SCHIEDAMSE BIOSCOPEN De Vogels - n week lang griezelen in Passage Woningen voor zeven gemeenten Offerte Dura-Coignet nu op losse schroeven Kantoorgebouw ENCK officieel in gebruik Directeur: ,Zo n brand mag niet meer voorkomen Loop der bevolking Metro klaar in eerste helft 1967 Anna Dendrinos Strik na 63 iaar thuis Chris Zwarts heeft goud in de vlugge vingers Hermes-DVS 2 tegen DFC 2 Dansavond voor jonge grafici Taxi botst bij stoplichten Westduits schip in Waalhaven aan de ketting liMAfirP) uummmJ chiedammers onderelkaa' GEREEDSCHAP W/MANT) Kinderen gewond bij aanrijdingen Reddingsbrigade lioudt wedstrijd Visafslag H. A. J. J. Schaer werd officier van O.-N. Contactavond van Consumentenbond Geen onthulling van monument op 4 mei Luxe Papiermanden Plotseling overleden GEREEDSCHAP WISSELKOEREN HET "VRIJE VOLK VRIJDAG 15 NOVEMBER 1963 PAGINA 4 BROMMER- ijzerhandels Klein programma schrijfmappen Apotheek J' ■- - 4 Y°Z?S men kan er deze week in het Passagetheater sterk aan de vrouw gehechte kat eens tekker voor gaan zitten. Alfreds Hitchcocks nieuwste mee inmetselt en het miauwen van thriller is door onze filmredacteur vier weken kleden m „u !>iet beest^?rdtT ten s.!o"e ziïn ,on" vnerio- nf„ r weKen geleden al Uit- dergang. Peter Lorre is de dronken voeng oesproken. We kunnen nu dus volstaan met de gerust- man. vincent Price, die ook in de stelling, dat de film er na de première niet minder griezelig op LTe mtaiLrelen de hoofdro1 spee!t' is geworden, dat de vogels nog steeds eng rond fladderen en dat Ais sluitstuk' is het verhaal van de hooidrolspeelster Tippi Hedren (Hitchcocks nieuwste ster) nog Lleel* yaldemar gekozen, die hoewei ctö&rfc I öoodziek» niet kan sterven omdat iiij gehypnotiseerd ir door Basü Rath- steeds koel, mooi en nietszeggend is. We zaten zo te praten over het Schiedam van vroeger. En u weet daar kun je lang over praten. Vooral als de gesprekspartners txcee onver valste Schiedammers zijn. ik liet me vertellen over al de oude zakkendra gerskroegjes, over al die typische ge hruiken, die annex waren aan de jenevenndustriein de tijd dat Schie dam nog rijk teas aan branderijen Weet jij wel, zo zei een van mijn praatmakkers, dat alle zakkendra gers van Schiedam vroeger een bij naam hadden? Ja, zei de ander, daar waren ze hter ontzettend vlot mee. Mijn grootvader, zo ging hij ver der, heette bij voorbeeld Sneeuw witje. Dat was omdat hij grijswit hoar had. En zo had je hier in Schiedam ook de Beuling; dat wos omdat-ie zoveel ran beuling hield, vanzelf. En de Vuurpijl, en je had de Scheerder, zei de eerste weer, en ik herinner me ook. de Geknipte nog. Waarom de Geknipte, de Vuurpijl en de Scheerder zo heetten, wist men me niet te vertellen. Ook niet hoe de Ongedoopte (dat schijnt een bekend zakkendrager te zijn geweest) aan zijn naam kwam. Misschien is er een lezer, die 't wel weet? Advertentie IM. in tas en in sets vanaf 2.25. Steek-, ring- en dopsleutels in alie maten, los en in sets. Drukoliespuiten vanaf 4.00. Vetspuiten 3.45. Enorme sortering tangen Handboormachines vanaf 630. Borstboormachines 8 mm (2 snelheden) 12.75. ftwarewoB 52' T«L 6759*5 ïLE.S.