steun aan opbouwproject 39.7ï Auto riidt andere auto in tweeën BRAND IN WOLFHEZE He Vrij Vol in Rijswijk worden niet gevorderd Geen vertragingen bij beveiliging middenberm 75 LUCHTMACHTMANNEN GAAN 24 UUR OP ZEE DOBBEREN STOOKDEMONSTRATIf 1 I Regering heeft vertrou wen in dn Van der Wal U dysmalgin\ SPLENDID zq Tc regenjassen 09 W bewoonbaar D Ontroerend M PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) 'Ja, wel degelijk!' riep prinses Beatrix'gistermiddag uit tijdens een te Amsterdam gehouden persconferentie. Het was in antwoord op een vraag of zij tijdens het komende koninklijk fee- zoek aan Perzië ook Dousadj zou bezoeken. Zeven uur rijden van Teheran af, over onvoorstel baar slechte wegen (nu ja, misschien wordt de heen- of de terugweg gevlogen), het leek de Prinses kennelijk enig. Dousadj is het door de grote aardbeving van vorig jaar verwoeste dorp dat wordt herbouwd met de hulp van de Europese Werkgroep die de oogappel mag worden genoemd van de Prin ses, het geesteskind trouwens ook. Het was op haar initiatief dat ongeveer een jaar geleden deze groep werd opgericht. SPLENDID REGENJASSEN Expert "'""•Ervaring Kenmerken «■rairnrnnn- SPECIAAL fegen menstruatie-pijnen *5 (Van een onzer verslaggevers) Het Rijswijkse college van B. en W, zal niet overgaan tot vor dering van de twee speculatiewoningen, die eerst te huur wer den aangeboden voor resp. ƒ850 en ƒ750 per maand en thans voor te zamen twee ton op de vrije markt worden aangeboden. Minder soepel (Van onze verkeersredacteur) Minister Van Aartsen van Verkeer en Waterstaat wil door gaan'met het aanbrengen van middenbermbeveiligingen op de autowegen. Hij wil na een reeks ongelukken niet wachten hoe de vergelijkingen van verschillende systemen uitvalt. 'k Sclioolpen? HET Vulpenhuis - MEENT 112 n u-bed u idencl- goedkoper Ter\enka GS akkoord met erfpacht grond voor pier in Zandvoort IJ m rit Prinses Beatrix gaat in verwoest Dousadj kijken Advertentie I.M. Een regenjas is onmisbaar in ons* klimaat en Uw regenjas hangt bij ons klaar, want wij kregen aange boden 800 PRACHTIGE SPLENDID I REGENJASSEN met een fantasti- jsche prijsverlaging. Wilt U weten I waarom, ieesdanophethangetïkef: "Dit kledingstuk is voor het ver laten der ateliers zorgvuldig ge controleerd. Het voldoet aan alle normale eisen. Wegens een on betekenend fabrieksfoutje is de prijs uitzonderlijk laag gesteld". Daarom deze uitstekende normaal in prijzen van 60 - 80 gulden, maar nu het koopje van Uw leven; Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijke orders. ROTTERDAM: West-Kruiskade Korte Hoogstraat Meent Katendr.Lagedijk if* HOOGVLIET: Winkelcentra» VLAARDINGEN: liesveld LEIDEN: Haarlemmerstraat (J> ZEIST: SJotlaan (Van een onzer verslaggevers) •Er bestaan bij de regering voldoen de waarborgen dat dr. Van der Wal zich intensief aan zijn zware taak zal kunnen wijden.' Ook in regeringskrin gen is men van mening dat 'de hoogst ernstige toestand bij de KLM de volledige inspanning eist van direc tie en commissarissen van deze maat schappij.' Minister "Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) die hiermede heeft ge- geantwoord op vragen van het Eerste- Kameriid Matser (k.v.p.) en het Ttveede-Katnerlid Vondeling (p.v.d.a.) wijst erop dat dr. Van der Wal.In middels te kennen heeft gegeven dat hij op korte termijn een groot aantal van zijn functies zal afstoten. (Dr. Van der Wal zai aftreden ais ad viseur voor economische aangelegen heden van de gemeente Rotterdam, als voorzitter van de Jaarbeurs en ais voorzitter van het Verbond voor Vei lig Vertme»ij - Het gaat goed