was parathion in huis SIEBEL Vlieglustige Brit op Schiphol gearresteerd Vereniging is eis voor voetgangers Kalf met hertekop zwaar probleem voor wetenschap Toon Hermans: Ik ben de kluts kwijt Politie waarschuwt Leidseplein-eafés MENEER BE REDACTEUR Journalisten niet genoeg gewaardeerd Mening van int. congres: ZONDER COMMENTAAR Reddingbootschipper Botte Ney overleden wajang Boer smokkelt roomboter over Duitse grens Tips na overval in Epe Orde van de gulden humor BEELDIG mSSÊmmmÊSmm Slachten VEENDAM STELT GASPRIJS VAST HET VRIJE VOLK MAANDAG- IS NOVEMBER 1963 PAGINA 3 (Vervolg van voorpagina) Niemand In de rustige straat in Goirle, waar het gezin Van N. met de ingetrouwde dochter woont, heeft van de arresatie op vrijdagavond iets gemerkt. Toen wij er zaterdagmorgen ver schillende buurtbewoners spraken, wist men van de aanhou ding nog niets. Buspassagiers Flesje stukgevallen In Bussum (Van onze verkeersredacteur) In alle landen waar geen voetgangersvereniging is, dient de oprichting van een zelfstandige en onafhankelijke vereniging te worden bevorderd. Autoriteiten dienen dezelfde waarde te hechten aan voetgangersverenigingen als aan andere organi saties. TEAMS OPRICHTEN VOORBEELDEN (Van een onzer verslaggevers) In Doetinchem is een merkwaardig kalf geboren, een rood bont dier met een lange hals en een kleine kop, die lijkt op de kop van een hert. En er is een zeer romantisch maar ook zeer onwaarschijnlijk verhaal verteld om deze 'speling der natuur' te verklaren. De koe zou, toen ze tochtig was, zijn uitgebroken en in het bos zijn gedekt door een hert of door een reebok. Beste vier. PLAKTEN MARGARINE SCHOOLMELK MIJNWERKERS CANADA KLM EN MACKINSEY VAST BEDRAG Alle naar sporen wijzen gezin Van N. De arrestatie zou op positieve aanwijzingen hebben plaatsgevonden, maak ten wij op uit de woorden van mr. Thijssen. Niet duidelijk is nog of één van de drie schuldig aan de vergiftiging is, dat een hunner het deed met mede weten van een ander, of dat hier sprake is van 'samen en in vereniging', wat wil zeggen dat ze alle drie bij de moord betrokken zijn. Alle drie verdachten ontkennen maar volgens de districtsrecherche en mr. Thijssen lopen de sporen alleen naar het woonhuis van het slacht offer. Aanvankelijk had de Tilburgse re cherche het onderzoek in handen. Om geen enkele mogelijkheid uit te sluiten, is ook het personeel verhoord van de Tilburgse steen- en offset- drukkerij Naaykens. waar de man na het drinken van koffie uit de-van huis meegebrachte kruik onwel werd. Gebleken zou zijn dat niemand hier de mogelijk heeft gehad om het gif tige Parathion in de drinkenskruik te doen. Ook zijn alle passagiers gehoord, die 15 oktober met het slachtoffer per autobus nan Goirle naar Tilburg zijn gereden. Ook hier zou zijn ko men vast te staan, dat geen hunner in de gelegenheid is geweest de kruik fc handen te krijgen. UTRECHT (ANP) De Kringraad van de Nederlandse Journalisten Kring heeft aan het slot van een zaterdag in Utrecht gehouden ver gadering een motie aangenomen, waarin wordt gesteld dat de positie en salariëring van de Nederlandse journalist nog steeds ernstig wordt ondergewaardeerd en derhalve aan een nieuwe oriëntatie moet worden onderworpen. Ten gevolge van deze onderwaar dering is, aldus de motie, het Neder landse dagbladwezen in een situatie geraakt die de groei naar een beter voorlichtingsniveau in hoge mate temt. Het modem inzicht in sociale ver houdingen moet, zo gaat de motie verder, bij de directies verondersteld worden. "Verschillende afdelingen hebben zich uitgesproken voor een loonsver hoging van ongeveer