-zegels In Monopole deze week: Prins der piraten; de Gevangene van Mandor- ra; Tales of Terror en Voor beulen geen genade. De Amerikanen vonden blijkbaar onze verhalen uit de Tachtigjarige Oorlog tussen de Zeven Provinciën en Spanje niet fraai genoeg. Daar om hebben ze een eigen verhaal ge maakt en verfilmd, waarin nog vaag bone. De geliypnotiseerde Price wreekt zich ten. slotte op een zeer afdoende manier, (maandag, dins dag en woensdag). Beulen In ..VOOB BEULEN GEEN GE NADE" heeft Fritz Lang de geschie denis der Tsjechische ondergrondse strijders in de periode van de aan slag op Relchsprotector Heydrich herkenbare figuren uit de geschie- verfilmd. De begaafdheid van deze denis voorkomen, zoals de watergeu- regisseur, vooral zijn vaardigheid als zen, die piraten worden genoemd. het erop aankomt een verhaal vol Dit dwaze verhaal, lat te gek is spanning te maken, valt hier ook zeer om van een ernstige zaak als ge- j sterk op. Het is geen verzetsfilm zo- schiedenisvervalsing te spreken, heet „DE PRINS DER PIRATEN". In de zestiende eeuw had Holland een jonge koning, die een verra derlijk man was. Hij volgde zijn ede le vader op, toen de Hollandse vrij willigers in de Pyreneeen tegen de Spanjaarden vochten. Die ontaarde koning wilde een geheim en vemr derlijk bondgenootschap met Spanje tegen de vroegere vrienden, de Fransen. Ook verlangde hij, als be loning, een deel van Frankrijk en een huwelijk met de Spaanse kroon prinses. Zijn jongere broer, prins Ronald van Haagen, een dapper en nobel man wü alles echter in de juiste paden lelden. Zeegevechten en veldslagen zijn er voor nodig, (tem, zondag; Gevangene ,DE GEVANGENE VAN MAN' DORRA". Dat de gevangene van Mandorra allerlei avonturen beleeft, zijn leven waagt, duelleert, intrigeert, listig is, danst en schone vrouwen in beeldende taal het hof maakt, werd ons wel duidelijk. Maar het hoe en waarom ontging ons ten enen male. En. we hebben toch heus ons best gedaan om het te begrijpen. Alles speelt zich af m een Noord- afrikaanse staat (Mandorra), die een koning heeft die lelijk in de knoei raakt, 's Konings dubbelganger <dRt is die gevangene zogezegd) tracht hem eruit te halen met als gevolg dat-ie zelf koning wordt en trouwt met een prinses. Een boze neef. die heel graag op de troon wou gaat na een spannend duel het hoekje om. Dat schonk ons toch nog wel bevre diging. (Zondag in de matinees). als de Denen met hun Rode Aarde maakten. Zij wilden doordringen tot de ziel van het volk, tot de menta liteit van de illegale strijders; zü wilden vooral een gevoelig beeld. En hier: hoe vreselijk de terreur na de „moord" op Heydrich m Tsjechoslowakije ook was razzia's, ruw geweld, folteringen en executies als Lang erover vertelt, doet hij dat zakelijk, vaak nauwkeurig tot in details, maar zonder te ontroeren. Wel voelt men bijna onafgebroken do spanning en dat is dan ook ken nelijk zijn doel geweest (donderdag).' (Van onze sportmedewerker) In verband met de tweede ronde van de KNVB-beker Is het pro gramma voor het komende week einde uiterst klein. Voor Hermes- DVS toch nog een tweetal wedstrij den. Het tweede elftal speelt tegen DFC 2. Nu de Hermes-mensen de laatste weken aardige resultaten hebben geboekt, kan dit een goede wedstrijd worden met winstkansen voor de thuisclub. De aanvang Is uur zondag op Harga. De Jeugd gaat zaterdagmiddag naar het Zaandamse ZFC. Vorige week boekte de Hermes-jeugd een monsterzege van 15—1 dp de EDO- Jeugd en ook zaterdagachten wij de jeugd in staat de punten mee naar Schiedam te nemen. Evenals Hermes gaat ook het re serveteam van SVV een thuiswed strijd spelen en wel tegen PSV 2 Het zal voor de roodgroenen een las. tage wedstrijd worden omdat de Eindhovenarert over prima reserve spelers beschikken. De SW'ers konden zondag ('én punt bij Volendam vandaan halen dus zijn zt) tegen PSV niet kansloos. Zondagmiddag om 2 uur wordt deze wedstrijd gespeeld aan de Bosrand. De SVV-jeugd gaat de verre reis naar Sibtardia