QRA i Tuinfeest Jacht vlot en wéér in moeilijkheden Lage huur, meer belasting Scooterrijder verongelukt Jongeman dood bij auto gevonden Dreigend sociaal conflict maakt de nodige indruk Dronken man klimt op dak Ongeluk kost meisje leven Schiphol geeft kwart ton voor betere Hoofdweg Prinses Beatrix naar NL-Ierland Augustus '63: somberste sinds 1912 D, L. Daalder begraven Stichting voor hetere band met Z.-Afrika Zoeken naar tas met anderhalve ton is gestaakt Koppelbaas-activiteiten aan banden 38ste SUCCESWEEK Mislukte landing van vliegtuigje Dodelijke botsing op de Afsluitdijk Nog geen zon Lijkje gevonden op vuilnisstortplaats HET VRIJE VOLK MAANDAG 2 SEPTEMBER 1962 Geen werkstaking De sportieve en snelle Groot reparatie-inrichting voor automobieler Assistentie nubeduidend goedkoper ledereen heeft zo zrn ei gen genoegens. Ze geven het leven kleuren bieden ontspanning. Zoals Arse nal: een grote sigaret in formaat, smaak en aroma. PAGINA 3 140 cm breed Verrolg -ran voorpagina,.) Het eerste dreigende sociale conflict onder het kabinet-Mari}- nen heeft in Den Haag de nodige indruk gemaakt. Spoed van wege het college en de stichting is dan ook zeer waarschijnlijk. De werknemersvoorsiellen hielden in: openbreken van de c.a.o„ invoegen van een nieuw artikel over het aan vergunningen binden van de tewerkstel ling van vreemde werknemers, by nlet-naleving van dit artikel door de werk gever zouden de georganiseerde werknemers zich niet meer gebonden hoe ven te achten door de c.a.o.-artikelen 30 «n 31 (betreffende werkstaking en beroep op de geschillencommissie) Daarbij werd van werknemerszijde ook de mogelijkheid'voorgesteld-van een zodanige redactie van het nieu we c.a.o.-artikel dat bij overtreding door de werkgevers door middel van een kort geding een beroep op de rechter gedaan zou kunnen worden om die werkgevers via een dwang som tot naleving te dwingen. Uit het overleg Is geresulteerd dat niet naar het middel van de werk staking zal behoeven te worden ge grepen en met de werknemersbon den waren de werkgevers (verenigd In de federatie FME) het eens, dat by geschillen ln deze materie een geschillencommissie te langzaam zou werken. Het akkoord werd zaterdagmiddag bekendgemaakt in een persconferen tie in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag, aanvankelijk uitge schreven door de werknemersbonden. Maar werknemers en werkgevers ver schenen te zamen met als woord voerder de heer I. Baart (dit jaar voorzitter van de Vakraad en tevens voorzitter van de ANMB), gesecon deerd door waarnemend FME-voor- zitter Van der Pols, De heren leken niet ontevreden, maar maakten de indruk even be nieuwd te z(jn naar het effect van hun maatregel als ieder ander. In elk geval ig een van de zeerste plek ken, juist die welke voor de grootsts onrust zorgde, verwijderd. In geen geval namelijk zal het dt werkgevers zijn toegestaan om per soneel van koppelbazen In te zetten voor uitsluitend werk zaterdag en Advertentie LM. een IDEALE gezinsauto voor 3575,- Showroom Y zaterdags geopend A. DE LEEUW N V. Sluisjesdij'k 82-86 - ROTTERDAM-Zuid Alle reparaties Schades -• Taxaties Doorsmeerstation Eieren plaatwerkerij en spui ter ij A. de LEEUW NV. Telefoon 172828* Sluisjesdij'k.82-86 - ROTTERDAM-Zuid (Van een onzer verslaggevers) De hoofdingelanden van de Haar lemmermeerpolder hebben vrijdag morgen vergaderd in het polderhuis in Hoofddorp. De rekening over 1962, welke sluit inet een batig saldo van ruim 53.837,38, werd eenstemmig goedgekeurd. Luchthaven Schiphol heeft de hoofdingelanden laten weten dat zij 250.000 beschikbaar zal stellen voor het verbeteren van de Hoofdweg. Die verbetering is noodzakelijk geworden daar de Sloterweg wordt afgesloten in verband met de uitbreidingsplan nen van Schiphol. De totale kosten die aan