Ga met Kerstmis eens naar het Museum! wa§ troef Zware opgave voor Hermes en SVV in de Politienieuws Nieuws van Marimba Ook plannen in Brazilië voor een bouwcentrum Genuanceerd spel van solist A. Tcha Na waarschuwing in 1959, nu weer gestolen in warenhuis In 1963 al meer dan 300 dronken automobilisten Ir. Van Ettinger terug uit Zuid-Amerika TAXI EUROTAX 69 460 Doktersclienst Jongetje (6) gooit brandend oliestel om wisseEküercEN Schaaknieuws Nieuwlant-cross half januari? Toneelwedstrijd van Schiedamse Gemeenschap Olympiads Tour via Vlaardingen? Esperanto-agendo T. Remmers heeft trainersdiploma Lek in waterleiding; auto door wegdek Visafslag HET VRIJE VOLK DINSDAG 24 DECEMBER 1963 PAGINA 4 Bioscopen Passage: Alleman, dagelijks 2 en 8.15, za., zo. en kerstdagen 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Bibliotheken Gemeentebibliotheek, Lange Haven 13X, maandag 7—8.30 dinsoag 930— 4 30 en 7—6.30. woensdag 9304.30. donderdag 9.30—1230, vrijaag 9.30— 430 en 7—8-30 zaterdag 930430 Exposities Passage: Wem van Rotterdamse en Schtedamse kunstenaars Apotheek EUROTtX) Wordt de televisie u de komende feestdagen te machtig, volg dan dit advies: ga in Schiedams Stedelijk Museum naar de kersttentoonstelling kijken. Want deze is meer dan ooit de moeite waard. Voor iedereen. Ook voor de man of de vrouw die zich niet voor kunst ont vankelijk acht of dat nu mo derne of klassieke kunst is. Van kleuren houden we allemaal. 'Nu, die kleuren zijn rijk en overvloedig aanwezig op de drie exposities, die museumdirecteur J. Paalman voor ons heeft in gericht. Drie exposities: de prachtige moderne weefsels uit Egypte, de stil-mooie verzame ling Koptische kunst uit de vierde tot de achtste eeuw en de kerstgroepen. De Egyptische weefsels, 63 in to taal, zijn samengebracht onder de titel 'Jong Egypte weeft' en beslaan twee zalen van het mu seum. Ze zijn, vrijwel zonder uitzondering, zó mooi van kleur en zó spontaan, dat het te be treuren valt dat reprodukties er niet van te koop zijn. De weef sels zélf zijn wel te koop; de goedkoopste is 120 en de duurste 583. Vele wandkleden blijken.reeds verkocht te zijn. Ineen bovenzaal worden een aantal Koptische kunstvoor werpen geëxposeerd: fragmen ten van weefsels, bronzen krui sen en ringen, benen voorwer pen, voorwerpen van terra-cotta en benen spinsteentjes. in de aula ten slotte zijn enkele kerstgroepen tentoongesteld. Daarbij is een kerststal, die ge maakt is door leerlingen van de kunstklas van het museum. Een feestelijke tentoonstelling vol warmte en kleur. Gaat u zelf maar kijken! Daar is tot en 12 januai de tijd voor. Het museum is beide kerstdagen van 12.30 tot 17 uur geopend en op nieuwjaarsdag gesloten. y* o' «w Gisteravond heeft de Schiedamse bedrufsklaverjascompetitle in de kantine va» de N.V. Excelsior aan de Buitenhavenweg voor de achtste keer een- groot kerstconcours gehouden. Evenals vorige jaren waren alle tafels weer bezet. De prijzen beston den uit de gebruikelijke kippeboutjes, krentebroden en rollades. Voorzitter Hans de Jager opende het concours met het draaien van de eerste troef kaart. Maar eerst had hij de aanwezigen met een concreet feit geconfronteerd: wUde SBKC voort kunnen gaan met het organiseren van kerst- en paas- concoursen, dan dienen de aangeslo ten personeelsverenigingen de SBKC trouw te blijven. De jaarlijkse onderlinge competitie moest wegens gebrek aan belangstel ling dit jaar worden stopgezet, aldus de heer De Jager, Het concours had een vlot verloop en gaf de volgende eindstand: 1. MoolenVan Leeuwen, 4491 pnt.; 2. GoedersZonneveld, 4473 pnt.; 3. Mos—Mos, 4356 pnt.; 4. Gomen— Wesseling, 4331 pnt. Monopoie: De dolle verhuizers, ma., dl., 2 en 8 uur. le Kerstdag 7 en 9.15 u.; Schat der vuuraanbidders, woensdag 2 en 4.15 u.; De spook- koets, do. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. horentzlaau '6: maandagmiddag 130430, dinsdagmiddag 1.30—4.30 woensdagavond 79 vrijdagmiddag 1304.30 vrijdagavond 7.-9 Dt. VVIbautpIetn 129, maandag 1—9, dinsdag 1—4.30. woensdag alleen jeugd 2—4, volwassenen 7—9. donder dag 9.30—12, vrijdag volwassenen 7— 8 en 78 jeugd Leliestraat: woensdag 1—4, vol wassenen en jeugd, 7830 alleen vol wassenen zaterdag 1—4 volwassenen en jeugd Sehiedamseweg 26: dinsdag 2—5 alleen volwassenen, vrijdag 2—5 vol wassenen en leuga Galerie IVlegman: Werk van de Jonge Rotterdamse kunstenaar Anton. Galerie CCC (mgr. Nolenslaan 476): Beelden van P. Stuyvcnberg Voorts werk van Werkman, Appel, Ouborg, Nannlnga en Van Schoonhoven. Tot en met 6 januari. Stedelijk Museum: Jong Egypte weeft; Koptische kunst en kerst groepen en wandkledine: Kercstten- -toonstelling tot en met 12 januari 1964. Gouka. Hoogstraat. (Van onze sportmedewerker) Hermes gaat donderdag proberen tegen AGOW de draad weer op te pakken. De laatste weken speelden de Harga-bewoners een goede partij en daarom verwonderde het ons dat zondag van De Graaf schap werd verloren. Hopelijk dat er 2e kerstdag uit een ander vaatje wordt getapt. Het tweede elftal gaat naar Rotterdam om Xerxes te bekampen. Dat festijn begint al om tien uur Fefjenoord. Dit wordt de big-match van de jeugdcompetitie. Na de over winning op Sparta is SW het aan zijn stand verplicht om ook de sta dionbewoners een pak voor de broek te geven. Ongetwijfeld een moeilijke wed strijd gaat het tweede tegemoet te gen Go Ahead. Wij zouden zeer te vreden zijn als aan de verre reis een punt werd overgehouden. in de morgen. Hennes 3 speelt thuis tegen het derde elftal van Overmaas. Dat kan wel eens een aardige party worden. Zondag gaan de blauw-wttten naar de Baronie, wat geen gemakkelijke wedstrijd zal worden voor de Schie dammers. Baronie is in eigen huis een lastige tegenstander die niet graag de winst uit handen geeft. Hermes 2 zal dan het Delftse DHC op Harga ontvangen wat ook al niet voor de poes is. Zondag om 2 uur is deze wedstrijd. De jeugd van Hermes gaat zaterdag naar Delft om de DHC-jeugd partij te geven. Mis schien dat de jonge krachten weer tot een monsteroverwinning kunnen komen. SVV krügt geen gemakkelijk pro gramma te verwerken in de komende week. Allereerst gaan de rood-groe- nen op tweede kerstdag naar een op revanche belust DFC, dat de 73- nederlaag in Schiedam nog niet zal zijn vergeten. Na de zege van zon dag jl. tegen Vitesse geven wy de jonge veulens van Hans Croon de beste papieren. Het tweede elftal zal op tweede kerstdag de reserves van Sp. Ensche de ontvangen. Deze staan met een gelijk aantal punten als SVV op de ranglijst. Winst voor SW betekent in feite dubbele winst. Zondag komt aan de Bosrand op bezoek Helmon dia '55, dat in de eerste competitie wedstrijd met 40 van onze stadge noten heeft gewonnen. De SVV'ers moeten dus in deze return een ste vige revanche nemen. Zaterdagmiddag gaat de SVV- Jeugd naar de sterke tegenstander Als laatste uitvloeisel van de vie ring van het veertigjarig jubileum van Schaakvereniging Schiedam, had de vereniging maandagavond in zaal Sursum Corda een snelschaak- wedstrijd voor baar leden georga niseerd. De heer H. W. Boeie opende de avond. HÜ merkte op, dat de heer J. Morbus, die een groot deel van de voorbereidingen op zijn rekening had genomen, wegens ziekte verhin derd was, Er werd gespeeld in vijf groepen van zes en zeven personen. Voor elke groep waren drie prijzen beschik baar, een kip, een rollade en een banketstaaf. De jeugdige leden van „Schiedam" haalden in vier van de vijf groepen de eerste prijs