RITMEESTER Jud Süss - echtpaar Harlan-Söderbaum komt naar Limburg Jong architect leverde het bewijs Goedkope bungalow ook in Vader sloeg dochtertje met pook Enorme toeloop naar Frisiana-Leen warden GALOP PHILIPS T V. 3 MflAHDEN GRATIS! BEL 116440 SÏOOKDEMONSTRAÏIE Na val van dak overleden Brandweer op de koffie Boerderij door blikseminslag in as gelegd Warschau, na de uitspraak Boek over 500 jaar Staten- Generaal kleutershow verboden Concentratie in sigarenindnstrie ValkenEeide 50 jaar Cu3timrbedrijf van NHM overgedragen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 PAGINA 3 RITMEESTER PRESENTEERT EEN NIEUWE SIGAAR VOOR CENT kenners steken er de loftrompet over (Van een onzer verslaggeversj Een bungalow van ƒ10.000 is geen Noordbrabants privilege. Ook in westelijk Nederland kan voor die prijs een klein, maar goed afgewerkt huis worden gebouwd.- if; Het bewijs is al geleverd. Er staat zo'n goedkope en toch ele gante bungalow in het Noordhollandse-dorp Hensbroek. Een jaar geleden werd deze bungalow gebouwd volgens het ontwerp van een jonge architect uit Bergen: Sjoerd Brattinga. Eén vertrek minder Pas 27 jaar P- ARCHITECT Sj. Brattinga OüDSHOQRN uw of we- iddeld, bij bezit van s duidelijk, s de vrouw Advertentie lil. MEENT22-34 TEL.11644Ö OVCP$Cm.CORPSSTRAAT S2 TEL4t228 (Van een onsier verslaggevers) •Het is een vervelende zaak. Maar vergeet niet, dat ntf hier in Limburg eerder tot verzoening bereid is. Ze nemen 't hier niet zo zwaar op.' Aldus luidt het commentaar van de Maastrichtse Stadsschouwburg- administrateur Theunissen op pro testen, die hier en daar gerezen ziin tegen twee voorstellingen in Limburg van het Akense Grenzlandtheater. Dit gezelschap komt volgens con. tract 1 oktober in Maastricht en 21 oktober tat Kerkrade Strtadbergs •Droomspel' spelen onder regie van Veit Harlan en met Kristina Söder- baum in de hoofdrol. Dit duo heeft zich in de oorlog voor de nazizaak verdienstelijk gemaakt met de antisemitische Schundfüm •Jud Süss'. Zij trekken met het Strtadberg- spel in het Akense Zlmmer-theater al geruime tijd veel publiek waar schijnlijk als averechts gevolg op een actie tegen de Harlans die is uitge. gaan van de Joodse Gemeenschap van Aken. De Maastrichtse Stadsschouwburg en de culturele kring Het Land van Roode onderhouden met Aken veel contacten. Zij hadden het Strind- bergstuk in hun programma opgeno men, zonder te weten dat de beruch te Harlan het regisseerde. 'Kristina Söderbaum? Die naam zei niemand van het hele bestuur iets,' aldus penningmeester Bremen van de culturele kring. "Contract breuk plegen met het Grenzland theater vinden vrfj niet gentleman like. Ook als we geweten hadden wie Harlan en Söderbaum zijn, zouden we de voorstellingen normaal hebben geboekt.' 9 Dit huis heeft een woonkamer van 4 meter bij 4,10, twee slaapkamers van 2,50 bij 3,35 en van 2,50 bij 3 me ter; een keuken van 1,80 bij 2,75, doucheruimte, tollet, hal en een bij keuken van 2 bij 2,50. De prijs is laag, maar toch hebben architect en aannemer die goedkoop te niet bereikt ten koste van het wooncomfort; evenmin ten koste van de vormgeving. De bungalow heeft bij voorbeeld een flatteus schuin dak (met rübberoïd bekleed), een forse daklijst en royale ramen. De vloeren van douche en toilet zijn betegeld, de wanden zijn met betonémail afge werkt. Er is in een van de slaapver trekken een vaste wastafel. De bungalow is vierkant; dat vergt minder metselwerk dan een langwer pige vorm. De symmetrie wordt ge broken door een in hout uitgevoerde bijkeuken, die tegen een van de bui tenmuren is gebouwd. Naast de bij keuken bevindt zich de voordeur die door het doortrekken van het dak een overdekte entree biedt. Het voornaamste verschil met het type bungalow dat de