Beiasliigrecherche aangeklaagd - eis lot schaievergoei ng Scheepswerf directie schorst deel personeel Rijnschip gezonken Vader houdt kinderen van school, moeder geeft les 'Noordkaap-fietsers 'na monsterrit weer thuis Bep en Leo in zomerhuisje Congres over geestelijk gehandicapte SINT ADELBERT HIELD LANDDAG Kandidaten dagelijks bestuur Draaiend stuurrad doodt schipper t\/j I JAARBEURSGEBOUW Purmerends raad vraagt in motie voortzetting van sehoolmelksnbsidie PROF. HAITJEMA WOENSDAG 75 ("Van «en onzer verslaggeefsters) Viffttitiaeswl Wededamlse jongeren, rooms-featholiefee en reformatorische christenen, hebben saterdag in de Margrietbal in Utrecht getuigd van hun verlangen tot eenheid van de kerken te komen. Dat gebeurde tijdens een Oecumenisch Jeugd Congres, georganiseerd door de oecu menische en de katholieke jeugdraden. Iamm hoopt Soebandrio in Den Haag te spreken (Van een onzer verslaggevers) Sedert het einde van de grote vakantie weigert de 50-jarige aannemer F. Janssen uit Horst-America twee van zijn jongens nog langer naar de plaatselijke St. Josefschool te laten gaan. De beide jongens, 10 en 11 jaar oud, krijgen nu thuis van hun moeder onderricht in rekenen en taal. Niet aan beginnen O 'Jt3 C Vredenbürg Utrecht sept. 8 sept. okt. 9 okt. 9 okt. S okt.ï okt. B okt. S oki. S okt. 4000 m2 volledig ingerichte interieurs. Organisatie H. H. de Klerk Zn. Gratis toegang 1782 inzendingen o.a. HET VRUE VOLK MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 PAGINA 3 I gezondheid m actie voor eenheid vian kerken Het was, zoals de gedelegeerde van de bisschop van Groningen, dr. t, G. 81, Altfsg ven Geusan set, voor het «ent sinds de scheiding van vier eeuwen Beleden, dat men bfl elkaar was. De prinsessen Dene en Christine gawen gedurende de gehele dag blijk van hun belangstelling voor dit eon- pes, dat gehouden werd onder het thema 'vijf broden en twee vissen', naar het verhaal uit het evatieplie (Van eea onzer verslaggevers) Te Eindhoven waren in het afge lopen weekeinde talrijke leden van de St. Adelbertveremging bijeen op hun jaarlijkse landdag. Het onder werp, dat door het hoofdbestuur voor deze landdag aan de orde was ge steld, was de gedachtenwereld van Teilhard de Chardin, de Franse Je zuïet, die een poging heeft gedaan een evolutieleer met christelijk pers pectief te ontwerpen. Voor de St. Adelbertvereniging was deze landdag, behalve door de bij zonder grote belangstelling die er van de kant van de leden voor dit onderwerp bleek te bestaan, ook be langrijk omdat dit de eerste landdag was na de herziening van statuten, die het afgelopen jaar zijn beslag heeft 'gekregen. St. Adelbert heeftzich door die herziening omgevormd van een 'standsorganisatie van katholieken in leidende beroepen' tot een 'ideeën- en werkcentrale van rooms-katho- lieken', die wil trachten vanuit het gelooi een bijdrage te leveren aan het welzijn van de wereld. van Lucas over de wonderbare spij ziging. Een gemeenschappelijke maaitijd herinnerde aan dit bijbel- Mr. M. I. P. G. van ThieJ, voorzit ter van de katholieke jeugdraad, waarschuwde ervoor, dat het congrea tot een 'lege stunt" zou worden als men er niet in zou slagen deze ont moeting uit te diepen door allerlei Zaterdag werd in Utrecht een oecumenisch jeugdcongres gehouden. Bij de vijfduizend aanwezigen bevon den zich prinses Irene en prinses Christine. activiteiten daarna. Een concreet pleidooi need ds. H. van Andel, secretaris van de Oecu menische jeugdraad in Nederland, die voorstelde de weekendhulp in zie kenhuizen uit te breiden tot hulp in gevangenissen. Op het plaatselijke vlak zou een oecumenisch jaar inge steld kunnen worden, zodat groepen jongeren uit verschillende kerken sa men beschikbaar zouden zijn voor werk, dat nodig is voor de gehele be volking van een stad of een dorp. Oecumene immers is niet alleen de eenheid van kerken, doch de hele bewoonde wereld. Het congres zond telegrammen ■naar de Paus ter gelegenheid van de heropening van het