Nederlandse kolonie zonnepetje af voor Ontvangst koninklijk paar leuk schouwspel en vol stijl Sjah hoopt op meer hulp van Nederland neemt Farah L SIEBEL Kosten per bed in '49 ongeveer 6.000, nu meer dan 50.000 Kleuter al drie dagen spoorloos Geen kernwapen in baan om laar geëist tegen internat, oplichter mmm lnvaiidenwagen 'gegijzeld' voor bedieningsgeld in nieuw te bouwen ziekenhuis: Opdracht voor 17 componisten Politie pakt 3 krakers van brandkasten Drie jaar voor doodslag öp publieke vrouw CO-OP CO-OP HUISHOUD ZOHBER COMMENTAAR SCHOONHEID Varkenoor dsebrug voor gedeelte van verkeer afgesloten Cirnard Lijn breidt Canadadienst uil DE HAARD DIE IN UW KAMER PAST VINDT U BIJ C0-0P HET VRIJE VOLK VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 (Vervolg van voorpagina) De kinderen uit de Nederlandse kolonie met hun opgetogen ouders, opgesteld aan de rand van vnrJ hïZif:ff te koninkliike Friendship het eerstDe machine kwam als een trotse strrn,lager, ™Kte opeem uit In een hoekje van het woestljnaehtlge Mehrabad is voor de Sjah een klein tuintje aangelegd met een koel paviljoen, een grasveld met popels en rozen, klaterende fonteinen en bloemslin gers. Uic die tuin kwam hij gistermiddag aange schreden. iBiiffiiniainiimiiiriiiiiiiiiiiiiii'u'HuiiiJiuuiiHiuiiuiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiininniiiiiiiiiiinHiJUHiinumiainiiiniiumüniiuiinimiiiiiiHniirKiniifl PAGINA 3 Beivondering Samenwerking 'Ik ben zo blif Zingende krekels ■dKplê!®- flonkering en liefde straalt uit de brillant, de edelste der edelstenen, kostelijk bezit voor de vrouw. Onze ringen met brillant zijn meesterwerkjes van edelsmeedkunst, stuk voor stuk de prijs ten volle waard. Betrouwbaar en deskundig advies, v - Moord niet bewezen UitDe Ttfd r.k.) van woensdag 2 oktober jl. Minister Veldkamp: „Jullie vechten hef eerst zelf maar uit" De Sjah van Perzië heeft gisteravond tijdens het galadiner, dat hü en keizerin Farah de Nederlandse koninklijke familie aanboden, de hoop uitge sproken, dat Nederland zal voortgaan een belangrijke bijdrage te leveren aan de grote projecten in Perzië, Zeven grote Nederlandse maatschappijen zijn van plan deel te nemen in ontwikkelingsprojecten op het gebied van oliewinning, havenwerken, zuivel- en petrochemische industrie. 'Zoals voor ons de zee, is voor de aarde een voortdurende bedrei- Koningin Juliana zei, dat het wel kom in Teheran prins Bernhard en haar zeer had geroerd. De Koningin herinnerde eraan, hoe zij zich ver leden jaar zeer had verheugd op het bezoek, dat toen aan Perzië sou wor den gebracht. De aardbeving, die toen het land trof, noopte tot uitstel van het bezoek. Advertentie lil. niet alleen goedkoop maar ook bijzonder goed gesorteerd Ook Uw kinderen zullen delen in de voordelen' van deze Heropenïngs-aanbledingen. Want morgen begint tïe verkoop van grote onbreekbare baby* poppen met luier, slabbetje en schoentjes, die voor 4.95 nog spotgoedkoop zijn. Een schat van een baby, met een* paar heerlijk blauwe kijkers, echt een vyolk, van een kind. .febypop; een Jarenlange wetft van leder meëfe^ méér dan nêt echt, nu voor noggéén driegulden* bij'na 60 cm ging.' zei koningin Juliana. 'Met een zo verschrikkelijke ramp op zo grote schaal waren wij allen diep begaan. Onze oudste dochter acht het zich een groot voorrecht in een verband van Europese jongeren met XJ allen mee te mogen werken aan de opbouw van de geteisterde streek." 