Besluit van Schiedamse Gemeenschap: Werk in de wijken gaat meer aandacht krijgen Kaarten voor het Clubhuis r m i m m Staking op abattoir: Rotterdam heeft te weinig varkensvlees VVV-pionier overleden Limburgse Week gaat niet door Boeiende muziek van Otto Ketting bij het balletBarrière7 Voor auto's wordt het v. liegen duurder A. de Groot legt functie neer Mulo-scholier spoorloos Directeur van 100»j. Ogem rideïer O.N. Brand verwoest houten keet Kind aangereden op oversteekpad Tien beelden van Van Stuyvenberg Visafslag WISSELKOERSEN Erasmusbij eenkomst levert resultaten op O HET VRIJE VOLK WOENSDAG 11 DECEMBER 1963 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Schiedam zal het dit jaar zonder vakantiefeesten moetent doen. Hiermee wordt een traditie doorbroken, die vanaf de be vrijding heeft bestaan. De Schiedamse Gemeenschap, die dit jaar haar derde lustrum viert, heeft dezer dagen in haar be stuursraad besloten om niet langer, tegen beter weten in, een aantal evenementen voor de komende zomermaanden te or ganiser jn. Tegen beter weten in, want reeds jaren kampte men met een ontstellend gebrek aan belangstelling voor de avonden, die in het kader van de vakantiefeesten belegd werden. Wél zal de jaarlijkse kermis gehandmaafd en verbeterd (met name voor wat betreft de plaats van de kermis) worden. En ook blijft de Schiedamse Gemeenschap de kinderuitzending in de vakanties organiseren, evenals de kindervoorstellingen in het Passagetheater. Bioscopen Vandaag: Morgen: Exposities Apotheek Wijkwerk Tijdens een persconferentie, die de Schiedamse Gemeenschap gisteren gehouden heeft, is meegedeeld, dat men zich thans meer zal gaan trach ten te richten op taken op sociaal terrein. Men denkt hierbij aan het wijkwerk, dat op de onlangs gehou den studiedag van de SG uitvoerig besproken is. Men streeft dus naar contacten in de wijken, welk werk door de SG gecoördineerd en gestl muleerd dient te worden. Het enige Helemaal nieuwe onderdeel van het programma, dat het Nederlands Danstheater gisteravond in de Rotterdamse Schouwburg voor het voetlicht bracht, was het ballet 'Barrière*. Het is een stuk moderne danskunst op het aloude thema van de strijd tussen goed en hwaad, waarvoor Jaap Flier een door gaans scherp geprofileerde choreografie heeft ontworpen, die duidelijk de invloed van Martha Graham verraadt. Voor huis en haard Sport en spel Ulodesnnfjes Hartewensen Voor fiets, motor en auto Speelgoed Radio, T.V., Grammofoon, enz. Lederwaren Foto, Film en Optiek Geen vakantiefeest meer in Schiedam Vanavond start het clubhuis St.-Joris Doelen met de verkoop van een serie goed getekende kaarten van karakteristieke Schiedamse hoekjes. Tweeduizend enveloppen met elk vijf kaarten moeten aan de man gebracht worden. Da opbrengst bestemt clubhuisleider Henrion Verpoot ten voor een nieuwe film projec tor. De zwart-wit tekeningen cp de kaarten zijn van Luuk Scholten. Deze heeft ook al enkele tekenin gen gemaakt voor de serie, die het clubhuis volgend jaar gaat uitbrengen. Het is te verwachten dat de tweeduizend enveloppen vlot ver kocht zullen worden. Door de kaarten te kopen, steunt men niet slechts een goed doel, maar komt men ook in het bezit van enkele zeer aantrekkelijke prent jes. Op de hierbij afgedrukte kaar ten uit de eerste serie ziet men de Lange Haven en een doorkijk je naar de Grote Kerk. Penningmeester