Vakcentrales hebben samen een enorm grote invloed9 BLANKENHEY! Wat zal stoken met aardgas straks ongeveer kosten? Kostprijs gas niet zó laag als men denkt Pastoor vindt oude vrouw: ai maand dood Tróuw aan de beste Amerikaan LEXINGTON Gasunie onderhandelde 6 maanden Geluk Kleuter valt twaalf meter Vijf verdicaalde jongens slapen nacht in bos Vermist Drents meisje op stap met Duitser S3 Balans Haagse Pim houdt zijn zes jaar door Geréd" Bmu tigam HET VRIJE VOLK DONDERDAG 31 OKTOBER 1963 PAGINA 3 (Van onze eodaal-economisohe redactie) Woensdagmiddag In het NW-hoofdkantoor in de P, C. Hooftstraat In Amsterdam. De man met de grijze kuif en de vorsende ogen, die iedereen nu kent van de televisie (Wolhonwen hoor, zei den ze soms op straat') zit wat afwezig in zijn kale werkkamer. Het late herfstlicht uit het Vondelpark valt op stapels papieren voor drs. D.Roemtr j. Rap porten, prognoses, beschouwingen. De meeste zullen wel door de feiten achterhaald zijn. Want de feiten zijn deze 30ste oktober heel anders dan de feiten van de 30ste september. Hoe ziet hij na een nachtje slapen terug op dinsdag 29 oktober 1963? die goeie ouwe (met de baard) en die goeie jonge (met 't baardje) (Van onze sociaal-economische redactie) Een paar ruwe berekeningen kunnen aantonen, wat het stoken met aardgas straks o n g e- r e e r zal gaan kosten. Wie één kamer verwarmt, zal volgens de minister tussen de 25 en da 60 kubieke meter aardgas per maand nodig hebben. Gasvenvtirming Exportprijs lager ZAAIERS worden g-e-s-p-e-i-d Roemers doet na de slag' de strategie uit de doeken 'Ja, die tien pereent natuurlijk. Een spectaculair punt fa de over eenkomst. Niet in de laatste plaats omdat dit ook het percentage is waarmee de sociale uitkeringen kun nen omhooggaan. Maar ook de on derdelen minimumloon en meer vrijheid in d« e.a.o.'s beheersen in sterke mate mijn ge dachten. Zij aijn van grote, princi piële betekenis.' Bedachtzaam formulerend, maar met een ondertoon van graag- lemand-wülea-overtuigea, overziet hij na de slag ('arde onderhande lingen') wat bereikt ise n wat niet. MINIMUMLOON We hebben daar aan in de Stichting de laatste twee uur geheel gewijd. De werkgevers wilden het beperkt houden tot öe handarbeiders. Maar van ons moes ten de beambten er per se onder vallen. Er zijn heel wat hongerlo nen onder wat met een oud woord het witteboordenproletarlaat heet. 't Is trouwens ook wel wat eigen schuld, want die kerels zijn slecht bij de vakbeweging te krijgen. Van die honderd gulden zal ook «en grote kracht uitgaan op allerlei kleine bedrijfjes waar mensen als het ■Ware vastgeroest zitten, in Am sterdam. nota bene, komen op klei ne fabriëkjes nog wel bruto lonen van rond 75 gulden voor, BIFFEENTIATIE De werkge vers rijn erg bang geweest voor c,a.o.'s met uitwijk naar boven. Ze hebben ook hier toegegeven. Dit punt betekent een belangrijke door breking van het loonpolitieke sy steem. Trouwens, ik voorzie een ont wikkeling naar een loonsysteem waarbij, net als in andere Europese landen, de c.a-o.-Ionen geen maxi mum- maar minimumlonen gaan worden. Of ik als NW-voorzltter blij ben met deze ontwikkeling? Ronduit gezegd: nee. Het grote gevaar zit erin dat de zwakkere groepen erdoor nog meer in de achterhoede raken. Maar ook al in Europees verband is deze ontwikke ling mijns inziens onvermijdelijk. BE BOUWLONEN Ook een on derdeel waarop in de Stichting een harde strijd is geleverd. De werkge vers hadden als nadrukkelijke voor waarde voor verder onderhandelen, dat de bouwlonen niet, zoals minis ter Bogaers wij, hoger zouden sty- Advertentie I.M. Als u de dag dom- niets dan pech had, 't kantoor iets van ten dolhuis weg had neem dan meteen een kloek besluit en drink uw glaasje nog eens uit De goeie ouwe met d$ baard is dn gezelschap altijd waard. gen dan de andere lonen. Daar heb ben wij niet aan gewild. Er