weg. Slechts ln groep vier wist J. Hersbach als veteraan te zegevieren. In de hoofdgroep was het J v. Baarle, de schaakkampioen van Schiedam, die de kip won. Met de tombola was hij bovendien nog de winnaar van een konijn. In de volgende groepen wormen respectievelijk J. v. d. Drle-ssche, J. Seij, J. Hersbach en J. Buyzer de eerste prils. De burgemeester van Schiedam en mevrouw PeekLinthorst zullen op nieuwjaarsdag van 12 tot 1.15 uur m,m. in de aula van het Stedelijk Museum recipiëren. Op de Hoogstraat bij de kruising Brede Marktsteeg te Schiedam is de 57-jarige automobilist F. v. W. in bot sing gekomen met de 50-jarige auto mobilist W. J. F. O. De eerste ver leende geen voorrang, omdat hij door de zon verblind was. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. De politie heeft een twaalfjarige jongeman aangehouden, die bekend heeft in de radiozaak van I. E. W. een transistor te hebben gestolen. De automobilist L. S. Is gisteren met zijn auto tegen de pui van het pand Kortedam nummer 8 gebotst. De auto liep daarbij zware schade op. Een zesjarig jongetje rende plotse ling de rijbaan over. de heer S. week naar rechts uit en kwam tegen de rand van het voetpad aan. Daardoor schoot zijn stuur naar links en ge schrokken gaf de automobilist gas, zodat hij tegen de pui aanbotste. Bij de politie is de adjunct-com- mJs A. A, Valk bevorderd tot com mies. De agent L. van Loo is bevor derd tot hoofdagent. FJG-sociëteit Marina heeft afge lopen zaterdagavond een kerstbal ge houden, dat een groot succes is ge worden. De muzikale leiding was in handen van The Driftin' Fellows, die ook het nieuwjaarsbal zullen verzor gen. In de twistwedstryd heeft Thea Sey haar titel geprolongeerd. Het bestuur van De Hollandiaan overweegt dit seizoen wederom een Nieuwlant-cross (voor voetballers) te organiseren. Vorig jaar slaagde deze veldloop uitstekend, zodat men ook nu weer grote belangstelling ver wacht. De cross wordt direct na nieuw jaarsdag gehouden of omstreeks half januari. De Vlaardingse voetballer, die weer aan deze veldloop willen deelnemen, kunnen zich hierop alvast voorbereiden. Vorig jaar namen ook vele Schedamse spelers aan deze cross deel. Over enkele weken begint weer de jaarlijkse toneelwedstrijd van de sectie Toneel der Schiedamse Ge meenschap. Zoals gebruikelijk zullen alle voor stellingen weer plaatsvinden in Musis Sacrum. In totaal nemen negen Schiedamse toneelverenigingen deel aan deze wedstrijd. De jury zal dit jaar bestaan uit de volgende heren, allen NATU-officials uit Rotterdam: P, Revet, voorziter; Jhr. mx. H, P. van Berestefln en G. van Veen. Het wedstrydrooster ziet er als volgt uit: 21 januarh.Utüe Dulclmet „Het >ls nooit te laat".-- -5 februari Othello met ,X>e Boomgaard". 18 februari: Tot Steun ln de Strijd met „Misdaad wordt goed betaald". 4 maart: Het Zuiden met „Op Drift". 11 maart: Schied. Toneel met „Het hoedje van Marius". 18 Maart: Onyx met „Kleine kinderen worden groot". 1 april: Intermezzo met „Cupido in "n speelse bui". 15 april: Geron met „Het Wederzijds Huwelijksbedrog". 29 april: Brederode met „Pelikaan eiland". 15 mei: Prijsuitreiking. De organisatoren van 'Olympia's Tour door Nederland 1S64', die in principe van 21 mei tot en met 27 mei zal worden verreden, hebben zich met een verzoek tot het Vlaar dingse gemeentebestuur gewend. Hierin vervat dat men gaarne een onderhoud met het college van bur gemeester en wethouders zou willen hebben in verband met plannen de eerste étappe van deze Tour van Amsterdam naar Vlaardtingen te verrijden. (Van een onzer verslaggevers) „Er kwam, vlak voor mijn vertrek uit Buenos Aires, een man naar me toe, een rijk man ongetwijfeld, die vertelde dat hij een lap grond van zo'n