V rouw bekent vergiftiging van echtgenoot Slepend conflict leidt tot staking bij Junius Zn. Lief Knuffelpaard fti I: Referendaris verzet zich tegen Defensie SIEBEL NDSM vervolgd voor 'Zweedse uitkering' Scheepswerf failliet Visioenen Albert Heijn Jongeman spoorloos BÉ WSaL K Watervervuiling: palingfirma eist tegemoetkoming TILBURGSE POLITIE VERKLAART: Fries steelt om belastingschuld VS gaan straks voorlichting in Europa wijzigen Man na val van dak overleden door Sjderd Leiker £ckée Premie-van-de-Maand Club zó lekker zó gezond UP TO DATE Staking op bodem van mijn beëindigd HET VRIJE VOLK DINSDAG 12 NOVEMBER 1963 PAGINA 3 Advertentie LM. WITTE KRUIS WITTE KRUIS (Van een onzer verslaggevers) Eimnnntii Kotn ook naar WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse Voorlichtingsdienst (USIA) gaat zijn programma in West-Europa herzien. De dienst zal het massale karakter van zijn voorlichtingswerk zaamheden opgeven en zich tot een kleiner publiek van journalisten, hoogleraren, studenten en andere vormers van de publieke opinie gaan richten. t met versgebrande hazelnoten, roomcarame! en voliemelk chocolade •L\& WMf. Overspannen (Van onze kunstredactie) In Seheveningen dirigeert op 15 juni Carlo Maria Guilini het openingsconcert van het Holland-Festival, De voorbereidingen voor deze nationale feestmaand zijn op dit ogenblik al zo ver gevorderd, dat festivaldirecteur Peter Diamand veel vroeger dan gewoonlijk een aantal mededelingen over de komende ma nifestaties heeft kunnen verstrekken. Opdrachten Kroatische opera Geen toneelmanifestatie DE PIJNSTILLER Hebt u griep die 20 echt in uw botten Is gaan zitten? Jaag hem eruit met WITTE KRUIS. (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. (Van een onzer verslaggevers) De politie van Noordwolde heeft de 51-jarige vertegenwoordiger Syt- se W. uit Bolsward in arrest ge steld. HU wordt ervan beschuldigd ivoor ongeveer duizend gulden aan I antiquiteiten te hebben gestolen. De man heeft een volledige be kentenis afgelegd. Hij zegt de dief stal gepleegd te hebben, om een be lastingschuld van vijfhonderd gulden 1 te kunnen voldoen. De antiquiteiten, grotendeels oud koperwerk, zijn afkomstig uit de I bungalow van de familie Zaagman te Boyl. i W. heeft, voordat h(j zich aan de Inklimming bezondigde, eerst nog geprobeerd om bij de omwonenden antiek te kopen. Dit is hem nood lottig geworden, want toen de anti quiteiten door de wettige eigenaar werden gemist, herinnerden de bu ren zich het bezoek van W., waarna het voor de politie niet moeilijk was om de vertegenwoordiger op te sporen. Zij vond de buit. zonder dat er ook maar een stukje miste, bij W. thuis achter de lambrizering. De regering van Boeroendi heeft besloten de diplomatieke en consu laire betrekkingen met Portugal en Zuid-Afrika te verbreken. De vrouw van de op 11 oktober onder verdachte omstandigheden overleden Tilburgse spoorwegarbeider S, T. H., heeft volgens ver klaringen van de Tilburgse politie bekend haar man ie hebben ver giftigd. Haar beide kinderen, de twintigjarige dochter M. en de 11-jarige zoon H. werden terstond na het afleggen van deze bekentenis in vrijheid gesteld. Tien dagen geleden werden zij samen met hun moeder in arrest gesteld, na dat de Tilburgse Techerehe tot de overtuiging was gekomen, dat de dader of de daders van deze moord gezocht moesten worden in het huisgezin H. spoorwegarbeider a overleed na het drinken van een kopje koffie. In de restanten daarvan werden sporen van het zeer giftige tnsektenbestrij- dingsmiddel