Rotterdammer zwaar gewond bij botsing Meeste prijsstijgingen moeten nog komen Buschauffeurs - nog ontevreden vereend in categorale bond Mijnwerkers laten 19 gijzelaars vrij P. de Vries: trouw bestuurder Het Dorp moet wijk van Arnhem worden Zonde ELEKTRISCHE DEKENS BELII6440 Chauffeur op bouwwerk verongelukt mes Tonnen schade bij felle brand in Dordrecht Gehandicapten heslissen: door Piet Heil Jacques Tati komt naar Amsterdam Bioscopen 5 pet., verzekeringen 10 vam Ierland Dertig cent meer in houtbedrijf Logger voor Ierse laist aangehouden Efr „AOW moet 70 pet zijn van minimumloon" HET VRIJE VOLK DINSDAG 17 DECEMBER 1963 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Spiegelgladde wegen na een verraderlijk regentje gisteravond en plotseling opkomende mist, waren er de oorzaak van, dat een bijna eindeloze lijst van verkeersongevallen valt op te ma ken. Zo gebeurden gisteravond in Amsterdam in anderhalf uur tijd dertig aanrijdingen, overigens zonder noemenswaar dige schade. De Hoeksche Waard kreeg er vanochtend enkele tientallen te verwerken. Ook hier geen ernstige onge lukken. o.a fc cy o q ft, j Vjerkmnprttig L IJ N B A A N 50 Frontaal OUDSHOORN w^mat* 8W* Met Paul de Vries heeft het NVV een trouw bestuurder ver loren. Paul de Vries was met alle vezels van zijn ruime hart verbonden met de vele leden van de socialistische famile. In het dagelijks bestuur van het NW zullen wij de trouw van Paul de Vries aan het NW node missen. Groter is het ver lies voor zijn vrouw en zijn fa milie. Hij was een zorgzaam echtgenoot en vader. Moge het besef dat zovelen in rouw zijn om zijn heengaan hun enige vertroosting schenken. D. ROEMERS Bijna eindeloze lijst ve rkeersongevallen door gladheid Op Plein IS 13 in Den Haag slip te gisteravond een RTM-bus en gleed tegen een lichtmast. V"(jf pas sagiers werden daarbij licht gewond. Een Naco-bus in Medemblik, die juist juist de dykeoupure naar de Wieringerweer wilde inrijden, gleed eveneens gisteravond dwars over de weg- en bleef hangen. Niemand werd gewond; het verkeer was lange tijd gestremd. In Rotterdam cn omgeving werd over het algemeen in de loop van de nacht en de vroege ochtend veel en goed gestrooid. Vele politie mannen en weggebruikers hadden daarvoor niets dan lof. Zo waren bij- AMSTERDAM (ANP) De Fran se filmkomiek Jacques Tati wil za terdagavond 21 december in het Leidsepleintheater aanwezig zijn bij de eerste vertoning in Amsterdam van de geheel nieuwe bewerking van zijn beroemde film „Jour de fête". Jacques Tati heeft bijna twee jaar aan deze vernieuwing gewerkt. De film is nu deels in kleuren en met moderne muziek opgenomen. Ook heeft hij enige nieuwe scènes toege voegd en andere laten vervallen. Voor ons land is een Nederlands sprekende versie uitgebracht, waar voor Tati zijn grote waardering heeft uitgesproken. ÉYGELSHOVEN ANP) De 32- jarige vrachtautochauffeur M. J. W. Krousen uit Terwinselen bij Heeren is gistermiddag op een bouwwerk in Eygelshoven door de bak van een dragline geraakt cn ter plaatse ;over- leden. Het slachtoffer was in dienst van een aannemersbedrijf dat- grond werkzaamheden uitvoert voor de bouw van de elektrische centrale te Eygelshoven. De heer Krousen was gehuwd en vader van een kind. voorbeeld de Botlekweg en de Groene Kruisweg vrij goed berijdbaar. De plotseling opkomende mist gooide vanochtend echter links en rechts roet in het eten. De natte weggedeelten vroren opnieuw op en ongelukken bleven niet uit. Zo wer den door heel Rotterdam ongevallen gemeld. De meeste waren niet em- kade-Balkenstraat botsen zestien auto's tegen elkaar, maar er was slechts lichte schade. In Baren tire cht was de Dordtse Straatweg enige tijd gestremd doordat een trek ker met oplegger, bestuurd door