Sanclvik Staal houdt nu al rekening met uitbreiding Modernist Berger zet aan tot ges] Onbekende solisten op T oonkunstconcerten Kolenkitten V erkeersongelukken voor de rechtbank Predikanten richten werkgemeenschap op Haardmica Nieuw aluminium met P.V.C. Passagiers van 30 en 31 moeten overstappen cjriedammers j elkaar onder Jef Last komt voor PvdA Belangwekkende PvdA-vergadering: GEVONDEN KMANT) Chr. Besturenbond kiest nieuw bestuur Lezing „Mij" trekt veel bezoek SNELSTRIP DORPELSTRIP Burgerlijke Stand HET VRIJE VOLK VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 (Van een onzer verslaggevers) Schiedam heeft er een uniek bedrijf bijgekregen met de opening van de Nederlandse vestiging van Sandvik Staal. Zie onze krant van gisteren. De vestiging in de industriepolder van de firma houdt behalve een verkoopkantoor voor de Zweedse immense moederonderneming ook een produktie-afdeling. Be halve een slijpstation voor hardmei.*,on gereedschappen is er een fabricage-afdeling voor stalen transportbanden. Het mesje in uw s:heerapparaat, elektrisch of „klassiek" is bijna zeker door Sandvik geleverd. De stalen atletiekstokken, die werden gebruikt op de Olympische spelen voor het polstofchoog- springen, werden gemaakt door deze fabriek. Stalen boren van de firma boorden gaten voor de springstoffen waarmee de Mont-Blanctunnel werd opengebroken. Op Schiphol is men op het ogenblik proeven aan het nemen met „rollende trotoirs" lopende banden van staal voor het vervoer van passagiers van passagehal naar vliegtuig. Op eenzelfde soort lopende band worden koekjes door de oven gehaald en op eenzelfde soort, lopende band in vriestunnels worden ijsjes bevroren. UZERHANDEL.J Gevoel Stormachtig IrAC.INA 4 ZAAIERS Dan hoeft u aiet laag to aoekoa Er heeft deze vakantie nog wel eens een zonnetje geschenen. De be wijzen daarvan kunt u vinden In het clubhuis Sint-Joris Doele, waar hon derden foto's hangen, die gemaakt zijn in ile kampen van het clubhuis, die dit iiar werden gehouden in het recreatie centrum De Reebok bij de Oisterwijiise vennen. Jan Levering, een van de clubhuis leden heeft daar zijn clubgenoten, groot en klein, gefotografeerd. Een serie van zeker driehonderd foto's valt nu te bezichtigen. Donderdag avond kwamen de ouders van de clubhuiskinderen op bezoek en Jan heeft ze danig in verivarring ge bracht, Ten. eerste zijn alle foto's goed en vervolgens heeft hij er zo veel gemaakt. En als u nou weet dat al die foto's nabesteld kunnen wor den begrijpt u wat de moeilijkheden zijn. Men kon bijna geen keus ma ken. In de smaakvolle stands zijn de foto's opgehangen en neergelegd. Jan beoefent zijn hobby fanatiek en schermt niet met mooie kunstjes in zijn foto's. Ze vertellen eerlijk het verhaal van kostelijke vakantiedagen. In het clubhuis heeft hij zijn don kere kamer. Daar zijn alle negatie ven ontwikkeld en afgewerkt. Jan teerd daarbij geassisteerd door enke le eveneens foto-enthousiastelingen van het clubhuis. Samen beoefenen ze de foto-sport en met elkaar ko men ze tot reslutaten, die bekeken mogen worden. Zelf is hij nog met vakantie naar Italië geweest. Daar getuigen enkele Jltnke vergrotingen van. Ook hier blijkt dat het werken zonder kunst grepen en efjectnastreverij tot ver rassende resultaten kan leiden. Al gemene bewondering was er dan ook voor een plaat van een straatje m Palermo. Zomaar een straatje, maar ondanks alle technische gebreken die er zeker nog wel kleven aan