s Breda ontfermt zich over volksdansgroep Tienduizenden vissen sterven in vuil water Huwelijksreis va ui tien dagen mislukt Duikers zoeken nog steeds naar tas met f157.000 Herdenking 1813-1963 kost rijk drie ton Internationale Rode Kruis bestaat honderd jaar Claim van 3.3 miljoen schade Oorzaak ligt bij reisbureau Duits belang in Koopmansbank In drieën Voorstelling Dodend Uit de hel Ontzettend Vriendschapsband Dillenburg Cavalcade Nog neeti resultaat Cruvs Voorbcrgh ernstig ziek Amsterdams hotel weigert logies aan niet-blanke jf PAGINA'"3 HET VRIJE VOLK ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1963 Franse jeugd reisde voor niets naar tuin van Briels (Van een onzer verslaggevers) Breda heeft zich gisteravond ontfermd over 45 jongens en meisjes, die helemaal uit Orange, P,n_ r.^M r waren overgekomen. Om in Nederland te dansen. Deze volksdansgroep, 'Les Vor"1 raus,° Kenaamd, was reeds maandagmorgen gepakt en gezakt met originele kle- nerdraehten per bus in Nederland gearriveerd op weg naar Nijmegen, want daar wiiden ze het omstreden feest van Carel Briels opluisteren met hun folkloristische dansen. Fran? ambassade in Den Haag zelf aan Briels gevraagd of hij deze jongeren tan 14 toe Ja jaar, die door Breda voor een optreden waren uitgenodigd, kon' gebruiken? Het antwoord van Briels moet van dien aard zijn geweest, dat deze Franse jongeren in de ver- erstelling verkeerde, dat zij in Nijmegen zeer welkom waren, En dat zij in het massaspel e um van europa naar hartelust konden dansen. En dus waren zij een paar dagen eerder uit Orange vertrokken. Zij kwamen maandag in het drui lerige Nijmegen aan. Daar hoorden ze dat zij voor niets waren gekomen. Briels had hen niet nodig, hij zou p is vorige week zaterdag op de hoog te zijn gesteld van hun aantal, dat hij te groot vond. Bovendien was het toen al te laat, de folkloristen waren al onderweg. Nijmegen zat ermee opgescheept. Daar vroeg men aan Breda- kunnen Jullie ze niet ren paar dagen eerder ,N9e- dat niet. Toen heeft de vVv in Nijmegen ze maar een paar prettige dagjes bezorgd. Ze wer- den gastvrij in Arnhem onderge bracht en ze hebben in die contreien heel wat rondritten eremaakt. (Van een onzer verslaggevers) Tienduizenden vissen, die in de kanalen van Leeuwarden plegen te verblijven, zijn in een dodelijke val gelopen. In de nieuwe jachthaven te Leeuwar den zijn in de loop van vrijdag- duizenden vissen in zuurstof loos en pikzwart water omge komen. Gisteravond lagen in sommige botenhuizen uitge breide tvitgeschubde tapijten van dode vissen. De' oorzaak van deze massale vis sterfte is het sterk verontreinigde water dat door de kanalen van Leeu warden stroomt. Dit grarhtenwater wordt zowel door het open riootstcl- j sel. dat Leeuwarden via zijn grach ten kent. als door imlustriri-n afvalwater volledig zurstofioos ge maakt. Iedere zomer komt het wel voor dat bij noordenvind het verpeste water uit de Leeuwarder grachten wordt geblazen en zich in de kanalen in de omgeving verspreidt. De vis vlucht dan voor het dodende water uit naar het stroompje de Greuns tot. waar het grachtenwater niet kan komen. Gisteravond zijn ze dan volgens plan ondergebracht bij particulieren in Breda, waar ze yandaag laten zien wat ze kunnen. Want het is daar groot feest, omdat vanmiddag de burgemeesters van Breda. Orange, het Duitse Dillenburg en het Belgi sche Die.st hun handtekening zetten ondereen overepnkom.su waarbij deze Zo moet het ook vrijdagnacht zijn gegaan. Maitr toen de grote scholen vluchtende vis bij de