Hele wereld rouwt in Washington V i fm Kennedy herdacht in Europese Parlement m mm. Eén enkele kerkklok Koningin woont requiemmis bij Zwarte sluier Kardinaal Gushing mm m Omfloerste trommen Brieven van Johnson aan kinderen Kennedy STIEFVADER GEDOOD OM KENNEDY w msmmmm Geldinzameling voor weduwe van Oswald Gouverneur Connallv gaat goed vooru:t HET VRIJE VOLK DINSDAG 26 NOVEMBER 1963 PAGINA i* - Deze loto van de begrafenisstoet is genomen vanaf het gedenkteken voor Abraham Lincoln. De rouwstoet passeert hier de Arlington Memorial Bridge over do Potomac-rivier op weg naar de erebegraafplaats Arlington. liïll!llllll!ll!llllll!llll|l||||||i||||||||||||||||||j||||||||||||[|||||||||||||j|||j||||[|||j||||||!|||||||||j||j|||||||||jjj|,j||j|,j||||^^ EEUWIGE VLAM BRANDT BIJ GRAF VAN KENN EDY WASHINGTON (Renter) President John Fitzgerald Ken nedy rust op de nationale erebe graafplaats Arlington te Wash ington. Om 9 uur 21 gisteravond klon ken de tonen van de „Taps" (het Amerikaanse equivalent van de „Last Post") over het kerkhof, over de rivier de Potomac en over het doodstille en rouwende Washington. Een muziekkorps van de Ameri kaanse marine speelde marine- hymne "Eternal Father, strong to save', de Amerikaanse vlag boog neer op de kist en de blauwe pre sidentiële standaard werd overhan digd aan mevrouw Jacqueline Ken nedy. die de eeuwige vlam ontstak aam de rand van het graf van haar vermoorde echtgenoot. Om vier mi miten over half tien zonk de kist met het stoffelijk overschot van John Fitzgerald Kennedy in het graf. Miljoenen mensen over de gehele wereld waren gisteren met hun ge dachten in Washington. De Ameri kaanse hoofdstad was in diepe rouw. Honderdduizenden Amerikanen had den zich in de loop van zondag naar Washington begeven om afscheid te nemen van hun President. Naar schatting 240.000 Amerikanen trokken langs de baar. die was opge steld in de rotonde van het Capitol. Toen de deuren van het Capitol ge sloten werden opdat de voorbereidse len voor de uitvaart geregeld konden worden, stonden buiten nog 50.000 mensen te wachten. De rij wachten den was ongeveer veertten kilometer lang. In de nacht van zondag op maan dag zochten de mensen plaatsen langs de route die de rouwstoet 20U volgen. Honderdduizenden wachtten zwijgend het moment van de begra fenis af. Alleen het omfloerste geluid van trommels en het geluid van een en kele kerkklok van de Saint- Matthews Cathedral was in Wash ington te horen toen de kist met het stoffelijk overschot van president Kennedy op een affuit werd gezet en van het Capitol naar de kathedraal .vertrok, Even tevoren was de familie van de vermoorde President in het Ca pitol aangekomen. Mevrouw Kennedy betrad met haar zwagers Robert en Edward Kennedy als eerste de rotonde van het Capitol om voor het laatst afscheid te nemen van haar echtgenoot. Na haar kwa men haar schoonmoeder en de ove rige familieleden. De zieke vader van president Kennedy kon niet in Wash ington aanwezig zijn; hij verbleef Het huoid fier reciucp, het gez»cht grotendeels verborgen door de zware, zwarte sluier, zo liep mevrouw Jacqueline Kennedy tussen haar zwagers Robert (minister van Justitie) en Edward (de senator) de zware gang naar de kathedraal waar de uitvaartdienst voor haar echtgenoot zou worden gehouden. De beide kinderen Caroline en John op de trappen van Saint Matthews Cathedral. Caro line kijkt omhoog naar haar moeder, terwijl ze haar hand vasthoudt. John, die gisteren drie jriar werd, heelt zijn aandacht gericht op de omgeving. DEN HAAG (ANP) Koningin Ju liana zal de requiemmis bijwonen die woensdagmorgen in de St. Jacobus- kerk in Den Haag door de deken van Den Haag, mgr. W. A. E. Bokeloh. zal worden opgedragen voor de ziele- gisteren de gehele dag in zijn land huis in Massachusetts. Na dit laatste afscheid door de fa milie werd de kist die bedekt was met de Amerikaanse vlag, naar bui ten gedragen en op een door paarden getrokken affuit geplaatst. Achter de affuit stond een onbemand brum paard, met omgekeerde rijlaarzen in de stijgbeugels en een zwaard op zij het teken dat cle berijder is overle den. Toen de kist op de affuit werd geplaatst, begon dit onbereden paard te steigeren en het keerde