Tegen lantaarndrager L Hermes-DVS krijgt de kans om zich te rehabiliteren Energiek Baronie komt op bezoek bij SW'ers Buitenlanders „verzachten spanning op arbeidsmarkt Tendens tot af name in korte afstandspendel Veel belangstelling bij begrafenis J. Landsbergen Bezorgdheid in de raad over zaken rond de luchtverontreiniging Wethouder Walstra zegt derde rapport op korte termijn toe Fa m ilie-film och tend NIVON in Monopole Speelgoed voor het Clubhuis Modern 'kostuumstuk voor KK-pubiiek, in Passage Politienieuws Eis vier weken tegen koopman Cabaretavond Noletstichting Opendeurdienst Programma van zaterdagvoetbal WOLLEN TRUIEN v.a. 29.75 4 EXCEPTIONELE AANBIEDINGEN chiedammers onder elkaat Ensemble speelt Het Grote Oor" Nieuwe leden in huisvestings- en ldaeliteneommissie HET VRUE VOLK VRIJDAG 8 NOVEMBER 1963 (Van onze sportmedewerker) Niet alleen het puntenverlies, maar eigenlijk de gehele wed strijd tegen Helmondia viel tegen. Hermes, deels door de ver keerde tactiek, zag geen kans het zich met alle macht verde digend Helmondia op de knieën te krijgen. De wedstrijd was dan ook als kijkspel weinig boeiend. Als Hermes-DVS ooit de kans krijgt zich snel te rehabiliteren dan is het zondag wel tegen het onderaan staande Longa, het elftal met nog maar twee punten. SVV tegen Baronie De rood-groenen hebben zondag, ondanks het feit, dat zij zeker niet de mindere waren van AGOW, een lelijke nederlaag geleden, zodat zij nu dit weekeinde tegen het energieke Baronie extra goed voor de dag moe ten komen om niet verder te sakken op de ranglijst. Bioscopen en morgen Bibliotheken Exposities Apotheek Roekeloos rijden: Kiaprooscoliecte Suède Herenjassen Suède Jongensjassen (6—12 jaar) Foam back bromfiets jassen Suède Jongens- en Méisjeswanten HERENMODEMAGAZIJN 125.00 50.00 39.50 2.95 BROERSVEST 56 - TELEFOON 69642 (Van een onzer verslaggevers) De geregistreerde arbeidsreserve in het rayon Nieuwe Water weg Noord (Vlaardingen en Schiedam) van het Gewestelijk Ar beidsbureau blijft onveranderd bijzonder laag, tegenover een zeer groot aantal aanvragen. Niettemin ligt het niveau van het „aanvragenbestand" in 1963 circa 800 lager dan in 1962. Dit is voor een belangrijk deel het gevolg van het sinds vorig jaar binnengekomen aantal buitenlandse arbeidskrachten bij de grote werven. (Van een onzer verslaggevers Het punt luchtverontreinigingstond niet op de agenda van de gisteravond in Vlaardin gen gehouden raadsvergadering. Maar met de dramatische uren van dinsdag jl. nog vers in het geheugen, viel het niet te verwonderen, dat deze materie ter sprake kwam. Uit de raad kwamen verscheidene vragen naar voren over de brand bij de N.V. Delta Chemie en het was mevrouw L. van Duyn-Spruyt (p.v.d.a.), die min of meer beicogen sprak: Het zijn ondeskundige vragen, maar ze komen vanuit ons hart, vanuit onze innige bezorgdheid Nieuwe gezichtspunten legerden de antwoorden op de ge stelde vragen overigens niet op. Bij het begin van de verga dering legde de voorzitter, burgemeester mr. J. Heusdens, een verklaring af, waarin hij in het kort de gebeurtenissen rele veerde. Een familie-filmochtend, zo betitelt de afdeling Schiedam van het NIVON de bijeenkomst, die zondagmorgen a.s. om tien uur in het Monopoletheater begint. Men zal op deze vroege zon dagochtend kunnen kijken naar de dolle Franse film „Wet is Wet", waarin