Zak modder tegen...pijn Goede kwaliteit, niet duurder dan f14.000 idie: begroting afwachten ATTENTIE Nu reeds eisen om chaos te voorkomen SfOOKDÊMONSIBATIE Gemis aan jeugd PHILIPS T.V. 3 MAANDEN 6RAI FIS! BEL 1164 40 Mi'Mmiu Man poogt vrouw dood te rijden Loonconflict metaal Manifest vakbonden Boter weliicht weer duurder Hoogst ernstig' Ouds opvolger: ir. K. v. d. Pols Drie aannemers ingenomen met besluit Verongelukt bij oversteken Meer interesse voor NJG-werk door ALFRED KOSSMANN HET VRIJE VOLK DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 mmmmmmmmmmmummm PAGINA 3 echte Bezw aren Voorwaarden Opheffing nood Comuvuuitjué \eldkamp in actie g (Van een onzer verslaggevers) j§ g Noord-Limburg schijnt een 8 H zeer vruchtbaar terrein te zijn II voor kwakzalvers. Naast me- s daïlleverkopers, gebedsgene- M zer$ en handopleggers opereren 3 EE m dié gebied thans ..pijnen- s wegnemers" die krachtens de s m wel ongrijpbaar schijnen te 8 g zijn. Zij handelen namelijk in II modder die afkomstig zou zijn s .fg uit een oj ander meertje in 3 Duitsland en waaraan de leve- 3 s ranciers geneeskracht toe- s schrijven. Zij maken overal propagan- s ee da door middel van drukwer- ken. Deze worden (heel toe- vallig?) tegelijk met dagbladen s in de brievenbussen gedevo- s neerd. Soms liggen de folders 3 s zelfs gevouwen in de krant H hetgeen bij sommigen de in- s ee druk wekt dat het een bona ee g fide zaak "betreft. g g De modder wordt onder het 3 g motto ,.Nu niet meer naar een ee duur modderbad" verkocht in 1 plastic zakken en de kosten 1 g van een volledige „kuur" zijn tweehonderd gulden... Advertentie IJM. MEENT22-34 TEL1.16440 OVERSCK-DOftPSSTRAATtZ TEL41228 Minister stelt eisen aan bouw goedkope woningen (Van een onzer verslaggeefsters) De 25-jarige Haagse koop man P. L. heeft woensdagoch tend geprobeerd met zijn auto een vrouw dood te rijden. Ver dacht van poging tot moord heeft de politie de man, die zich hevig verzette, gearres teerd ep ingesloten. Hij is al eerder met dc politie In aanraking geweest. Hij staat m de buurt bekend ais een lastige klant, die niet voor een vechtpartij uit de weg gaat. H(j had het. de laatste tijd ook aan de stok met de 41-jarige mevrouw E. H. de N., die op de Gedempte Burg wal een autostaUing drijft. L. par keerde zijn wagen geregeld voor de stallinguitrit. Hij had de vrouw met bedreigin gen als 'Ik zal je wel eens onder m'n auto krijgen' en 'Je leeft geen dag meer' volgens de politie het leven zuur gemaakt. Woensdagmorgen poogde hij zijn woorden waar te maken en reed in zijn wagen wild over de Burgwal recht op de vrouw aan. Nog net kon zij voor de wielen opzij springen. De man ging hierna een huis in de buurt binnen, waai- de gealar meerde politie hem korte tijd ia- ter vatte. Hij sloeg woest om zich heen en bezorgde een van de agen ten een paar gekneusde ribben. Hij zal ook voor wederspannigheid wor den vervolgd. (Van onze parlementsredactie) Minister P. C'. W. M, Bogaers van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is bereid toestem ming te geven voor de bouw van goedkope woningen huiten de toegekende bouwcontingen- ten om, in met name de gemeenten Deurne en Ffjnaart, indien een verantwoorde kwaliteit is gewaarborgd. De aannemingssom mag daarbij voor normale woningen een bedrag van 14.000,niet overschrijden. Voor woningen voor grote gezinnen en bij een eventueel zware fundering kunnen hogere kosten worden aanvaard. De bouwkosten mogen echter niet ten dele in de grondoverdracht worden verwerkt. Minister Bogaers meent, dat de hoofdingenieur-directeur van Volkshuisvesting voor Noord- Brabant, ir. Gerritsen, terecht