Dienst van Gemeentewerken in Fijnaart heeft ontworpen is, dat het een vertrek minder telt. Daar staat tegenover, dat de Fijnaartse huisjes geen betegeling hebben, geen vensterbanken en, bü oplevering, geen behang. Fijnaart ontwierp de woningen voor Jonge gezinnen en wilde dus per se drie .slaapkamers. De Bergense archi tect Brattinga bouwde voor een be jaard echtpaar. Het waren mensen, die op korte termijn aan een woning geholpen moesten worden. De oplos-1 eing was toen een huis met een bouw-; prijs van maximaal 10.000. Op grond van een ministeriële circulaire kon de gemeente namelijk meteen rijksgoedkeuring verlenen. De architect werkte op die tien mille-grens. Het lukte hem en dat schrijft hij zelf toe aan een paar fac toren: 'Ik werk bli voorkeur samen met één aannemersbedrijf. Dat heelt- het voordeel dat ze je bedoelingen kennen en niet voor verrassingen ko men te staan. Ik houd er altijd en zeker in dit geval rekening mee. dat ze snel moeten kunnen werken. Er moeten zo veel mogelijk standaardmaten worden gebruikt, zodat de machi nes, bij voorbeeld bij het maken van kozijnen, niet telkens versteld, moeten worden. Bovendien, ikben min of meer gespecialiseerd ta bun- galowbouw.' Gespecialiseerd! En dat zegt een architect die pas 27 jaar is. Ondanks zijn jeugdige leeftijd heeft hu al een bliksemcarrière gemaakt. Brattinga, de zoon van een fabrieks arbeider, had willen studeren, maar omdat het geld daarvoor ontbrak ging hii naar de ambachtsschool. Daarna twee jaar praktijk als timmerman in de bouw, 's Avonds studeerde bü". eerst voor bouwkundig opzichter daarna m be tonconstructies. Hü werkte als teke naar bij verschillende architectentau- jeaus en toen hij 23 was werd hü ontslagen omdat hij in zün vrije tijd .een ontwerp had gemaakt voor een ïcnn is Hij liad er vrede mee. want nu zou hii voor het eerst eens een lange va kantie nemen. Het kwam er niet van. -Toen fcü twee dagen good? werk was, wsd bü oisretoid door taaeod dis vroeg or hij interesse had voor een ■bouwplan van 24 woningen in Bergen. :En in die eerste week groeide het •aantal opdrachten tot zeven. Sindsdien heeft hij zelfstandig ge werkt. In tal van Noordhollandse dor- lpen staan nu door hem getekende woningen» woningwetwoningen, villa's en bungalows. Sinds drie jaar woont hij nu ook in een villa van eigen ont- rwerp, een huis dat 19.000 heeft ge kost, maar waarvoor hem kort gele den driemaal zoveel werd geboden. En achter dat huis werkt hü op zijn vrije zaterdag samen met de te kenaar die hij in dienst heeft aan het binnenwerk van. een kantoor-an- nex tekenkamer. Hij heeft meer op drachten dan hij aan kan. •Het is hardstikke leuk werk. Het is alleen jammer dat het vaak zo lang duurt eer die goedkeuringen af komen. Daarom lijkt het me zo belangrijk dat er ook huisjes van 10.000 gebouwd worden. Daarmea kan vlug worden begonnen.' Zo dacht de burgemeester van Wij de Wormer er ook over en hij heeft, nadat hu de bungalow in Hensbroek had gezien, het plan geopperd tien van zulke huisjes in zijn gemeente te laten bouwen niet voor immigranten maar voor ingezetenen, speciaal voor mensen zonder kinderen. Sjoerd Brattinga heeft nu voor Wijde Wormer het plan uitgewerkt, een plan voor vijf of zes dubbele bun galows. Ze hebben dezelfde afmetin gen als het Hensbroekse huigje, maar ae zepers kunnen met mineer grona terecht. Omdat men ta Wijde Wormer kan' volstaan met een betonplaat als fun- dering er hoeft dus niet te worden geheld,.komt de bouwprijs op 10.000. Daarbij komt dan nog een bedrag van 3000 voor de grond en van 1000 voor notaris- en over drachtskosten. De planologische dienst van de pro. vincie Noord Holland heeft tegen de ze goedkope bungaiowbouw geen be zwaren. Het is echter de vraag of men