Frankrijks komiek nr. 1 en Italiës komiek nr. 1 samen de hoofdrol spelen; Fernandel en Toto. In „Wet is Wet" maken Fernandel (een douanier) en Toto (een slimme smok kelaar) elkaar het leven op zeer geestige manier zuur. Zoetzuur dus. Niet op wachten „Revisie" Justitieel onderzoek Afsluiting hulpbrug over de Schie PAGINA 4 Desondanks is het wel gewenst dat Hennes dan uit een ander raatje tapt. Want we herinneren ons het vorig seizoen toen de situatie vrijwel dezelfde was als nu en Hennes een niet verwachte nederlaag leed tegen de Til burners. De blauwwitten zijn dos gewaarschuwd. Hennes 2 is duidelijk op de goede weg en kan dit onderstrepen a.s. zondag tegen Portuna VI. thuis. In afwijking van de normale aanvangs tijd, wordt deze wedstrijd zondag om half elf op Harga gespeeld. De jeugd liet zich zaterdag een puntje afsnoe pen en gaat proberen om zaterdag middag om 3.15 uur op Harga het Haarlemse EDO te kloppen. Het derde elftal zal zondagmorgen om 10 uur de thuiswedstrijd tegen Excelsior 4 spelen en het vierde gaat naar het Noorden 2. De ploeg uit Breda heeft door haar laatste overwinningen goede aanslui ting gekregen met de kopgroep en zal er dus alles op zetten om aan de bosrand deze ranglijstpositie nog meer te verstevigen, hetgeen het voor de SW'ers moeilijk zal maken. SVV heeft door het super-harde spel van de AGOW'ers momenteel diverse geblesseerde spelers die deze week opgelapt zullen moeten worden om zondag van de partij te kunnen zijn. Het ergste er aan toe is wel Ton van Leeuwen die een ernstige knieblessure opliep en waarvan het geenszins zeker zal zijn dat hjj mee kan doen. De SW'ers zullen er on getwijfeld vee! voor over hebben bel de punten in Schiedam te behouden om het geleden verlies weer wat in te lopen, echter zal het dan zeker noodzakelijk, zijn om doeirjjpe kan sen ten voile te benutten. Dat er fel gespeeld zal worden om de veelbe geerde punten is zondagmiddag aan de bosrand wel zeker. De SVV-reserves hebben zondag nog een knap gelijk spel uit het vuur gesleept tegen Ajax. Waneer men kans ziet ook in Volendam een suc cesje te boeken, dan kunnen deze reserves zeker weer stijgen op de ranglijst. De SW-jeugd gaat na haar prima overwinning op het sterke ADO naar Den Bosch waar hun weer een ster ke tegenstander wacht nl. Wilhel- mma waarmee Peijenoord zeer veel moeite had. Voor de SW-jeugd wordt het dus zaterdag weer aan pakken geblazen. SVV 3 ontvangt zondag om 10 uur op SHS 3 en bet vierde elftal van SVV gaat op bezoek bh Over maas 3. Advertentie Dames U hoeft niet meer te breien Voor al Uw huisge noten heeft v. d. Nat exclusieve Ook voor pullovers, vesten, dassen, kousen, weekenders naar dé HEREN MODEZAAK L. Kerkstraat 22 Tel. 65083 Doordat de Rotterdammer A. S,, die reed in een tractor met oplegger, donderdagnacht om kwart voor een de bocht "naar de Nieuwe Haven te Schiedam te groot nam, is hjj tegen een boom gereden. De boom werd vernield; dé tractor zwaar bescha digd. Om,kwart over twee donderdag- middag is de- Rotterdammer A. van E. met zijn tankauto tegen de ach terzijde van de auto van de heer B. J. H. op de burgemeester Knappert- laan t,h.v. de Van Ostadelaan gere den. De heer H. stopte voor de voet gangersoversteekplaats, de heer Van E. kon een botsing niet voorkomen. Beide auto's kregen zware schade. De Rotterdammer C. N, is don derdagmiddag om tien