Flat van f 50.000 te koop voor f 150.000 Marechaussee beticht van mishandeling van Duitser Protest tegen ontslag Surinaams nationalist VERBOUWINGSVERKOOP 124.- Mariniersweg 281, hoek Hoogstraat De zaak die Nederland veroverde - Alles franco huis SER wilde in 1961 reeds actie tegen koppelbazen Polio patiënten zien ons land per trein Wij worden 5 x zo groot ALLE MEUBELEN 30-40% GOEDKOPER Wereldomroep: beleid Nieuw- Guinea juist EUROMAST Nederlanders in Italië beroofd FINANCIERING MOGELIJK! »- SM Politiechef in Soest eervol ontslagen Meisje van 6 doodgereden Ondeelbaar Het kan Tractor kantelt ANWB: verzwakt dimlicht Niets te doen tegen grove winsten Naar Rotterdam over enige weken moet alles klaar zijn SPOTPRIJZEN g HET VRIJE VOLK VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1963 PAGINA 3 (Van «en onzer verslaggevers) Nijmegen spreekt over het «eest in de Goffert, over de Tuin van Europa, over het feest van 'Foor en na Waterloo' en over Carel Briels alsof hij een losbandig avonturier zouzjjk J?*TS' Zla 3<S dat Ieg® stedion»' rleP Briels geëmotioneerd P* dc ?aIaprernlère van Goffertstadion- epel, dat Produceerde in het kader van de viering van 150 2" l0ge sfcadlon» dafc heeft de pers gedaan,' nep rag theatraal. Dan op naar de top van de Wij moeten ruimte maken, om te kunnen werken. Kost wat kost, doch honderden eethoeken en bankstellen gaan er uit tegen PROFITEER VAN DEZE VERBOUWINGSVERKOOP. DAT KOMT NOOIT MEER! 3-deurs LINNEN KASTEN Zonder vooruitbetaling dan normaaïprijs niiiiiKWin v.m. Twaalf Provinciënhuis Flevogebouw, 80 meter etalages nu... beduidend goedkoper achterbank voorbank ter meulen (Van onze sociaal-economische redactie) 'Uitlening van arbeidskrachten leidt in de praktijk, vooral bij een krappe arbeidsmarkt, dikwijls tot allerlei misstanden, zoals overtreding van de geldende loonvoorschriften, van de sociale verzekeringsvoorschriften, van de arbeidswet, de veiligheidswet, bepaalde vervoersvoorschriften of tot ontduiking van de belas tingen.' Overtreding Geen kwaad woord meer over de Nederlandse Spoorwegen In de poiioaldeling van het zie kenhuis Zuidwal In Den Haag. De achttien beademingspatiën ten die gisteren een hen door de NS aangeboden unieke treinreis hebben gemaakt, ko men woorden van waardering te kort. Als zeer gewichtige personages zijn ze in een spe ciale trein met een speciale dienstregeling door ons land gereden, ondertussen vertroe teld en verwend door vele vriendelijke handen. Ideale picnic Initiatiefneemster nu;. Briels' feest wordt financiële strop (Van een orv»r Ook de tweede avond zal geen fi nancieel succes opleveren. Er wa ren ongeveer 400 kaarten verkocht van de 30.000. De vele amateurs: In de Goffert-badkuip kregen evenwel enige honderden extra-toeschouwers. Het waren de deelnemers aan het wereldcongres voor maatschappe lijk werk. Maar de financiële strop wordt er niet minder om. Het staat nu onomstreden vast dat deze hele onderneming tn Nij megen een financieel debiele wordt, jf-weei tienrtnijertrlen of honderd duizenden het allemaal aai gaan kos ten, weet nog geen mens precies te vertellen. (Van onze verkeersredacteur) Omdat zoveel stadslichten van auto's zo bijzonder slecht zichbaar zijn, heeft de technische dienst van de ANWB gezocht naar een beter systeem. De dienst meent dit te heb ben gevonden door geen gebruik meer te maken van de stadslichten, maar wel van een verzwakt dimlicht op de auto. De constructie bestaat dan uit een weerstand