V oetgangersvereniging valt Veilig Verkeer aan Europese Beweging: militaire eenheid met VS noodzaak Motie over schoolmelk Machinisten vragen strafverminder 'Positieve voorlichting nodig over kanker' Statistisch Zakboek: Wij groeien niet meer Sinterklaas Minister om verbod zebra-actie gevraagd Geen geld bij de belasting Jongen onder vallend hout gedood Drie jaar voor deserteur-dief m Vermiste knaap was in Berlijn Twee families woonden vlak boven bom Dr. Meinsma in Medisch Contact SMEEROLIE DUURDER HET VRIJE VOLK WOENSDAG 13 NOVEMBER 1963 (Van onze verkeersredacteur) De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers (VBV) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat telegrafisch ver zocht een actie van een andere verkeersbond, namelijk het Ver bond voor Veilig Verkeer, stop te zetten. (Vervolg van voorpagina) OP PEIL POSITIEF Om subsidie Huisvredebreuk pater houdt straf s. V* J fa illSS: EAU DE COLOGNES £üeing<S5 cowm llêi Geld gestolen van Spaanse arbeiders Tolerantie De commissie die de opdracht had de verhouding van kerk cu huma nisme te bestuderen, heeft een in terimrapport uitgebracht. o (Van onze soclaal-eoonomlsche redactie) Ons land heeft een oppervlakte van 33.540 vlerkante kilome ier. In 1962 waren er zeventien weduwen tussen de 15 en 19 Jaar en vier weduwnaren van diezelfde leeftijd. In Noord-Holland wonen 790 mensen op één vierkante kilo meter, in Zuil-Holland 973 en ln Drente 123. &mm so i&SQO IssteeestSs». A- to da In vierde klas riftüTNA 3 (Van een onzer verslaggevers) 'We hebben 't niet in huis,' zei de loketambtenaar van de Belas tingen in Delft, toen zich dinsdag een stadgenoot bij hem vervoegde om enkele honderden guldens te veel betaald geld terug te halen. Toen de man erg ongelovig keek herhaalde de ambtenaar: 'We hebben niet voldoende geld om u uit te betalen, U bent zo vroeg. Er moeten eerst wat mensen ko men om te storten, begrijpt u wel?' De Delftenaar is maar weer naar huis gegaan. Maar niet zon der de verzekering, dat hij in de loop van de dag wel eens zou op bellen om. te informeren of er al geld was. Deze ongebruikelijke stap van het In Den Haag gevestigde hoofdbestuur van de VBV is gericht tegen de ln voorbereiding genomen actie 'Klaar-Over' van het te Hilversum gevestigde Verbond voor Veilig Verkeer. HU moet worden gezien tegen de achtergrond van de animositeit, die er heerst tassen de tien jaar bestaande VBV en het zoveel grotem Verbond. Het Verbond geelt een kieurolaat voor kinderen uit om hun te leren oversteken op zebrapaden. Deze plaat bevat volgens de Vereniging Voet gangers onjuistheden, die hem on aanvaardbaar maken in de ver- keerspedagogiek. De kleuters die op het zebrapad staan afgebeeld en ook een overstekende heer, kijken de ver keerde kant op, want zij letten niet op afslaand verkeer, dat juist de zebra in de praktijk zozeer bedreigt, zegt de VBV. Bovendien worden de kleuters niet begeleid. Mitsdien is de plaat allerminst pedagogisch... Het Verbond voor Veilig Verkeer is ook, samen met een textielfirma, be- (Van onze parlementsredactie) De Internationale Europese Beweging wijst nationale nucleaire strijd machten In Europa af. Zjj acht deze uit militair oogpunt bezien onnodig en zelfs gevaarlijk. Verder stelt de beweging vast, dat noch de Verenigde Staten, noch Europa hun lot afzonderlijk kunnen bepalen. Daarom moeten Europa en de Verenigde Staten ook komen tot een politiek van onderlinge afhankelijkheid en samenwerking op militair