de verbeteringswerkzaamhe den van de Hoofdweg zijn verbonden worden op 700.000 geraamd. LONDEN (AP) Prinses Beatrix zal op 23 september een bezoek aan Noord-Ier land brengen om de nieuwe nylonfabriek var> de Britse Enkalon- maatschappen, die meer dan 60 mil joen gulden heeft gekost, te openen. British Enkalon is een Engels- Nederlandse maatschappij, waarin de AKU 55 percent van de aandelen heeft. De nieuwe fabriek staat in Antrim ten noorden van Belfast. Advertentie I,M. NIEUV'E BINNENWEG 326 TEL 33363 DAGELIJKS 2 EK 8 UUR. PLAATSBESPREKING TWEE DAGEN TEVOREN AAN DE KASSA VAN 11 TOT 6 UUR. TELEFONISCH ONDER NR 33363. PRUZEN VAN j 2-. TOT f 6.-. TOEGANG 1» JR zondag, want wat de emmer heeft doen overlopen bö de arbeiders ln de metaalindustrie was, dat in Botter dam werkende collega's ln de week ends door koppelbazen naar Amster dam (en andersom) gebracht werden om tegen heel wat hogere dan In de c.a.0. overeengekomen overwerklonen spoedorders, by voorbeeld scheeps reparaties, uit te voeren. Een verbindende" verklaring van het nieuwe c.a.o.-artikel 20 a zal be tekenen, dat ook buitenlandse bedrij ven die grote werken uitvoeren in ons land, bij voorbeeld in de Botlek, alleen gebruik kunnen maken van die onderaannemers die niet de hand lichten met de c.a.o. Ais de overeenkomst inderdaad effect heeft is de weg waarschijnlijk geplaveid voor niet al te moeilijke onderhandelingen over de. nieuwe cao. in de grootmetaallndustrie die op 1 januari 1964 moet ingaan. ((VERVOLG VAN PAGINA 1) Op het ogenblik dat de wagen met de Prinses Wegreed, schalde de stem van zoon Rutger door de luidsprekers tegen de figuranten: "Dit Is Rutger Briels, m(jn vader wordt vastgehou den door de politie. Neem uw bloe men maar mee naar huis.' De figu ranten hieven daarop een spreekkoor aan: 'Carel Briels, Carel Briels' en stormden even later het stadion bin nen. Bovenaan de trappen van het sta dion ontstond een heftig gedrang tusen het publiek dat naar buiten wilde en de figuranten die Carel Briels wilden huldigen. Ten slotte trok Carel Briels zich met een mand bloemen in het kantoor van het sta dion terug. Enige tijd later ontstond in de feesttent op het terrein van de Euro- ?ese markt een gevaarlijke situatie, oen er onenigheid dreigde tussen leden van het stichtingsbestuur en figuranten die het him toegezegde honorarium kwamen opeisen (het schijnt, dat het stichtingsbestuur slechte een beperkt aantal figuran ten wil uitbetalen en dan nog maar voor 20 percent, omdat er niet meer la kas is). Inmiddels werd het hoofdbureau van politie ijlings om "assistentie ver zocht. Een groot aantal agenten stond even later tegenover een snel groeiende, onrustige menigte, met Carel Briels aan het hoofd. Toen de menigte al te ver opdrong, vielen er over en weer enige rake klappen. Tegen middernacht was eindelijk de rust op het feestterrein terugge keerd. Ondertussen waren de onder handelingen tussen bestuur en figu ranten op niets uitgelopen. Ze zou den later worden De laatste voorstelling van het Europese tuinfeest trok naar schat ting 1200 personen, zodat in totaal tussen de vier- en vijfduizend men sen getuige zijn geweest van Briels' nationale manifestatie. De organisa tor en regisseur zélf heeft tot ver leden week volgehouden, dat er 80.000 kaarten verkocht waren (Van onze weerkundige medewerker) Nederland heeft de op één na som berste augustusmaand van deze eeuw achter de rug. Het zonnecyfer van De Bilt (110) is deze eeuw slechts in 1912 in augustus nog lager geweest, nl. 109. De oogstmaand was tevens de op één na koudste en natste van de laatste twintig jaar. De zomer als geheel (1 juni tot 1 september) is ook te koud, te nat en te somber geweest. Van de 92 zomer dagen zijn er 59 te koud gebleven. De Bilt registreerde een