Verscherpt toezicht op zebrapaden Indonesië wil ook Nederlanders op n politiek sportfeest He Vri Vol Raad vraagt zich af wat het zal gaan kosten met peren' van Briels' tuinfeest icr*- Binnenkort beslissing Der Stellvertreter' HELP MET Hmtsapimi GRATIS Uf r - 'fel RODE! I SBH KRUIS I Politie doet verrassende ontdekking Kamer van Italiaan bevat f 60.000 aan gestolen goed 1 Verkeersongeval jongen gedood Dief Zeister ambtsketen meldt zich Wel o f niet op programma Kankercongres in Amsterdam In Amsterdam honden aan lijn overreden door tram IF5T VRIJE VOLK DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1963 PAGINA t (Van onze parlementsredactie) De diplomatieke vertegenwoordiger van Indonesië is voorne mens binnenkort met de Nederlandse regering besprekingen te voeren over een eventuele deelname van Nederlandse sportbe oefenaars aan een internationaal toernooi, dat medio november in Djakarta wordt gehouden. verslaggevers) Man rijdt niet auto in IJsel en verdrinkt KJLfWf (Van een onzer De mislukking van Caret Briels' manifestatie voor een Waterloo, de Tuin van Europa, zal naar het zich laat aanzien gedeeltelijk ook ten laste van de belasting betalers komen. De gemeente Nijmegen heeft immers een niet weg te cijferen vordering op het bestuur van de stichting 'Viering 150 jaar koninkrijk', de feestclub die Careï Briels voor 456.000 gulden de vrije hand gaf en die de gemeente allerlei karweitjes in het Goffertstadion en -park liet op knappen, zij het dat Nijmegen daar niet het minste bezwaar tegen had. Maar nu zit de gemeente met de gebakken peren. Zij heeft echter nog steeds geen rekening voor al dat werk Ingediend. Trouwens, de feestclub heeft daarvoor toch geen geld nodig. Tot dusverre heeft ze alle crediteuren afgepoeierd: Hou je maar kalm. wacht maar af. Overspannen Ingetrapt Eerst a. dan b. Avonddienst ZAATERS ats ze... Ie«« ze Nacht doorgewerkt Rechercheurs hebben de gehele nacht doorgewerkt om alle vondsten op papier te zetten. Veie artikelen j de'iitourparty! Werk' gemeenschap Asiïizieïi (Van ome verkeersredaeteur) Uit najaar ga-at de politie in het hele land op wens ran de mi nister van Justitie strenger op treden tegen overtredingen op en b(j voetgangersoversteekplaalsen. Dit verscherpte toezicht zal echter niet ingaan dan nadat een inten sieve propaganda-actie voor het juiste gebruik van de zebra is ge ëindigd. Deze propaganda-actie be gint dezer dagen. Op allerlei wij zen zal men vijf regels voor de voetganger en vijf regels voor de bestuurder van ecu voertuig on der de aandacht brengen. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, die met de actie een verzoek inwilligt, dat de minister van Justitie de vereni ging in juli heeft gedaan. In recordtijd is daarna contact ge zocht met tien andere verenigin gen en instellingen op het gebied van verkeer en vervoer, waaronder do ANWB en het Verbond voor Veilig Verkeer, en een plan uit gewerkt, waarvoor veel medewer kers hun vakantie hebben moeten opgeven of veranderen. In pers, radio en televisie hoopt men in de komende weken de veiligheid op de zebra te propageren. «J Ken speciaal gevormd comité heeft hierover intussen namens de Indo nesische vertegenwoordiging infor meel contact gehad met de voorzitter van de Nederlandse Sport Federatie jhr. rar. A. Feith en met het bestuur van de Nederlandse culturele sport bond. Het comité is te verstaan gegeven, dat men van beide zijden in principe open staat voor de idee. Jhr. Feith adviseerde de Indonesiërs in overleg te treden met de Nederlandse rege ring. Het toernooi dat Djakarta voorne mens is te honden, heelt een poli tieke grondslag. Er zijn in eerste in stantie de ontwikkelingslanden voor uitgenodigd, vernomen wij van het voorbereidingscomité in Nederland. Daarnaast kan er aan worden deei- De Engelse Eiiao DooUttle uit de musical My Fair Lady, Julie An drew, k terug in Londen. 