Vaticaans con cilie en naar dr. Visser t Hooft, se cretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Te Stonehrldge, nabij de Engelse etad Birmingham, zijn zondag twee vrouwen om het leven gekomen, toen een autobus in botsing kwam met een vrachtauto. Een 30-tal mensen liep verwondingen op. (Van een onzer verslaggevers) De heer J. Roos uit Slikkerveer heeft een proces tegen de staat aan hangig gemaakt omdat hij zich in eer en goede naam aangetast acht door de belastingrecherche. Via zijn advocaat vraagt de heer Roos een schadevergoeding van 50.000. Verder eist hij van de staat een be drag van ƒ90.000 wegens geleden be drijfsschade. Nadat de heer Roos in 1962 een DEN HAAG (ANP) Het hoofdbe stuur van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie heeft op zijn zaterdag in Den Haag gehouden ver gadering besloten op de op 9 novem ber te houden buitengewone algemene vergadering van de WD te Rotter dam de volgende kandidaten te stel len voor het dagelijks bestuur: Voorzitter: ir. K. van der Pols (Rotterdam). Ondervoorzitter: drs. J. A. F. Roe ien (Zwolle). Algemeen secretaris: jhr. mr. W, H. D. Quarles van Ufford (Reeuwijk). Penningmeester: S. J. van den Bergh (Wassenaar). Assesoren: mevr. mr. E. Veder-Smit (Leeuwarden), mr. F. Korthals Altes (Rotterdam) en de heer H. J. L. Von- hoff (Amsterdam). normale controle van zijn boeken had doorstaan, waarbij niets bijzon ders was ontdekt en waarna zelfs een teruggave van belasting plaats had, kreeg hij op 4 april 1962 bezoek van de belastingrecherche. Op de vraag van de heer Roos of hun komst verband hield met nieuw ontdekte feiten, antwoordden de rechercheurs: Neen. Daarop heeft de heer Roos gewei gerd zijn boeken ter inzage te ge ven. De heer Roos achtte de komst der recherche, die niet gebaseerd bleek op enige verdenking een aan tasting van zijn goede naam. Nim mer in de twintig jaar waarin hij zijn bedrijf te Slikkerveer voert, heeft hü moeilijkheden met de belasting gehad, zo verklaart hij. Na nog enkele vergeefse bezoeken van de recherche, werd de heer Roos op 28 mei van zijn kantoor ge haald en tweemaal 24 uur in arrest gesteld. De heer Roos protesteerde bij alle mogelijke instanties. Er werd niettemin proces-verbaal opgemaakt, dat later echter door de officier van Justitie weer werd teruggenomen. De heer Roos heeft zich zelfs tot de minister van Justitie gewend en heeft dus nu een proces aangespan nen om zijn eer en goede naam te zuiveren van een blaam, die er zijns inziens ten onrechte op is geworpen. Noch bij de belastingdienst, noch bij de justitie kon men over deze zaak enige inlichtingen te verstrekken. Het zomerhuisje in Noordwijker- hout voorlopig onderdak voor Bep van Dam en. Leo Riethoven. HILVERSUM (ANP) Minister Luns heeft in New Vork de hoop uit gesproken, dat hij de besprekingen die hij daar met zijn Indonesische ambtgenoot dr. Soebandrio heeft ge had, nog dit jaar in Den Haag zal kunnen voortzetten. Over een aantal problemen die bel de landen betreffen, heeft hij naar zijn zeggen in beginsel overeenstem ming befeifct met dr. Soebandrio. Over zijn gesprek met de Russi sche minister van Buitenlandse Za ken, Gromyko, zei minister Luns. dat hij gemerkt had dat Gromyko open hartiger was dan hij ooft was ge weest (Van een onzer verslaggevers) De mensen kijken me aan of ik van de maan kom. In de bus stoten ze elkaar aan: Kijk daar is ze; op het station staan ze me aan te gapen; op straat spreken wildvreemden me aan. Ik word er dol van! Bep van Dam, de verloofde van Leo Riethoven, met wie ze een aan tal weken in een tentje op een Leids bouwterrein heeft gehuisd omdat de officiële instanties haar niet onder dak konden brengen en haar ouders de deur voor haar dicht hielden, heeft langzamerhand genoeg van de be langglgJSteïSii: isssua Nu het aanstaande paar toestem ming heeft gekregen om te trouwen (aantekenen dinsdag 1 oktober, trou wen donderdag 17 oktober) ziet de toekomst er wat rooskleuriger uit. Vooral nu de jongelui via