met Dousadj en het gaat ook goed met de actie in Dou sadj. Het is nu wel zeker dat de Nederlandse jeugd zoveel, geld heeft bijeengebracht en nog brengt dat de huizenbouw, in het verwoeste dorp er in elk geval uit gefinancierd kan worden. In het Amsterdamse Victoriahotel, waar de persconferentie plaatsvond, kwam een jeugdige inwoner uit Zoe- fcerwoude, de heer Van Bemmelen, er even een zakje met geld (bijna duizend gulden) brengen, dat een half uur op de schoot van prinses Beatrix Weef liggen, terwijl zij na het officiële gedeelte aan een tafel tje nog honderd uit over het werk daarginds vertelde. Wat Dousadj zelf betreft, dit gaat vo goed dat de PAO (de .voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties) vol enthousiasme bü dit project aan boord !s gesprongen. Men wil het tot 'pilot project' ver heffen, hetgeen erop neerkomt dat voor Dousadj niet alleen een land bouwkundige hervorming voor de deur staat, maar dat deze de hele streek gaat omvatten en als voor beeld en uitgangspunt voor andere agrarische saneringsprojecten ln Perzië zal gelden. Het is de eerste maal dat de PAO met een vrijwilligersorganisatie tn zee gaat. Een FAO-vertegenwoordi- ger, die Dousadj bezocht, rapporteer de zeer gunstig. Zeer onlangs hebben mensen van de Europese Werkgroep op het FAO- hoofdkwartier besprekingen gevoerd (ook prinses Beatrix is daarvoor naar Rome geweest) en daarna is o.a. besloten dat de FAO een expert voor het landbouwproject ter be schikking zal stellen. Onderzoek en voorbereiding zullen dus onder de deskundigste leiding plaatsvinden. De landbouwkundige 'follow-up' leefde natuurlijk al in de gedach ten. De heer David Mitchnik for muleerde het ter persconferentie aldus: 'Wat hebben de mensen aan nieuwe huizen ais hun magen leeg zijn?' David Mitchnik, zelf'nog een jon geman en in het nuttige bezit van ervaring in landen van het Midden- Oosten, is de formidabele leider van hét project-Dousadj. Een man die blijkens talloze verhalen voor geen moeilijkheid uit de weg gaat en aan vindingrijkheid en doorzettingsver mogen nog mensenkennis en tact paart. Hij had lantaarnplaatjes mee gebracht, die een beeld gaven van de primitieve omstandigheden waar onder de vrijwllligersploeg werkt. Wij zagen hoe kinderen er het land bewerken.omdat de vaders bij de huizenbouw helpen. Dit Is name lijk één van, de kenmerken van de hulp: de bevolking zelf doet (na een argwanend begin) van harte mee. Meer dan de helft van de mannelij ke arbeidskrachten, en dat voor een kwart van het normale loon. In zevendaagse werkweken van el ke dag tien uur in de brandende zon. Dan 4jn er de studenten uit Tehe ran, wier enthousiasme mogelijk nog groter is. Het is merkwaardig, dat voor hen blijkbaar het verschijnen van idealistische jongelui uit Euro pa de stoot was die hen tot activiteit bracht. Dit soort vrijwillige hulp was - tot Dousadj in Perzië onbekend. Nu willen de Iraanse studenten zelfs geen zakgeld accepteren en ln Tehe ran hebben zich honderden op een wachtlijst doen plaatsen! De Europese ploeg "bestaat uit acht Nederlanders, zes Fransen, drie Engelsen, twee Belgen, twee Zwe den, een Noor, een Deen, een Oos tenrijker en twee Zwitsers. Dan is er nog een Amerikaan en er zijn juist vier Japanse studenten gearri veerd. In twee en een halve maand hebben zij te zamen reeds zestig eenvoudige, maar doelmatige' huizen (Iets meer dan de helft van het be oogde aantal) gebouwd. De Nederlandse Inzamelingsactie zal eindigen met een sluitingsavond op 9 november in het Amsterdamse TuschinskI- theater. En het is het Ideaal van prinses Beatrix en het