2heeft k£« maanden fet ifoSyusood gewerkt aan haar filmdebuut. Julie speelt de titelrol in Walt. Diensy's versie van Mary Popping. Op het vliegveld Lon don Airport teerd tij afgehaald door haar echtgenoot Tony Walton en éoehiertie Emma Kate. UTRECHT (ANP). Een dertien jarige Utrechtse scholier, Hendrikus Dirk de Klein, is vanmorgen om half negen hjj een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen keek om. toen hij op zijn fiets de Leidseveertunnei in Utrecht uitkwam en begon te slinge ren. H() bleef hangen aan de laad bak van een vrachtauto en viel. Hij kwam onder het rechterachterwiei van. de auto terecht. Bij aankomst in het Academisch ziekenhuis bleek dat hU was overleden. ZEIST (ANP). De van inbraak in liet Zeister gemeentehuis verdachte Zeistenaar, de 22-jarige \V. van V., heeft zich dinsdagmiddag, moe van het zwerven, bij de rijkspolitie te Baarle Nassau gemeld. HU zei te hebben verwacht er minstens een bedrag van 10.000 te zullen vinden. In piaats daarvan moest hij genoegen nemen mei nog geen j 5 uit een kistje in de boden kamer, de ambtsketen en een brief opener van de burgemeester. De zil veren ketting had hU getracht te smelten en van het gemeentewapen, waarmee de keten kas versierd, had hij een broche willen maken. Beide pogingen mislukten. Advertentie I.M. - - n Rr.„ feebr- hBZ(),n^mel' P"»** Voor»»hjnSlade ~6'3 k'">^oorg,brulk 'Van een onzer verslaggevers) Het is nog niet bekend of de Haag se C'cnnedic een toneelbewerking van het omstreden boek Der Steilvertre- icr van de Duitse auteur Kolf Iloch- huth zal opvoeren. De directie van het Haags gezelschap zal daar bin nenkort een beslissing over nemen. I)e bewering dat 'van katholieke zijde' druk zou zijn uitgeoefend om niet tot een uitvoering te komen, wordt door de directie van de Haag- Advertentle LM. Honderd jaar Internationaal Eoda Kruis! Koop een étuitje Hansa- plaat tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Rode Kruis. Let op do raam biljetten bij apotheker en drogist 1 se Coniedie met grote stelligheid tegengesproken. Op het officiële repertoire van dit jaar, zoals dat in de programma boekjes van de Koninklijke Schouw burg in Den Haag is afgedrukt, staat Der Stellvertreter niet ver meld. Wel heeft de Haagse Comedie reeds enige tUd geleden de rechten van het stuk gekocht. De dichter Gerrit Kouwenaav is thans nog met een vertaling van het lijvige boek. waarin Hochhuth de figuur van paus Pius XII tijdens de Tweede Wereldoorlog belicht, bezig. Daarna zal de vertaling nog Sterk bekort en omgewerkt moeten wor den tot een speelbaar stuk, waar voor de toestemming van de auteur nodig is. AI met al kan uiterlijk pas tegen het einde van het toneel seizoen de opvoering, zo de Haagse Comedie daartoe mocht besluiten, verwacht worden. Van 9 tot 13 september wordt in het Museum voor de Tropen in Am sterdam een internationaal kanker- congres gehouden, waarvoor 370 ge leerden met hun dames uit 26 lan den norden verwacht. Tot die landen behoren Amerika en Rusland, maar ook IJsland en Koeweit. Het congres staat mede onder auspiciën van het Nederlands Kan- kennstituut, dat zijn vijftigjarig be staan viert. Het vorig jaar werd een soortge lijk congres in Moskou gehouden. Het tent vale onderwerp is ditmaal: cel lulaire reguleringsmechanismen en Kanker. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse gemeenteraad heeft gister middag door een wijziging van de al gemene politieverordening bepaald, dat de honden voortaan aangelijnd moeten zijn op de openbare weg. De wijziging was voorgesteld uit een oogpunt van verkeersveiligheid en in verband met de verontreiniging van de wegen en de vele malen dat mensen door honden worden gebe ten. De nieuwe regeling komt er in 't algemeen op neer, dat honden op de openbare wegen aan de lijn moeten worden gehouden. Ze mogen ook niet meer in de groenstroken daarlangs loslopen. B. en W. zullen terreinen aanwijzen waarop honden op bepaal de tijden mogen loslopen. (Van een onzer verslaggevers) De 69-jarige A. Wendt uit Kampen is gistermogen, waarschijnlijk ten tmvolge van een verkeerde manoeu vre bij het wegrijden, met zijn auto te Kampen van de IJselkade in de rivier gestort en verdronken. De Kamper huisschilder H. Bres, die in de buurt aan het werk was, sprong onmiddellijk in het water, .maar staagde er nie* in de beetuor- Ider te bevrijden. wat gaat ons dat illes kosten? vroeg het enige raadslid van de Ka- Iholieke Democratische Party, de lieer Van den Ing, gisteren met een azijnstem ln de gemeenteraad. Men kor» er een speld horen vallen, toen burgemeester Hustinx. rood aan lopend moest bekennen: w(J weten het. nog niet. maar wij zullen u echt inlichten als wij het wel weten. Hij wees alle verantwcordeiu'kheic voor cie Waterloo-flop af: dan moet u niet bij ons, maar bij de stichting wezen. Die stichting hult zich echter in neveien. Haar secretaris, de heer Van der Vaart, frequent geconfronteerd met mensen die na hun goede wil en dienstverleningen wel eens centen 'willen zien. ze', slechts met de hand op het hart: 'Wij zijn toch nette bur gers. probeer toch wat vertrouwen in ons hebben.' Hfj zei ook, dat hij ai vee! vorde ringen had, waarvan «ij op zyn klom pen kon aanvoelen, dlS ze op fantasie berusten. 'De situatie is ernstig, maar wil doen ons best. Wy zoeken naar middelen om de verplichtingen spoe dig af te wikkelen.' Brieis rust volgens zün medewer kers min of meer overspannen ergens in het land uit. Ook bij de politie heeft hij zich niet laien zien om er eens haarfijn uit de doeken te doen hoe het "i met de kaakslag, die hij de ge neesheer Nuver heeft toegediend. 'Wij hebben altijd gemeen, dat Brieis in staat was net spel ook fi nancieel tot een goed einde te bren gen.' zei de heer Van der Vaart en hij zuchtte. Teleurstelling klonk in zijn stem. Ook bitterheid. De feestclub Nijmeegse Industriëlen had 76.000 gulden in een garantiefonds gestoken. Daar zou hee! wat winst uitkomen,' zo had Briels. die nu de kwaaie pier Is. hen voorspeld. Zij waren er gretig ingetrapt, ook de gemeente die het hele Goffert stadion met het park voor niemen dal beschikbaar stelde. Ook de verma kelijkheidsbelasting werd reet kwisti ge hand geschonken. Dat heeft bur gemeester gisteren allemaal onthuld: Wij zouden het geld terugkrijgen als er iets over zou blijven. Als. Waarom de gemeente dan zo was? B. en W. waren toch van te voren, aldus de heer Van den Ing. gewaar schuwd, 'De namen en de maatschap pelijke positie van de bestuursleden van de stichting boden voldoende ze kerheid,' aldus nr. Hustinx. Of. zoals de heer Van der Vaart zei: Wij zijn toch nette mensen. Een zeer pijnlijke zaak vond de heer Van den Ing. 'Is het. niet pijnlijk als de eerste burger van de stad bekend moet maken, dat er een postkoets vertrek', naar een prinses, die er niet. is?' 