de foto's een straatje waar je ook wel graag had willen lopen. Er zijn ook foto's over Schiedam tentoongesteld. Oud-Schiedam wel te verstaan, gefotografeerd in de barre winter die achter ons ligt. Verrassend zijn de dia's die Jan maakt. In een hoekje van de zaal schuift een automatische projector ze voor u op het doek. Jan heeft een opmerkelijk kleurgevoel naar het idee van Damprater en maakt zijn kleurenplaatjes niet te bont. Voor vele dia-enthousiastelingen zijn het plaatjes waar ze wat van kunnen le ren. Voor belangstellenden staat het clubhuis vanavond open en wel van half acht tot half tien. Het moet cms van het hart dat wij het domweg jammer vinden dat de programma-commissie van Toon kunst het kennelijk niet heeft aan gedurfd om in het komende Schie- damse concertseizoen eens niet met parade-paarden te wer.ken. Voor zo ver het programma bekend is weet muziekminnend Schiedam al dat hel kan rekenen op 24 oktober op het pianoconcert voor de linkerhand van Ravel, aangevuld met Handels Mu sic for the Royal Fireworks en nog een werk van César Franck. Theo Qlof (met paradepaarden bedoelen we alleen de te brengen werkenspeelt dan op 28 november het vioolconcert vdn Mendelssohn. Het eerste pianoconcert van Brahms op 23 januari is ook al zo'n werk dat het publiek wel kan meeneuriën Het wordt gespeeld op het derde abonnementsconcert. Van het vioolconcert van Bruch, te spelen op 27 februari bestan als uiif goed zijn ingelicht op het ogen blik 84 verschillende uitvoeringen op de gramofoonplaat. Dezelfde avond kan men dan weer dwalen langs de schilderijen van Moussorgsky. Het lijf voor de slotavond wordt dan ge vormd door het dubbelpiano-concert van Mozart. Een uitschietertje op 27 november is dan Tajcevic, die in Schiedam de eerste uitvoering in Nederland van een van zijn werken beleeft. Overigens moet u zich niet laten weerhouden om de concerten te be zoeken. Kwaliteit van het gebodene en uitvoerenden staat boven twijfel. DAMPRATER (Van een onzer verslaggevers) Het afdelingsbestuur van de PvdA in Schiedam is er in geslaagd om dr. Jef Last te engageren voor een iezing over Azië. Deze zal worden gehouden op dinsdag 29 november in het Voïks- gebouw. Een avond die waard is om nu alvast genoteerd te worden. Voorzitter ir. C. Boerman kondigde woensdagavond de leden aan. dat er over gedacht wordt om Schiedam in meerdere afdelingen op te splitsen. Er zai een adviescommissie worden samengesteld, die de mogelijkheden en wenselijkheden gaat onderzoeken. Als het doorgaat, deze federatie, hoeft .men haar toch niet binnen al te korte tijd te verwachten. „Want." zoals voorzitter Boerman het uit drukte. „we hebben, nu er geen werk verzet behoeft te worden voor ver kiezingen, twee jaar de tijd voor on derhoud en uitbreiding van de afde ling," Prachtig aansluitend op de rede van de heer Berger was de mede deling van de voorzitter, dat er op 21. 22 of 23 oktober een discussie bijeenkomst voor de afdelingsleden wordt belegd. Hier zal men zich be zighouden met. het onderwerp „De overheid en de landbouw". De kilometers lange leidingen vooi de olie-industrie zijn over het alge meen geleverd door Sandvik. Het is allemaal niet om reclame te maken maar om een idee te geven wat er allemaal gedaan wordt. Het bedrijf in Zweden grootste staalfabriek van dit land, heeft de hele produktie in eigen hand. Van erts tot verbruiker komt er alleen Sandvik aan de pas en de Zweedse ambassadeur in Nederland