Verolme neemt tanker onder het mes: exploratievaartuig het resultaat Huiseigenaren: Mèt lonen huren omhoog Amsterdam werkt nog m koppelbazen STOOKDEMONSIBMIE Vakcentrales willen zeker 10 pet meer Schutting C en A-ruïne omgewaaid •lUtf', Laiigzaam-aan bij Zwanenberg Amsterdammer terug uit Polen zonder Christe Cassettekoffer met sieraden vergeten Heftig conflict bij Leidse dekenfabriek Twee arrestaties na ongeluk in Nijmegen Bouwgrond van 2,60 tot 6,85 in half jaar Landmacht gaat te oud geschut vervangen j Iederéén heeft fasti jvan tandsteen en tandverkleuring ■mm.m tMKÈSÊËÈÈÊÊÊÊÉËÊ8im mëë :ëc:-ëë.ëms Klein, maar fijn Heropening Twee gewonden In Eindhoven: HET VRIJE VOLK DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Binnen afzienbare tijd zal een van de oliemaatschap pijen, die momenteel met het seismisch onderzoek in het Noordzeegebied bezig zijn, met een merkwaardig exploratie vaartuig zee kiezen. Willemstad i TEELAK maakt uw tanden ECHT WIT: vrij van tandsteen en nicotine-aansiag Vrijmoedi Ach ja. waarom niet: een loons verhoging die-ten dele door de prijs verhogingen wordt ongedaan ge maakt e~. voor de rest naar de huis baas mag worden gebracht, dat is precies wat de huidige spanningen in ons sociaal-economische leven zou wegnemen.zou de bond van huis- Bedenkelijk ter meaien Advertentie LM. OAGtLIJKS VAN '0 TOT I0UUR GEBOUW "ATRIUM" GEBOUW "SPES" KAREL. DOORMANSTR. 143 DORDTSESTRAATWEG 25-2? ■i .iiacsRfi Het schip, de Global Ad enturer, gaat zaterdag zijn officiële proef vaart maken. Het is de voormalige Noorse tanker Sunnaes, die voor dit doel bij Verolmc-Rozenburg een vol komen gedaanteverwisseling heeft ondergaan. De Oiobal Adventurer wordt of- Advertentie LM. flcieel „een werkschip" genoemd. De uitrusting is evenwel zodanig, dat het schip op see kan worden 'gebruikt voor het plaatsen van grote boorplat- forms. Het heeft daartoe om. een draai ende hijskraan gekregen met een hefvermogen van niet minder dan 300 ton. Dat is een vermogen, dat nog slechts door weinig kraaninstal laties ter wereld wordt overtroffen. Het schip is zo ingericht dat grote boorinstallaties, aan de wal samengesteld en in segmenten aan boord geplaatst, op zee makkelijk tot een compleet boorplatform kunnen worden gemonteerd. Daardoor zal men buitengaats in belangrijk mindere mate gebonden zijn aan de weersomstandigheden dan by voorbeeld met de Triton van de NAM, verleden jaar. Boorploegen zouden er gedurende het grootste ge deelte van het Jaar mee kunnen ope reren. Het schip is gebouwd voor reke ning van een Nederlands bedrijf, de N. V. Global Offshore Structures. Het krijgt Willemstad als thuisha ven.. Welke maatschappij er straks mee zal gaan werken Is niet bekend gemaakt. De naam van Caitex is in dit verband genoemd, maar een be vestiging daarvan hebben wy niet kunnen krygen. Het schip heeft zijn eigen voort stuwingsinstallatie behouden. Het heeft een groot, zogenaamd werkdek gekregen, dat zich over bjjna de ge hele lengte van het schip uitstrekt. De olietanks zyi» omgebouwd tot op slagruimten. midscheeps dienen er een paar voor bailasttanks, om de stabiliteit va» het schip met maximaal 2250 ton basaltblokken te vergroten. De bemannlngsruimte van de oor- spronkeiyke tanker is sterk uitge breid. Volgens de eigenaars is de Global Adventurer nog te gebruiken in water met een diepte van tach tig tot honderd meter. Daardoor is zij zeer geschikt voor exploraties in de Noordzee. De Global Adventurer beschikt over een hulpvaartuig van 90 ton, dat speciaal is ingericht voor het uitbrengen van zware ankers. Deze zijn