'Als het woord Waterloo in Nijme gen valt, wordt, er hard gelachen. De hele affaire, is een aanftuitinng voor ons Koninklijk Huis. Een krachtige ingreep was nodig geweest. Nu is me neer Briels een verslagen man. de stichting een volkomen chaos en B. en W. hebben een belachelijk figuur geslagen.' De burgemeester kon niet veel an ders doen dan de stichting bona fide noemen: 'Het was uiterst moeilijk voor B. en W. om de organisatie een dok tassen de benen te werpen. Daar om hebben wij, nadat wij A hadden gezegd, ook B gezegd en onze mede- werkinr niet opgezegd.' Toen hamer de ar. Hustinx xeer luid af. genomen of meegewerkt door de so cialistische landen en progressieve stromingen uit niet socialistische lan den, die zich politiek kunnen vereni gen met de idee, die Djakarta, wil verwezenlijken, onder meer door mid del van de sport. President Soekarao heeft, het toernooi de naam Games of the new emerging forces iGanefo) mee gegeven. Xn de voorbereidingscon ferentie, die van 27 tot 29 april in Djakarta is gehouden, stelde Soe- tarno, dat onder 'new emerging forces' volken moeten worden ver- staan, die vrij willen zijn en onaf hankelijk; volken, die niet wensen te worden geëxploiteerd en gedo mineerd door andere, die streven naar een oieuv.e rechtvaardige en welvarende wereld. In de 'new emerging forces' moe ten volken en stromingen zich ver enigen die tegen het imperialisme en tegen het kolonialisme zijn. tegen de uitbuiting van de ene mens door de de andere. Het bezit van deze politieke op vatting is de enige voorwaarde die wordt gesteid voor deelname aan het toernooi dat Djakarta nu organiseert. Indonesië veronderstelt dat zij ook leeft in Nederland. Zij nverlegenwoor- digers zeggen daarom deelname of medewerking uit Nederland bijzonder op prijs te stellen. De Nederlandse regering wordt straks, waarschijnlijk voor de eerste maal, formeel en openhartig gecon fronteerd met een opvatting waarmee de jonge Aziatische en Afrikaanse landen intussen a! vertrouwd zijn geraakt: de overtuiging dat politiek en sport onafscheidelijk met elkaar zijn verweven, zo meent men het op de Indonesische vertegenwoordiging te moeten aanvoelen. De KLM zal binnenkort overgaan tot wijziging van haar maatschappij- embleem. De bedoeling hiervan is een grotere stijleenheid ie brengen in het bestaande merkbeeld. Het schijf- streepmotlej wordt gehandhaafd. In het nieuwe embleem zijn de strepen niet meer diagonaal maar horizon taal en bovendien iets breder. De let ters KLM zijn geheel verticaal, met daarboven een strak gestileerd kroontje. De kleuren licht- en donkerblauw zij tl versterkt, zodat dc contrastwerking groter is. De rode letters KLM zijn vervangen door donkerbluuive. Links een staartstuk met het nieUtve embleem, rechts het nu gebruikte. (Van een onzer verslaggevers i Voor zeker meer dan 60.000 aan gestolen goederen en sieraden kwa men tot verrassing van de recherche woensdagnacht te voorschijn op de kamer van een Italiaan in de Rusten burgerstraat te Amsterdam. De poli tiemannen. die de gehele nacht bezig zijn geweest met het inventariseren van dc enorme voorraad gestolen goe deren. hadden geen van allen ooit zo'n hoeveelheid bij elkaar gevonden. De Italiaan, de 30-jarige Fernando T.. die twee jaar in ons land verblijft, werd woensdagmorgen omstreeks drie uur door de politie aangehouden op verdenking van een poging tot in braak in een radiozaak op de hoek van de Van Woustraat en de Tweede Jan van der Hejjdenstraat, Daar werd hii door een buurvrouw be trapt. terwijl Dij bezig was met het forceren van de tralies var> een kel derluik. De vrouw waarschuwde (ie politie, die de Italiaan vlak bij de zaak kon aanhouden. De man ontkende heftig een poging tot inbraak te hebben willen doen. De hele woensdag heeft hy volgehou den dat hii tof half twee avonddienst bij de NDSM had verricht. Daarna was hij naaf huis gegaan en vervol gens, omdat h« zich alleen voelde, op weg gegaan naar het Frederiks- piein om gezelschap te zoeken. Ook tegenover een Italiaanse pastoor die als tolk te hulp werd ge roepen, bezwoer hij dat hy nog nooit gestolen had. De NDSM verklaarde, dat de Ita liaan goudeerlijk