Studiedag van SG in De Rank Schiedamse Gemeenschap zal haar werk moeten uitbreiden De mens moet zichthuis5 en bij de tijd7 gaan voelen Zaterdagavond in Sportfondsenhad: Rotterdam wint wisselbeker Schiedamse Reddingsbrigade GARAGE LANDMAtl I L I 1 A D.A.F.- en PEUGEOTSERVICE I KaJoCo zamelt 1000 gulden in DEMOS wint na verlenging Politienieuws I I Hersenschudding bij knokpartij Brandweer bevrijdt beknelde meeuw Mevr. Van Woerkom blijft (natimriijk) lid Kleine opkomst op Marimba's bal Hermes-supporters vieren feest I I I 1 SP0RTHUIS TER BRAAK HET VRIJE VOLK MAANDAG 18 NOVEMBER 1963 _V ijftlen jaar oud is nu de Schiedaiuse Gemeenschap. Het getuigt van groot inzicht in de eigen functie, dat de Schiedam se Gemeenschap zich 'in de puberteit \an haar bestaan' heeft wil- len bezinnen op de vraag: Wat nil. wat moet een plaatselijke culturele gemeen schap zijn? "Werkt de Schiedamse Ge meenschap nog, zoals zij móét werken? Moet aan het werk uitbreiding gegeven worden? Op al deze vragen heeft men zater dag een antwoord trachten te vinden. In gebouw De Rank is een uitgebreid gezelschap van SG-Ieden, vertegen woordigers van culturele organisaties uit andere gemeenten (Amersfoort, laardingen, Velsen, Zaandam) en an dere belangstellenden bijeen geweest om van half elf 's morgen- tot vier uur -middags de lokale culturele gemeen schap* aan een studie te onderwerpen. De socioloog prof. dr. T. T. ten Have hield een gedegen referaat, oud-SG- voorzitter 3VÏ, Holl projecteerde de we tenschappelijke stellingen op de Schie* dain-e praktijk en een forum, waarin behalve de hoogleraar en de heer Holl zitting hadden C. A. Henrion Verpoor ten (leider clubhuiswerk), Pierre Jans sen (kunstcriticus), ir. W, H. van der Toorn (industrieel) en J. G. Wijnbeek (secretaris Zaandamse Gemeenschap), zorgde voor een interessante dialoog met de zaal. Veel concrete conclusies heeft de stu diedag niet opgeleverd. Het probleem van de 'community-organisation', zoals men de gemeenschapsorganisatie in modern Nederlands noemt, werd (mis schien onder invloed van het weten schappelijke betoog van prof. Ten Have, dat de basis vormde voor de discussie) vark te abstract benaderd. I'orumvoorzitter Holl vergoelijkte dit abstraheren door te zeggen: »,Het is momenteel nog zo, dat we slechts dén ken. Het is daarbij niet te vermijden, dat we een beetje los van dc grond ko men." V at de studiedag van de SG voor 1 concreets opgeleverd heeft, zal pas in de toekomst blijken. 1 (Van een onzer verslaggevers Een mens moet zich thuis voelen in de gecompliceerde gemeenschap die de ivereld van vandaag is. Een mens moei bovendien bij de tijd' zijn. Hij mag niet in een uiterste verval len: zich opsluiten in de enge geborgenheid van het gezin bij voorbeeld (egocentrische oriëntatie) of het tegenovergestelde: zich een stip in de ruimte voelen, overrompeld u-orden door die ruimte en als gevolg daarvan stuurloos in de mist terechtkomen (mundocentrische oriëntatie). Hij mag zich ook niet verliezen in heimwee naar die goeie ouwe tijd'' en even min hunkeren naar de utopie, naar de gouden tijd van de toekomst. Bij het vinden van zijn positie in de tijd en in de ruimte, heeft een lokale culturele gemeenschap, zoals de thans 15- jange Schiedamse