parathlon aangetroffen. Datzelfde vergit Week ztch ook In het lichaam van de overledene te bevin den. Naar nu algemeen wordt aangeno' men, heeft de 55-jarige vrouw reeds verscheidene malen eerder gepoogd haar man met parathlon te vergift! gen. Ruim twee jaar geleden zo we ten de collega's van H. zich te herin neren had deze al buikkrampen. Zij waren zó hevig, dat hij In een zie kenhuis moest worden .opgenomen. Tot aan zijn dood op 11 oktober heb ben zich dezelfde verschijnselen nog vijfmaal voorgedaan. Viermaal werd de spoorwegarbeider in het ziekenhuis behandeld, waar men telkens opnieuw voor een raad sel stond omtrent de oorzaak van zijn klachten. Over de motieven wenste de justi tie nog geen nadere mededelingen te verstrekken. Zij die de familie H. kennen, verklaren dat dit gehele ver giftigingsdrama eigenlijk al zes jaar speelt. Het begon in de tijd dat de familie nog in Udenhout woonde. Het privé- leven van de spoorwegarbeider was in die periode nogal bruisend. Hij zou vaak 'uit de band zijn gespron gen'. De vrouw verklaarde m die tijd te genover de politie, dat zij enkele re pen chocolade in het bezit van haar echtgenoot zou hebben gevonden, waarin vergif was gemengd. Het zou bedoeld zijn om haar uit de weg te ruimen, omdat zij het privéleven van haar man afremde. Een overtuigend bewijs werd even wel noölt geleverd. Advertentie IM Dit vederlicht dier is een pluche paradepaardje van de PMC. Het kost slechts f 20.- in PMC-cheques. En dat bij een vergelijkbare winkel waarde van f 30.-. Dat is het voor deel van de PMC-cheques, die u. bjjeenspaart met zegels, a 10 cent. En al deze zegels verdient u zelf door de spreekwoordelijk lage AH- prijzen. Conclusie? Dit heeft de heer Lowell Bennet, ambtenaar van de Amerikaanse Voorlichtingsdienst, zondagavond be kendgemaakt. Europa heeft zijn voor- lichtingsapparatuur herbouwd: de vrije doorstroming van denkbeelden tussen de Verenigde Staten en Euro pa en omgekeerd is een feit, aldus de heer Bennet. De heer Bennet deelde mee dat een aantal bibliotheken, culturele centra en reizende bibliotheken van de dienst worden afgeschaft. Het per soneel van de Amerikaanse Voorlich tingsdienst in Europa zal zich meer gaan bezig houden met het uitzetten van Amerikaanse boeken bij Euro pese uitgevers, het houden van lezin gen voor studenten en het propage ren van leerstoelen voor studie van Amerika aan Europese universiteiten. De Deense minister van Buiten landse Zaken. Per Haekkerup, is maandag uit Kopenhagen naar Mos kou vertrokken voor een bezoek, dat elf dagen zal duren. (Vervolg van voorpagina) Het conflict gaat al terug tot ver leden jaar. De firma Junius, het grootste classificeerbedr(jf van Rot terdam met enkele honderden werk nemers, is niet aangesloten bij de werkgeversvereniging Scheepsonder houd Zuid. Met ingang van april 1962 kwamen de NBV en die vereniging overeen om met de loonbetaling vooruit te lopen op de verwachte goedkeuring van een nieuwe c.a.o. Het kwam er op neer dat het uurloon toen werd gebracht van 1,81 op 2,00. Dar was nog tien cent minder dan het voorgestelde ca.o.