de 23-jarige W. de V. uit Mynsheeren- land op een remmende personenauto, bestuurd door de 31-jarige mevrouw M. L. uit Ridderkerk, reed. De scha de aan de trekker was ernstig. In die zelfde gemeente gleed de 54-jarige C. F. uit Papendrecht met zyn auto tegen een geparkeerde be stelauto op de Gebroken Meeldijk. Ook hier was de materiële schade aanzienlijk. Op de Esesndijk in Rhooa raak te vanochtend de 40-jarige W. P. D. uit Einhoven met zijn lelijk eendje in een slip. draaide om zijn as, sloeg tegen een boom en rolde de vijf me ter hoge dijk af. De bestuurder kwam er ongedeerd af. Zijn auto was aan alle kanten gedeukt. Even daarvoor waren op de split sing DorpswegRijsdijk twee pen delbusjes, bestuurd door de 31-jarige 3. 3. O. uit Rhoon en de 50-jarlge P. J. K. uit Rotterdam, bü een rem- manoeuvre op elkaar gereden. Ook hier geen gewonden en zware schade. In dq^ omgeving van B r i e 11 e gleden enkele auto's van de weg, zon der dat er ernstige schade of per soonlijke ongevallen ontstonden. Ro zenburg kwam er ondanks een druk pendelverkeer zonder een enkel on geluk af. Op de provinciale weg van S p ij - kenisse naar Hekelingen raakten twee busjes in botsing en gleden tegen een geparkeerde vracht auto. De schade was ernstig. De be stuurder van een van de busjes, de 24-jarige B. G. K. uit Papendrecht werd aan het hoofd gewond. In Lekkerkerk slipte vannacht op de Provinciale weg een personen auto en kwam tegen een boom tot stilstand. Een inzittende, de 22-jarige Lekkerkerker H. Kupers, liep been wonden op. Een hele serie botsingen deed zich tijdens dichte mist voor in Nieuwerkerk aan de Ussel. Het re sultaat was lichte schade aan de voertuigen. Ook B e r k e 1 meldde enkele lichte aanrijdingen. In de sociale commissie voor het bioscoopbedrijf is overeenstemming bereikt over 5 pereent loonsverho ging per 1 januari. Binnenkort be ginnen onderhandelingen over een tweede verhoging per 1 april en het minimum loon van 100 guiden. Op 1 januari gaat voor de onge veer 10.000 werknemers in het le vensverzekeringsbedrijf de 10 per cent in. Hier geldt een bindende joonregeling, geen c.a.o. Advertentie i.M W Vervolg van voorpagina) De gladheid was de oorzaak van een ernstige kettingbotsing, die aan het eind van de ochtend gebeurde op de Groene Kruisweg in de gemeente Geervliet, enkele honderden meters voor de Wellebrug. Bij het gecompli ceerde ongeval werd de 38-jarlge Rot terdammer C. v. d. Bosch zeer ern stig gewond. Op de Groene Kruisweg reden ach ter eikaar een tankauto van de Shell (bestuurder vooralsnog onbekend), twee personenauto's, respectievelijk bestuurd door de dominee J. H. W, uit Delft en M. J. S. uit Utrecht, en een vrachtauto, bestuurd door A. de B. uit Oud-Beijerland. Plotseling; raakte de tankauto door nog onopgehelderde oorzaak in een slip en kwam dwars op de weg te staan. De bestuurders van de perso nenauto's remden voorzichtig by, gin gen glijden en stuurden rechts de berm in. De vrachtauto gebeurde het zelfde. maar de bestuurder stuurde naar links. Daardoor greep hij de achterste personenauto, die rond tolde en de eerste personenauto greep. Alle drie de bestuurders kwamen er echter goed af. De materiële schade was aanzienlijk. Intussen was vanuit de richting Brielle een vrachtauto met aardappe len, terwijl achter de tankauto de kettingbotsing plaatsvond, frontaal op de dwars staande wagen ingereden. Het hele front van de vrachtauto werd in eikaar gedrukt. De bestuur der, de heer C. v, d. Bosch uit Rot terdam, kwam daarbij kiem te zitten. Nadat hij bevrijd was, bleek hy een verbijzeld been en zeer zware kneuzingen te hebben. Hij werd naar een Rotterdams ziekenhuis overge bracht. Terwijl de politie bezig was op de plaats des onheils, naderde vanuit de richting Rotterdam een volle beton- wagen met draaiende molen. Van andere automobilisten kreeg de be stuurder. de 26-jarige Rotterdammer P. Kerskens, tekens om te stoppen. Hij reed daarop de afrijstrook op. die spiegelglad was. De betonauto begon te glijden en kantelde de weg af, het lager gelegen welland in. (Van onze soc.