Gemeenschap, een grote taak, zo heeft zaterdagmorgen prof. T. T. ten Have vastgesteld. Zij moet zor gen, dat de mensen zich thuis voelen en zij moet zorgen, dat de mensen bij de tijd zijn. Zij zal informatie moeten verstrek ken in haar maanüblaa en op de bijeenkomsten. Zij zal infor mele contacten in de wijken moeten bevorderen (door ge spreksgroepen te formeren) en zij zal wijkraden in het leven moeten roepen. MANNEN Bioscopen Bibliotheken Exposities Apotheek Vragen Wijk Slotivoord Niet helemaal m overeenstemming met deze overtuiging, was de tendens van het slotwoord, dat burgemeester J "W. Peek aan het eind van de stu diedag hield. De heer Peek meende, das men het isolement van de mens wel een beetje overschat. Het zich terugtrekken m het gesln is ver klaarbaar, aldus de burgemeester ,De mensen zyn zich thuis meer „thuis" gaan voelen," zo zei hij. Dit jaar was de organisatie van de jaarlijks terugkerende districtswedstrijden West van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen toegewezen aan Schiedam De Schiedammers hebben voor een prima orgamsatie zorgge dragen. Er was van pohtiele zijde ook belangstelling voor de wedstrijden. Commissaris Rijpma was een van de aanwezigen. Uitslagen ZAAIERS plaats ze... lees ze NOORDMOLENSTRAAT 17 - SCHIEDAM - TELEF. 66233 en 65607 NYLON JACKS vanaf 32.50 HELANCA PANTALONS v.a. 24.95 dverteren kost geld Niet adverteren is duurder PAGINA 4 Advertentie I.M. die maa „EEN GOED PAK" denken, icnk-n aan* -'Unedam -Hoogstraat A«4 Rond de duizend gulden was de op brengst van de steentjesactie, die de jongeren van de Gorzenparochie zon dag hebben gehouden. Daarmee liet de jeugd uit de Gorzen een flinke druppel water wallen op de gloeiende plaat van pastoor Kragtwyk, die met de financiële zorgen kampt om de kosten van de nieuwe voorgevel van zün kerk in Schiedam-Zuid te beta len. Met zang. ballet, dans en muziek zijn de leden van de KaJoCo (Katho lieke Jongeren Contacten) erin ge slaagd heel wat Schiedammers naar de zalen Irene, de kantine van de Schiedamse Cartonnage Fabriek en, vooral, Arcade te lokken. Alleen Mu sis Sacrum bleef leeg en verlaten, de bewoners uit de Singelwijk en Oud- Mathenesse toonden geen belangstel ling. Passage: De vogels, dageiyks 2 en 8.15 uur, zaterdag en zondag 2, 415, 7 en 915 uur. Monopole: De gevangene van Man- dora, zo 415 uur, Tales of terror, ma, di, wo 2 en 8 uur; Tankbataljon, do 2 en 8 uur Gemeentebibliotheek, Lange Haven 131, maandag 7—8.30, dinsdag 9 30 4 30 en 7830, woensdag 9.304 30, donderdag S.30—12.30, vrijdag 930— 4.30 en 7—8.30, zaterdag 9 30—4.30 Lorentzlaan 8: maandagmiddag 130430. dinsdagmiddag 1.304 30, woensdagavond 7—9, vrijdagmiddag 130—430, vrijdagavond 7.-9. Dr. Wlbautplein 129, maandag 1—9, dinsdag 1—430, woensdag alleen Jeugd 24, volwassenen 7—9, donder dag 9.30—12, vrijdag volwassenen 7— 9 en 7—8 jeugd. Leliestraat: woensdag 14, vol wassenen en jeugd, 7—830 alleen vol wassenen. zaterdag 14 volwassenen en jeuga. Schiedamsewej 26: dinsdag 25, alleen volwassenen, vrijdag 2—5 vol wassenen en jeugd Stedelijk Museum: Dagelijks Salon van de Maassteden; schilderijen, aquarellen, gouaches, tekeningen gra fiek en beeldhouwwerk van kunste naars uit de Maassteden. Tot 9 de cember 1963. Apotheek: Evers, Lange Haven. Men zal steeds meer de ontmoe ting moeten bevorderen tussen orga nisaties met verschillende levens beschouwelijke grondslagen. „De mens moet zich in zijn weield ver trouwd voelen Daarbij kan de Schiedamse Gemeenschap meehel pen," zo sprak de hoogleraar „Mits echter de lokale overheid haar steun verleent De Schiedamse Gemeenschap moet bij de mensen ook historisch besef en toekomstbesef kweken en deze twee op de juiste manier met elkaar verbinden Op deze wijze zal men oog krijgen voor de betrekke lijkheid van alle dingen Er zullen voorts rustpunten ge schapen moeten worden, plaatsen waar men in contact kan komen met wat de kunst aan tydeloze schoon heid kan bieden. En verder is het de taak van een lokale culturele ge meenschap om de mensen weer te leren spelen en feestvieren „Men moet een deel van de vrije tijd tot échte vrije tijd leren maken," aldus prof. Ten Have En* een voorname taak ligt er voor de SG ook m het kweken van beter begrip tussen de generaties. Het hierboven kort samengevatte vertoog van prof. Ten Have is op de SG-studiedag, die zaterdag in De Rank gehouden is. door de oud- voorzitter van de Schiedamse Ge meenschap, de heer M. HoU. gepro jecteerd op de concrete situatie, waarmee men in Schiedam te maken heeft. De heer Holl haakte allereerst in op de wtjkgedachte, zoals die door prof Ten Have naar voren was ge bracht In de eerste jaren van het bestaan van de SG is er uitvoerig gedebatteerd over het al dan niet instellen van wijkraden Men besloot toen om er niet aan te beginnen Maar zoals de situatie momenteel is, ligrt het anders De heer Holl zei „In de wfjk ligt de enige mogelijkheid om meelevend te kunnen worden in de gemeenschap van Schiedam De heer HoU vroeg zich af of er in de toekomst misschien een beroep moet worden gedaan op de geeste lijke leiders in een wijk. En ook stel de hij de vraag of de mogelijkheden die het SG-maandblad bieden, wel voldoende uitgebuit worden Kan er m het museum van Schie dam wel voldoende gesproken wor den van een rustpunt' Hoe moet de Schiedamse Gemeenschap m de toe komst van de wijkcentra gebiuik maken' Moet men m Schiedam doorgaan met de feestweek Een belangrijk punt uit de inlei ding van de heer Holl: „Maar moe ten de dubbeltjes vandaan komen? Als men het lokaal-cultnrele werk op een nieuwe manier gaat doen. is de gemeentelijke overheid dan verplicht het werk ruimer te financieren of kan ds overheid volstaan niet het beschikbaar stellen van de pachtgel den van de kermis? Kan de overheid het zich permitteren op een afstand toe te zien?" In de discussie tussen zaal en fo rum, die op belde inleidingen volgde (overigens was het inmiddels half twee geworden) heeft men enkele van deze vragen trachten te beant woorden Maar zoals in de aanhef al gesteld, kwam er weinig concreets uit de bus. Allerwege bleek men enthousiast voor het gemeenschapswerk in de wijk. Vooral na de ervaringen te hebben vernomen, die men in Zaan dam heeft. De secretaris Van de Zaandamse Gemeenschap, de heer J. G. Wijn beek, vertelde, dat men de bewoners van nieuwe wijken in drie fasen „op vangt". Eerst is er een huisbezoek by de nieuwe bewoners Daarna wordt hü m aanraking gebracht met de wykcontactgroepen en ten slotte wordt de