Voor PTT, Rotterdamse Bank én Havbank /;-ws V VLAARDINGEN WIL: Samenwerking in Waterweggebied tegen de luchtverontreiniging Probleem samen met spoed aan de regering voorleggen Monopoie vernieuwde zijn vloer, stoelen en wanden jdf Fortuna-Scliiedam: weinig p anten-perspectieven DWS-dames naar Hellas Noor met been in centrifuge Sinterklaasbal van Guillaume r m 1 Koud weertje... Museum twee dagen gratis m m ICI neemt aandeel in NSM Jongeman probeert vrouw te beroven Visafslag WI S.SELKüKK:- EN AANBESTEDING HET VRIJE VOLK VRIJDAG 6 DECEMBER 1963 PAGItf A 4 r (Van een onzer verslaggevers) Drie instanties zijn htij met de eerste paal, die burgemeester J, W. Peek gistermorgen aan de Lange i\'Lentestraat (naast het Blautvhuis) geslagen heeft: de PTT, de Rotterdamse Bank t n de HAP -bank. Poor de PI T betekent de eerste paal het begin van de boute van een nieuw postkantoor, voor de Rotterdamse Bank betekent de paal de eerste stap op weg naar een nieuw bankgebouw en de HAV-bank weet, dat er een begin gemaakt is met het creëren van ruimte voor de grote uitbreiding van haar gebouw aan de Gerrit Verboon- straat. Als de PTT eenmaal verhuist (medio 1966), gaat de grond van haar huidige kan toor naar de HAP-bank over, die er haar uitbreiding op geprojecteerd heeft. BEKENDMAKING Bioscopen Passage: Lift naar ae misdaad, da gelijks 2 en 82» uur, za. en zo. 2, *25. 7 en 9.15 uur. Morgen: Bibliotheken straat. Apotheek Koop 'n boek bij do AESSJDïSSrESS M Koud meneertjeDe damp slaat het paard uit de neusgaten en huiverend wrijft de voerman zich in de handen. Het is winter aan het worden en de mensen op straat lopen weer diep in de kraag van hun jassen gedoken. De voerman wacht voor het stadhuis op zijn bruidspaar Hij stampt met zijn voeten, want wachten is weer een koude bezigheid geworden. Voor het paard ook. Maar dat kan het ons niet zeggen. ZAAIERS worden g-e-s-p-e-I-d (Van een onzer verslaggevers) In het thans verschenen derde verslag over de luchtverontreiniging (de beide eerste ver schenen in 1958 en 1962), legt het gemeentebestuur van Vlaardingen vooral de nadruk op het belang van samenwerking inet andere gemeenten in het Waterweggebied in tie strijt tegen de luchtverontreiniging. Op korte termijn wil men met deze gemeenten besprekingen voeren om te komen tot uitvoering van een programma, zoals B. en W. van Vlaardingen dat in het rapport hebben aangegeven. Dit programma omvat de uitnodiging om het probleem van de luchtverontreiniging gezamenlijk met spoed voor te leggen aan de regering. Men wil de regering vragen om het weten schappelijk onderzoek versneld voort te zetten en uit te breiden door middel van een uitbreiding van de wetenschappelijke in breng" en door een financiële bijdrage. Samen met de andere gemeenten in het Waterweggebied wil Vlaardingen voorts aandringen op het met de meeste spoed doen aanpassen van de Hinderwet aan de gewijzigde omstan digheden. Zo nodig zou een geheel nieuwe wetgeving met be trekking tot de luchtverontreiniging in het leven geroepen moeten worden. Zelfstandig Niet-indiistrieel De gezondheid Ongunstig Nationaal Burgemeester heit de eerste paal voor kantoorgebouw den verhuurd als kantoorruimte. De eigenaresse van de verdiepingen is do Havbank. Het gehele project kost tussen de vier en vijf miljoen. De architect P. V. van Dommelen ontwierp