W. VAN DER SLUIS OVERLEDEN Gewoon doen «MM Troonrede 1963: ijveren voor een open ese gemeenschap Bijen verwonden meisje ernstig PHIUPS T.V. 3 MAAHDEN GR1TIS! BEL 116440 tok; firato 63 lEjEEBffl Kind verdrinkt Ruzie in Delft vastgelegd op bandrecorder Aangehouden met hasjish Sjoë.rd Leiker Benadeling van Amst. Bank voor Hoge Raad Categorale bond voor de haven Bus verbrijzelt arm van bejaarde vrouw Metaal-eoii tactgroep 'Aan cao vasthouden' ware klare Komeet Schiedam wordt opgeheven HET VRIJE VOLK DINSDAG 17 SEPTEMBER 1963 Advertentie I,M. ■feat'-l aifiï H'faanwi 0UDSH00RN je t/m 22 september 'n hijkje agiht e r uw S". sclWrin., Advertentie LM. MEENT22-34 TEL116440 6vfR5CHdO«PSS.rRAAT \2 TEl.<t228' (Van een onzer verslaggevers) In de nacht van zondag op maan dag is in het Prinses Irenezieken- huis te Aimelo overleden de heer W. van der Sluis. Hij was 81 jaar oud. De overledene was de eerste socia listische burgemeester van Twente. Hij is van 1926 tot 1947 burgemees ter van Goor geweest. De heer Van der Sluis werd 30 december 1881 geboren in Hemrik, gemeente Opsterland in Friesland. Na zijn opleiding aan de Rijks kweekschool te Maastricht werd hij onderwijzer in het eveneens tot de gemeente Opsterland behorende dorp Lippenhuizen. Kort na de eeuwwisseling werd hij in Amsterdam bij het onderwijs be noemd. Later werd hij aangesteld tot propagandist voor de SDAP in Overüsel. Hierna brak een drukke en rumoe rige periode aan voor deze overtuig de socialist. Zelf heeft hij deze ja ren hij woonde toen in Almelo wel eens gekenschetst als de geluk kigste tijd van zijn leven. De beer Van der Sluis was des tijds ook lid van de gemeenteraad van Almelo en van Provinciale Sta ten. Van 1925 tot Ï946 is hij boven dien iid geweest van de Tweede Ka mer. met als specialiteit landbouw problemen. De iaatste jaren van zijn leven beeft de heer Van der Sluis in het bejaardentehuis 'de Klokkenbelt' te Almelo gewoond. Twee weken gele den werd hij in het ziekenhuis opge nomen voor het ondergaan van een ooeratie. Op de Anthonie Knottenbeltsingel in Vlaardingen is maandagmiddag de 78-jarige mevrouw H. H. S. uit Rot terdam op onverklaarbare wijze be kneld geraakt tussen de achterkant van een autobus van de RET en het trottoir. Met een verbrijzelde rechterarm Is de vrouw naar het Algemeen Ziekenhuis overgebracht. Ter gelegenheid van dc uitgifte van de Europazegel 1963 is in Amster dam de jaarlijkse Internationale Fost- zcgcibeurs in Krasnapoisky geopend. Organisator is het Verbond van Postzegelhandelaren in Nederland. De PTT had een stand ingericht, waar de Europazegel als 'eerste- dagzegeis' werden verkocht. Op de beurs zuilen 45 standhouders uit Frankrijk, Duitsland, België, Enge land en Israël vertegenwoordigd zijn. Men verwacht dat ongeveer 15.000 mensen de beurs zullen bezoeken. Verleden jaar kwamen 12,000 bezoe kers naar Krasnapoisky. Een attractie vormt de tentoonstelling van ruimte- vaartzegeis, die door de heer Geene uit Keulen is bijeengebracht. i EEDWARDEN (ANP) In Leeu- waiaen is gistermorgen de bijna tweejarige Onno van Haaren dicht in de buurt van de ouderlijke woning tijdens het spelen in een vijver ge raakt en verdronken. (Van een onzer verslaggevers) Het curieuze van de ruzie, die op 23 mei ergens in Delft woedde, was dat dit conflict achteraf door de po litie heel gemakkelijk te reconstrueren ss-as omdat het slachtoffer, een chauffeur, er bijtijds op bedacht was geweest zijn bandrecorder in te scha kelen, zodat elk woord van de forse dialoog kon worde» vastgelegd. H>.' zag namelijk het onheil, dat gister voor de Haagse politierechter dien - al naken. Verdachte was een 20-jaxige jonge man, die met de bovenbuurman van de bandrecorderhouder in onmin leef de. Zijn zuster was getrouwd met die bovenbuur en haar wilde by die avond bezoeken. De chauffeur zat braaf naar zijn TV