heeft er b(j de opening van het bedrijf in de Schiedam met de ook al speechende Zweedse directeur van Sandvik alle maal geen geheim van gemaakt. Pijnlijk voor de Schiedamse gemeen tebestuurders was wel dat de heren zich enkele keren net niet konden inhouden met inplaats van Schie dam Rotterdam te noemen als de nieuwe vestigingsplaats. Zelfs de ar chitect van het Schiedamse gebouw blunderde op die manier. Begrijpelijk waren deze vergissin gen wel, omdat de Nederlandse doch tersonderneming begonnen is in Rot terdam. In 1949 met een door twee man gedreven kantoor in het Witte Huis, later in het Groothandelsge bouw. Daar werd de ruimte te klein, vooral" toen men ook de produktie van verschillende stalen gereedschap pen ter hand ging nemen. Ook in het Schiedamse gebouw (55 werknemers) is met een flinke uitbreiding rekening gehouden. Bij de bouw zijn de funderingen reeds gelegd voor een gedeeltelijke uitbrei ding. Architect jr. St. van Duin heeft tijdens de opening daar het een en ander over verteld. La» KyUjO »n ilfct. voor hardmetalen gereedschap pen in het nieuwe gebouw van Sandvik aan de 's-Graveland- seweg. By de frontgevel zal men merken dat de ramen voor de bovenste ver dieping, die nu als kantoor eh de onderste die nu als werkplaats wordt gebruikt eender zijn. De bedoeling is namelijk om bij een uitbreiding eerst achter het gebouw een nieuwe maga zijn hal te bouwen. Tussen deze en de bestaande hal komt .'an de werk plaats en de ruimte die nu werk plaats is wordt bij het kantoor ge trokken: Alle wanden in de kantoren zij trouwens verplaatsbaar. De hoofdingang is nu rechts in het gebouw geprojecteerd. Bij een tweede fase van de mogelijke uitbrei ding wordt de gevel doorgetrokken naar rechts, zodat de hoofdingang in het midden komt te liggen. Daar achter dan weer een magazijn en in de vierde fase weer eén magazijn zodat de rechthoek gesloten is. Dat. met deze uitbreidingen serieus reke ning wordt gehouden bewijst wel het feit dat thans 5000 m2 grond in ge bruik is en men nog een optie heeft op 25.000 vierkante meter. Het gebouw werd gebouwd door de Om me en De Groot uit VANDAAG Bioscopen MONOPOLE: Gunsilnger, 3, 7 en 9.15 uur (14 Jr.). PASSAGE: Geld speelt geen rol, 2 en 8.15 uur (si.). Diversen: STEDELIJK MUSEUM: Opening tentoonstelling Jan van Eyk, 8.15 uur. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Gunsilnger, 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr.). PASSAGE: Geld speelt geen rol, 2. 4.15, 7 eB 9.15 uur (a.l.). Diversen: MUSIS SACRUM: Het Singelkwar tier. grote kindermiddag, 2 uur. IRENE: Openingsbai VCJC-soos Oa se. 8 uur. MAISON NIEUWLAND: Dansavond Soc. Guillaume-Nieuwland, 8 u. DAGELIJKS Tentuuns tellingen Stedelijk Museum. Gesloten Gemeentebibliotheek Lange Haven 131: maand 7-8.30 uur dlnsd 9.30- 4.30 uur: donderdag: 9,30-1230 u; vrij dag 9.30-4 30 en 7-8.30 uur; za terdag 930-4.30 uur Lorentzlaan 6L.304.30, dlnsd 130— 4.30. woensd 7—9. vri)d 130430 en 7—0 Dr. tvtbautplein 129 maandag i-'j uur. dinsdag 1-430 uur, woensd (alleen Jeugd) 2 4 uur; woeusd (alleen volw 7-9 uur; donderdag 930-12 uur; vrijdag 7-9 uur (volvrl 7-8 uur (Jeugd) Jeugdbibliotheek VVestmolenstraat tb dlnsd 3.30-5 uur; woensdag 2-5 uur; vrijdag 330-5 en 7-8 uur; za terdag 1-4 uur (mei tot oktobei 9-1230 uur) Kohnstammscbool; maand en vrija 3.305 uur Apotheek: Westendorp, Parkweg 107 De ontspanningsvereniging van de Vegla heeft voor zaterdag 19 oktober in Musis