potmarge. het verbindingswater met de Greuns kwam. kwam ook vanuit dit. water inktzwart dood water, afkomstig uit de riolen en van de industrieën uit het zuidelijke stadsgedeelte. De vis vluchtte de enige nog open waterweg op. die uitloopt, in de jacht haven. Hier konden ze niet meer uit; het verontreinigde grachtenwatcr sloot de vis in en begon zijn dodende weking. De havenmeester van de jacht haven, de heer 2. Drijver, zag vrij dagmorgen in de jachthaven dui zenden vissen hoog boven de water spiegel uitspringen om lucht te krij gen. Er was geen redden aan. '.ie wordt er beroerd van als je ziet hoe de vissen grote karpers en j snoeken, maar ook kleine witvis en blieken vechten om uit die hel te i komen.' zei de voorzitter van de j Leeuwarder hengelsport vereniging, de heer A. Wijbcnga. Omwonenden van de jachthaven hebben nog geprobeerd zoveel moge lijk vis in emmertjes en putsen naar niet geïnfecteerd water te brengen, maar deze goedbedoelde acties zetten geen zoden aan de dijk. De massale sterfte was niet af te wenden. De secretaris van de Leeuwarder Hengelaars Vereniging, rnr. C. G. Vredendaai, zei ons: 'Wij kunnen niets doen. Het is ontzettend. In het verleden is zoiets ook wel eens voor gekomen maar niet in zulke omvang. Alleen wanneer de wind gaat draaien blijft er misschien nog vis leven.' vier steden 'onder plechtige verzeke ring van hun wederzijdse vriend schap' te zamen een Unie van Oranje steden oprichten. De vier gemeente raden hebben zich cr al akkoord mee verklaard. Het is begonnen met Orange, dat een vriendschapsband wilde met een Nederlandse stad. die in de geschie denis ook iets met het vorstenhuis te maken heeft gehad. Zo kwam Breda op de proppen. Waarom doen er eigenlijk niet meer mee? vroeg men zich daar af. Men had de keuze uit 44 steden, die op enigerlei wijze in de historie de heerschappij van Oranje en/of Nassau hebben gekend, waarvan er alleen al in Nederland 28. zeven in België, vijf in Duitsland en vier in frankrijk. De keuze viel op Die.st (koningin Juliana is 'vrouwe van Diest'i.dat altijd veel relaties met Breda heeft gehad. De oudste zoon het feest ter gelegenheid van de op richting vim de Unie van Oranje- van Wiilcm de Zv.ijgcr. prins Philip Willem, ligt cr begraven. Van burgemeester C. Hansen uit Diest hebben wij de wetenschap, dat het hart, en de ingewanden van deze prins, volgens het gebruik van des tijds. bewaard zijn in een loden ton netje aan het voeteneinde van de lijkkist. Thans zijn bier en zoge naamde 'panskes' braadworstjes betpr als specialiteiten van Dièst bekend. De keuze viel ook op Dillenburg. Waarom op Dillenburg0 vraaaxoe. Maar waarom niet, op "Dillenburg? Is Willem van Oranje daar dan niet geboren? Delft had ook wel gewild. Maar je kunt nu eenmaal niet iedereen heb ben. Breda rcdcnce.rde: kunnen wij ROTTERDAM 'ANPi De Rotter dam—'Tapattoeli cultuur-maatschap pij heeft bij 't Bureau Schadeclaim» Indonesië aanspraken ingediend tot sm i ren bedrag van bijna 3.3 miljoen m kulden, zo is gisteren meegedeeld «g in de jaarvergadering. steden niet in de nationale herden king ran 3813 inpassen. Zo zet elk van deze vier steden vandaag in Breda het beste beentje voor, opge trommeld door jeugddrumbands en muziekkorpsen. En hun folkloristische groepen zui len al dansend in de praktijk bren gen wat de heren, zo fraai op papier hebben gezet: de geest van vriend schap het aanhalen van nauwe banden historische verbonden heid in stand houden van duur zame betrekkingen beter weder- zijnds begriplevend bewustzijn