gebied. Deze conclusies zijn vastgelegd ln de resolutie die in Rome is aangeno men tijdens een conferentie van de Internationale Europese Beweging. Ruim honderd gedelegeerden uit veertien Europese staten, waarvan zes behorend tot de Europese Ge meenschap, wisselden van vrijdag tot (Van een onzer verslaggevers) De 18-jarige W. T. Profily uit Grouw Is dinsdagmorgen bedolven onder een stapel hout, die volgens de politie, slordig was neergezet. De jongen werd op slag gedood. Het ongeval gebeurde op het hout- opslagterrein van de NV Halbertsma. Vorig jaar september kwam op dit zelfde opslagterrein, een arbeider om het leven bij eenzelfde ongeval. De minister aanvaardde öjn ver antwoordelijkheid. Maar hoe het nu verder zal gaan, kon hij niet zeggen. Voor de prijzen verwee» hij naar zijn collega Andriessen van Economische Zaken en voor de huurverhoging naar zijn collega Bogaers van Volkshuis vesting. Behalve de heer Suurhoff liet ook de CH-heer Kikkert alvast weten, dat hij met een huurverhoging aller minst haast had. Dat de AOW-uitkering op 1 janua ri verhoogd zal worden, wisten wij al. De minister deelde nu mee. dat hij op korte termijn wetsontwerpen zal indienen om ook de andere sociale uitkeringen op 1 januari 1964 op peil te brengen. En als die wetten niet op tijd zijn afgehandeld, wil hij voor schotten geven, omdat hij er van overtuigd is, dat de wetten worden aangenomen. Deze aanpassing van de sociale uit keringen zullen ƒ400 miljoen kosten. Die betaalt de regering overigens niet. Het geld wordt verkregen doordat de totale loonsom stijgt, doordat de inkomensgrens omhoog gaat en door een premieverhoging. Maar die be draagt niet meer dan 'een aantal de cimalen van een percent'. De verhoging van de AOW-uitke ring tot het sociale minimum is voor de zoveelste keer besproken. En op nieuw bracht de VVD daarbij de kwestie van de voorrang ter sprake. De heer Corver (v.v.d.) zei dat de verhoging, die 800 miljoen moet kos ten. in het prioriteitenschema moest worden ingepast. Op uitnodiging van de heer Suurhoff zei hij, dat in zijn gedachtengang belastingverlaging vóór de AOW gaat. Minister Veldkamp, veel positie ver dan verleden week minister Witteveen, herinnerde eraan, dat de verhoging van de AOW in de rege ringsverklaring 'een voorname plaats' had gekregen en dat zij ook in de troonrede voorkwam. En dat was de troonrede voor 1964. In dat jaar wordt dus de verhoging voor bereid. Als ingangsdatum blijft de minis ter streven naar 1 januari 1965. Vroeger kon het niet, naar hij zei. Ook sprak de minister over de fi nanciering uit de algemene middelen. Daardoor wordt het verzekeringska- ïakter (waarvan de minister een. voorstander is) niet aangetast. Hij gaf hiermee antwoord op een vraag die prof. Romme hem 12 jaar gele den heeft gesteld en tevens op de schrijver nummer 151 in de Volks krant, die dezelfde gedachten schijnt te hebben als prof. Romme. Een steeds veelvuldiger opduikend gerucht wil trouwens dat ru*. 