die wordt in geschakeld In de leiding van het dimlicht,, waardoor dit op twee standen kan branden. In de Autokampioen deelt de heer P. Bos van de technische dienst ANWB mee dat de constructie moet worden gezien als een experiment. Het aanbrengen van heü systeem door een garage zou te kostbaar z3jn. Volgens schrijver ligt hier een taak voor de industrie. De naaste medewerkers van Briels weten het niet en ook de le den van het stichtingsbestuur verke ren nog in het (financiële) onzeke re. Afgezien van het feit, of de Tuin van Europa na de vaag aangeduide nederlaag van Napoleon een show van de eerste of de laatste rang is. het publiek hapt er niet in blijft thuis en laat het congres van We nen dansen voor lege tribunes. Onenigheid is er ook ontstaan tus sen Carei Briels en de standhouders en kermisexploitanten van de zoge noemde Europese landelijke markt, die een slap levenloos element is geworden, dat zeker niet schraagt op de wereldeenheidsgedachte. Van het Europese eethuis, met veel bravoure aangekondigd, is niets te ontdekken. Misschien dat men wel een broodje tartaar, een Russisch el of een Wiener schnitzel kan ko pen, maar er zijn geen mensen te zien die een daalder ervoor over hebben om eerst over een drassig terrein te wandelen met een poffer tjes- en patate-kraam, want veel meer is er niet Het Briels-avontuur dreigt dus een grote financiële strop te worden. Nog niemand kan vertellen wie de rekeningen zullen betalen, want het garaïitiebedrag van de Nijmeegse in dustrie is in de verste verte niet toereikend. Intussen blijft de Euro pese tuin van de Golfert het gesprek van de dag. Men begrijpt niet dat zoveel ver standige industriëlen uit het gebied van Nijmegen er zo Ingetrapt zijn. Carel Briels, die toch dicht bij het vuur zit, moest gisteren zelf beken nen dat hij tot op dat ogenblik hono rair had gewerkt: 'Zelfs mijn onkos ten zijn voor mijn rekening'. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam heelt de twijfelachtige eer een primeur te hebben op het ge bied van woningprijzen, In een ad vertentie biedt een makelaar een vier- kamerflat te koop, aan voor... 150.000,—. De flat ligt op de negen de verdieping van het gebouw 'Prin- cesse' aan de Beethovenstraat, in de zogenaamde 'Goudkust'. Het is met opzienbarend, dat in deze prijs de stoffering, zoals vaste vloerbedekkingen, vitrages, gordijnen en betimmeringen in de prijs zijn in begrepen. Evenmin, dat er centrale verwarming is, liften, garage, berg ruimte, een gemeenschappelijk dak terras en dat er ook nog een zonne terras is over de volle breedte van de flat. Wel opzienbarend is, dat deze flat die 'wegens vertrek naar het buiten land' to koop wordt aangeboden, twee jaren geleden volgens andere be woners van dit gebouw ongeveer 50.000,heeft gekost. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat er niets tegen is te doen, dat wo ningeigenaars en makelaars, grove winsten slaan uit de woningnood. In Amsterdam en elders in ons land snakken vele duizenden niet alleen naar een eigen woning, maar staan ook grote aantallen krotwoningen die nog 'bewoond' moeten worden, om dat er geen betere hulzen besohik- baar zijn. De vrije woningmarkt is onderhevig aan vraag en aanbod. In dit geval wordt wel op grove wijze de vraag misbruikt door het openlijk adverte ren met een prijs van anderhalve ton voor een zij het zeer geriefelijke vierkamerflat. Het enige, zeer kleine lichtpunt is, dat eventuele gegadigden toch nog '(Van onze