ondernemen. Zij zullen alle zeilen moeten bijzetten om de prachtige plaats, die zij op de ranglijst innemen, te behouden en indien mogelijk te versterken. Advertentie IJM. PASSAGE SCHIEDAM zuio.hollandsche kantoorboekhandel Naar wij vernemen heeft Dura-Colgnet de zeven gemeenten in het Waterweggebied, betrokken bij de onderhandelingen over een raamcontract voor de levering van een tweede con tingent van drieduizend geïndustrialiseerde woningen, doen we ten zich niet langer gebonden te achten aan zijn reeds in de cember van het vorig jaar ingediende prijsopgave. Hoewel het contract een clausule bevat omtrent de aan de loonontwikkeling verbonden risicofactor, acht Dura-Coignet de situatie op het loonfront, onder meer het streven naar het wegwerken van de zwarte lonen, te onzeker om zijn of" ferte te kunnen handhaven. (Van een onzer verslaggevers) Opnieuw zijn donderdagmiddag b|j ongevallen In de Insulindestraat en de Doedesstraat in Rotterdam, twee kinderen bjj het oversteken aange reden. De zevenjarige Gerard Boston, uit de Voorburgstraat, die met een per sonenauto in botsing kwam, brak vermoedelijk zijn linkerenkel. Hij werd naar het Bergwegziekenhuis ge bracht. De negenjarige Jan J. Moll uit de Doedesstraat gtng met een ge broken linkeronderbeen naar het Dykzigtziekenhuis. Jan Moll werd aangereden door een fietser. (Van een onzer verslaggevers) Met een intieme bijeenkomst in de lunchkamers van het 45 meter hoge gebouw, is donderdagmiddag het kantoorgebouw van de ENCK in Vlaardingen officieel in gebruik genomen. Op 2 februari 1960 ging de eerste paal in de grond voor dit Macaber I monumentale bouwwerk, dat in dec. 1962 betrokken werd. Het in TALES OF TERROR worden jwas begrijpelijk, dat tijdens deze plechtigheid de brand van drie verhalen van Edgar Allan Poe, vorige week bij de N.V. Delta Chemie gereleveerd zou worden, dïek "getoond. Kegtósem Iteger cor- "Zo iets ma» in Vlaardingen niet meer gebeuren", verklaarde de directeur, ir. W. A. den Bakker. De Jongerencommissie van de Al gemene Nederlandse Grafische Bond, afdeling Schiedam, organiseert op vrijdag 22 november as voor de jon ge leden een dansavond in het Wijk centrum Nieuwland aan het Dr. "Wi- bautplein. De muzikale medewerking wordt verleend door The Dynamite Strings*. De avond begint om 8 uur. Kaarten zijn nog verkrijgbaar bij de volgende adressen: W Degeling, Bell- straat 5a; C Smolders, Simon Ste- vinstraat 22b en 's avonds aan. de zaal. - 3 ,~r, Bioscopen Passage: De vogels, dagelijks 2 en 8.15 uur. zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Monopole: Prins der Piraten, vrij, za, zo, 2, 7, 9 35 uur; De gevangene van Mandora, zo. 4.15 uur; Tales of terror, ma, dl, wo 2 en 8 uur; Voor beulen geen genade, do, 2 en 8 uur. Arcade: Concert Ambrosius. 8 uur. Amstelbron: Filmavond Laseiub, 8 uur. De Rank: Studiedag Schiedamse Gemeenschap. Sportfondsenbad: zwemwedstrijden SRB, 7 uur. Musis Sacrum: Supportersver. Her mes, 8 uur. Bibliotheken Gemeentebibliotheek, Lange Haven 131, maandag 7830, dinsdag 9.30— 430 en 7—830, woensdag 9304.30, donderdag 930—1230. vrijdag 9.30— 430 en 7—830. zaterdag 9.30430. Lorentzlaau 6: maandagmiddag 130430, dinsdagmiddag 1.30430, woensdagavond 7—9, vrijdagmiddag 130—430, vrijdagavond 7.