151 en iwof. Romme een en dezelfde persoon zijn. Toor het eerst, en naar wij vrezen -.ei voor het lorrist, heeft de heer Koekoek zich schuldig gemaakt aan een persoonlijk feit. Hij werd door de heer Aantjes (a.r.). waardig op rijn nummer gezet. en met zondag van gedachten over de rol van Europa als gelijkwaardig deelgenoot van de Verenigde Staten. Prof. I. Samkalden, de leider van de Nederlandse delegatie, gaf maan dag in een persconferentie in Den Haag een overzicht van de gang van zaken in Rome. Hoewel ook de economische aspec ten van het conferentie-onderwerp in Rome in beschouwing zijn geno men, lag het zwaartepunt van de besprekingen op de militaire en po litieke aspecten ervan. De gedach- tenwissehngeb hierover hadden een rapport van de Duitser Fritz Erler als basis. De vice-voorzitter van de SPD stelde daarin dat het gemeenschap pelijk defensiebelang geen ruimte iaat voor nationale kernmachten ln Europa, dat er geen plaats is voor een zelfstandige Europese strategie en dat moet worden aanvaard dat Europa en de Verenigde Staten met betrekking tot de defensie van ei kaar afhankelijk rijn. De Verenigde Staten zouden op de duur hun na tionale defensiestrategie eveneens moeten loslaten en moeten werken op een Atlantische verdedigingsstra tegie. Het rapport Erier vond algehele bijval. Ook de Franse gedelegeerden verklaarden zich akkoord met de resolutie, die als het ware uit het rapport resulteerde. Toch wilden en kele Franse gedelegeerden de moge lijkheid niet geheel uitsluiten om te komen tot de vorming van een eigen Europese kernmacht. gonnen een mouwembleem beschik baar te stellen voor kleuters die ver- keerslessen hebben gehad. Er staan twee overstekende kindertjes op. Ook dit. zegt de Vereniging Voet gangers, werkt averechts. Kinderen die zo'n embleem krijgen, gaan lij den aan zelfoverschatting. Zij krijgen het idee dat zij het nu wei kunnen en dat is geheel ten on rechte, meent de VBV, want kleuters dienen nimmer alleen in het verkeer te worden gezonden. Derhalve is de vereniging juist begonnen met het organiseren van pendeldiensten, te voet met begeleiding van volwasse nen en per auto als er auto's be schikbaar zjjn. De vereniging werkt hierin samen met een aantal vrou wenorganisaties. Het monwembleem geeft ten onrechte het idee van vei ligheid en bescherming. De bezwaren van de VBV tegen de kleurplaat en het mouwembleem van het Verbond voor Veilig Verkeer zijn nu kort samengevat in het telegram aan de minister van Verkeer en Wa terstaat, waarvan afschrift is gezon den aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De opvatting van de voorzitter der Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers is, dat het Verbond voor Veilig Verkeer zich op het terrein van de kleuterbescherming wil bege ven juist in het jubileumjaar van de VBV en eveneens juist nadat minis ter Van Aartsen op zijn begroting van Verkeer en "Waterstaat een post van ƒ50,000 heeft geplaatst om voor de eerste maal in haar bestaan de VBV te subsidiëren, onder meer we gens haar uitstekende zorg voor de kleuters in het verkeer. Op het congres van het Verbond voor Veilig Verkeer, in oktober te Enschede gehouden, zijn over deze subsidie bijzonder harde woorden ge vallen. Het Verbond zelf staat op de begroting voor ƒ920.000, terwijl het had gerekend een miljoen te zullen ontvangen. Velen bleken te geloven, dat van die ontbrekende ƒ80.000 de halve ton voor de VBV is gereser veerd. Het lid van de Verbondsraad, B. C. Ooms uit Zaandam, deed ten con- gresse een felle aanval op zijn mede lid van de Verbondsraad, de voorzit ter van de VBV, mevrouw V. I. Van der Does-Enthoven te 's-Gravenha- ge, een aanval die zelfs leden van het Verbond later tegenover ons uiter mate grof noemden. Mevrouw Van der Does gelooft, dat het sindsdien de bedoeling van het Verbond is haar vereniging in aile opzichten te dwarsbomen. Wij zelf daarentegen, zei zij ons, willen graag met het Verbond samenwerken, maar dat is tot nu toe