bij het ministerie van Volkshuis vesting akkoord gaat met de bouw van twee bungalows onder één dak. Als zo'n duo wordt beschouwd als één werk z;- de bouwsom 20.000 bedragen en formeel boven de des tijds gestelde grens van 10.000 (In middels verhoogd tot 14.000) liggen. Een winstpunt is ea blijft echter dat de architect Brattinga en het voor hem werkende aannemersbedrijf N, Admiraal bereid en ta staat zijn ook in andere Noordhollandse ge meenten beneden die marge te bou wen, mits er opdracht wordt gegeven voor een tiental woningen van dit type. DEN HAAG (ANP). De 21-jarige dienstplichtige soldaat J. C. Flugge, gelegerd in Huis ter Heide, maar wonend in Den Haag, is dinsdag avond na een val van een dak ta Den Haag om het leven gekomen. Op- een hoogte van circa tien meter hielp de jongeman bij het afvoeren, van puin van een afgebroken schoor steen. Hij zat als tegewicht op een bok, waarmee het puin naar de straat werd getransporteerd. Plotse ling sloeg hij voorover en viel van het dak. Tijdens het vervoer naar een zie kenhuis is hij overleden. AKKBVM (ANP) In het zeer vroege morgenuur loeide de brandweersirene over Ak- krum. De brandweercomman dant en zijn helpers sprongen uit de veren en haastten zich naar de brandweergarage. Waar is de brand? Niemand kon antwoord geven. Totdat de sirene-bedienaar (café houder) zich bij de garage ver voegde en meldde, dat er loos-alarm, was geslagen. Zijn vrouw en een vriendin maakten zich. op om naar Den Haag af te reizen om Prinsjes dag te gaan zien. Voor de, vroe ge afreis zou, een kopje koffie nog goed smaken. Bij de elek- rische café-koffiepot werd. echter het verkeerde handeltje overgehaald De brandweer lag spoedig weer onder de wol. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een hevig omveer boven Zuidoost-Drente sloeg gisteravond de bliksem in de kapitale boerde rij van W.-Hadders, wethouder van de gemeente Eramen. Van Hoeve Ruimzicht aan de Nieuw- Amsterdamsestraat 68 te Nieuw- Amsterdam kon slechts het woon huis behouden worden. Onmiddellijk na de inslag van de bliksem stond een grote schuur in lichterlaaie. Het vuur was tot in de verre omgeving te zien. Door de grote warmte-ontwikkeling stegen de von ken als een vurige zuil omhoog. In de schuur lag de gehele koren oogst van deze zomer opgeslagen. Het graan stond in zakken gereed voor het vervoer naar de silo's. Voorts was in de grote landbouwschuur veel stro aanwezig. Een aantal konijnen kwam in de vlammen om, landbouw werktuigen, waaronder twee trekkers, gingen eveneens verloren. Het vuur werd bestreden door de vrijwillige brandweer van Nieuw- Axnsterdam en de gemeentelijke brandweer uit Emmen. Het bluswater moest met behulp van tankwagens worden aangevoerd. Door tussen de landbouwwerkplaats en het grote woonhuis een scheiding te kappen, konden de brandweerlieden voorko men dat ook het huis een prooi der vlammen werd. Het nablussen nam de gehele nacht in beslag. De omvang van de schade kon nog niet worden vastgesteld, maar men neemt aan dat het bedrag van een ton ver overschreden zal worden. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. ARNHEM (ANP) De offieieT van Justitie bö de rechtbank te Arn hem heeft gisteren tegen de 30- jarige bankwerker G. E. L. M. uit Beuningen wegens poging tot zware mishandeling met een pook van zijn 5-jarige dochtertje Jeanette twee maanden gevangenisstraf geëist. Toen personeel van de kleuter school had ontdekt, dat de kleuter sporen van mishandeling vertoonde, was de politie gewaarschuwd. De kinderen zijn daarop in een inrich ting ondergebracht. De vader, die het meisje ook al eens van de trap zou hebben gegooid, verklaarde gauw driftig te zijn en financiële en aan passingsmoeilijkheden te hebben. Om in de