-9. Dr. Wibautplein 129, maandag 1—9, dinsdag 14.30. woensdag alleen jeugd 24, volwassenen 79. donder dag 9.30—12, vrijdag volwassenen 7— 9 en 7—8 jeugd. Leliestraat: woensdag 14, vol wassenen en Jeugd, 7830 alleen vol wassenen, zaterdag 14 volwassenen en jeugd. Schiedamseweg 26: dinsdag 25, alleen volwassenen, vrijdag 2—5 vol wassenen en jeugd. Exposities Stedelijk Museum: Dagelijks Salon van de Maassteden; schilderijen, aquarellen, gouaches, tekeningen, gra fiek en beeldhouwwerk van kunste naars uit de Maassteden. Tot 9 de cember 1963. ArtotheekNieuwland-apotheek. Or. Wibautplein. man heeft met veel oog voor de uiterlijke griezeligheid twee verhalen niet zo best en een, verhaal, het mid delste over de zwarte' kat, met vaart verfilmd. Het eerste verhaal is dat van de man die _zyn oyérleden vrouw opge baard laat liggen op haar doodsbed. Hij deelde verder mede, dat er besprekingen gaande zijn met soortgelijke bedrijven in Nederland, Duitsland en Engeland om te komen tot het vergroten van de veiligheid. „Ons, geval heeft geleid tot een open gedachtenwisseling in deze materie, waar- HJjrhaat zijn"'volwassen'dochter, maar j van het belang immers ver boven het lokale uitgaat", aldus de als hu zich ten slotte met haar ver- heer Den Bakker. zoent, valt men van de ene griezel in de andere. De „dode" vrouw komt overeind, de dochter neemt haar plaats in Veel amusanter is het verhaal van de dronken wijnproever, die zijn vrouw en haar minnaar achter een muur metselt. In zijn haast heeft hij echter niet in de gaten, dat lm de Zaterdagavond houdt het district- West van de 'Koninklijke Neder landse Bond tot het Redden van Drenkelingen" In het Sportfondsen- bad wedstrijden In het zwemmend redden. Voor deze wedstrijden is de Schiedamse Brigade de organisatie opgedragen. Er zal worden deelge nomen door de brigades uit Dor drecht, Delft. Gouda, Leiden, Oen Haag, Katwijk, Noordw|jk en Rot terdam. De prijzen zijn beschikbaar ge steld door het bestuur van de Schie damse brigade en zullen bestaan uit bekers, medailles en diploma's. Ver der is er voor de jeugd nog een af zonderlijke beker beschikbaar ge steld. De brigade die de meeste punten zal verzamelen wordt in het bezit gesteld van de "Van Bueren-Wissel- beker' Het programma kent een veelvoud van nurrimers en er zal zo wel gekleed als ra zwemkostuum te water worden gegaan. De wedstrijden beginnen om 19.15 uur. Het programma bevat een voorwoord va-n burgemeester mr. J. W. Peek, die zijn waardering uit spreekt over het brigadewerk. Om half twee donderdagmiddag is voor de stoplichten aan de Gemt Verboonstraat te Schiedam de 46- jarige taxichauffeur G. Z. met zijn auto tegen de achterzijde van de auto van de 64-jange mevrouw N. v. d. K. gebotst. De medepassagier van mevrouw v. d. K. bracht haar in de war door te zeggen dat het stoplicht op rood stond, in plaats van groen. Dat was niet zo. Mevrouw v. d. K. remde schielijk waardoor de taxi chauffeur de aanrijding niet kon voorkomen. De auto's werden licht beschadigd. Per 30 september 1963 telde Schie dam SI 274 inwoners; dat betekent dat het Schiedamse bevolkingscijfer in september met 30 is gedaald. Uit de bevolkingsstatistiek per 30 septem ber blijkt voorts, dat er te Schiedam in september 143 kinderen geboren werden, 55 personen overleden. 235 vestigden zich te Schiedam en 353 vertrokken. Er werden in september 62 huwe lijken voltrokken en twee echtschei dingen uitgesproken. Van de jongge huwden betrokken er 9 een eigen woning, 16 gingen Inwonen bij ouders 2 gingen Inwonen bij familie. 3 gin- ge In onderhuur, 18 gingen buiten de gemeente wonen en van 18 huwelij ken gingen de echtelieden ieder af zonderlijk wonen. Er hadden 550 verhuizingen plaats. ROTTERDAM. 14 november. Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 100 kisten verse zeevis en 150 kg spiering aangevoerd. De prijzen waren; schol midd, 55 tot 57; schol klein 50 tot 54; schelvis midd. 70 tot 75; schelvis klein 46 tot 55; kabeljauw 65 tot 70; kabeljauw 38 tot 47; makreel 28 tot 30; wijting 45 tot 55 ner kist: spiering 1.05 tot 1.10 per kg. (Van onze raadsverslaggever) Het voorstel om aanvullende kre dieten te leveren voor de Metro- werken Rechter-Maasoever en het rivierkruisende gedeelte leverde in de Rotterdamse raad weinig discussie stof op. De verwachting is, dat de hele metro in de eerste helft van 1967 gereed is. Ir. F. W. C. Blom (v.v.d.) stelde namens alle grote fracties vast, dat j dit gewichtige onderwerp reeds in de zitting van 14 maart voldoende uit- gesproken was. Wel was hij nieuwsgierig naar dc vorderingen van de studie van een eventueel doortrekken van de met; o naar Pendreeht-Zuidwijk. „In de memorie van antwoc. d op de begroting (964 wordt u daar over volledig ingelicht," antwoord de de heer Bavinck. De wethouder deelde op een vraag van de heer Blom nog mee, dat niet kan worden voorspeld of het thans geraamde bedrag voor de Metro- aanleg ad 195 miljoen voldoende zal blijken. Er moeten nog vele aanbe stedingen plaatsvinden en die kun nen tegenvallen. Hij hoopte maar, dat de spanning op de arbeidsmarkt wat zou verminderen. De gehele raad kon zich ten slotte met de votering van dit aanvullende krediet verenigen, behalve de heer A. Geerlings fps.p.), die zich verzette tegen het aanbrengen van schuil kelders in de metro-stations. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik om dank te zeggen aan de autoriteiten, die zich zo volledig heb ben ingezet om de brand te bedwin gen. Met name noemde -hij de sa menwerkende brandweren uit Vlaai- dingen, Maassluis, Schiedam en Rot terdam. onder de bezielende leiding van de commandant van de Vlaai - dingse Vrijwillige Brandweer. „Bravo voor de brandweer", riep de heer Den Bakker uit en dat werd met applaus onderstreept. Tevoren had de voorzitter van bet bestuur der ENCK, de heer G. M. F. Bom uit Colijnsplaat een welkomst woord gesproken, waarin hij ook de kalmerende invloed releveerde, die er was uitgegaan van het optreden van de burgemeester van Vlaardingen, mr. J. Heusdens. In zijn welkom be trok hij ook de wethouders M. H. L. Weststrate en H. K, van Minnen, de voorzitter van de Kamer van Koop handel en de vertegenwoordigers van het architectenbureau ir. J W. C. Boks, W. Eykelenboom en A. JVfid- delhoek uit Rotterdam. Uitzondering Vervolgens voerde de burgemeester van Vlaardingen het woord. Mr. Heusdens noemde bet zelfs voor deze snel groeiende stad een uitzondering, dat er twee objecten op één dag of ficieel werden geopend. Daarbij doel de hü op het winkelcentrum aan de Dirk de Derdelaan, dat donderdag ook officieel in gebruik is gesteld. „Officieel", aldus de burgemeester, „Want daar ligt het accent. Beide ob jecten zijn al langer in gebruik". Hij complimenteerde architect en bou wers met het bereikte resultaat, waarmee het stadsbeeld verrijkt is. „Moge het tot welzijn van de onder neming strekken", zo besloot hij, waarna hij het gebouw officieel vooa* geopend verklaarde. Namens het architectenbureau lichtte de heer W. Eykelenboom het „gebouwde verhaal" toe, zoals hy het uitdrukte, waarna de aannemer, de heer H. Voormolen uit Rotterdam, 't aandeel van de uitvoerders belicht te, onder wie de .Vlaardingse firma's Woudenberg (heiwerk) en Boogaahd (elektriciteit). Als geschenk van aan nemer en uitvoerders bood de heer Voormolen een bloembak voor de lunchkamer aan. Waardering Ir. Den Bakker, die als laatste het woord