voor vjjf op de Burg, Knappertlaan tegen een verkeerszuil gereden, toen hij een tankauto rechts inhaalde en de ruimte tussen deze auto en de zuil te klein bleek. De verkeerszuil werd ernstig beschadigd. Om tien minuten over. tien is don derdagavond de heer H. J. de M. op de Warande bij het oversteken tegen een tankauto van de heer N. B. ge lopen. De heer de M. gaf voorrang aan het van rechts komende ver keer,, maar zag de tankauto, die van links kwam te laat. HU kreeg schaaf wonden aan zijn linkerhand en een bloeduitstorting aan zUn been. De GG en GD heeft hem naar huis ge bracht. Passage-. Het geheime teken van. d'Artagnan, tun. do. 2 en 8.15 uur. Zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Monopole: De zwarte ridder van Cornwall, vrij., za., zo. 2, 7, 9.15 uur; Guerilla In de jungle zo. 2 4.15 uur; De hond van Baskerviiles ma. dl. wo. 2 en 8 uur; De man met het slange- vel, do. 2 en 8 uur. Vandaag Arcade: Schied. Mandolinegezel- sehap ONI. feestavond, 8 uur. Irene: Concert Fantasie, 8 uur. De Rank, JulianaschoolOperette door leerlingen, 8 uur. Wijkcentrum; Hengelsportverenlg. Schiedam e.o., 8 uur. Stedelijk Museum: Opening 'Salon van de Maassteden', 8.15 uur. Irene: Showavond Intermezzo, 8 u. Musis Sacrum: Feestavond suppor tersver. SW, 8 u. Gemeentebibliotheek, Lange Haven 131, maandag 7—8.30, dinsdag 9.30— 4.30 en 7—8.30, woensdag 9.304.30, donderdag 930—12.30, vrijdag 9.30— 430 en 7—8.30, zaterdag 9.30—430. Lorentzlaan 6: maandagmiddag 1.304.30, dinsdagmiddag 1.304.30, woensdagavond 79, vrijdagmiddag 130—430, vrijdagavond 7.-9. Dr. Wibautplein 129, maandag 1—9, dinsdag 1—4.30, woensdag alleen jeugd 24, volwassenen 79, donder dag 9.30—12, vrijdag volwassenen 7— 9 en 7—8 jeugd. Leliestraat: woensdag 14. vol wassenen en jeugd, 7830 alleen vol wassenen, zaterdag 14 volwassenen en jeugd. Schiedamseweg 26: dinsdag 25, alleen volwassenen, vrijdag 2—5 vol wassenen en jeugd. Stedelijk Museum: Dagelijks Salon van de Maassteden; schilderijen, auarellen, gouaches, tekeningen, gra fiek en beeldhouwwerk van kunste naars uit de Maassteden. Tot 9 de cember 1963. Apotheek: Jansen. Swammerdam- rineel 41. (Van een onzer verslaggevers) „Wat hier is gebeurt, was hele maal niet nodig geweest als ver dachte niet zo roekeloos, onoplet tend en onachtzaam gereden had," zei de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank donderdagmiddag voordat hij vier weken gevangenisstraf en acht maanden ontzegging van de rijbevoegdheid eiste tegen de 49 jarige Vlaardsngse koopman L. M. De man moest voor het hekje ver schijnen omdat hij op 1 juni op rijksweg 20 in de gemeente Maasland met zijn auto een scooter had aan gereden waardoor de duopassagiere een gecompliceerde onderbeenbreuk opliep. Het ongeluk was ontstaan doordat de koopman 's avonds by goed zicht, een auto die la de richting Vlaardin. gen reed, wilde passeren. Hoewei hij in tegenovergestelde richting een scooter zag aankomen, was hij toch aan zijn inhaalmanoeuvre begonnen. Op het moment dat hij naast de auto reed greep hij, zo bleek uit de getuigenverklaringen, de rechts van de weg rijdende scooter, die bestuurd werd door een 24-jarige Schiedamse chauffeur. Deze vertelde ter zitting dat het meisje zó ernstig aan haar been is gewond, dat het zes maanden duurt voordat ze weer kan gaan werken. De koopman, die eigenaar van een