-loon, maar dit dubbeltje werd niet in de voorschot regeling opgenomen. De firma Junius werd gevraagd eveneens naar dit akkoord te hande len. Zij stemde toe, maar weigerde hetboten- en werkplaatspersoneel er in te betrekken. Na nieuw overleg met de bond gaf de directie alsnog toe. Dit personeel zou voortaan, zo stelt de NBV als de classificeerders worden beschouwd. Toen in maart van dit jaar de c-a.o eindeljjk werd goedgekeurd, kwamen de moeilijkheden. Het be drijf weigerde de daaruit nog voort vloeiende verhoging van tien cent per uur voor het boten- en werk plaatspersoneel te laten gelden. De bond vroeg overleg maar dit werd geweigerd en ten slotte bleven aan getekende brieven van de NBV on beantwoord. De ontstemming bij de NBV was intussen nog groter geworden om dat zij ontdekte dat de firma Junius per 1 augustus van dit jaar het be twiste dubbeltje toch was gaan be talen. Het conflict werd daardoor tevens een prestige-kwestie, te meer omdat het bedrijf weigerde deze fei telijke erkenning van de NBV-eis ook tot uitdrukking te laten komen in het als nog uitbetalen van het dubbeltje per uur over de periode maart/augustus. Het aaidere perso neel had dit immers wel gehad. Nog werd door het hoofdbestuur van de NBV een poging gedaan om uit de impasse te komen. Opnieuw zonder succes: andermaal reageerde de onderneming niet. De bond heeft daarop naar het stakingswapen ge grepen. Vrijdagavond werd het pa rool gegeven. Er werd door de bond opdracht gegeven eerst alle veilig- beidsmaatrregelen op de schepen te treffen. Vanmorgen was. aldus een verkla ring van de NBV. de staking van het boten- en bergplaatspersoneel kom pleet. De directeur van de firma Ju nius kon vandaag wegens afwezig heid op een en ander geen commen taar geven. In de zaak te Goirie, waar op 15 oktober onder vrijwel identieke om standigheden de heer Van Nuenen overleed door het drinken van koffie waarin zich parathion bevond, is nog geen enkel licht gekomer. (Van een onzer verslaggevers) De 16-jarige Apeldoornse scholier Bernard D. H. Steyger is sinds zater dag spoorloos. De jongen is die dag vertrokken uit Apeldoorn met de bedoeling lif tend naar Amsterdam en Alkmaar te komen, waar h(j familieleden zou be zoeken, Hij is er niet aangekomen. Men vreest een ongeluk. Ook wordt de mogelijkheid niet uitgesloten dat lifj op avontuur is gegaan, aangezien de jongen deze zomer een bezoek beeft gebracht aan Berlijn, waar hij diverse kennissen opdeed. v Zijn signalement luidt: lang 1.82 m, kort, donkerblond haar, blauwe ogen. kleding maat -14. Hij droeg een. donkerbruin nylon jack met capu chon, zeer lange rood-witte sjaal, donkerbruine pullover, wit over hemd, donkerbruine geruite das, lichtgrijze lange pantalon, lichtgrijze sokken, donkerbruine molières met dikke zool en groenachtige legertas. Een ieder die inlichtingen kan ge ven, wordt verzocht zich te wenden tot de politie in Apeldoorn, telefoon 0676O—14041. Advertentie lau. Ho 1 land-F estiva! -programma is reeds grotendeels gereed De oudste bisschop ter wereld, mgr. Alfonso Caronici, zaterdag in Rome 101 jaar .geworden. Omdat het-te ver zou voeren zijn verjaar staart van ze- veel kaarsjes te voorzien, heeft men zich beperkt tot twee stuks de- grootste stelt honder jaar voor. I Van een onzer verslaggevers) Ik ben op het departement bet slachtoffer van intimidatie gewor den. Ze willen me weg hebben.' Dit is de essentie van het beklag, dat de Rijswijkse referendaris mej. M. Chr, ML van Malssen maandag voor het ambtenarengerecht in Den Haag heeft laten horen. Zij was in november 1982, werkzaam op het bureau van de secretaris-ge neraal van Defensie, met ziektever lof gegaan en had per brief verno men, dat haar salaris na.zes maan den ziekte zou worden gekort. Tegen deze brief was mej. Van Malssen in verzet, gekomen. Ook wenste zij zich niet te onderwerpen aan een eis van Defensie, zich te laten onderzoeken door de Rijksge neeskundige Dienst. Al