geldelijke tekorten te voorzien was hy gaan gokken. Daarbij heeft hü eens zijn hele maandloon en geld van zijn zuster verspeeld. Daarvoor was hij door de politierechter te Arnhem bü verstek tot veertien da gen gevangenisstraf veroordeeld. In tegenstelling tot de verdediger ge- Kofde de officier niet in de ernst •tin het berouw van verdachte, die nu, een half jaar na het gebeurde, zün kinderen terug wil hebben. De verdediger vroeg een ten dele voor- waardelüke straf en toezicht voor zün cliënt. Uitspraak 1 oktober. Telefoto uit Warschau: Jacob de Ray verlaat met zijn Oostduitse vrien din Christa Neffe het gebouw van de Poolse militia. De Amsterdammer hoorde maandag door een rechtbank in de Poolse hoofdstad een jaar voorwaardelijk tegen zich uitspreken, omdat hij gepoogd had Christa Neffe uit Oost- Berlijn Polen uit te smokkelen. De vrouw kreeg eenzelfde straf om dat zij zonder paspoort de douane was gepasseerd. De heer De Ray blijft nog zeven da gen ta Warschau voor het vervul len van formaliteiten. Vervolgens keert hij naar Nederland terug. Zijn vriendin gaat naar Oost-Ber- lijn. Zij zullen niets nalaten, zo hebben zij verklaard, om zo spoe dig mogelijk, waar dan ook, her enigd te zijn. '(Van onze parlementsredactie) Omdat het dit jaar 500 jaar gele den is, dat de Staten-Generaal voor bet eerst in deze landen bijeenkwa men, zal er een populair wetenschap pelijk boek verschijnen onder de titel '500 jaar Stateu-Generaal in de Ne derlanden'. Dat heeft Eerste Kamervoorzitter nar. J. A. Jonkman, dinsdag meege deeld bij de aanvang van de eerste vergadering van de senaat ta het nieuwe parlementaire jaar. Mr. Jonkman memoreerde voorts, dat dit Jaar ook de bevrijding van de Franse overheersing in 1813 wordt herdacht en dat er besloten is in Den Haag een monument ter herinnering van koningin "Wïlhel- mlna op te richten. Hij merkte verder op, dat de aan gegane bindingen in het akkoord van Wassenaar stof voor een academisch proefschrift bevatten. Zelf wilde hij zich daar niet aan wagen, ai noem de hij het interessant om te zien hoe de aangegane bindingen zich in de harde politiek zullen houden. De Eerste Kamer telt in haar nieu we samenstelling 22 nieuwe leden. Eén van hen, oud-minister S. J. van den Bergh, legde dinsdag ta handen van- de voorzitter de voorgeschreven eden af. (Van een onzer verslaggeefsters) Minister Scholten van Justitie zal 4 oktober het woord voeren ta het op. voedingscentrum voor jongens Val- kenheide te Maanbergen, dat vijftig jaar bestaat. Het jubileum wordt gevierd in een kerk annex cultureel centrum met 600 zitplaatsen, die zojuist Is klaargeko men. Al In 1939 werd hiervoor de eerste spade in de grond gestoken. (Van een onzer verslaggevers) Om half negen gistermorgen be zweken de glazen toegangsdeuren van de Frisiana-tentoonstelling in Leeuwarden onder de druk van een onafzienbare menigte, die reeds voor (Van een onzer verslaggevers) De arbeidsinspectie heeft voortzet ting van de kleutershow, die sinds de opening van Frisiana een vast punt van het middagprogramma was op deze tentoonstelling in Leeuwar den, verboden. Het optreden van deze mtaiatuurmannquins wordt als kin derarbeid beschouwd. Gistermiddag is de laatste kleu tershow gehouden. In de televisie reportage die vandaag werd gegeven van Frisiana, waren de kleuters niet te zien. De firma die de show orga niseerde, heeft zich bü de beslissing van de arbeidsinspectie neergelegd. In plaats van de kleutershow zal het publiek nu in de middaguren kun nen kyken naar een show van da mes- en nachtkleding. Advertentie IM. 1 het openingsuur voor de poorten stond. Om elf uur waren de kassiers door hun kaartjesvoorraad heen. De terp bü de ingang moest In de loop van de ochtend worden afgesloten. Het