kleme fabriek is. zei dat hij ernstig gedupeerd wordt ais hij zo lang niet in zijn auto mag rijden. Hij vertelde dat hij elke dag twee arbeiders laat meerijden, die anders in verband met de grote afstand naar het fabriekje, niet by hem wil len werken. Uitspraak over veertien dagen. Tot op de laatste plaats bezet was gisteravond de grote zaal van Musis Sacrum waar voor alle personeelsle den van de Dr. Noletstichting een cabaretavond werd gehouden. Dr. P. V, Admiraal die zowel de tekst van het programma had geschreven als de regie voerde, zei dat het succes van het vorig jaar aanleiding had gegeven om 'opnieuw een cabaret avond te organiseren. De geneesheer-directeur dr A. L. J. Kunze was met een aantal dok ters aanwezig op dit Nolet-stichting- feeat. Van de acht dames die voor het voetlicht kwamen waren er vier leerling-verpleegster. En verder speelden de heren Admiraal, Lomans en Verlinden mee. De heer J. Heems broek begeleidde op de vleugel. Na afloop was er een bal met me dewerking van het Flamingo-kwar tet. 30.000 kruisen staan in ons land, opgericht „voor hen die vielen". Wij zijn de jonge mannen niet vergeten, die de prijs voor onze vrijheid betaalden; en dat willen wy ook verzekeren aan hun nage laten betrekkingen. Hoe kunnen wij dat nu beter tonen dan door hun te leiden naar het graf, waar aan zo vaak zij nog denken? De Klaprooscollecte maakt dit bezoek mogelijk en daarvoor wordt uw steun gevraagd. 'Denkt hieraan zaterdag, wan neer de collectanten uw bijdrage vragen en geeft in ruime mate! De burgemeester van Schiedam, MR. J. W. PEEK. (Van een onzer verslaggevers) Op zaterdag a.s. gaat de speelgoed- actie van het clubhuls St. Jaris Doe- le weer van start. Evenals vorig Jaar zal een groot aantal medewerkers van het clubhuis er weer op uit trek ken. Met een vrachtauto om de gif ten mee te nemen, en daarvóór een geluidswagen om de bewoners van onze stad tot het afstaan van speel goed voor de kinderen van het club huis aan te sporen gaat men de stad door. Omstreeks tien uur vertrekt de stoet vanaf het clubhuis aan het Doelenplein met bestemming Nieuw- laard. Vorig jaar heeft Nieuwland veareweg het grootste aandeel in deze speelgoedactie gehad, die toen voor het eerst werd georganiseerd. Na Nieuwland komen de andere stads wijken aan de beurt. Op het clubhuis zit gedurende de actie iemand by de telefoon om de adressen die worden opgegeven te noteren. Vorig Jaar was de oogst maar liefst 575 stukken speelgoed; groot of klein, oud of nieuw. Advertentie IJML Met rond 1500 vreemde arbeidskrachten z(jn de tekorten in het gewest Nieuwe Waterweg Noord voor ongeveer 1/3 opgevangen, waardoor een zekere verzachting in de spanning op de arbeidsmarkt ontstond. Het aantal geregistreerde werkloze mannen in Vlaardingen en Schie dam bedroeg ultimo oktober 88 te genover 2376 openstaande aanvragen. De spanning op de arbeidsmarkt ma nifesteert zich vooral ook in het sterk groeiende aantal aanvragen tot ont slag. Dit steeg van 25 tot 30 per week tot 35 a 40, waarby het opvalt, dat er regelmatig vaklieden of aankomende vaklieden ontslag vragen om een on geschoold beroep in de bouw te gaan uitoefenen. Voorts komt het argu ment 'dichter by huis gaan werken" vaker voor dan vroeger. In het bij zonder over de afstand van Rotter dam naar de Vlaardingse industrie en omgekeerd. Er is een duidelijke tendens