Bij reddingspoging tegen boom: t dode, 2 gewonden Pm I Zo staat 't er mee Nozems en politie slaags in Utrecht Op één na de oudste i w\ van GRAND medicor Textiel vraagt om gelijke beloning Wiet alleen denken aan arbeidsm9 DEMONSTRATIEF PvdA-CONGRES OP 16 NOVEMBER ZONDER COMMENTAAR Loonoverleg Éi veldkampIëgroet Joyrijden? Klompen uit Zes typografen organiseren speldeprik- stakingen m 7 *ti Drie knapen van bal naar cel (3 PLANBUREAU MAAKT GEEN POLITIEK Gamalenpellers zien toekomst weer lichter in BETERE PRESTATIES SPORT C Kortweg divcirs Ipptli Plan Hoog-Catharijne in Utrecht aanvaard TWAALFMIL JÖENSTE fff?/ 44ste SUCCESWEEK Beroêpsarbeid van gehuwde vrouw het VRIJE VOLK MAANDAG 14 OKTOBER 1963 PAGINA 3 i r~ f 995,-; AEG TURN A WAS 1TOMAAT Deze AEG TURN A fro in met - wasautoma a f werkt volwaardig e-n"- vergt - weinig'plaats^ (oppervlak 55x50 cm).- Dat betekent volledig wascom t ook voo kleinbehuisdenen„het - sprookje van iedere - dag'Voorde huisvrouw j die thuis t r fsf 5 kg) "laat" wassen, geheel automatisch. Wie AEG kiest krijgt 't besteeert klasse apartl AMSTERDAM wereldvermaard sinds I mensenheugenis j (Van onze parlementsredactie) DE LONEN. Gevraagd 8 tot 10 percent, geboden 8 pereent. •Lukt de ontspanning, dan zal ook het zwarte deel van het loon teruglopen' zeggen de werkgevers. (Vervolg van voorpagina) j Versneld tempo Heropening Grote maten kamizolen van >£48~ Directoires DE BESNORDE SNUITER tf&k /'(7s c LEIDEN Prof. dr.P. de Wolff Werknemers: 'Splitsing van de loonsverhoging Is het over wegen waard, maar een ver vroegde CAO-herziening (voor de in 1964 doorlopende con tracten) moet mogelijk zijn. De cijfers zijn uitdrukkelijk te laag.' :MÊ, Condito 24 stuks f. 3,60 klubverpakking t44 »tuk« f.17, - Medicon s 8 stuks f.o,75 Vermoedelijk in «en poging: een gewonde bromfietser snel huiswaarts of naar een ziekenhuis te brengen is saterdagnacht op de Brugweg te Echt (L.J, de heer 3. Gardenier uit Havcrt tegen een boom gereden. Hij en de 18-jarige bromfietser J. Waegenutna tdi Sittard, werden zwaar gev.ond. Een andere inzittende, 3. Helders uit Sittard, werd gedood. Xn Leeuwarden is zaterdag middag de negenjarige All de Vries gedood na een aanrijding met een auto oo de Pieter Sttwvesantweg. Het Advertentie IJlt US' (Van een onzer verslaggevers) Doornat en onder de modder kwam de veertienjarige Hendriks V. uit Sint Anna Parochie, zater dagavond. laat thuis. "Ik heb te water gezeten,' vertelde ze haar ouders. 'Ik ben in het donker in een sloot gelopen en mijn Mom- pen heb ik verspeeld.' Moeder V. was allang blij dat ze haar dochter heelhuids thuis had en stopte haar in het bad en onder de wol. Maar een uurtje later moest Hendrike weer het bed uit De rijkspolitie was aan de deur: ze had een auto gestolen en was ermee uit rijden gegaan. Omdat haar Tclompen steeds van de pedalen gleden, had ze die uit getrokken: op sokken ging het beter. Totdat ze uit. de bocht vloog en in een vaart terecht kwam. Met achterlating van haar ktompen was ze uit de wagen ge- klommenen naar huis gegaan. De auto, eigendom van de G. Wassenaar, is totaal vernield. fnëSje week dp de fiets links voor de auto uit. InPurmeriszaterdagochtend de 25-jarige G. Stokman om het leven gekomen toen hij een tractor aan een wagen wilde koppelen. De wagen kantelde en viel op hem. xnoe ouorc van oceenaeren is zaterdagavond de zestienjarige Janny Teering uit Hummelo door een auto aangereden en enkele uren laten in het ziekenhuis te Zutphen Overleden. J'-f;. nie de pri TFi-EFUNKFN OSRAM