niet gelukt. In de omgeving van Napels heeft een bruidegom dinsdag grote verwar ring veroorzaakt toen hfj „nee" ant woordde op een vraag of hfj zjjn bruid als echtgenote aanvaardde. Na een korte onderbreking van de plech tigheid en een gesprek met de gees telijke werd het huwelijk alsnog ge sloten. (Van een onzer verslaggevers) Honderd vijf machinisten hebben een aan de directeur van de Ne derlandse Spoorwegen gezonden smeekschrift ondertekend, waarin zij vragen de disciplinaire straf te ver lichten die is opgelegd aan de 46- jarige machinist M. R. uit Venlo. Deze was op 18 augustus van dit Jaar betrokken bij een'spoorwegon- (Van een onzer verslaggevers) Drie jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest lieeft de advo- caat-fiscaai bij het Hoog Militair Ge rechtshof in Den Haag dinsdag ge vorderd tegen de 20-jarige zeemili cien M. C. C. uit Hilversum, die zich twee maal aan desertie en bo vendien aan diefstal had schuldig gemaakt. De Zeekrijgsraad had hem ver oordeeld tot twee en een half jaar, met gedeeltelijke aftrek. De zeeL-iücien was vorig jaar de cember weggelopen uit het Marine opleidingskamp Hilversum en werd later door de Haagse politie gear resteerd. In februari van dit jaar ver dween hij opnieuw naar Den Haag. Daar raakte hy bevriend met een man, bij wie hij enige tijd logeerde. Tijdens dit verblijf beroofde hy zijn gastheer van een actetas met 1200 gulden. Het geld maakte hij op in cafés. (Van een onzer verslaggevers) De Hoge Raad heeft dinsdag het cassatieberoep verworpen van pa ter R. M. Th. van der Z„ die door de rechtbank in Maastricht en het Hof in Den Bosch is veroordeeld we gens huisvredebreuk en wederspan- nigheid. De pater was ln 1960 het klooster van de Sociëteit van Afrikaanse Missiën bö Hulsberg in Limburg te gen de wil van de kloosteroverste binnengedrongen. Met geweld moest de patèr uit het klooster verwijderd worden. De rechtbank had hem tot een maand voorwaardelijk veroordeeld. Het Bof had dü fsmnfe bevertlgd. geluk te Venlo, waarbij een onbe mande 80 ton zware locomotief met een snelheid van 36 kilometer per uur van een bruggehoofd reed. Het gevaarte smakte op het acht me ter lager gelegen wegdek neer, zon der evenwel persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De gestrafte machinist heeft toege geven, dat hij niet geheel vrijuit ging, doch heeft in een bezwaar schrift nadrukkelijk gesteld, dat ook andere NS-functionarissen schuld trof. De ondertekenaars van het smeek schrift zijn van oordeel dat in dit geval een andere strafmaat beter op zijn plaats was geweest. Zij hou den er naar alle waarschijnlijkheid rekening mee zelf ook eens noodge dwongen in een dergelijke situatie te kunnen geraken. Advertentie I.M j-1 •- ''4^' v41 pm. Cl Natuurlijk kent U de verkwik' ie eigen&cftappen van ine. Voor hen d- e nlijke parfumeri sortering 4711 g« arfurpéi eau de. Colognes dame en heer - een ruime, smaakvolle keuze.*- - v APELDOORN (ANP) De 16-jarige Bernard Steijger uit Apeldoorn, die sedert vrijdag Ji. werd vermist, is te ruggevonden. De jongen is liftende naar Berlijn gereisd. Hy verbleef daar in een kamp, waar hu van de zomer ook al een week had doorgebracht. De jongen zou familie eu Amster dam en Haarlem gaan bezoeken. Toen hU daar niet aankwam en er verder ook niets van hem werd ge hoord. waarschuwde zgn ouders de politie, die via radio en pers zijn op sporing verzocht. HORST-AMERICA (ANP). Ten nadele van 100 Spaanse arbeiders is vermoedelijk