te kijken, maar het tumult dat de verdachte kenne lijk al op straat begon te verwekken, liet hem niet geheel onberoerd. Hij ging in zijn deuropening staan en verzocht de jongeman weg te gaan In antwoord op dat verzoek spuwde de ander hem in het gezicht en gaf daarop zo'n geweldige trap tegen de deur, dat er voor ƒ130,— reparatiewerk aan zat. De wildeman was zelf niet versche- n enmaar bij de politie heeft hy ver klaard dat hij kwaad werd, omdat de chauffeur hem voor het raam stond uit te lachen. „En hy gooide de deur dicht tegen mijn hand, toen werd ik nog nijdiger." Hij kreeg conform de eis ƒ100,— boete en twee weken voorwaardelijk opgelegd en de verplichting de kosten van het herstelwerk te vergoeden. Hy heeft al eens een vonnis gehad voor diefstal en voor poging tot in braak en loopt nog in een proeftyd. (Van een onzer verslaggevers) De 24-jarige loswerkman Y. A. en de 27-jarige schilder T. H., beiden af komstig uit Algerië, zijn bij een routine-onderzoek naar verdovende midden in Amsterdam aangehouden en inmiddels voor de officier van Ju stitie geleid. Iri hun hotelkamer werden aange troffen 50 brokjes hasjish en een zelfde aantal met hasjish vermengde sigaretten. De vreemdelingen beweerden met vakantie in Amsterdam te zijn. De verdovende middelen, die zij bij zich hadden, waren echter duidelijk voor de handel bestemd. rote dichters zijn vaak veel ^nuchterder dan u denkt. Vermoedeiyk uit verweer te gen al te grote opdringerig heid en waarschijnlijk ook uit wantrouwen, want de dichter zelf is er meestal toch wel diep van doordrongen dat zijn kunstwerk maar een benade ring is van zijn ideaal. Het is niet definitief, tenminste niet voor hemzelf. Ik heb niets de finitiefs.' zei Kafka in 1920 in gesprekken met de Tsjechi sche dichter Janouch. 'Defini tief is alleen het leed.' Van de nuchterheid van Henriëtte Roland Hoist kre gen wy enige tijd geleden van dr. Victor E. van Vriesland een merkwaardig staaltje te horen. Na de opvoering van haar toneelstuk 'Thomas More' nam Henriëtte Roland Holst schuchter een kijkje achter de coulissen. Een be kend en gevierd actrice zag haar aan komen schuifelen en raakte zo in vervoering, dat ze voor de schrijfster op de knieën viel en dweperig uit riep: 'O. mün dichteres!' 'Sta op, mal mens,' zei Hen riëtte Roland Holst snibbig. Toch kan zelfs een groot meester van de spot, behept met een haast schrikwekken de nuchterheid en slagvaar digheid, wel eens een ogen blik in verlegenheid raken. We denken hierbij aan Geor ge Bernard Shaw, die gewend was om volwassen mensen, met name de gezeten burgers, te treiteren en te verbijsteren met zijn geschriften en zijn opzienbarende uitspraken. |"ke Engelse dichter en es- - sayist Richard Le Gallien- ne, die een boek geschreven heeft over de Engelse auteurs van de negentiger jaren, ont moette op zekere dag de grote toneelschryver G. B. S. 'Ga asjeblieft met me snee.' zei Shaw, 'want ik moet ergens spreken en ik ben doodzenuw achtig.' 'Waar moet je dan spreken?' vroeg La Gallienne. 'Op een schooltje.' zei Shaw, 'ik ben uitgenodigd door de juf en ik heb niet durven weigeren.' Do juffrouw van de school was een vooruitstrevende vrouw, die de kindertjes iets meer mee wilde geven in het leven dan de gebruikelyke lesjes in lezen, schrijven en rekenen. Ze had haar jeugdig publiek voorbereid op de ken nismaking met een groot en gezaghebbend schrijver, maar ze had geen onderwerp willen opgeven. 'Vertelt u zo maar wat.' zei de juf heel vriende lijk. Shaw stond even te aarze len toen alle kinderogen op hem waren gericht, zo vertelt La Gallienne. Toen viel zijn oog op een uittreksel uit de Engelse Jachtwet, dat de juf. keurig ingelijst aan de wand had gehangen. De juffrouw had namelyk een grote voor liefde voor piant- en dier kunde en vermoedelijk tijdens haar lessen wel eens gewag gemaakt van de Jachtwet. Chaw haakte het lijstje voor- zichtig van de wand en begon een paar artikelen van de wet voor te lezen en te verklaren. 