van GS De heer Alewijn de Groot heeft be sloten z(jn functie van penningmees ter van de Schiedamse Gemeenschap neer te leggen. De heer De Groot heeft de penningen vanaf de oprich ting van de SG (1948) beheerd. Hij wordt voorlopig opgevolgd door mr. Roelants. De heer Dé Groot blijft wel lid van het bestuur van de Schiedamse Ge meenschap. Op hei oversteekpad op de Rotter- damsedyk tegenover WUlems ei Emsting is gistermiddag het tïenjari ge Schiedamse meisje W. ML S. aan gereden door een vrachtauto. Zij liep een hersenschudding en schaafwon den op en moest in het gemeentezie kenhuïs worden opgencmen. De vrachtauto was door het stop licht gereden. Op het moment dat het voetgangerslicht op groen sprong stak het meisje over. Ze liep tegen de linker voorkant van de vrachtauto aan. (Van een onzer verslaggevers) Vrijdag a.s. wordt in de Galerie COC te Schiedam (Mgr. Nolenslaan 476) een expositie geopend van tien beelden, die de Schiedamse kunste naar Piet van Stuyvenberg dit jaar gemaakt heeft. Behalve van Van Stuyvenberg zal er ook werk geëxposeerd worden van H. Werkman (druksels), P. Ouborg gouaches), J. Nanninga (schilde rijen, gouaches), K. Appel (tekerun gen) en J, van Schoonhoven (reliëfs) De expositie blijft tot en met januari. Bezichtiging (ook 's avonds) dient volgens afsnraak te geschieden. Passage: Lilt naar de misdaad, da gelijks 2 en 8.15 uur, za. en zo. 2. 4.15. .7 en 9.15 uur. Monopole: Toen de hel losbrak, ma. ai., wo. 2 en 8 uur; Ps.icho, 2 en .8 uw. uur Amsteibroa: Vergaoering SBLO, 8 ir Arcade: Natuurgenot in huis, 8 uur Pcssage: Kathohsire Kring, cabaret, 8 uw. Bibliotheken Gemeentebibliotheek Lange Haven 131 maandag 7-8.30 dinsdag 9 30- 4.30 en 7 -8.3U wuensaag 9.3U 4.30 donderdag 9.30 12 30 vrijdag 9.30- 4.30 en 7 -8 30 zaterdag 9 30 -430 Lurentziaan 6: maandagmiddag i 30 4.30 dinsdagmiddag 1.304.30 woensdagavond 7—9 vrijdagmiddag 1.30 -430 vrudaeavund 7 —9 Or. WibautpleiD 129, maandag 1—9 dinsdag 1-4.30 woensdag alleen jeugd 2- 4, volwassenen 7 y donder dag 9 30 12 vrijdag volwassenen 7— 9 en 7 -8 jeugd Leliestraat: woensdag 14. vol wassenen en jeuga 7—8.30 alleen vol wassenen zaterdag l4 volwassenen en leuga Schiedamse «eg 26: dinsdag 25 alleen volwassenen vrijdag 2—5 vol wassenen en jeuga Passage: Werk van Kotterdamse en Sr.idedamse kunstenaars, tot 21 de cember Galerie Wiegman: Werk van de jonge Rotterdamse kunstenaar Anton, tot 21 december. R-mb-s n ic.ipu heek, RembrenT r?"55 (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse slagerijen hebben op het ogenblik een tekort aan varkens vlees. Oorzaken: enerzijds een conflict bij het Maasstedelijke abattoir tussen de grossiers, die varkens aanvoeren en de 31 man loonslagers die met de slacht van deze dieren zijn belast, anderzijds een toenemende export van varkens als gevolg van de gestegen vraag in het buitenland. Het conflict op het abattoir is maandag uitgebroken en duurt tot nu toe voort. De varkensslachters wen sen een verhoging van het stukloon (zij kennen geen c.a.o, of loonover- eenkomst). De onderhandelingen met de grossiers daarover zijn zonder re sultaat gebleven. De slachters legden het werk neer. Sen basis voor ver dere onderhandelingen schijnt op dit moment niet aanwezig te zijn. De varkensslachters zijn, evenals de runderslachters, georganiseerd in ds Stichting tot het doen Verrichten van Slachtingen, die