bestuur van de werkgroep, dat tegen die tjjd alle Nederlandse jongeren zullen weten wat voor weldadig ge bruik er inmiddels van de binnenge brachte centen is gemaakt. Zelfs voordat vaststond dat zij er zouden komen! (Van een onzer verslaggevers) Tusen Bergen op Zoom-Roosendaal is gisteravond om zeven uur een au to met pendelaars ingereden opeen personenauto die b(j een inhaalma noeuvre geslipt was en dwars op de weg stond. Deze laatste auto, be stuurd door de 50-jarige accountant J. de Beer uit Roosendaal, vloog ln twee helften uit elkaar. De heer De Beer kwam om het leven. De chauffeur van de auto met vijf Zeeuwse pendelaars, de heer J. Ge braad uit VHssingen en de heer F. van Daelen uit dezelfde plaats wer den levensgevaarlijk gewond. Ook de drie alidcrc inzittenden moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. licht gewond werd de Amsterdam se vertegenwoordiger P. van Puyfe- link die ln volle vaart met zijn auto op de wrakstukken inreed. Het duur de een uur eer enige orde in de chaos was geschapen. - De Franse delegatie naar de "komende zitting van de VN-assem- blee zal worden geleid door de mi nister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, zo is woensdagavond of ficieel in Parijs bekendgemaakt. had Wastian laten opvissen uit de Woerthersee waar zij in 1945 door de Britse bezettingstroepen waren tot zinken gebracht. Advertentie Of. qffj TiauErre» Mm WOLFHEZE (ANP) Om halflien gisteravond is in twee gebouwen op het terrein van de psychiatrische in richting te Wolfheze brand uitgebro ken. Een van de gebouwen, waarin een boekbinderij en een houtbewer kingsafdeling waren gevestigd, brand de totaal uit. De politie van Renkum houdt zeer sterk rekening met de mogelijkheid dat er van brandstichting sprake is. Alles wijst erop. dat de branden in de twee afzonderlijke gebouwen kort na elkaar zijn ontstaan. De dader zou een van de patiënten van deze inrichting kunnen zijn, aldus de po litie. Met een fecstmuts op zijn krullen en een Drentse koek aan de arm ge bonden heeft het beeld Bartje gisteren zijn negende verjaardag gevierd. Bartje is het geesteskind van schrijver Anne de Vries. Hij mocht van talloze kinderen veel geschenken in ontvangst nemen. Het "beeldje, dat destijds is vervaardigd door de beeldhouwster Suze Bosma-Berkhout, staat, 'in het gazon uoor het gemeentehuis te Assen. De geschenken zullen worden verdeeld over de verschillende ziekenhuizen in Assen en hel sanatorium Beatrixoard te Haren. B. en W. hebben verklaard dat vordering de betrokken eigenares een niet gerechtvaardigd financieel voordeel zon bezorgen. Tevens argumenteren zij. dat vor dering kan leiden tot ongewenste fi nanciële conseaucnties voor de over heid en ook stellen zij, dat de ge meente de vaststelling van de huur- vergoeding voor gevorderde hulzen niet uitsluitend zelf in de hand heeft. Een en ander zou tot gevolg kun nen hebben, zo vreest het college, dat ook. anderen tot dergelijke ongewens te aankopen van onroerend goed zou den overgaan. Zo komt het Rijswijkse college terug op zijn aanvankelijke overweging tot vordering over te gaan. Inplicfet is hierbij gesteld, dat vordering geen deugdelijk wapen is om speculatie tegen te gaan. Een ander punt b, dat B. en W. zich ernstig beraden habben, op welke wijze een einde kan worden gemaakt aan speculatie waarbij exorbitante huren worden gevraagd. Noodgedwongen ank# rij voortaan de vroegere soepelMd bü het be trekken van woningen in de zgn. Vrije sector niet kunnen handhaven. De voorkeur gaat uit, zo menen we, naar vangrail en olifantsdraad en niet naar het walletje