'Waarom, lieve kinderen,' zo vroeg hij, 'heb ben de grote mensen deze wet gemaakt? Omdat ze zo veel van dieren houden?' Hij schudde het hoofd. 'Nee, denk dat maar niet. De wet zegt dat het jachtseizoen dan en dan gesloten wordt. In die gesloten tijd worden er veel jonge dieren geboren en als die vrolijk en zorgeloos zijn opgegroeid, dan gaat de jacht, volgens de wet, weer open. Dan komt de boze jager met zijn geweer om die dieren te doden. Gemeen he,' zei Shaw. De kinderen knikten in stemmend! 'De jachtwet,' zei de boeiende spreker, 'is een gemene wet. En,' zo vervolgde hy, 'zo zijn nu alle wetten, die de grote mensen gemaakt hebben. Daarom, lieve kinde ren,' aldus Shaw, 'overtreedt de wetten, wees ongehoor zaam'.' Deze oproerige kanttekei -ng van Shaw was voor zijn jeug dig gehoor een verrassing waar ze zo direct geen raad mee wisten. Een enkeling be gon te giechelen. Toen Shaw zyn U*s beern digd had. nam de geschrok ken juf hem even apaJT en zei: 'Meneer Shaw, u zegt nou wel: wee- ongehoorzaam), maar u heeft maar een uurtjt>. hoeven te praten met de kin deren; ik moet er nog een heel jaar mee optrekken, en, echt meneer Shaw, met onge hoorzame kindertjes begin je niet veel.' Shaw (1&>6—1950) heeft ge durende zijn lange leve» altijd zUn best gedaan om de brave, zelfgenoegzame burger man 'te schokken in zijn ze kerheden. Er is een tijd ge weest dat zijn stoutmoedige, paradoxale uitspraken bijna wekelijks op de voorpagina's van de kranten verschenen. Hij wekte twijfel, zaaide on rust, stelde de schijnheilig heid aan de kaak en wenste als socialist een fundamen tele vernieuwing van onze maatschappij. Zijn openheid en onbevangenheid tegenover de dingen, die definitief lij ken, is verkwikkend. Misschien heeft hij op zijn schoolkinderen toch de ge dachte geënt dat ze, groot ge worden, helemaal opnieuw mogen beginnen en dat het begin van alle wysheid de twijfel is. En het begin van aile socialisme een niet te stuiten drang naar gerechtig heid. Niets is definitief, niets hoeft te biyven zoals het is. Kafka en Shaw roepen hun lezers op om gewoon te doen, om gewone, onbevangen, vrije mensen te zyn, die durven te denken en durven te leven. Dat lijkt gemakkeiyker dan het is. Toen Kafka aan zijn jonge vriend. Gustav Janouch had uitgelegd wat hij verstond on der gewoon doen in de fami liekring (meedoen en toch af stand bewaren en opmerk zaam zUn). riep Janouch ver twijfeld uit: 'Maar dat is je. reinste zielsacrobatlek.' 'Het is de acrobatiek van liet da- geiyks leven.' zei Kafka. 'Je zult er niet je nek bij breken, maar je kunt er wei je ziel bij kwetsen. Daar ga je niet dood aan, maar dan leef je verder als een verdiensteiyke inva lide van het leven.' 'Definitief is alleen het '»ed.' zei de auteur dr. Franz Kar "va, die in Praag juridisch adv: seur was van de Ongeval lenverzekering voor arbeiders. RIUM" GEBOUW'SPES" -KAREL DOORMANSTR. 143. - DQRDTSESTRAATWEG 25-27 4. 'li m O., Leden der Staten-Generaal, Tn deze tijd van dynamische ontwikkeling groeit het bewustzijn van onderlinge af hankelijkheid en neemt ook het verlangen naar samenwerking toe. In dit bewustzijn en in dit verlangen vindt het streven naar ver eniging van de vrye Europese landen zijn uitgangspunt. Het is voor ons koninkrijk van veel belang, dat hetgeen in de verdragen van Rome en van Parüs is neergelegd, in zyn geheel wordt verwezeniykt. De opvatting van de regering is steeds geweest, dat deze verdragen de tot standkoming beogen van een open en demo cratische Europese gemeenschap, een ge meenschap die niet een verdelende, maar een verenigende functie moet hebben. Slechts een op brede en hechte basis ge organiseerd Europa zal in staat zijn op voet van gelijkwaardigheid samen te