moet natuurlijk een verband blijven be staan tussen de bouw en de andere bedrijfstakken. Maar zonder extra maatregelen ook in de sector van de lonen is doorbreking van de verstar ring in het bouwbeleid niet moge lijk. BE UITKEBING-INEENS Het punt dat we hebben verloren. De hele lange dag hebben we vastge houden aan deze uitermate redelij - Se en bij de mensen sterk levende eis. Het aanbod van de vakcentrale® was: de bedrijfstakken laten kiezen tussen uitkering-ineens plus acht percent loonsverhoging, of geen uit kering maar tien percent. De werk gevers wilden slechts dat laatste, wat wij, zelfs van hun standpunt uit bekeken, onverstandig vonden. De tegenpartij vreesde opvoering van de economische spanning door 400 miljoen gulden (want dat kost een uitkering-ineens) in de circula tie te brengen. Bovendien wilden ze de schijn vermijden dat ze aan wil de acties tegemoet zouden komen. Een tussenvoorstel van ons om de 5 percent naar voren te halen van 1 januari tot 1 november kreeg geen grond onder de voeten. En op het laatst was onze enige keus: het vele dat we al 'binnen' hadden op het spel zetten, of afzien van deze eis. We hebben, het laatste gedaan. En dan ontspannen, maar be slist 'De vakbeweging heeft nooit geschroomd die beslissingen te ne men d>e bij de 'eden misschien niet altijd goed zouden worden ver- staan, maar die toch bet meest inh et belang van de leden zonden zjjn. Verwijten hoor je na elk on derhandelingsresultaat. Het is in de lange geschiedenis van de vak beweging een normale taak -voor haar geworden verwijten te dra gen.' HUURVERHOGING. Eerst eisten de werkgevers 15 percent per 1 ja nuari. Later werd het 10 percent per 1 juli met 1 percent compensatie. En nu is er van werkgeverskant alleen nog maar een datum en géén percentage. En wat ons betreft het onveranderde standpunt: geen huurverhoging zonder volledige com pensatie. PRIJSBELEID. Laat ik beginnen met een waarschuwing tegen paniek over prijsverhogingen. Want er ts werkelijk geen betere sfeer waarin prijsverhogingen gedijen dan een sfeer van paniek. Een gedetailleerd prijsbeleid is in een maatschappij mot een zo over stelpende variëteit aan goederen en diensten als de onze vrijwel onuit voerbaar. Het mag wat vreemd klinken uit de mond van een socia list, maar ik geloof meer aan een kartelbeleid dat de concurrentie krachtig bevordert. J3n aan ophel- "fing van de verticale prijsbinding. En niet te vergeten aan een duchti ge versterking van de consumenten organisaties, want het publiek zou moeten worden opgevoed tot meer prijsbewust kopen. En dan het punt doorberekening van de loonsverhogingen. Niet alle bedrijfstakken zullen, in verband met concurrentie en export, de ver hoogde lonen kunnen doorberekenen. Ook zijn er bedrijven die uit de winstmarges de loonsverhoging niet kunnen dragen (neem de Spoorwe gen). En toch: de loonsverhogingen moeten doorgaan. Dat geeft conse quenties ten aanzien van de prijzen. De vakbeweging heeft dit zich van het begin rvoor ogen gesteld. VERGETEN GROEPEN De groep die door dit alles het meest in de verdrukking komt zijn de trekkers van particuliere pensioenen. Het zou goed zijn als men bij' deze pen sioenfondsen zounagaan, wat er - voor" tie?.®-- m enseil kan wofden ge daan. De v-kcentrales hadden een aanbeveling in deze 'geest van de Stichting van de Arbeid willen la ten uitgaan, maar de werkgevers meenden dat de mogelijkheden te beperkt zijn. SAMENWERKING VAKCEN- LES De ontwikkeling is snel ge gaan. Op 16 september gaven we ''e drie. zonder onderling overleg, een verklaring uit. Maar de teksten waren bijna gelijkluidend.We hebben later van fase tot fase over leg gepleegd en zeer nauw samenge werkt. Wie weet of zonder dit een drachtig optrekken het resultaat zo gunstig zou zijn geweest als het nu is. Ik hoop dat deze 'samenwerking zo blijft, want samen hebben