is aangesloten bü de Algemene Bedryfsbond van Ar beidersisters) in de Voedings- en Ge- notmiddelenbedrijven (NVV). Van de zijde van deze bond werd ons mee gedeeld, dat pogingen worden onder nomen het gesprek weer op gang te krijgen- Helemaal zonder varkensvlees hoeft Rotterdam 10 dee.. Aan de Visarslag alhier werden van IJmuiden en el ders 110 kisten verse zeevis aange voerd. De prijzen waren: Schol raidd f22 tot ƒ24; klein 14 tot ƒ22; Scnelvis midd. 53' tot 58* klein f 43, tot ƒ46; Kabeljauw gr ƒ60 tot 65; midd. ƒ38 tot ƒ43; klein ƒ30 tot f33: Makreel ƒ31 tot ƒ40; Wij- in g 19 tot ƒ30; Haring verse ƒ30 cot f 33 p. kist. Snoekbaars 2,20 tot 30 p kg. Rotterdam het niet te stellen: eigen personeel van de grossiers heeft van morgen een aantal -slachtingen ver richt en voorts wordt uit het oosten van het land, met name uit de IJssel- streek, vlees aangevoerd. Voldoende om aan de wensen van de consument tegemoet te komen Is dit echter niet. Na een langdurig ziekbed is maan dag in Rotterdam overleden de heer A. H. van Biel, die een halve eeuw lang bestuurslid van de Rotterdamse VW is geweest. H|j werd 77 jaar. Als chef op een kantoor van een Rotterdams reisbureau begon de heer Van Riel zijn loopbaan voor de toen malige Vereniging tot verfraaiing van Rotterdam en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer. Ter gele genheid van zijn gouden bestuurs- jublleum kreeg hij vorig jaar juli de zilveren legpenning van de ANVV. Hij werd toen ook benoemd tot ere lid. Met het wegvallen van de vakantie feesten wordt de begroting van de Schiedamse Gemeenschap zeer ont last. De begroting, vorige week op gemaakt, sluit thans met een nadelig saldo van ƒ56.000,—. Dit bedrag ongeveer even hoog ais vorig jaar rechtvaardigt een optimistisch tege- moetzlsn van het komende begro tingsjaar. Het is geruime tijd de bedoeling geweest om in juni te Schiedam een Limburgse Week te houden. In samenwerking met de provin ciale VW van Limburg wilde de Schiedamse Gemeenschap gedu rende zeven dagen allerhande Limburgse zaken bij de Schiedam mers introduceren; folklore, nij verheid, cultuur etc. Onder meer lag het in de be doeling om het mannenkoor de Maastrechter Staar te laten op treden, verder de beroemde Lim burgse marionetten en ook zou den enkele Limburgse kunste naars hun opwachting in Schie dam komen maken. Dit alles gaat niet door. De Schiedamse Gemeenschap heeft zoals men elders op deze pa gina uitvoeriger kan lezen be sloten geen vakantiefeesten meer te organiseren. Voor deze taak kan men gemakke lijker gelden vrij maken, nu de ste vige begrotingspost Vakantiefeesten grotendeels opgeheven is. SG-voor- zitier F, A. de Wolff zei gisteren, dat aan de vakantiefeesten de we zenlijke gemeensehapsgedachte ont breekt. Het feest Is bovendien „uit de t|jd geraakt". „Er blijven genoeg taken over voor onze Schiedamse Gemeenschap," al dus de heer De Wolff, die bena drukte, dat de SG nog steeds een stichting vol élan is. Het onderhou den van de contacten met de ver enigingen blijft de voornaamste taak. Overigens Is men van mening, dat de studiedag van drie weken geleden een aantal zeer positieve punten heeft opgeleverd. In bet januarinum mer van het maandblad van de SG zal aan de gehele materie nog uit voerig aandacht worden besteed. Een sterke troef had de choreograaf daarbij in handen gekregen van Otto Ketting, die