twintig percent. In .dieafdelingen is de wens geuit, dat, mocht aan dit verlangen niet worden voldaan, de onderhandfelings- delegatie van de Nederlandse Jour nalisten Federatié de onderhande lingen over de collectieve arbeids overeenkomst zal onderbreken voor nader overleg. In de motie schenkt de Kringraad de onderhandelingscommissie zijn volle vertrouwen. De kringraden van de Katholieke en Protestants Christelijke Journa listenkringen hebben zich eveneens in Utrecht mede voor een herwaar dering van de sociale positie van de journalist uitgesproken. ENSCHEDE (ANP) Door samen werking tussen de Nederlandse en Duitse douanerecherche is een om vangrijke botersmokkel aan het licht gebracht. Een Duitse boer, D., die in het grensgebied nabij de overgang Knal- hütte (gemeente Enschede)-Sanders- kuper woont, wordt verdacht hoofd persoon te zijn. De boer werd gearresteerd, toen de velddienst hem betrapte bij het ver voer van ongeveer 300 kg roomboter op een wagen. Uit het onderzoek is gebleken dat de boer gedurende een half jaar ver moedelijk ongeveer 15.000 kg Neder landse roomboter clandestien over de grens heeft gebracht. Hij kocht de boter van een Nederlandse handelaar en bracht deze naar zijn land, dat aan de Nederlandse kant ligt. Van daar vervoerde hij de boter via bin nenwegen naar zijn in Duitsland ge legen boerderij. Alleen de huisgenoten van het slachtoffer bleven over. Daarom werd het onderzoek van de Tilburgse re cherche op 28 oktober overgenomen door de officier van Justitie en de districtsrecherche van de rijkspolitie uit Tilburg. Mr. Thijssen wil over de gronden, waarop hij meent dat de aanhouding en in verzekerde bewaringstelling ge rechtigd is, pas mededelingen doen als door een of meer verdachten een bekentenis is afgelegd. Mevrouw van N. zou hebben toege geven dat ze parathion in huis heeft gehad, maar dat het flesje kapot is gevallen, waarna ze het heeft opge ruimd, Het was wel zo'n gemeen spul, zou ze verklaard hebben, dat er zelfs gaten van in mijn kousen kwamen. Bij genomen proeven Is echter geble ken dat parathion geen gaten in kousen veroorzaakt. De schoonzoon wist dat men para thion in huis had, maar hij was er niet van op de hoogte dat het fles je stuk was, zo zou hij gezegd heb ben. Dat wist de dochter ook niet, wat weer tegenstrijdig is dan de ver klaring van mevr. Van N., die tegen over de recherche zou hebben be weerd dat het flesje stukviel toen de dochter met de kapelaan zat te pra ten en zij er getuigen van waren dat het 'zo'n gemeen spui was'. Maar de kapelaan kan zich van dit voorval niets herinneren. De buurtbewoners in Goirle zeiden ons dat ze de aanhouding wel ver wacht hadden, na de vele malen dat het drietal voor een verhoor was op gehaald. Men vertelde dat het drie tal 'nogal gesloten van natuur' is. Wilem Van N. is pas op latere leef tijd getrouwd. Uit, het, huwelijk met. zijn vrouw Grada is één kind gebo ren. de nu gehuwde 20-,iarige Bep. Men heeft in de buurt niet de indruk dat er gezinsmoeilijkheden waren. Willem van N. stond ter plaatse goed aangeschreven. Hij had 'een stuurs uiterlijk, maar een goed ka rakter.' Na zijn pensionering bij spin nerij De Wijs in Goirle is hij op dok tersadvies blijven werken. Finan ciële moeilijkheden waren er. aldus de de buurtbewoners, zeker niet. EPE (AWP) De politie In Epe heeft naar aanleiding van de gewapende roofoverval op het kantoor van de Nederlandse Handelmaatschappij enkele belangrijke tips ontvangen, die kunnen bijdragen tot identifica tie van de daders. Het onderzoek gaat thans in bepaalde richting, waarbij tevens gebruik wordt ge