nodig om het schip tijdens het werk nauwkeurig op zyn plaats te houden. Geval van -verkleurde tanden Na 5 dagen Teeïak- behandeling Dagelijks met Teelak gepoetst TANDSTEEN vormt zich op de j tanden, aan alle kanten, voort- durend. Lelijk en onhygiënisch. Bruine tabaksvlekken hechten zich op het ruwe tandsteen op- pervlak. Daarom zijn uw tanden niet so wit als ze kunnen zijn! Neem TEELAK, geen gewone tandpastamaar een nieuwe medicinale tandgelei, waarmee u elke dag gewoon uw tanden poet8t(maar dróóg). Het gevaar- lijke en vaak verkleurde tand- steen wordt zachten verdwijnt na korte tyd. Dan pas zyn. uw tan— den echt wit! SCHAKEL TOCH OVER OF TEELAK, de verant- woorde anti-tandsteen mondver- zorging. Bij contröle zal de tand- arts enthousiast zijn over uw- prachtige gebit. Zie het verschil na één tube Teelak Paris/Dispec nv Den Haag OSS (ANP) Sinds gistermorgen voert het personeel van Zwanenberg N.V. te Oss dat werkzaam is in de snijkamer en het slaehtbedrijf een langzaam-aan-aetie. Het gaat hier om ongeveer 250 man. die met deze actie hun eisen voor een duurtetoe- slag kracht bij wilien zetten. De actie wordt niet gesteund door de erkende vakbonden. De grootte van de verlangde duurtetoeslag is de directie niet ter kennis gebracht, maar naar haar ter ore is gekomen denken de ongeveer 250 personeels leden aan een bedrag van omstreeks 10 per week. De directie heeft de fabriekscom- missie meegedeeld dat alleen via het georganiseerd overleg aan de ver langens zou kunnen worden tege moetgekomen. Als de actie voortduurt, zal de in vloed daarvan ook merkbaar worden voor de bedryvigheid in de verwer kende afdelingen. Aan de leveran ciers van slachtdieren is reeds mee gedeeld dat hun aanvoer moet wor den aangepast aan de verminderde capaciteit. De directie kon nog geen cijfers verstrekken over de gevolgen van de actie. (Van onze sociaal-economische redactie) Als de lonen fors omhoog gaan, verhoog dan ook allereerst de hu ren, aldus de strekking van een telegram, dat de Nederlandse Bond van huis- en grondeigenaren vandaag aan de ministerraad heeft gezonden. De looneisen, aldus de bend, gaan aanzieniyk verder dan waarin tot nu toe voor 1964 was voorzien. Verwer kelijking van deze verlangens zonder huurverhoging zou de reeds ongun stige verhouding tussen de ontwikke ling van de huren van vooroorlogse woningen en die van de regelingsio nen nog aanzieniyk slechter maken. Reeds in 1962 was een toestand ge groeid. waarin voor het grootste deel van hurend Nederland het aandeel van de huishuur in het gezinsbudget met 40 percent was gedaald. Voor de bewoners van woningen met een sinds 1957 bevroren huurpeil bedroeg de daling zelfs 54 percent. De bond vraagt aandacht voor de .precaire situatie waarin het over grote deel van de vooroorlogse too- ningen moet geraken en die waarin buiten de laatste huurverhogingen gebleven woningen reeds verkeren.' Instandhouding in het bijzonder ran de laatste categorie wordt in toenemende mate onmogelijk als ge volg van de voortdurend gestegen en nog steeds stijgende overheidslasten in de sfeer van gemeenten en water schappenzomede de- enorme stijging der bouwkosten. De bond verzoekt de regering het schema van huurver hoging aan te houden, dat destijds door tet vorige kabinet was opgesteld. en grondeigenaren dat nu echt ge loven? De argumentatie van de he ren mag op zyn minst vrymoedig worden genoemd. By voorbeeld als zy schrven over de woningen waar van de huren sinds 1957 zyn bevro ren en die hl een precaire situatie verkeren. De werkeiykheid is nl. pre cies andersom. Deze woningen