voor dit ballet een bui tengewoon boeiende muziek heeft geschreven, waarin naast de klank kleuren van elektronische oorsprong, ook aan het orgel een interessante plaats ia toebedeeld. De knappe muziek van Ketting schiep tezamen met de abstracte ruit motieven van Roger Chailloux" ach terdoeken het imposante kleur- en geluidsdecor, waartegen Job Sanders de man danste die vruchteloos partij tracht te geven aan zijn diabolische tegenstander (Aart Verstegen) en ten slotte het onderspit delft. Opzienbarend is de symboliek van dit ballet niet, maar in zijn eenvoud wel duidelijk en het werd met over tuiging gedanst, niet in de laatste plaats ook door Willy de la Bye In de vrouwelijke hoofdrol. De andere nummers ware» repri ses. Het meeste succes haci daarvan de lieve >pas de deux* Don Quichotte, waarvooar Benjamin Harkarvy het choreografische materiaal ontleende aan oude Spaans* dansen. HU maak te er een vriendelijk dansje van, dat door Marian Sarst&dt en Gérard Le maitre joyeus werd gedanst en dat van het merendeels jeugdige publiek een uiterst gunstig onthaal ontving. Van het ballet Réjouissance merk te ik bU een vorige gelegenheid op, dat de choreografie van Jaap Flier op een suite van Bach wal droog aandeed. Gisteravond stoorde die droogheid aanzienlijk minder. Op Baclis sierlijke muziek werd er leven dig en spontaan gedanst. Na de pauze was er nogmaals Stra vinsky's Symphony in three move ments, door Hans van Manen. In danstermen vertaald. Van de grote Russische componist weiden in het programma enige diepzinnigheden geciteerd over wat zijn symfonie zou kunnen betekenen (wanhoop, ver achting, kwelling, spanning, op luchting). Hans van Manen beeft er vermoedelijk terecht voorname lijk erotiek in gezocht. Dat levert im mers al spanning genoeg. Het corps de ballet met wederom Marian Sarstadt als inspirerende pri ma-donna, maakte de Intenties van zijn leider mooi waar. JAN VAN C-ORKOM 10 december Engels pond 10,07210,073 Amerik. dollar3,60a3.60A Franse frank 73.511—73,56Ï Belgische frank 7,231—'7,238 Zwitserse frank 83,431—84,531 Zweedse kroonbi) ,3669,41 Duitse mark SO,6930,74 Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse life Oostenrijkse schilling 52,20—52,25 50,3450,39 3,34—3,341 57,89157,941 13,95—13,96 Escudo's 12,56112,573 Sedert maandag 2 december !s de mulo-scholier Bastiaan van der Pla3, Kembrandtlaan 66 te Woerden, spoorlos. Zijn signalement luidt: lang 1.72 m, blond krullend haar, blauwe ogen, gekleed in zwart lederen jack met gebreide wollen kraag, grijze broek en grijze schoenen. De jongen wil reeds lange'tijd gaan varen en verblijft daarom mogelijk in de havenbuurt van een Nederlandse havenstad. Bij aantreffen gaarne be richt aan de politie te Woerden, tel. 03480-2244 of de plaatselijke politie. (Van een onzer verslaggevers) De in Rotterdam gevestigde NV Overzeese Gas- en Electrlciteitsmai t- schappij heeft haar honderdjarig be staan gisteren met een receptie ge markeerd. Deze onderneming bezat tot 1953 alle gasbedrijven In Indonesië, maar richt haar werkzaamheden nu vooral op Zuid-Amerika. Was zy al eerder met gas- en elektriciteitsbedrijven vertegenwoordigd in Suriname- en op de Antillen, sinds enige Jaren levert zij elektriciteit ook in Venezuela eo Peru Onder de velen, die de leidende fi- guren van het bedrijf In het Hilton- hotel de hand kwamen drukken, was ook