eerder was haar beroep tegen een voorste! tot wachtgeldregeling niet ontvankelijk verklaard. Voor het Ambtenarengerecht ver klaarden enige vrouwelijke ambte naren gisteren, dat zij mej. Van Malssen hadden geadviseerd met verlof te gaan, daar zij een over spannen indruk maakte. Haar psychische toestand zou ech ter geheel normaal zijn geweest voor- MUSSELKANAAL (ANP) In de afgelopen nacht is in het academisch ziekenhuis in Groningen de zeven tigjarige heer A. Muthers uit Mussel- kanaa! overleden. Gisteren viel hij van een dak van vier meter hoog, waarop hij herstelwerkzaamheden verrichtte. Hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen bezweek. Advertentie IM. JUWELIER- HORLOGER is de unieke collectie van horloge-specialist Siebei. Bekende Zwitserse merken, door-en-door betrouwbaar, met 100-jarige reputatie, dat zijn de horloges die wij verkopen. Siebel-service en-garantie. Rotterdam: Stadhuisplein 24-26 Cootsingei 60, Nw. Binnenweg 227 dat zij door de plaatsvervangend se cretaris-generaal S. D. Duyverman was overgeplaatst. Haar gemachtigde, mr. W. H. Ver- mere, bepleitte vernietiging van het besluit tot salariskorting. Mr. E. Drooglever Fortuyn, ge machtigde van de minister, stelde voor mej. Van Malssen te doen on derzoeken. wordt over drie weken uit spraak gedaan. GKOSSETO (AP) Veertig Italiaan se mijnwerkers, die 45 dagen op de bodem van een ijzermijn hebben ge leefd om te protesteren tegen hat ontslag van 160 collega's zijn naar de oppervlakte teruggekeerd. De mündirectie naa als eis gesteld dat de mijnwerkers eerst de schacht moesten verlaten alvorens de onder handelingen met de vakbonden her opend zouden worden. Vandaag be ginnen deze onderhandelingen. Behalve Guilini, in wiens pro gramma waarschijnlijk ook een van de missen van Haydn zal prjjken, leiden tussen 15 juni en 15 juli nog vier andere dirigenten het Residentie Orkest. Een van hen is Bruno Ma- derna, die zijn programma aan Ca- riswïmi en verder aan hedendaagse componisten wijdt, waaronder een nog nader aan te wijzen Nederlan der. Mstislaw Rostropowitsj is solist in een ander concert, waarin hij alsnog (dit jaar was hij door ziekte verhin derd) de continentale première geeft van het celloconcert van Britten met de componist als dirigent. Een ande re componist, Hans Werner Henze, leidt dan de rest van het concert. Ten slotte dirigeert ook Cari Schu- richt een concert. Als besluit van een in 1964 te or ganiseren Oostenrijkweek leidt Her- bert von Karajan in het festival de Wiener Philharmoniker, in Seheve ningen zowel als in het Amsterdam se Concertgebouw. Uitgevoerd wordt onder meer Symfonie 4 van Bruck- ner. Benjamin Britten dirigeert in bei de steden het kamerorkest in het War Requiem. Bernard Haitink is in hetzelfde meesterwerk dirigent van het grote orkest, dat evenals het ka merorkest is samengesteld uit leden van het Concertgebouworkest. Behal ve een nog' nader te engageren so praan en jongenskoor, werken aan dit belangrijke evenement mee Peter Pears. Dietrich Fischer-Dieskau en het Groot Omroepkoor. Een weinig minder belangrijke ge beurtenis is bet optreden van pianist Swjatoslaw Richter, zowel in reci tals in de beide festivalsteden ais met het Concertgebouworkest onder Haitink. Otto Klemperer komt weer terug en wel in een Beethovenprogramma. waarin hfj het Concertgebouworkest dirigeert in de symfonieën i en 9. Solisten en koor z(jn voor laatstge noemd werk nog niet aangeworven. Ook George Szell gaat hetzelfde orkest leiden en wel in een Strauss- programma, mede