tot afname van de zoge naamde korte afstandspendel. De werkgelegenheid is in het algemeen zo groot, dat hetzelfde werk tegen eenzelfde loon ook dichter by huis is te vinden. Zelfs aanvragen tot ont slag op grond van relsbezwaren over de afstand Schiedam—Rotterdam en Schiedam—Vlaardingen vormen be paald geen uitzondering. De, "lange- afstandspenöel' ontmoet minder be zwaren. Dit houdt vermoedeiyk ver band met de gunstiger reisvergoedln- gen en de meer comfortabele manier van reizen op de lange afstand. In het rayon Maassluis (omvatten de Maassluis, Maasland, Rozenburg en Hoek van Holland, «amen met Schiedam en Vlaardingen vormend het gewest Nieuwe Waterweg Noord van het GAB) waren er in oktober 20 werkloze mannen, tegenover 1423 openstaande aanvragen. Het aantal aanvragen in het bouw bedrijf blijft zich in dit gewest op vrywel hetzelfde niveau bewegen. Dit geldt ook voor de chemische in dustrie, met momenteel een vraag van 110 tegenover 128 ultimo okto ber 1962, ondanks het feit, dat de personeelsvoorziening voor de nieu we installaties van Gulf Oil en ICI in de loop van 1963 gerealiseerd kon worden met respectievelijk 150 en 190 werknemers. In het algemeen biyven de bedrij ven echter met vxjj grote tekorten zitten, gezien het feit, dat er in het gewest nog altyd een tekort bestaat van in totaal rond 3800 man. In de metaalindustrie daalde de arbeidsproduktlviteit in de loop .van september en oktober sterk ten ge volge van enkele korte en incidentele werkstakingen in verband met de loonkwesties. De commissie voor het Open Deur- werk van de Hervormde Gemeente organiseert zondag 10 november een opendeurdienst in de Vredeskerk (aan de Prof. Poelslaan te Rotter dam). Aanvang 19 uur. In deze dienst zal voorgaan ds. M. J. C. Visser van Rotterdam die zal spreken over het onderwerp „Waar de hemel open is". Allen die dit lezen zyn in deze dienst hartelijk welkom, evenals hun huisgenoten en bekenden. Het jongetje had nogal praatjes en natuurlijk had zijn snelle brom/iets („ik kan er 65 per uur mee kalen, weet je dat wel.zo'n idioot hoog stuur, die de berijder de houding van een kleuter geejt, die de tafelrand wil grijpen. V kent het type jongetje wel. De brommende praatjesmaker viel door nóg een ding op: op het grijze legertasje, iuaar hij rijn schoolboeken in bergt, was een metalen bordje ge schroefd. Een bordje met de tekst: ,Men wordt verzocht het closet tij dens het oponthoud op de stations niet te gebruiken." Ik zei: „Hè, wa's dat nou." Het jongetje zei: „Ach, ik ben nou eenmaal zo'n rare knakker, dat ik dat leuk vind." "Wat? "Wel, het meenemen (weder rechtelijk, laten we dit eerst even vaststelllen) van allerhande gekke bordjes. Want dat schijnt een mode te wor den. In Dordrecht werd vorige week een bord van de gevel geschroefd, waar op stond: ,A. Janssen, hoofdbedie naar ener begrafenisonderneming." Het bord prijkt nu ongetwijfeld trots aan de muur van een kamer. En elke dienst van Openbare "Wer ken van elke gemeente mist van tijd tol tijd een bard met „Voor alle ver keer gesloten," of: Jnrijden verbo den" of: Let op „Steenslag". Al die bordjes hangen aan muren in ka mers. De kamers van de verzamelaars. Het jongetje uit de aanhef van dit kroniekje, is zo'n verzamelaar. Hij vindt zich zelf enorm geestig met zijn closet-bordje. Maar is-ie ook geestig? Welnee! Terwijl de felle