3 't is weer tijd voor Koude zeewater maakt winning niet gemakkelijk Rijksweg 12 hij Veenendaal niet juist geconstrueerd Taptoe-generale trof het best mi mmm Utrechts publiek neemt runners in bescherming Maatregelen voor 'Breda' Kolen maandag 80 ct duurder KLM Dodelijke val van fiets Man verdrinkt in auto ü*i® HET VBME VOLK DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1963 Jltf\ j* zo zacht zo geurig Nieuwe platforms Ölie favoriet (Van onze verkeersredacteur) KAN DE WEG ZELF DE AANLEIDING ZIJN van de vele ongelukken die gebeuren op Rijksweg 12 bij Veenendaal? Optische fouten Tekenend ■usmSsM mm PISmm 29 augustus t/m 7 september (behalve zondag 1 september) Aanvang 21 uur Kaartverkoop bij de V.V.V.'ste Den Haag (Parkstraat), Rotterdam (Stadhuisplein) ^D_Del{t,_BeslelkaartenbijallfrV.V.Vr,s: Prfjzen; f. 1.50, f. 2.25, f. 3.-, f. 3.75, f. 4.75, f. 6.75 en f. 8.75. .iüINA 3 Advertentie LM. v«WH NöothS1«e UTRECHT (ANP) Twee re chercheurs van de Utrechtse politie, die gekleed in burger gisteren op de parkeerplaats Vredenbnrg In de Domstad een jongen van zestien jaar aanhielden, omdat hij samen met een tiental kleinere knapen parkeer wachtertje speelde, ondervonden grO' te moeilijkheden van het publiek toen zij de knaap naar het bureau wilden opbrengen. Wanneer men op deze parkeer plaats zijn auto kwijt wil, wordt men omringd door een groot aantal kin deren, dat tegen betaling voor een plaatsje zorgdraagt. Het parkeren is hier echter vrij en vele automobilis ten voelen er niets voor geld aan de> ze kinderen te geven. In de afgelopen weken is al tegen twintig runners proces-verbaal op gemaakt. De knapen schromen na melijk niet de auto's te bekrassen van automobilisten die van hulp niet gediend zijn. Gisteren vatten twee politieman nen in burger de 16-jarige L. K. bij de kraag toen deze met enkele kin deren druk bezig was aan zijn lucra tief tijdverdrijf. Toen de jongen zou worden opgebracht, groepten tien tallen mensen, waaronder vele auto mobilisten, samen en gingen tegen de belde politiemannen tekeer. Een kwartier lang hebben de beide politiemannen moeten redetwisten om het publiek aan het verstand te brengen dat het in het belang van de openbare orde was dat deze knaap werd meegenomen, maar de sohimpende opmerkingen van de om standers waren niet van de lucht. Eindelijk slaagden de beide recher cheurs erin de jongeman het jaar beursgebouw binnen te brengen, waar tevens om assistentie werd gebeld. Tegen de jongeman is proces-verbaal opgemaakt. De Utrechtse politie is teleurgesteld over het weinige be grip dat men vooral van de zijde van de automobilisten voor het werk van de politie op deze parkeerplaats on dervindt. Oliebronnen in de Noordzee (Vervolg van voorpagina) Met het seismisch onderzoek naar de structuur van de Noordzeebodem zijn ze al aanzienlijk gevorderd. De vier proefboringen met het boor eiland Triton, verleden jaar tussen Zandvoort en Kijkduin, hebben een schat van gegevens opgeleverd. Omdat er toen al kapers op de kust waren, werden over de resulta ten van deze. (olie-) proefboringen slechts enkele vage communique's uitgegeven, gesteld in min of meer negatieve termen. Thans bljjkt, dat deze proefborin gen veel gunstiger zijn verlopen dan deze communique's moesten doen ge- IovenC Bjj tenminste één boring 'is, zü hét .misschien, nog geen exploita bele bron, dan toch aardolie gevon den. Bij een andere boring vond de NAM zeer hoopgevende oliesporen. Dat desondanks de proefboringen dit jaar niet zjjn voortgezet, doet niets af aan de betekenis daarvan. In de eerste plaats is de analyse van de geboekte resultaten een zeer tijdrovend karwei. Bovendien is het booreiland Triton nooit bestemd ge- <Van onze soc.