in de mid denberm. ZD die dit walletje wen sen stellen de Koning Boudewijnweg tussen Antwerpen en Belgisch Lim burg tot voorbeeld. Ter directie van de Waterstaat is men echter van mening,- zo verne men wij, dat hier moeilijk vergelijkin gen zUn te trekken, omdat de druk te op deze nog niet voltooide autoweg Antwerpen—Luik niet haalt bij de volte op de Nederlandse autowegen. Ter vergelijking mag dienen, dat op de Boudewijnweg in 1960 in de buurt van Antwerpen zijn geteld 5000 voertuigen per etmaal, terwijl op de vergelijkbare Nederlandse Rijksweg 12 b« Woerden er ln het zelfde jaar reeds 17.000 per 24 uur werden geteld. Bulten het gebied van Antwerpen zijn de cijfers op de Boudewijnweg nog lager. In de Kempen werden in '60 20004000 auto's geteld, wat in Nederland een getal ls. dat nog valt. beneden de norm die geldt voor het uitbouwen van een weg tot speciale au to wee- De bepalingen van de woonruimtewet zullen stringent moeten worden ge hanteerd. De huisvestingscommissie heeft van het Rijswijkse college verder de op dracht gekregen eveneens nauwlet tend toe te zien op de verhuur van gemeubileerde en gestoffeerde ruim ten. Alvorens een vergunning wordt gegeven, dat deze mogen worden be trokken, zal men afschriften van de hurovereenkomst moeten overleggen. De twee woningen, die aanleiding zijn tot dit hier aangekondigde straf fere woningbeleid, staan op de Klei weg in Rijswijk tot op heden nog steeds leeg. De eigenaresse, mevrouw De WijsKörnhausel, bevindt zich op het ogenblik in Parijs en heeft haar zaken aan een waarnemer over gedragen. Wat de financiële consequenties voor de gemeente betreft, waarover gesproken wordt in het communiqué: deze hangt samen, zo zegt men ons. met de vorderingsprocedure. Tegen de vordering zelf kan een eigenaar in beroep komen (als de vorderingscom- rnissie niet eenstemmig is in zijn ad vies), maar ook tegen de door de ge meente bepaalde huurprijs. In dat geval kan via een rechter **n huurbedrag uit de bus komen, dat hoger is dan de gemeente heeft b*paaid. Het gevolg daarvan is, dat dc gemeente zeif het verschil moet bijpassen en drie kwart daarvan later kan verhalen op het rijk. Ongeveer 259.000 Zweden, ofwel drie procent van de bevolking, me rendeels -vrouwen lijden aan rheuma- tiek, aldus is bij het vijfde Europese congres over deze ziekte in Stock holm, waaraan 800 personen uit 36 landen deelnamen, meegedeeld. Advertentie I.M. Advertentie I.M. Misschien een beetje vroeg om ze al te dragen, maar nooit te vroeg om ze nu al te kopen voor een bijzonder lage prijs. Morgen houden wij een één- daagse verkoop van Terlenka rokken. Prachtige kwaliteit, modieuze modellen (met hcpplooi) geheel met satijn gevoerd, kortom het beste dat voor het najaars seizoen 1963 gebracht wordt, koopt U morgen voor nog géén tien gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop.van deze bij zondere sortering rokken, in de maten 38 t/m 50, in vele dessins en kleuren, w.o. grijs, zwart, bruin enz. voor De VS, Engeland en Frankrijk hebben een Russisch verzoek afge wezen om een aan de Sowjet-Unie toebehorend huis in de Britse sector van West-Berlfjn te mogen irfrichten als handels- en toeristenbureau. Vol gens- de drie westelijke geallieerden was het Russische plan in strijd met de westelijke belangen in Berlijn. Het Westberlijnse stadsbestuur had zich ook tegen het plan verzet. DEN HAAG (ANP) Volgende week zullen zeven man van bet vliegend personeel van de Ko ninklijke Luchtmacht een proef nemen om 24 uur op open zee door te brengen in een opblaas baar zevenpersoons reddlngvlot van het type, dat