In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref- jende uitspraken van anderenuiter aard voor rekening van hen. die wor den geciteerd. "Het kost ons geen moeite, we doen het integendeel met vreugde, onze instemming te betuigen met veel van hetgeen dr. Bruins Slot vorige week tot de anti-revoiutionaire jongeren heeft gezegd. Dit geldt in het bijzonder het so ciale. Op dat gebied doen zich ook in het jaar 1963 nog ergerlijke zaken voor. De inkomensverdeling moet door wie even nadenkt onverantwoor delijk worden genoemd. Ze strookt ook weinig met wat de bijbel ons als wijsheid en ter lering voorhoudt. Wat soms aan vergoeding voor commissarissen en directies te zien wordt gegeven, is kortweg dwaas te achten. Geen wonder dat op den duur de wal het schip moet doen ke ren. De volledige ruimte die aan de ene kant wordt gelaten, aan de an dere kant het stellen van stringente grenzen zodra het de meer gewone lonen betreft, moet ten slotte wrevel oproepen in een omvang ais nu bet gevai is. Er is reden tot teleurstelling, tel kens, wanneer men niet de nodige ingetogenheid weet op te brengen." De (antirevolutionaire) Rotterdammer, 8 oktober 1963 (Van een onzer verslaggevers) Om buiten het verband van de aan de c.a.o. gebonden vakbonden in de grafische industrie actie te kunnen blijven voeten, is zaterdag te Amsterdam een landelijke com missie voor de krantebedrijven en de grafische industrie opgericht on der voorzitterschap van de heer A. de Nieuwe. De commissie, bestaande uit zes typografen, wil in het hele land 'speldeprikstakjngen* organiseren om zo pressie uit te oefenen voor de eisen van 8 percent loonsverhoging per 1 oktober en daar bovenop twaalf percent per 1 februari 1964. De eerste actie zou zijn een staking van 24 uur in een groot Amsterdams grafisch bedrijf (geen dagblad) op dinsdag 15 oktober. De commissie wil een stakingskas opbouwen uit bijdragen van drie gul den per typograaf. Zij zal zich mei een manifest tot alle werkers in dc grafische bedrijven richten. Ook wil de commissie een lande lijke demonstratieve vergadering be leggen. De grafici, leden van de zes I Noordhollandse afdelingen van de Algemene Nederlandse Grafische I Bond, zijn zaterdagavond boos de zaal van Ons Huis in Zaandam uit gelopen, omdat zjj ontevreden waren over hetgeen zij van de zijde van hun vakbond vernamen. De grafici, die in Zaandam verga- I derden over de eisen die de vakbon den voor de nieuwe c.a.o. zullen stel len, waren speciaal ontevreden om dat er van de zijde van het bonds- bestuur, in Zaandam vertegenwoor digd door de heer P. de Boer, geen concrete toezegging werd gedaan over een verhoging van de eisen, in- I dien er inderdaad een huurverhoging komt. I Tevoren was uit het debat ook al gebleken dat men de eisen van de vakbonden niet hoog genoeg vond. j Overigens bleken de leden ook weinig voor stakingen te voelen. Men gaf er de voorkeur aan verwezenlij king van de looneisen te krijgen, via het overleg. I Hij wees op dc eisen der vak beweging van 30 september: 'Hier iigt die prijs, en daar kan heel weinig af!" De voorstellen van zaterdag zijn voorstellen van de werkgeversver- boaden, van de landbouworganisaties en van een verdeelde middenstand. De Koninklijke Nederlandse Midden stand Bond heeft het laten afweten: 'Met totaal 8 percent loonsverhoging komen wij terecht in de inflatiespi- raal.' De vakcentrales hebben laten wéten dit geen serieus standpunt te vinden. De rooms-katholieke en chris telijke middenstandsbonden hebben zich ijlings van de KNMB gedistan tieerd, wat een grapjas onder de werkgevers "waarijk koninklijk' vond. Het overleg wordt in enigszins ver sneld tempo voortgezet. Woensdag vergadert de SER-commlssie "Ont wikkeling Nationale Economie' ter voorbereiding van het SEB-advies. De economische analyse is gereed, nu is de beleidslijn aan de orde. Een beslissing- over het SER-advies aan de regering wordt genomen op vrij dag 18 oktober. De Stichting van de Arbeid zal daarop niet wachten. Werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers ko men aanstaande vrijdag, 18 oktober, weer bijeen in Den Haag. Beide groe pen streven naar handhaving van het huidige loonsyshteem, zij het dat de rakcentrales prijs stellen op een wat bescheidener rol voor het Col lege van Rijksbemiddelaars. (Van een onzer verslaggevers) Met 41 tegen 2 stemmen heeft de Utrechtse gemeenteraad na twee avonden vergaderen het plan Hoog- Catharijne aanvaard. Tegen stemden de PSF en de CPN. Het plan Hoog-Catharijne voorziet in de afbraak en wederopbouw van de Stationswijk in Utrecht, met ver hoogde voetgangerspleinen en -straat tot in de oude binnenstad. De kosten van het project worden geraamd op 228 miljoen gulden. De gemeente zal 15 miljoen gulden moe ten betalen voor de aanleg van stra ten en pleinen. UTRECHT (ANP) In en rond j het Jaarbenrsrestaurant fa Utrecht is zaterdagavond een stevig robber- I tje gevochten. Een vechtpartij tijdens j een bal tussen enige jongelui van het bekende nozemtype leidde tot een omvangrijke rel, waar veer- I tien man poUtie aan te pas moest Advertentie 1JM. niet alleen goedkoop maar ook bijzonder goed gesorteerd Zij die tijdens zo'n speciale aan bieding al vroeg van huis gaan om er als de eerste bij te zijn, weten heus wel waarom. Ook morgen is het weer méér dan de moeite waard. Want morgen begint de verkoop van het mooiste rib-interlock van sterke uitgekamde garens... speciaal voor de grote maten. Maar dan voor een prijs, die tot heden voor onmogelijk gehou den werd. van Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze partij interlock... kamizolen en direc toires In grote maten, 44-45- 48-50,door elkaar voor één prijs, voor komen om de orde te herstellen. Daar had de politie een uur voor nodig. Het resultaat van dit warme nnrtje was, dat, drie knapen een plaats in een cel kregen, en een politieagent aan de hand was gewond en er een radiowagen van de politie was be schadigd. De rel begon omstreeks half elf. In een van de zalen van het Jaar- beursrestauranfc organiseerde de ont spanningsvereniging Silvia een dans avondje voor de jeugd. Aan het bal namen enkele honderden jongeren deel. Een paar drieste nozems meen den het feest extra luister bij te kun nen zetten door met boksbeugels en fietsketttingen te verschijnen. De strijdlustige lieden kregen het met elkaar aan de stok. Ze kregen ruzie over meisjes. Bij de vechtpartij vie len rake klappen. De politie werd ge alarmeerd en verscheen met twee man, .Toen de agenten de voornaamste ruziemaker in de kraag wilden vatten werden zij door een grote groep jon gens in een hoek gedrukt. De in het riauw gebrachte politiemannen kre gen assistentie van twaalf collega's en met vereende krachten herstelden zij de rust. Toen besloot de directie van het restaurant de zaal te laten ontruimen. Dit leidde tot nieuwe moeilijkheden. Ook toen de dans- en knokliefheb- bers naar buiten waren gewerkt, wer den zü weer lasl^g en werd er onder meer een politieauto met stenen be kogeld. De reactie van de politie kwam in de vorm van enkele char ges. Met de gummiknuppel werd de menigte verspreid. Een 17-jarige stukadoor, een vier jaar oudere schilder en een 28-jarige fabrieksarbeider, allen uit Utrecht, konden in een cel van het hoofdbu reau wat bijkomen van de vermoei enissen. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt wegens vernieling en mis handeling. DEN HAAG (ANP) Met een toe spraak voor de Wereldomroep heeft minister Veldkamp van Sociale Zaken zondag de (nog onbekende) twaalf- miljoenste Nederlander begroet. Hij herinnerde aan de opwekking tot produktie- en exportuitbreiding, waarmee zijn ambtsvoorganger Suurhoff in 1957 de elfmiljoenste landgenoot in ons midden had ver welkomd. Dr. Veldkamp deelde mee, dat. in 1962 voor bijna 3,3 miljard gulden is geïnvesteerd. Hiermee heeft het totaal van de sinds "48 geïnvesteerde eelden een hoogte van bijna 30 mil jard bereikt. De bewindsman noemde dit een sprekend resultaat van onze industria- lisatiepolitiek, die gericht blijft op bestaanszekerheid voor het hele volk. Een karavaan van antieke auto's trok zondag van Utrecht naar Zand- voort. Op de koudste dag sinds 1956, reed de Pionier Automobielen Club, PAC, zijn achtste Tr&ditierit, ditmaal met een serie van 127 wagens, die alle jaarklassen van 1898 tot 1933 omvatten. Het verkeer was zo druk dat de oudjes er bijna niet doorkwamen. Zij arriveerden ongeveer drie kwartier te laat op het circuit van Zandvoort, waar zeer vermakelijke wedstrijden tussen gelijksoortige groepen van oude wagens werden gehouden. Op de foto de Decauville uit 1899, de op één na oudste auto uit de stoet. Advertentie IM. luumAcvw Daar rijden de fraai gepoetste vehikels van vroeger. De chauffeurs zitten In weer en wind. Net als vroeger. Opeens: BENG!! Een piekfijne oude auto mobiel protesteert door middel van een indrukwekkende knal met rookwolk. De besnorde Snuiter tracht snel een repa ratie te volvoeren... hij staat echter zo enorm te bibberen dat de bougies uit zijn handen vallen. .ca, Kou heeft hem bevangen. Snel wordt er hulp gehaald. „Lekker warm hoor, die Van Wijk deken" roept de besnorde Snulter, „en tenminste van echte wol Echts wol zegt u? Is er dan ook onechte wol? ja, die bestaat. Vraagt u maar aan de vakman. Met wol bedoelt Van Wijk 100zuiver scheerwol. En daar een deken van. Mooier, warmer en luchtiger kan niet! Volgens het Russische persbureau Tass hebben Russische ingenieurs een methode gevonden om betrekkelijk dun ijs zodanig te verstevigen, dat het zware transporten kan houden. Het midt'jl hiertoe zijn kabels van glasvezels, die in het ijs worden aan gebracht. Advertentie LM. Betere kleding bij Nederland Kattenburg] sinds 1856 (Van onze: eac.-ec.on.. redactie Prof. dr. P. de Wolff, directeur van het Centraal Planbureau, heeft zater dag vrij vinnig geantwoord op de kritiek die in de laatste tijd op zijn bureau is geuit. Hij doelde hierbij kennelijk op het verwijt dat het Planbureau bij zijn berekeningen van te lage loonstijgingen zou zijn uit gegaan. 'Het Centraal Planbureau maakt zelf geen politiek,' zei hij. 'Het voort alleen berekeningen uit op basis van opdrachten, die hem worden gegeven. Het Planbureau is verantwoordelijk voor het weten schappelijk gehalte van zijn werk. Maar degenen die het beleid be palen blijven verantwoordelijk voor de keuze die uiteindelijk wordt gedaan. En zij zijn óók verantwoordelijk voor een eventuele beperking als die van begin af aan is opgelegd aan de alternatieven (verschillende mogelijk heden) die zijn bestudeerd.' Prof. De Wolff vervolgde: 'In de discussies die naar aanleiding van de recente gebeurtenissen aan het loon- front in de pers hebben plaatsgevon