Sacrum een cabaret-show voor de leden georganiseerd. John Fims heeft hier ais conférencier de leiding en onder meer zullen de Sel- ver&'s. Willy Alberti, rnr. Gilbert en Kiaos Koomen op het toneel komen Aanvang 8 uur. (Van een onzer verslaggevers) Wie woensdagavond om een uur of elf in de huurt van de Opstandings- kerk in Nieuwland was, kon op straat groepjes discussiërende mensen zien. Dat was het resultaat van de rede van het Tweede-Kamerlid J. J. A, Ber ger, die hij voor de afdeling Schiedam van de Party van de Arbeid hield. De'heer Berger, die tevens lid is van het partijbestuur, maakte er op geen enkele manier een geheim van, dat hij een modernist in de partij is. Nieuwe gedachten, nieuwe ideeën over de praktische politiek die het socialisme zal moeten voeren om het predikaat socialistisch waard te blijven, bood hij de aanwezigen aan en het gevolg was natuurlijk, dat er een gezonde botsing der meningen ontstond. Eerst in de kerk zelf tijdens de discussie die op zijn rede volgde en daarna op straat. Het binnenwerk van een orgel? Een nieuwe creatie van een 'Be wogen - beweging - kunstenaar?' Een stuk van een raket voor de maan? Niets van dit alles. Een nuchter technisch condensappa- raat, dat wordt gebruikt in de olie-industrie. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te (Schiedam, dagelijks van 8 tot 17 uur. behalve op zaterdag: en zondag: papieren tas met inhoud; brei werk: halsketting; hondepenning; een paar zwarte clameshandschoenen.* Te bevragen bij de vinders; een paar witte dameshandschoenen, De Heij, Groen van Prinstereriaan 23: groene autostep, Meerburg. Franklinstraat 15a; kinderfietsje, Bragt, Van Oldetibarne- veltstraat 25; poppewagen met pop, Bierhuyzcn, West -Frankelandscstraat 98: zadel en slot van motorrijwiel, Snoey, Roellstraat 4; kilometerteller, Broks, Tuinlaan 52; hooivork, Lenos, Boerhavelaan 2; wieldop van auto. Hulshof. Snelliussingcl 10c; wieldop van auto. v. d. Wal, Hoofdstraat 221b; geldsbedrag. Elfers, Petuninstraat 5b, Vlaardingen; geldsbedrag, v. d. Zande, Hoogstraat 21zilveren oorhanger; Smits. Burg, van Haareniaan 1535; ihe- renpolshorloge. De Reuver, Hagastraat 16; geldsbedrag, Poot Broers veld 159b; bedelkettinkje» Mak, Wattstraat 29b; damcsarbandhorloge. Blok, Dalton straat 41; spaarzegels, Van 't Hof. Ban ge Haven 83; bruine aktentos met in houd, Keijzer, Dr. Ariénsstraat 18; schooltas met inhoud. Postkantoor, Tuinlaan: rode damesportemonnee met inhoud, Vishoek, Marconistraat 8a; blauw tasje met inhoud, Westhuis, Ouddorpsestraat 7b; bruine dam*\spor-> temonnee met inhoud. Verzijden. Van Heuven Goedhart straat 49; passer In etui, Van 't Hoff, Lange Haven 83; herenbril. Knoops. Van Marumstraat 21a; vierkleurenpotlood. Van Kempen. Van Ostadelaan 25a; ring met sleutels, Brökling, Korte Kerkstraat 6b; passer In etui, Heij. P. K. O.-laan 117b; pas ser, Valk. Burg. van Haareniaan 606; sleutels met plaatje. Clausing.Bllder- dljkstraat 4ib: etui met sleutels. Bak ker, Mariastraat 50; rode sweater. Van Vonderen, Schlmmelpennlnckstraat 61; wit babyschoentje. De Gids, Jan Oude geeststraat 16; zwart kinderschoentje, Dierkx, Vrlendschapstraat 10; bruine, herenschoen. Den Tuinder, Gordon- straat 7b; bruine trui, v, d. Kraan, Boerhavelaan 83; rode spijkerbroek met Wous* Kco^c Willem Srolitverrtraat: 24; klein zwart hondje en herdershond, Dierentehuis, St.