maakt van enige zogenaamde stille getuigen. Er is een beloning van ƒ2.500 in het vooruitzicht gesteld voor degene, die inlichtingen kan verstrekken welke leiden tot- opsporen van de da den si en het in beslag nemen van het ontvreemde geld. De commandant van het district Amsterdam van de rijkspolitie, over ste P- Laverman, is zaterdagmiddag op S8-jarige leeftijd overleden aan een hartaanval tijdens een excursie op het terrein van de Hoogovens ie IJmuiden. Deze excursie was een onderdeel van de jaarlijkse bijeen komst van officieren van het korps rijkspolitie. Advertentie I.M. om naar te kijken, de gouden Z broche op Uw japon,-Uw man- z telpakje. Fascinerend voor U, mevrouw, èn voor U, mijnheer. Onze collectie gouden siera- den is veelzijdig internationaal. Biijvende echte vreugde, voor nu en voor altijd. JUWELIER - HORLOGER Rotterdam: Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50, Nw. Binnenweg 227 SCHIPHOL (ANP) De Ko ninklijke Marechaussee heeft zaterdagavond op Schiphol een Engelsman gearresteerd, naar wie al enige weken door Inter pol werd gezocht. De man wordt verdacht van oplichting voor een bedrag van 200,000. Bij zijn aanhouding bleek de En gelsman, de 41-jarige R. A. L. uit Hoylake' in het bezit te zijn van vijf vliegbiljetten, die hij zonder be taling had weten te bemachtigen. De biljetten waren uitgeschreven voor vluchten door geheel Europa. Hoewel de betrokken vliegmaatschap pijen reeds waren gewaarschuwd, zag L. toch kans om er gebruik van te maken. Hij was nu, aldus deelde de Brit zelf mee. van Edinburgh op doorreis naar Stockholm. Hij is daar niét aangekomen. De marechaussee kon hem. omdat L- over te weinig geld beschikte en van de vliegbiljetten geen gebruik meer kon maken, als ongewenste vreem deling zonder voldoende middelen van bestaan beschouwen en hem dwingen terstond het land te ver aten. Omdat dit zaterdagavond nite meer ring; moest Li de nacht doorbrengen n de marech'aussee-kazerne in Bad- hóevedorp. Zondag is hjj onder ge beide naar Londen gevlagten- waar de Engelse policie heni opwachtte. De Brit is een dag of tien geleden ook al in ons land geweest. Hij gaf zich toen uit voor free-lance jour- nist met opdrachten van de BBC- adio en -TV. Onder leiding van een NTS-functionaris bezichtigde L. de Bussumse studio's, waarbij hij zich vooral in technisch opzicht een ingewijde toonde. Dit is een der conclusies, die be stuursleden van voetgangersvereni gingen- samenwerkend in de Interna tionale Federatie van Voetgangers- verenigingen. zaterdag hebben aan genomen na een tweedaagse confe rentie in Den Haag. Twintig afgevaardigden uit Enge land. Schotland, Frankiijk, België, Duitsland en Nederland woonden de conferentie bij. Een andere aanbeveling van de vergadering is, te bevorderen dat kinderen tenminste beneden de leef tijd van zes jaar. zich nooit zonder toezicht op straat bevinden. 'Geen mens kan na eenmaal een kind voor een auto wegtrekken van een raam uit. waarachter hij staat te kijken,' zo lichtte mevrouw V. X. van der Does-Enthoven, die onder anderen Nederland vertegenwoordig de. toe aan een persconferentie die na de vergadering is gegeven. In een der acht punten van de re solutie worden voorts aanbevolen medische en psychologische teams op te richten die ter plaatse van een ongeluk de problemen kunnen bestu deren. De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, waarvan mevrouw Van der Does voorzitter is. propageert het instellen van zulke werkgroepen. De voorzitter van de Internatio nale Federatie, de heer R- Lapeyre uit Parijs, deelde nog mee. dat bij wijze van proef in