burgemeester mr.'G. E. van Wal- sum, die directeur ir M, J. de Vries mededeling deed van diens benoe ming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De heer De Vries maakte op zijn beuit- bekend, dat de OGEM een on derwijsfonds heeft gesticht voor jon ge, veelbelovende mensen uit het ko ninkrijk. Het bedrijf heeft er een kapitaal van 400.00» in gestort Incidenteel deed de OGEM al eerder zulk werk; door haar toedoen kon bü voorbeeld een Jongeman uit Para maribo ingenieur worden in Delft. Eris tussen de OGEM en Indonesië geen contact over de genationaliseer de gasbedrijven. De OGEM verwacht niet, dat zij de produktiebedrijven te rugkrijgt, aldus een functionaris ROTTERDAM (ANP) De Britse luchtvaartmaatschappij British United Air Ferries (BUAF), die met Carvairs auto- en passagiers diensten onderhoudt tussen Zuidoost-Engeland en plaatsen op het continent (o.a. Rotterdam), zal volgend ja'ar als gevolg van de ge stegen exploitatiekosten haar tarieven met twee tot tien procent verhogen. Voor het traject SouthendRot terdam is de prijsstijging tijdens het vakantieseizoen zeven procent; in de andere maanden twee procent. De belangstelling voor dit typische vakantievervoer, dat de Britse reizi gers met hun auto's snel op het vas teland brengt, is ook dit jaar toe genomen. De BUAF schat dat in 1963 ruim 434.000 reizigers zijn ver voerd tegen ruim 417.000 vorig jaar. Het aantal vervoerde auto's daalde met 9000 tot 129.000, maar het vrachtvervoer steeg met 3.500 ton tot 26.000 ton. Het gunstigst was de ontwikkeling op de routes naar centraal Europa (Bazel, Genève en Straatsburg). Ook op de lijndiensten naar Oostende en Rotterdam werden meer passagiers Een kleine uitslaande brand heeft dinsdagavond aan de Binnenhaven O.Z. in Rotterdam een houten keet yan de N.V. De Wit in de as gelegd. De schade aan'o.a. 'meters "én sny- apparaten wordt geschat op zeven duizend gulden; De oorzaak van de brand is onbekend. Ondre leiding van brandmeester B. van den Heuvel bestreed de brand weer het vuur met drie stralen van de G 5 op open water. De bluseenheid 521 was als eerste aanwezig. vervoerd, doch het aantal auto's liep daar met tien procent terug Volgend jaar opent de BUAF vijf nieuwe lijndiensten: van Lydd in Engeland, waar de landingsbaan wordt verlengd tot 1500 meter, naar Luik, Benuville en Nimes, voorts vsa. Coventry naa,r Calais en van South end naar Bremen. De laatste spe ciaal ten gerieve van de vakantie gangers, die Scandinavië willen be zoeken. De in Rotterdam gehouden gespre- kingen over de nieuwe uitgave van Erasmus* verzamelde werken zijn be ëindigd. Over de grondbeginselen der uitgave is volledige overeenstemming bereikt. Aan de bijeenkomst namen elf geleerden deel. Verwacht wordt dat het gezelschap nog zal worden uitgebreid met geleerden uit. enkele .andere landen- Men hoopt ayec een jaar weer bijéén te komen. Intussen zal een kleine commissie bestaande uit de heren Herding, Mynors, Ree dijk, Schalk en Waszink het thans aanvaarde ontwerp uitwerken en voorstellen voor de volgende zitting formuleren. Volgende week maandag zullen Zanzibar en Kenia formeel tot de Verenigde Naties worden toegelaten. De volkerenorganisatie telt dan 113 leden. Leuke tips voor CADEAUS. Automatische broodroosters v.a, 34,75, automatische koïflezetapp. v.a. 19,75 tot ƒ139,-, automatische rijstko- keis v.a, ƒ59,75 (ideaal