maandagnacht uit het rijks arbeiderswoonverbiyf te Horst-America een bedrag van enkele duizenden guldens ontvreemd. Het geld lag in een doos in een muurkast en zon gistermorgen naar de bank worden gebracht. Door het indrukken van een raam hebben de inbrekers zich toegang tot het kantoor verschaft. Daar heerste een grote wanorde. De Spanjaarden, die b(j Philips in Eindhoven werken, waren in oktober in het kamp ondergebracht. Het inschakelen van een speur hond heeft geen resultaat opgeleverd. NIJVERDAL (ANP). De mijnop- ruimingsdienst heeft gisteren te Nij- verdal een scherp staande bom van 250 kg verwijderd, die bij de afbraak van het pand Groen van Prinsterer- straat 34 niet ver beneden het maai veld werd gevonden. 18 jaar hebben de families Mondeel en Poorterman vlak boven deze bom gewoond, die was achtergebleven van een bombardement op 22 maart 1945. Elsa Maxwell die o.a. bekend is geworden door de grote feesten welke ril placht te geven, heeft een vermo gen van nog geen 10.000 dollaj na gelaten. Zij overleed op I r' em ber te New York in de ouderdom van 80 jaar. De gehele nalatenschap gaat naar een vriendin, Dorothy FeUowes- Gordon. Herv. Kerk: vrijheid in politieke keuze (Van «en onzer venteggevssa) De Nederlands Hervormde Synode staat volgende week voor beslissingen over de verhouding van kerk en po Kriek en over de betrekkingen met het Humanistisch Verbond. Twee rapporten met voonitettm tot ver strekkende conclusies komen ter tafel. Het rapport 'De politieke verantwoordelijkheid der kerk' eondridaetk: de kerk behoort haar lidmaten vrij te laten in de kens tossen «en algemene of een christelijke politieke party. Het wordt een geestelijk belang gevonden dat politiek verschillend georiënteerde leden (en ambtsdra gers) eikaars keus aanvaarden en daarbij ook over politieke vragen met elkaar in ernstig gesprek blij ven. Gepleit wordt voor 'pastorale be geleiding' van de politieke arbeid door speciale conferenties. De samenstellers zijn prof. dr. A A. van Ruler (voorzitter), prof, dr J. de Graaf (rapporteur) en dr. T. Dokter (secretaris). Zij kregen in 1956 van de Generale Synode de op dracht tot een studie. Zij zeggen on der meer: de kerk helpt het draag vlak vormen dat nodig is voor het politieke toneel, Opgemerkt wordt, dat het de kerk met zorg vervult of de politieke par tijen wel de eigenlijke vertegenwoor diging van het volk bij de overheid zijn en of de beslissingen niet even zeer of zelfs meer bepaald worden door andere krachten en machten, zowel economisch als ideologisch. In dit verband worden genoemd de grote zakenconcerns, de vakorga nisaties en de po. ft ie van de PBO's. Een uiteenzetting over wezen en grenzen van de tolerantie wordt ge volgd door de conclusie, dat de kerk zich niet verzet tegen aan spraken van het verbond (humanis tisch vormingsonderwijs bp O® scno- ien, militaire geestelijke veraorgin* etc.) en dit zelfs moei berowiersn. Dit rapport is onder meer uitge bracht door dr. W. Aalders en ds. F, Landsman. Hoewel men verwacht dat de twee rapporten ter Synode met veel sym pathie ontvangen zullen worden, kan de discussie grondig en langdurig rijn. De synode bes&t wélk stand punt de Hervormde Keek inneemt. Een voorspelling is nauwelijks te doen. De Synode komt van 18 tot en met 21 november in Driebergen bij een. (Van een onzer verslaggeefsters) 'Waarom la de instelling van de Amerikaan tegenover kanker posi tiever dan bij ons? Omdat h y genezen patiënten kent. In ons