radio- en TV-redactie) Radio Nederland Wereldomroep ge looft, dat het programma-beleid tij dens de kwestie-Nieuw-Guinea 'juist is geweest'. Dit is Volgens het gisteren versohe nen jaarverslag gebleken nit de'geest die uit veie brieven spreekt en die de verwachting wekt, öat men in 1963 weer een zeer bevredigende luiste raarscorrespondentie met Indonesië zal hebben.' De spanning met Indonesië heeft de Wereldomroep destijds teoor spe ciale beleidsproblemen op program- magebied' geplaatst. Vooral in militair opzicht ls 'een zekere terughoudendheid' betracht en alle andere zaken zijn 'zo objectief mogelijk' behandeld. Met ingang van 15 april 1961 werd de verzending van het maandelijkse Indonesische programablad gestaakt en reacties werden niet meer ver stuurd. 'Deze maatregelen waren, gebaseerd op het feit, dat de Indonesische pers geduld had op mogelijke sancties te gen het onderhouden van contact met Hilversum,' zo onthult het jaar verslag. 'Desondanks kwamen in de laatste acht maanden van. 1961 nog 1183 brieven uit Indonesië binnen. Maar ook aan dit eenrichtingsverkeer kwam abrupt een einde toen met in gang van 1 januari 1962 de Indone sische regering alle post-, telefoon- en telegraafverkeer met Nederland verbrak. Toen in het begin van 1962 de postverbindingen werden hersteld, stroomden tie brieven weer even plot seling binnen. De luisteraars reageer den aanstonds met een groot aantal geestdriftige brieven: la deosober alleen reeds 260. arnankeiijk zijn van het CBH «Cen traal Bureau Hulsvesting), dat be oordeelt of de woning passend ls voor het. gezin, in verband met de grootte ervan en of de koper voldoende eco nomische binding heeft met Amster dam, om toestemming voor bewoning te wettigen. (Van een onzer verslaggevers) Een simpele caféruzie in een Duits Gasthof aan de grens bij het Lim burgse Vlodrop, waarbij een Neder lander en een groep Duitsers was betrokken, heeft in Duitsland veel stof doen opwaaien. Volgens de Duit sers die bij het incident zijn betrok ken, zoü de Nederlandse marechaus see namelijk een Duitse jongen heb ben mishandeld. De caféruzie was een nasleep van een heidefeest dat zaterdag in Duits land werd gevierd. In een Duits café dat op enige afstand van de grens ligt, waren zaterdagavond, de inwo ners van Rothenbach vrolijk bijeen. Het was echter met de feestvreugde gedaan toen een potige Nederlander het café binnenkwam en dreigde de boel kort en klein te zullen slaan. Dat namen de feestvierders niet en eendrachtig werd de drieste Ne derlander het café uitgezet. Een groep Duitsers vond dit echter niet genoeg en zette op straat een achtervolging in. De Nederlander vluchtte in de richting va?; de grens. Een der ach tervolgers. de 24-jarige Dieter Lein- aers uit Ratheim haaide hem echter in en maakte kennis met de vuisten van de Nederlander. Een patrouille van de marechaus see voorkwam daarop een lynchpartij door de Nederlander te arresteren en en passant werd ook Leinders aange houden. De andere Duitsers hoorden, zoals ze later vertelden, Dieter Leinders even later in het vertrek van de douane kermen. Een vriend zou hem op de grond hebben zien liggen, ter- wij! hij van de pijn kronkelde. Wij zend op dc marechaussee zou hij hebben geroepen: 'Zij hebben mij geslagen en getrapt.' De Duitser is later op de avond op een brancard naar het Duitse café teruggebracht. Dc Duitse provinciale pers heeft veel ophef gemaakt. De marechaussee ontkent de be schuldigingen. De districtscomman