van de Europese verbroedering. En zovoorts. Daartoe wordt vanmiddag ook de trampolinedemonstratie op de Grote Markt gehouden, alsmede een caval cade. waar de kenners slechts eer- eerbiedig fluisterend over spreken en daartoe dragen de heren van hel feestcomité fraaie insignes op hun revers, bestaande uit vier oranje kleurige biljartballen op een groen laken. En er zijn ook nog een hele boel vaantjes. Wie dat allemaal zal betalen? Lr is nog vijftig mille over uit het potje van de winst op de particuliere ten toonstelling Breda Oranjestad, die in 1952 is gehouden, aan welk potje de gemeente een bestemming mag geven. Welnu, dat heeft Breda ge daan. 'Wij doen alles zelf', zei direc teur II. van Male van de Stads schouwburg. 'Maar wij hadden ook Carel Briels kunnen huren.' (Van een onzer verslaggevers-' De tiendaagse huwelijksreis van het Amsterdamse echtpaar Evers in een goed hotel aan de Adriatische Zee is uitgelopen op een reisje voi ongenoegen en een verblijf in niet ah te beste hotels. "Rij het reisbureau EMHAGE. aan de Ceintuurbaan ie Amsterdam had den ive in maart passage besproken voor de Adriatische kust. We zijn echter niet verder gekomen dan een verblijf van een nacht in een hoiel in Venplië, terwijl we de rest van onze vakantie grheei tegen onze zin hebben moeten doorbrengen in Tor- bole aan het Gardameer. We verble ven daar in een niet ai te best Iiotei. Voor deze reis hebben we 395 gulden per persoon moeten betalen.' (Van cru onzer verslaggevers! Het ongeluk waarbij de 31-jarige chauffeur van de Rotterdamse Bank .1. Valks woensdag in hel water van de Kostverlorenvaart bij de IH'èï tnonise Sluis leed blij Tl een mysterie. Uit de sectie die op het. stoffelijk overschot werd verricht is donderdag gebleken dat verdrinking de doodsoor zaak is geweest. De controle van de auto door tech nici van het hoof bureau heeft geen enkel defect aan het licht gebracht dat er oorzaak van zou kunnen zijn geweest, dat de wagen'onbestuurbaar werd. Het blijft dan ook een raadsel hoe het ongeluk heeft plaatsgevonden. Een ander mysterie Is de tas met 151.0(19, «He nog steeds niet boven water is gekomen. Duikers zijn vrijdagmorgen In op dracht van de Bank en van de assu radeuren Blom en Van der Aa op nieuw met zoeken begonnen. Langs lijnen hebben twee kikvorsmannen de kanasibodem meter voor meter af gezocht. De politie, die geen enkele reden meent te kunnen aanvoeren om aan misdrijf ie denken heeft het onder zoek naar de tas geheet uit handen gegeven. Alleen wordt de plaats waar de tas 7.ieh vermoedelijk bevindt be waakt. zolang de kikvorsmannen hun werk nog niet voltooid hebben. AMSTERDAM (ANP) rige acteur ('rtiys Voorberg li heeft, naar wij van de toneelgroep Centrum vernemen, gisteren een hartaanval gehad. H(j Is opgenomen in het Ro de- Kruisziekenhuis te Den Haag. De toestand van de heer Voorbergh wat gisteren naar omstandigheden rede lijk wei, maar volgens een woordvoer der van de toneelgroep zal de acteur in ieder geval vele maanden rust moe ten houden. (Van onze parlementsredactie' De nationale herdenking 18131983 zal naar raming drie top. aan rijks- gelden kosten. Als minister van Algemene Zaken heeft. mr. Marijnen een wijziging van de begroting van zijn departement voorgesteld, waarin dit be drag in een aparte post is opgenomen. Het bedrag is voorlopig als volgt gespecificeerd: 1. Reis- en verblijfskosten 15.000.— 2. Secretariaalskosten en uitbesteding van werk20.000. 3. Publiciteit (programma's) 30.000.— 4. Tentoonstellingen en kunstmanifestaties 100.000. 