesluis'.over de Hol landseIJssel wordt1'door een' veervrouwbediend. Wie van de IJssel de Wierlcke wil opvaren of omgekeerd, wordt geschut door dit sluisje, waarvan we allen de naam op school heb ben geleerd. De naam en het jaartal 1787; „Prinses Wilhelmi- ca van Pruisen, de gemalin van stadhouder Willem" V," wordt bij Goejanverwellesluis' door de pa triotten aangehouden." De Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas ziet niet de noodzaak in van uitbreiding van het leerplan van de chr. lagere technische school te Maassluis met het leervak elektrotechniek, B. en W. van Maassluis hadden de kamer om advies gevraagd. In het advies wordt om. gesteld, dat het de grote vraag is of Maassluis op voldoende leerlingen voor dit vak kan reke nen, gezien het inwonerreservoir. Dit mede gelet op de ervaringen m Schiedam en Vlaardingen. In de vergadering kwam nog naar voren, dat er tegenwoordig boven dien meer animo is voor dergeiytce opleidingen aan een fabrieksschool omdat de jongelui dan ortmiddeliyk kunnen gaan verdienen. De leden gingen akkoord met het voorstel van het bestuur om te komen tot een nieuwe samenspreking met o.a. de Ned. Spoorwegen, de gemeente Maassluis en schippers en bedreven over de openstelling van de spoor brug in Maassluis. Er zyn bezwaren tegen het inkrimpen van de ope- ningstyden tot vier vaste tydstippen per dag. Voorts zal de kamer aandringen op een aparte telefoongids voor Schiedam, zoals die ook in het ver leden bestond. Dit zal te zijner tyd ook voor Vlaardingen gelden, wan neer deze gemeente bij het Rotter damse net zal worden gevoegd. De kamer ging akkoord met het voorstel tot het verlenen van een subsidie van 1500 voor de ysbestrü- ding 1962-1963. De heer J. Ligthart werd benoemd tot lid van het alge meen bestuur Borgstellingsfonds voor de Beneden-Maas als opvolger van de heer W. Noordegraaf, die per 1 september ontslag heeft genomen in verband mot zijn leeftyd. Een verzoek van het gemeentebe stuur van Vlaardingen om ruimte in de kelders van het nieuwe gebouw van de kamer voor een wijkpost van de BB werd ingewilligd. Er zullen alleen drie stopcontacten voor tele foonaansluitingen worden aangelegd. In vredestyd zullen er geen oefenin gen worden gehouden. Koop 'n boek bij de ARBEIDERSPERS «•se» Zij was uit Nijmegen vertrokken en op weg naar Den Haag, deze strijdvaardige prinses, die de rech ten van haar echtgenoot wilde be pleiten. Willem had veel te stellen met cle patriotten, die zijn stadhou derlijke bevoegdheden al deerlijk hadden beknot. Wllhelmina's broeder, koning Fre- derik Willem n van Pruisen, maakte zich erg boos'over de" aanhouding van zyn zuster. Hy stuurde Pruisi sche troepen naar Holland en daar konden de patriotten niet tegen op. De stadhouder werd in zyn rechten hersteld. Een jaar of wat geleden is op mis schien wel goede gronden betoogd, dat we het op school verkeerd ge leerd hebben: niet bij de Goejan verwellesluis, maar aan de Vlist tus sen Schoonhoven en Haastrecht werd prinses Wilhelmina tegengehouden. Ook de heer Gelderblom is het hier mee eens. „Maar ze hebben haar toen wel naar Hekendorp gebracht, verzekert hy. „Kijk, in die boerdery daar aan de andere kant van de dijk heeft ze overnacht in de kamer rechts van de deur. Daar bestaat nog een oude prent van." De koets met de prinses moet toen met de veerpont Hozendaalsebuurt- Goejanverwellesluis over de Holland se IJssel zijn gezet. Dat veer is nog steeds in bedrijj, maar alleen voor voetgangers en fietsers; het tegen woordige pontje is voor een koets veel te klein. Het wordt bediend door een veervrouw, die ons gauw de rug toekeert als we haar willen fotogra feren. ,,'t Is met dat veer net als met de sluis; het brengt niet veel meer op," zegt de heer Gelderblom. Of we wel eens hebben gehoord; hoe die naam Goejanverwellesluis in de wereld is gekomen? Nee? Nou, vroeger waren er veel vissers in He kendorp, die voeren over Hollandse IJssel en Nieuwe Maas naar zee ter haringvangst. Een van die vissers heette Jan. Het was een erg goeie man; iedereen noemde hem Goe-Jan En als hy uitvoer, riep men hem na: Goe-Jan, vaar wel!" Op geringe afstand van de sluis en de boerderij waarin Wilhelmina moest logeren, staat nog een merk waardig historisch monument: een ruim driehonderd jaar