de Franse hoofd stad de beroemde Place du Tertre op Montmartre drie maanden gesloten is voor het verkeer. Daaruit blijkt, dat de autoriteiten zeker wel geneigd zijn tot experimenteren in het be lang van de voetganger. Men overweegt te Parijs trouwens ook een plein af te sluiten voor het verkeer om het als monument te beschermen. Het is de Place Fiirsten- berg in het Quartier Latin, 'n plein tje dat slechts zes parkerende auto's kan bevatten. Maar deze staan dan ook de fotografen en kunstschilders in de weg die het unieke plein, maar niet de auto's op plaat en doek wil len hebben! Ir. L. H. Jacobsen uit Rotterdam, hoofdbestuurslid van de Nederlandse vereniging, stelde de Maasstad ten voorbeeld, waar het Schouwburg plein ook een forum voor voetgan gers wordt. Weliswaar bouwt men el' een parkeergarage, maar buiten de beide ingangen van die garage zal het verkeer niet mogen komen. Mejuffr- Bal uit Haarlem noem de deze stad met ere. Sinds lang is de voornaamste winkelstraat, de Grote Houtstraat, zaterdagsmiddags gesloten voor alle" verkeer en waar schijnlijk gaat men dit uitbreiden tot de hele zaterdag. Ir. A. E. J. Nap, hoofdingenieur directeur van de afdeling Wegen en Bruggen ter Directie van de Water- staaf. heeft de conferentie vrijdag ontvangen en de ambassadeur van Australië heeft belangstelling ge toond door de bijeenkomst enige uren bij te wonen. VALKENBURG (ANP) Toon Hermans kan verlegen zijn als een schooljongen. Dat bleek zondagavond in de Eurohal te Valkenburg, waar bij, In aanwezigheid van ongeveer 4000 Limburgers, de carnavalsorde van „de gulden humor" ontving. Prinsengardes, hofkapellen en fan farekorpsen hebben deze uitreiking tot een uitbundig en kleurrijk feest gemaakt. Tk ben totaal de kluts kwijt', zei de geroutineerde eabarettier in zijn dankwoord. "In Limburg vindt men alles zo gewoon, maar ik ben hier al zo lang weg, ik vind het niet meer zo gewoon. Ik dacht dat ik van avond eens flink zou kunnen lachen, maar ik vind het echt niet meer om te lachen, ik ben er kapot van. Jullie in Limburg weten niet half hoe rijk, hoe geweldig en hoe over weldigend jullie zijn. Ik wilde dat dit feest nooit meer zou ophouden'. De onderscheiden Limburger besloot met de woorden: "Hier heb ik het geheim van de humor geleerd, hier ligt de echte humor opgeschept als nergens ter wereld. Een krant heeft de vorige week ge schreven: Toon Hermans, de man waar Limburg trots op is; ik kan al leen maar zeggen, Limburg, het land waar Toon Hermans trots op is". De orde van 'de gulden humor', die eenmaal per jaar wordt uitge reikt aan een Limburger, die zich in of bulten dit gewest op uitzon derlijke wijze verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de hu mor en de blijde levensvreugd, werd aan Toon Hermans namens de Fe deratie van Samenwerkende Car navalsverenigingen uitgereikt door burgemeester F. A. A. H. Breekpot van Valkenburg. Dit geschiedde tijdens een feest dat de titel "2 x 11 is 11' droeg. Na de pauze kwamen namelijk de amateur humoristen op het podium. De beste vier Limburgse "buuttereedners', de kampioenen van de cainavaiistische welsprekendheid, streden om de gou den narrekap, de trofee, die door de Culturele Raad Limburg om de vier jaar ter beschikking wordt gesteld. Adjudant Veltman van de Konink lijke Marechaussee begeleidt de vlieg lustige Brit naar het toesteldat hem tegen wil en dank zou terugbrengen naar Londen. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Zeg Jansen, nog geen auto? Nee, maar nog één loonsverhoging zonder huurverhoging, dan kan het net. Maar jouw huisbaas dan. moet die dan zonder verhoging? 