dant van de marechaussee te Roer mond zegt van dit incident: 'Er is niets onbehoorlijks gebeurd. De ver wondingen van de Duitser zijn door de ruziemakende Nederlander toege bracht. PARAMARIBO (ANP) ds Suri naamse regering heeft de nationalist mr. A. Th, de Miranda, ambtenaar van het bureau voor wetgeving in Paramaribo, ontslagen omdat deze op „onverantwoordelijke wijze ernsti ge beschuldigingen" aan haar adres zou hebben geuit. De heer De Miranda zou dit op 15 augustus In Paramaribo hebben ge daan tijdens een bijeenkomst van de PNR, de party van de nationalisti- Advertentie LM. Een luisterrijk vergezicht vanaf de top. Fijn genie ten daarboven, in café en restaurant, en op de plat forms. Sta ais kapitein op de scheepsconimando- brog. Gemakkelijk bereikbaar met tram en bus. Ruime gelegenheid tot parkeren. sche republiek. Het actiecomité te gen Surinaamse overheidswlllekeur, het ASOW, waarvan de leiding in Amsterdam is gevestigd heeft gis teravond een protesttelegraro aan de Surinaamse regering gezonden. Het merkt op dat het ontslag niet werd voorafgegaan door een. klacht bij de Justitie. Het actiecomité no teert dit als „het vijfde spectaculaire geval In ee« grote reeks ontslagen uit 's lands dienst en intimidatie je gens Surinamers, die op grond van progressieve, nationalistische opvat- fingen kritiek op het huidige bewind to hun land hebben geuit." Het ASOW waarschuwt de Suri naamse regering „omwille van het landsbelang haar voortgezet machts misbruik ogenblikkelijk te staken". Het telegram aan de Surinaamse regering werd samen met een solida riteitsbetuiging met mr. De Miranda verzonden nadat ongeveer 150 leden van het actiecomité hadden deelge nomen aan de Amsterdamse demon stratie ter ondersteuning van de „Mars op Washington". ENSCHEDE (ANP) De En- schedese zakenman J. K, die met vakantie in Italië vertoefde, is be roofd. Toen hij met zijn echtgenote gisteren de Sint Pieter te Rome ver liet, merkte hy dat dieven hun slag hadden geslagen in de auto, die hij op het plein voor de Sint Pieter had geparkeerd. Uit de auto waren ont vreemd drie koffers met kleren, een colbertjasje met een portefeuille met 2000 gulden en andere waardevolle papieren. Het echtpaar kampeerde op een camping in de buurt van Rome. Teneinde te voorkomen dat dieven hun slag zouden slaan op de camping, had men alle waardevolle bezittingen meegenomen in de auto. Advertentie LM. Een groot deel van onze voorraad staat in de weg en moet er uit en dan komt er een geheel nieuw groots B.P.- GENTRUM, zó groot dat U er kan rond dwalen tussen de mooiste meubelen welke de fabrieken uit vele landen maken. U zal er dan dtoomkamers vinden uit Nederland, Zweden, Finland, Italië, Yougoslavié, Duitsland, Denimarken. Een Internationale collectie welke zijn weerga niet vindt I B.P.-CENTRUM Advertentie LM. Morgen verkopen wij plaid- hoezen. Niet voor de dure Ame rikaanse wagens, neen, plaid- hoezen voor alle wagens van onze klanten. Plaidhoezen, die de kleine europese wagen zo'n heerlijk comfortabel en luxueus aanzien geven. Plaidhoezen, die niet hinderlijk afglijden van de autobank, in de maat 62 x 120 cm, passend in iedere europese wagen, per stuk voor nog géén zes gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze plaid- hoezen in vrolijke kleuren en dessins, per stuk voo miuimrammimmi» Plaids, bijpassend voor de achter bank 130 x 1S0 cm, aê Deze keurige ambtelijke omschrijving van de wildernis waarin arbeids verhoudingen