voerde, bood de burgemeester als biyk van waardering een teke ning aan van het oude Vlaardingse raadhuis, in 1954 gemaakt door Jean ne Bieruma Oosting. in zün toe spraak bracht hij dank aan allen, die tot de verwezenlijking van dit bouw werk hebben bijgedragen. Het biedt op het ogenblik plaats aan 150 personen, maar zonodig kan het dubbele aantal er in wor den ondergebracht, „wy hebben bewust niet alleen voor het heden gebouwd", zo besloot de heer Den Bakker. Advertentie LM. Nog maar enkele weken geleden schreven wy dat het langdurige, tot nu toe onvruchtbaar gebleven beraad tussen de elf Waterweggemeenten over de verdeling van de collectie ve „bouwpot" van negenduizend wo ningen ertoe zou kunnen leiden dat Dura-Colgnet zijn offerte zou terug nemen. In feite is het nu dus zo ver gekomen. Het zal de slepende onder handelingen tussen de met een ge zamenlijk contingent bedeelde elf ge meenten er beslist niet eenvoudiger op maken. De moeilijkheden in de woning- bouwseotor bepalen zich overigens niet tot de onzekerheid over het lot van dit raamcontract. Er valt in de aannemerswereld een groeiende beduchtheid waar te nemen om nieuwe opdrachten te aanvaar den of zelfs maar prijsaanbiedingen op tafel te leggen. Dat vloeit niet alleen voort uit de onzekerheid over de Ionen die straks in him edgen bedrijven zullen gekten, maar ook uit soortgelijke moeilijkheden waar mee onderaannemers en toeleve ringsbedrijven te maken hebben. Het gevolg daarvan is dat rij er bij na altyd bezwaar tegen maken zich tegenover de aannemersbedrijven aan een vaste prijs te binden. Deze situatie bemoeilijkt vooral het tot stand komen van overeen- De heecr H. A. J. J. Schaer, oud- voorzitter van. de Vereniging voor de Katoenhandel te Rotterdam, is be noemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding werd hem woensdag uitgereikt door burgemeester Van Walsum, tijdens de algemene vergadering van de ver eniging. By die gelegenheid heeft de heer Sehaer het voorzitterschap overge dragen aan de heer 3. Boon. Sinds 1946 heeft- de heer Schaar tn het bestuur van de vereniging gezeten. In 1954 werd hü voorzitter. komsten voor woningbouw in op. dracht van overheidsinstanties en dit zou op den dunr met name op het bouwen in de woningwetsector een zeer ongunstige invloed kunnen uitoefenen, waardoor het streven van minister Bogaers om tot een produktie van boven de 80.000 wo ningen te komen op losse schroeven zou komen te staan. De bonnetjes, verticale prijsont wikkeling, service van de detaillisten en etiqueltering van kledingstukken waren onderwerpen, die donderdag avond tijdens een contactavond van de afdeling Zuid-Holland 11 van de Nederlandse Consumentenbond In de ïrenezaal van het Groothandelsge bouw in Rotterdam meer dan vol doende stof opleverden voor een ge animeerde discussie. "Voordat dit gebeurde wisselde de bondsvoorzitter, jhr. mr. L, Bosch ridder van Rosenthal met de leden van gedachten over de verhouding van de leden tot de bond. Nadat twee korte films waren ver toond, was men aan de huishoude- ïyke vergadering toe. Bh' de bestuurs verkiezing werden alle aftredende bestuursleden herkozen. De Delfte naar S. A. Junius werd aan het be stuur toegevoegd. By de behandeling van het voor stel tot de inrichting van een graf veld en de plaatsing van een monu ment voor de oorlogslachtoffers op de Algemene Begraafplaats Croos- wyk, voerde gisteravond in de Rot terdamse raad alleen dr. F. J. Krop (c.