voor Indisch eten), tafelgrill, fan tastisch voor saté enz, 67.50. De Jager, Broersveid 105, tel. 69703. Schneider, Groenelaan 49, biedt een ruime sortering Kerstgeschenken o.a.: BIJZETTAFELS. boeken rekken, kapstokken, tafel kleden, borstelhangers. Tel. 69802. Een enorme collectie VER LICHTING voor alle beurzen, ook Kristal en Oud-Hollands. DE JAGER, verlichtings-spe- cialist van Schiedam, Broers veid 105. ELEKTR. DEKENS diverse merken v.a. ƒ54,-; mixers Philips v.a, 29,-. Te veel om op te noemen. Ga maar direct naar uw zaak: De Jager, Broersveid 105, Tel. 69703. Koop uw ELEKTRISCHE APPARATEN als wasmachi nes, centrifuges, kachels enz. by de erkende installateur, De Mol Jansen, Lange Kerk straat 66, Tel. 68570. KREUGER de herenmode zaak van Schiedam, Broers- vost 6, Tel. 68206. Uw TEXTIELCADEAUS koopt a natuurlijk by B. Schouten, Dr. Wibautplein 79, Tel. 63043; Sneiliussingel 30, Tel. 68957; Mgr. Nolens laan 426, Tel. 61579. PANTALONS Voor pa, ma en de kinderen naar Broekenspeoïalist, Hoogstraat 86. Ook herenmode. Wilt u verzekerd zijn van te vreden gezichten? Laat dan Hansen HERENMODES adviseren. Rotterd.dijk telefoon 63021. 427, U weet het voor een goed stuk GEREEDSCHAP het adres: C. Huizer, Groenelaan 57, tel. 68661. „SOLA" In 10 modellen, o.a. Paola in etui en los verkrijg baar. Kamp, Hoogstr. 128. tel. 83304. wy ontvingen zeer voordeli ge GITAARVEItgTERKERS Alles op het gebied van mu ziekinstrumenten. Van Krog- ten, Rotterdamseüijk 148, tel 67026. Ook voor textielgeschenken heeft ASTRA een grote sor tering en KES-punten. Singel 133, tel. 69533 Voor praktische en nuttige CADEAUS J. Huis, Rotter- damsedtjk 146. Grote sorte ring onderdelen voor motor, scooter, bromfietsen. Voor BKOMFIETSONDER- DELEN, Wanten, Regenkle ding, Zadeldekken, Be-.-i- schiiden. Voor alle type bromfietsen Engelen, Cel- siusstraat 42, tel. 153995. w ZOEKT U een geschenk op gebied van kamperen, water sport, voetbal, tafeltennis, schaatsen, turnen, natuuriyk naar Mak, Hoogstraat 118. Wy geven Kes- en Quiz- kaarten. BOKHORST, de grootste sortering speelgoed tegen de laagste prijzen; boyendien K.E.S.-punten. Groenelaan 36, Hoogstraat 34. HET POPPENHUIS, Singel 163, tel, 66282, voor alle ge schenken. Alles van Lego. HET POPPENHUIS, Singel 163, tel. 66282. ELEKTK. TREINEN vanaf 35,-. m: Kom eens kyken en vragen by ERWIG. Koelkasten, Te levisie, Radio, Onderzet- meu beien. Stofzuigers. Was machines, enz. Dam 12-14-32, tel. 66231-63144. OVERIIEUL, Mgr. Nolens laan 199, Putterahoeksestraat 65, uw adres voor kletn- lederwaren, tassen, porte monnees, portefeuilles, :lip- pertassen, weekenders, bood schappentassen enz. Naar GEENE, Rotterdamse- dyk 234, voor tassen, koffen en alle fyne lederwaren. Tel. 69919. Album met 200 foto's van OUD SCHIEDAM ƒ40,-. Grote collectie foto-albums •a. ƒ2,-. Foto Wamsteker, Passage 12, tel. 62924. CAMERA'S in elke prys- klasse v.a, 16,-; flltsappa- raten va. ƒ8,50, elektronen flitsers va. 56,-. Foto Wam - steker. Passage 12, tel. 62924. PROJECTOREN kieinbeeld v.a, 75,-, schermen op sta tief 160 x 100 parel ƒ40.-. Foto Wamsteker, Passage U> tel. 62924. Ruime keuze in CAMERAS, projectoren en accessoires. Optiek- en fotohandel v. 0. Arend, Hoogstr. 91, tel. 68814- FOTO YAN YUUBEN voor foto-cine en dia-artflcelen. Hoogstraat 106, tel. 66720.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2