aan boord van de Fokker 'Friendship'-toestellen van de luchtmacht wordt meege voerd. Deze zeven man zijn leden van de vaste staf van het vliegvelllg- heids oefen- en testcentrum van de luchtmacht. Dit centrum is ge vestigd op de basis Soesterberg. De proefneming, eerste in haar soort in ons land, geschiedt op basis van vrijwilligheid. Het plan is "de mannen per schip naar een plek twintig tot dertig personeel de verscheidene metho- mijl buiten de Nederlandse kust den bijgebracht om in onherberg- te brengen, ze daar in het vlot te xame streken of ln zee de beste zetten, aan hun lot en aan het kansen te hebben het er levend weer over te laten en 24 hut la- af te brengen. ter binnenboord te halen, 's Nachts zal het schip, dat ze buitengaats brengt, wat dichter in de buurt van het vlot varen met het oog op passerende schepen. De proef heeft .ten doel na te gaan hoe vliegend personeel, dat in zee is terechtgekomen, Ijet reeds jarenlang in het centrum onderwezen theoretische gedeelte van het wachten op redders in de praktijk zal toepassen. Daarbij be horen o.m. de maatregelen ter ontzllting van het zeewater om dit geschikt te maken voor drinkwa ter, verwarming, strijd tegen ver moeidheid, slaap, zeeziekte, ver veling, angst, uitputting. Reeds lang worden het vliegend AÏJtkv, ln De Onderneming, het orgaan. van het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond, wordt gepleit voor een betere huiS'esting van buitenlandse werkkrachten in ons land. Bovendien breekt het blad een lans voor een ruimer toela tingsbeleid. Het gaat niet aan onderscheid te maken tussen ge huwden en ongehuwden. Het is onjuist de echtgenoten van ge huwden zo lang mogelijk buiten ons land te houden. En ten slotte is het verkeerd de Spanjaarden, wier land geen lid is van de Europese Economische Gemeen schap. anders te behandelen dan de Italianen, die wel in de EEG wonen. Met nadruk wordt de aandaent gevestigd op de noodzaak buiten landse arbeidskrachten aan te trekken om ons produktie-appa- raat aan de gang te houden. En er wordt gesteld, dat het tekort aan arbeidskrachten in West- Europa van structurele aard lijkt te zijn. Dat betekent van blijven de aard. it laatste is nog de vraag. Maar het tekort aan arbeidskrachten behoort bij onze industriële ont wikkeling, rijst dan niet de vraag of wij op de goede weg zijn? Wie de kaart bestudeert van Neder land met 17 a 20 miljoen inwo ners over enige tientallen jaren slaat de schrik om het hart. Hij moet zich wel afvragen waar dat heen moet. Met een bevolkingsgroei waar mee wij worstelen, en een steeds benauwender gebrek aan ruimte moet de vraag worden gesteld of een beleid verantwoord is, dat nog op grote schaal buitenlandse arbeidskrachten gaat aantrekken. Niet om over een paar hobbels heen te komen, maar permanent. Een dergelijk industrieel beleid lijkt ons op wat langer zicht onhoudbaar. Elke ruimtelijke Or dening is tot mislukken gedoemd als onze bevolking in het huidige tempo blijft groeien en als wij die groei nog vermeerderen door Immigratie in plaats van vermin deren door emigratie. Het spreekt vanzelf, dat d« buitenlanders die hier werken be hoorlijk gehuisvest moeten wor den. Het spreekt niet vanzelf, dat onze industriële ontwikkeling meer mensen vraagt dan waar voor wij werk hebben. Ten slotte ls het Nederlandse volk wel te onderschelden van de organismen die hoolbroei ln een Nederlandse hooiberg veroorza ken. Deze scheppen door een koortsachtige ontwikkeling, waar bij het klimaat steeds gunstiger wordt, de voorwaarde voor de boerderijbrand, die aan alle leven van deze organismen