werken met de bondgenoten aan de andere zijde van de oceaan. In Atlantisch verband kunnen wij vrucht baar biyven werken aan het behoud van de vrijheid, de groei van de westerse samen leving en de ontwikkeling van de construc tieve krachten in de wereld. Het stemt tot voldoening, dat inmiddels vele landen het verdrag tot stopzetting van bovengrondse kernproeven hebben onder tekend. Het voorstel tot goedkeuring van dit verdrag, dat tot vermindering van de inter nationale spanningen kan leiden, zal u wel dra bereiken. TAndanks deze mogeiykheid tot ontspanning blijft het defensiebeleid er onverminderd «P gericht naar ons beste vermogen een aan deel te leveren tot de gezamenlüke verdedi ging in Atlantisch verband. De regering zal het hare ertoe bijdragen om de tariefonderhandelingen die het vol gend jaar te Genève zullen plaatsvinden, te Qoen slagen. Deze onderhandelingen waarby ook de internationale problemen van de landbouw zijn betrokken zullen naar zij hoopt een nieuwe fase in de ontwikkeling van het internationale handelsverkeer inluiden. Zowel tydens de tariefonderhandelingen als tydens de wereldhandelsconferentie, die eveneens het volgend jaar zal plaatsvinden, verdienen de problemen van de ontwikke lingslanden bijzondere aandacht. Vermindering van de belemmeringen in het handelsverkeer met die landen moet daarby voorop staan. Het economische leven in de ontwikkelingslanden moet voorts een bredere grondslag verkïügen. opdat zy in staat geraken op eigen kracht hun welvaart te verhogen. De thans helaas nog toenemende wel vaartsverschillen in de wereld maken het des te noodzakelijker op ruime schaal financiële en technische hulp te bieden. De regering streeft naar een evenwichtig programma van hulpverlening binnen het kouinkryk en daar buiten in verscheidene bilaterale en multi laterale vormen. TLTet verheugt de regering, dat de betrek- kingen tot Indonesië belangrijk zijn ver beterd. Nu de eerste stappen zün gezet naar normalisering van het handelsverkeer, heeft zij goede hoop, dat dit zich geleidelijk zal ontplooien. De samenwerking in Benelux-verband acht rte regering van des te meer betekenis, nu de internationale betrekkingen zoveel hechter worden. Het verdrag inzake een verbeterde Schelde- Rijnverbinding, dat voor de verhouding van ons land tot België zo belangrijk is, zal u ter goedkeuring worden voorgelegd. rijk der Nederlanden zal worden bestendigd. De koninkryksgedachte moge daarbij ook komend jaar weder onze drie landen bezielen. Het sociaal-economische beleid richt zich zowel op een zo krachtig mogelijke en even wichtige groei van de economie op lange ter mijn als cp de beheersing van de conjunctuur. Ten behoeve va» de economische ontwik keling zal in samenwerking met het bedrijfs leven een onderzoek worden ingesteld naar de vooruitzichten op middellange termijn voor onee volkshuishouding als geheel en voor verschillende sectoren afzonderlek. Daarby zal rekening worden gehouden met de wijze waarop de commissie van Europese Economische Gemeenschap zich een d'erge- luk onderzoek in Europees verband heeft ge dacht. rimwet invaliditeitsrentetrekker» beoogt de regering een verdere verbetering van de voor zieningen ten behoeve van de gehandicapten. Een wetsvoorstel om de inkomensgrens in de algemene kinderbijslagwet te doen vervallen, zal u binnenkort bereiken. De regering acht de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie een belangrijk instrument om ondernemers en werknemers gezamenlijk een grotere verantwoordelijkheid te geven voor de gang van zaken in het bedrijfsleven. Zij ziet met belangstelling het advies van de Sociaal-Economische Raad over de herzie ning van de wet op de bedrijfsorganisatie tegemoet. ■ji/Tede ten gevolge van een bijzondere ver- J-'-L hoging van de landbouwuitgaven zal de rijksbegroting voor 1964 een grotere