zijn rug naar de kist toe. Achter het paard stonden mevrouw ""Jacqueline Kennedy met naast haar de beide broers van de President. Een zwarte rouwsluier verborg het gezicht van mevrouw Kennedy. Om 4 uur 48 (10 uur 48 Amerikaan se tijd) zette deze kleine stoet zich in beweging in de richting van het Witte Huis. Hier kregen de vertegen woordigers van ongeveer zestig lan- den koningen, prinsen, presiden ten, ministers, leden van het Ameri kaanse Congres en de Senaat, rege ringsambtenaren en genodigden de gelegenheid zich bü de stoet aan te sluiten. Achter mevrouw Kennedy liepen president Johnson, zijn vrouw en zijn dochters. Aan het hoofd van de Buitenlandse vertegenwoordiging gin gen generaal Charles de Gaullë. ko ning Boudewljn en koningin Frede- rika van Griekenland. Achter hen liepen de Westduitse bondspresident dr. H. Lübke, keizer Haile Selassi, prinses Beatrix, prins Philip van Engeland, prins Bemhard en vele andere staatshoofden of ver tegenwoordigers van staatshoofden. Achter deze groep kwamen regerings leiders of hun vertegenwoordigers: bondskanselier Erhard, Couve de Murville. Paul-Henri Spaak. mr. Luns, Mikojan en vele anderen. Te voet ging deze lange stoet vac het Witte Huis naar de Saint Mat thews Cathedral, een afstand, van on geveer achthonderd meter. Op deze korte route stonden dui zenden Amerikanen met gebogen hoofd en in diep zwijgen. Toen de stoet om de hoek bij de kathedraal verscheen verloor een toeschouwster haar zelfbeheersing. Hysterisch hui lend schreeuwde zij: 'president Ken nedy is dood, o God, o God Op de trappen van de kathedraal wachtte kardinaal Richard Cashing 5 uit Boston de rouwstoet op. Kardi naal Cushing is een persoonlijke vriend van de familie Kennedy. Hij heeft ook het huwelijk van John Fitzgerald Kennedy en miss Jacque line Lee Bouvier ingezegend. Bjj de kathedraal, voegden zich ook de twee kinderen van de president en mevrouw Kennedy, de zesjarige Caroline en de op deze dag drie jaar geworden John, zich bij de stoet. Rondom de kathedraal, maar ook op de route van het Capitol naar de kathedraal, stonden honderden vei ligheidsagenten opgesteld. Op de da ken tegenover de kathedraal stonden gewapende FBI-agenten en in de ka thedraal waren overal veiligheids agenten geposteerd. Kardinaal Cushing las, "nadat de kist voor het altaar was geplaatst een eenvoudige mis. De kardinaal las uit bet evangelie van Johannes: 'Ik ben de Opstanding en het Leven. Wie in Mij gelooft ofschoon hij is gestor ven zal blijven leven. En wie het le ven heeft en in Mij gelooft kan in Eeuwigheid niet sterven.' Na de mis werd de kist uit de ka thedraal gedragen voor de laatste ïtappe naar de begraafplaats Arling ton. Tussen de negenhonderd en dui tend aanwezigen in de kerk droegen de slippend ragers de kist de trappen van de kathedraal af. Achter de kist liep mevrouw Kent nedy met haar twee kinderen aan de hand. Duizenden televisiekijkers konden zien hoe de driejarige John op de trappen van de kathedraal probeerde weg te lopen. Mevrouw Kennedy boog zich naar hem toe en nraatte even met hem: zij oak- te hem een boekje af, dat hij in de hand had en gaf dit aan zijn zusje Caroline. Een van de klokken van de kathe draal begon te beieren toen de stoet Fan ongeveer zeventig auto's zich langzaam in beweging zette. Om floerste trommen gaven het lang zame ritme van de dodenmars aan. De honderdduizenden die zich op de route van de kathedraal naar de Ar- lington-begraafplaats hadden opge steld, zachtjes namen zwijgend en (velen huilend afscheid van hun pre sident. De route voerde langs het stand beeld van Abraham Lincoln, de Ame rikaanse president, die honderd jaar geleden vermoord werd. Rondom dit grote gedenkteken hadden zich dich te drommen mensen verzameld. Via de Arlington Memorialbrug over de rivier de Potomac bereikte de stoet om 8 uur 35 (2 uur 35 Amerikaanse tijd), de poorten van de begraaf plaats. Voordat de begrafenisstoet het kerkhof bereikte, had een Ierse vrouw een Ierse vlag bij de gedolven groeve van president Kennedy geplaatst. Bij het graf stond een afdeling Ierse soldaten, die zondagavond in Washington was aangekomen en die de verbondenheid van president Ken nedy met het land van