-econ. redactie) •De huidige ongerustheid over de prijzen is wei verklaarbaar, maar niet gerechtvaardigd. De echte prijsver hogingen ais gevolg van de loonsver hoging moeten nog komen. De oor zaken van de tot nu toe ingevoerde prijsverhogingen liggen of wel buiten Nederland, of wel in de regerings maatregelen, zoals de steun aan de boeren. Zij liggen niet in de in dustrie.' Dit zei de voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers, de heer H. J. de Koster, gisteren op een persconferentie in Den Haag. De heer De Koster zei te verwach ten. dat het hele jaar 1964 door prijs stijgingen zullen optreden, zonder dat men nochtans kan spreken van een doorgaande loon- en prijsinflatie. Hij vond dat minister Andriessen het probleem aanvankelijk te theoretisch had benaderd met zijn stelling; rust in de prijzen tot 1 januari, daarna verhoging, daarna weer rust. De industrie, zei hij, verkoopt nu eenmaal niet per dag. maar op vaak langlopende contracten. Vandaar dat ook na januari en februari prijsverho gingen kunnen worden verwacht. Het is trouwens voor onze hele economie beter als niet iedereen meteen in januari zijn prijzen verhoogt, maar de grootste klap zal wel in de eerste maanden vallen. De heer De Koster betreurde de aankondiging van de Gasunie, dat het buizennet to 1964 versneld zal worden aangelegd. Daarmee doet de Gasunie een belangrijk beroep op het reservoir van arbeidskrach ten. dat... er niet is. De ontspan ning van de arbeidsmarkt wordt daardoor weer verder uitgesteld. De heer De Koster was het in grote lijnen eens met het programma van miatowr BogmtM, ma» n*»4 «P *eD kernpunt: de extra verhoging van de lonen in het bouwvak. 'Nog belang rijker dan de opvoering van de bouw vinden wij de handhaving van de rust in de bedrijven en die komt in gevaar ais de bouwlonen veel meer zouden stijgen dan voor de lonen in het algemeen in het grote Joon akkoord is overeengekomen.' aldus de beer De Koster. De bestuurder kon met enorme sprong zich vrijmaken van de wagen en bleef ongedeerd. De wagen werd zwaar beschadigd. Advertentie I.M. MEENT 22-34, TEL. 116440, R'DAM OVERSCH. DORPSSTRAAT l'2;TEl.41228,S'DAM Het houtbedrijf (10 000 werkne mers) krjjgt, als de Stichting haai fiat geeft, per I januari een uur loonverhoging van 30 cent per uur, waarvan 10 cent is bedoeld als hei inhalen van achterstand. In bedrijven waar van achterstand geen sprake is. bedraagt de loonsver hoging 20 cent per uur, aldus een gezamenlijk communiqué van werk gevers en werknemers. Dit alles in clusief verwerking van twee uurcen ten A.O.W.-compensatie. De bestaande prestatietoeslag is vast geworden en gegarandeerd op 10 percent, wat ze in vele bedrij ven in de praktijk reeds was. De overwerktoeslag voor werk op zaterdagmorgen gaat van. 25 naar 50 percent. Uitgezonderd voor de bosarbeiders wordt de arbeidsduur negen uur per dag en vijf dagen per week. De vierde gemeenteklasse wordt opgeheven, de vakanties wor den een dag langer en er is een beperkte differentiatie per onderne ming overeengekomen. (Van onze sociaal-economische redactie) Op de vergadering van ontevreden buschauffeurs, de afgelopen nacht in Utrecht gehouden, volgde geen busstaking, zoals een maand geleden Geen van de ruim 800 buschauffeurs die de actiecomités, de glad heid ten spijt, naar Utrecht kregen, drong vannacht aan op staking. Wel is uit deze luidruchtige maar ordelijke nachtelijke