-econ. redactie) Maandag zuilen de kolenprjjzen 80 tot 90 cent per mud hoger zijn. Deze prijsverhoging heeft drie oor zaken: overschakeling van de zomer- op de winterprijs, verhoging van de marges van kolenhandel en verho ging van de kolenprjjzen door de Ne derlandse mijnen. Hoe groot die verhoging in totaal precies zal zijn was vanmorgen in de kringen van de vakhande! nog niet bekend. De mogelijkheid bestaat dat er door allerlei oorzaken nog enige variatie blijft. Over het algemeen zal men rekening moeten houden met een stijging van 80 tot 90 cent per weeot om ia de Noordzee te worden gebruikt. De Triton werd gebouwd voor het (rustige) meer van Maracaibo. Toen hij klaar was. had men hem daar niet meer nodig en mocht de NAM erover beschikken. In wezen deugde het booreiland echter niet voor de Noordzee. Het stond als het ware tot zijn kin in het water en zijn mogelijkheden wa ren zeer beperkt. Misschien dat de Triton volgend Jaar nog voor een paar proefboringen zal worden ge bruikt, maar de NAM kijkt ai veel verder. Al geruime tijd is men bezig met het ontwerpen van nieuwe boorplat- forrhs.- Hoewel; de ingenieurs nog geen definitief' ontwerp gereed heb ben, zal het eerste platform al over 'n paar in gebruik zijnmisschien reeds in 1965. De lxiorplatforms wor den veel groter dan de Triton en zul len de boorbeitel veel dieper in de Noordzeebodem kunnen draaien, dan op de Triton mogelijk was. Voor de Noordzee-exploratie vormt dit een belangrijke voorwaarde. Bij het seismisch onderzoek door de NAM is namelijk gebleken, dat het conti nentale zeepiateau van een zoge naamde brokkelstructuur is. De aard lagen vertonen in grote gebieden sterk wisselende niveau's, het resul taat van verticale verschuivingen, scheuren. Dat houdt in dat, populair gezegd, oliesporen op de ene plaats kunnen betekenen, dat de oliebron daar is „leeggelopen" en nu in een aangren zend gebied r oet worden aangeboord. De structuur van het plateau is ech ter zo gevarieerd, dat de mogelijke bron uiterst moeilijk kan worden ge lokaliseerd. Dat geeft aan de nu ontketende wedloop op de Noordzee meteen een heel bijzonder aspect. Hoe meer con currenten er neer strijken., hoe gro ter de kans dat er één op de goede plaats mikt. Voor Shell en Esso be tekende dat alweer een aanleiding tot een grotere krachtsinspanning. Daarmee is ook het juridisch as pect extra belangrijk geworden. For meel is nog steeds niet uitgemaakt wie waar mag exploreren. Evenmin is definitief vastgesteld welk land waar concessies mag verlenen. De oliemaatschappijen weten nog weinig of niets van de te verwachten con cessievoorwaarden. Wel leeft in him kring de overtuiging, dat binnenkort de conventie van Genève in werking zal treden. In dit verdrag worden de rechten voor de concessieverlening onder de aan de Noordzee grenzende landen verdeeld. Nederland komt er lang niet het slechtst af: voor een zeege bied met een oppervlakte van meer dan 30.000 vierkante kilometers zul len de oliemaatschappijen hun con cessies in Den Haag moeten aanvra gen, met. alle voordelen (belastingen) voor ons land daaraan verbonden. (Van een onzer verslaggevers) Aan de winning van aardolie in het Noordzeegebied zitten nog grote technische problemen. Deze maken haar (voor de exploitatie van een aardgasbron geldt het niet zo sterk) weliswaar niet meer onmogelijk, maar er zijn wel diverse bijzondere voorzieningen no dig. De grootste rol zal de viscositeit van de aardolie spelen de samen stelling van de olie, in hoeverre ze stroperig is of niet en dus zeer moei lijk of makkelijk via pijpleidingen naar ttovem kan worden gebracht en vervoerd. In warmere streken is dat veel min der een probleem. In de Noordzee is het echter zeer goed denkbaar dat er olie wordt gevonden van zodanige viscositeit, dat het produkt door de afkoelende werking van het zeewa ter in de buizen 'stolt'. Diverse oliemaatschappijen, ook de NAM, hebben zich voor de Noordzee- exploraties ai op dit probleem ge worpen. Ze richten zich daarbij op de methode van verwarming van de oliepijpen. Deze wordt ook