wij een enorme invloed. De kosten bedragen dan twaalf maal ƒ2,25 aan vastrecht, dat la ƒ27 per jaar en 300 Jt 600 kubieke metei aardgas A 20 cent, dat is ƒ60 A ƒ120. Totaal dus ten minste ƒ87 en ten hoogste ƒ147 per jaar. In deze be. Arseen is dan ook het normale huishoudelijke verbruik van gas begrepen. (Van onze sociaal-econ. redactie) De veronderstelling dat de kost prijs van het aardgas voor de Gas unie maar één of anderhalve cent per kubieke meter zou bedragen is er echt ver naast, zei minister An- driessen tijdens zijn persconferentie. Men onderschat wel heel sterk wat het grote buizennet straks gaat kos ten. De werkelijk ekostprijs weet ik pok niet nauwkeurig, maar ze ligt in de orde van grootte van 3i A 4 cent per kubieke meter. De Gasunie heeft het net van het Staatsgasbedrijf overgenomen voor 200 miljoen. Alleen al in 1964 komt daar een investerog in buizennet bij van 300 miljoen. Tegen 1980 zal de Gasunie naar schatting al 2j mil jard gulden in het buizennet ge ïnvesteerd hebben. En dan spreek ik nog niet over de kosten van de bo ringen en van het verdere appa raat dat de Gasunie in stand moet houden. De minister wees er ook op, dat «en nog lagere verkoopprijs van de Gasunie aan de gemeenten voor de consument van betrekkelijk weinig betekenis zou zijn, omdat de dis- tributiekosten in het laatste stadium een veel grotere rol zouden spelen, dan de inkoopprijs van het gas. i Zelfs als het aardgas de gemeen te niets zou kosten en als het ge meentelijke bedrijf het gas voor 20 cent per kubieke meter aan de Kleinverbruikers zou leveren, een ge middeld gasbedrijf verb®» Ulém, ai- dus de minister. Stelt men, dat men voor verwar ming van het gehele huis 100 ku bieke meter nodig zou hebben, dan worden de stookkosten 12 maal 7.25 aan vastrecht, dat is 87,— plus 100 maal jf 0,10 is f 10,— per maand Per jaar dus totaal aan stookkosten f 207. Bij een verbruik van 120 kubieke me ter per Jasr wordt het totaal bedrag ƒ231. Wi? geen aardgas voor verwarming gaat gebruiken en daardoor beneden de 25 meter gasafname per maand blijft, betaalt f 1 vastrecht per maand, dat is bij «en verbruik van 20 kubieke meter 5 cent per kubie ke meter aan vastrecht en daarnaast normaal 25 cent. Samen dus 30 cent per kubieke meter. De huidige gasprijzen lopen van gemeente tot gemeente zeer sterk üiteeh. maar liggen, naar de minister verzekerde, veelal ergens in de buurt van 38 cent per kubieke meter op basis van Slochterengas. Uiteraard heeft stoken met gas afgezien van de prijs het voordeel dat men schoner stookt dan b.v. met kolen, minder onderhoudskosten heeft en dat men geen brandstoffen- voorraad behoeft aan te houden. Overigens zullen gewone verbrui kers geen omschakelingskosten be hoeven ie betalen. Deze komen uiter aard geheel voor rekening van de ge meenten en de Gasunie. Alleen waar zeer oude apparaten die niet meer omgebouwd kunnen worden, moeten worden vervangen door nieuwe, zullen de verbruikers zelf ook moeten meebetalen. Ver wacht kan echter worden, dat de gemeenten daarbij dan een zekere tegemoetkomveven. Dat is dan de balans na een van de b-Iangnjkste dagen in de sociaal- economische geschiedenis van na de oorlog. Veel rust krijgt een voorzit ter van de grootste vakcentrale niet. Woensdagmorgen hoeft hij met een het personeel van het KW. hoofdkantoor bijeengeroepen om te vertellen hoe het is gegaan in Den Haag. Woensdagmiddag: brieven beantwoorden van voornamelijk be jaarden en mensen uit de zwakste groeperingen. Tientallen brieven, n woensdagavond: een grote rede houden voor de NW-ers in Utrecht. Maar zondagmiddag staat hij vast weer als supporter langs de lijn bij de wedstrijd van zijn Badhoeve- dorpse voetbalclub, n dan zal er beslist wel weer een man naar hem toe komen met een vraag: 'Me neer Roemers, u zult het wel weten, air eea AOW-trekker werk doet voor een