bijeenkomst in Tivoli de zoveelste categorale vakver eniging geboren. De herbaalde op roepen om uit de erkende vakbon- LA PAZ BOLIVIE (Reuter, AP) De negentien mannen, die tien dagen door de stakende mijnwerkers van de tinmijn In Catavi te Boiivie als gijzelaar zijn gevangen gehouden zijn gisteren in vrijheid gesteld. Het zijn de Nederlandse mijnin genieur Bloot (37) een Duitser, vier Amerikanen en dertien Bolivianen. Zij waren door de mijnarbeiders ge gijzeld als vergeldingsmaatregel voor de arrestatie van twee vakbondslei ders. Tot invrijheidstelling werd be sloten nadat de Boliviaanse regering had beloofd de militaire troepen die naar Cataid waren gezonden, terug te trekken en de twee vakbondslei ders onpartijdig te berechten. De Amerikaanse ambassadeur in Boii- vië, Douglas Henderson zei, dat de vier Amerikanen per jeep naar Oruro zouden vertrekken en vandaar naar La Paz souden vliegen. De Amerikaanse president Lyndon B. Johnson heeft gisteravond ver klaard dat de vier Amer'euien met vliegtuigen van de luchtt iacht naar 1 de Verenigde Staten zouden worden overgebracht, opdat ze thuis Kerst mis zouden kunnen vieren. De Nederlander Cornells Bloot, af komstig uit Katwijk, verklaarde dat hij in Catavi zou blijven. „Ik wil de mijn zo gauw mogelijk weer in wer king stellen," 'aldus Bloot. Ook de Duitse technici zouden van plan zijn in de mijn werkzaam te blijven. Alle gijzelaars verkeren in goede welstand. „Wij zijn vrij". Dat was de inhoud van het telegram, dat vanochtend vroeg werd bezorgd bij de familie Bloot, Zeeweg 62 in Katwijk. Mijningenieur Cornells Bloot was door de arbeiders in de tinmijn van Catavi in vrijheid gesteld. Er heerste vanochtend grote blijdschap in het gezin Bloot. De gehele ochtend heeft de telefoon roodgloeiend gestaan. Vrienden en kennissen, die het nieuws van de vrijlating hadden ver nomen belden op om te feliciteren. De moeder van Cornells Bloot, me vrouw Bloot-Dubbeldam en zijn broer drs. J. Bloot, beantwoordden de ge sprekken. (Van een onzer verslaggevers) Een uitzonderlijk felle brand heeft gisteren tussen half zes en zeven uur twee winkelpanden met de bovenverdiepingen in de Voor straat te Dordrecht totaal in de as gelegd. In de panden was een bedrijf in technische oliën en vet.- ten gevestigd en een van de vier bovenverdiepingen werd ais woon huis gebruikt. De Dordtse brandweer bestreed het vuur met 24 stralen en een water kanon van een spuitboot. De aan weerszijden staande panden kon den met grote moeite worden be houden maar liepen enorme wa terschade op. De oorzaak van de brand is nog niet bekend evenmin als de totale schade, ai schat men dat die in de tonnen zai lopen. pP De door de daken heenbrekende lig vlammen leverden een schouw- 111 spel op, dat door vele honderden Dordtenaren werd gadegeslagen. den te stappen, werd telkens met gejuich en armgezwaai beantwoord. „Je leest in de vakbladen niefcs dan leugens, je hoor in de vergade ringen niets dan leugens," zo riep de vergaderingsvoorzitter Ooddijn (nog Ud van St.-Rafael) in het vuur van zijn rede uit, terwijl hij de schijn werpers van de televisie op zich ge richt wist. Hoe de categorale vereniging van de grond gaat komen, werd niet he lemaal duidelijk, ook niet na de uit eenzetting over Maix en de 'verbur gerlijking van de vakbeweging', door de juridisch adviseur van de actie comités, de bejaarde mr. Cornells uit Sneek. De vereniging zai in ieder geval openstaan 'voor reorganiseerden en ongeorganiseerden, politiek on afhankelijk zijn en niet kijken naar geloot of levensovertuiging'. De vereniging wil, zo werd opge merkt, de eenheid die bij de bus- staking- van november Is gebleken, bundelen om druk te kunnen blij ven uitoefenen. „Ze wil geen 'potverenlging' zijn en