zevenhonderd hectare beschikbaar wilde stellen om de plannen voor de bouw van goedkope woningen te helpen sla gen. Dal was een prettige ervaring zoals ik er meer ondervond bij mijn bezoek aan Zuid-Amerika, Ir. J. van Ettinger, directeur van het Bouwcentrum, te Rotter dam, heeft in november twee we ken in Argentinië doorgebracht en knoopte er een bezoek van een week aan Brazilië, aan vast. Hij is teruggekeerd met de over tuiging dat hij er niet voor niets is geweest. „Toen ik verleden jaar in Buenos Aires was, is daar het Bouwcentrum Argentina opgericht. De zaak staat natuurlijk nog in de kinderschoenen maar er begint nu toch wel schot in te komen. Men werkt er nu met acht mensen en het centrum beschikt al over inkomsten uit eigen op drachten. Twee van die medewer kers zijn op het ogenblik in Rotter dam als deelnemers aan de inter nationale böuwcursus en een paar topfiguren komen volgend jaar juni voor nadere oriëntatie bij' ons op bezoek. De vorige manad werd er een na tionale conferentie voor autoriteiten op het gebied van volkshuisvesting en stedebouw gehouden die een vol le week duurde en waar ik als per manent lid van het uitvoerend co mité een viertal inleidingen heb gehouden. Die conferentie heeft tot resultaat gehad dat men er da bouw van goed kope woningen radicaal gaat aanpak ken. Het worden experimentele wo ningen in seriebouw en om het niet by papieren plannen te laten gaat men tegelijk bouwen en studeren." „Is de behoefte aan arbeiderswo ningen," zo vroegen wij de heer Van r dan Ettinger, „daar zo groot?" „De achterstand," was het ant woord, „Is eenvoudig verbysterend. Men vindt in Buenos Aires hele rijen dure flats, met speculatieve bedoelin gen gebouwd toen ryke Argentynen ln verband met de geldontwaarding „vluchtten uit de pesos". Nu het geld wat stabieler is geworden, staan ze by rijen leeg. Daartegenover huizen de arbeiders er ln onvoorstelbare krotten die spotten met alles wat wij onder een behooriyke hulsvesting verstaan. Van Bueoos Aires ging ik naar Rio d® Janeiro waar ik ook verleden jaar oktober al geweest was. Men had er toen mijn medewerking gevraagd voor de oplossing van het probleem van de goedkope woningbouw en daar kwam een voorstel uit* voort om een trai ningskamp te stichten ten behoeve van de bouwnyverheid, Nu was ik uitgenodigd om twee lezingen te houden, in Rio en Sao Paulo, Dit tweede bezoek werd een geluks treffer. Ik ontmoette er dr. Carlos Frederico Werneck de Lacerda, gou verneur van.de staat Guanahara, die elf jaar geleden het Bouwcentrum in Rotterdam bezocht. Wy voerden toen een gesprek waarvan hü zich nog hele passages bijna letterlijk herin nerde. HIJ bïeek geheel doordrongen van de noodzaak in zyn land, waar de sociale tegenstellingen niet minder groot zijn dan in Argentinië en de krotten even dringend door behoor lijke huizen vervangen moeten wor- Advertentie i.M. 'SNA .TELEFOON den, de bouw van goedkope wonin gen met kracht aan te pakken en het het niet bij een sympathiever klaring met myn denkbeelden. Op zUn Initiatief en onder zyn lei ding kwam een twintigtal vooraan staande Braziliaanse deskundigen byeen. Hy liet my een voordracht houden en tydens de discussies bleek warme Instemming met zijn plan ook Brazilië op korte termyn aan een eigen Bouwcentrum te helpen. Staande de vergadering werd een voorbereldindscomité gevormd dat zich ten doel stelt in 1965, als Rio de Janeiro feestelijk zyn vierhonderd jarig bestaan herdenkt, het Bouw centrum Brazilia officieel te openen Waarschijniyk komt in het voorjaar van 1964 een Braziliaanse missie naar Rotterdam om de nodige voorberei dingsmaatregelen te bespreken. „Ik behoef wel niet te vertellen/' zo besloot ir. Van Ettinger, „dat ik met dat