wind in de hoge bomen voor sombere muziek zorg de is vanmorgen op de Algemene Begraafplaats te Schiedam het stoffelijk overschot van Jan Landsbergen aan de aarde toevertrouwd. Een grote groep van belangstellenden heeft zich bij de stoet van Landsbergens naaste familie aangesloten om hem de laatste eer te bewijzen. Vooraf aan de met bloemen overdekte baar (kransen van familieleden, Crescendo en capsulefabriek Holland) werd het vaandel gedragen van de arbeidersmuziekverenlging Crescendo, waarvan Jan Landsbergen zo'n trouw en werkzaam lid is geweest. Hij zei o.m. ontzaggelijk dankbaar te zijn, dat de mogelijkheid van een calamiteit geen werkelijkheid is geworden en dat zich geen ongelukken met dodelijke afloop hebben voorgedaan. Mr. Heusden bracht dank aan de honderden mensen, o.a. van brandweer, politie en geneeskundige dienst, alsmede alle militaire en civiele autoritei ten voor de geboden en toegezegde hulp. De vragen uit de raad over het ge beurde werden gesteld naar aanlei ding van een ingekomen schrijven van de kerkeraad der hervormde ge meente te Vlaardingen. Hierin be tuigde de kerkeraad zyn dank yocr de betoonde diligentie en voorts deed men een beroep op de raad om te Kaarten voor de fitmochtend van het NIVON zijn te krijgen bij me vrouw J. Smidt-Koster, Rotterdam- sedUk 24c, tel 152706. Ook zyn er kaarten vanaf half tien aan de zaal verkrijgbaar. Op woensdagavond 27 november wordt Schiedam aangedaan door de NIVON-tour-show. In het Volksge bouw zal een gevarieerd programma worden geboden die avond. Christel Adelaar en Harry Mooten horen tot de medewerkenden. Er zal een ijulz worden gehouden, die op het toeris me Is afgestemd, er zal aan eom- munity-singing worden gedaan en er Is een sportkledingshow. Plaatsbewijzen kosten 75 cent. Voer niet-leden 1.25, Omdat de NIVON- tour-show in het hele land volle, .za len trekt wordt men aangeraden snel de kaartjes lp huls te halen. Zaterdagmorgen 14 december brcn« gen de Schiedamse NIVON-leden een bezoek aan de Rotterdamse metro- werken. Nadere mededelingen over die excursie volgen nog. waken over de leefbaarheid in en rond Vlaard'ngen. B. en W. hadden voorgesteld dit laatste punt van het schïyven aan de orde te stellen bij de behandeling van het binnenkort uit te brengen verslag nr. 3 inzake de luchtveront reiniging. Verscheidene raadsleden wilden hier echter niet op wachten. „Deze zaak houdt de bevolking van Vlaar dingen bezig", stelde als eerste spre ker de heer E'. P. v. d. Veen (p.-ehr.) Hü vroeg zich o.m. af of de chemici van de N. V. het gevaar hadden on derkend. zoals dat in de kranten werd omschreven, nameiyk „dat meststof in een dikke laag om brand vraagt". Hy drong aan op de grootst mogelijks zorgvuldigheid by het be handelen van aanvragen om hinder wetvergunningen. Mevrouw Van Duyn-Spruyt noem de het een ernstig feit, dat de oor zaak van de brand nog niet was op gespoord. Zij gaf in overweging een deskundige aan te trekken voor na der onderzoek. Voorts drong zij aan op het stellen van voorwaarden bü het eventueel verlenen van een ver gunning in het kader van de hinder wet. „Het zijn misschien ondeskun dige vragen, maar zij komen vanuit ons hart, vanuit onze bezorgdheid", zo besloot zij. Op deze vragen antwoordde mr. Heusdens om., dat de aanvraag om een algemene vergunning voor de N.V. Delta Chemie zoals bekend nog