daarom zal de contributio een guiden in de maand bedragen. Het actiecomité van de Westlandse stoomtramweg Maatschappij te Loosduinen zal het voorlopig bestuur vormen. Tielegrammen De vergadering keurde drie tele grammen goed. Ze gaan naar mi nister Veldkamp, de Stichting van de Arbeid en het College van Rijks- bemlddelaars. Ze spreken van teleurstelling over de ontwerp-c.a.o., en ze vragen de geadresseerden slechts aan een c,a.o. met grotere loonverhogingen dan 15 percent hun goedkeuring te hechten. De nieuwe categorale vakver eniging werd bij monde van een be stuurslid van de eveneens categorale 'federatie van spoorwegvakverenïgin- gen' vurig verwelkomd. Deze twee jaar oude federatie met volgens haar eigen oreave 3.500 le den, had diezelfde avond Juist be sloten een brief naar de Koninging en een ultimatum naar de NS- directie te sturer, met als doel: er kenning als overlegpartner. (Van een onzer verslaggevers) De Vlaardingse logger Voorloper is maandag onder de Ierse kust aange houden door een visserijpoliliekruiser van de Ierse marine en opgebracht naar de haven van Cobh. Het vaartuig zou binnen de territo riale wateren hebben gevist. De rechtbank in Cobh zal vandaag de zaak behandelen. De Voorloper is eigendom van de Dogger-maatschappij in Vlaardingen. Daar had men maandagavond nog geen contact gehad met cie schipper. Jan Spaans uit Schevenlngen. Stampend en ijsbrekend heeft de havejiysbreker Elisabeth gistermiddag tussen de Oranjesluizen en het IJselmeer een vaargeul opengehouden. Door de aanhoudende vorst wordt het vow het scheepvaartverkeer echter al moeilijker. Hoewel niet blind voor nieuwe vormen, speelde de traditie in zijn leven een sterke rol. Wat hij zich in die beweging als levensstijl had ver worven, liet hij niet los. Zo was hij een overtuigd strijder voor de geheel onthouding. Zijn overigens milde per soonlijkheid kon op dat terrein geen compromis aanvaarden. Zo had hij een grote bewondering voor de ar- beiderszangverenigingen. Hoe kon hij uit zijn bijna onuit puttelijke geheugen vertellen uit de tijd dat hij zelf nog lid was in Mep- pel. Paul de Vries was een verteller bij uitstek. Uit zijn verhalen bleek steeds weer hoe hij zich in alle bijzonderheden van de geschiedenis van de arbeiders beweging had verdiept. In zijn scho- lingsarbeid heeft hij zich die kennis ten nutte kunnen maken. In het NVV was Paul de Vries een van de oudste bestuurders, niet al leen in leeftijd, doch ook in dienst jaren. In 1949 werd hy gekozen als een van de secretarissen van het NVV. Daarvoor was zijn arbeidster rein de Amsterdamse vakbeweging van overheidspersoneel. Geen gemakkelijk arbeidsterrein in de periode van 1945 tot 1949. De EVC speelde destijds nog een rol van be tekenis in Amsterdam. Paul de Vries heeft zijn partij méegeblazen om die betekenis te verminderen. In het NVV was hij verantwoordelijk voor de scholingsarbeid, de vakopleiding en de arbeidsbemiddeling- Als oud-onderwijzer moet hij zich bijzonder hebben aangetrokken ge voeld tot de scholingsarbeid en de vak opleiding. Daar kon hij aanknopen bij zijn nooit verloren liefde voor zijn oude beroep. In de arbeidsbemiddeling heeft hij zich in de laatste jaren niet aileen op nationaal doch ook op internatio naal gebied bewogen. De persoonlijk heid van Paul de Vries werd geken merkt door warm idealisme en grote degelijkheid. Eenmaal verworven kennis en in zicht liet hij niet gemakkelijk los. Hij kon er zich als een terrier in vastbij ten. Maar bovenal zal hij in de kring van zijn collega's blijven voortleven als de spreker van het wervende u-oord. Geen dorp was hem te ver of ie klein om dat woord te spreken. Hy deed het met de felheid, waar mee hy zyn inzichten beleed, maar toch ook met de mildheid