den, lijkt dit wel eens een enkele maal uit het oog verloren te zijn geraakt.' Prof. De Wolff sprak op de Accoun tantsdag van het Nederlands Insti tuut voor Accountants die in Scheve- ningen werd gehouden. De groep der 'verontruste anti revolutionairen' heeft zaterdag in Utrecht besloten zijn actie tegen de leiding om begrip voor zijn princi piële bezwaren voort te zetten. DE PRIJZEN. Werkgevers en werknemers zijn het eens dat de prijspolitieke spelregels gewijzigd moeten worden. De werknemers wil len. dat de minister van Economische Zaken een grote vinger in de pap houdt en dat de verticale prijsbin ding (bepaling winkelprijs door de fabrikant) verdwijnt. DE HUREN. In de van werkgevers zijde geboden 8 percent zit een ge middelde huurverhogings-compensa tie van 1 percent. De werknemers willen bij huurverhoging een aparte com pensatie, en. nog liever geen huur verhoging nü. DIFFERENTIATIE. De standpun ten zijn eikaar genaderd, ook de vak bonden hebben geen. behoefte aan een volkomen vrije uitloop naar bo ven van de c.a.o.-lonen. UITKERING INEENS. 'Dat blijft een onvoorwaardelijk onderdeel van ons eisenpakket,* zeggen de werkne mers. Bij een uitkering Ineens (te vens begin van aanpassing aan het Europese loonpeil) hoeft in de c.ao.'s niet meteen iets te gebeuren, en kan het overleg des te rustiger doorgaan. UITBREIDING VAKANTIE. De werknemers waarderen de voorzich tige formulering van het werkgevers- standpunt, waaruit zij concluderen dat bedrfjfstakgewijs wél iets aan de vakantie gedaan kan worden. Zij gaan hiermee akkoord, mits bij bedrijfstakgewyze overeenstemming hieraan geen enkel beletsel in de weg gelegd wordt. MINIMUMLOON. Er daagt over eenstemming. 'Er is haast bij,' zeg gen de werknemers. Technische uit werking is een kwestie van later zorg. AANPASSING AOW etc. (Liever te vroeg dan maar iets te laat,' vinden de werknemers. Advertentie I.M. Nieuwe BINNeNWHG 326 TEL 33363 1 DAGELIJKS 2 EN 8 UUR. PLAATSBESPREKING! twee dagen tevoren aan DE KASSAVAN lil TOT 6 UUR. TELEFONISCH ONDER NR 33363. PRIJZEN VAN f 2.. TOT 6.-. TOEGANG 14 JHf (Van een onzer verslaggevers) Stellen dams stakende garnalen- pellers zien na hun vergadering van zaterdagavond de toekomst wat lich ter in. De staking ontstond, omdat de peilers, die vijftien cent per honderd gram gepelde garnalen kregen, recht menen te hebben op twintig cent. Zaterdag bleek, dat de pelbazen nu bereid zijn die twintig cent te be talen maar intussen heeft zich ook een nieuwe pellerij aangemeld, die zich ln Stellendam wil komen vestigen en die 25 cent, wil gaan be talen. Dat is de firma Van Belzen uit Arnemuiden. Vrijwel alle 240 pellers en pelsters bleken tijdens de verga dering voor de nieuwe firma te wil len gaan werken. Advertentie UML Eike sportman kan nu op veilige wijze zijn uithoudingsvermogen vergroten en betere prestaties leveren. Met Condito, het verant woorde anti-vermoeidhetdsiablet waarmee reeds goede ervaringen zijn opgedaan. En met Medicon, het verbeterde gkicosetablet, als energiebron. Bevat extra vitamine C. Voorkomt dorst! Medlca-Sport produkten: alleen in apotheken en drogisterijen. condito SS" SSst 1» ItN HHKkiWI MQOUCt O, x«vi»TTnMMrt 77^,.^ glortj* rtbictte RN BtOiCMFOM «lOOL'K T klubverpakking 48 stuks f. 3,60 MEDtCA N.V.