bouwwerk dreigde in te storten on der de massale toeloop. Het is een belangstelling voor Fri siana, die de verwachtingen ver over treft. De kaartjesvoorraad, die gis termorgen uitgeut was, had men vol doende geacht voor vier dagen. In allerijl moesten op het stadhuis nieuwe toegangskaarten worden ge haald. Toen even later echter 22 bus sen met schoolktadem uit Frieslands noordwesthoek voor de poort ston den, zat men opnieuw in moeilükhe- den. De verkoop van kindesrkaartjes stagneerde bü deze onverwacht gro te toeloop. Men liet tenslotte maar een aantal kinderen zonder toegangs bewüs binnen. De tekenaar Cees Bamtzinger die elfstederfprenten exposeert op Fri siana. zei „Ik heb nooit geweten, dat er zoveel Friezen waren". De enorme belangstelling voor de ten toonstelling komt overigens niet al leen uit Friesland. In Schagen bij voorbeeld werden in de voorverkoop 1200 kaarten voor Frisiana verkocht. Om nieuwe schade aam de glazen deuren te voorkomen zijn de kassa's vanmorgen een uur eerder geopend, vandaag werd de vijftigduizendste bezoeker venvacht. VEENENDAAL (ANP) De Rit- meesterfabrieken In Veenendaal ne men het merk Graaf Egbert over en zullen de produktie in eigen fabrie ken voortzetten. De produktie van de Graaf Egbertfabrieken in Culemborg zal tegelükertüd worden gestaakt. Het personeel van de Graaf Egbert zal zoveel mogelük in de gelegenheid worden gesteld bü Ritmeester in dienst te treden en in de fabrieken in Veenendaal of in Kesteren te gaan werken. De concentratie in de siga- renindustrie gaat dus steeds voort. DAGELIJKS VAN 10 TOT 10UUR GEBOUWATRIUM" DOCBVA«f-TR GEBOUW "SPES" DORDtSESTRAA TV/EG 35/2? (Van onze sociaal-economische redactie) De Nederlandse Handel Maat schappij heeft haar meer dan hon derd jaar oude cuHuurbedrijf in Su riname overgedragen aan de Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam. Het gaat hier om de suikeronder neming Mariënburg ex» de cacao- en Elke dag, s morgens en '3 avonds grijp ik gretig naar de krant. Dat verbaast sommigen van mijn vrienden en kennissen. Zij weten, dat ik mijn dagelijkse arbeid verricht ter plaatse waar het drukwerk wordt vervaardigd en menen, dat ik het dus allemaal al wel weten zal. t Dit is een vergissing. Door de arbeidsdeling, waarover de staathuishoudkundigen zulke belangwekkende beschouwin gen ten beste geven, is het mij slechts gegeven van een deel van de inhoud vooraf kennis te nemen. Naar men mij heeft verteld, vallen zelfs hoofdre dacteuren vaak van de ene verbazing in de andere, als zij zien, wat onder hun verant woordelijkheid aan de open baarheid wordt prijs gegeven. Ik lees dus geboeid de krant. En dan niet alleen de stukken die mijn collega's hebber, bij gedragen, maar toch ook de stukken die ik al lang ken, om dat ze van mijn eigen hand zijn. Soms lees ik die met in stemming. Dan denk ik bij mij zelf: 'Mijn jongen, dat heb je uitstekend gedaan. Een kloek en puntig betoog, dat menigeen van de dwalingen zijns weegs zal doen terug keren.' Helaas komt het nu en dan ook wel eens voor, dat ik moet denken: 'Is deze krom praat van mij? Ik snap er geen lor van-, laat staan dat een ander er wijs uit wordt, uit dit hortelig gebrabbel. Wat een geluk, dat wij niet onder al onze stukken onze naam behoeven te schrijven.' Want de ene keer lukt het werk mij, net als u, beter dan de andere keer. Nu lees ik de krant wel graag, maar gewoonlijk toch niet helemaal. Het is mij al eens overkomen, dat ik een dagblad ter hand nam en zoals altijd dacht: 'Wat gebeurt er toch veel in de we reld.' maar dat ik na een mi nuut of vijf. zes dat eigenaar dige gevoel kreeg van: 'Dit heb ik al eens een keer beleefd! Er was een auto door de mid denberm gereden. Had ik dat al niet eens gelezen? Ja zeker, maar