elders toegepast, maar moet voor de Noord- jee veel verder ontwikkeld worden. Te meer daar de grondstructuur olie- vondstan tot voor de kust van Noor wegen mogelijk maakt. Een ander probleem, dat overigens ook voor landexploraties geldt, wordt gevormd door de dieptebeperking, waarvan men by iedere boring afhan kelijk is. Nog niet zolang geleden leverden boringen tot een diepte van onge veer 3500 meter records op. De laat ste jaren is de boortechniek echter zo snel ontwikkeld, dat men tot voor heen onbereikbaar geachte aardlagen is doorgedrongen. Bij een proefboring in het Duitse Munsterland kwam men verleden jaar al tot bijna 6.000 meter. Bü de Duitse Alpen heeft men op 4000 meter diepte reeds een exploitabel olieveld aange boord. Deze diepten typeren overigens de situatie in West-Duitslaad. De explo raties worden daar steeds- moeilijker, bliek de belangstelling voor de met het gevolg dat in de Bondsrepu- Noordzee en de Oostzee snel is ge- Tekenend voor de mede 'daardoor ontstane situatie: de NAM zoekt mo menteel- in de Noordzee naar aardolie én niet naar aardgas. Ze heeft dat ook niet gedaan met de boringen met de Triton. Wordt er weer een aardgasbron aangeboord en de exploitatie blijkt lonend, dan zal ze uiteraard niet na laten de gaskraan open te zetten. Maar bij de exploitatie van een aard- gasbron heeft de Nederlandse staat een dikke vinger in de pap. Dat geldt niet voor een oliebron. Daarom wordt gezien de nog heersende onzekerheid, het aardgas in wezen nog als een bijkomstigheid beschouwd, hoe vreemd dat ook ljjkt na Slochteren. Datzelfde aardgas speelt wél een grote rol, maar dan inArable. Enerzijds is Slochteren voor de olie maatschappijen, met name voor Shell, al een beduidende ruggesteun geworden voor hun positie in de po- itiek labiele Arabische wereld. Anderzijds tracht vooral het Shell- concem in de onderhandelingen met de Arabische olievorsten terdege munt te slaan uit de vondst in Gro ningen. Het was ook b(j zo'n gelegenheid, dat bepaald niet over 450 miljard ku bieke nieters Slochterens gas werd gesproken, maar over een reservoir dat „vele malen groter" was dan deze tot nu toe bewezen energievoorraad, de oliewereld is het een publiek geheim, dat dit terecht is geschied men neemt onvoorwaardelijk aan, dat er bp Slochteren veel meer gas in de grond zit. (Van onze parlementsredactle In het begin van deze zomer heeft door ziekte van de directeur In de strafgevangenis te Breda een wat libertijnser regime geheerst dan nor maal en gewenst wordt geacht. De komst van de Bredase oud-directeur, de heer B. Broekaart, thans waarne mend directeur'van de Haagse ge vangenis, heeft aan deze ongewenste toestand een eind gemaakt. Gevangenisdirecteur I. Godee werd in juni ziek. Bij het luchten, de groepsrecreatie en celrecreatie, heeft het lagere personeel toen kennelijk niet opgekund tegen het wegvallen van de hoogste autoriteit. Ten departemente in Den Haag noemt men geruchten over ontucht en gekken beslist zwaar overdre ven. Wel zou er nonchalant zijn om gesprongen met de huisregels, waar door gevangenen elkaar konden be zoeken. De plaatsvervangend directeur, de heer Broekaart, heeft onmiddellijk na zijn komst ingegrepen. Bepaalde gevangenen werden tij delijk van recreatie uitgesloten. In een circulaire heeft de wnd. direc teur zich begin juli tot de gevange nen gericht, en hun persoonlijk me dewerking gevraagd om een leefbare sfeer te scheppen. Men meent op het Departement van Justitie dat hij hierin geslaagd De toestand wordt op het ogen blik thans volkomen normaal ge noemd. Deze vraag stelden wij in april 1968 aan Rijkswaterstaat te Utrecht na dat tussen de viaducten Rode Haan en Veenendaal het ene ongeluk na hel andere voorkwam op de grote autoweg Den HaagZevenaar, ongelukken waarbij zelfs zeven doden waren te betreuren. Het antwoord luidde ontkennend. De weg kon de schuld niet zijn. Veel