bezwaar heeft gemaakt tegen de bouw van de goedkope wo ningen in Deurne. Deze woningen zouden voor 10.000,maximaal kunnen worden gebouwd. De minister meent, dat de betreffende wonin gen niet voldoen aan de minimum eisen die voor woningbouw gelden en die bijvoorbeeld worden gesteld aan woningwetwoningen. De bewindsman voerde over de kwestie gistermorgen besprekingen met de burgemeesters van Deurne en Fijnaart, mr. Houben en de heer H. L. Sixma baron Van Heem stra. Het onderhoud werd mede hij gewoond door ir. Gerritsen, het lid van Gedeputeerde Staten in Noord Brabant Van Lienden en enkele hoofdambtenaren van het ministc rie van Volkshuisvesting. Drs. Bo. gaers heeft de drie aannemers uit Neerkan', Fijnaart en Berghem, die zich bereid verklaarden dc wonin gen voor tienduizend gulden te bou wen, uitgenodigd hierover vandaag met hem op het ministerie te ko men praten. In de bespreking van gisteren is men het er over eens geworden dat ook voor de bouw van de be oogde goedkope woningen centrale rijksgoedkeuring noodzakelijk is. Verder gingen alle betrokkenen ak koord met de kwaliteitseisen, die minister Bogaers aan de woningen meende te moeten stellen. De bur gemeesters van Deurne en Fijnaart gave - toe, dat de onderhavige wo ningen aan die eisen niet voldeden. Het onderzoek dat de minister liet instellen naar de te bouwen woningen strekte zich tot dusver uit tot de goedkope woningen die in Deurne zouden worden neergezet Naar de woningen voor Fijnaart zal vandaag een onderzoek worden ingesteld. Deskundigen van het mi nisterie van Volkshuisvesting had den echter de indruk, dat het on derzoek naar de te bouwen goed. kope woningen, in Fijnaart gunsti ger zal uitvallen voor wat betreft de kwaliteit en de prijs. Centrale goedkeuring van het rijk voor de bouw van de goedkope wo ningen noemde de minister giste ren in een toelichting voor de pers, gebaseerd te zijn op de circulaire van 23 februari 1962. die zijn ambts- DEN HAAG (ANP) Vertegen woordigers van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hebben gis teren met vertegenwoordigers van bet Centraal Schoolmelkcomité en van enige grote gemeenten gesproken over 't voornemen van minister Veld kamp de subsidiëring van de schooi- mclkvoorziening per 1 januari te beëindigen. Advertentie I.M. Alleen de rNKIST sinaasappelen zijn gestempeld met SUNKIST en de citroenen met SUNKIST of SK. Overtuig u dus dat u de ecllte krijgt! Men zal zich ihans nog niet lot de minister wenden, omdat men eerst de verschijning van de begroting 1964 van Sociale Zaken en Volkshuisves ting wil afwachten. In een communiqué zegt de ver eniging, dat wordt gevreesd, dat door intrekking van de subsidie de om wikkeling van de schoolmelkverstrek- king niet alleen zal worden afge remd, maar bovendien dat de om vang daarvan in belangrijke mate zal teruglopen, hetgee.i uit een oog punt van volksgezondheid ernstig moet worden betreurd. Het wegvallen van de rijkssub sidie zou betekenen dat de ouders voortaan voor de schoolmelk de prijs van losse melk moeten betalen. Nu betalen zij, dank zij die subsidie, per liter de prijs van losse melk min zes cent. In 1952 hebben om en nabij de 560.000 kinderen ruim 20 miljoen liter schooimcik gebruikt. In een in 1957 uitgebracht rapport heeft de Voedingsraad de verstrek king van schoolmelk noodzakelijs genoemd. In 1961 liet deze raad een nieuw rapport verschijnen, waarin hij bij zijn standpunt" bleef. Gesteld werd toen. dat het zich liet aanzien dat ook in de komende jaren de schoolmelkverstrekking nodig zou blijven. wettig gedeponeerd (Van onze parlementsredactie Ir. X. van der Pols, directeur van