'O, die slachten ze financieel wel verder af?' Advertentie In de Edesche Courant van 12 november lf>63. Tsjecho-Slowakije heeft opnieuw het visumstelsel voor toeristen ver zacht. Na de weekeindvisa die men aan de grens met Oostenrijk kon krijgen, is nu de mogelijkheid ge opend om ook midden in de week voor enkele dagen naar Tsjecho- Slowakije te gaan. Behalve voor Oostenrijkers en anderen geldt dit ook voor Westduitsers, De dierenartsen en de biologen die wij om hun mening vroegen, zeggen zonder uitzondering dat zij het een onaannemelijke verklaring vinden. Ze durven echter niet te beweren dat die kruising onbestaanbaar is. Dat een reebok met een koe ge paard heeft, is volgens hen uitgeslo ten, Dat is alleen a! door het ver schil in grootte onmogelijk, want een ree is nauwelijks groter dan een flinke herdershond. Dat de koe een edelhert zou heb ben ontmoet, is ook niet geloof waardig. Edelherten hebben in Ne derland hun domein op de Veluwe. Of de koe, óf het hert zouden de Gelderse IJssel hebben moeten oversteken, zwemmend of via ver keersweg en brag. En stel dat. dit gebeurd zou zijn, dan zou die ontmoeting hebben plaatsgevonden in februari, want, de draagtijd van een koe is 270 dagen. Maar in februari zijn de edelher ten niet bronstig. De bronsttijd valt in oktober. Waarom, zo vraagt men zicb af, durven de deskundigen dan niet ca tegorisch te verklaren dat een derge lijke romance onbestaanbaar is? Herten, zeggen zij, zijn in februari weliswaar hiel in de bronst, maar theoretisch zi.in ze wel tot een paring in staat. Wil een vracht levensvatbaar zijn. dan moet het verschil in het aamai chromosomen in de cellen niet te groot zijn. Het aantal chromosomen van rund en hert verschilt belangrijk en ook dit is een argument tegen de verklaring, die men geeft voor de vreemde geboorte. Het bewijs van het tegendeel is ook hiermee echter nog niet gele verd. We geloven het niet. maar we kunnen niet bewijzen dat het niet is gebeurd, daarop komen de deskundi ge verklaringen neer. Een dierenarts, wetenschappelijk ambtenaar aan de Faculteit der heer N. D, Dekker, deerne ons mee. diergeneeskunde in Utrecht, de dat hij tien jaar geleden ook een dergelijk kalf had gezien. Het had ook een abnormaal lange hals en een vreemde kop. De vervorming was ontstaan doordat het kalf drie maanden te lang in de uterus had gezeten. Mogelijk is hier ook iets dergelijks het geval, meende de heer Dekker. Maar ook daarover heeft men geen zekerheid omdat- het Doetinchemse kalf nog niet voor onderzoek naar Utrecht is gezonden. Het dier staat nog op stal bij een boer in Mook. (Van een onzer verslaggevers) Botte Ney, oud-schipper van de reddingboot Ameland, is gisteravond op Ameland overleden. Nadat hij 34 jaar lang op de red dingboot had gevaren, waarvan bijna een kwart eeuw als schipper, gaf hij in december 1958 het roer van de Dr. XV'. H. van Rietschoten in handen van de 56-jarige Jan de Jong. Zesennegentig reddingstochten had Botte Ney toen achter de rug. Hij redde 69 mensen het leven. Hij is 67 jaar geworden, deze oud- schipper, die in 1959 werd onder scheiden met een benoeming tot rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw. Zijn eerste reddingstocht dateert van 1924, toen Hollum nog beschikte over een roeireddingsboot. Bijna tien jaar lang is hij schipper van deze boot- geweest. Daarna volgde de mo torreddingboot 'Abraham Fock', de 'Adriaan de Bruijne', de "Jonkheer Ortt' en de 'Van Rietschoten'. (Van een onzer verslaggevers i Na Zutphen heeft nu ook Veen- dam zijn Slochterer^castarieven vastgesteld. Ze geldc-O voor