-Anna Zusterstraat 47: kanarievogel. Sleegers. Pr. Marljke- Dr. deVisserlaan; gele hond, Qnlnk, Slmon Stevlnstraat 5c. (Van een onzer verslaggevers) De Toonkunstconcerten worden dit jaar gegeven door het Rotter dams Fhilliarmonisch Orkest en het Overijselsch Fhilharmonisch. Er worden vijf avonden gegeven met voornamelijk oudere klassie ke muziek of de meer populaire werken van het nieuwere reper toire. Toch staat een eerste uit voering op het programma en wel een heel modern werk van Taj cevic. Dat zal zijn op 27 februari wanneer Bogo Leskovic het Rot terdams Fhilharmonisch diri geert. Alle concerten worden op donderdagavonden in het Passa getheater gegeven. Soliste op 24 oktober is de Franse pianiste Janine Dacoste. die met het Rotterdams Fhilharmonisch onder leiding van Eduard Flipse een uit voering van het bekende pianocon cert voor de linkerhand van Ravel zal geven. Daarnaast de Music for the Royal Fireworks van Handel en een orkestraal werk van César Franck. Op 28 november het Overijselsch Philharmonisch onder leiding van Jan Brusse met werken van Haydn en Brahms. Theo Olof zal hier het vioolconcert van Mendelssohn vertol ken. De in ons land tot nu toe nog on bekende pianist Bruno Leonardo Gel- ber zal op 23 september met het Philharmonisch onder leiding van de eerste dirigent Franz Paul Decker het eerste piano-concert van Brahms vertolken. Voorts in dit concert wer ken van Mozart en anderen. 17 fe bruari brengt het. vioolconcert van Bruch, solistUto Ughi en het nog niet in Nederland gespeelde werk van Tajcevic en de Schilderijenten toonstelling van Moussorgsky. Diri gent is Bogo Leskovic, ook al in ons land geen bekende. Op 23 april dirigeert Leo Driehuys het PhiliiarinoiilscU. Het ligt ia dé bedoeling dat Marinus Flipse en de Schiedamse notaris rnr, A. S. H. A. Blaisse hier een vertolking geven van het dubbelpianoconcert van Mozart. De concerten zijn toegankelijk voor leden en niet-leden van Toonkunst. Leden betalen behalve hun lid maatschap (ƒ6) voor de complete serie 7,50. Losse kaarten zijn voor niet-lèden verkrijgbaar voor ƒ5. Wil men dus meer concerten bezoeken dan doet men er verstandig aan lid te worden. Voor leden .van vakvereni gingen bestaat er een speciaal ta rief. Zij betalen op vertoon van hun lidmaatschapskaart evenveel als le den van Toonkunst. Plaatsbespreker! en betalen voor vakbonders aan de kassa van het Passagetheater vanaf maandag 21 oktober van 1118 uur. Ook zjjn er speciale jeugdabonnementen van 5 en losse jeugdkaarten voor 1. bit geldt, voor jeugd tot 19 jaar. Advertentie I.M. EN HAARDGLAS GROTE SORTERING ir PRIMA KWALITEIT grijs vanaf zwart emaille vanaf 4.65 4.55 KACHELPIJPEN EN ELLEBOGEN KACHELKIT EN ASBESTPLAAT BrotmH 52 fel. 67594 ROTTERDAM 27 sept. Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Schol midd. 63— 65; Schol klein 4453; Schelvis iiilUd, 3539; Schelvis, klein. 2527; Kabel jauw gr. 63—65; Kabeljauw midd. 5053; Kabeljauw klein 3640; Wij ting 2430; Haring verse 15—21. De heer Berger ging uit van de verkiezingsresultaten. Ondanks het feit dat de partij twaalf jaar aan de regering heeft deelgenomen en in die tijd enorm veel tot stand heeft ge bracht. heeft de partij zetels verlo ren. Wie zich daarover verwondert, aldus de heer Berger, toont dat hij geen benul van politiek heeft. Ons volk is niet bereid om politiek te denken. Men kijkt alleen naar re sultaten van een regeringsbeleid en niet naar het politieke denken dat tot die resultaten heeft geleid. In de kwestie-Nieuw-Guinea redeneert men