5. Activiteiten op het gebied van jeugd en onderwijs (musical, toneelstuk, jeugdciag, organisatie van discussiegroepen, volks- zangweck, pocketuitgave over karakter en cultuur in Europa) 76.000. S. Onvoorzien 57.000. De heer Evers vertelt dan.hoe hij eerst vijf dagen voor zijn vertrek hoorde dat hij in lintel Bristol in Sotto di Marina zou logeren. 'Toen we vermoeid in Venetië aan kwamen stond ons daar een werk student op te wachten, die vertelde dat het hotel de kamers had afge zegd. Hij wilde ons naar Rome of Rimini brengen, maar kon geen ze kerheid geven of daar plaats z.ou zijn. Op ons aandringen kregen we tr-n slofte een hotelkamer in .Venetië, waarna de retsbureau-venegenwoor- diger ons de andere morgen per auto naar Torbo'e aan het Gardameer bracht. Het.'reisbureau had daar oen hotel (Villa Rosa' waar het geregeld gezelschappen onderbracht. Kamers bezet Alle kamers van het hotel waren bij onze aankomst echter bezet. Voor een nacht werden we ondergebracht in een dépendance, waarna we een kamer kregen die veel slechter was dan ons was beloofd. Geen warm water en een kleine wastafel, die enige dagen geen water gaf.' In het rumoerige Torboie maak-e het jonge echtpaar kennis met een ander echtpaar uit Amsterdam, dat ook *'acl K6boekt voor Sotto di Ma- De el-ja- j-ina. Het echtpaar was ecluer op 25 juli op hot reisbureau ontboden, vaar hun werd verteld dat hotel Bristol was volgeboekt, 'Dat. was óp dezelfde dag dat mijn vrouw en tk de plaats- kaarten voor hetzelfde hotel afhaal den. Bij terugkomst.' aldus dc heer Evers. :heb ik mij beklaagd bij de ptgensar van het. reisbureau, de heer R. Postma en mijn reisgeld terug geëist. Daarvan wilde hij niets weten. Wel was hij bereid het verschil op rle reis- som twintig gulden per persoon lenig te betalen en een door mij be taalde excursie naar Verona. Boven dien bond hij «na voor liet volgend seizoen een grwtis reis van zeven dagen naar het buitenland aan. 'Ik heb dit geweigerd.' aldus de lieer Evers, waarop de directeur moet hebben geantwoord: 'Ik bet-ia! geen smarteceld.' 'De heer Pos! maa heeft daarop per brief zijn aanbieding schriftelijk be vestigd. maar daarbij vermeld, dar. wanneer ik elders mijn recht zou zoeken, de vergoeding vooi de excur sie' en het aanbod van de gratis reis zouden vervallen.' aldus het relaas van de heer Evers. u i i ".v..-.--««ye Deze ia sari's geklede vrouwen trokken gisteren op Schiphol noga de aandacht, /.ij zijn stuwardessen bij de Indiase luchtvaartmaatschap pij Air India en komen sporadisch in Nederland, omdat Air India geen geregelde dienst op ons land heeft FRANKFURT 'RTR> De 'Bank Jin- Gentel»wirtschaft', die nauw ge lieerd is met de Duitse vakbeweging, heeft, een belang van 50 percent ver worven in her, kapitaal van NV Hol landse Koopmansbank te Amsterdam, zo heeft de Duitse bank gisteren me degedeeld. Het kapitaal van de Ne derlandse bank bedraagt 3,6 miljoen gutden. De Britse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de voorbe reiding van de produktie van een laagvliegende atoombommenwerper, de TSR-2. Dit toestel zal te zijner tijd in de plaats komen van het type Canberra. Totaal 300.000.