'Er bestaat in Nederland,' zei Ko ningin Juliana tot de Sjah, 'een ware bewondering voor de wijze, waarop u, uitgaande van de oude cultuur, thans net zo grote voortvarendheid Uw natie 'doet varen op de machti ge stroom, van onze tijd. Ik denk hierbij onder meer en in. de eerste plaats aan het indrukwekkende land- hervormingsplan.' Koningin Juliana vervolgde: 'De zo verblijdende sterke groei van de banden tussen Iran en Nederland, heeft juist plaats in het verband van Uw streven als deel van de gigan tische evolutie van deze eeuw. Het is ook onzerzijds onze vurige wens, en het ligt gelukkig tevens in de lijn der dingen, dat deze groei steeds voor spoediger zal gedijen. De tijd is daar, zowel voor mensen ais voor volken, om meer dan ooit de handen ineen te slaan. Wij kun nen samen bouwen, aan onze dorpen en steden, aan onze 1 andstreken, maar. ook aan onze landen zelf en aan gans de wereld. Iets goeds, iets volkomens, kan pas worden gebouwd als allen aan het geheel meedoen, geen uitgezonderd en zonder te let ten op de offers, die het soms kan kosten. Deze kruiden tenslotte alleen maar de vreugde bij het welslagen." De aandacht gold uiteraard niet in de eerste plaats de buitenshuis altijd maar glimlachende man in het witte generaalsuniform, maar zijn char mante in de hele wereld bewonderde schone Farah, die zich weer geheel in het nieuw had gestoken en een spervuur van camera's ontstak. Zij droeg een helgroen glanzend zijden complet volgens de trapeziumlijn met schoentjes en een groen hoedje. Er was in de Nederlandse kolonie opeens geen belangstelling meer voor de grootste lekkernij van deze mid dag: het gekoelde en gezuiverde wa ter dat door kelners werd rondge dragen. Zelfs de allerechtste Neder lander die met een geknoopte zak doek op het hoofd stond toe te kij ken. zette vol eerbied zijn zonne petje af. Iedereen juichte voor het Perzische paar dat enkele, minuten later onder aan de vliegtuigtrap stond. Koningin Juliana, gekleed in een deux-pièces met donkere bloemmotie ven, stak spontaan haar hand uit en zei tegen de Sjah die zij in het Engels aansprak: 'Ik ben zo blij u weer te zien.' Prinses Beatrix in een beige pakje en een gebloemd zonne- hoedje maakte twee keer de voorge schreven een gewoon mens heeft er geen idee van wat er allemaal is voorgeschreven) révérence: eenmaal voor de Sjah, eenmaal voor de kei zerin. Prins Bernhard in admiraals uniform bleef teat glimlachend in de achterhoede, niet ver van minister Luns die altijd kijkt, of hij alles en iedereen even leuk vindt. Overigens de ontvangst in zulk een ■decor met zoveel schittering van uit heemse uniformen van blauw gehelm de soldaten met blauwe of rode sjaals en mannen te paard, die aan ridders of woeste woestjjnruiters doen denken, was leuk als schouw spel en stijlvol als plechtigheid. Bij het Goeiistan-paleis met zijn heerlijke koele tuinen met sparren en cypressen midden in de stoffige stad. eindigde om vijf uur de tocht, die halverwege onderbroken was voor de aanbieding van de gouden sleutel aan koningin Juliana door de burge meester van Teheran. Deze zei aller lei vriendelijke dingen die voor vrii- wel iedereen onverstaanbaar waren omdat de geluidsinstallatie werd overstemd door het enthousiasme van tienduizenden Perzen. Wellicht waren het er veel meer dan hon derdduizend. Zij kunnen heel wat lawaai maken- Toen de koninklijke rijtuigen al voor het paleis stonden en de ko ninklijke logés door zalen, waarin het zachte elektrische licht duizend voudig werd weerkaatst in de aller kostbaarste weelde van glas en goud en mozaïekversieringen, naar hun kamers liepen, reed er nog een politiewagen met luidspreker door de stad om de menigte te bevelen op de plaatsen te blijven staan voor de onmiddellijke terugkeer van de Sjah en keizerin Farah naar hun verblijf: het marmeren paleis. Gisteravond moesten eerst nog vele handen worden geschud. Om half negen schaarde het gehele gezelschap zich in de Spiegelzaal om de tafels voor het banket en het aanhoren van toespraken, eerst door de Sjah. daarna door de Koningin: toespraken waarin de nadruk werd gelegd op vriendschapsbanden en een wat drukker cultureel en economisch we derzijds verkeer in de toekomst. Nog voor middernacht toen de kre kels al weer luid zongen in Teheran en de hemel flonkerde van miriaden sterren, doofden de lichten in de paleizen. Vandaag wacht weer een drukke en warme dag. Beklaag je niet zeggen de kenners van land en klimaat, volgende week tijdens de trips in de woestijnen en binnenlan den dan... zal Je de Perzische hitte voelen. Vier gemaskerde mannen die donderdag een overval op een Pari] se bank pleegden, maakten zich uit de voeten toen de alarminstallatie in werking trad. Hun buit: vijftien fran ken. (Van een onzer verslaggeefsters) Een invalidenwagentje van een pensiongast In Bllthoven is door de pensionhoudster achter slot en gren del gezet, omdat de gast geen tien percent bedieningsgeld wilde betalen. Volgens deze gast, een gewezen arts die verlamd is, was dit niet van te voren bedongen. De pensionhoudster ging tot deze maatregel over bij de eindafrekening van een maand pension voor de arts en zijn vrouw, een bedrag van 600. De arts verwittigde de politie die bemiddelend optrad. Niettemin was de pensiongast genoodzaakt de ge vraagde 60 te betalen. Hij zal ech ter om een civiel-rechterlijke proce dure verzoeken. Volgens de politie in Den Bilt Is dit niet de eerste keer dat de pension houdster op deze manier haar geld „int". Zij zou ook al eens een kinder wagen als onderpand hebben ge bruikt. Advertentie I.M. J'lfWELiER - HORLOGER Rotterdam: Stadhuisplein 24-26 Cooisinge! 50, Nw. Binnenweg 227 Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze reuze poppen met lüiers, voor „De kosten per bed in een nieuw te bouwen ziekenhuis bedroegen ïn 1949 zesduizend guden, in 1950 twintigduizend gulden, in 1958 ruim dertigduizend» terwijl nu moet worden gerekend met een be drag van meer dan 50.000 gulden per bed. Deze stijging van kosten is heus niet alleen toe te schrijven aan de voortschrijdende ont waarding van het geld." (Van onze kunstredactie) Zeventien nieuwe compositie opdrachten zijn aan Nederlandse componisten verstrekt door de minister van O., K. en W. Van Carel Brons wordt een blaaskwin- tet gevraagd en van Karei van Dijck een werk voor harmonie orkest. Een kort werk voor sym fonie-orkest is besteld bij Will Eisma, een stuk voor blaaskwin- tet met strijkorkest bij Marius Flothuis en enkele stukken voor beiaard bij Benoit Franssen. Bram Hij ma as kreeg opdracht voor een werk voor een groep van blok of bamboefluiten, John Johannes voor enkele kleine koorwerken a ca- pella, Piet Ketting voor een stuk voor kamerorkest met een of meer concert-instrumenten en Albert de Klerk voor een compositie voor orgel en strijkorkest. Een cantate voor koren van mid delbare scholen wordt gevraagd van Ruud Koumans, balletmuziek van Ton de Leeuw en een stuk voor ama teur-symfonie-orkest van Karei Men gelberg. Een koorwerk voor drie stemsoor ten verwacht de minister van Nico Schuyt. Een sonatine voor viool en piano van Louis Somer en een werk voor klein mannenkoor en klein bla zerskorps van Joep Strasser. Louis Teeboseh ten slotte ontving een op dracht voor een stuk voor jeugdkoor met piano en Jan van Vlijmen voor een compositie voor twee fluiten, twee hobo's, twee klarinetten, twee fagotten, ee hoorns, twee trompet ten en slagwerk. Dit