er rijden telkens weer auto's door de middenberm. En Peking was kwaad op Chroe- sjtsjow. Ook niet nieuw. Maar ze zullen toch niet elke week dezelfde scheldwoorden ge bruiken? Ook de vierling had ik al eerder ontmoet en nog wel in hetzelfde dorp. Dat kon geen toeval zijn. Maar toen ik naar de datum keek, steeg het schaamrood mij naar de ka ken. Het was de krant van de vorige week donderdag! Ik heb er geen bezwaar tapen, maar blij) het eigenaar dig vinden, dat de directies van dagbladen grote sommen want vele kleintjes maken een grote) uitgeven om een deel der kolommen te doen vullen, terwijl zij anderzijds niet onaanzienlijke bedragen innen van mensen die er wat voor over hebben de rest vol te maken. Zij bieden soepen, televisietoestellen en jonge honden te koop aan en leveren zodoende voor de ware liefheb ber de meest interessante lees stof. Persoonlijk stel ik altijd veel belang in de huwelijksadver tenties. Het stemt mij tot vreugde, als ik lees, dat per sonen van 60 jaar en oudei het nog eens willen proberen met een nette dume, niet voorkeur in het eigen woning. Het is dat zowel de man als die op deze advertenties re flecteert, afgezien, heeft van ijdcle illusies als de Liefde. Zij weten, dat een huwelijk een hechter basis verlangt, te we ten enige middelen en een dak bocen het hoofd. Als het maat schappelijke verdrag goed is vastgelegd, komt de rest van zelf wel. Van zulke echtver enigingen op rijpere leeftijd heb ik dan ook de beste ver wachtingen. Betere althans dan van die der driftige heren die eens een keertje 'met een aardig meisje in de trein heb ben gezeten, verzuimden hun naam en adres achter te la ten en nu het meisje oproepen zich schriftelijk te melden onder het motto Lachebekje aan het bureau van dit blad. Wie op reis een opgeruimd, ge laat vertoont, doet dat nog lang niet altijd als zij des mor gens geeuwend de kruipennen uit het haar haalt vooraleer zij thee gaat zetten. T"\anfcbaar be?i ifc gestemd, als ik de rubriek 'perso neel gevraagd' doorlees. Ik hub nog een sterke en kwade her innering aan de tijd. toaarin er alleen personeel aangebo den werd. Het nijpende tekort op de arbeidsmarkt mag dan zijn eigen moeilijkheden mee brengen, die moeilijkheden zijn futiel vergeleken bij die, welke veroorzaakt worden door een overschot aan arbeids krachten. De tijden, toaarin het huishoudelijke personeel zich aanbood met de woorden: 'Op goede behandeling zal meer gelet worden dan op hoog loon.' zijn gelukkig voor- bij. Het is géén goede tijd, waarin men een goede behan deling moet kopen met een loonsverlaging. De grote adver tenties van de gelukkige ge zinnen die zich voeden- met be paalde soorten soep .en mar garine, van vrolijke mannen dia A-tabak roken en B-biet drinken, zie ik gaarne. Maar zij zetten mijn fantasie niet zó aan het werk als de aanbie dingen, die men vooral in weekbladen en zaterdagse kranten vindt van riante he renhuizen met twaalf kamers, dne wc's en twee badkamers, omgeven door enkele hectaren bos en dat alles voor een prijs van slechts drie ton of zoiets. Zo'n huis zou ik willen bezit ten. te zamen met een staten molorjauit uit de volgende kolom, al zou ik niet dadelijk weten, wat ik met dat jacht tn het bos moet doen en nog veel minder wat de pret is van drie waterclosetten. H. VAN HULST koffieplantage Peperpot, die samen een oppervlakte hebben van 450o ha waarvan 1500 ha zün beplant De Nederlandsohe Handel Maat- schappij is tot de conclusie gekomen dat na het verlies van de grote bezittingen in Indonesië voortzet ting van de werkzaamheden in de cultuursector niet meer in haar genisatie past. De transactie is schled ta overeenstemming met Surinaamse autoriteiten.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1