baas, mag die baas dan.n- zovoorts. (Van een onzer verslaggevers) De twee en halfjarige Abraham K. is woensdagavond uit het raam van een kamer op de tweede étage van een hotel-restaurant in Scheveningen gevallen. Het knaapje viel twaalf meter. Het Is met ernstig letsel in het Juliana Kinderziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde, toen de moeder' van het kind even de kamer uit was (Van een onzer verslaggevers) Politiemensen, jachtopziener, familie leden, een detachement marechaus see en een rijkspolitieman met een speurhond hebben dinsdagnacht urenlang tevergeefs gezocht naar vijf Ambonese jongens van zeven tot twaalf jaar uit N ijverdal, die in de. bossen op de Nijverdaise berg waren verdwaald. Pas de volgende morgen toerd het vijftal gezond .en .toeLssangetrof jen, de jongens- hadden, de nacht ««- pend in een kuil doorgebracht. Hun enige klacht was. dat zij bij hei aanbreken van de dag wat' koud waren geworden De vijf jongens waren 's middags de berg opgegaan om kastanjes te zoe ken. Door de later op de dag dikker wordende mist en de duisternis kon den zij niet de weg terugvinden. (Van een onzer verslaggevers» De sinds donder log vermiste 19- jarige verkoopster «Hje Bruins uit Rolde (Dr.) Mfffct vijf dsfpn fa ge selschap van «en Dl User te hebben doorgebracht in het langs do Mee» gelegen Noordltfabo» we Broridn*- De Duitser, 27 jaar, gaf zich uit voor ingenieur, werkzaam voor de NAVO, Aaltje arriveerde met hem in Hotel Peters te Broekhuizen. Het paar reed in een pezsooezwwo met het kenteken EG «1-84. De» moet in Amersfoort zijn gestolen. De Duitser wist door zijn hoffelijk optreden overal vertrouwen te wek ken. Hij maakte de indruk dat grid hem nauwelijks interesseerde. Hij werd echter zowel in ons al» in eigen land gezocht wegens al lerlei vermogensdelicten. In Duits land was hy nog niet lang geleden uit de gevangenis ontslagen. Tijdens een korte afwezigheid van hotelhouder Peters verdween het paar plotseling. Het liet wat kleding stukken en een onbetaalde rekening van 150 achter. Verondersteld wordt, dat het paar over de Belgische grens is getrok ken. DEN HAAG 'ANP» Haagse Pim. alias de Marinefcraker, houdt de zes jaar met aftrek van een jaar voor arrest die de rechtbank hem oplegde voor de inbraak in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Voor het Hof was acht jaar geëist. De president deelde mee dat de 59-ja- rige W. C. J. van W. niet de volle aftrek van 21 maanden voorarrest heeft gekregen, omdat hij bij het vooronderzoek onvoldoende medewer king heeft verleend. Van de buit, bijna een kwart mil joen, is geen cent teruggevonden. Aangenomen wordt dat de inbraak door minstens twee personen moet zijn gepleegd. (Van een onzer verslaggever») Ia Geertrnidenberg heeft dinsdag een pastoor de 84-jarige ongehuw de vrouw J. K. dood. en al in staat van ontbinding, op haar bed aange troffen. Uit medisch onderzoek is gebleken dat de vrouw minstens een maand geleden was gestorven. Zij woonde-samen met een 82-jari ge broer en een 81-Jarige zuster, beiden ook ongehuwd. Deze meenden dat hun zuster alleen maar ziek was en probeerden nog steeds, haar eten en drinken tè geven. Belde oudjes kan men niet meer toerekeningsvatbaar noemen. Zij ble ken ontzettend vervuild te zijn en za ten onder het ongedierte. Zij leefden gedrieën al jaren geheel op zichzelf. Ze kregen alleen af en toe bezoek van de pastoor. Broer en zuster K. zijn dinsdag nog opge nomen in het St. Theresiaziekenhuia te Raamsdonkveer. Advertentie I.M CIGARETTES AMERICA'S BEST TOBACCOS (Van oma noc.-tcont redactie) Zes maanden hebben de onder handelingen tassen de Gasunie en de gemeenten over de aard- gasprijs geduurd. Zij hebben ten slotte overeenstemming 'bereikt over de prijs van zes cent per kubieke meter en de minister van Economische Za ken gaat daarmee akkoord. Gistermiddag heeft minister An- driessen een en ander verteld over dit- overleg. In mei van dit jaar deed de Gas unie haar eerste voorstel: Acht cent per kubieke meter. 