verke ren niet in een precaire situatie om dat de huren niet werden verhoogd, integendeel: de huren mochten niet worden verhoogd, omdat het eenvou dig een schandaal zou zyn geweest, voor deze woningen (voor een niet onbelangryk deel krotten) nog meer huur te mogen eisen. Dat was in 1957 zo, het is nu niet anders. WARSCHAU (AP) De Amster damse zakenman J. de R. is gisteren met zijn auto via Tsjechoslowakye naar Amsterdam vertrokken. Hij heeft afscheid genomen van het meisje Christe Heffe, met wie hy na een gezamenlijke vluchtpoging tot een jaar voorwaardelijk werd veroordeeld. Zij verwachten elkaar nooit mees te zullen zien. Christe zal in 't Oost- duitse Gorlitz haar werk als vroed vrouw hervatten. UTRECHT (ANP) De 12-jarige G. A. M. Kramer uit Utrecht is van morgen bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven geko men. De jongen werd, toen hy naar school fietste, door een vrachtauto gegrepen op da hoek OmloopLaan van Chartroise. Waarschijniyk wilde de jongen om een plas heen rijden, waardoor bij voor de wielen van de auto terechtkwam. Hy was op slag dood. ■Sirnm "l®RM Op de bovenste foto De Global Ad- t~~i deze nog Sunneas heette en een gewoon ankschip icas. ar iici schip na de verbou wing geschikt om in het woelige Noordzeegebied te worden gebruikt bij olie-exploraties. Paus Paulus viert vandaag zijn 66ste verjaardag, de eerste als hoofd van de Rooms-Kathoiieke Kerk. (Van een onzer verslaggevers) Een vertegenwoordiger van de Am sterdamse N.V. J. Marces. die dag In dag uit een cassettekoffertje met sieraden meedraagt. heeft het woensdagmorgen in Rotterdam in de Zoutziedersstraat vergeten. Het zwarte, houten koffertje, dat in de loop van de dag verdwenen moet zyn. bevatte zilveren sieraden met een waarde van ƒ4.500. De man had in de Zoutziedersstraat ren juwelier bezocht. Toen hy in zyn auto wilde stappen, vergat hy het koffertje, dat hij op straat had ge zet. Het is met zwart papier bekleed, 50 cm lang, 35 cm breed en 60 cm hoog. Op het deksel staat een grote, witte letter S en het cyfer 6. Zy, die inlichtingen over het ver dwenen koffertje kunnen geven, worden verzocht zich in verbinding te stellen met de recherche van het bureau Marconiplein, telefoon 35970, (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Dinsdag pas zyn de eerste uilkom sten bekend van het onderzoek dat het Centraal Planbureau op verzoek van de Sociaal-Economische Raad in stelt naar de 'macro-economische' (Haags modewoord) consequenties van gemiddelde loonsverhogingen van S, 10 en 12 percent. Die cyfers zijn nodig voor het SER- advies dat de minister met spoed ver wacht. Ook zonder die cyfers echter vindt de minister het gesprek van maandag met de stichting (die over het advies immers haar mening moet geven) van groot belang. Uit hetgeen de deelnemers aan het oriënterend gesprek na afloop loslie ten viel ongeveer op te maken, al thans te vermoeden, wat de ministers ervan vonden. Minister Witteveen van Financiën zal gewaaischuwd hebben voor gevolgen op de betalings balans van een forse loonsverhoging. Uitbreiding van de goederenconsump tie betekent meer import. Minister Andriessen van Econo mische Zaken zal een bedenkeiyk ge zicht getrokken hebben by het woord 'prijsverhoging'. Voor de landbouw sector,, voor dienstverlenende bedrU- ven als de spoorwegen en vergelijk bare bedryven in. ->rs een reële drei ging. Minister Boogaers wiens aan wezigheid niet moeilijk te verklaren was, staat voor de moeiiyke taak zyn bouwprogramma te redden en in (e passen. Prioriteit voor de bouw: in vesteringen en. hogere lonen (de hoogste?) voor de bouwvakkers. Wat zeker is: het door de heer Roe mers ai eerder als belachelijk geken schetste cijfer van 4% ruimte voor loonsverhoging (kortgeleden nog ac tueel, althans by het Centraal Plan bureau) hoefde niet eens onder de conferentietafel geveegd te worden. Het is eenvoudig niet genoemd. Ook de vooroorlogs aandoende wensdroom van een revaluatie (voor het buitenland duurder maken) van de gulden is niet ter sprake gekomen. Na de kabinetsvergadering al had minister Witteveen gezegd deze maat regel, ais zijnde geen oplossing voor de huidige problemen, beslist niet te overwegen. 'Zou u dat nu wel allemaal op schrijven, weet u zeker dat de krant morgen verschynt?' zo zei een van de heren met zware akten t assen na afloop van de conferentie. Waar mee de ernst van de zaak, tegen de achtergrond van wilde stakings acties. treffend geïllustreerd werd. "Het vertrouwen moet hersteld wor den,' zei minister Veldkamp, er be tekenisvol aan toevoegend dat de kwestie van prijsstijgingen een zaak voor zyn collega's is. Advertentie I.M Een nieuw bedrijf van Westinghouse in Elkridge, VS, heeft een elek tronische eenheid ter grootte van een luciferkop samengesteld, die een complete schakeling van 50 aparte transistors vervangt. Dit microscopi sche circuit zal lüorden toegepast bij militaire- en ruimtevaart-projecten. LEIDEN (ANP) Een ernstig meningsverschil tussen de direc tie en de commissarissen van de Leidse Dekens- en Garenfabriek Van Wijk en Heringa heelt gis teren op de jaarvergadering tot heftige uitbarstingen geleid. De voorzitter van de raad van commissarissen, dr. H. A. Zeven, deelde de vergadering mee. dat naar zyn mening de directeur J. IV. He ringa in het geheel niet in staat is het bedryf te leiden. Het adviesbu reau Berenschot zou een vernietigend rapport hebben uitgebracht, maar de directeur zou alle adviezen in de wind hebben geslagen. Directeur Heringa ging niet op deze kwestie in. Wel stelde hy de vergadering voor om dit jaar toch een dividend uit te keren. Voor het eerst sinds jaren had dit bedrijf een matige bruto winst ongeveer drie ton gemaakt. De raad van commissarissen had aanbevolen het dividend wederom te passeren, maar directeur Herin ga, die het meerderheidsbelang van aandeelhouders vertegenwoordigt, stelde voor om toch drie percent uit te betalen. De commissarissen legden zich hier schoorvoetend by neer. Vervolgens stelde de directeur voor om de president-commissaris, dr. Ze ven, niet opnieuw te benoemen, maar de benoeming aan te houden tot een komende vergadering. Dit voorste! leidde tot een aantal scherpe opmer kingen aan het adres van de di recteur. niet alleen goedkoop maar ook bijlonder goed gesorteerd in Februari heeft U in de bladen kunnen lezen, dat het pand van Wassen door ter Meuten was overgenomen. Bij die gelegenheid verteSden wij U dat er nog veel moest gebeuren. Nieuwe vloeren, een nieuwe geve! en veie voor zieningen zouden veel ongemak geven en wij vroegen bij die gelegenheid Uw clementie voor al die narigheid. Alles is hu gelukkig achter de rug, en wij danken U voor de echt Rotterdamse manier, waar op U al het lawaai, de herrie en het gezoek naar de verplaat ste afdelingen heeft geaccep teerd. Morgen hopen wij aan U voor te stellen „Uw vergrote ter Meulen" met ruime paden, waar U lekker kunt looen. kijken en kopen. Een herboren ter Meulen met brede trappenhuizen, personen lift en roltrap, waar U prettig kunt winkeien. Uw ter Meulen met nieuwe afdelingeneen uitgebreide sortering rokken, truien en pantalons enz. Een hoedenafdeling, zoals er geen