het ge- houiv in samenwerking met Bureau Maaskant, Kroos en ir. Senf. Het gebouw wordt uitgevoerd door N.V. Van Vliet en Van Dulst's Bouwbe drijf tc Rotterdam. Zoals gezegd: burgemeester Peek sloeg gistermorgen de eerste paal voor dit grote project. In feite was het slechts een symbolische eerste paal: de gunstige weersomstandig heden van de laatste dagen hadden de aannemer er nametyk toe ver leid om alvast met heien te gaan be ginnen. De paal, aan het helen waar van de heer Peek zijn medewer- Hng verleende, was de twaalfde. Maar om het decorum te bewaren had men op het bouwterrein de koppen van de reeds geslagen elf palen discreet afgedekt met zeildoek Officiële publikaiie ART. 30 WEDEROPBOUW WET Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat heden gedurende een week ter gemeente secretarie lAfd. Alg. Zaken) ter in zage is nedergelfgd een verzoek van Muijs en de Winter's Beheers Mij. N.V. te Rotterdam om vergunning tot dc bouw van 126 woningen (3 flatgebouwen met elk 42 woningen in 1 woonlagen' op een terrein, gelegen ten noorden van het In aanbouw zijnde complex van 421 woningen en ten westen van de Molensingel. Het bouwplan wijkt af van het plan tot gedeeltelijke herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak Kethel- Schiedam. vastgesteld bij besluit van de Gemeenteraad van Schiedam van 24 februari 1961, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten der pr._ jncie Zuid-Holland bij hun besluit van 24 juli 1961 G S. no 579. Eventuele bezwaren tegen genoemd bouwplan kunnen bij hun College worden ingediend gedurende ge noemde termijn van een week. Schiedam. 5 december 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, M. J. BLOK. De Burgemeester, J. W. PEEK. S V Monopoie: Tarzan de geweldige, vrij., za.. zo 7 en 915 uur: Waar re volvers regeren, zo. 2 en 4.15 uur: Toen de hel losbrak, ma., di.. wo. 2 en 8 uur; Psycho. 2 en 8 uur. Irene: Oranjebom «.vereniging Gus to. sinterklaasfeest. 8 uur: Irene: Sinterklaasfeest SVV, 7.30 u. Gemeentebibliotheek Lange Haven 13!, maandag 7—8.30 dinsdag 9 30— 4.30 en 7 - 8.30 woensdag 9 3U4 30 donderdag 9 30- 12.30 vrijdag 9 30- 430 en 7-8 30 zaterdag 9 30—4 30 Lorentzlaau 6: maandagmiddag ISO -4.30 dinsdagmiddag 1304.30 woensdagavond 7—9 vrijdagmiddag 130—4 30 vrijdagavond 7—9 Dr. Wibautpirm 129. maandag 1—9 dinsdag 1 4 30 woensdag alleen jeugd 24. volwassenen 7—9 donder dag 930—12 vrijdag volwassenen 7- 9 en 7 -8 leugd Leliestraatwoensdag 1—4. vol wassenen en jeugd 7 —8.30 alleen vol wassenen zaterdag i4 volwassenen et) leugtt Schlcdamsrueg 36: dinsdag 2—5 alleen volwassenen, vrijdag 2—5 vol wassenen en ïeusa Expositie? Stedelijk Museum: Uageiyks Salon Van de Maassteden; schilderijen aquarellen, gouaches, tekeningen, grafiek en beeldhouwwerk van kun stenaars uit de Maassteden. Tot 9 de cember 1963. Passage: Werk van Rotterdamse en Scbledamse kunstenaars, tot 21 de cember. Galerie Wiegman: Werk van de onge Rotterdamse kunstenaar Anton, tot 21 december. Van een onzer verslaggevers) Vier dagen is het Monopoletheater aan de Hoogstraat gesloten geweest: van maandag tot en met donderdag Vandaag draaien de projectors wee; Degenen, die er een film gaan zien zuLen dan met eigen ogen kunnen aanschouwen, hoezeer het interieur van het theater in die vier dagen veranderd Is, Onder leiding van de