een parti culier zolang hun intrek konden ne men In een zomerhuisje in Noordwfl- kerhout. Leo Riethoven: „Ik geloof dat we er weer bovenop komen. Na alles een beetje geregeld is kan ik weer regel matig werken en komt er weer wat geld binnen. Dat werd trouwens tijd ook, want die paar weken hebben mijn spaarcentjes niet overleefd. Beppie probeert nu ook aan de slag te komen in Alphen (Leo is daar straatmaker). Dan verdient zii ook en hoeft ze tenminste overdag niet alleen In dat afgelegen huisje te zit ten. Vooral van de vele belangstel lenden wordt ze bijzonder nerveus." Na het trouwen zal de belangstel ling voor het paar wel luwen, maar voorlopig zegt Leo uit het diepst van zijn hart: „Ik heb m*n buik van de mensen vol" De Nederlandse organisatie van tijdschrift-uitgevers heeft er zich bij de minister van O., K. en W. over beklaagd, dat de OTEM geen verte genwoordiger^) van de tijdschrift uitgevers als lid van de pacificatie- commissie heeft voorgesteld. (Van een onzer verslaggeefsters) De plaats van de geestelijk gehan dicapte mens in de samenleving zal onderwerp zijn van een internatio naal congres te Brussel van 21 tot en met 23 oktober. Dit congres wordt het tweede van de Internationale Liga van vereni gingen ten dienste van geestelijk ge handicapten. Het eerste werd in 1961 te Londen gehouden. Voor het eerst zullen ditmaal deelnemers van bui ten Europa (Verenigde Staten, Is raël) meevergaderen. Aan de orde komen opvoeding en onderwijs van kinderen en de moge lijkheden tot opneming van oudere geestelijk gehandicapten in het maatschappelijk leven. In het internationale gezelschap van inleiders zijn twee Nederlan ders: hoofdinspecteur N. Y. Vliet- stra van het buitengewoon onder wijs en dr. N. Spijer, directeur van de GGD, afdeling geestelijke volks gezondheid, te Den Haag, en lector in de sociale psychiatrie aan de uni versiteit te Leiden. Evenals in 1961 zal een belangrijk deel van de excursies, die op het congres aansluiten, zich bezighouden met Nederlandse instellingen. Paus Paulus de Zesde heeft zon dagavond de primaat van Polen, aartsbisschop Wyszynski van War schau, in audiëntie onvangen. AMSTERDAM ANP) De dircc tie van Verschure en Co's scheeps werf en machinefabriek In Amster dam heeft vanochtend een deel van het ongeveer 750 tellende op drie werven werkzaam technische perso neel geschorst. Welk deel kon nog niet worden gezegd. Het gehele personeel had zaterdag een schrijven van de directie ontvan gen, waarin werd medegedeeld, dat de schorsing vandaag onmiddellijk zou ingaan voor allen die opnieuw, zoals sinds 12 september dagelijks is gebeurd, om 10 uur het werk voor een uur zouden neerleggen. Vooreerst werden geschorst circa 150, dat is ongeveer de helft van de arbeiders werkzaam in de machine fabriek aan de Meeuwenlaan. Kort daarop heeft de directie nog onge veer 500 arbeiders van de werven, die na een onderlinge bespreking om 10 uur het werk neerlegden, volgens de hun zaterdag schriftelijk gedane me dedeling, onmiddellijk geschorst. Het districtsbestuur van de Alge mene Nederlandse Bedxijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektro technische Industrie (ANMB) zal vanavond met zijn bij Verschure en Co werkzame leden in Kransnapolsky vergaderen. De drie werknemersbonden voor het personeel op uurloon bij de Ko ninklijke Nederlandse Gist- en Spi ritusfabriek N.V. te Delft hebben gezamenlijke vergaderingen met hun leden gehouden, waarin de eis werd Advertentie LM. ecwexKeM vcmnviKKene gesteld dat op zeer korte termijn een verhoging van het premieniveau met vijf percent zal moeten plaatsvinden. Deze verhoging zou dan moeten vooruit lopen op de invoering van een meer bevredigende premierege ling en het inhalen van andere ach terstanden. Zou dit niet gebeuren, dan zullen de bonden in nader over. leg met hun leden passende maat regelen treffen. tl Als in Zeeuwsch-Vlaanderen de lonen niet tot een aanvaardbaar ni veau worden opgetrokken, zuilen de Belgische grensarbeiders