wind in dat voorjaar en misschien weinig routine bij de weggebruikers bleven over als veronderstellingen. Toch liet de merkwaardige opeen volging van deze ongelukken die later tot staan, is gekomen Rijks waterstaat geen rust. Het onderzoek werd voortgezet en wat is na meer dan een Jaar de conclusie? Dat de weg er wél de schuld aan heeft, want hij is niet geheel Juist gecon strueerd. Ir. H. B. Bakker te Delft, de gro te expert van Rijkswaterstaat op het gebied van belijning der wegen, doet in het maandblad Wegen ver slag van de resultaten der onderzoe kingen en dan blijkt dat er optische fouten zijn die de weggebruiker een verkeerd beeld geven. Ook blijkt een witte ljjn aan de kant van de mid denberm niet juist te zijn getrokken en een benzinestation blijkt verkeerd te staan. Ir. Bakker geeft enige maatregelen aan die verbetering zou den kunnen brengen, HU constateert dat vorig voorjaar er wel een hele reeks ongelukken na elkaar is geweest, maar dat de sta tistiek het wegvak over lange ter mijn toch niet als onveiliger aanwijst dan andere. Niettemin heeft men het onderzoek doorgezet omdat bijna-on- gelukken en schrikeffecten er ook in moesten worden verdisconteerd. ZEDDAM (ANP) De circa 50- jarige mevrouw Ticheloven uit Gaanderen verloor, toen zij met haar man op de weg Zeddam—Etten fietste, de macht over het stuur van haar flets. Zi) kwam ten val en sloeg met haar hoofd op het wegdek, zy overleed ter plaatse. TVfet een openhartigheid, die valt -,J te prijzen, heeft de KLM- directeur H. Larive te kennen ge geven, dat de KLM naar alle waarschijnlijkheid ook nog in 1965 en mogelijk zelfs daarna nog een verliesgevend bedrijf zal zijn. Uitgangspunt voor de finan ciële hulp, die de regering krach tens een speciale wet het vorige jaar aan de KLM heeft toegezegd, is geweest, dat de KLM in een niet ver verwijderde toekomst weer rendabel zal zijn. De rege ring heeft zich en de Kamers wat dit betreft niet langer willen bin den dan tot 1 januari 1965, daar bij duidelijk de suggestie wekkend dat aangenomen mag worden, dat inkomsten en uitgaven van het nationale luchtvaartbedrijf dan weer in evenwicht zouden zijn. In de memorie van antwoord aan een op dit punt niet erg ge ruste Tweede Kamer hebben de ministers van Verkeer en Water staat en van Financiën gezegd: 'Mocht zich dit onverhoopt niet verwerkelijken, dan biedt de ge kozen period- van drie jaar de mogelijkheid om op niet te lange termijn, nadat het huidige wets ontwerp bij de Staten-Generaal is ingediend, de Kamer ter zake op nieuw te benaderen en de proble matiek ter discussie te stellen.' "Dij de mondelinge behandeling van het wetsontwerp in belde Kamers heeft de minister van Verkeer en Waterstaat dit nog eens onderstreept, daarbij erop wijzend, dat 'wij het niet juist ge vonden zouden hebben, indien de Staten-Generaal als het ware voor een langere periode een soort blanco krediet hadden moeten geven.' Een blanco krediet is een kre diet dat door geen enkele zeker heid ten aanzien van de terug betaling wordt gedekt. Na de duidelijke verklaringen van de heer Larive ziet het er thans naar uit, dat het KLM-krediet voor een veel langere periode dan vijf jaar als ongedekt moet worden be schouwd. Ongedekt ook in die zin, dat de voor de kredietverlening zo be langrijke zekerheden ontbreken, omdat we er allerminst gerust op mogen zijn, dat de KLM thans geleid wordt door mensen, die zich uitsluitend voor de KLM zul len "inzetten. Het lid van de Tweede Kamer dr. Vondeling heeft in een aantal vragen deze zaak, die zo algemeen in ons land i de aandacht heeft getrokken, aan de orde gesteld. Wij verwachten van de minister op korte termijn een duidelijk antwoord, dat nau welijks bevredigend zal kunnen zijn als het ook geen aankondiging van Ingrijpen in de gehekelde verhoudingen bevat. Wij verwach ten bovendien, dat de regering thans de belofte aan de Kamers zal