heer M. J van Deurzen 'bedrijfsleider» is het interieur grondig onder handen ge nomen. De vloer kreeg een nieuw aanzien door modem, dik linoleum, de vranden werden met board betim merd, er werd een nieuwe wandver lichting aangebracht, de buizen van verwarming etc. wei-den weggewerkt n. wat het'voornaamste is: het thea ter beneden kreeg andere, comfor tabele stoelen. De stoelen staan stevig op ijzeren voet gemonteerd, zodat het hinder lijke gekraak en gepiep van de stoe len. ais men van spanning om de ge beurtenisssn op het witte doek op- l en-neer zat te wippen, geen sprake meer is. Het City-eoncern te Den Haag, waartoe het Monopoletheater sines anderhalf jaar behoort, heeft er een hef duitje tegen aan gesmeten. Het resultaat is. dat de bioscoopbezoeker met meer plezier en gezelliger de rol prenten kan aanschouwen. Het wachten is nu op goede rol prenten. Dan pas immers, is „Uit!" goed voor ons. Het eerste damesteam van DWS uit Schiedam gaat zaterdag de reis aanvaarden naar Goes, om daar de strijd aan te binden met Hellas. Dit is geen onbekend team voor de DWS* ers. Twee jaar geleden kampten zij ook reeds met elkaar voor het kam pioenschap van Nederland. Toen was DW'S de sterkste. De kracht van het Zeeuwse team is danig minder geworden, zodat we op een Schiedamse zege durven rekenen Het eerste herenteam moet zondag aantreden tegen het Rotterdamse Ac- :<vil,i.s. Hier moet de handbal al heel raar rollen, willen de Blauwwitten de beide punten niet in handen krijgen. Het tweede damesteam ontmoet Oliveo uit Pijnacker en moet hiervan kunnen winnen. Dit kan niet gezegd worden van het derde team dat tegen ADO 2 speelt Het tweede herenteam zal het lastig krijgen tegen het ster ke reserveteam van De Schutters. Jeugdwedstrijden Dames junioren: Snel wiek 1—DWS I, DWS 2—Meeu wen 1. Oliveo 1—DWS 3. Meisjes aspiranten: Actief 1DWS a, DWS b—-EOV 1, Hollamdtaan— DWS C. Het GvüCêïï Hért, SE-U<3üjha~ (Van een onzer verslaggevers) De 38-jarige Noorse chef-steward T T. Oissen ligt met een gecompli ceerde beenbreuk in het ziekenhuis Dijkzigt te Rotterdam. Hij was on voorzichtig te werk gegaan met een draaiende centrifuge. Hij had aan boord van zijn schip de Astarte. liggende bij de RDM. zijn kleding gewassen- Toen hl) het was goed in de centrifuge had gedaan en het apparaat had ingeschakeld, ging hij met zijn rechtervoet op de rand staan, terwijl de centrifuge niet was afgedekt. Zijn voet gleed plotseling van de rand in de draaiende trom mel. Het gebouw, dat aan de Lange ïbeuwstraat gaat verrijzen, gaat dus ut de eerste plaats onderdak bieden aan de PTT. Die krijgt er een kan toor voor het publiek, een ruimte voor de Rijkspostspaarbank, tele foons en postbussen, de besteldienst. Verder: garages, personeelskantine, leslokaal, kantoorruimte etc. Dit alles komt op de begane grond en in de kelders. Oppervlakteongeveer 250C m2. Op de begane grond wordt verder het Schiedamse leantoor van de Rot terdamse Bank gehuisvest: ruimte voor het publiek, kantoren, spreek- pu couponkamers, kluis lin kelder), pprsoneelskantine en daarachter een verdiepte tuin. Oppervlakte: onge veer 870 m2. Het gebouw krijgt voorts drie ver diepingen met een totale oppervlakte van 3500 m2. Deze verdiepingen wor- Ook de Schiedamse Jazz Sociëteit Guillaume gaat een sinterklaasfeest vieren. Zaterdagavond komt in Mal- soa