binnenkort het werk neerleggen. Deze conclusie werd getrokken op gezamenlijke ver gaderingen in Zelzate en Assenede, die de drie Belgische vakbonden eind vorige week hebben belegd. Tijdens deae vergaderingen werd uiteengezet op welke wijze sinds 1960 actie is gevoerd, om de lonen, en met name de sociale voorzieningen zoals kinderbijslag, op Belgisch niveau te krijgen. Ongeveer 500 Belgen zijn werk zaam ln Sas van Gent en Sluiskil en omgeving. (Van een onzer verslaggevers) Het 935 ton metende Duitse Rijn- schip Karl Bernhard uit Rauder- moor is zondagmiddag op het storm achtige IJselmeer in moeilijkheden gekomen en gezonken. Hfet schip, dat waarschijnlijk te zwaar geladen was met zand en grind, kreeg grote hoeveelheden water over. Toen de luiken wegsloegen, liep het in min der dan geen tijd vol en zonk. De 56-jarige schipper J. Haak en zijn beide zoons Bernard (28) en Karl Heinz (29) werden gered door de bemanning van de Damco. Ze werden in Lemmer aan land ge bracht. De Kari Bemhard ligt met alleen het topje van de mast boven water in de drukke vaargeul Amster dam—Lemmer. Het schip levert ge vaar op voor de scheepvaart. De red dingboot Hilde lüt Lemmer heeft een lantaarn aan de mast bevestigd. Enkele kilometers dichter bij Urk en ongeveer tezelfdertiid is een an dere Duitse Rijnaak, de Erica uit Suhrort (328 ton) voor de dijk van de Noordoostpolder gestrand. Het schip, geladen met steenkool, kreeg motorstoring en was door de hevige stormwind een speelbal van het woe dende IJselmeer. Schipper R. Hard Leinert (27) van de rederij Schwaizlö en zijn 23-jarige knecht Gunther Gössel. die met een vletje aan wal gingen, moesten 3 km langs de polderdijk naar Urk lopen. Door het ruwe weer was het zondag niet mogelijk süeepboothulp te bieden aan het schip, dat zware slagzij maakt. Maandagmorgen zullen Ur- 'ker sleepers trachten het te bergen. sturen, maar dan naar de school van mijn keuze. Ik heb een school geko zen, maar daar laten ze mijn jon- gens niet toe.' Volgens de heer Janssen krijgen de kinderen op de St. Josefschool niet het gewenste onderwijs. De kinderen leren er nauwelijks iets waar ze later wat aan hebben, zo zegt hij. De heer Janssen probeerde zijn kinderen ge plaatst te krijgen op de nabij gele gen St. Johannusschool, maar daar Het men ze niet toe. 'Ik ben niet strafbaar," aldus de heer Janssen, 'ik wil mijn kinderen vanzelfsprekend graag naar school Van een onzer verslaggever») Bertus Derksen (27)) en Clemens Betting (23) twee donkerblonde knapen uit het Gelderse Aaltea zijn weer thuis. Na een fietstocht van ruim tien duizend kilometer naar de Noordkaap zijn ze zater dagmiddag door de Aalten- se bevolking, onder aanvoe ring van burgemeester E. S. van Veen, feestelijk ont vangen. 'Zaterdag was het precies vijf maanden geleden, dat de jongens afscheid hadden genomen van htm familie en burgemeester Van Veen. toot een monsterrit op de fiets door de Scandina vische landen en langs de Noordkaap. Die thuiskomst is voor Bertus, Derk3en en Clemens Betting een ware triomf tocht geworden. Iedereen verkeerde in feeststemming: de vlaggen hingen uit, kin deren liepen met feestneu zen op en hadden hun fiet sen versierd. Langs de weg stonden duizenden mensen naar de glorieuze intocht van Bertus en Clemens te kijken. De jongens zwaaiden naar links en rechts. Menig Aattetu meiaj* 1» «en ferme zoen. "Wat ben ik blij dat jullie weer thuis zijn," zei de bur gemeester. Hij noemde de jongens ambassadeurs op cle fiets. Bertus Derksen en Clemens Betting brachten vijf maanden lang de nacht door in een tent. Ben enke le keer sliepen zij in een schuur, bij een boer of in een houtloods langs de weg. Tot de uitrusting van deze trekkers behoorden ook een elektrisch scheerapparaat en een kampeergeiser, waarvoor zij de stroom met behulp van htm ffcts heb ben opgewekt. In de praktijk kwam dat op het volgende neer: ter wijl de een het achterwiel van de fiets zo snel moge lijk ronddraaide, stond d» ander zich te scheren. 