hoorde vanmiddag in de stads schouwburg van Tilburg het jaar lijks congres van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst uit de mond van de maatschappij-voorzitter, de Haagse specialist C, L. van Woelde- ren. Dokter Van Woelderen had een veelzeggend motto gekozen voor zijn openingsrede: een specialist is een man Mie steeds meer van steeds min der afweer. Hü besprak de positie van de spe cialist in het ziekenhuis en de pro blematiek die zich daarbij rondom hem en de kliniek afspeelt, bepleitte een nauwe groepssam enwerk ing en wees erop, dat nimmer mag worden vergeten „dat er een patiënt in bed 3 ligt en niet „een long" of „een hart". Naar de mening van de voorzitter van de maatschappij hebben ook de ziekenhuisbesturen en directies een belangrijke taak te vervullen ten op zichte van de best mogelijke verzor ging van de patiënt. Prof. dr. F. J. H. M. van der Ven (sociaal recht, arbeidsrecht en so ciale politiek) hield in de openings zitting van vandaag een beschouwing over de positie van de arte in de ver anderende samenleving. Hü meende (Van een onzer verslaggevers) Vanaf maandag T oktober tot en met vrijdag 29 november zal de Var- kenoordsebrug in Botterdam voor herstelwerkzaamheden afgesloten worden voor het verkeer behalve voor voetgangers, wielrijders en trams. Het oeververkeer uit Hillesluis en omgeving zal via de Rosestrart en da Stieltjesstraat naar de Maasbrug gen geleid worden. De verkeerspoli tie adviseert echter van deze verbin ding zo weinig mogelijk gebruik te maken, omdat de rangeerdienstrege ling van het NS-goederenemplace- ment niet gewijzigd kan worden. Daarodor zullen de spoorbomen in de 2e Rosestraat net als anders re gelmatig, en soms voor lange tijd, gesloten zijn. dat, op enigszins korte termijn ge zien, het primair niet de arte is die verandert. Uit studies is gebleken, dat in betrekkelijk korte tijd niet al leen de praktijk (dus de kring van patiënten), maar ook de patiënten zelf aanzienlijk kunnen veranderen. Ook de maatschappelijke instan ties, waarmee de arts te maken krijgt, zijn aan wijzigingen onderhe vig. De medicus, aldus prof. Van der Ven, zou al een wonder van stabili teit moeten zijn, indien dit alles on bewogen aan hem voorbij ging. Voor gezinshulp dient de patiënt zich tot enderen te wenden. De arts moet voor de patiënt zijn een be kwaam medicus» die hean zo moge lijk van zijn klachten afhelpt. Wel mag hij van de arts verwachten, dat deze in zijn gehele houding begrip aan de dag legt voor de pereoordiike menselijke waardigheid. „Dat lijkt een vanzelfsprekendheid, maar het is een zware, bijna onmo gelijke opgave." TILBURG (ANP) Op verzoek van de politie in Tilburg zijn In Heer len en Eindhoven drie mannen aan gehouden die verdacht werden van de diefstal van een brandkast met ƒ8000,- waaronder 10.000 Belgische franken uit het kantoor van een wol len stoffenfabriek in Tilburg enkele weken geleden. Het zijn drie Eindho- venaren, een 24-jarige mijnwerker, een 26-jarige losarbeider en een 31- jarige chauffeur. De mannen hadden nadat zij zich toegang tot het kantoor van de fa briek hadden verschaft, de brandkast op een steekwagen geladen en deze via de binnenplaats en een door hen gemaakte gat in de betonnen, schut ting naar een gereedstaande auto hebben getransporteerd. In Mierlo hebben zij aan de rand van het ka naal de brandkast uitgeladen en ge forceerd. De buit werd onderling ver deeld. De brandkast wierpen zij in het water. Na hun aanhouding bleek van het gestolen geld niets meer over te zijn. De mijnwerker had echter van zijn aandeel een scooter en een motor gekocht. Belde voertuigen