Tivoli aan de Nieuwe Haven de Riverside Jazzband onder leiding van Gerard Lamers het sinterklaas bal opluisteren. Uiteraard zal ook de Sint zelf van de partij zijn. Zaterdagavond 28 december orga niseert Guillaume een groot Kerst- Nieuw.iaarsbal. Voor de muziek zor gen The Down Town Jazzband en het Kees Kooy Quintet. De Imperial Chemical Industries heeft van Evence Ccppee et Cie, Brussel, het in haar bezit zijnde aan delenpakket van 25 percent van de Nederlandse Stikstof Maatschappij gekocht. De NSM is één van de grootste Nederlandse ammoniak, en kunstmestfabrikanten. ICI zal in de raad van bestuur van de NSM verte genwoordigd zijn. Het verwerven van dit aandelenbezit door ICI is tot stand gekomen na overleg en over eenstemming met Montecatini. Mi laan. de voornaamste aandeelhouder van de NSM.' In het Oostenrijkse dorpje Nle- derschoekl bij Graz zijn donder dagochtend drie kinderen, die woens dagavond onder een elektrisch ver warmde deken waren gaan slapen, verkoold aangetroffen. De Schiedamse korfbalclubs blijven moeilijke posities innemen op de ranglijst. Schiedam bezet de voorlaatste plaats met vijf punten. De rood-zwarten verkeren nog in de gunstige omstandigheid, dat de rode lantaarn door De Spartaan wordt gedragen met 0 punten. Er moet dus heel wat gebeuren, wil deze Rotterdamse club nog boven Schiedam uitkomen. De voor a.s. zondag vastgestelde Voor a.s. zondag staat de wedstrijd wedstrijd FortunaSchiedam biedt VeloxSucces op bet programma, overigens weinig perspectieven om 1 Het ligt voor de hand, dat de win de puntenvoorraad te verstevigen, j naar hiervan zich het veiligst kan De Delftenaren bezetten op fraaie voelen. We zijn niet gerust op een wijze de tweede plaats en ze zuilen er goede afloop voor de Successers. Ve- ongetwijfeld voor zorgen de punten lox zal ongetwijfeld alles in het werk in eigen huis te houden. stellen om een revanche te behalen I en daarvoor biedt het terreinvoor- Succes bezet samen met Velox de deel gunstige kansen, onderste plaats. Béide clubs hebben! Verder zijn vastgesteld Charlois 2— twee punten. Succes behaalde die ai Schiedam'.2, HPV 3Sucees'2, Char- de thuiswedstrijd tegen. Velox en lois 3Schiedam 3 en junioren deze club was zo gelukkig op eigen I WIONSucces. De aspiranten en de veld van De Raven te winnen. CKB-clubs genieten van hun winter rust. In leder geval willen B. en W. van Vlaardingen komen tot een „boven- gemeenU'lijk" toezicht. De wethou der voor Volksgezondheid, de heer G Walstra, bedoelt hiermee het vormen van een bovengemeentelük orgaan waarin men tot bepaalde afspraken kan komen over te hanteren maat staven bij het vestigen van nieuwe Industrieën en over zo mogelijk als nog te treffen maatregelen- op ziebte van bestaande Industrieën. Dit orgaan zou levens de leiding moeten nemen van een onderzoek naar de mogelijkheid van ingrijpen de vernieuwingen in het produktle- apparaat van bepaalde ondernemingen m het Nieuwe Waterweggebied. Dit cm na te gaan of verbeteringen mo gelijk zijn. Ook zou het vraagstuk van de financiering van deze even tuele vernieuwingen onderzocht moe ten worden. Indien by de overige gemeente besturen In het Nieuwe Waterwegge bied geen, of naar bet inzicht van Vlaardingen, niet voldoende mede werking zou worden verleend, wil de gemeente de hiervoor geschetste atkppêii zelfstandig bij