oude stenen schandpaal met er bovenop het beeld, van Vrouwe Justitia. De heer Gelder blom spreekt niet van „de schand paal", maar van „de kaak" Dat klopt met wat In Van Dale staat „Kaak, houten of stenen verheven heid waarop eertyds misdadigers wer den te pronk of ten toon gesteld, ge geseld, gebrandmerkt, enz., by uit breiding ook de schandpaal waarte gen zü dan vastgebonden werden; vandaar aan de kaak zetten, stel len" Ook de Hekendorpse schandpaal heeft een stenen verhevenheid als voetstuk. De jongens gebruiken het monument als kllmpaal. Bij elke klauterparty wordt Vrouwe Justitia met een paar oude lappen of slierten onkruid behangen. eD angst voor het geselen of brandmerken is er bij die knapen wel uit... ROTTERDAM Coöp. Tuinbouw veiling der Zuid-Hollandsche Eilan den GA.. Prysverloop dinsdag, 27 augustus 1963. Eigenheimers groot 814; andüvie 16—34 per kg.; sla 16 34 per st.; stoofsla 1953; spinazie 1 52—63 per kg.; bloemkool I A 6 st. per bak 51—69, 8 st. per bak 45— 54, 10 st. per bak 3843 p. st.; bloem kool II A; 6 st. per bak 42—63, 8 st. per bak 30—40, 10 st. per bak 28—34 per st.; dubb. bonen I 51—75, id. II 3056; snybonen 93125; pronkbo- nen 5669; rabarber 68; kroten 17 —22; prei 23—33; waspeen I A 14— 24 per kg.; komkommers 70-80 25 36, ld. 60-70 27—35, ld. 50-60 15—25, ld. 40-50 1528 per st.; komkommers 17—21 per kg.; seldery 710; peter selie 514 per bos; rode kool 12—21; gele kool 19—21; Groene kool 19—24; uien 12—22 per kg.; ananasmeloenen 731.11; netmeloenen 3767; oog meloenen 59—1.09; perziken A 16— cante 1.90— 2.i0eny enü'enüenyenU 39, id. B 1012, id. C 5—8 per st. Black Alicante 1.90—2.10; Franken- thaiers 1.50—2.10; Stark Early I AA 76—85, id. I A 69—85, id. I B 51—68, ld. I C 37—41; Perz, rode z app I AA 31—37, id. I A 29 -35, id. I B 26—32, id. I C 1825; James Grieve I AA 70—84, id. I A 72—99, id. I B 59—95, id. I C 53—90; Benoni I AA 91—99, id. I A 75—87, I B 4 60—69, I C 37— 43; Clapp's Fav I AA 43—51. id. I A 43—53, id. I B 30—46, id. I C 28—33; Précase de Trev. I AA 42—46. id. I A 36-45, id. I B 30—38, id. I C 25—28; Reine Claude 2249; Czarpruimen 48—52; Ontario 23—62; Reine Vict. 49—98. alles per kg.; tomaten A ex tra 5.05—5.20; id. A I 4.35, id. B I 4.15, id C extra 5.60, C I 5.35, id. CC I 3.40. De Braziliaanse president Gou- lart zal in de tweede helft van sep tember een reis naar Europa maken, en o.a. Prankryk, Italië, Portugal, Tsjecho-Slowaküe, Duitsland en Po len bezoeken. B(j de Vlaardingse politie z(jn twee vrouwelijke ambtenaren benoemd, die een opleiding gaan volgen voor agente van politie. Na voltooiing van hun opleiding aan de school voor gemeentepolitie te Wassenaar, zullen de dames in de geüniformeerde poli tiedienst te Vlaardingen worden te werkgesteld. VLAARDINGEN De Prinses Julianabrug zal door een nieuwe vervangen moeten wor den. B. en W. zün voornemens aan Rijkswaterstaat medewerking te vra gen voor het ontwerpen en bestek- klaar maken. zy geven de raad in overweging zich in beginsel uit te spreken voor het vervangen van de Prinses Julia nabrug door een r.ieuwe brug cn in middels een krediet van ƒ35.000, beschikbaar te stellen voor voorlopige voorzieningen. Het grootste succes van dc Jong gestorven JAIMES DEAN (EAST or EDEN) Vrijdag en zaterdag 2, 7 en 9.15 uur; zondag 7 en 9.15 uur. Cinemascope en kleuren. 14 JAAR JOHN WAYNE, NATALIE WOOD, VEKA JVIJLES JEFFREY HUNTER Technicolor zondag-matinees 2 en 4.15 uur 14 JAAR JAMES GARNER EDMOND O'BRIEN Maandag, alnsdag Technicolor woensdag 2 en 8 uur. 14 JAAR MONTGOMERY CUFT ANNE BAXTER IN ALFRED HITCHCOCKS FILM In. Iedere meter film beklemming, actie en spanning. Donderdag 2 en 8 uur. 18 JAAR. Voo: uw PASFOTO'S na tuurlijk naar (otoh&ndej K v. Vuuren, Hoogstr 106. Schiedam in spoedgevallen desgewenst in 1 uur klaar Ontdek of U TEKENTA LENT heeft dat ontwikkeld kan worden. Even een brief kaartje onder lett. Vr en U ontvangt omgaand GRATIS een Talent Test en een uit gebreide brochure van Fa mous Artists Schools, Oranje Nassaulaan 14, Amsterdam- Zuid. IVoor fouten to telefonisch opgegeven advertentie* kunnen wi) geen enkele verantwoording aanvaar den. Co-op „De Voorlooper" u.a. te Vlaardingen en Co-op „D.E.S." te Schiedam vragen

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2