— Wij hrbbcn getracht ook de ziens wijze van de heer Postma te weten te komen. IVii maakten e enafspraak, maar op het afgesproken tijdstip was de hrer Postmaa niet aanwezig. Wij hebben drie kwartier gewacht en fijn daarna vertrokken. Bij informatie bij de Nederlandse reiskanier bleek he; bureau van de neer Postmaa niet bij deze instantie zijn aancesloten. (Van een onzer verslaggevers) Een niet-bianke Amerikaanse student heeft in Amsterdam een onaangename, maar in ons land gelukkig weinig voorkomende er varing gehad. Hij kwam juist op de dag van 'de mars naar Washington' met de trein uit Hamburg in Amster dam aan en meldde zich hij het VVV-kantoor voor het Centraal Station, om een adres voor logies. Daar hij zirli niet goed voelde, vroeg hij een holel in de direete omgeving. Men gaf hem z.o'n adres. Ontdaan kwam hij even later bij liet VVV-kantoor. met de mededeling, dat men hem logies geweigerd had. omdat er geen eenpersoonskamer beschikbaar zou zijn. Maar hij meende veeleer, dat de weigering iets met zijn huids kleur ie maken had. V.irt VVV zijde heeft men zich met liet hotel in verbinding ge steld, waar werd meegedeeld, dat men de helrokkene liever geen kamer had gegeven, omdat in dat hotel dikwijls Amerikaanse mili tairen logeerden en men daarom bang was voor ruzie. De VVV heeft ervoor ge/nrgd, dal de student die waarschijnlijk tengevolge van de situatie van de dag wat overgevoelig was. in een ander hotel werd onderge bracht. De VVV Amsterdam zal niet meer met de weigerachtige holelier samenwerken. De Amerikaan studeert in Gr- nève en is inmiddels weer naar deze stad vertrokken. rins strafproc.es heeft twee zwakke plekkenIn de eerste plaats heeft Nederland een bij zonder veel toegepaste en lang durige voorlopige hechtenis, In de tweede plaats vraagt men zich telkens af of de uitvoerige voor lichtingsrapporten en psychia trische verslagen wel op de open bare zitting behandeld moeten worden. Geen wonder dat telkens weer de vraag wordt gesteld: kan dat niet anders? Moet dat nu zo? Zij die op deze vraag een ant woord zoeken, komen meestal met voorsteilen om het strafproces In twee delen te splitsen. Een open baar deel en een besloten deel. De opvatting om het gehele proces besloten te houden, vindt slechts weinig verdediging. Gelukkig maar Want de openbaarheid van het strafproces Is het fundament waarop de onafhankelijkheid van de rechter is gebouwd. De laatste Nederlandse studie het onlangs verschenen proef schrift van mej. N. W. Klaasse die zich met liet strafproces bezig houdt. stelt dan ook de openbaar heid van het proces voorop. Maar dan komt weer de vraag aan de orde of niet een deel van het strafproces in besloten zitting kan plaatsvinden. Dr. Klaasse is daar vóór. Zij pleit voor een splitsing van het proces, waarbij in het openbaar wordt nagegaan of de verdachte schuldig is en Ir. een besloten zitting welke straf hem moet worden opgelegd. De aantrekkelijkheid van deze studie ligt daarin dat de schrijf ster is Ingegaan op de vele vraag stukken die moeten worden opge lost als men deze kant op wil. Zij is bij de Engelsen te rade gegaan om gegevens te verzamelen over de splitsing v,an het proces. Het verslag van haar bevindingen be hoort tot het helderste wat in Nederland over .het. Engelse proces is geschreven. Maar erg bruikbaar voor Nederland is het materiaal dat Engeland verschaft niet. Wij kennen nu eenmaal géén jury. Ons vrije bewijsrecht is anders. Onze rechters-voorlichting speelt een veel grotere rol. De langdurige voorlopige hechtenis is hier inge burgerd. 