in behandeling is. Een be slissing over het al dan niet verlenen wordt uiteraard genomen na breed voerig overleg met (TNO)-deskundi- gen en een calamiteit zoals deze nu is voorgekomen, maakt revisie van de vergunning mogelijk. H(| herin nerde er voorts aan, dat ook gedu rende het werken op een tijdelijke vergunning (zoals nu gebeurt), tal rijke veiligheidsmaatregelen in acht worden genomen. Hierna greep mr, Heusdens even terug op een verklaring, die hjj gistermiddag voor de televisie heeft afgelegd en waarbij hij als zjjn mening uitsprak, dat er be paalde consequenties van de des tijds zo zeer gewenste industriali satie moeten worden aanvaard. Daarnaast dient de overheid sa men met de ondernemingen al datgene te doen wat mogelijk is om calamiteiten te voorkomen en om een leefbaar klimaat te schep pen, zo stelde hy. Op de vraag van mevrouw Van Duyn-Spruyt naar de oorzaak, ver wees de burgemeester naar het feit, dat een onderzoek hiernaar een zaak van de justitie is. Hy herinnerde er aan, dat het voorlopig onderzoek ook voorlopig ais oorzaak broei heeft aangegeven. Maar het is zaak om hier de definitieve rapporten van de justitie over af te wachten alvorens er een discussie mogelijk is, aldus mr. Heusdens. De wethouder voor volksgezond heid, de heer G, Walstra, deelde mede, dat het rapport over de lucht verontreiniging vandaag In het eollege van burgem. en wethouders zal worden behandeld. Hjj zegde toe, dat het daarna snel zal verschijnen en dat de raad zo volledig mogelijk, in alle openbaarheid zal worden, in gelicht. Het was niet mogeljjk om het rapport eerder uit te brengen, omdat men afhankelijk was van be paalde instanties en omdat vroeg tijdige publikatie tot verkeerde con clusies zou hebben kunnen leiden. ff De toneelgroep Ensemble heeft gisteravond in het Passagetheater over het publiek niet te klagen gehad. De tragiekomedie 'Het Grote Oor' van de Fransman Pierre Aristide Bréal, die Ensemble voor de leden van de Katholieke Kring opvoerde, werd begrepen. En vooral begrepen in de soms vinnige uitvallen naar het katholicisme. Vinnig, maar ook geestig. By voorbeeld als het zeer praktische in stituut van de biecht beschreven wordt. Of als een van de hoofdrol spelers in extase de schoonheid van de rooms-katholieke hemel be schrijft: 'Engeltjes met rose billetjes, katholieke billetjes. Het stuk "Het Grote Oor' waarmee Ensemble zoals uit het applaus na afloop bleek, veel succes heeft ge oogst, heeft de onverdraagzaamheid tot onderwerp. Het speelt in de tyd van de Hugenotenvervolging in Frank rijk. De hoofdpersoon is de opportu nistische en ambitieuze koopman Dupont, die in het fervent vervolgen van de Hugenoten een kans ziet om in de gratie van de koning te komen en zo burgemeester te worden. Dit opportunisme wreekt zich ech ter als de tuinman van Dupont een Hugenoot biykt, en zodoende een.ge- vaariyke blaam op de familie Du pont werpt. De hele gemeenschap keert zich dan ook tegen koopman Dupont. Als tegenstelling tot de geweten loze koopman, heeft de schrijver de tuinman Blaise ten tonele gevoerd: een eenvoudige rechtschapen en zeer standvastige jongeman die alles lie ver wil doen dan zyn geloof afzwe ren. Hoewel 'Het Grote Oor" in de 17e eeuw geplaatst is, is het gegeven zeer actueel. De aforismen over de politiek die ten beste worden gege ven, zyn ook op de huidige politiek