het werkgebied van de Vekogas. die acht gemeenten rondom Veendam be dient. Voor een verbruik tot 50 ra3 per maand is de prijs 25 cent, boven de 50 m3 10 cent. Vastrecht (inclu sief meterhuur)1-50 per maand. De nieuwe tarieven betekenen een verlaging van 18 pet, voor kook- en 50 pet. voor verwarmingsgas. Ze gaan 1 december m. De Amersfoortse recherche heeft de 22-jarige C. M. J. C. uit Geldrop en de eveneens 22-jarige W. R. C. uit Eindhoven in arrest, gesteld. Zij wor den ervan verdacht 25 inbraken te hebben gepleegd. Scholen en kerken behoorden tot hun operatieterrein. Advertentie I2M. ongezouten puur plantaardig licht verteerbaar dus gezond i Van een onzer verslaggevers) De chef van het bureau Leidseplein, hoofdinspecteur J. Vrijburg heeft vrijdagavond en -nacht een inspectietocht gehouden in vrijwel aile cafés en vermaakcentra rond het Leidseplein. Daarbij heeft hij de eigenaars van deze zaken en hun personeel aangekondigd dat harde maatregelen genomen zullen worden als niet onmiddellijk een eind gemaakt wordt aan vechtpar tijen en geweldplegingen, die in de laatste tijd veelvuldig voorkomen, doch slechts zelden ter kennis van de politie gebracht worden. toe bedrijfsleiders van calês. brood jeszaken en automatieken dienen hun houding van hoor zie en zwijg te laten varen. Zij zijn «41 verantwoordelijk voor de rust to hun ondernemingen en kunnen indien nodig altijd op steun van de politie, rekenen. Een van de maatregelen die de politie tegen on willige zakenlieden in deze sector kan nemen is iict intrefeKen vsm de 4gtin?* ten' (muziek, dansen, damesbedie ning en sluiting om twee uur'. Een van de eerste gevolgen van deze houding van de politie is geweest dat de «ieonaar yap, pap. gantai be kende zaken vorm net piem aan ae sportleraar XV. XV., die nogal eens vechtlustig is, de toegang tot zijn zaken heeft ontzegd. Tekenend voor de sfeer in de omgeving van hes Leidseplein is de ervaring van een bedrijfsdirecteur uit de omgeving van Haarlem, die in een volle automatiek aan de Leidsestraat beroofd werd van een biljet van. 10.-- en daarna be- 'a usteioos gesiagen werd toen hij zijn geld terugeiste, Niemand van de tien tallen omstanders was bereid een ver klaring af te leggen bij het politie onderzoek. Aan dit soort terreur wil tk uonü» ïk een eind maken. Lï geloof niet in de opvoeden de werking van de school- melksubsidie, zoals de heer Lamberts zegt. Waarom vraagt hij geen zoute haring- of blex- ïtuksubsidie? De manier waar op hij de uitgave kleineert is fantastisch 'i.100.000 is ten slotte maar een kleinigheid. Als er voor zo'n bedrag geen interesse is, kuiinen we er altuu nog een schoolmelksubsidie van maken. En dat in een land waar op zoveel gebieden drin gend geld nodig is. Men kan na tuurlijk wachten tot de belas tingopbrengst zo ver gestegen is dat dergelijke projecten ge makkelijk gefinancierd kunnen worden- Maar waarom met de kinderbijslag en de belasting vermindering voor gezinnen bo ven de weistandsgrens beper ken? Een stap in de goed» richting zou zijn de netto-op brengst van de komende loons verhoging voor 50 pot. in min dering te brengen op de kinder bijslag. De ouders krijgen dan weer een stukje van hun ver antwoordelijkheid terug. H. KROESE Noorderkroonstraat 2 Amsterdam-N. Zullen de mijnwerkers nu werkelijk weer zo graag in de mijn afdalen? Voor mij staat we! vast dat ze het misschien ook liever niet meer doen. Maar zouden deze mensen zich nu ver plicht voelen om weer af te da len, omdat er zoveel voor hen is gedaan? Of houdt het ver band met het feit, dat ze mis schien een dienstwoning van deze mijndirectie bewonen? MEVB. J. DE VRIES Hudsonstraat 101 Rotterdam (Enkelen van de geredden hebben al verklaard nooit meer te zullen afdalen, maar wie kan er kijken in het hart van een mijnwerkerRed. HTV). Nog nooit heb ik zoveel on zin gelezen als in het stukje Af betaling in Mijnheer de Redac teur van 28 oktober. De schrij ver moet zijn ogen de kost ge ven in Canada. Er wonen lil Holland te veel ontnuchterde, teruggekeerde emigranten, dia dankbaar zijn er hier weer bo venop te kunnen komen. 