'Poch heeft het Engelse proces in zoverre iets aantrekkelijks voor ons. dat daar liet proces heel anders verloopt, bij een verdachte die zich schuldig verklaart te.zijn dan bij een verdachte die zich voor onschuldig houdt. En dat onderscheid zou hier ook gemaakt moeten worden. De verdachte die zich schuldig verklaart, kan men tijdens het vooronderzoek zonder veei be zwaar aan een psychiatrisch onderzoek onderwerpen. Over hem Kan een voorlichtingsrapport worden uitgebracht. Waarom niet? Dat Is daarentegen hele maal niet zo vanzelfsprekend bij de verdachte die zich onschuldig acht en die nog niet door de rechter schuldig is bevonden. De Engelsen hebben ons weinig te leren over de straftoemeting. Integendeel, dr. Klaasse heeft cis indruk dat de Engelse rechter on voldoende geïnformeerd is over de persoon van de verdachte en zijn reclasseringskansen als hij zijn vonnis uitspreekt. In Nederland is de rechter er beter aan toe. Maar toch zou er voor hem gelegenheid moeten zijn na het. openbare proces en vóór het uitspreken van het vonnis con tact te hebben met dc verdachte In de beslotenheid van de raad kamer. Op het voetspoor van andere schrijvers zoekt dr. Klaasse op verdienstelijke wijze naar een splitsing van het Nederlandse strafproces in twee delen. Daarbif behoort de vraag of de. eis van de officier op de openbare zitting gehandhaafd kan blijven. Dat hangt weer af van de beslissing of de toerekeningsvatbaarheid wel of niet op de openbare zitting ter sprake kan komen. En of men van een uitvoeriger strafmotive- ring van de rechter van het in het openbaar uitgesproken vonnis wei wat verwacht of niet. (Van een onzer verslaggeefsters) A lie kcrklokken van Genêve zul len zondagochtend kwart over negen beginnen te luiden voor liet Internatiov,- ie Rode. Kruis, dat hon derd jaar bestaat. Daarna zal er trompetgeschal zijn. Een plechtige proclamatie wordt voorgelezen, een vlag gehesen, een krans gelegd bij het standbeeld van grondlegger Hen ry Dunant, een picnic gehouden. De nationale Rode-Kruisorganisa ties der 88 bij de internationale liga aangesloten landen, veelzijdig ac tief vooral in vredestijd, zullen het jubileum vieren In het bemoedi gend besef van ieders sympathie. Het Internationale Comité, een afzonderlijk lichaam, verantwoorde lijk voor de naleving van de Ge- neefse conventies in oorlogstijd, daarentegen zal zich zo niet op de feestdagen dan toch in-de loop van dit, jubileumjaar moeten bezighou den met de vraag, of zijn taakop vatting mg geheel voldoet aan de eisen. Niet iedereen, is daar zeker van. In de Herald Tribune werd dezer dagen betoogd dat 'naar mate de oorlog verandert, het Rode Kruis nieuwe beslissingen zal moe ten nemen.' Als voorbeeld haalt he: blad de Cuba-crisis aan. Toen VN- secretaris-generaal Oe Thant eine oktober het Comité verzocht de eon trole der Russische schepen te wil len regelen, bracht hij de mannei in Genève allemaal Zwitsers - van hun stuk met deze voor hen nieuwe taak. Zij verklaarden zich ten slotte wei bereid, maar dan op voorwaarden die hun verantwoordelijkheid tol een minimum beperkten. Hun uit gangspunt was, dat het Rode Kruis zicii eigenlijk niet behoorde in te laten met deze 'politieke bemoeiie nis van -twijfelachtige waarde.' Het voor en tegen van dit principe, en daarbij de vraag In hoeverre net HENRY DUNANT Internationale Rode Kruis een taak zou kunnen hc-bben ter voorko ming van oorlog, houden het Co mité honderd jaar na zijn oprich ting bezig. cpeiiiiddcn van gewonde soldaten I- voor wie niet genoeg verband, niet genoeg medicamenten en liet genoeg voedsel aanwezig was. had Dunant in 1859 zijn schokkende 'Een herinnering aan Snlferino' geschre ven. In 3962 werd het hoek gepu bliceerd (Charles Dickens nam er meteen stukken van over in zijn blad All the year round), in febru ari '03 installeerden Dunant en zijn vier vrienden