was en dav men hoopte, dat hij weer snel zou ver schijnen op de werf. Van huiszoeking is op dat moment nog niets gekomen, omdat de men sen waar de Italiaan een kamer ge huurd had, pas om 6 uur thuis zou den komen. Toen rechercheur Huisman zich vroeg in sic 3vond naar de woning begaf, trof hij in de kamer van de Italiaan op tafel een transistorradio- tje met ingebouwde klok aan, dat van de scheepswerf, juist dc vorige dag was gestolen uit kwamen hun bekend van aangifte voor. doch series sieraden moeten nog worden thuisgebracht, terwijl ooi- vele uit auto's gestolen goederen iang niet alle direct thuis te brengen zijn. Hoofdinspecteur Valken hoopt dan ook van alie mogelijke niet thuis ge brachte goederen aangifte van ver missing te zuilen ontvangen van de gedupeerden. De NDSM, die de Italiaan als goudeerlijk beschouwde, bleek ook beroofd, want te midden van de goederen prijkte een zilveren sigarettendoos met in email de naam ren auto. De kamer maakte verder een keurige, opgeruimde indruk, maar toen de rechercheur kasten opende en daar eens ging neuzen in dozen en koffers, rolde hij van de ene ver bazing in de andere Tientallen transistorradio's, zowel nieuwe als gebruikte, gouden arm banden. broches, colliers, ter waarde van enkele tienduizenden euldens, horloges fer waarde van ƒ4500. pick ups. filmcamera's, filmprojectoren, een fototoestel, series scheerappara- ten, koffiemolens en andere elektri sche apparaten kwamen voor de dag. Onk snéde jasjes, overhemden, an dere kleding, maar eveneens dnmes- japonnerjes kwamen uit de keurig ingepakte koffers te voorschijn. In enveloppen werd geld gevonden, ter wijl ook een spaarbankboekje, waar op een bedrag van 4500 stond, aan het dagiicht kwam. Daar de Italiaan kort geleden naar zijn geboorteland geweest is, neemt de politie aan. dat een deel van de ouit reeds toen is afgevoerd. De Italiaan wist vannacht nog niet dat zijn nest gr;we verkeerde vannacht noe in de ver onderstelling. dat de politie geneigd is zijn vevhaai over de nachtelijke wandeling te geloven. Vanmorgen begon hij echter, na dat hij gezien had dat ontkennen geen zin meer had. met liet toegeven van een reeks diefstallen. De belang- ryksie daarvan waren wel de in be gin maart bij de juwelier Van Kooi in de Roelof Hartstraat gepleegde inbraak, waarbij voor 25.000 aan armbanden en sieraden verdween door een gat in de etalageruit. By het modehuis van Ferrv Offermans In de Van Baerlestraat heeft de Ita liaan damesjaponnen en jasjes ge stolen, terwij! hy ook tbegaf een aantal dure suêdejasjes en overhem den te hebben gestolen by Societjr Shop aan dezelfde straat. Daarnaast gaf de man toe. dat hy tientallen inbraken in geparkeerde auto's heeft gepleegd. üi, zie de morgen krieken! Da ■*-i regering van de republiek va» Zuid-Afrika begint eindelijk ge* harnaste steun in Nederland 4» krijgen. Het mocht ook wel, want steeds meer mensen meenden t» begrijpen dat de apartheidspoli tiek tot schandalige toestanden leidt. Schandalig voor de bianken, en de niet-blanken beide. Voor de bianken omdat zij naar huids kleur discrimineren. Voor de niet- blanken omdat zij gedwongen worden zich die discriminatie fc* iaten aanleunen. Want apart* heidspolitiek is discriminatie, TVu is er een comité, neen een werkgemeenschap, opgericht in Nederland om begrip te wek ken voor het in Zuid-Afrika ge voerde samenlevingsbeleid. Dat. begrip wekken zal gepaard gaan mét het kweken van liefde en be langstelling voor de blanke, brui ne, gekleurde en zwarte inwoner# van Zuid-Afrika. Oet woord inwoners is goed ge- kozen. Het getuigt reeds van begrip voor het gevoerde samen levingsbeleid in de Zuidafrikaansa republiek. Had cie werkgemeen schap gesproken over