land zal de arts in de meeste gevallen lang nadenken alvorens zijn patiënt te vertellen dat deze van kanker genas.' Dit schrijft ds. L. Meinsma, direc teur van het bureau kankerregistra- tie en voorlichting, in een artikel in Medisch Contact, waarin hy een positievere voorlichting over kanker bepleit. Dat 37 procent van de vrouwelijke en 25 percent van de mannelijke pa tiënten vijf jaar na behandeling nog ieven, noemt dr. Meinsma voor de ge interesseerde leken 'belangrijker nieu we gegevens dan de kanker-sterfge vallen, want die zien zij toch wel.' Groeien doen we. de laatste jaren, als volk in totaal niet moer. De ge middelde lengte van de dienstplich tigen is al drie jaar stabiel op 1,76 meter. De politie maakte In 1962 byna 1,4 miljoen processen-verbaal op en wo verstuurden 586 miljoen brieven. Deze gegevens en nog véél meer vallen te putten uit het zo juist verschenen Statistisch Zakboek 1963 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het kost vijf en «sa hal ve gulden en liefhebbers van cyfers kunnen het bestellen by de Uitge verij De Haan in Zeist. Op I januari vertoefden er af gezien van de toeristen ruin: 145.0(H) vreemdelingen in era land We bieden onderdak aan 21-200 Bel gen. 25.800 Duitsers. 7100 Engelsen, 1200 Hongaren, 10.500 Itslianen, 2600 Oostenrijkers, 2600 Polen, 5600 Ame- venüien wonen er nög le.ooo perso nen zonder nationaliteit binnen onze grenzen. Het moge naar de mening van velen goed gaan in ons land, dit weerhoudt anderea er toch niet van naar een nieuw vaderland te zoe ken. In 1962 vertrokken er nog byna vyftigduizend emigranten, maar ei- kwamen er ruim 66.000 personen uit het buitenland, die zich hier vestig den. De vryheid van geloof vindt men nog steeds héél duidelijk gedemon streerd in het grote aantal soorten van kerkelijke gezindte. De stati stiek vermeldt voor 1960: 4.634.478 rooms-katholieken; 3-340.481 Nederlands hervormden; 785278 le- ctóa van geraf. kerken.; 86241 la den van vïijg. gereg. kerken; 73.751 christelijk gereformeerden; 93.481 le den van geref. gemeenten; 19.849 oud-gereformeerden; 82238 ÏUM,I 38.609 remonstranten: 14.503 Israeli#- ten; 9841 leden van de Herat. Apost Gemeente in de Eenh. der Aposte len; 2726 leden herv. Apost. Zendings kerk; 32.657 leden Apostolisch Ge nootschap; 20.155 vrij-evangelisoben: 17.591 Baptisten; 18.497 Leger des Heils; 10.854 oud-katholieken; 26210 leden v. d. Protestantenbond; 7556 leden Vergadering Gelovigen: 3058 Waals-hervormden3884 Adventisten; 1976 leden Christian Science: 12.978 Jehova's Getuigen; 1931 Heiligen dar Laatste Dagen; 1894 vrij katholie ken; 81.480 leden van overige ge nootschappen en 2.102.235 niet DU een kerkgenootschap aangeslotenen. ln totaal zyn er in 1962 113 defi nitieve kerken en 10 noodkerken ge bouwd, met in totaal 58.946 uitplaat sen. De totale bouwkosten bedroegen 37,319.000. Dat komt neer op oen to de noodkerken van f In 1960 waren «r bijna driekwart miljoen forensen. De grote meer derheid van hen gebruikte de brom fiets om. tiaar hun werk te gaan. Eén loopt dagelijks méér dan twee uur heen en twee uur terug naar rijn werk. Ten slotte telde on* laad in 1962 byna achtendertig gemiddelde prijs per gewone kerk Vooral voor de huisartsen, maar ook voor de kruisverenigingen ziet dr. Meinsma een taak in. de positieve voorlichting, die dan samen moet gaan met een langdurige en verant woorde actie tegen het roken'. Het bekend worden van genezingen mogelijk door een steeds beter wor