'We hebben zes keer een lekke band gehad,' vertelde Clemens. Gemiddeld legden zij zestig kilometer per dag af. Dat mag niet veel ijken, maar in het hoge noorden zijn de wegen niet voor het verkeer met fietsen ge maakt.' De jongens hebben deze reis in de eerste plaats gemaakt om vreemde men sen te leren kennen en. om van de natuur te genieten. De heer J. Ploum, hoofd van de St. Josefschool, zegt dat het allemaal op een reeks misverstanden berust. Da zaak is besproken in het schoolbe stuur en het hele geval Is volgens hem na een korte bespreking hele maal aan de kant te zetten. 'De heer Janssen heeft inderdaad net reent van vrije schoolkeuze, maar omgekeerd hebben de scholen ook het recht iemand niet tos te laten.' aldus de heer Ploum. De voorzitter van het bestuur van de St. Johannusschool, pastoor Spee. zegt: 'Als we die twee jongens toela ten, dan komen er vast en zeker nog meer. We zitten hier dan met de grote moeilijkheid, hoe aan meer leerkrachten te komen. Alleen daar om al kunnen we er niet aan be ginnen.' De heer W. Schoenmaker* te Ven- 2o, inspecteur van het lager onder wijs, is momenteel ziek. Zijn waarne mer laat de kwestie liever zolang lig gen, totdat zijn collega weer hersteld U.' (Van een onzer verslaggever*) De Duitse schipper H. von Alwar- der, van de Rijnaak Haniet 100, is zaterdagmiddag zo krachtig door het draaiend stuurrad geraakt, dat bij enige uren later is overleden. Het ongeval gebeurde op de Ooster- schelde bij Wemeldinge. De schipper stond met een matroos aan het big gende stuurrad. Een grote golf sloeg tegen het roer, waarna de schipper door het stuurrad in de maag werd getroffen. Advertentie IM. Gróié jaarlijkse beurs voor particulieren Dagelijks van 10 tot 10 uur op: Artilort Zitmeubelen./ Fristbo.Meubelgn Desso Tapijten Ster Meubelen K.V.T. Tapijten Dansk Stil Möbel Luxaflex Heugafelt Bergoss Tapijt Ploegsiolfen linoleum Krommenie Trètfórd j Formule Meubelen Slumberland Bedden T errasol Tuin-en Terras Meubelen Pastoe Meu belen l't Spectrum Meubelen Keukens en Electr. Huish.app. Mah Jonaa Wandmr-n- belen Royal Systeem Kompas Stollen Nationale Deense Meubel Inzending (Van een onzer verslaggevers) B. en W. van Purmerend zullen er namens de gemeenteraad bij de re gering onverwijld en met de meeste klem op moeten aandringen de rijks bijdrage in de kosten van de school- meürvoorjtentng te doen voortduren. Dit is de Inhoud van een motie, in gediend door de fractie van de Partij van de Arbeid, ie met slechts één stem (de burgemeester) tegen, vrij dagavond werd aangenomen. De aangenomen motie zal ter ken nis worden gebracht van alle Neder landse gemeenteraden met het ver zoek een soortgelijk beroep op de re gering te doen. In de motivering van de motie wordt gezegd, dat het verstrekken van de schoolmelk ten zeerste in het belang van de volksgezondheid Is. Zonder rijksbijdrage, wordt ia de motie gezegd, zal voortzetting van de schoolmelkvoorzienlng, gezien ook de moeilijke financiële situatie van vele gemeenten, ernstig in gevaar komen. Zoals bekend Is de regering van plan met ingang van 1 januari geen bij drage meer te verlenen in de kosten van de schoolnjaikvoorziening. APELDOORN (ANP) Op woensdag 2 oktober zal prof. dr. T. L. Haitjema, die thans in Apeldoorn woont, zijn 75ste verjaardag vieren. Pr>)f. dr. Haitjema diende van 1914 tot 1933 als predikant achtereenvolgens de her vormde gemeenten van De Meent (classis Utrecht), Hoogmade (classis Leiden) en die van Apeldoorn en Het Loo. Hierna aanvaardde prof. dr. Haitjema het hoogleraarschap van wege de Nederlandse Hervormde aan de rijksuniversiteit tè Groningen. Hij heeft dit ambt tot 20 september 1959 vervuld. Jhr, mr. L. E. de Geer van Oudegein is op zjjn. verzoek met in gang van 1 oktober 1963 eervol ont slag verteend als burgemeester van de gemeente Vreeswijk, met dank betuiging voor de goede en langdu rige diensten door hem als burge meester bewezen.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1