in verband met de honderdste herdenking van de ge boortedag van deze componist. Hij dirigeert onder meer de vier letzten Lieder (met Schwarzkopf) en Don Quixote (met Foumier). Behalve Strauss wordt ook Gluck (geb. 1714) herdacht. Van hem voert de Nederlandse Opera onder meer Iphigenie auf Tauris uit, in de door de componist voor Wenen in 1781 ge maakte Duitse versie, in de regie van Rudolf Hartmann en met Gré van Swol-Brouwenstijn in de titelrol. Franz Bauer-Theussl leidt een aantal uitvoeringen van de bestaan de montering van Nabucco en sa men met een andere nog te kiezen eenakter van Jean Levecq van Gulllaume Landré. Deze laatste eenakter is de eerste van de drie waarvoor het Holland Festival aan Nederlandse componis ten opdracht gaf. Jurriaan Andries- sen is met de zijne nog niet klaar, Ton de Leeuw wel. (Van een onzer verslaggevers) De officier van Justitie mr. W. A. J. M. Smit heeft thans bij de econo mische politierechter in Amsterdam een strafzaak tegen de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (NDSM) aangebracht. De NDSM zal zich op 29 november moeten verantwoorden voor het geven van de zgn. 'Zweedse uitkering" (in totaal ƒ209.000) aan het perso neel zonder toestemming van de rijksbemiddelaars. Door deze uitkering (volgens de NDSM een voorschot op een door een Zweedse rederij toegezegd douceurtje als een bepaald schip op tijd wordt afgeleverd) zouden de wettelijke maxima voor de uurverdiensten zijn overschreden. Tijdens zijn requisitoir in de zaak tegen de Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM) heeft mr. Smit reeds betoogd, dat het percentage vaa de loonsverhoging bij de NDSM hoger is dan dat van de ADM. Zoals bekend hebben de ADM en haar directeur, ir. J. W. R. Thomson. appeL aangetekend tegen het vonnis van de economischs politierechter, waarbij de ADM tot een boete van ƒ10.000 en de directeur tot een boet# van ƒ1000 werd veroordeeld. (Van een onzer verslaggevers) De NV Scheepswerf De Dollard in Landsmeer is met ingang van 28 oktober failliet verklaard. De 53 ar beiders die toen nog In dienst waren zijn door omliggende bedrijven in dienst genomen voorzover zij niet ,in de ziektewet iopen'. Acht arbeiders waren reeds voor de failliet-verklaring naar elders ge gaan. Bij navraag werd ons ver klaard dat de directe oorzaak van het bankroet gelegen is in de order portefeuille die de NV van de voor ganger, de firma Scheepwerf De Dol lard F. Doornbos heeft overgenomen. Het werk van de NV zelf verliep vol komen rendabel. De directie verze kerde ons dat de NV De Dollard uiteraard in een andere vorm onmid dellijk weer aan de slag zou kunnen gaan als enig kapitaal zou worden gevonden. De arbeiders zouden, zo werd verzekerd, onmiddellijk bü de NV terugkeren. De NV was gespecialiseerd in be- drijfsvaartuigen zoals trawlers, sleep boten en rijnschepen. Er werden veel buitenlandse orders 'Uitgevoerd. Er komt gfn Holland-Festival- opera, maar wel de Kroatische Na tionale Opera uit Zagreb, zoals meestal bij haar optreden in het buitenland aangevuld met een aan tal van de beste krachten uit de vier andere Zuidslavische operagezel schappen. Miroslav Cangalovic zingt de titel rol in Boris Godoenow en verder streeft men naar opvoeringen van Katarina Ismailowa, Sjostakowitsj' nieuwe versie van zijn in de Sowjet- Unie omstreden opera Lady Macbeth van Minsk. Lukt dat niet, dart spelen de Zuidslaven „Het huwelijk in het klooster" van Prokofjew. Amsterdam krygt verder een festi valconcert van het Radiofiltoarmo- nisch