de Kotterdamse Droogdokmaatschap pij, is voorbestemd prof. Oud op te volgen als voorzitter van de VVD. Hrj zal 9 november aan de buiten gewone algemene vergadering door het hoofdbestuur kandidaat worden gesteld. De heer Van der Pols is 57 jaar. Hij is na de tweede wereldoorlog toegetreden tot de WD. Enkele ma len had hij zitting in het Rotter damse afdelingsbestuur. De laatste jaren nam ir. Van der Pols voor zjjn partij veel deel aan informele besprekingen. Dit is on der meer het geval geweest tijdens de jongste kabinetsformatie. Hü is voorzitter van de Metaal- bond. de werkgeversorganisatie in de metaalnijverheid. Voorts is hij lid van het raadgevend comité van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, bestuurslid van de stich ting bedrijfsopleiding metaal- en elektrotechnische industrie Hemetei'. bestuurslid van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, voorzitter van de vakraad voor de metaalin dustrie en voorzitter van het bedrijfs pensioenfonds voor de metaalindu strie. voorganger Van Aartsen aan de ge meentebesturen toezond. Daarin is gesteld ^vt deze goedkeuring is ver eist voor woningen, die als een complex worden gebouwd, ook al blijven de kosten van elke afzon derlijke woning beneden de ƒ10.000. Zowel in Deurne ais in Fijnaart be treffen het complexen van wonin gen. Minister Bogaers had verschillen de bezwaren tegen de goedkope woningen die in Deurne zouden worden gebouwd. De hezwaren gol den alle de inrichting en vormge ving. ïn de betreffende woningen ontbreken ventilatiekanalen in de douchecel, in de keuken en in de kelderkast. Er zijn geen wastafel, lavet en douchc-apparatuur in aan wezig. In de keuken staat geen ser- vieskast. In de woonkamer ont breekt een kast. Er zijn geen wand- tegels aangebracht in het toilet noch in andere delen van de wo ningen, waar dat wenselijk wordt geoordeeld. De bouwers hadden het voorne men de dakpannen te vervangen door een flauw aflopend kapje, dat met asfalt zou worden afgedekt, Bij de voordeur ontbreken een deur bel en een brievenbus. Bij de bouw van de woningen, die zouden vol gen op de reeds opgetrokken proto typen. zouden de goten komen te vervallen. Bij geen der woningen zou een vrijstaand schuurtje ko men, dat de minister noodzakelijk acht als bergruimte, vooral plattelandswoningen. Minister Bogaers verklaarde no meer bezwaren tegen de bedoeld woningen naar voren te kunnea brengen. Behalve de reeds genoemde eisen voor kwaliteit en aanne- mingsprijs stelt de minister nog andere voorwaarden waaraan moet worden voldaan, alvorens rijksgoedkeuring wordt verleend voor de bouw van goedkope wo ningen, zonder dat deze in min dering worden gebracht aan het toe te wijzen bouwcontingent. De te bouwen woningen moeten zijn bestemd voor eigen bewoning. In de betreffende gemeenten moet onbenutte bouwcapaciteit aanwezig zijn. De benodigde grond moet in eigen dom zijn van de aanvrager, die de woning zelf moet bewonen. Of de grondoverdracht aan de aanvrager moet zodanig zijn verzekerd, dat de woning in opdracht van de toekom stige eigenaar-bewoner wordt ge bouwd. Het is de uitdrukkelijke bedoeling dat goedkeuring alleen wordt ver leend voor die gemeenten waar bouwcapaciteit van kleine aanne mers onbenut is of onbenut dreigt te raken. Daarom kan rijksgoed keuring slechis worden gegeven voor één of enkele woningen tege lijk. De aannemer moet ter plaatse zijn gevestigd of tot de normaliter ter plaatse optredende bouwonder nemers behoren. De plaatselijke bouwmarkt mag in hst algemeen niet worden ver stoord. De aannemer moet tonen dat hij voor de uitvoering van het plan over de nodige arbeidskrach