- 'S'HNnOGENBOSCH (Van een onzer verslaggevers) 'Er kunnen bedrijven zijn, die de forse loonsverhoging die thans door de vakbeweging wordt voorgesteld, niet kun nen hebben. Het is niet onmo gelijk, dat deze situatie in de textielindustrie ontstaat. Als dat zo is, dan vrees ik dat deze bedrijfstak in grote moeilijkhe den zal komen. Maar men kan moeilijk van ons verwachten, dat wij 4met onze eisen achter zullen blij ven, alleen uit liefde voor deze textielindustrie.' Deze woorden sprak bondsvoorzit ter Th. de Jong zaterdagmiddag op een kadervergadering van de Alge mene Bedrijfsbond Textiel en Kle ding De Eendracht in de Twentse Schouwburg te Enschede. 'Er is bij'herhaling,' aldus de heer De Jong, 'door de werkgevers gezegd, dat de Nederlandse textiel over goed geschooide arbeiders en kader dient (Van een onzer verslaggevers) Voorbomen moet worden dat de beroepsarbeid van de gehuwde vrouw uitsluitend of in hoofdzaak wordt bekeken vanuit de behoeften van de ar beidsmarkt, Dit wordt onder meer gezegd fa een brief die de Vrouwenbond van de Party van de Arbeid deter dagen heeft gezonden aan de minister raad. Aanleiding tot het verzenden van de brief was de mededeling van de minister-president in de Tweede Ka mer dat een van de middelen ter verruiming van het arbeidsaanbod een snelle invoering van gelijke be loning voor mannen, en vrouwen zou zijn. Hierdoor zou de gehuwde vrouw- meer in het arbeidsproces worden betrokken. De Vrouwenbond stelt in het licht dat zij in het, toekennen van. gelijk loon voor gelijkwaardige arbeid nim mer heeft gezien en voorgestaan als een middel ter ontlasting van de ar beidsmarkt. Het is een eis van sociale recht vaardigheid: om die reden zal de Vrouwenbond inwilliging van de eis toejuichen. De aandrang die op de gehuwde vrouwen wordt uitgeoefend mag nooit zodanig zijn dat zij niet meer vrij zou zijn in het nemen van haar be slissingen. De nadruk moet volgens 'êB vrouwenbond geiegd worden op het opnemen van oudere vrouwen ln het produktieproces; zij hebben over het algemeen geen jonge kinderen meer te verzorgen. Het bedrijfsleven en dc overheidsdiensten zullen meer mogelijkheden voor part-time func ties moeten scheppen. Voorts moet volgens de Vrouwen bond aandacht worden besteed aan scholing en herscholing van de vol wassen vrouw. Fé beschikken. Maar van diezelfde arbeiders en van datzelfde kader wordt verwacht, dat ze genoegen ne men met minder loon dan de werk nemers in een andere bedrijfstak.' 'Ik heb het gevoel,' aldus de bonds voorzitter, 'dat de Twentse fabrikan tenverenigingen nog varen op de sta tuten uit 1890, toen hun streven er uitsluitend op gericht was, de op dringende arbeiders tegen te houden. Wat wij nodig hebben Is een tex tielindustrie, die geleld wordt dom: mensen met vooruitstrevende ideeën, en daarom moeten wij zo snel moge lijk van de huidige situatie af.' Sprekend over de eisen die op tafel zullen worden gelegd, zei de bonds voorzitter, dat er een cji.o. moet ko men, waarbij het mogelijk wordt, dat de lonen naar boven afwijken. De werkgevers verzetten zich daar tegen en met deze houding maken de fabrikanten deze moderne en goed geoutilleerde industrie kapot 'Zü bereiken erdoor,' aldus de heer De Jong, 'dat zü geen arbeiders aan de machines kunnen krijgen: de praktijk heeft dat duidelijk uitge wezen.' Op zaterdag 16 november orga niseert de Partij van de Ar beid een demonstratief con gres, geheel gewijd aan de actuele politieke situatie. Op dit congres zal on. het woord worden gevoerd doer de voorzitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, prof. dr. ir. A. Vondeling. Het congres wordt gehouden in bet gebouw Tivoli te Utrecht en zal omstreeks 10.30 uur beginnen. Advertentie I-M. het oudste en meest verkochte merk voor electrische treinen!

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1