tweede is in Rotterdam, en een Discohoek met een uit gelezen collectie grammofoon platen enz. enz. Maar dat niet alleen: Uw nieuwe ter Meulen is niet alleen goed koop, maar ,ook bijzonder goed gesorteerd. Ter Meulen, bijna 70 jaar oud, maar toch met een nieuw ge zicht... met een ongekend grote sortering. Een sortering samengesteld met één doel voor ogen, U te laten zeggen: „Ik ben prettig ge slaagd Vóór de heropening hadden wij 83 soorten karpetten, nu twee honderd vijf en veertig... Ons sortiment tassen bestond uit 438 verschillende modellen en kleuren... nu zijn het er zevenhonderd-veertig... Vijfhonderd verschillende da meshoeden en mutsen liggen er voor U klaar en wat denkt U van 125 soorten rokken, hon derden soorten blouses en truien... De Herenmode afdeling waar alleen al meer dan drieduizend stuks overhemden zichtbaar op de gondola's liggen... Wij zullen U niet lastig vallen met al die secuur getelde aan tallen, neen, kom morgen eens kijken,., of nog beter, profiteer van de vele aanbiedingen en de ontelbare niet geadverteerde koopjes. Want de hele maand krijgt U ze onder ogen, tientallen Her openingsaanbiedingen, die U er van zullen overtuigen, dat ter Meulen groter... bijzonder goed gesorteerd is, maar ais var» ouds goedkoop is gebleven. AMSTERDAM (ANP) Op vra gen van het raadslid 3. ten Brink (p.s.p.) hebben B. en IV. van Am sterdam geantwoord dat het inscha kelen van koppelbazen inderdaad tot spanningen in de verhouding tus sen de arbeiders kan leiden en zo veel mogelijk dient te worden ver meden. Ook de overheid, dus ook de ge meente Amsterdam, dient geen ge bruik rreer van deze koppelbazen te maken, alechts by het gemeentelijk energiebedrijf en de stadsreiniging waren op 1 september, aldus B. en AMSTERDAM (ANP) Twee mensen hebben vanochtend verwon dingen opgelopen toen in Amster dam even na half negen de bijna 5 nieter hoge en 60 meter lange schut ting aan de Nieuwedijkzijde van dc C <fc A-ruïne het door een windstoot begaf en over de volle lengte om sloeg. Een van de weinige voorbijgangers die zich niet bijtijds uit de "voeten kon maken, was mevr. F. J. Gie- zen-Kcs uit Santpoort, die op weg was naar haar werk Zy werd dooi de schutting tegen de grond gesla gen en moest vry ernstig gewond naar 't Binnengasthuis worden over gebracht. Een tweede gewonde, een jongetje, dat lichte beschadigingen aan zijn neus opliep, was al verdwe nen toen de politie arriveerde. Het is, aldus de politie, een geluk kige omstandigheid geweest, dat het weer zo slecht was. Normaal lopen op dit uur vele forensen van hei- Centraal Station via de Nieuwen- dijk naar hun werk- Maar vanoch tend was het door de regen try stil In deze smalle winkelstraat. De om gevallen schutting heeft echter niet de gebouwen aan de overzyde van de Nieuwedijk geraakt. NIJMEGEN (ANP) De Nijmeeg se politie heeft twee arrestaties ver richt in verband met een ernstig ver keersongeluk. dat zaterdag op de Nieuwe Markt in Nijmegen gebeurde Daar belandde 's avonds laat een 24-jarige beroepschauffeur met zyn personenauto zo hard tegen 'n boom, dat een naast hem zittende, 52-jarige zwerver aan de verwondingen over^ leed. Aan dit ongeluk waren onverkwik kelijke tonelen aan voorafgegaan. De chauffeur had langdurig staan claxo neren voor het huis van zyn vroegere meisje. Toen haar moeder naar bui ten kwam, probeerde hij op haar in te rijden. Nog twee keer was hij daarna luid toeterend voorbij het huis gereden. Naar thans uit het onderzoek is gebleken, heeft bij de tweede 'ron de' een van de buurtgenoten een hamer naar de auto geworpen, die- afketste