zijn voor vaders symboliseerden. Acht militairen droegen de zware bronzen kist naar de groeve. Terwijl ze dit deden vlogen vijftig- militaire straaljagers over de begraafplaats Deze toestellen vlogen in een V-fov- matie; alleen het voorste vliegtuig ontbrak ten teken dat de leider er Uet meer was. Een muziekkorps- speelde het Amerikaanse volkslied er de doedelzakspelers van de Amer kaanse luchtmacht bliezen de treur mars The mist over the mountain* Saluutschoten, uit 21 geweren klon ken. Kardinaal Cushing zegende voor de laatste maal de kist en ging voor in gebed. Toen zakte de kist lanezaam. WASHINGTON (Reuter, AP) De eerste twee brieven die Lyndon B. Johnson in zijn functie van president heeft ondertekend, waren gericht tot de twee kinderen van wijlen presi dent Kennedy, Caroline en John. Johnson begon de brieven met de verklaring dat zij misschien te jong zijn om het gebeurde goed te besef fen. Hij heeft ze afgelopen vrijdag geschreven, kort na zijn terugkeer uit Texas, slechts enkele uren nadat hij beëdigd was ais opvolger van hun va der. Vóór de dood van de president had de familie Kennedy besloten de ver jaardag van de kinderen John is gisteren drie geworden, Caroline wordt morgen zes op één dag, maandag, te vieren en er een groot feest van te maken. SIOCX. Iowa (AP) De 47-jarig* Amerikaanse tandtechnicns Wasja Michel Bohan heeft gisteren in Sioux zijn 68-jarige stiefvader dood gestoken, omdat deze president Ken nedy en Amerika beledigde. De stiefvader was van Russische afkomst. Bohan heeft tegenover de politie verklaard, dat zijn stiefvader de president begon te beledigen, toen diens stoffelijk overschot werd over gebracht naar het Kapitool. BELFAST (AP) Mevrouw Jane Addy, een 48-jarige Ierse huisvrouw, is gisteren begonnen met een geld inzameling, bestemd voor de Rus sische weduwe van Lee Harvey Os wald. Mevrouw Addy zegt dat Iedere po litieke bijgedachte haar vreemd is. 'Ik wil alleen maar in de praktijk bren- 1 gen wat president Kennedy zelf heeft jgfCp yjqg verkondigd: broederschap en ver- luC drnagzaamheid. Ik vond Kennedy een groot man. maar deze vrouw wordt door twee landen verstoten en zit in nood. Daarom sticht ik dit fonds,' al dus mevrouw Addy. DALLAS (AP) Gouverneur John Cotinally van Texas is in ztverre hersteld van de hem vrijdag toege brachte verwondingen dat bij in zyn kamer van het ziekenhuis in Dallas wat heen en weer mag lopen. Zijn echtgenote zei dat hij gevraagd heeft een ieder te vertellen dat hjj er weer bovenop zal komen. "Gouverneur ConnaJly.' aldus zijn vrouw, 'heeft mij gevraagd de be volking van Texas, van het land en van de wereld deelgenoot te maken van onze grote droefenis over de ver schrikkelijke tragedie tijdens een van ae meest triomfantelijke rondritten van president Kennedy.' (Van onze sveciale verslaggever Max van Gijn) Het Europese Parlement in Straats burg heeft gistermiddag Kennedy her dacht en onmiddellijk daarna zijn plenaire vergadering geschorst. Uiter aard werd speciale nadruk gelegd op de verdiensten van de president voor de Europese zaak, 'Voor ons, Europeanen.' zei de Ne- derlandse staatssecretaris mr. L. de Block, als voorzitter Van de isuropese Gemeenschappen, 'was hij tevens de gene. die begreep hoe noodzakelijk de eenheid van Europa is.' 'Kennedy*, zo vervolgde mr. De Block, 'ondersteunde het streven van onze volkeren om de economische en politieke eenmaHng van Europa tot werkelijkheid te maken. Tezelfdertijd was hij ervan overtuigd, dat het nieu we en het oude werelddeel als gelijk waardige partners hun inspanningen dienen te bundelen, teneinde het ge meenschappelijke ideaal van vrijheid cn vrede te verdedigen en zich ge zamenlijk in te spannen om meer welvaart in de wereld te brengen.' De vergadering was begonnen met toespraken o.a. van parlementsvoor zitter Qaetano Martino, die tijdens ccn beznsk aai) Amerika, van Ken nedy persoonlijk had gehoord, hoe- reet de president achter het streven var, het Europese Parlement stond Na de schorsing van de vergadering oegaven velen zich r.aar de kathe- rtiaal var. Straatsburg, waar een requiemmis ter nagedachtenis van Kennedy werd opgedragen.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1