'Neen', zeiden de gemeenten 'De prijs is te hoog en de berekening met prijs, capaciteit en aansluittngskosten veel te ingewik keld.' Zij deden een tegenvoorstel, 'La ten we nu eens uitgaan van «en ge middeld- Nederlands gasbedrijf, van een normbedrijf. en trachten het er over eens te worden hoe de exploita tie-opzet van zo'n bedrijf zou moe ten zijn.' Men werd het er over eens en vervolgens kwam de Gasunie met een tweede voorstel: Een lagere prijs, die wat zou stijgen als de ge meenten over hun aanloopkosten hees zouden zijn. Dit voorstel bevredigde de gemeen ten nog niet. De minister trouwens ook nog niet. Het overleg werd voort gezet en het resultaat werd de thans bereikte prijs. Die prijs is samenge steld uit een basisbedrag van 5 cent en een bedrijfstijdtoeslag die momen teel I cent bedraagt, en die iets kan stijgen in de loop der jaren. Een belangrijke voorwaarde voor de ge- meenten Is da tegemoetkoming ia d* aansluitingskosten. die d* Gasunie gaat betalen. Bij elke aansluiting draagt de Gas unie voor vijftig gulden in de kosten bij. Dat betekent op de meer dan twee en een half miljoen aansluitin gen in Nederland een bedrag van 130 miljoen gulden. 'Bij het vaststellen van de prijs is rekening gehouden met het feit. dat de aardgasvoorraad veel groter is, dan werd geschat toen de onderhan delingen begonnen.' zei minister Andriessen. Uitgaande van de huidige 1100 mil jard kubieke meter kwam de minister tot de volgende energiebalans voor de komende jaren. De aardgasreserve za! fa ongeveer veertig jaar zijn uitge put. Ais de winning op volle capaciteit is. dan zuilen we per jaar 30 miljard kubieke meter aardgas produceren. Dat komt cemtea am ft miljoen boa «teenkool. Tegen die tijd. zo omstreeks 1970 tal onze energiebehoefte zijn toege nomen van 32 miljoen ton steenkool tot. 45 miljoen. Het aardgas zal niel alle soorten energiebehoeften kunnen dekken, maar toch zeker een derde van het totaal. Dat is 15 miljoen ton steenkool en precies de helft van df jaarlijkse produktie. Dat houdt in dat er 15 miljoen ton steenkoolequivalent beschikbaar zal blijven voor export, dat is 15 miljard kubieke meter gas. Voor de export is nog geen prijs vastgesteld. Wel kondigde de minis ter aan, dat die prijs wellicht iets lager zal liggen dan de binnenlandse prijs. "Dat kan ook.' meende hij. 'Omdat de kosten bil export naar het buitenland kleiner zijn. Daarvoor hoeft geen distributienet te worden aangelegd.' Overigens heeft de minis- ter ook het goedkeunngsrecht voor de exportprijs en de winstverdeling bij export is gelijk aan die voor de bin nenlandse afzet. Een afzonderlijke positie krijgt het alumininmprojert in Delfzijl. Daar voor wordt aardgas tegen een sterk gereduceerde prijs beschikbaar ge steld. Hel plan gaat door. Biliitun en Hoogovens nemen voor tweederde deel. de Zwitserse Alusuisse voor een derde. Het bedrijf gaat werken op basis van bauxiet uit Suriname. De onderhandelingen met Hoog ovens over levering van aardgas in het gebied waar nu nog hooguvengas op basis van langjarige contracten wordt geleverd, hebben nog niet tot resultaat geleid.'Maar het is duide lijk. dat er een schikking getroffen moet worden waarbij Hoogoven' zich terugtrekken. De directie van Hoogovens ziet dat zelf ooit itel in,' aldus minister Andriessen. Wij, Nederlanders, zijn zo doorwrocht ln onze principes. Meningen over de diepere waarden des levens vormen we gaarne, maar niet dan na dat we ons terdege verdiept hebben ln wat hoogstaande personen te zeggen hebben. Onze principes gaan dan ook jaren mee. Maar benepen zfjn we even min. Als de principes op de lange duur toch niet helemaal steekhoudend blijken, wiüen we best opnieuw gaan luiste ren