op de carosserie. Toen de auto daarna nogmaals passeerde' gooide een 17-jarige houtbewerker deze hamer met kracht door de voorruit van de auto. W.. respectievelijk nog 130 en 80 via derden aangetrokken arbeiders werk zaam. B. en W. wyzen er op dat onder scheid dient te worden gemaakt tus sen het „aannemen" en „uitbesteden van werk" enerzyds en Let gebruik van personen van koppelbazen" an derzijds. Door de beperking die de gemeente zich oplegt kan, zo beslui ten B. en IV stellig niet van een funeste toestand worden gesproken. Het genoemde raadslid heeft nu opnieuw vragen tot B, en IV. ge richt. Namelijk hoeveel het week loon en het aantal werkuren be draagt van de nog werkzame via koppelbazen aangetrokken arbeiders, hoeveel de gemeente per arbeiders aan de koppelbaas betalt en hoe veel de arbeiders in vaste gemeente dienst die hetzelfde werk verrichten, verdienen. De heer Ten Brink vraagt voorts of B. en IV. bereid zijn, b.v. in de vorm van toeslagen aan de vaste ar beiders, eventuele loonverschillen op te heffen. Ten slotte vraagt hij of niet voldoende personeel c.q. het personeel dat thans via koppelbazen in gemeentedienst werkt recht streeks kan worden aangetrokken. De chauffeur kreeg het stuk ijzer tegen het hoofd en raakte de macht over het stuur kwijt, -waardoor de fatale botsing ontstond. De politie heeft de chauffeur, die zelf ook ernstig gewond is. thans ge arresteerd wegens poging tot doodsiag op de moeder van zyn vroegere meis je. Hy is naar het gevangeniszieken huis m Arnhem overgebracht. Ook de houtbewerker is in arrest gesteld. Bouwgrond in Eindhoven, die in mei 1962 in Eindhoven was ge kocht voor 2,60 per vierkante meter is in november van dat jaar weer verkocht voor ƒ6,85 per vierkante meter. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. Bogaers, deeit dit mee in antwoord op sehrifte- telyke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Van Dis. De heer Van Dis had in zijn vra gen zelfs verkoopprijzen van 15.41 genoemd. De minister zegt, dat bij detrans actie ook nog verrekening van vor deringen uit anderen hoofden heeft plaatsgevonden, zodat de totale betalingsprestatie werd ver hoogd. De transacties hebben plaatsgevonden tussen particulie ren. De overheid, ook de gemeen telijke, is daar niet by betrokken geweest. Burgemeester en wethouders van Eindhoven hebben de minister be vestigd dat geen functionaris van de gemeente in verband met bui- tenambtelijke bemoeiingen met aan- en verkopen van de grond noch een gewezen functionaris eni ge bezoldig, uit de gemeentekas geniet of hev' genoten. Geen ambtenaar, aldus de minister van Bouwnijverheid in antwoord op de vragen, heeft ook toestem ming voor dergelijke buitenambte- lyke werkzaamheden ontvangen. (Van onze parlementsredactie) De landmacht gaat beginnen met de vervanging van verouderde stuk ken geschut. Begin volgend jaar zul len nieuwe acht inch houwitsers wor den besteld. Tevens zal dan de eerste bestelling worden geplaatst voor 175 mm. kanonnen. Dit gemechaniseerde geschut moet de thans in gebruik zUnde 155 mm. kanonnen vervangen. De bestelling is in de Verenigde Staten geplaatst. Het is nog niet bekend wanneer de order wordt afgeleverd. De landmacht bestelde ten slotte munitie voor de kanonnen van de nieuwe AMX-tanks. Deze granaten zullen gedeeltelijk door da Franse en gedeeltelijk door de Nederlandse in dustrie worden geleverd. Deze order zou tusen 1964 en eind 1966 worden uitgevoerd. Er zou een bedrag van zestig miljoen gulden mee zijn ge moeid. b

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1