die het kenmerk is van democratisch besef. (Van een onzer verslaggeefsters- 'Het Dorp' moet een wijk van Arnhem worden, voor iedereen toe gankelijk. De ernstig gehandicapten, voor wie het dorp kan worden gebouwd, wijzen afsluiting van de buitenwereld van de hand. Wel zal het toekomstig dorpsbestuur, dat zal bestaan uit bewoners, de vrijheid hebben bepaalde gedeelten van het dorp voor het publiek af te sluiten. Deze beslissing is genomen door 35 van de (tot nu toe) 388 gegadig den voor huisvesting in Het Dorp, die samen met een medisch-speciale staf van veertig mensen onder lei ding van dokter A. Klapwijk de hele vorige week bijeen zijn geweest in het Henri Dunanthuis van het Rode Kruis te Zeist. Deze 35 gegadigden, van wie nog niemand weet of hij tot de Dorpsbewoners zal behoren wanneer naar men hoopt in 1966 de eerste huizen zullen wor den betrokken, noemde dokter Klapwyk gisteren representatief voor de grote groeip. De 35 hebben zich na een week lang overleggen in vyf groepjes van zeven unaniem akkoord verklaard met het bouwplan van architecten bureau v. d. Broek en Bakema. zy brachten onder meer de volgende verlangens naar voren: Bestuurs. en maatschappelijke functies willen de invaliden zelf ver vullen. Het aantal valide bewoners moet tot een minimum beperkt biyven. De zelfstandigheid van de gehandicapten moet optimaal zyn dankzij bouw, inrichting en techni sche hulpmiddelen. De inkomsten van de bewoners kunnen variëren met de functie die zy bekleden. Ze mogen echter niet afhankelijk zijn van de productivi teit. Zoveel mogelijk wil men zelf be talen voor het verblijf in het dorp. Zakgeld wordt afgewezen. Zo mogelijk moeten meteen na dat bekend is wie in Het Dorp zullen wonen, deze bewoners worden, voor bereid (zo nodig geschoold) op run toekomstige taak in de dorpsgemeen schap. Men wenst vrye artsenkeuze, het personeel moet geen uniform dragen. Het is nu duideiyk dat de meeste bewoners tussen 20 en 50 jaar oud zulien zijn. Vooral alleenstaanden willen voor een plaats in Het Dorp in aanmerking komen. Experiment Het is nog niet bekend of ten slot te de bewoners zullen worden gese lecteerd uit de bijna 400 gegadigden die zich spontaan hebben opgegeven. Wellicht zullen eerst nog gegadigden worden opgeroepen om een volledig beeld te krijgen van de nu bestaande behoefte. Het Dorp wordt door de organisa toren beschouwd als een uiterst be- langryk experiment: de ervaringen zullen moeten uitmaken of meer soortgelijke gemeenschappen zullen worden gebouwd. In het afgelopen jaar hebben zich 400 validen (verpleegsters, maat schappelijk werkers, huishoudelijke en technisch personeel) opgegeven voor een functie in Het Dorp: nog iets meer dan het aantal ernstig ge handicapten dat er wonen wil. Fmnier Chroesjtsjow neeft een uitnodiging tot een bezoek aan Noorwegen, Zweden en Denemarken in juni komend jaar, formeel aange nomen. De Noorse premier, Einar Gehardsen, maakte dat maandag be kend. verandert niet zoveel. Hon derd Jaar geleden spraken mannen met zwarte jassen zeei duidelijk uit, dat het plezier letter lijk uit den Boze is. Deze calvinis tische voorouders betoogden dat het aardse leven ons allerminst voor de pret was geschonken. El ke vorm van lager plezier was dan ook verdacht, om niet te zeg gen ronduit zondig. Reine vreugd* was denkbaar en wie daar uitinf aan wilde geven kon dit doen dooi psalmgezang. Tegenwoordig zeggen mannen ir witte jassen iets dergeiyks, zy he op andere gronden. Da religieuz* benadering is vervangen door eec wetenscbappeiyke. maar in grot»: trekken is de slotsom dezelfde Voor plezier zal men boeten. Wir smakelijk wil eten door zout to< te voegen aan de gerechten, ver neemt dat zout een vergift is, dai de nieren aantast. In het