dat ondanks alles Nederland Nieuw Guinea toch kwijt is geraakt. Sprekend over de mysterieuze in vloeden op de verkiezingsresultaten meende de spreker dat de kiezers domweg wel eens wat anders gewild hebben dan de PvdA. Na twaalf jaar dezelfde qulz-master gezien te heb ben, willen ..de.TV-kijkers ook wel eens waf. anders, filmsterrpnizfjn ook maar een korte tijd in de gratie van het publiek en ga- zo maar door. Men zou een zielkundige fout maken te menen dat men in de politiek op de dankbaarheid van het publiek zou kunnen rekenen. Ook dat is een fac tor geweest die meegespeeld heeft, al dus spreker. Hij gebruikte het betoog over de verkiezingsuitslagen als uitgangspunt voor zijn scherp verdedigde mening, dat socialisme zo'n groot goed is, dat het geen kunstjes en gewoontetjes van een arrivé mag en kan aanne men, Men zal op aUe fronten eerlijk moeten blijven, aldus spreker. Men zal de kiezers moeten voor houden dat socialisme een politiek van rechtvaardigheid is. Eerlijk is ook loyaal de opgedragen taak van oppositiepartij met enthousiasme aan te pakken en constructieve politiek te bedrijven. Het zou oneerlijk zijn er geen rekening mee te houden, dat eerlijke en constructieve oppositie vier jaar lang gevoerd zal moeten worden. Spreker had de indruk dat de laatste tijd bij de door de party ge voerde politiek er te weinig rekening werd gehouden met de gevoelsmatige argumenten. Er worden in het leven maar weinig belangrijke beslissingen genomen naar aanleiding van een wiskundesommetje, merkte de heer Berger op. Het socialisme kiest de kant van de zwakste» en heeft daar om een maximum aan gevoelsleven erkend en in zijn programma en idee- en opgenomen. Dat is geen schande, maar een noodzakelijkheid, aldus spreker. Als een voorbeeld noemde hij de handhaving van de gemeenteklas sen. In een land waar je in luttele uren met de trein doorheen bent, aldus spreker, kan men nog zo veel rationele argumenten aanslepen voor handhaving, het is eenvoudig een gebrek aan visie en gevoel voor sociale rechtvaardigheid ais men die klassen handhaaft. Sprekend over wat de PvdA be reikt heeft, zei de heer Berger, en zich daarvoor op de borst kloppen is onzinnig als datgene wat bereikt is achter de feiten blijft. Toen de AOW tot stand kwam, kenden wü daar trots op zijn. Nu moet elke socialist het als een schan de voelen dat de uitkeringen (AOW is volgens de socialistische definitie loon voor de niet meer werkenden) niet meedraaien In de loonronden. De stormachtige ontwikkeling in de laatste jaren in de wereld en vooral die op het gebied van de techniek, eisen een voortdurende be geleiding van het socialisme. IJet tempo ligt zo hoog, stelde spreker, dat de politiek elke minuut en se conde achterraakt. Spreker voerde daarom een pleidooi om wat oud is als middel als afgedaan te geschou- wen en niet meer te hanteren. Dat geldt voor de praktische politiek in het parlement en voor de ontwikke ling onzer partij. Socialisme is een politiek van so lidariteit, van gerectigheid en is in zichzelf modem, hield de heer Berger de aanwezigen voor. Dat betekent dat nakaarten geen zin heeft es dat er gevochten moet worden. Als we dat doen, zullen die vier jaren dat de FvdA niet aan de' regering deelneemt, zo om zijn en zal het Nederlandse volk de „ploeg van De Kort en Toxopeus" herkennen in zijn waarde. De discussie leverde verschillende belangrijke vragen op, waarbij spre ker er geen bezwaar tegen had om ver buiten zijn eigenlijke onderwerp te gaan. Voorzitter ir. C. Boerman sloot deze frisse, vergadering, die zeer goed be zocht was en waar veel jonge leden van de Partij van de Arbeid mede aanwezig waren. (Van een onzer verslaggevers) Op een vergadering van de Chris telijke Besturenbond Schiedam, die woensdagavond werd gehouden, is het volgende bestuur uit de bus ge komen. Voorzitter L. van Feit, secre taris W. F. Verniers, Amalia van Solmsstr. 