nakomen de gehele zaak van de KLM opnieuw op korte termijn aan de orde te stellen, zodra blijkt, dat de financiële hulp niet voor 1965 tot herstel van de ren tabiliteit zal leiden. Ook dat is tekenend voor de situa tie, waarin we in West-Europa zyn komen te verkeren. Evenals de vol gende opmerking, onlangs gemaakt door een vooraanstaand oliemagnaat. „Als er," zei hü, „in de Noordzee die voorraden zitten, die w\j er rede lijkerwijs mogen veronderstellen, dan zit daar meer energie dan heel West- Europa de laatste honderd jaar heeft verbruikt." Iedere oliedeskundige spreekt by een beschouwing van de toekomst mogelijkheden altijd zorgvuldig van „mogelijke, verwachte en bewezen reserves". Uit de mond van een niet- ingewyde zou zo'n opmerking dan ook als niet meer dan een slag in de lucht worden beschouwd. Maar deze bewering deed, zodra ze was uitgelekt, de Noordzeese oliekoorts tot onge kende hoogte oplopen. (Van een onzer verslaggevers) Tot grote ontsteltenis van omstan ders reed woensdagmiddag omstreeks vier uur de 31-jarige chauffeur van de Rotterdamse Bank, P. J. Valks, zonder enige aanwijsbare oorzaak in het water van de Kostverlorenvaart nabij de Overtoomsesiuls te Amster dam. Ondanks reddingspogingen van de 24-jarige kolanwerkar C, Hop en de héér A. J. Bosman, gelukte het niet de chauffeur uit de auto te bevry- den. Het slachtoffer is ruim twee uur later door de rijkspolitie te wa ter opgedregd. In de wagen hadden zich verschil lende bescheiden van de bank be vonden, o.a een tas met ƒ157.000. Deze tas bleek bU het optakelen uit de auto te zyn verdwenen. Een kikvorsman heeft in de loop van de avond wel een zak met sala risenveloppen en een tas met enve loppen met effecten opgehaald. - - - w. ■A'y, mmmmm I De grenscorrecties hebben de si tuatie bij Wyler grondig gewijzigd. Het verkeer moet de rijksstraatweg naar Kleef volgen. De oude Kieefse- baan, die naar links buigt, is thans een stille, verlaten weg, die als hei ware doodloopt op de grens. Daar is onder andere de houder van een pompstation het slachtoffer van. Advertentie I.M. (Vaa een onzer verslaggevers) Hoewel volgens Godfried Bomans de jongens in De Bilt altijd een spe ciaal weertje hebben voor de gene rale van de Taptoe, namelijk regen en nog eens regen, werden gister avond zijn woorden, die hjj op een bijeenkomst in het Prinsenhof had uitgesproken, gelogenstraft. Om rijf minuten voor negen plens de het nog. Om negen uur was het droog en de gehele verdere avond is het zo gebleven. De tribunes waren vol, stampvol, ondanks alle pessi mistische verwachtingen. Ruim 7000 mensen hebben de generale van de tiende Taptoe Delft, een muziekeve nement dat zijn weerga niet vindt, bijgewoond. De Taptoe staat helemaal in het teken van de viering van de bevrij ding 150 jaar geleden. In een indruk wekkende scene van drie kwartier krijgen heden en verleden harmonisch gestalte. Alle onderdelen van de strijdmacht zyn hlerby vertegen woordigd. De schutterij van de stad Delft, huzaren van Boreel en ma trozen in kledij van 1813 brengen een plechtige groet aan de soevereine vorst die hoog op zfjn witte schim mel de troepen inspecteert. Naast de jaarhjks terugkerende klapstukken", waarvan heel de markt staat te schudden door het gedreun der trommels wordt dit jaar meer aandacht besteed aan de toren van de Nieuwe Kerk. Deze wordt regel matig functioneel gebruikt en staat in een zee van licht. De finale is een Imposante mani festatie van de eenheid van het le ger, de trouw aan het vorstenhuis en de verbondenheid der strijdkrachten met het volk. Bü de inzet van het Wilhelmus rezen 7000 mensen als een man overeind cn zongen het volkslied mee. Tot en met volgende week zaterdag draait de Taptoe nog. Ondanks ai het pessimisme heeft men er het volste vertrouwen in dat deze tiende Taptoe een Topper" zal worden.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1