dende kankerregistratie zou de vrees voor kanker in zoverre moeten verminderen dat meer mensen ge neeskundige hulp durven inroepen. Behandeling in een vroeg stadium met betere genezingskansen zou dan liet resultaat kunnen zjjn van deze positief gerichte voorlichting. Het registratie- en voorlichtings bureau van dr. Meinsma zai in ja nuari 1964 beginnen met het geven van voorlichting in de vierde klassen van de lagere scholen. De voorbereiding hiervan met de onderwijzers is al begonnen. Zo wil het bureau allereerst aandacht geven aan. degenen die de rookgewoonte nog niet hebben aangeleerd. Dr. Meinsma doet in zyn artikel in Medisch Con tact een beroep op de artsen om zelf het goede voorbeeld te geven. Hun houding ten aanzien van het roken noemt dr. Meinsma 'op zijn zachtst uitgedrukt teleurstellend'. Pas in de laatste paar jaar zouden veel artsen met liet roken van siga retten zjjn opgehouden. 'Anderen en ook dit aantel is niet zo gering durven vandaag nog openiyk twijfel uit te spreken over de relatie roken en longkanker.' (Van ow» soc.-economiache red.) De smeeroliën voor auto's rijn met ingang van 1 november 10 oant per liter dat la ongeveer 6 percent duurder geworden. De prijsverhoging is door het Ministerie van Sóoaottjftfc* Zaken goedgekeurd. Ze is een gevolg van gestegen distributiekosten. HM is de eerste olieprijevwhogkig Kittf.lorig lijkt mij het goede woord om -de stemming aan te duiden die vaak fn Amsterdam ten opzichte van Rotterdam en omgekeerd be staat. Die kitielarigheid uit zich in eindeloze discussies over tunnels, lijnbanen, me tro's, opera's, balletten en or kesten. Over Europoorten en Umonden. Over binnenkomen de schepen en tonnages. Over stuk- en bulkgoederen, Maar dat zijn allemaal slechts bij komstigheden. De diepe oor zaak is. dut. Amsterdam gedu rende enkele eeuwen de groot ste en machtigste stad van Holland is geweest, dé stad, hét Mokum, En Rotterdam, nou ja, Rotterdam was er ook. Nu is Rotterdam groot ge worden. Het mist weliswaar een aantal voortreffelijke en respectabele eigenschappen- van Amsterdam, maar het heeft de robuustezelfverze kerde en soms overmoedige eigenschappen van de om- hocgstrever. Het heeft de nei ging het oude Amsterdam, 'dat zo lang als vanzelfspre kend nummer één is geweest, in het ootje te nemen. Dat prikkelt de Amsterdammers, ■want een stad kan wel oud zijn. de bewoners zijn niet ouder dan die van andere ste den. En op hun beurt track ten zij de betekenis van Rot terdam te verkleinen, want niemand wil graag van een bevoorrechte positie afstand doen. Dat Rotterdam verleden jaar echter Sint Nicolaas een week eerder aan wal liet stap pen dan Amsterdam was dui delijk een misgreep. Sint Nico laas behoort aan het ganse Nederlandse volk, maar in de eerste plaats aan Amsterdam, de stad waarvan hij de be schermheilige is. Als het de Rotterdammers zou believen jaarlijte op 10 augustus Sint Laurens binnen te halen en op de Blaak te blakeren, zouden, zij het ook niet leuk vinden, wanneer de Amsterdammers zich enkele dagen eerder van St Laurentius zouden meester makenZo heeft Den Haag zijn Sint Jacob. Utrecht zijn Sint Maarten en Maastricht ztjn Sint Seroaas. Anderen moeten daar afblijven. gelukkig heeft Rotterdam 7 dn ooi" ingezien en er is thans een gelukkig compromis gesloten. Overal, in Amster dam. in Rotterdammaar ook in Den Haag en tal van an dere plaatsen, verschijnt Sint Nicolaas op zaterdag 16 no vember. Dan zijn cr nog drie weken, waarin de Sint