temperatuur- etmaalgemiddelde van 15.7 graden Celsius tegen 16.4 graden normaal. Het aantal zomerse dagen in het midden van het land was 7, in het oosten 12, tegen normaal 19 tot 22. laatselijk viel er zeer veel regen. Meer dan 200 mm werd gemeten in Sas van Gent en omgeving, Ypenburg, Hoog- Soeren (216) en noordoost-Gronin- gen. Momenteel staat het weer onder invloed van de oude cycloon Beulah nabij Londen. Deze vult gelukkig verder op, wat een gunstige uitwer king op het weer in ons land zal kunnen hebben. Naast zonnige perio den kan er echter nog steeds enkele regen- of onweersbuien vallen, voor namelijk later op de dag. Déze heb ben een plaatselijk karakter. Naar het zich laat aanzien, zal de wind morgen zwak en veranderlijk zijn. (Van een onzer verslaggevers) Tegen de tweehonderd belangstel lenden hebben zaterdagmiddag op de algemene begraafplaats te Bergen de baar gevolgd van de pedagoog Dirk Leonardos Daalder, die, vijfen zeventig jaar oud, verleden week is overleden te Emmeloord. Hoewel was bepaald dat bij de be grafenis niet zou worden gesproken, had de familie een uitzondering ge maakt voor mej. G. J. Scholten, di rectrice van de middelbare meisjes school te Bergen, de school, waarvan de heer Daalder veie jaren directeur is geweest. Sprekend namens de honderden leerlingen en oud-leelingen en na mens haar medewerkers in de school gemeenschap, dankte mejuffrouw Scholten Daalder voor zijn lessen. 'Jouw lessen waren een gebeurtenis, zei zij. Honderden kinderen en men sen zijn je Innig dankbaar.' Tot slot van de begrafenis heeft ds. A. van Sluis, doopsgezind pre dikant te Alkmaar het Onze Vader gebeden. Onder hen die waren gekomen, zagen wij onder anderen dr. J. Hemelrijk, oud-rector van het Ste delijk Gymnasium te Alkmaar, mr. F. G. G. Boerrigter, kantonrechter, de dichter Adrianus Ronald Holst en tal van figuren uit de onderwijs wereld. Afdeling en raadsfractie van de Partij van de Arbeid deden zich eveneens vertegenwoordigen. Advertentie I.M. Dat het najaar al zo vroeg zou beginnen hebben wij beslist niet geweten. Kaar nog géén enkel Jaar was onze uitgebreide najaars Stoffen collectie zo vroeg in de verkoop. Maar dat niet alleen......ook kochten wij de hele fabrieks- voorraad proefstukken Dubbel- brede wollen stoffen, najaar 1963 voor bijna de helft van de normale prijs. Dubbelbrede wollen en fibrenka stoffen, ln prachtige kreukherstellénde kwaliteiten,, w.o. bouclé, wollen flannel, wol- fen ruiten enz. enz. In een groot assortiment voor japon nen, najaarspakjes,- rokken enz., koopt U nu perimeter voor nog géén vijf gulden. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze dubbelbrede wollen stoffen voor pakjes, (2,50 meter) voor japonnen (1.75) en rokken <80 cm) 140 cm breed per meter voor ROTTERDAM (ANP). Zaterdag is opgericht de 'NederlandsZuidafri- kaanse Werkgemeenschap', zy zal optreden als een stichting, die begrip wil. wekken voor het in Zuid-Afrika, gevoerde samenlevingsbeleid, belang stelling en liefde wil kweken voor de blanke, bruine, gekleurde en zwarte bewoners van Zuid-Afrika, de gods dienstige, culturele en economische banden tussen Nederland en Zuid- Afrika wil verstevigen en de goede betrekkingen tussen beide landen wil bevorderen. De stichting werd opgericht op, zo als in het communiqué staat, „31 augustus, de verjaardag van haar, die eens een Zuid-Afrika in nood de helpende hand toestak door haar kruiser 'Gelderland' te zenden om de oude president Paul Kruger te ha len". Tot ereleden der stichting werden benoemd dr. K. H. E. Gravemeyer te Wassenaar, oud-secretaris-generaal der Ned. Herv. Kerk, en vice-admi- taal H. C. W. Moorman, oud-staats secretaris en lid der Tweede Kamer voor de KVP. De oprichtingsverga dering werd gehouden in Rotterdam en werd toegesproken door dr, Gra