ten beschikt. Minister Bogaers verklaarde dui delijk, dat deze mogelijkheid tot verlenen van rijksgoedkeuring uit sluitend is gericht op bevordering van de opheffing van de woning nood. Er zal daarom geen mede werking worden verleend aan de bouw van wekend-huisjes, van twee de woningen of van andere projec ten die de opheffing van de wo ningnood in Nederland niet zouden bevoordelen. De minister hoopt hiermee te gemoet te komen aan een op het platteland bestaande behoefte. Hij zal de hoofdingenieurs-direc teuren van volkshuisvesting in de provincies rog deze week mach tigen onmiddellijk na aanvraag rijksgoedkeuring te verlenen voor de bouw van goedkope woningen, mits daarbij wordt voldaan aan de nu gestelde eisen. Tot slot deelde minister Bogaers nog mee, dat op zijn ministerie nog steeds wordt gewerkt aan de uniformering van de bouwvoor schriften. De bewindsman verklaar de in principe waardering te heb ben voor het initiatief, dat was ont plooid voor de bouw van goedkope woningen. Hij moest daarbij echter aantekenen het in het algemeen uit gesloten te achten, dat bij het hui dige bouwkostenpeil woningen wor den neergezet voor minder dan tien duizend gulden, daarbij voldoend aan de minimumeisen die er aan zijns inziens moetenworden ge steld. (Van onze parlementsredactie) Drie aannemers die zich bereid verklaarden in de gemeenten Denme en Fijnaart woningen te bouwen voor minder dan tienduizend gulden per stuk zijn wel ingenomen met de maatregelen die minister Bogaers van Voikshuisverttng en Bouwnijverheid nu ten aanzien van de bouw van goedkope woningen heeft getroffen. Zij verklaarden nu in staat te zijn wo ningen tc bouwen van betere kwali teit. De heren Van Lanen van de NV Ploegmakers uit Bergen bij Oss. J. Manders uit Neerkant bij Deurne en L. Jansen uit Fijnaart hadden van morgen een onderhoud van ongeveer drie kwartier met minister Bogaers. De bewindsman bracht de drie aan nemers daarin op de hoogte van de regelingen die hij had getroffen. De aannemers gaven toe. dat de met name in Deurne gebouwde goed kope woningen wat de inrichting be treft niet voldoen aan de minimale kwaliteitseisen. ZU moesten echter binnen het bestek van tienduizend gulden blijven. Zij leveren ook liever betere woningen af. Daartoe menen zij nu de gelegenheid te hebben ge kregen. De aannemers waren het er over eens, dat de bouw van goedkope wo ningen uitsluitend moet worden op gedragen aan kleinere plattelands aannemers. Tot dusver zijn in Deurne twee en in Fijnaart twaalf goedkope woningen neergezet. Na het bezoek aan minister Bo gaers voerden de drie aannemers be sprekingen met enkele hoofdambte naren van het Ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid over technische details van de tot dusver gebouwde woningen. AMSTERDAM (ANP) Gistermid dag is de vijfjarige Paul Surig, toen hü met een eigengemaakt karretje de Veiling Meineszlaan in Amster damSlotermeer overstak, door een vrachtauto overreden. Op weg naar het Wiihelminagasthuis overleed hij. De Zwitserse regering heeft be sloten de extra-heffing op motor brandstof ten bate van de wegen bouw van rijf tot zeven centimes per liter te verhogen, daar de eerdere schatting der kosten te laas blijkt te zijn geweest. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) De besturen van de landelijke me taalbonden hebben alle begrip voor deze positie van hun mensen in de districten. Maar zij staan in elk ge val op de naleving van de geldende c.a.o. De verantwoordelijkheid voor het verstoren van de orde op de ar beidsmarkt ligt by het doorbreken van de c.a.o. volgens de heer Baart zeer beslist op de schouders van de werkgevers, die het voorbeeld van de ADM zouden volgen. Na spoedberaad met de werkne mers in Den Haag verstrekten de werkgevers die zijn verenigd in de Federatie Metaal- en Elektrotechni sche Industrie (FME) vannacht een communiqué, waarin onder meer stond: 'Werkgevers en werknemers stond: 'Werkgevers en werknemers waren unaniem van opvatting, dat de c.a.o. in dc metaalindustrie ongewijzigd en volledig gehandhaafd moet worden voor dc nog resterende looptijd. Van werkgeverszijde is in liet overleg meegedeeld, dat in eigen kring aan de handhaving van dc c.a.o. aiie aandacht zal worden besteed.' De werkgevers hebben, volgens hun vannacht gedane mededeling, de vakverenigingen met klem ont raden om nu reeds met de eisen van acht percent loonsverhoging en vakantieverlenging te komen. In het huidige loonsysteem vinden zij deze eisen voorbarig. Maar: 'Aangezien de vakverenigin gen bij hun zienswijze zijn gebleven, hebben de werkgevers, onder uit drukkelijke handhaving van hun be zwaren, de wensen van de vakvereni gingen aangehoord.' aldus de ioea- nicke slotmededeling in het commu niqué van de FME. Intussen is minister Veldkamp een van de minst benijdenswaardige fi guren in Nederland geworden. Gis termorgen zat hij nog ontspannen als eregast op een rustig CNV-congres te Utrecht. In de namiddag kwam hij echter al in het geweer. HÜ gaf de Rijkslooncontroledienst opdracht de situatie bij de ADM ie onderzoeken, hem rapport' uit te brengen en zo nodig, in verband met een eventuele strafvervolging, pro ces-verbaal op te maken. Voorts wenst hü contact op te nemen met de Stichting van de Arbeid om zich op de toestand te kunnen beraden. Twee Oostduitse jongelui zijn per kano over de Oostzee naar het Deense eiland Lolland gevlucht en hebben daar de politie verzocht hen door te zenden naar West-Duitsland. (Van een onzer verslaggevers) Vandaag nog hebben de drie erkende metaalbewerkersbon- den, die partij zijn bij de e.a.o.-melaai, een manifest uitgege ven, waarin de situatie in de metaalnijverheid ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden wordt behandeld. In de tuin van haar kasteeltje Drakesteyn heeft prinses Beatrix zich icoensdagmiddag laten ont halen op een. zanghulde van het Ulster Girls Choir: veertig in frisse uniformpjes gesloken zan geressen uit Bel/ast in Noord- Icrlanü. In dat manifest heet het, dat nog eind vorig jaar het verlangen van de werknemersorganisaties om een loonsverhoging van 7 cent per uur door te voeren, zonder meer door de werkgevers terzijde werd geschoven. De metaalindustrie zou een derge lijke loonsverhoging niet kunnen dragen. Het tegenvoorstel van de werkgevers van drie cent per uur noemt het manifest belachelijk. Overeenstemming werd. na drel gende moeilijkheden, op 5 cent ge vonden. Maar spoedig bleek, dat de econo mische positie in verschillende be drijven rooskleuriger was. dan uit het. werkgeversvoorstel van drie cent afgeleid zou kunnen worden. Vele ondernemingen gingen daar na amateuristisch aan het knoeien, zo heet het in dit manifest. Men ging met tarieven en toeslagen van allerlei aard knoeien. Het koppelba- zenkwaad nam in de laatste maan den hand-over-hand toe. Dezelfde werkgevers smeten met duizenden guldens om de koppelbazen bij hun smerige praktijken te helpen, zo zegt het manifest. De drie samenwerkende bonden konden dit alles niet lijdzaam aan zien. Hun eis was: de koppelbazen moeten uit 'de metaalindustrie ver dwijnen, omdat „door enkele onver antwoordelijke elementen goud wordt verdiend met het versjacheren van mensen," Daaraan verbindt het manifest on middellijk de uitspraak: „De eisen van de vakbonden stellen de werkge vers in de gelegenheid de grote win sten. die zij blijkbaar maken ten goede te laten komen aan alle werk nemers, inplaats van aan de koppel bazen." Dat de vakbonden hun eisen reeds nu menen te moeten stellen wordt gemotiveerd met de overweging, dat „voorkomen moet worden, dat het in de ondernemingen door eigengereid optreden van verschillende werkge vers een chaos wordt." Ofschoon de vakbonden tot 1 ja nuari aan de c.a.o. zyn gebonden, wensen zij spoedige onderhandelin gen, zo besluit dit manifest. 