zijn in beslag genomen. De mannen be kenden ook te hebben ingebroken in het kantoor van een bouwmaterialen- handel in Schaesberg. Daar werd een brandkast gestolen, die daags daarna, gekraakt en leeg werd teruggevonden op de Brimssu- merheide. De brandkast bevatte waardevolle papieren en postzegels, maar niet de door de daders ver wachte 'loonzakjes. Het trio heeft voorts bekend gezamenlijk nog elders te hebben ingebroken. Op het vliegveld van Teheran weerklonk het Wilhelmus: naast elkaar op een rode vers de Koningin en de Sjah van Perzië. (Van een onzer verslaggevers) Sinds twee dagen zoekt praktisch de gehele bevolking van het dorp Geesteren in de gemeente Tubbergen bij Almelo naar de vierjarige kleuter Ronald Brommelhuis. Het jongetje is dinsdagmiddag twee uur spoorloos verdwenen. Ondanks Intensief speur werk was het kind donderdagavond nog niet gevonden. De ouders hebben de paragnost Croiset geraadpleegd. Deze deelde mee' dat het kind in de omgeving van een landhuis in de buurt zou hebben geslapen. Op deze mededeling hebben politie, buren, familie, vrien den en kennissen de Uoor de helder, ziende aangeduide omgeving door zocht, echter zonder resultaat. ROTTERDAM (ANP) Gezien de goede resultaten, die de Cunajd- line, heeft geboekt met haar dit jaar ingestelde nieuwe dienst Botterdam Canada v.v., uitgevoerd met de ver bouwde Carmania en Francoma, heeft de directie van deze rederij be sloten deze dienst volgend jaar om te zetten in een drie-wekelijkse. In deze periode van 28 april tot 27 oktober 1964 zullen tien afvaarten vanaf Rotterdam, via Southampton, en Le Havre, naar Quebeck en Mon treal v.v. plaatsvinden. In verband met de stijgende toeristische belang stelling voor Ierland zal ook de ha ven Cobh meer worden aangelopen. (Van een onzer verslaggevers) De 31-jarige tuinman J. van B- uit Maarsbergen tegen wie zeven jaar was geëist wegens doodslag op een publieke vrouw is vanmorgen door de Amsterdamse rechtbank veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens mishandeling de dood ten gevolge hebbend. De rechtbank heeft niet bewezen geacht, dat de tuinman vier jaar geleden met opzet de toen 45-jarige publieke vrouw Judith C. Krieger- Buddingh in de Amsterdamse Berg straat om het leven heeft gebracht. De officier van Justitie, mr, W» Tonckers was deze mening wel toe gedaan. De tuinman had aanvanke lijk tegenover een andere publieke vrouw bekend zwarte Judith te heb ben gedood. Later kwam hij hierop terug. De raadsman, mr. H. G. T. Keune, die vrijspraak had bepleit, omdat de verdachte stelde de bewuste avond niet in het huis van zwarte Judith te zijn geweest, heeft onmiddellijk appèl tegen dit vonnis aangetekend. Advertentie IM, ROTTERDAM MEENT 77-79 TEL 1335871 VLAARDINGEN - WAALSTRAAT 60 - TELEFOON 3588 NEW 10RK, (Reuter AP) Amerika en de Sowjet-Unie zullen naar verwaehtingr spoedig een overeenkomst sluiten, dat zij geen kernwapens in een baan om de aarde zullen brengen. Amerikaanse diplomaten hebben meegedeeld dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Rusland het in beginsel al eens zijn over een dergelijk ak koord. Het zal geen formeel verdrag worden, aldus deze diplomaten, want controle op de naleving ervan is niet mogelijk. Amerika noch Rusland is namelijk bereid de ander te laten zien wat zich in een in de ruimte gelanceerd object bevindt. Over de redactie ran de overeen komst, die vermoedelijk de vorm van een min of meer plechtige verklaring zal hebben, zal men het zonder al te veel moeite wel eens worden. Alleen Amerika en de Sowjet-Unie zullen om te beginnen de verklaring onder schrijven, omdat geen ander