een eind maakt. Wij dienen onze industriële ontwikkeling af te stemmen op het in stand houden van een be woonbaar Nederland. T)e heer Aarden, redacteur van u het Katholiek Staatkundig Maandschrift, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, is een be minnelijk man. Hij kaart niet na. Zo is hij niet. HU schrijft een- Reflectie op de kabinetsformatie 1963. Voor een eenvoudig mens die tracht met eigen woorden sa men te vatten wat drs. Aarden met zorgvuldige zwier verholen zegt, ls deze reflectie aardig. Want wat heeft de heer Aarden bedacht? Dit: De CHtT en de ARP wilden niet met de PvdA in één regering. Zij voelden zich veel meer verbonden met de liberalen. Al gaat het té ver te zeggen dat zij ook meer voor de liberalen voelen dan voor de KVP, Welnu, dan moest dus de KVP kiezen tussen óf alleen met de PvdA regeren óf met de protes tantse partijen en de WD. 'Het ls begrijpelijk, dat de keuze uitviel in de richting van de laatstge noemde basis.' TJegrijpelijk? Ja, omdat de KVP wel vasthoudt aan de ge dachte dat de drie christelijke partijen bij elkaar behoren. Maar dan moeten de protestantse par tijen in de toekomst zich wel nog kleiner maken. Drs. Aarden zegt dat mooier: 'Wel lijkt mij bezin ning geboden op de kwalitatieve verhouding tussen KVP, CHtJ en ARP, waar het geldt samenwer king tn breder verband.' Ja, ja. Daarom is zeker de heer Van Aartsen, die een onsociaal woningbouwbeleid heeft gevoerd, ook in de ogen van de anti's, als minister gehandhaafd, en de heer Zijlstra, de voormalige lijstaan voerder der anti's, verdwenen. Dat bevordert het meedenken van de antirevolutionairen bij de be zinning in de KVP. Een ontroe* rend tafereeltje. (Van een onzer verslaggevers) Wij 7noeten leren fotograferen.' Onder dit motto trad de ontgroening van nieuwe leerlingen op de Haagse School voor Fotografie donderdag middag in de Haagse binnenstad naar buiten. Ten teken van hun 'groen' zijn droegen ze groene Roojideksdis en gekuld in witte stofjassen ging de stoet van 22 slachtoffers met hun 'bazen' van de school in de Nobel- straat naar het Buitenhof, waar de groenen, hun fotografische talenten konden botvieren op een speciaal daarvoor meegebracht 'model', kregen de groenen ook elk Daar tr Kunnen dun nog bepaalde vuiitus- t. twee, ten talen, die zaterdag uitgevloerd plastic bekertjes uitgereikt, die uit de zullen worden. Hofvijver gevuld moesten worden. Lichameim- n»t„ Met dit nationale- water wred de ktcnameujk ontgroenen terugtocht aangevangen om de danig vuile stoep voor het schoolgebouw iti de Nobelstraat een goede beurt te geven. De groenweek duurt nog tot zater dag. Vrijdag zal op een speciale recht zitting, gepresideerd door de leraar wiskunde, het 'strafblad' van elk groen nauwkeurig onderzocht worden. doen de fotografen met; het doel is de nieuwe leerlingen zich zo snel mogelijk op de school (56 leerlingen) te laten thuisvoelen. Met het enige vrouwe lijke groen, de 18-jarige Lida Iburg was men in deze overwegend manlijke veste zo blij, dat men het zekere voor het onzekere nam en haar van de meeste ontgroeningstaken vrijsteïliw gaf... GS van Noord-Holland hebben het besluit van de gemeenteraad van Zandvoort om voor de bouw van een pier benodigde grond in erfpacht te geven goedgekeurd. Dit wil nog niet zeggen, dat nu meteen met de bouw kan worden begonnen. Daarvoor zal eerst de rtfksgoedkeuring moeten worden verkregen Advertentie I M DAGELIJKS VAN 10 TOT 10 UUR GEBOUW "ATRIUM" GEBOUW'SPÉS" KAREL DOORMANSTR. 143 DORDTSESTRAATWEG 25-2? D S H 0 0 R N

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1