van toepassing. Ze zijn daardoor ook kenneljjk geïnspireerd, getuige het belang dat de schrijver Bréal toemeet aan de neus van een staatsman. De onverdraagzaamheid die het thema vormt van het stuk, is van alle tü- den. Ensemble heeft er een goede op voering van gemaakt. Een briljante hoofdrol speelde Jan Retel als de stumperige opportunist Dupont. John Soer zorgde voor twee voortreffehjke typetjes, Cor van Rijn speelde een uitstekende rol als de tuinman Blaise en Ina van Faassen speelde zeer ge routineerd het dienstmeisje Felicite. De overige rollen werden gespeeld door Henk Molenberg, Caria Dura, Lisdot BeemeUer, Chris Baay, Geert Tjjssens, Bob Lawesteta, Carlos Pie- saar, John Leddy, Louis Bongers en Ger Smit. De regie was in handen van de Fransman Gilles Léger. Nadat de kist met het stoffelijk overschot langzaam in de groeve was gezakt, sprak de directeur van de capsulefabriek Holland, ir. TV, H. van der Toom, enkele woorden ter nagedachtenis van - de overledene. „Jan Landsbergen was een man met een zeldzaam gaaf karakter, een toonbeeld van deugd. Hjj zal nooit uit onze herinnering -verdwijnen,"zo zei de heer Van der Toom, „Hy is van ons heengegaan, maar we weten dat hij leeft. Want de in trinsieke waarde van het christen dom komt nu tot zyn voile glans. De dood is immers voor Jan Landsber gen het begin van een nieuwe jeugd en een eeuwig en gelukkig leven bij God. We kunnen van Jan Landsber gen blijven houden," zo vervolgde de heer Van der Toom, „en ook hjj ont hecht nu van het aardse leven is by machte van ons te biyven houden." De heer Van der Toom besloot zjjn korte toespraak met het bidden van het Onze Vader. De heer Cor Landsbergen, een broer van de overledene, zei, dat ook al zou hy dat willen, het onmogelijk was om ooz. maar één slechte eigen schap van Jan Landsbergen te noe men, „Jan had een hart van goud," zo zei hy. Ontroering maakte hem verder spreken onmogeiyk. 1 In de aula van de begraafplaats hebben velen de familie gecondoleerd met het verlies en sterkte toege wenst by de smart die de dood van Jan Landsbergen voor hem betekent. Het Schiedamse saterdagvoetbal heeft zaterdag jj. de kans om de top te grijpen gemist, HBSS liet een veer bij Pelikaan maar zal zaterdag tot herstel dienen te komen tegen Excelsior P. PPSC verloor twee maai achter elkaar, wat haar de bovenste plaats heeft gekost. Tegen Rouwkoop zal de geleden schade weer wat moeten worden opgeklaard. GTB Is nog steeds ongeslagen en heeft met de naast concurrenten al min of meer afgerekend. De wat minder goed geplaatste tegen stan ders, zoals ZBVH, dat zaterdag op bezoek komt dienen niet te worden onderschat. GSS ten slotte heef de weg naar herstel gevonden met twee over winningen achter elkaar. Zaterdag gaat GSS naai* Den Haag om SC Zuiderpaxk te tonen dat drie maai scheepsrecht is. Officiële pnblikantie SCHIEDAM In verband met werkzaamheden na bij de brug zal de Hulpbrug over de Schie vanaf vrijdagavond, 8 novem ber, 18.30 uur tot en met zaterdag, 9 november, 18.00 uur, voor alle ver keer zijn afgesloten. Schiedam, 7 november 1963. Mevrouw A. Moll-Lips en de be ren N. Koren, J. A, H. Stegmann en Th. van Woerkom hebben uitnodiging van Burgemeester en Wethoudegrs om zitting te nemen in de Huisvestingscommissie tevens Klachtencommissie, aanvaard.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2