ontaarden als de koppelbazen op de markt verschijnen, is al meer dan twee laar oud. - Het la een omschrijving die staat te lezen in het advies dat de Sociaal- Economische Raad In juni 1361 heeft uitgebracht over do uitlening van arbeidskrachten. Het kwaad dat thans geschiedt is de regering be paald niet onbekend. Zij is er om standig over geïnformeerd, maar zij heeft verkozen de zaak op zijn beloop te laten. De opdracht voor het advies had de SER in 1953 ontvangen van de toenmalige staatssecretaris mr. dr.A. A. van Rhijn, Het adviescollege nam er zoals gebruikelijk de tijd voor, maar het stuk aat staatssecretaris Roolvink in 1961 in ontvangst nam, ioog er bepaald niet om. en stelde een reeks strenge maatregelen voor. Het SER-advies nam als uitgangs punt. dat het uitlenen van arbeids krachten verboden diende te wor den, tenzij er een vergunning voor was verleend. Zo'n vergunning zou uitsluitend wor den gegeven voor een aantal scherp geformuleerde, bona fide vormen van uitlening. De vergunning zou kunnen worden geweigerd als de vrees zou bestaan, dat de uitlener zich aan overtre dingen zou gaan schuldig maken, of -vanneer zijn boekhouding met voldoende waarborgen bood voor controle. Aan de vergunning zouden voor waarden kunnen worden verbonden en er zou ook een tijdsduur aan bun nen worden gesteld. Voorts zou de vergunning zeker worden ingetrok ken indien de uitlener een overtre ding zou begaan tegen de loonbepa- lingen, de sociale verzekeringsvoor schriften of de belastingwetgeving. De SER achtte het in meerderheid juist, dafc bij overtreding de uitlener zowel als de inlener strafbaar zou zijn. Wat de uitlener betreft wilde dc SER de strafbaarheid ook uit strekken tot boekhouders en admini strateurs. Dit complex van bepalingen zou, aldus het SER-advies, ondergebracht dienen te worden m een afzonderlijke wet, de uitleenwet. De arbeidsinspec ties en de gewestelijke ajbeidsbu- (Van een onzer verslaggeefsters) Omdat het dus een speciale trein was, kon hjj dingen doen die voor een normale treto onmogelijk zijn. BU voorbeeld kalmpjes stoppen op een bijzonder mooi plekje of lang zaam rijden als er ergens iets on gewoon boeiends te zien was. Het panorama vanaf de Moerdijk- brug heeft verreweg de meeste in druk gemaakt Minutenlang heeft de trein daar stil gestaan. Beaüemtogs» patiënten zijn permanent afhanke lijk van een omvangrijke en inge wikkelde apparatuur, die de functie van hun gestoorde ademhalingsor ganen moet overnemen. Zij zijn diis zo al niet aan hun bed, dan toch aan hun apparatuur gebonden en een treinreis was voor de jongsten van hen (de leeftijden varieerden van acht tot omstreeks zestig) een sen satie. De reis werd gemaakt to een hy permodern diesel-elektrisch treinstel en technici van de spoorwegen <tm van het ziekenhuis hadden er een aantal banken alt gesloopt om plaats te maken voor speciale zitplaatsen en apparatuur. Voor in de catobe zat 'meester', M. Mliller, een ervaren machinist. Op de seconde volgens de dienstre geling reed hij de trein va» öen Haag. via Rotterdam, Breda, Tilburg, Den Bosch, Nijmegen en Arnhem naar Laag-Soeren. De ton beek vriendelijk toe en daarom werd de picnic to Laag-Soe ren in de apen lucht gehouden. Het stille goede?!