initiatief byzonder ingeno men ben. Er zijn overal op aarde miljoenen eenvoudige woningen no dig om de snel groeiende wereldbe volking een menswaardig onderdak te verschaffen en daar ontbreekt nog alles aan. Dat men nu al in twee grote Zuidamerikaanse staten r j hand aan de ploeg wil slaan, om ln het schreeuwend tekort aan huisves- tingsmogeiykheden te gaan voorzien geeft de burger moed." Het derde abonnementsconcert van het Nederlands Kamerorkest in dit seizoen, dat zondagmiddag o.l.v. Szymon Goldberg in de Rot terdamse Schouwburg werd gege ven, was vooral interessant door de medewerking van de pianist André Tchaikowsky. Het oude La tijnse adagium 'Nomen est omen' ging hier inderdaad in vervulling en de drager van deze grote naam heeft de verwachtingen niet te leurgesteld. Met zijn vertolking van de solopar tij uit Mozarts pianoconcert in Bes KV 595 heeft André Tchaikowsky zich getoond als een pianist, die de in tieme kamermusiceerstyl zeer toege daan is en toch de hyper-individuele styl van de echte solist blijft volgen. Dit laatste komt dan niet tot uiting in een uiteriyk spectaculair vertoon, maar in de eerste plaats ln een: uiterst genuanceerd spel, dat op zeer kort bestek zeer kleine maar toch steeds duideiyk waarneembare dyna mische verschillen realiseert. Daarbij blijkt de pianist zich nergens aan conventies te hou den. Zijn tempo in het Larghetto was beduidend lager dan gebrui kelijk is, maar de argumenten, Merkredon, la 25an de decembro. Pro la festo-tago nl ne ktmvenos. Prosperan novjaron kaj gis la 8a jan. Ploegstraat 19. Tydens de beide, kerstdagen" zullen de volgende artsghdienst hebben;rij Moor, Burg. Knappertlaan 154,' tel. 69880. Mokkenstorm, - Van - Ruysdaellaan 52b, tel. 64098. Pet, Tuinlaan 38, tel. 66898 Poll, Tuinlaan 92, tel. 67856 Apotheek: 24, 25 en 26 december Evers, Lange Haven en 27 december Jansen, Swammerdamsingel. (Van onze sportredactie) Onze stadgenoot en oud-speler van VFC, Toob Remmers, is geslaagd voor het trainersdiploma C van de KNVB. De ex-spil trad vorig jaar reeds als oefenmeester by De Hollandiaan op, maar begin 1963 werd het verband met deze vereniging abrupt verbro ken. Thans traint Remmers het Schie damse Demos, dat in dezelfde afde ling speelt als RKWIK, Nog een tweede Vlaardinger ver overde dit diploma, namelijk de heer F. K. Moritz die RKWIK enige tyd onder zijn hoede heeft gehad. En verder kwam ook de oud-HDVS- speler C. v. d, Tuyn in het bezit van dit diploma. „Mijn man heeft me het huis uit- dak van de auto moest eraan gelo- gejaagd, Ik ben dan by de één en ven. dan bij de ander onder dak." Het was een slecht ding voor de verdachte, dat hy al eerder wegens „In de pastorie kunt u misschien verzet tegen een politieman was ver een vast en goed dak boven uw hoofd oordeeld. vinden." ried mr. Heynsius haar nog maals aan. De officier zag zijn eis van tien da gen in het vonnis van mr. Heynsius teruggebracht tot vyf. De verdachte vond het vreselijk, maar mr. Heynsius voegde baar nu „Een reden te meer om u dat eens goed af te leren," voegde de politie rechter verdachte toe. „Ze hebben mij in die wagen ge gooid," beklaagde verdachte zich. .Hadden ze u dan over de straat moeten slepen? Dat deden ze vroeger De Rotterdamse politierechter mr. Heynsius vond het een stum perig en zielig geval: een vrouw, uie het in haar huwelijksleven niet gemakkelijk had gehad, die in de zoon van de weduwnaar, met wie ze getrouwd was, een soort huistiran leerde kennen, en die in. een zenuwoverspannen situatie toen allerlei winkelwa ren uit een groot Rotterdams be drijf had meegenomen. Helaas: dat was de tweede keer. „En ik heb u in 1959 nog zó ge waarschuwd, mevrouw: als 't weer zou gebeuren, dan zou u het schuur