ue legering ondernemen. Voorts willen B. en W. de raad voorstellen doen om het plaatselijk onderzoekingsapparaat voor lucht- mettngen uit te breiden, indien dit regionaal bezien nodig zou blijken te zijn. Daarna zullen de raad ook die voorstellen worden gedaan, die dan nodig zijn in verband „met de plaat selijke inbreng in het geheel", aldus het programma. Voorts willen B. en W. by mis standen op het eigen grondgebied op het stuk van de luchtverontrei niging tegen de betrokken bedrij ven met de meeste kracht optreden. Dit met gebruikmaking van de be staande middelen door het opleg gen van nieuwe en zwaardere voor- waarder. ingevolge de Hinderwet, indien dit geen resultaten mocht hebben, willen B. en W. „indien de mogelijkheden daartoe aanwezig zün en de omstandigheden daartoe aanleiding geven" ae daarvoor in aanmerking komende bedrijven sluiten. tDlt kan uiteraard alleen binnen de bepalingen van de Hin derwet). Ten slotte geeft dit programma nog enkele punten aan ten aanzien van de niet-industriële verontreini gingen. Zo zullen bij verkeersmaat regelen de aspecten van de luchtver ontreiniging terdege in de overwe gingen betrokken worden. Ter ver mindering van de verontreiniging door huisbrand willen B. en W. be vorderen. dat het gebruik van aard gas voor verwarmingsdoeleinden mo gelijk en aantrekkelijk wordt ge maakt. Het rapport, dat uitvoerig op de voorgeschiedenis van de kwestie van de luchtverontreiniging ingaat, be vat tevens een aantal bijlagen. Zo is er ook een beschouwing over de luchtverontreiniging in Vlaardingen In verband met de gezondheid. Hierin wordt o.m. nog eens vast gesteld, dat het niet mogelijk is een antwoord te geven op dc vraag In hoeverre de luchtverontreiniging bijdraagt tot het ontstaan van aan doeningen op lange termijn, zoals bijvoorbeeld longkanker. Evenmin in hoeverre dit het geval is bij het in standhouden van aandoeningen, die in een reine atmosfeer van voorbij gaande aard geweest zouden zijn. Het is niet eenvoudig om hier een onderzoek naar in te stellen, maar het behoort wel tot de mogelijkhe den. aldus het rapport.. Tijdens de persconferentie, waar. bij 't rapport werd uitgereikt, ver klaarde wethouder Walstra nog, dat het sterftecijfer in Vlaardin gen relatief zeer laag ligt. Zelfs als men rekening houdt met het feit, dat Vlaardingen gemiddeld een jonge bevolking heeft. Wel zal een onderzoek waarschijn lijk kunnen aantonen, dat de lucht verontreiniging een rol speelt bij het ontstaan van aandoeningen van voor bijgaande aard en dan speciaal by daarvoor gevoelige personen. In dit geval betreft het waar- I schyniyk het vermeerderd optreden van lichte aandoeningen der lucht wegen en een toename van het ge voel van onwel zyn tijdens perioden van plotselinge en hevige toename van de verontreiniging. In de nacht van woensdag op don derdag om kwart voor één heeft een jongeman getracht een 44-jarige Rot terdamse vrouw haar handtasje te ontrukken. Het lukte niet; de vrouw viel echter door de ruk en de dader ging er vandoor. Het gebeurde op de Mathenesser- weg by de Willem Beukelszoonstraat. De vrouw, die over de Schiedamse- weg naar de Mathenesserweg was ge lopen werd ai vanaf de Van Duyl- straat gevolgd door een man van 17 tot 20 jaar met vermoedelijk donker blond naar voren gekamd haar. Hij zou ongeveer 1.80 m lang zijn en een