-nstationtje midden in de bossen bleek daarvoor een ide ale plek. Een treinreiziger behoort een kaartje te hebben. Dat hadden deze reizigers dan ook: speciaal voor de ze reis gedruke kaartjes met het op schrift 'extra Zuidwaltreto". Ze wer den geknipt ook, wat dacht u. Hal verwege de reis werden kaarten naar huis geschreven, want dat hoort nu eenmaal ook bij het rei zen. De achttien patiënten werden be geleid door zeventien medische en technische personeelsleden van het ziekenhuis: een enthousiaste ploeg, waarvan een deel een vrije dag had oreegeven om deze reis te kunnen meemaken. Om tien voor zes gisteravond, al weer stipt volgen» "de dienstrege ling. rolde Je trein Den Haag binnen Daar wachtten de GGD-auto's die de patiënten, helemaal doezelig van zo'n dag boordevol indrukken, terug brachten naar de Zuidwal en hun bed. Het Initiatief voor deze zeer bij zondere reis was afkomstig van de Rotterdamse burgemeestersvrouw mevrouw A. van Walsum-Quispel en de echtgenote van de vroegere staats secretaris van Verkeer en Water staat, mevrouw Stijkel. Na een bezoek aan het ziekenhuis Zuidwal (streekcentrum voor beade- mingspstlenten) deden zij een voor stel in deze richting aan de presi dent-directeur van de NS, ir. J. Lohmann, die m direst voor te vin den was. reaus zouden de taaie Krijgen ae vergunningen uit te geven. Het voorstel van de drie vakorga nisaties aan de werkgevers In de me taalindustrie inzake de bestrijding van de koppelbazen, dat morgen aan de orde komt in de Vakraad voor de Metaalindustrie, loopt voor wat de praKtische uitvoering betreft aardig parallel met het SEfö-aÊvies. De werknemers stellen voor dec.a.o. tussentijds zo te wijzigen, dat lm ge bruik maken van uitleenbedrijven al leen mogelijk zal zijn met een ver gunning van de vakraad. Loon- en arbeidsvoorwaarden van de uitgeleen de arbeiders zullen schriftelijk vast gelegd moeten worden en het bedrijf dat de arbeiders uitleent zal zich er van moeten vergewissen dat er tus sen de koppelbaas en zijn personeel een dergelijk contract bestaat Het SER-advies, dat het gehele ter rein van de ronselarij wil bestrijken, en niet alleen de metaalindustrie, gaat veel verder en is veel strenger. Maar van dit SER-advies is na juni '61 niets meer vernomen dan da mededeling, dat de regering het uit lenen van arbeidskrachten een zaak vond, die aan het bedrijfsleven moest worden overgelaten. Met ais gevolg, dat de zwarte ar beidsmarkt vrijwel ongestoord kon voortwoekeren, zodat er in augustus '63 ernstige spanningen zijn ontstaan en de conflictstof hoog ligt opgetast. (Van een onzer verslaggevers) De burgemeester van Soest heeft aan de hoofdinspecteur van politie C. van E„ die sinds juni 1963 met ziek teverlof was, per 1 september eervol ontslag verleend. Dit blijkt uit een perscommuniqué, dat de burgemees ter gisteren bekendmaakte. Het ontslag van de heer Van E. is verleend op grond van een besluit van de Pensioenraad, dat de hoofd inspecteur voor de politiedienst onge schikt moet worden geacht. Dit ls vast komen te staan na een medische keuring, waarom de hoofdinspecteur zelf had verzocht. 'Wat de verdere aangelegenheden betreft,' zo meldt het communiqué verder, 'berust de zaak bij de rechter- commissaris te Utrecht, die het ge hele dossier van de procureur-gene raal heeft ontvangen voor verdere afhandeling, waaruit zal blijken of strafvervolging mogelijk is.' LUNTEREN, (ANP) Een zes jarig dochtertje van de familie Veld huizen uit Lunteren is vanmorgen op weg naar school door een vracht wagen aangereden. Het meisje was op slag dood. Zij fietste met haar broertie (acht jaar). De jongen werd ook door de vrachtauto geraakt en is met ernsti ge verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht De vrachtwagen ver leende geen voorrang. De vrijheid ls ondeelbaar. Da vrijheid ln West-Berlfjn ls geen andere vrijheid dan die ln een Amerikaanse stad. Het gaat om het recht als mens gerespec teerd te worden. Het gaat om ge lijkwaardigheid. Het gaat om een menswaardig leven. Daarom is de mars ln Washing ton zo'n aangrijpende gebeurtenis geweest. Omdat de erkenning van de neger als gelijkwaardig mede mens ons ln ons hart raakt. Waar aan de persoonlijke vrijheid en aan de menselijke beschaving te kort wordt gedaan, wordt aan de menselijke beschaving te kort ge daan. Wij weten dat. Wij weten ook hoe diep de nel- ging in de mens zit op anderen neer te zien, zich tegen anderen af te zetten, zich meerwaardig te voelen. Bij blank en niet-blank belde. Dan gaat het om bet ras, dan om het geloof, dan om de socjsde status, om de stand ln goed Nederlands. En daarom raakt de mars ln Washington ook ons. De vrijheid ls ondeelbaar. "JVTog vóórdat de Vakraad zich 1 heeft uitgesproken, hebben de twee grootste Amsterdamse wer ven, de NDSM en de ADM, beslo ten geen gebruik meer te maken van de diensten van koppelbazen. Dat is prachtig, maar er blijven dan toch nog twee vragen te be antwoorden. Ten eerste moet de vraag wor den gesteld, waarom deze onder nemingen aanvankelijk wel met koppelbazen ln zee zijn gegaan. Zij wisten heel goed, wat daarvan de gevolgen konden zijn. Ont wrichting ln het bedrijf, zeer be grijpelijke onrust, gevaarlijke be schadiging van het collectieve overleg tussen werkgevers en werknemers, dat ln de loop van vele jaren moeizaam ls bereikt. De ondernemers wisten dat, om dat het verschijnsel van de kop pelbazen allerminst nieuw ls en omdat deze vorm van arbeids voorziening altijd dezelfde uit werking heeft. De tweede vraag, die de arbei ders nu onmiddellijk zullen stel len ls: 'Als de ondernemers be reid en ln staat zijn zulke grote bedragen aan koppelbazen te be talen, waarom moeten onze lonen dan aan zo nauwe grenzen zijn gebonden?' De werkgevers die ge bruik maken of maakten van de diensten van koppelbazen, hebben de lonen op eigen houtje sterk 'gedifferentieerd'. Het ligt''"voor de hand, dat de arbeiders nu een soortgelijke differentiatie ver wachten. Het zal de ondernemers en ook de overheid, die zich tot dusver zo lijdzaam heeft betoond, moeilijk vallen aannemelijk te maken, dat een stevige loonsver hoging voor de werknemers ln de betrokken bedrijven niet moge lijk ls. (Van een onzer verslaggevers) Onder een ta de slootkant wegzak kende en daarna kantelende land- bouwtraetor is gistermiddag de 42- jarige tuinder B. Udinb uit Marknes se ln de NOP om. het leven gekomen. De man, vader van zes kinderen, die het voertuig bestuurde, kwam door verstikking om het leven. Advertentie LM. Duizenden van deze reistassen zijn er verkocht: voor 12.75 en dat was voor deze grote reis tassen van waterdicht dub bel linnen spotgoedkoop. Morgen begint er een bijzondere verkoop van deze zelfde reis tassen. Lummels van tassen, ideaal voor 't weekend, maar evengoed voor een hele rits boodschappen. Reistassen meteen bodemlengte van meer dan een halve meter. rijk met leder afgezet, ronde lederen handvaten, solide rits met slot en brede riem, koopt U morgen voor nog géén xeven gulden. Morgen om 9 uur begint de ver koop van deze solide, grote reis tassen van een hoogwaardige kwaliteit linnen, in vele fraaie ruic-dessins,

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1