27b, penningmeester J, de Vaal. J. H. Weverling, P. v. d. Spek en A. Goudzwaard werden gekozen als bestuursleden met functie. Op hartelijke wijze heeft de verga dering afscheid genomen van de scheidende bestuursleden P. J. Stam en M. van Veen. De heer J. J, de Haan. die het bestuur ook heeft ver laten, was door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. De heer Stam, die jarenlang voor zitter is geweest, liet in zijn af scheidsrede duidelijk uitkomen, dat het niet het plan van de scheidende bestuursleden is om de vakbeweging te verlaten. De moeilijkheden op het loonfront vormden uiteraard ook een onder werp van bespreking op deze verga dering. (Van een onzer verslaggevers) In Irene hield de onlangs opgerich te Schiedamse afdeling van de Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde een vergadering. Het grote aantal belangstel lenden heeft kunnen genieten van een lezing van de heer J. R. P, van Hoey Smith welke aan de hand van 170 kleurendia's een lezing hield over de bomenverzamellng Trompenburg, een park aan de Honingerdijk in Rotterdam, waar een unieke verza meling bomen uit de hele wereld bij een Is gebracht. Jaarlijks komen ongeveer 6000 be zoekers uit binnen- en buitenland Trompenburg bezoeken, vertelde de heer Hoey Smith. De naam Trom penburg, heeft het landgoed waar schijnlijk gekregen, zo wil de legen de aldus de inleiders, omdat de be roemde admiraal Tromp, eens op het landgoed gewoond zou hebben. De aanwezigen hebben zeer genoten van de dia's die duidelijk, aan de kenners maakte, dat de zeldzaamste bomen hier zijn bijeengebracht. Beroemd is het rosarium en de naaldbomenver- zameling. Voor velen op de vergadering was het een verrassing te -horen hoe dicht onder de rook van Rotterdam nog een dergelijk lustoord voor de plan tenliefhebber te vinden is. En natuurlijk werd afgesproken er eens een excursie naar te organise ren. In zijn openingswoord deelde voor zitter J. Krabbendam mee, dat de afdeling thans 142 leden telt. Mej. Niemantsverdriet behaalde by de le- denwinactie het recordaantal van 12, Advertentie I.M. MAAK ND UW HUIS TOCHTVRIJ (zelfklevend tochtband) 19, 22 en 40 ct. per meter (voor onder aan de deur) 'f 135 pèf'90 cm'"';?- 236 per 90 cm RUBBER 38 CT. PER METER PLASTIC 45 CT. PER METER (Van een onzer verslaggevers) De officier van Justitie by de Rot terdamse rechtbank heeft vrijdag morgen drie maanden gevangenis straf geëist tegen de 36-jarige koop man 3. van der S., die 25 maart op het Marconipiein in Rotterdam met zijn auto tegen twee verkeerszuilen was gebotst en was doorgereden. Hij verkeerde onder de invloed van ster ke drank. De officier kwam tot deze strenge eis omdat verdachte al vier keer we gens ryden onder de invloed is ver oordeeld. Van der S. was niet verschenen. Zes weken gevangenisstraf luidde de eis tegen de 26-jarige machinist N. S„ die op de Aelbrechtskade in de Maasstad met zijn motorfiets een man en een vrouw had aangereden. Hij bezat geen rijbewijs. Beide slechtoffers