orkest en het Groot Omroep koor onder Fouraet (met het Credo van Poulenc), Rotterdam een van zijn eigen orkest onder Decker en Leiden, Gouda en Naarden de tra ditionele koorconcerten onder Aribo (Leiden) en Van der Horst, Szymon Goldberg dirigeert het Nederlands Kamerorkest in de Nederlandse pre mière van de cantate, The good Sa maritan' van Britten. Dit orkest geeft ook nog een of meer concerten onder de Amerikaanse componist pianist-dirigent Lukas Foss. Kamermuziek- en solorecitals wor den, behalve door Richter, ook ge geven door het Amadeuskwartet, het Nederlands strijkkwartet, Teresa Berganza, Elisabeth Schwarzkopf, Dietrich Fischer-Dieskau (Schubert- avonden)Mstislaw Rostropowitsj (alsnog de zes suites van Bach in de Amsterdamse Noorderkerk) en dezelfde cellist met Benjamin Brit ten aan de vleugel. Een Nederlandse toneelmanifesta tie is volgend jaar niet te verwach ten. De toneelgezelschappen, die hiervoor zouden moeten samenwer ken, hebben blijkbaar een groeiende behoefte aan vakantie, aldus Peter Diamand. Elckerlyc laat daarentegen Delft niet in de steek. Uit het buitenland komen het Wiener Burgtheater en het Teatro stabile della cita di Genova. Se ge ven herhalingen van Goldini's Due GemeHi Veneziani. een stuk dat in de afgelopen zomer weinig publiek trok, maar waarnaar, toen de Ge- nuezen weer aan de Middellandse Zee zaten, voortdurend weer werd ge vraagd. Gestreefd wordt verder naar een nieuw progressief Nederlands stuk. Behalve het Nationale Ballet en het Nederlands Danstheater komen nog enkele buitenlandse balletgezel schappen. waarvan tot nu toe alleen het Kroatische Nationale Ballet uit Zagreb heeft toegezegd. Het Natio nale Ballet brengt de Nederlandse première van „Don Juan". waarvoor Vaclav Kaslik zowel het libretto en de choreografie als de muziek schreef. Van de vaste punten van het Hol land-Festival is al zeker, dat behalve enkele tentoonstellingen, ook het harmonie- en fanfarefestival In Seheveningen, het interationale beiaardconcours in Hilversum en het internationale orgelccncours in Haarlem doorgaan. De jury voor laatstgenoemd evenement is samen gesteld uit Hans Haselböck. André Marchal en Piet Post. Besprekingen met de Nederland se televisie-instanties zijn gaande. Het vroege tijdstip van deze bespre kingen wettigt mogelijk ditmaal eni ge hoop op succes. (Van een onzer verslaggevers) De Spaamdamse firma W. Kok stelt Haarlem en het Hoogheemraad schap Rijnland verantwoordelijk voor de sterfte van een partij paling door watervervuiling. Z(j eist ƒ200.090 schadevergoeding en heeft de stad, het heemraadschap alsmede de Staat der Nederlanden doen dagvaarden. De firma had een aanzienlijke hoe veelheid levende paling opgeslagen in openbaar rijkswater. ZJj stelt dat dit door lozing van verontreinigd stadswater Is bedorven. B, en W. van Haarlem tonen zich van geen kwaad bewust. Het college stelt de raad voor, verweer te voeren tegen d# aanklacht. Soms denk ik dat dichters mensen zijn met een gat In de ziel, waardoor zij koelbloe dig naar beneden kijken en dingen zien, die komen gaan. Zo heeft H. MARSMAN in visioenen gezien dat hij zich aan boord bevond van een schip, dat naar de kelder ging. De angstaanjagende dichter lijke droom ging tn vervulling toen hij in 1940 probeerde over te steken naar Engeland. ZO zag HENDRIK DE VRIES in zijn eerste verzen bundel 'DE NACHT', versche nen in 1920, de val van de eerste atoombom, die zou plaatsvinden in 1045. Ik doel hier op een vers met de ge heimzinnige titel 'ZALGIM', waarin 'een ster brak' en waarin 'de volken schreiden'. 