naar een fijnzinnig iemand en te zijner tijd over- •gaan op een nieuw principe. Dat dan ook weer goed is voor jaren. Laat ik een voorbeeld ge ven. In mijn meisjestijd gin gen vooruitstrevende kringen net over van het nobele be ginsel 'De gehuwde vrouw hoort in haar gezin' naar het eveneens fraaie principe "De gehuwde vrouw heeft recht op vrije keus'. Ik koos van harte voor het laatste, want ik heb maar één ding zeker geweten in mijn leven: de journalistiek was het helemaal voor mfj; gehuwd of niet ge huwd. Dat het gelukt ie. heb ik te danken aan een ander doorwrocht principe, dat toen nog recht overeind stond. Het principe dat ook voor een kind plicht boven plezier gaat Leren was plicht, leren dat de stukken eraf vlogen, ook al betekende het, dat je het uiterste moest eisen van je begaafdheid en je wilskracht. Als het aan mfj had gelegen, was ik halverwege van de middelbare school gegaan: ik vond het maar een moeizaam zwoegen. Maar ik had het niet voor het zeggen. De school opgeven omdat Je leren te inspannend vond, was voor mijn ouders net zo onbestaan baar als je niet wassen om dat je een hekel hebt aan koud water. Je moest dankbaar zijn dat je een kans kreeg. Andere kinderen moesten gaan wer- ken op hun twaalfde jaar. Dat hadden zjj ook gemoeten en ze wisten wat die gemiste kans betekende. Of je maar onmid dellijk wilda ophouden met zeuren. Ach, ik vond het eigenlijk heel redelijk. Sedertdien hebben hoog staande personen met een grote liefde tot het kind zulke mensen hebben altijd liefde tot..., nooit voor... maar goed, die hoogstaande personen, hébben doorwrochte studies, gewijd aan het recht van kinderen op eeè gelukkige jeugd. - U weet het wel ouders mogen niet al te eerzuchtig zy'n. Ze moeten hun kind niet dwingen moeizaam een h.bs. te volgen als dat kind geluk kiger is op een ulo. Ik heb daar altijd volmondig Ja te gen gezegd, omdat ik nogal wat kinderen gekend heb die boven hun macht werden op gejaagd en het toch niet haai den. Ze waren ongelukkig. Maar de laatste tijd ga Ik me afvragen of we hier toch niet weer te maken hébben met een al te doorwrocht prin cipe. Ik ken namelijk ook volwassenen die bitter be treuren dat ze te hun jeugd niet wat harder zijn aange pakt. Mensen mat een behoorlijk stel hersens, maar die, net ais Ik, de schooi bepaald niet beminden. Ze zien terug op een zorgeloze jeugd, dat is waar. Maar aan het geluk van hun lange! volwassen heid ontbreekt een heleboel omdat ze bij gebrek aan opleiding niet het werk kunnen doen dat hun werke lijk bevrediging zou schenken. We hebben er bezwaar te gen dat maar zo'n klein per centage arbeiderskinderen toekomt aan. een academische opleiding. We vinden dat daar meer geld voor beschikbaar moet komen. Terecht. Maar redden we het alleen met geld? Moeten we niet ook in be paalde gevallen de verant woordelijkheid nemen om kin deren met een redelijke intel ligentie te '.wingen zich har der in te spannen dan over eenkomt met onze doorwrochte principes omtrent een opti maal gelukkige jeugd? We zijn namelijk maar heel kort jong en erg lang volwassen Misschien moeten we toch weer eens opnieuw gaan den ken. Misschien moeten voorai de onderwijzers dat doen, want zij adviseren de ouders over de verdere opleiding van hun kinderen. Misschien moe ten we wat minder gaan den ken over een gelukkige jeugd en wat meer over een geluk kig leven. En trouwens is een Jeugd met wat veel inspanning eigenlijk wel ongelukkig? De mijne was het niet. Een beet je zorgelijk misschien, maar ongelukkig nee. Het enige dat ik. terugkijkend, zou wen sen is: meer hulp en leiding bij het huilwerk. Want dat kunnen de .Iers die zelf geen kansen hebben gehad, je niet geven. Maar dat is een kwes tie van organisatie op school. En van mensen. En van geld. Maar het kan natuurlijk wel

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1