nieuwe Zaandammer op het stadhuis ontvangen Van iedere bijeenkomst, die de wijkcontactgroe- pen houden, ontvangen alle wijk bewoners een verslag. Het forum was van mening, dat het werk van de Schiedamse Ge meenschap uitgebreid dient te worden. Vroeger zag men op de jaarlijkse uitvoering van de plaatselijke toneel vereniging wel 600 mensen by el kaar - tegenwoordig is de zaal op zün gunstigst half gevuld. „Maar wil dat zeggen, dat de mens tegenwoor dig minder cultuur geniet? Integen deel," zo zei burgemeester Peek met overtuiging, „integendeel, door radio en televisie komt men zelfs veel ineér dan vroeger in contact met de cul tuur," En met deze opmerking sloeg burgemeester Peek de nlank toch wel enigszins mis Fet is immers niet die genoten cultuur, waarom het op die toneelavond met 600 man ging; het ging om het feit, dat er 600 mensen bij elkaar wa ren, dat men „gemeenschappelijk" was. „Alles is betrekkelijk." zo ging de burgemeester verder „We staan voor een toestand, waaraan we weinig kunnen veranderen Niettemin kende ook de heer Peek de SG een grote taak toe. Zy moet handhaven, wat m de loop der jaren bereikt is. En zy moet m de komen de periode van haar bestaan haar oude élan weer terugvinden Over gemeentelijke financiële hulp, zei de burgemeester: „Du gemeente heeft haar taak in de afgelopen 15 jaar aardig vervuld. Alles wat geor ganiseerd is, Is ten slotte betaald uit de gemeentelijke middelen. Het fi nanciële aspect van het SG-werk zal echter opnieuw bekeken moeten wor den." Met deze woorden van mr Peek (ere-voorzitter van de SG) werd de studiedag van de Schiedamse Ge meenschap besloten. Men gaat zich nu bezinnen En over nier al te lange tyd zal biyken welk effect de theo- neen van afgelopen zaterdag op de praktijk van het gemeenschapswerk gaat krijgen. Eén ding is duidelijk geworden zaterdag; er gaat iets ver anderen. aj-'ir (Van een onzer verslaggevers) Den Bnel heeft zaterdag zijn nieu- ve burgemeester ingehaald De re nen probeerde het feest te vergallen, maar Bnelle heeft zolang moeten vrachten op deze dag, dat men zich er nu ook mets meer van aan trok Mevrouw L. v d. Boogerd-Neecken hing als loco-burgemeester de heer ft. van Es de ambtsketen om. Tijdens een vechtpartij, die vrijdag nacht om twaalf uur ontstond in eert café aan het Broersveid te Schiedam heeft dc 20-jarige J. v. d. W. een zware hersenschudding opgelopen. Zijn tegenstander, de 22-jarige A Dis aangehouden D kreeg in het cafe ruzie met een oudere man en verkocht deze een opstopper. Van der W. sprong voor deze man in de bresi D. en v. d. W, werden de zaak uit gezet, waarna zy hun gevecht zonder dat de omstanders een hand uitsta ken buiten vervolgden. Van der *W, is bewusteloos naar de Dr. Noletstich- ting gebracht De wedstrijden die zaterdagavond werden gehouden, hadden een span nend verloop. Uit heel Zuid-Holland waren er teams gekomen, waarvan Rotterdam wel de grootste vertegenwoordiging had. Op ieder onderdeel deed een Rotterdammer mee. Zij verschenen met twee ploegen op het strijdtoneel, die beide goed waren voorbereid. Op bijna alle nummers was er een Rotterdammer bij de eerste drie. Het was dan ook geen verrassing dat de Van Bueren-wisseibeker naar de Maasstadbewoners ging. Ook wonnen de