vemeyer, ds. G. J. H. Gijmink uit Rotterdam (die tot voorzitter werd gekozen) en de heer H. L. van Kam penhout uit Sommelsdijk, secretaris van de stichting. AMSTERDAM (ANP) Het zoeken naar de tas met ƒ157.000,van de Roiterdamsche Bank in de Kostver- lorenvaart te Amsterdam is zondag middag gestaakt. Het zal niet warden voortgezet. Bij het mysterieuze ongeluk van de 31-jarige bankchauffeur, die woens dagmiddag met zijn auto in deze vaart reed en verdronk, zou de tas in het water zijn gekomen. Kikvorsmannen van een particu lier bergingsbedrijf hebben een paar dagen achtereen tevergeefs de bodem van de Kostveriorenvaart afgezocht. De poiitie heeft nu ook haar vaste bewakingspost ter plaatse opgeheven. TEUGE (ANP) Zondagmiddag om streeks 6 uur is een driepersoons sportvliegtuigje bij een poging tot landen op het vliegveld Teuge ver ongelukt. Het toestel schoot door en kwam in botsing met een hekje. De twee inzittenden, onder wie de bur gemeester van Denekamp. jhr, A. J. E. E. C. van der Heyden van Boor- nenburg, liepen lichte verwondingen op. Het vliegtuig werd ernstig be schadigd. (Van een onzer verslaggevers) Het Duitse jacht de Roompot, dat half augustus was vastgelopen op het IVassenaarse strand, is na lang zwoe gen dit weekeinde weer losgekomen. Het ligt thans in de Scheveningse haven, echter niet dan nadat het op nieuw ernstige moeiiykheden heeft gehad en met zeven man aan boord door de reddingboot Brandaris in veilige haven is gesleept. De Roompot, eigendom van de Duitser Werner Ade en zijn verloofde Brigitte Loibel, liep op 18 augustus op de kust bij het Wassenaarse Slag. Na twee weken vruchteloos graven (Van een onzer verslaggevers) Het antirevolutionaire Eerste- Samorlid, de heer H. Algra, heeft in het blad Nederlandse Gedachten ge schreven over de vraag hoe men nensen met een (betrekkelijk) hoog nkomen kan bewegen woningwetwo ningen te verlaten. Hij herinnert er aan, dat sommige gemeenten een beetje subsidie geven om het 'op schuiven' van goedkope naar duur dere woningen te bevorderen. Dat heeft echter maar weinig effect. De heer Algra oppert nu de ge dachte om ia het aangiftebiljet voor de Inkomstenbelasting de vraag op te nemen: Woont gij in een woningwet woning? Als de vraag met 'ja' wordt beantwoord en het belastbaar inko men is hoger dan 10.000,- dan moet de aanslag met ƒ200,- worden ver hoogd. En als het belastbaar inkomen hoger dan ƒ12.000,- is. zou de aan geslagene ƒ400,- meer aan belasting moeten gaan betalen.. Dit zou dan zijn: Een vergoeding voor het bewonen van een door het rijk mede gefinancierde woning. ■D zult zien dat het helpt,' zo schrjjft de heer Algra. kwam de bevrijding in zicht, toen twee takelwagens het bootje zaterdag bij eb vijftig meter verder zeewaarts konden tillen. Hoog water deed de rest. Het Jacht zette koers naar Scheve- ningen, maar kwam na twee uur va ren weer in moeiiykheden, toen de motor uitviel en het roer onklaar raakte. Noodseinen kon men niet ge ven, maar een Wassenaarder zag het gevaar en waarschuwde de kust wacht. Het bootje dreef toen ver uit de koers voor Katwijk. Daar wist de Brandaris vast te maken en het jacht met behalve de Duitsers nog vijf helpers aan boord veilig naar Scheveningen te loodsen. De Roompot is een 'ongelukkig schip': het liep twee jaar geleden vast op de Haaksgronden by Den Helder. HAARLEM (ANP) Vannacht om half een is de 21-jarige scooter- rijder C. Agenant uit Haarlem op de rijksstraatweg in Haarlem-Noord bij" een inhaalmanoeuvre door een auto aangereden en op slag gedood. Met zijn zakdoek dept de heer Haycock uit Londen een bloedende hoofdwond. Hij liep deze zaterdag op tijdens de doopplechtigheid van de tanker Danaland op de werf van de NDSM in Amsterdam. De heer Hay cock kreeg een ver wegspringende scherf van de