tje ingaan. U hoort het: de officier heeft tien dagen gevangenisstra) ge- eist. Wat hebt u daar nu op te zeg gen?" De vrouw begon over haar moei lijke jeugd te pralen, ze vertelde hor- iend en snikkend, wat haar jongste ervaringen waren, in het huwelijk, waar ze zoveel van had verwacht „Maar dan behoeft u toch nog met in winkels te gaan stelen?" Dat gaf ze wel toe. zoals ze de vo rige keer zelf had bekend, dat suêde- jasje te hebben weggenomen. Niet best was, dat ze daarna weer in het kjedingmagazijn terugkeerde om ^Dat^as' toch wel er brutaal overgi?g-. 5e P°ütle hiel? hem aan draaïdé"en" d*ï"' rechtsïaïï uai was lotn we: eig uruvaai ea zincje man met. Er vielen >i- in alle duidelijkheid toe: „Dan had u op de Hoogstraat, 't Leek toen wel maar niet moeten stelen, nadat a zo ernstig gewaarschuwd was." Flink" verzet Een jongeman stond terecht, om dat hy zich al te „flink" tegen de po litie had verzet. Kij was doorgereden toen het licht van groen op geel een sleepdienst. Tegenwoordig krygt u service en neemt de politie mensen als u in de wagen mee. U bent echtei een mooie meneer. Op het bureau hebt u ook nog verzet gepleegd en u gaf zelfs een verkeerde naam op. V bent als een wildeman opgetreden." bovendien" voegde mr. Heynsius haar toe. „U wilt ook niets met de reclas sering te maken hebben. Waarom eigenlijk niet? Ik zie", zei de po litierechter, „dat u vroeger in pasto rieën hebt gewerkt. Nu, ik raad u aan, dat maar weer te gaan doen bij een goede pastoor. Dat kan u hel pen om op de goede weg te blUven. Waar woont u nu?" woorden en de agenten stopten hem in de politiewagen. jsyk voor u," bitste mr. Heynsius tegen verdachte, toen deze zich om- inkeek. Hier wordt geen komedie gespeeld." Toen de eis van twee weken gevan genisstraf in het vonnis was beves tigd, voerde verdachte nog aan, dat „Agenten hebben nu eenmaal geen hij niet geslagen had, maar zich al- eugeleMgeduid en dat is terecht, want leen had verzet, ze kunnen hun tijd beter besteden," zei mr. Heynsius. „Hebt u 't dan nog niet begre pen? Denk er dan ln het hok nog Deverdachte was in die wagen be- maar eens over na. En nu: vlug hooriyk tekeer gegaan; het linnen eruit! Ik wil je niet meer zien!" Meer aan 300 gevailen van auto bestuurders die niet in staat worden geacht om achter het stuur te zit ten, kreeg mr. Heynsius in 1963 te behandelen. „Wat denkt u nu?" sprak hij tot de verdediger van een Vllssingse verte genwoordiger, die dronken achter het stvmr was gepakt, „wat denkt nu, dat dit een bijzonder geval Is? Stu denten, professoren, directeuren van bedrijven, havenbaronnen, allen die deswege hier terechtstaan, gaan het schuurtje in, zonder uitzondering." De Vlisstoger had zeven biertjes gedronken, uit teleurstelling dat hy m Den Haag voor een machinisten examen was gezakt. Het gezin van beklaagde had zich daarvoor vele op offeringen getroost. „In Den Haag hebt u naar een wegwijzer op vilssingen gezocht. Wist u niet, dat u over Rotterdam moest? En toen bent u, onder Capelle op de IJsseldyk terechtgekomen. Daar hebt u een lichtpaal omvergereden, scha de ƒ320." „En zyn auto total loss," voegde de verdediger eraan toe. „Zodat u ook de verzekeringsgelden met krygt, vanwege deze dronke mansgeschiedenis," hernam mr. Heynsius. „Ik heb zelden zo'n eend gezien." verklaarde mr. Heynsius, nadat hy was nagegaan, hoe deze man van Den Haag op weg naar Vilssingen, ergens op de IJsseldyk was terecht gekomen. „De auto was van uw vrouw? Laat ze in een nieuwe auto maar een landkaartje aanbrengen, dan kunt u tenminste zien, waar u Vlissingen moet vinden." Conform de eis kreeg verdachte een gevangenisstraf van tien dagen. waarmede de solist zijn opvattin gen verdedigde, waren door slaand. Misschien