'Zij zagen met gedreun de gan se iucht zich scheiden.' De Vries eindigt zijn visioen met de aanduiding van 'd'alverwoes- tende duw van een raadsel kracht.' Een benauwend visioen is ook het verhaal. 'IN DER STRAF KOLONIE' van FRANS KAF KA (1883—1924). Het is het verhaal van een beul en zijn terechtstellingsmachine. Een surrealistisch beeld van toe komstige gruwelen in concen tratiekampen. Toen Kafka in 1917 dit ver haal voorlas In München op een bijeenkomst van mensen die belang stelden in literatuur, deed hjj dat. volgens Max Pul ver. bijna verlegen en met een stem. waarin verontschuldiging doorklonk, maar zijn beelden drongen messcherp door in de ziel van zijn toehoorders. Hij was nog maar nauwelijks hal verwege zijn voorlezing of er vielen mensen flauw. Anderen vluchtten tegen het einde de zaal uit. overweldigd door het visioen van de dichter. ATeel van wat Kaf ka geschre- ven heeft en van wat hij zelf bij testamentaire beschik king had willen laten verbran den. is pas jaren later begre pen. Kaf ka zelf heeft geweten dat wat voor het ogenblik raad selachtig was in zijn werk. later verklaard en herkend zou worden. Zijn jeugdige vriend, de Tsjechische dichter GCS- TAV JANOUCH, schrijft in zijn 'GESPRACHE MIT KAF- KA' (FISCHER BÜCHEREI, 1961, nr. 417) dat Kafka op- merkte dat er soms jaren voorbij kunnen gaan voordat het oor rijp is voor een be paalde geschiedenis. In 1920 toonde Kafka zich ernstig verontrust over de reli gieuze beleving van 'DE IDEE DUITSLAND." 'Men beseft dat nu nog niet goed," aldus Kafka in 1920, 'maar dat komt omdat de Tem pel van de Duitsers nog niet verwoest is. Dat komt nog." 'Hoe bedoelt u dat?' vroeg Janouch verbaasd. 'De Duit sers zijn toch geen theocratisch volk. Ze hebben toch geen nationale god in een eigen tempel?' 'Dat wordt algemeen aange nomen, maar in werkelijkheid is het anders.' antwoordde Kafka. 'De Duitsers hebben de god, die het ijzer liet groeien. Hun tempel is de Pruisische generale staf.' 'Daar moesten we beiden om lachen.' aldus Janouch, maar Kafka voegde aan zijn woor den toe: 'Ik meen het in volle ernst en lk lach alleen maar, omdat jij lacht.' De toen nog heel jonge Janouch heeft jaren later de verwoesting van de Duitse Tempel met eigen ogen aan schouwd. Hij was 37 jaar toen de Tweede Wereldoorlog uit brak. Janouch nam deel aan het verzet, kwam in de gevan genis terecht en begon daar na te denken over de gesprekken, die hij als jongeling had ge voerd met dr. Franz Kafka in het gebouw van de ongevallen verzekering voor arbeiders te Praag. Hij herinnerde zich dat hij een dagboek had bijgehou den van die gesprekken. De meningen, die Kafka ver kondigt in Jaouehs boekje, zijn niet verouderd. Het toe vallige. het incidentele, het in de tijd geïsoleerde was voor de dichter Kafka aanleiding tot gesprek, maar hij werpt tel kens weer een blik in de diepte, waarover ik in het begin sprak. Hij zoekt de waarheid: hij be schouwt dichten en spreken als 'EEN EXPEDITIE NAAR DE WAARHEID.' Meestal verdrinkt ons ge sprek, onze conversatie, in het incidentele. Kafka, beseffend dat de dichter 'een profetische opdracht' heeft, bezondigde zich niet aan geleuter, aan wat hij zelf noemt "Wortge- wimmel.' Hij heeft dingen ge zegd en geschreven, die de kem raken van ons bestaan. Ten slotte nog een laatste opmerking van Kafka met be trekking tot het werk van Picasso: 'kunst loopt voor. zo als een horloge soms voor loopt.'

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1