liefde en belangstelling voor de Zuidafri kanen, dan was ongetwijfeld d» misvatting ontstaan dat het al leen om de blanken ging. De derde doelstelling van d# werkgemeenschap is het verstevi gen van de godsdienstige, cultu rele en economische banden dia Nederland en Zuid-Afrika van ouds verbinden en het bevorde ren van goede betrekkingen tus sen beide landen, zoals het broe dervolken betaamt. F)e werkgemeenschap heeft een aantal predikanten onder zijn ieden. Deze predikanten -zuilen stellig weten dat voor de christen het antwoord op de vraag: Wie is mijn broeder, niet is: hij die mijn taal spreekt of hij die van het zelfde bloed is. Deze leden zullen, naar het ons voorkomt, de groot ste moeite hebben met het begrip broedervolk zoals het hier wordt gebruikt. Ja, zij zulien dit begrip onaanvaardbaar vinden. als christen. Maar dat horen wij nog wei. Wél hebben wij reeds het Twee de-Kamerlid Van Dis gehoord. Hij ,'neeft vlak. na het oprichten, van aeze. werkgemeenschap gevraagd ~0T de 'regdring maa'rwii optreden tegen die radio- en televisie-ult- tendingen die de goede en vriend schappelijke betrekkingen met d# Unie kunnen verstoren. Is de re- 'lering geen eigenaar van de zen ders, wat drommel! Zo wordt het aanstonds duide lijk uit weike vrijheidlievende hoek de wind waait. O'et schijnt ons toe dat dè op- richting van deze werkge meenschap een misgreep is. Na tuurlijk, er is heel wat te doen om 'n Nederland begrip te wekken voor de rassenvraagstukken in 'iuid-Afrika. Omdat die vraag- dukken ingewikkeld zijn. Maar dat is wat anders dan begrip vra- :en voor het samenlevingsbeleid, dat is de apartheidspolitiek van de huidige Zuidafrikaanse rege- •ing. Hoeveel begrip men voor die joiitiek kan opbrengen, belang ijker is het dat men leert bejgrij- ien dat dit beleid waarschijnlijk ot de ondergang van Zuid-Afrika :al leiden. Wij nemen aan dat de werkge- neen.schap de apartheidspolitiek niet tot Nederland za! uitbreiden In die zin dat alleen blanke Ne derlanders lid kunnen worden. Anders zou ingrijpen van onze regering, hoe dan ook, noodzake- ijk zijn. "Pot. nu toe zijn er zeven staats- secretarissen benoemd. Van deze zeven staan er twee te boek als partijloos, dt', W. H, van den Berge en J. C. E. Haex. Maar de heer Haex sympathiseert met de CHU en daar zit voor deze partij dus wel kans in op een nieuw lid. Hij zou niet de eerste zijn, die pas als minister of staatssecretaris ontdekt dat politieke partijen nm te kunnen bestaan ook leden moe ten hebben. Enfin, beter laat dan nooit. Zo'n man is natuurlijk geen kamerlid. De andere vijf staatssecretaris sen behoren tot de KVP en de ARP. Maar ook van deze vijf be windslieden is geen enkele lid van de Tweede Kamer. Dat is een bedenkelijke zaak. Bij gezonde verhoudingen moet een aantal leden van het parle ment bereid en geschikt zijn een functie in de regering te aanvaar den. In de fracties van de con fessionele partijen en de VVD is tot nu toe blijkbaar niemand be reid ofgeschikt bevonden vooi de functie van staatssecretaris Dat is niet best voor het aanzien van het parlement. fictro Nennl, leider van de link se socialisten in Italië zal e:nd-sep- tember een bezoek aan Londen bren gen voor besprekingen met ieden van (Van een onzer verslaggevers) De zeventigjarige M. Rokers uit Rotterdam is woensdagmiddag op d» Mariniersweg in zijn woonplaats door een tramwagen van lijn 4 overreden. Het slachtoffer overleed onderweg naar het ziekenhuis. De heer Roke-s die loper-kantoorbediende bij *da Telegraaf was. kwam op zijn fiets uit vogelenzang, een zijstraat van de Mariniersweg. Vermoedelijk heeft hij de met lage snelheid rijdende tram met opgemerkt.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1