Rotterdamse heren de beker op het nummer 3 x 25 me ter gekleed. Dordrecht legde beslag op de damesbeker voor dit nummer Gouda won de beker voor de tweede aankomende na loting met Schiedam en Dordrecht, die evenveel punten hadden. Tot slot kreeg Schiedam nog een tweede wisselbeker voor de nummers (Van onze sportmedewerker) Door de slechte velden is het ge hele Schiedamse voetbal in het wa ter gevallen. Alleen Demos heeft de reis naar Gouderak niet voor niets gemaakt. Daar werd we! gevoetbald en door de Schiedammers nog ge wonnen ook. Hoewel er een verlen ging aan de pas moest komen, heeft Demos verdiend gewonnen. In de eerste helft gaven de Schie dammers volkomen de toon aan, het geen resulteerde in twee prima doel punten voor de rust Het eerste was van de voet van Groenendijk die in de tiende minuut de Gouderak-doel- mam het nakyken gaf. Kort voor de rust verhoogde De Nys voor Demos de scoie door een goede combinatie m een doelpunt om te zetten Demos liep na de rust nog verder uit Het was Groenendijk, die de Schiedammers naar 3—0 schoot. Toen dachten de Demos-jongens dat er geen vuiltje aan de lucht was, maar zy kwamen bedrogen uit. Nog voor het eindsignaal schoten Hardinxveld, Bonhof en Van de Wey den de stand weer geiyk. Tot aan het einde is dit zo gebleven zodat er een verlenging voor nodig was om te bepalen wie van de belde dubs verder gaat bekeren. Het werd ten slotte Demos want meteen na de aftrap ging de bal van man tot man waarna Uiteindelijk C. Tetteroo zijn ploeg In de volgende ronde schoot. 25 meter rugslag, 25 meter school slag en de 50 meter vru'e slag. Behalve de Van Bueren-wisselbe- ker waren alle wisselbekers beschik baar gesteld door de Schiedamse Reddingsbrigade. De eerst aanko menden op de persoonlijke nummers kregen een medaille, tweede en derde een diploma. De totale uitslagen waren: 2 x 25 estafette* meisjes: 1. Rot terdam 52 sec 2. Tweede ploeg Rot terdam 56 2 sec.; 3. Gouda 59 8 sec Jongens: 1, Gouda 52 6 sec 2 Delft ploeg 1 53 sec3. Delft ploeg 2 533 sec. 25 meter vrye slag: meisjes: 1. I v. d. Ros (Rotterdam) 16 sec 2 N Geerts (Rotterdam) 16 2 sec 3. J v. Hemert (Leiden) 163 sec Jongens: 1. T. v. Oudheusden (Den Haag) 121 sec2. A. C Mulder (Leiden) 14.2 sec, na loting; 3. K. Boeree (Rotterdam) 142 sec. 3 x 25 meter gekleed wisselslag es tafette: meisjes 1. Rotterdam 1 min 5 7 sec 2 Dordrecht 1 min. 103 sec 3. Delft 1 min. 13 sec. Jongens 1 Rotterdam ploeg 2 59 6 sec.; 2. Rotterdam ploeg 1 1 min. 2 sec 3. Lelden 1 min. 3 sec 50 meter schoolslag gekleed* Da mes; 1. if. v. Hal (Rotterdam) 464 sec.; 2 N. Boeree (Rotterdam) 495 sec.; 3. E. Pruis (Leiden) 518 sec, Heren: 1, R. Duyf (Rotterdam) 41 sec.: 2 H. de Rotte (Gouda) 42 sec.; 3. P. Tyi (Rotterdam) 44 6 sec. 3 x 25 meter estatette gekleedDa mes: 1. Dordrecht 1 min. 50 6 sec 2. Katwijk 1 min. 53 i sec3. Gouda 2 min. 1 sec. Heren. 