zijn heilzame werken kan verrich ten. Deze heilzame werken zijn van geestelijke en van stoffe lijke aard. In stoffelijke zin kan men Sint Nicolaas een der kurken noemen, waarop de middenstand drijft. Een nauwkeurige berekening van de vergroting der omzet moe ten wij aan onze sociaal-eco nomische redactie overlaten, maar één behoorlijke choco ladeletter per persoon vordert al reeds omstreeks 20 mil joen. 3.500.000- dassen schat ik eveneens op ongeveer 20 mil joen. Ik laat het graag aan de lezer over, uit te rekenen welk bedrag aan pepemoten, banket, marsepein, speculaas, wollen wanten., portemonnees. Kalenders, pocketboekjesen dergelijke zal worden uitgege ven. Het loopt in de honder den miljoenen en daarmee is de ticee- d drie miljard die wij gezamenlijk volgend jaar aan loonsverhogingen ztülen ont vangen alweer voor een goed deel verdwenen. Hierbij verge leken vallen de uitgaven voor baarden, pruiken, zwartsel, staven en paramenten (Koe nen: Liturgische gewaden, van r.-k. priestersin het niet. In geestelijke zin is het ar- arbeidsterrein van Sint Nico laas nog veel uitgebreider. De ouders weten zich in hur, op voedkundige arbeid gedurende drie moeilijke weken ge schraagd door ds bijstand van een Heilige. Door de onvol- maaktheid van de menselijke natuur zijn slechts weinigen bereid zich goed te gedragen, als daar met iets 'tegenover staat. Het vooruitzicht op zak en roede brengt menigeen, tot een deugdzamer leven en een terloopse herinnering eraan kan menige lel (die ons im mers altijd meer zeer doet dan het kind) voorkomen. Jr. de nu komende drie weien wordt onze geest ook meer Aan in üe andere 49 wéken be ziggehouden met de vraag: 'Wat zullen wii geven.?' Dit is al heel moeilijk, "maar wellicht is het opmaken van een ver langlijstje nog moeilijker. Per soonlijk heb ik bijvoorbeeld al een meter of zes, zeven pocket boekjes en twaalf dassen. Hoewel ik niet wil klagen héb ik toch ook geen drie porte monnees nodig en zakdoeken koop ik zelf teel. Maar in elk geval zijn wij gedwongen, geestelijk bezig te zijn en dat is in deze tijd van oppervlak kig vermaak toch weer winst. Het gebruik wU, dat wii de geschenken vergezeld doen gaan van gedichten. Per som- lijk maak ik daar altijd veel werk van. Na een stroef begin rollen balloden, refreinen, so- netten en rondelen mij bij tientallen uit de pen. Deze vorm van huisvlijt, kan men niet jong genoeg leren beoefe nen. lit heb een neefje, iciens ouders eens tegen schappelijke prijs een partijtje balpunt- pennert op dc kóp hadden ge tikt, die Het ventje op 3 de cember met gulle hand uit deelde. Elk der pennen was in een papiertje gerold, waar op stond: 'Hei kost maar 45 cent. ik hoop, dat je er blij meelt bent.' En daarmee teas alles gezegd: De geringe prijs van een nuttig gebruiksvoor werp en het verlangen, dat in zijn reine kinderhartje leefde cm ooms en tantes, neven en nichten, broers en zusters ge lukkig te zien. Deze hoogte van bondige welwillendheid heeft de jongen nadien nooit meer bereikt. En laten wij niet vrezen, dat het kind in de -war komt, als het de Amsterdamse Sint Ni colaas op de televisie ziet. ter wijl het tceet, dat hij juist het eigen huis in een andere stad passeert. Sint Nicolaas is al- omtegeniDOordig en tot wonde ren in staat. Ook tot het won der, dat over drie wek-ep. alle Nederlanders behoudens Ir. Van Dis c.s.) in dezelfde be langeloze vreuade vereénd zijn. H, VAN HULST

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1