alge meen trouwens is lekker eten eer gevaarlijk genoegen. Vaatziekter en hartgebreken loeren op de ge nietende mens. Slechts wie rein» vreugde beleeft aan een rauw» wortel, kan zich veilig achten Voorlopig. Het hoeft nauweiyks betoogd t» worden dat het nuttigen van al coholhoudende dranken de genie ter bloot stelt aan grote risico's Vooral het lage genieten, dat ge- kenmerkt wordt door de consump tie van grote hoeveelheden, leidt ten verderve. Dat voor velen de mate van genot een functie is var het alcoholpercentage der vloei-! stof, bewijst eveneens dat er eer vrywel wetmatig verband bestaai tussen plezier en straf. Tiat de prijs voor het genoegen T' (dat een ogenschynlyk milde re vorm is van plezier of genot) op vele terreinen des levens be taald moet worden, wordt ons by- na dagelijks duidelijk gemaakt Doordat wij te veel zoetigheid en te week voedsel tot ons nemen, rotten onze tanden en kiezen weg. Weliswaar krijgen wy fraaier fruit op tafel, maar het gebruik van insecticiden brengt gevaren mee, die nog niet geheel door grond zijn, maar die wy in deze' gedachtengang ernstig willen op-f nemen. Het is aangenaam en het zal derhalve wel niet deugen. "TTet rijden in auto's, prettig abt het is, leidt tot hernia's en an dere kwalen. Het opgewekter ero tisch verkeer bezorgt de psychia ters handenvol werk. In een zo juist verschenen rapport van de W ereldgezondheidsorganisatie wordt ernstig gewaarschuwd te gen het zich bandeloos overgeven aan zonnebaden. En wat voor SC percent van de Nederlandse man nen een groot genot betekent het roken is in wezen een vorm van zelfmoord. Deze lijst van voorbeelden kan nog aanzienlyb worden uitgebreid." wy hebben echter al voldoende duideiyk gemaakt dat het plezier en het genot (wel te onderschel den van hogere vreugden) onver-, enigbaar zyn met een gezond be staan en derhalve kennelijk niet voor ons bedoeld zyn. Hier vinden vorige-eeuwse (en misschien ook; snige eigentijdse?) calvinisten en wetenschappelijke onderzoekers ei kaar. Ze kunnen elkaar over er» weer toevoegen: Zie je nu wel en inderdaad en zich gezamenlijk tot ons wendend uitroepen: Nil hoor je het ook eens van een an der. pje reine vreugde en de hogeraj *- vreugde hebben wy onbespro ken gelaten. Om die deelachtig te worden is veelal nodig dat men leert genieten van hetgeen men eigeniyk niet prettig vindt. Op ou de schilderijen ziet men dan ook menigmaal dat zij, die dit bereikt hadden, er stuurs bij keken. Overi gens wil deze korte verhandeling niet meer zyn dan een aansporing en een inleiding tot verder zelf onderzoek. Een Ietwat ruwe, maar voor dageiyks gebruik toch wel dienstige maatstaf is dat gevoe lens van welbehagen onze arg waan dienen te wekken en dat men zich reeds op een hellend vlak bevindt als men neigingen zou be speuren tot zingenot, pret, lol, plezier en andere tot deze catego rie behorende lusten. Uiteraard zullen velen van u dit betreuren. Onze voorouders zeiden in dat verband: het is zondig. Tegen woordig zeggen we: 't is zonde. (Van onze sociaal-econom. redactie) De Nederlandse Federatie voor Be jaardenzorg wenst optrekking van de gehuwden uitkering van de A.O.W; tot zeventig percent van het mini mumloon van een ongeschoolde ar beider. Dit heeft de federatie vastgelegd in een brief aan de ministerraad. De federatie meent dat het optrekken van de AOW-uitkeringen tot dit peil de prikkel tot het treffen van par ticuliere voorzieningen niet zal doen verdwijnen, zy voelt niets voor spe ciale tarieven voor vervoer, ges elek tra en dergelijke, daar deee de be jaarden tot en aparte groep in d« samenleving zouden kunnen maken- Advertentie IM Betere kleding tij Nederland Kattenburg sinds 1858

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1