-h.) het woord. Namens de hele vroedschap ver tolkte hy de sympathieke gevoelens, die by alle raadsleden voor dit voor stel leven. in rijn antwoord deelde wethouder mr. Bavinck onder meer mee, dat de namen van de slachtoffers in een boek worden vermeld, dat een plaats krygt in een slerkastje. De wens van de heer Krop om het monument op 4 mei 1984 te onthul len, kan niet in vervulling gaan. Het is dan nog niet gereed, zyn sugges tie om niet te spreken van oorlog slachtoffers, maar van bombarde mentsslachtoffers (voor dezen is het grafveld bedoeld) nam de wethou der over. (Van een onzer verslaggevers) Anna. Dendrinos strik (78) zal woensdag 27 november na een ver blijf van 83 jaar InGriekenland weer voet op Nederlandse bodem zetten. Haar aankomst op Schiphol zal niet onopgemerkt voorbij gaan: een delegatie van de Rotterdamse jeugd zal haar onder aan de vliegtuigtrap een hartelijk welkom toeroepen. SCHIEDAM Z UI D - HOLLANDSCH E IC A N TOO RIO EKHANDEL (Van een onzer verslaggevers) Op verzoek V3rt enige bemannings leden, die nog achterstallige gage te goed zouden hebben, is in de Rot terdamse Waalhaven het Westduit- se stoomschip Sankt Johan aan de ketting gelegd. Het uit 1944 daterende 1851 brt. metende vrachtschip kwam eind ok tober in Rotterdam aan. Het loon- conflict met de reder F. H. Reinhold te Hamburg spitste rich hier zo toe, dat het schip werd vastgehouden. Naar verluidt is het initiatief daar toe uitgegaan van de gezagvoerder. Naar alle waarschyniyfchêld zal de Sankt Johann binnenkort executo- riaal worden verkocht. In de Vondelstraat te Vlaardingen werd donderdagmorgen de 57jartge onderlioudsman M. Voorburg plotse ling onwel. By aankomst In het al gemeen ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. (Van een onzer verslaggevers) Goud in z'n beweeglijke vingers heeft de jeugdige Gouwenaar Chris Zwarts (24), die als René Anac in de boeken van de Ne derlandse Magische Unie niet alleen genoteerd staat als goo chelaar, maar ook als goochelkampioen van Nederland 1963! Deze titel sleepte hij in de wacht op het nationale congres voor de goochelkunst in Oisterwijk, waar hij gold als een volslagen outsider. De onbekende René Anac leverde er tot ieders verras sing formidabele prestaties, hetgeen hem de Grand Prix 1963 opleverde. De Gouwenaar toonde zich een waardig kampioen. H|j was niet uit op goedkope effecten, waarmede de jury toch niet te verleiden is. Het geen Chris Zwarts tijdens zijn „sebil- derstrucs" met ais achtergrond een sprekend scbllderaleiier-décor liet zien, werd door de deskundigen b|j uitstek „vlekkeloos" genoemd. En dat wil wat zeggen. Goochelen met trucs, die ais het ware te koop zijn, is er op zo'n concours nu eenmaal niet bü'. De vingervlugheid moet In dit vak gepaard gaan met een voor leken duizelingwekkende presentatietech niek, Ook vereist dit alles nog de nodige psychologie. Het juryrapport liegt er niet om; René Anac leverde het bewijs van een grote originali teit en fantasie alsmede een uitste kende manipulatietechniek. Van jongs af aan heeft Chris Zwarts belangstelling gehad voor de magische kunst, in het byzonder voor het onderdeel, dat zoveel vingervlug heid vereist; het manipuleren. In tyd aan het .Jongleren" gewaagd, maar daarop is hy gauw teruggeko men. Magisch trekje Toen hij een knaap van twaalf jaar was, ontdekte Chris Zwarts dat h|j een „magisch trekje" over rich had. Door het gebrek aan contact met goochelaars kon hij dit „jongens spel" niet voldoende ontwikkelen. De militaire baret zou hem evenwel naar de „hog<* hoed" brengen. Als soldaat werd Chris Zwarts in Rotterdam opgeleid tot röntgen- asslsterit. De Maasstad kende een goochelclub