van hel eerste uur zich als hel eerste Internationale Comité. De eerste Geneefse Conventie werd na veel tegenstribbelen in le- gerkringen, di? inmenging vreesden, op 22 augustus 3804 ondertekend door twaalf landen. (Nederland was daar nog niet bij. Het volgde In '67, toen Willem III de oprichting van een nationaal Rode Kruis doorzette. Sindsdien hebben nieuwe conven ties nieuwe voorwaarden vastgelegd waaraan de behandeling van gewon de en zieke militairen en die van krijgsgevangenen moesten voldoen Vele honderdduizenden vermisten werden vooral in de beide wereld oorlogen opgespoord, postverkeer tussen burgers in oorlogvoerende landen werd georganiseerd. Zelfs Hitler heeft zich aan de eisen meestal redelijk gehouden zolang het om militairen ging. Maar in enigerlei ingreep, protest of hulp ter plaatse waar de laatste oorlog het rampzaligst was: in de concen tratiekampen, voorzag zelfs de laat ste conventie van 1929 niet. Nie mand had met déze mogelijkheden rekening gehouden. TJet vredesoerk van bet Bode 11 Kruis in de dertiger jaren door jonge pacifisten wel ontrafeld tot er louter militairisme overbleef en onder meer door 'Ome* Jan Tan Zutphen toen vurig verdedigd heeft ziclj uitgebreid naar de eisen van de tijd. De nationale organisa ties beheren moedermeikcentrales, bloed- en oogbankrn; zij geven zie ken bezigheid en vakantie, sturen mensen en materiaal naar overstro mingen, aardebevingen en treinram pen. Hun werk vindt algemene waardering. Het Internationale Comité staal voor een aantal vragen. Moeten er nieuwe conventies aan de oude wor den toegevoegd? Is te voorspellen hoe die nieuwe conventies zouden moeten luiden voor een oorlog, die een atoomoorlog zou kunnen zij; Er. legt een tijd. die eindelijk tijd vindt zich niet alleen met het ge nezen van kwalen, maar ook met het voorkomen ervan, bezig te hou den. ook het Internationale Rode Kruis preventieve thkca op? Voor deze vragen staat hot inter nationale Comité, nu in Genève de kerkklokken luiden en er op de trompet wordt geblazen- aan de verschillende bezwa- v ren werkelijk tegemoet te komen, zou liet strafproces in drie delen gesplitst moeten wor den. Binnen een week na de arrestatie zou in een summiere openbare rechtszitting moeten worden vastgesteld of de ver dachte zich als schuldig da-i wel als onschuldig beschouwt. Daarna komt de openbare zitting zoals wij die kennen. Ten slotte zou er vóór de einduitspraak voor de rechtbank de gelegenheid moeten zijn de verdachte nog eens in de beslotenheid van de raadkamer te laten verschijnen, ter wille van de straftoemeting. Een. tot nu toe niet onder- zochtp, deling in drieën zou meer perspectief kunnen bieden dan de splitsing van het strafproces in twee stukken. (Dr. N. W. Klaasse: De splitsing van het eindonderzoek in het strafproces. Ac. pr. Utrecht.) JAe Zuidafrikaanse minister van j 1 Justitie, Vorster, heeft zich I over de berechting van die Zuid- i afrikanen uitgelaten die op li juli j bij een razzia zijn gearresteerd. Aanleiding was de ontvluchting j van een paar arrestanten die als i de leiders van wat een illegale j actie wordt genoemd, bekend j staan. Goldrelch en Wolpe, De I heer Vorster zei ov-r het komende proces: "Het zal zo iets worden als het opvoeren van Hamlet zonder I prins, maar de voorstelling gaat j door.' j Het Is wel opmerkelijk als de minister vart Justitie in een land 1 een proces met een voorstelling vergelijkt. HIJ kan het weten- Koop boek bij do AHBKIDEKSlfEKS

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1