toene ming van de uitgaven vertonen dan past bij het door het kabinet als grondslag aanvaarde financiële beleid. Dit beleid is erop gericht, de stijging van de uitgaven in de periode tot en met 1967 als geheel genomen, achter le doen blijven by de groei van het nationale inkomen. Uit een oog punt van conjunctuurbeïnvioeding voldoet de begroting aan de eisen die daaraan moeten worden gesteld. Een ontwerp voor een nieuwe comptabili teitswet zal u deze zittingsperiode worden aangeboden. The regering vertrouwt, dat het georgani- LJ seerde bedrijfsleven, dat in eerste in stantie verantwoordelijk is voor het loon- beleid, de loonkostenstijging voor 1964 bin nen aanvaardbare grenzen za! houden. Naar haar mening worden die grenzen pri mair bepaald door de macro-economische pro- du ktivit e it «ont wikkeli n gmaar daarnaast acht zij van grote betekenis het verband tus sen de loonontwikkeling en het prijspeil, liet investeringsniveau en de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland. Intussen is de regering met zorg vervuld over een aantal met de zeer krappe arbeids markt samenhangende verschijnselen die een ernstige inbreuk maken op een verantwoorde loonvorming, Zjj zal in nauw overleg met het georganiseerde bedrijfsleven dit vraag stuk onder ogen zien, Gelet op de aanhoudende spanning in de conjunctuur en de opwaartse druk op de prij zen zal de regering een krachtig prijsbeleid blyven voeren. Zij ziet ook dit in nauw ver band met een verantwoord loonbeleid. Voorts zal zij een juiste prijsvorming door een actief mededingingsbeleid bev "leren. De regering is ervan overtuigd, dat de goede verstandhouding binnen het Konink- r\e grote zorg die de regering draagt voor de sociaal en economisch zwakken van onze samenleving, brengt mede, dat zy in het geheel van haar beleid een voorname plaats toekent aan de verhoging tot een sociaal minimum van de uitkeringen krachtens de algemene ouderdomsvoorziening. Voorstellen ter zake zal zy spoedig na ontvangst van het advies van de Sociaal-Economische Raad uitwerken. Nadat het Georganiseerd Overleg in Amb tenarenzaken het beraad over een nieuwe pensioenwet heeft beëindigd, zal de regering een desbetreffend wetsontwerp indienen. Met het indienen van een voorstel to'. uit breiding van de werkingssfeer van de inte- Tn een tijd waarin de toenemende industria- A lisatie en verstedeiyking van ons dichtbe volkte land de gevaren van de mens in zijn Tevensmilieu doen stijgen, worden hoge eisen gesteld aan het beleid op het gebied van de volksgezondheid. De regering hoopt, dat de ziekenfondswet en de wet op de ziekenhuistarieven in de komende zittingsperiode tot stand zullen komen. De zorg voor de geestelijk zieken zal haar bijzondere aandacht hebben. Hef ligt in het voornemen de algemene bijstandswet op 1 januari 1965 in werking te doen treden. Voorts is in voorbereiding een nieuwe regeling van het consumptieve geld- krediet. In de loop van het zittingsjaar zal een ontwerp-woonwagenwet worden ingediend, waarmede de aanpassing van de woonwagen bevolking aan de gevestigde samenleving wordt beoogd. Tn de regeringsverklaring van 31 juli is uit- A eengezet van hoeveel belang de regering de opheffing van de woningnood acht. Aan de bestrijding van dit maatschappelijke euvel heeft zy de hoogste preoriteit toegekend. Daarvoor zal zo nodig inbreuk worden ge maakt op de norm, die voor de toelaatbare stüging van de uitgaven is aanaard. De regering wil door een samenstel van maatregelen de produktiviteit en de totale produktie van de bouwnyverheid opvoeren. Een van deze maatregelen is de bevordering van de continuïteit in deze bedrijfstak. Een nota over dit beleid zal zij spoedig indienen. Het overleg met het bedrijfsleven is inmiddels ver gevorderd. Alles zal in het werk worden gesteld, boven het in het bouw programma vermeide totaal van 