'Ieder een die zestien jaar is, kan zijn rijbewijs halen.' Maar daarom gebeurt het nog niet. 'Men gaat naar school tot zijn 19e jaar-* Dat kan, maar 80 pet. van de jongeren werkt al op 17-jari- ge leeftijd. "Men trouwt als men achttien jaar of jonger is." Alweer, dat kan. maar man en vrouw moe ten dan beiden werken om niet van armoede om te komen. 'De vrouwen gaan vier tot vijf we ken na de bevalling weer wer ken.' Anders zien ze geen uit weg uit de afbetalingsmoeilijk heden. 'Omdat man en vrouw werken heeft ieder zijn eigen auto.' Onder de Canadezen mis schien. maar onder de Neder landse emigranten zeker niet. •Meisjes moeten niet in de huishouding gaan werken, dat is minderwaardig werk.' De meeste vrouwen in Canada wer ken als schoonmaakster in kan toren of cafetaria's, in de keu ken of als huishoudster-baby sit. 'De Hollandse huiselijkheid moet verdwijnen.' Iedere Neder lander verlangt juist naar dia huiselijkheid, vooral op de feest dagen. Ik ben blij weer in Nederland terug te zijn. zonder afbeta lingsmoeilijkheden en zonder de verplichting om ook mijn vrouw te laten werken en onze kinde ren voor een gulden per dag door vreemden te laten opvoe den. J. A. VAN OPSTAL Waterloseweg 79 Apeldoorn Ik heb in een artikel in HW gelezen dat de Amerikaan Mac- Kinsey twaalf miljoen gulden heeft gekregen voor een rapport, waaruit de KLM Scan leren hoe zij de moeilijkheden moet oplos sen. De heren Albarda en Be- sancon worden in het artikel ervan beschuldigd dit miljoenen rapport te negeren. Ik heb geen verstand van de werkelijke kosten van zo'n rap port. En eigenlijk is het nog maar een gulden van elke Ne derlander. die er nóg wel een gulden voor over heeft, als het de KLM maar wat beter gaat. Onze faam moet blijven en dat is veel belangrijker dan schooimelk. Voor een Mackin- seyrapport heeft onze regering thans tien jaar schooimelk ge offerd. En wat is tegenwoordig nog twaalf miljoen? Het is toch teen drukfout, dat het twaalf mille moet zijn? Dan heb ik voor niets wakker gelegen. Tweeduizend arbeiders zou den van dit bedrag een week- salaris van honderd twintig gul den kunnen hebben. En zo'n duizend boeren kan men blij maken met tien twaalf koei en. Maar laten we liever collecte ren voor de hongerende kinder tjes tn de onderontwikkelde lan den. Meneer MacKinsey kan even voort en dank zij hem de KLM cok! Of nee. misschien weet meneer MacKinsey raad op ons schoolmelkprobleem. JOH. BUUR3INK, Javastraat 79, Enschede. Steeds worden er percentuele loonsverhogingen gegeven. Ie mand die 100 verdient, krijgt bij een verhoging met 10 pet. ƒ10 loonsverhoging, maar iemand met ƒ300 krijgt er ƒ30 bij. Door prijsstijgingen gaat het grootste deel van die 10 verloren, ter wijl men van ƒ30 nog wel wat overhoudt. Men had mi beter gedaan met aan alle werkne mers een vast bedrag te geven, dan had dat gemiddeld mls- scheta 115 kunnen zijn. L. S. MONTEBA Weidehof 49 Leiden Het te Parijs gehouden vioolcon cours van de stichting Marguerite Long-Jacques Thibaud is gewonnen door de Russische Irina Botsjkof»,

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1