'Van onze Sandbouwredacteur) In zuivelkringen acht men het niet uitgesloten dat de boter dezer dagen weer duurder zal worden. Deze prijsstijging zou opnieuw twintig cent per kilo, dus vijf cent per pakje bedragen. Aangenomen kan worden dat deze prijsstijging: precies past In de be leidslijn die de grote zuivelverkoop- veremgrngen voor zich zelf hebben uitgestippeld. Men was destijds hoofdzakelijk tegen de verhoging die de heer Buisman wilde doorvoeren, omdat men het tijdstip daarvoor nog te vroeg achtte. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat de Nederlandse gebruikers zelf een beperking zouden stéllen aan. de stijging van de boterprüs: als reactie op de eerste prijsverhogingen was er namelijk even een daling van het verbruik. Dit schijnt zich nu hersteld te hebben. (Van onze soc.-econ. redactie) „Een hoogst ernstige ontwikkeling, die belangrijke consequenties kan hebben voor de gehele loonpolitiek.' Aldus luidt het oordeel van de heer L. M. G. Nelemans, secretaris van het NVV, over de gebeurtenissen in de metaalindustrie. Het was duidelijk, zei hij, dat de plotselinge verdeling van tweehon derdduizend gulden bij de Neder landse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij moeilijkheden zou veroorzaken in andere bedrijven. De Amsterdamse Droogdok Maat schappij heeft op een meer open lijke wijze de lonen verhoogd. Het is een noodsprong, omdat men in de gegeven situatie geen andere uitweg zag. Maar iedereen weet, dat er iri Nederland nog veel meer werkgevers zijn, die precies zo han delen als de ADM, maar er niets over zeggen. De NVV-sccretaris achtte een be spreking van de loonpolitieke situ atie met de regering nu bijzonder urgent, omdat niemand gebaat Is met een chaotische loonontwikke ling. Hij hoopte, dat dit gesprek op de basis van de realiteit zou worden gevoerd. De belangstelling voor het jeugd werk beweegt zich sinds 1961 in op gaande lijn zo blijkt uit het jaar verslag van de Nederlandse Jeugd gemeenschap. Het ledental bij het gesubsidieer de jeugdwerk heeft van 1961 op '62 een stijging van 11.000 te zien getre den, 66 Er nemen thans meer dan een miljoen jeugdige Nederlanders deel aan de activiteiten van organisaties en instellingen die bü de NJG zijn aangesloten. rGECdKSrifAN 10 TOT1ÖUUR Advertentie KM. GEBOUW" ATRIUM'" KAREL DÖORMANSTR. 143- De première van Tirso de Molina's 'De schuchtere aan het hof', zaterdag in de Amsterdamse Stadsschouw burg door de Nederlandse Co- medie gegeven, openbaarde een pijnlijk gemis van ons toneel: het genlis aan jeugd. Wat was het geval? Men had de jonge ren nu eens volop de kans ge geven. hen laten vertalen, re gisseren en acteren, en het re sultaat was even hoopgevend als teleurstellend. Hoopgevend, want talent is er genoeg, en men kan zich gemakkelijk in denken, dat over laat ons zeg gen een jaar of vijftien, als de generatie van Ton Lutz en Ko van Dijk vermoeid raakt, de jongeren van nu de wacht overnemen. Teleurstellend, want er was niets nieuws, niets origineels, niets gedurfds in deze voorstelling, die sterk leek op een eindexamen-presentatie van de