kwamen in het water terecht. De man liep kneuzin gen aan de schouder op; de vrouw werd aan de borstkas gewond. De machinist kwam er ook niet zonder letsel af. Hij moest met een hersenschudding en een gebroken been naar het ziekenhuis worden ge bracht. Verdachte toonde veel spyt en ver klaarde zich bereid alle schade te vergoeden. Op de avond van 4 met ls de 49- jarige houthandelaar W. H. uit ROTTERDAM (ANP) Te Rot terdam is een Societas Doctorum Theologiae Feformatae opgericht van predikanten van de geref. kerken, die tevens doctor in de theologie zijn. Deze societas wil ais werkgemeen schap fungeren en de achterstand in de wetenschappelijke beoefening van de theologie inhalen. De werkgemeenschap, waarvoor een stichtingsacte zal worden opgesteld, wil streven naar studieverlof voor doctores theologiae, die geneigd en bereid zijn een bepaald onderzoek te doen. Ook wijl zij streven naar het ver- krygen van subsidies voor onderzoe kingen en wetenschappelijke publika- ties van het Instituut voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, de Ge nerale Synode der Gereformeerde kerk en particulieren. Allen, die hun doctoraal examen theologie gedaan hebben, wordt het aspirant-lidmaatschap aangeboden om hen te stimuleren hun studie met het schryven van een dissertatie te voltooien. Het voorlopig bestuur bestaat uit de geref. predikanten dr. M. J. Arnt- zen. 's-Gravendeel; dr. G. P. Hart- viiet, Delft; dr. N. J. Hommes, Rot terdam, Hillegersberg en dr. H. M. Kuitert, Amsterdam. Kijk b# &t Rhoon op hei; kruispunt Dorpsdyk- Groene Kruisweg In Rhoon met zijn auto tegen een andere auto gebotst. Hy had voorrang moeten geven, maar hij was afgeleid door een stoet, die zich ter gelegenheid van'de do denherdenking had opgesteld. Bij dit ongeluk werden twee vrou wen die in de andere auto zaten, vry ernstig gewond. De officier heeft tegen H-, die nooit eerder was ver oordeeld, 600,'- boete of twee maan den hechtenis geëist. De rechtbank zal in deze zaken over veertien dagen uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) Omdat de Willemsbrug van zater dagnacht één uur tot zondagmorgen afgesloten is, zullen de autobussen van de lijnen 30 en 31 zondagochtend van de aanvang van de dienst tot ongeveer negen uur een andere route volgen. Zjj rullen verkorte ritten ma ken en rijden: 30: Katendrecht (Veerlaan)-tramhalte Oranjeboom straat bü de NasaukadePrinsen* hoofd (Sieepheliingstraat) en terug en 31: Staten weg (Cleyburchstraat) halte Blaak-Hofplein. De passagiers van 30 en 31 die resp- uit de richting Katendrecht en Prin- senhoofd komen, kunnen by de Nas- saukade gratis overstappen op een van de tramiynen 2. 3 of 9. Aan de Blaak kunnen zij weer overstappen op ÏUn 30, richting Hofplein of 31 richting Statenweg. Voor de passagiers die uit de te genovergestelde richting komen gel den dezelfde maatregelen. SCHIEDAM Geboren: Arjen z v N Sleeuwenhoek en H J Stam, Maria A. d v J. W. H. van Tielraden en E. Bikker; Amtonius T. M. z v O- M. Bodde en A. M. van Ryn; Adri- aan z v J. Meyvogel en J. Konmg. Georgette d v H. E. C. van der WW en E. M. H. Boef; Johanna H. M. a v T. H. M. Kuiters en E. van AJ- tenborg; Hester E. d v H. de RUttf en A. Penning; Andrles z v A. Ru* man en G. J, Woord: Wilhelmina H, d v J. C. T. van Hees eh J, C.O. van Wynen: Mirjam d vF. Veldho ven en H. Erkens. Overleden: W. Kieft. 71 J. eeW van M. P. Bazuin.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2