uit elkaar spattende champagnefles tegen zijn voorhoofd en moest met zijn zakdoek tegen zijn hvefd luisteren naar het Zweedse en het Nederlandse volkslied voordat medische hulp iverd verleend. De dochter van de hoer Haycock ver richtte de doopplechtigheid. EMMELOORD. In de nabijheid van zyn over de kop geslagen per sonenauto is vrijdagnacht in een bermsloot bij Creil (NOP) het stof- fel ijk overschot gevonden van de achttienjarige A. v. d. Wal uit Bant, De jongeman, die vrydag zyn acht tiende verjaardag had gevierd, is vermoedeiyk achter het stuur onwel geworden. (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond is de 45-jarige J- W. Boks uit De Cocksdorp pp Texel met zyn wagen op de Afsluitdijk door een vrachtwagen aangereden. De heer Boks werd uit de wagen geslingerd en bleef zwaar gewond op de glooiing van het dijklichaam liggen. De heer Boks is later in een ziekenhuis in Sneek overleden. Het ongeluk gebeurde, doordat de wagen van de heer Boks plotseling naar links zwenkte en geschept werd door de veewaeen. Voor de mensen die in deze re genachtige dagen behoefte hebben aan een straaltje zon heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gemeld, dat de prijs index van het levensonderhoud met drie punten is gedaald. Van half juni tot juli wel te verstaan. Wij vrezen echter dat het eco nomisch klimaat toch nog te kil Is om zich ln dit zonnetje te koes teren. Nog altijd ligt het prijspeil op de hoogte van de dure maand januari. Bovendien lijkt de jongste da ling mede beïnvloed door inci dentele factoren. Van een werke lijke daling of zelfs van stabili satie van de prijzen Is nog geen sprake. Er zijn zelfs nogal wat prijzen, die lang krampachtig laag zijn gehouden, maar waarvan de mi nister van Economische Zaken de verhoging op den duur toch niet kan tegenhouden. De nieuwe verhoging van de ko- lenprijzen voor zover gevolg van verhoging van de marge van de kolenhandel Is er een voor beeld van. Helaas nog geen be trouwbare zonnestraal dus; eer der een zonnetje dat water haalt. Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagochtend vond in Mook- hoek ter hoogte van de Melkweg een ernstig verkeersongeluk plaats, dat aan de 12-jarlge Pita van Driel het leven kostte. By het oversteken van de Strijen- schedijk werd het meisje gegrepen door een auto. die werd bestuurd door M van Z. uit Strijen. In het zieken huis te Dordrecht, waarheen zy was vervoerd, Is zij enige uren later over leden. (Van een onzer verslaggevers) Spelende kinderen hebben op de vuilnisstortplaats van de gemeente Obbicht (L.) het lykje van een baby gevonden. Het stoffeiyk overschot is door de politie overgebracht naar het zie kenhuis te Sittard, waar vandaag sectie zou worden vericht. De baby een meisje was naar schatting twee drie dagen oud. Volgens het uit Ohio afkomstige republikeinse lid van het Ameri kaanse Congres, William Ayres, wa ren veel geestelijken die woensdag aan da grote mars naar Washington deel namen in werkeiykheid verklede „be driegers". ENSCHEDE. In de nacht van za terdag op zondag hoorde W. O. de B., wonende in de Castorstraat, om streeks twee uur gestommel. Hij stel de een onderzoek in en trof tot zijn verbazing op het dak van de woning een man aan. De B. waarschuwde zijn buren an met vereende krachten werd het huis omsingeld en de onbekende gesom meerd naar beneden te komen. De man scheen daar aanvankelijk wrt- nig voor te voelen, maar hij sprong tenslotte toch naar beneden, waar hij door de belegeraars werd gepakt en aan de inmiddels gewaarschuwde politie overgegeven. Het bleek de 30-jarige N. M. de R. uit Enschede te zijn. Hij had vol gens de politie te diep in het glaasje gekeken en wilde kennelijk de we reld eens van boven bekijken. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1