Toneelschool. Zoals de ouden zongen, pie pen de jongen. Het spreek woord zou verouderd dienen te zijn, want de jeugd wordt in onze tijd toch een periode ge acht van eigen kwaliteiten, van een elan, genialiteit, revo- lutiedrang die later in het le- ven verloren gaan. Maar het spreekwoord werd dit keer be waarheid. De acteurs-carrière is allang niet meer onzeker. Het begaaf de meisje en de begaafde jon gen gaan enige jaren naar de Toneelschool, en doen eindexa men en komen bij een van de gesubsidieerde gezelschapper. en spelen daar enige jaren klei ne roilen. Op den duur blijkt wel of zij zich in dit milieu willen handhaven en of zij zich zover ontwikkelen dat zij de grote rolien aankiinnen. Wan neer zij snel vooruit willen, wordt hun- soms door de direc ties een speelterrein ter be schikking gesteld; kleine pro- dukties van avant-gardistteche stukken mogen zij verzorgen. W/ie de toneelschool heeft af- gelopen en eindexamen ge daan, krijgt gegarandeerd een baan bij een van de gesubsidieerde gezelschappen. Maar men hoeft de To neelschool niet afgelopen te hebben om te worden aan gesteld. Theoretisch kan ieder een zijn kansen krijgen, als hij blijk geeft van talent in de praktijk is dat uiteraard niet zo eenvoudig. De directeuren van de gezelschappen hebben gemeenlijk nauwe contacten, als leraar of bestuurder, met de toneelscholen, en zij hebben zelden voldoende tijd en ener gie om alle jongelieden, die zich getalenteerd achten, met de nodige aandacht aan te ho ren of aan te zien. Op die scholen dus leert men het vak en zoals bij alles wat men lécrt, dat wil zeggen; van buitenaf krijgt opgedrongen, verliest men voor enige tijd zijn persoonlijkheid, zijn eigen genie. De toeschouwer kan. bij zo'n eindexamenvoorsteliing van de toneelscholen, wel zien dat de een meer geschikt is voor de tragedie, maar wat overheerst zijn de goed geleer de, uit degelijke studie overge nomen gebaren en intonaties. De leerling moet dit alles weer afleren, wil hij kunstenaar worden. Dit artikel is allerminst een pleidooi tegen de schoolse opleiding. Een voorstelling als van 'De schuchtere aan het hof laat zien, dat dankzij deze de continuïteit van ons toneel op goed niveau gegarandeerd is. Maar indien nu de jeugd een nooit meer te herhalen, in geen enkele andere levenspe riode terug te vinden geniali teit heeft? Indien nu, met de jeugd als inspiratiebron (de term is van Hubert Lampo), de artistieke revoluties worden ge maakt, de vernieuwingen tot stand komen? In de literatuur en de schilderkunst realiseert 'de jeugd', het nieuwe, het ex perimentele uiteraard veel goedkoper en dusgemakkelij ker dan in de toneelkunst. Tie jeugd kortom, is voor een acteur net zo'n levenspe riode ais voor een kantoorbe diende of ambtenaar, een tijd van afwachten, ervaringen, cp- doen, leren. Men moet een hele tijd piepen voor men kan zin gen, dat weten vogels en spreekwoorden, maar wij we ten dat mensen geen vogels zijn, en dat wie piept wat reeds gezongen is misschien nooit iets anders zal zingen dan men al zo lang heeft ge hoord. Bij het toneel, kortom, wordt slechts één kant van het jong- zijn belicht: de onrijpheid, het gebrek aan ervaring, de nog te verwezenlijken belofte. Waarom heeft de directie van de Nederlandse Comedie haar jongeren eigenlijk zo'n kans gegeven? Ik vrees op grond van een gedachtenfout. Ik vrees omdat zij meende, da; het specifiek-jeugdige zich nu zou manifesteren. Ik vrees om dat zij niet heeft beseft, dat in onze toneelconstellatie voor verrassingen nauwelijks gele genheid is. GEBOUW "SPES" DpRDTSESTRA AT WEG 25-27

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1