1. Rotterdam ploeg 1 1 min 39 5 sec 2. Rotterdam ploeg 2 1 min. 57 4 sec 3. Dordrecht 2 min. 33 sec 25 meter rugslag: Dames: 1. M. v Hal (Rotterdam) 23 sec 2, R. Heek (Dordrecht) 26 sec. na loting, 3. D Geerts (Rotterdam) 26 sec Heren: 1. T Vos (Gouda) 21,6 sec 2. J. Baars (Delft) 22 sec3, W. Sinck (Schiedam) 22 5 sec. 25 meter schoolslag* Dames: 1. J v. Leeuwen (Schiedam) 19 sec 2. M v. Hal (Rotterdam) 20 sec na lo ting, 3. I v. Opstal (Schiedam) 20 sec. Heren* 1. F. Kuipers (Delft) 17 sec na loting; 2 A. de Jager (Den Haag) 17 sec.; 3 P. Tyi (Rotterdam) 17.2 sec. 50 meter vrye slag: Dames* 1. I de Groot (Schiedam) 35 sec2 I. v Opstal (Schiedam) 363 sec.; 3 N Boeree (Rotterdam) 331 sec Heren* 1. P v d. Berg (Den Haagv 295 sec.; 2. E. de Boer (Delft) 29 6 sec3. J v. d Berg (Den Haag) 30 6 secv. Brandweerlieden hebben vrijdag een meeuw bevrijd, die in de televi sie-antenne van mevrouw R op het dak van haar woning aan het Frans Halsplein te Schiedam bekneld was geraakt. Het dier verwondde zijn vleugel Het Is naar het dierentehuis gebracht Nadat de Schiedammer A. J. P zaterdagmiddag om tien. voor drie op de kruising Singel-Villastraat te Schiedam voorrang had gegeven aan de Schiedammer J. L v. G die ach teruit de Villastraat uitreed, is tegen zijn auto de Rotterdammer C A. v K gebotst Van K. remde, omdat P stilstond maar week te veel uit naar links Beide auto's werden ernstig beschadigd. Doordat de heer A. H. D. uit Maasland zaterdagavond om zes uur op de kruising Burg. van Haaren- laan-Nleuwe Damlaan te Schiedam geen voorrang gaf, is hy met zijn auto tegen de auto van de Rotter dammer H. J K gebotst. De auto van R. kwam tegen een lichtmast tot stilstand. De auto's werden zwaar be schadigd. zy zijn met een kraanwa gen weggesleept. Het komt steeds veelvuldiger voor dat 's nachts In Schiedam vuilnisbak ken bulten staan Een steekproef in een gedeelte van de Burg Knap- pertïaan heeft uitgewezen, dat daar liefst 140 bakken buiten stonden. De politie verzoekt de Schiedamse be volking de vuilnisbakken met na 7 uur 's avonds en voor 7 uur 's mor gens buiten te zetten. In ons verslag van de jaarverga dering van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, afdeling Schie dam, lieten wy verleden week me vrouw J. C. van Woarkom bedan ken als lid van de afdeling. Dit is onjuist Na 35 Jaar secre taresse te zijn geweest heeft zy haar bestuursfunctie neergelegd. Van het opzeggen van het lidmaatschap is geen sprake. Het truienbal, dat zaterdagavond in Ons Gebouw door de FJG-soos Marimba is gehouden heeft niet zo veel danslustigen getrokken als ver wacht Degenen die wel kwamen, hadden zich echter allen aan het voorgeschreven tenue (broek en trui) gehouden De hulsband van Marimba was door omstandigheden afwezig; de muziek kwam deze keer uit de luidsprekeis van de pick-up Aanstaande zaterdag zal het huis orkestje weer van de party zyn 2a- tei dagavond 30 november zaï er aan de dansavond een tombola gekoppeld worden. Een tot op de laatste plaats gevuld Musts Sacrum heeft zaterdagavond het jaarlijkse feest van de Suppor tersvereniging Hermes-DVS gevierd. In zijn openingswoord heette voor zitter A .J Wennekers de vele aan wezigen welkom, waaronder afge vaardigden van de zusterverenigingen SVV en Excelsior '20. Verder enkele bestuursleden van Hermes en wat eerste elftalspelers Hierna kreeg het gezelschap Henk Bukman de kans om te tonen wat het waard was. Het gebodene viel bij de aanwezigen seer in de smaak Tot laat in de nacht is er nog een dansje gemaakt. GROTE MARKT 3 - SCHIEDAM - TELEF. 68770

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2