zou men bezwaren kun nen koesteren tegen het feit, dat de solist zyn rijk geschakeerde voor dracht van het hoofdthema in cUt Larghetto iets moest terugnemen daar, waar het soloinstrument dit thema gezamenlijk met de strijkers voordraagt, maar hier raakt men dan aan een essentieel probleem en wel of solist en orkest steeds een afscha duwing van elkaar dienen te zyn.;. Dat André Tchaikowsky ook tot zeer uiterlyke daden ln staat is heeft hy bewezen in Sjostakowitsj' Concert voor piano, trompet en strykorkest, waarvan de soloparty een grote vir tuositeit van de solist eist. Het stuk zelf Is natuurlijk afgesteld op de 'ge zonde, burgerlijke muzikale smaak' die de Sow jet-machthebbers als ideaal voorkomt, maar men vraagt zich toch werkelijk af, of deze ba nale melodietjes en sentimentele sfeertjes, die zelfs door de componis ten van de salonmuziek van onze grootouders uit de weg gegaan wer den, nog ergens ter zake dienen. André Tchaikowsky echter speel de zyn party met superieure be heersing en met een flair, die een betere zaak waardig zou zijn. Ove rigens: het habiele vakmanschap van Sjostakowitsj zou men toch ook wel eens graag op een beter niveau willen ontmoeten, In felle tegenspraak tot deze plat vloerse humor stond het slotwerk van deze middag, de 88e symfonie van Haydn, waarvan de verrukkeiyk lich te en sprankelende geest door Gold berg en de zynen ln het hart getrof fen werd. va.' De middag werd geopend-met Han dels Concerto- grosso- in-D op.'6 nr..5, waar in het begin; nog kleine onge lijkheden het geheel, ontsierden, maar waarin: men geleidelijk'aan toch nog tot een fraaie ultvoeringsstyi kwam. Vermelden we ten slotte nog met lof het aandeel, dat de trompettist Wlm de Groot in het werk van Sjostakowitsj heeft gebracht. BERNARD GEISE (Van een onzer verslaggevers) In de woning van de familie Wijn- belt aan de Gravin van Megenstraat 9 te Gorkum Is maandagmorgen om streeks kwart over tien brand uitge broken toen het zesjarig zoontje ia de keuken een brandend eenpits olie stel omgooide. De brandende olie stroomde over de vloer. Mevrouw W. slaagde erin de brand te blussen; het zoontje, dat een verfkwastje wilde pakken en daarbij het oliestel raakte, liep een brand wond op aan zyn rechterarm en moest naar het Streekziekenhuis Prinses Beatrix worden vervoerd. Het jongetje kon, nadat men hem ver bonden had, weer naar huis terug keren. De gealarmeerde brandweer behoefde geen dienst te doen. (Van een onzer verslaggevers) De oplegger van een vrachtwagen is vanmorgen met de achterwielen gezakt In een gat van twee bij vier meter, dat op de Boezemsingel bij de Goudse Rijweg was ontstaan door een lek In een hoofdbuis van de wa terleiding. Een andere vrachtauto trok de op legger, die met zyn wielen een halve meter was weggezakt, weer op „het droge". De politie heeft het gat met hek ken afgezet. Gemeente-werklieden sloten de buis voorlopig af, waardoor enkele hulzen op het ogenblik van water verstoken zyn. Engels pond 10,055—10,061 Amerik. dollar 3.59B—3.59H Franse frank 73,4173,46 Belgische frank 7,227,22) Zwitserse frank 83,3683,41 Zweedse kroon 693469,29 Duitse mark 90,5390,58 Deense kroon52,1052,15 Noorse kroon 50,25150,301 Canada 3,331—3,331 Italiaanse lire 57,801—57,851 Oostenrijkse schilling 13,93—13,94 Escudo's 12,54112^53 ROTTERDAM, 24 aecember. Markt bericht visafslag Rotterdam. Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 120 kisten verse zeevis aangevoerd. De pry zen waren: schol mldd. ƒ26 tot ƒ33, schol klein ƒ30 tot ƒ33, schelvis klein 50 tot 52, kabeljauw midd. ƒ46 tot ƒ55, kabeljauw klein 34 tot 38. wfjting 28 tot ƒ35, ha ring verse 30 tot 32, alles per kist.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2