land tot dusver in staat is een voorwerp in een baan om de aarde te brengen. De Russische minister Gromyko zal volgende week donderdag Kennedy in Washington bezoeken en met hem de 'Dit is een internationale oplich ter, die een gevoelige gevangenisstraf moet krijgen, waaruit blijkt dat de aanwezigheid van zulke mensen in Nederland niet op prijs wordt ge steld', aldus de officier van Justi tie van de Haagse rechtbank gister morgen even voor hij tot zijn eis kwam van een jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de Marokkaan Ha- mid El Bzoui B. A. Verdachte zou de conrector van de afdeling gymnasium van het St. Aloy, siuscoDege hier ter stede, A. M. Ruys, hebben opgelicht voor 150 gul- DEK0S7tt> den en bij de heer J. w. van Arem van het Interparochieel Sociaal Cha ritatief Centrum een poging tot op lichting hebben gedaan, eveneens door een samenweefsel van verdich- selen. Zo moet als uit de getuigenverkla ringen blijkt, verdachte zich o.a. hebben uitgegeven voor doctor Tabi Hamid, die al zes maanden stage zou hebben gelopen in het Wilheimin Gasthuis in Amsterdam en nu in het Katholiek ziekenhuis aan het West- einde in Den Haag nogmaals zes maanden stage ging lopen om zich wat meer te kunnen verdiepen in de problemen van een vrouwenarts. Hij gebruikte in zijn verhalen met verve allerlei namen van bekende persoonlijkheden en trachtte zo wat geld voor zijn onderhoud los te krij gen. De Marokkaan is uitgewezen uit Denemarken en kwam in aanraking met de politie in Oostenrijk, Duits land en Zwitserland en dat seeds omdat hij geen voldoende geldmid delen bezat. Aanvankelijk bij de politie, ontken de verdachte en hij gaf daar nü naar keuze twee redenen voor op; 1. Hij zou bang geweest kunnen zijn; 2. Hij deed dat als 'grappig" experiment Welke van de twee hem nu werkelijk had bewogen wist hij niet te vertellen. Het contact met de verdachte, die vertelde Inderdaad vijf jaren medisch assistent te zijn geweest in de Algerijnse oorlog, kwam tot stand via een tolk in het Frans en soms in het Engels De recht zitting duurde enige uren. Uitspraak over veertien dagen. overeenkomst bespreken. Gisteren heeft hij weer met zijn collega's Rusk en Lord Home onderhandeld. Ge meld is, dat de ministers niet veel zijn opgeschoten, met uitzondering dan van de kwestie van het brengen van kernwapens in de ruimte. Dit geldt voor kwesties ais de ont wapening, als andere internationale problemen. Erg tragisch neemt men dit niet op in Washington, omdat de ministeriële besprekingen „verken nend" zijn en in de een of andere vorm langs andere kanalen zullen worden voortgezet. Advertentie IM. Een Bulgaarse delegatie met aan het hoofd dr. Ignatov, minister van Volksgezondheid en Sociale Za ken, Is donderdag' in Belgrado aan gekomen voor besprekingen met Zuidslavische functionarissen over „Ontwikkeling van de samenwerking op het gebied van, de gezondheids zorg". niet alleen goedkoop... maar ook bijzonder goed gesorteerd Vee! van onze klanten zullen zich beslist nog de eerste „Bali" Nylons herinneren, die al spoe dig bekend waren door hun gladde pasvorm, rekbaarheid en soliditeit. Morgen houden wij een speciale verkoop van deze Nylons» nor male prijs 1.75 maar nu voor minder dan de halve prijs. „Bali" Nylons, naadloos» Micro* mesh (U weet wel, die sterke, soepele kousen) 20 denier, koopt U morgen per paar voor nog géén acht dubbeltjes. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Bail Nylons, 20 denier, in fijn Micromesh weefsel, elegante, naadloze Nylons, in alle maten en modekleuren, per paar voor

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1