90.000 wo ningen uit te komen. De regering zal Wijven streven zowe! naar ontplooiing van het Europese landbouwbeleid ais naar verhoging van de* rentabiliteit van de Nederlandse landbouw. Ter tegemoet koming in de moeilijke omstandigheden, waarin voorai de veehouderij en het ge mengde bedryf verkeren, wil de regering, mede door een hogere bijdrage uit de ryks- middelen, de uitkomsten van de melkvee- houderü trachten te verbeteren. De regering is verontrust over het toene men van het aantal verkeersongelukken, Zi} zal verdere maatregelen treffen ter verho ging van de verkeersveiligheid. Tie handhaving en üe vernieuwing vat, A recht nemen een hehuigujke plaats m het regenngsueieiu. In het komeuue zittingsjaar zuilen wetsontwerpen worden ingeuiend met ue trekking tot net veroimeiussenrechi eu onnerdelen van het üurgeiijk procesrecht. De regering acht de voorgestelde vernieu wing van de regelen omtrent de rechtspositie van vreemdelingen van veei belang. Het aandeel der lagere organen in het ge heel van ae Lumenjke ontwikkeling is van grote betekenis, ornaat aaardoor net eigen karakter van de provincie en ae gemeente tot zyn recht komt. De regering noopt daarom, dat spoedig de wetsontwerpen tot verruiming van het ge- meenceiyk belastinggebied eu wyziging van de gemeentewet met betrekking tot de bin- nengemeenteiyke decentralisatie zullen wor den behandeld. Er bestaat een wisselwerking tussen de toe neming van de maieriëie welvaart en de geesteiyke en culturele ontplooiing van ons volk. Biedt immers de welvaartsstyging rui mere mogelijkheden tot ontwikkeling van on derwas en cultuur, zy stelt er tegelijkertyd ook nieuwe eisen aan. Het snel veranderende wereldbeeld dwingt meer nog dan in het verleden er zorg voor te dragen, dat onze jeugd in het gezin, op de school en daarbuiten terdege wordt voorbe reid op de taken waarvoor zij zich gesteld zal zien. ■pen goed onderwijssysteem is zowei voor de -*-1 opvoeding van de jeugd, als voor de krachtige groei van onze volkshuishouding noodzakelyk. Om deze redenen zal de rege ring de uitbreiding van de instellingen voor wetenschappelijk onderwys en onderzoek krachtig bevorderen. 35U zal zowel voortwerken aan de vernieu wing van ons onderwijsbestel, ais de nodige zorg besteden aan de vorming buiten school verband. Daarnaast acht zij ook voor de volwassenen een doelbewuste bevordering harerzijds van de sport, evenais van alle andere vormen van actieve vrijetijdsbeste ding, een taak van groot gewicht. Qtructurele aanpassing van de landbouw is noodzakelyk. Het ontwikkelings- en sa neringsfonds sal daarvoor een waardevol hulpmiddel zyn. In de begroting zyn voorts meer middelen dan voorheen aangevraagd voor de ruilverkaveling en andere cultuur technische werken. De regering is voornemens de verschillende vraagstukken, die verband houden met de ruimtelijke ordening, sterker te coördineren en in te passen iit één beleidspatroon. TJele problemen vragen een oplossing en velerlei doeleinden dienen te worden na gestreefd. De mogeiykheden zijn evenwel be perkt, zodat steeds met wijsheid een keuze zal moeten worden gedaan De door de Twee de Kamer beoogde verandering in dc proce dure van de begrotingsbehandeling, waartoe dit jaar wederom een proef zal worden ge nomen, kan mettertyd het overleg over deze keuze verbeteren. De regering heeft het vertrouwen, in ge meen overleg met de Staten-Generaal. In het thans aanvangende parlementaire jaar een vruchtbaar beleid te kunnen voeren. Tk wens u voldoening toe bij de vervulling van uw verantwoordelijke en veelomvat tende taak. Dat Gods zegen op uw arbeid ruste. Met deze bede verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. (Van een onzer verslaggevers) De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft niaandagmovgen op grond van een vormfout geconcludeerd tot vernietiging van