en na een soort toe latingsexamen gedaan te hebben werd hü daarvan lid. Tijdens de clubavonden ontmoette Chris Zwarts mensen uit het vak, zo wel amateurs als professionals. On danks het dagelijkse militaire pro gramma kqn de Gouwenaar voldoen de tyd vinden om zyn magische ta lenten te ontwikkelen. Daarnaast moest hy ook met geld goochelen, zyn jongensjaren heeft hy zich korte 1 want de soldij stond het aanschaf fen van allerlei attributen niet in ruime mate toe. Als jongste lid van de goochelclub Rotterdam debuteerde Chris Zwarts in april 1959 op een clubavond. Hy sloot de ry van magiërs met een uit stekend en door velen geroemd mani- pulatienummer. In oktober 1962 stak hy op een goochelconcours ln Alphen aan den Ryn met kop en schouders boven alle andere deelnemers uit. Een maand later was hy de grote man op het concours van de Haagse goochelclub Mundus Vult Decipi. Eere-poorter Zijn ster rees steeds hoger. Het nationale congres in Oisterwyk bracht hem de grootste roem. Deze Brabant-se gemeente, die haar 750- jartg bestaan vierde, bood hem het ere-poorterschap aan. Onvergete- lyk vooral blijft voor Chris Zwarts z|jn optreden als René Anac ln de grote zaal van de Tilburgse schouwburg, waar hy met de aller grootsten uit het vak op de plan ken stond. Chris Zwarts is ruim twee jaar getrouwd, zyn charmante echtgeno te beeft steeds in zyn magische ta lenten geloofd. Het Is haar geloof in de magische zaak, die hem het ver trouwen en de liefde voor zyn hobby en vak hebben doen versterken. Me vrouw Zwarts vindt het helemaal niet erg als alle stoelen en tafels uit de kamer moeten verdwynen wanneer haar man wil oefenen, zy Is dan het „proefkonyn". En dan weet ze nooit wat haar te wachten staat. Waar vind je nog zo'n vrouw? Mevrouw Dendrinos treft ln haar woonplaats Athene al voorbereidin gen voor haar vertrek. Ze laat haar spulletjas, die niemand wilde over nemen, achter by de buren. Alleen haar radiootje gaat mee naar Rot terdam, waar ze in het bejaarden tehuis Simeon en Anna, van het r.-k. pariochaal armbestuur van Rotter dam haar verdere leven gratis zal kunnen wonen. De driehonderd Inwoners van Si meon en Anna zyn al op de hoogte van haar komst. De vrouwelijke be woners hebben de breipennen al te voorschijn gehaald en werken hard aan een warm cadeau: een prachtige sjaal die mevrouw Dendrinos extra moet beschermen tegen de kou die ze 63 jaar niet heeft gevoeld. Mevrouw Anna Dendrlnos-Strüc staat voor de tweede zevenmyislaar- zenstap in haar leven. Ze nam de eerste beslissing 63 jaar geleden toen zt met een Griekse zeeman van huls wegliep en hem haar jawoord schonk. Ze dreef samen met haar man tien jaar lang een logement In Piraeus. Ten slotte verhuisde het echtpaar naar Smyrna waar het ln 1922 ver dreven werd door de Turken. Met haar terugkeer naar het ge boorteland komt een etnd aan et a armoedig bestaan. Advertentie IM. PRACHTIG SORTERING in doos vanaf 19.95 in kisten van 24.95 tot 127.50 in tassen van 18.75 tot 62.99 ledige kisten van metaal vanaf 8.50 op borden vanaf 12.25 (event, uit te breiden) ZIE ETALAGE mÊÊm Brw Broom» 52 Tot «7594 K.E.S.-ZEGELS ROTTERDAM, 14 november. Engels pond 10,07S—10,071 Amerik. dollar 3,60—3,601 Franse frank 73,48 73,53 Belgische frank 7,22 i—7,221 Zwitserse frank83,42)—83,47) Zweedse kroon 69,36)—69,41) Duitse mark 90,57)—90,62) Deense kroon 52,12)—52.17) Noorse kroon 50,3050,35 Canada 3,34Ai3.34j% Italiaanse lire 57,85)57,90) Oostenrijkse schilling 13,92)—13.93) Escudo's 12.56SI2,58i

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1