gryze of beige regenjas hebben ge dragen. Naar de betekenis van luchtver ontreiniging voor de gezondheid wordt in Vlaardingen dus nog geen onderzoek verricht. Op grond van elders gedanen onderzoeken moet echter worden aangenomen, dat In Vlaardingen 'momentane situaties' voorkomen, die door de meeste on derzoekers als ongunstig wort" -n be oordeeld. De invloed van de luchtverontrei niging ts wel duideiyk waarneem baar op de bomen en plantengroei. Voor het Vlaardingse gebied zijn de belangrijkste storende factoren fluorverbindigen, zwareldioxyyde en de veelal hoge zuurgraad van de re gen. Het schadebeeld varieert naar soort plant, plaats en afstand ten opzichte vars brongebleden en naar de gemiddelde heersende windrich ting gedurende de groeiperiode. Voorts kan globaal gesteld nog worden geponeerd, dat de hogere zuurgraad van de regen in het Vlaardingse gebied, vergeleken met die van regen elders In het land, een grote rol speelt in de versnelde verwering en aantasting van mate rialen. In het rapport wordt voorts nog met nadruk gesteld, dat luchtver ontreiniging een landeiyk verschyn- sel is geworden en daarmee een on derwerp van nationale, zorg. Het on derzoek dient te gebeuren in regio naal verband en met steun van het rijk. Het Stedelijk Museum van Schie dam is zaterdag 7- en zondag 8 de cember gratis toegankelijk. Naast de tentoonstelling „De Salon van de Maassteden 1963" is het mo- geiyk nog kennis te nemen van de archeologische voorwerpen, die de laatste tyd door het museum zijn verworven. In de reproduktie-afde- Iing is een collectie kerstkaarten op genomen. ROTTERDAM, 5 december Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Schol] midd. 30,-— tot 38,-1 Schol! klein 22,— tot 26,—: Schelvis midd 50,— tot S 55,—; Schelvis klein f 38,— tot 41,—; Kabeljauw gr. 55,— tot 65,—; Kabeljauw midd f 41.— tot 60,—; Kabeljauw klein f 37,tot 43,—; Makreel ƒ40,— tot ƒ42,—; Wijting 24,— tot 34.—: Haring verse 17.— tot ƒ23,—. alles per kist. Lever 0,55 tot f 0,70: Spiering 0,95 tot L10; Snoekbaars 2,10 tot 2,30. alles per kg. „Aan de regionale samenwer king behoort geen gemeente in het Waterweggebied zich te ont trekken. Slecht indien het pro bleem In samenwerking wordt Canada aangevat, kan het worden opge lost." zo menen B. en W. van Vlaardingen. Vooral de contac ten met de gemeente Rotterdam zullen geïntensiveerd moeten worden, omdat de meeste veront reinigende bedrijven op het ge bied van deze gemeente liggen. Engels pond Amerik, dollar Franse frank Belgische frank Zweedse kroon Zwitserse frank Duitse mark Deense kroon Noorse kroon 5 december 10.073 —10,075 3.60 Ak.&Os'j 73501 73:>5i 722S 7.234 69.345 69.394 83.455 —83503 90.675 90.72i 52.20 5325 50,315 -50.365 3.34 J.j41 Met de daarvoor in aanmer king komende bedrijven in Vlaardingen wordt het overleg voortgezet en waar nodig uitge breid. Gemeentewerken van Rotterdam heeft vanmorgen aanbesteed bestek 764, het verrichten van grondwerk en het maken van kanaalboordvoor- zieningen voor het maken van zin kers voor het toekomstige nieuwe Karteikanaal in de gemeente Geer vliet. Van de tien inschrijvers was laagste G. van Herk Tzn., Nieuwer- kerk a.d. IJssel met ƒ1.591.000,— en opvolger Combinatie Gêbr. Hakkers en G. Schermer en Zn. te Werken dam met 1.638.000,

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2