het arrest, dat het Amsterdamse gerechtshof tegen dc 59-jarige Fransman R. T. E. G. had gewezen. G., die samen met de bankemployé J. in 1961 de Amsterdamse Bank voor 61 ton had benadeeld, was door het Hof veroordeeld tot 3d jaar ge vangenisstraf met aftrek. De recht bank had hem 4 jaar opgelegd. De procureur-generaal achtte het cassatiemiddel gegrond, dat behelsde, dat er geen afstand was gedaan van het horen van de tolk, die als getuige was beëdigd, met instemming van de procureur-generaal by het Hof en de verdachte. De Hoge Raad zal op 25 oktober uitspraak doen. ROTTERDAM (ANP) De metaal- nüverheiö heeft alle belang bij een verdere en mogelijke verbetering van de arbeidsvoorwaarden in de c.a.o. voor 1964. Maar het is nood zakelijk dat de huidiue c.a.o. in de nog resterende looptijd zowel door de werkgevers als de werknemers onver kort wordt nagekomen. Tot deze conclusie is maandag het landelijke bestuur van de Conta, ;- groep van Werkgevers in de Metaal nijverheid gekomen in een vergade ring in Rotterdam, waarop de re cente ontwikkelingen op de arbeids markt werden besproken. Advertentie i.M. v?i:M33P JOHS. VRIJMOED 4 ZONEN N.V. - SCHIEDAM - SEDERT 1776 (Van een onzer verslaggevers) Het anderhalf jarig dochtertje Toos van de familie Driessen in Belfetd is, naar eerst thans Is bekend geworden, eind verleden week door een zjverm bijen aangevallen en zeer ernstig ge wond. Heu meisje stootte in de tuin een bijenkorf om. Ze werd overal gesto ken. In het ziekenhuis van Tegelen werden meer dan vijftig bijen-angeli uit de huid verwijderd. Zelfs waren er diverse beesten in de maag van het kind terechtgekomen. Het meisje is nu buiten levensge vaar. President Tito van Zuidslavië wordt op 18 september in Braziiië .verwacht voor een bezoek van vyf dagen op uitnodiging van president Goulart. Daarna zal het Zuidslavi- sche staatshoofd Chili, Bolivia en Mexico bezoeken. Ten slotte zal Tito na een ontmoeting met president Kennedy in Washington een deel van de zitting van de algemene ver gadering van de VN in New York bywonen. Advertentie LM. Tit het nieuwsife op ftsbied van radio en TV o.a., stereo-FM -^lr een TV-studio in vol bedrijf. faeducatief vcorlichtingétenlrurr "Het Elektron". Geopend van 10.Ö0U7.00 u,ur...envai^ 19,00-22.30uur. Zondags van 10.00-Ï8.W .yü«. —Toegangspf»js-f-?>r";'1 aiesiwe Amsterdam Per 31 december zal een fabriek van blikbewerkingsmachines in Schiedam worden opgeheven. Hel is de Komeet aan dc Buitenhavenweg, welke veertig man personeel telt. De vakbonden zijn volledig op de hoogte en er is voor het personeel een regeling getroffen, die door de vakbonden 'bevredigend en loffehjk' wordt genoemd. De Komeet vormt een onderdeel van het Nestlëconcern uit Zwitser land. Het bedryf loopt uitstekend, heeft een dikke onderportefeuille met vooral veel opdrachten uit Duits land. Aanvankeiyk was het de bedoeling het bedryf te verplaatsen naar het oosten van het land Dit is echter niet gebeurd en de firma Thomas eri Dryver uit Deventer heeft de Komeet uit de market gekocht. (Van een onzer verslaggevers) Blijkens een circulaire wil men In Rotterdam komen tot een categora le vakbond voor havenarbeiders. De oprichtingsvergadering vindt plaats zaterdagmorgen half elf in de Beatrixzaal van het Groothandels- gebouw. Dproep aan de havenwerker', aldus luidt de aanhef van de circulaire. Deze poging tot versnippering van de kracht der werknemers in de ha ven wordt onder meer aldus gemo tiveerd ('Wij willen) geen duur betaalde be stuursleden meer. maar een vak vereniging waarvan de bestuurs leden onze gelijken zijn en blijven.' Sr moet verbetering komen in de huidige lonen, de veiligheid en de arbeidsvoorwaarden.' zo leest men verder. "Wie kan deze verbeterin gen beter verklaren dan zii die er dagelijks werken?' 3,

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1