//wis ter Duin en Doelen Zwolsman neemt vier hotels over Tien jaar terug stierf stichter en stuwer KLM Onwankelbaar geloof in de luchtvaart Gasaffaire Culemborg Royal Club tnïïïïïl In december: 24 vorstdagen Twee ton voor personeel van werf NDSM doste** Tonic het vrije volk ZATERDAG 28 DECEMBER 1963 PAGINA 3 ^-ikx^s *«Cl (Van onze luchtvaartredacteur Soesterberg 1918. 'Dit vliegen, dat een hel is geweest, zou een hemel kunnen worden.' Het waren woorden van de lui tenant Albert Plesman. 1946. Dezelfde Albert Plesman, president-directeur van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij schrijft in een nawoord voor het boek 'Naar Breeder Vlucht', dat Ben van Eys- selsteijn bij het 25-jarig bestaan van de KLM componeerde: 'Het moderne vlie gen is ee nwonder. Een nieuwe KLM, groter en wereld omspannend. Plesman bouwde een team om zich heen. Medewerkers, die het werk zouden kunnen overnemen, wanneer BEZIELD LEIDER GROTE INJECTIES PIONIER EN BOUWER Plesman er zelf niet meer zou zijn. Bij die medewerkers vooral Henk Veenen- daal, directeur van het Technisch Be drijf, Plesmans grote vriend en Koene Dirk Parmentier, winnaar van de Mel bourne-race, baas van de Bristollijn in oorlogstijd en na de oorlog Hoofd Vlieg bedrijf. De twee mannen, die van zelf sprekend als opvolgers van Plesman wer den gezien. Toekomstige leiders van het team, dat Plesman opbouwde. 'WONDER VAN KLM' LEGE PLAATS (Van onze soc.-econ. redactie) Via een milj oenentransactie is Zwolsmans Exploitatie Maat schappij Scheveningen in het bezit gekomen van dertig per cent van de hotelbedden van Noordwijk, het Haagse flatge bouw Majestic en van het Am sterdamse Doelenhotel. ONGEWIJZIGD Cheque overhandigd Commissaris voor emigratie treedt af Advies thans ookiri Namen bouwvakkers derde kerstdag? voordelige familiefles Gasdiefstal Zachte winter? ^SJSvNJS-^ "Vv' f ®<S4aO(&.<J:_.{8j iiviiKii» Advertentie IM. brandewijn van mispelblom THE SPIRIT OF LONG DRINKS Deze foto werd genomen 21 -juli 1953. Plesman overhandigt dr. ir. M. H. Damme een model van de DC 6t>, die naar hem werd genoemd. Enkele maan den later won deze DC 6b de Chnstchurch-race. Nog voor het jaar ten einde was verloor de KLM zijn president-directeur. Plesman, bezield leider, man van de grote lijn Doch oneindig grooter en verhevener wonder lal het rijn, als de mensheid haar techniek niet meer vóór alles toepast ten kwade, maar uit sluitend ten goede. Ais zjj het vliegen, dat jaren lang een teisterende vloek was in een blijvende zegen zal doen verkeren. Of wjj daarin zullen slagen, wordt dit moet iedereen duidelijk zijn meer en meer een vraag van: te zijnof niet te zijn.' Tien jaar geleden, op oudejaarsdag 1953, ver loren de KLM en Nederland de man, die door dit geloof in de verkeersluchtvaart werd gedre ven. zijn KLM twee keer opbouwde, in 1919 en in 1945 en Nederlands vlag met eer en ook vaak met winst hoog in en door de lucht voerde. In en door het luchtruim, dat, zoals Plesman eens zei, 'de volkeren verbindt*. Een uitspraak, die nog toegevoegd moet worden aan de twee citaten hierboven- om Plesmans credo volledig weer te geven. Een aanvulling, die bovendien noodzakelijk is om duidelijk te maken, dat dit credo onmogelijk is in onze jaren, waarin protectionisme een vrye ontplooiing van een wereldomvattende luchtvaart in de weg staat. na-oorlogse Jaren met de werknemersorganisa ties moest voeren, was voor hem iets onwezen lijks. Het hoorde zo weinig bij dat denken over de luchtvaart in grote lijnen en grote initia tieven." Dit is geen ontluistering van Plesman. Was hij anders geweest, dan zou de KLM niet geworden zijn, wat ze was, toen Plesman overleed. Dat overleg mag voor hem Iets onwezenlijks zijn geweest, bij de opbouw en uitbreiding van zijn KLM heeft hij altijd op het juiste moment het goede woord gesproken. Tegenspoed, teleurstel lingen hebben hem nooit uit het veld geslagen, omdat zjjn geloof in de luchtvaart, ook in de Nederlandse luchtvaart, ongeschokt bleef. /"kngelukken troffen de KLM. Plesman werd er diep door getroffen. Hij was in de eerste momenten overstuur, omdat hij. vooral voor de oorlog, bij een KLM-ramp vrienden verloor, met wie hjj de KLM uit niets had opgebouwd. Mevrouw Plesman ('Tante Suus', zoals de naaste KLM-omgeving haar kende) ving die moeilijke ogenblikken voor haar man op en Plesman zelf duwde al zyn verdriet, al zijn zorg weg m zijn werk. Ongebroken verscheen hij voor het Neder landse volk. In de oorlogsjaren sneuvelde zijn zoon Jan als oorlogsvlieger. Albert Plesman, door de Duitsers naar Twente verbannen, zocht krampachtig naar werk om het verdriet te verdringen. Er was geen werk. maar er waren voldoende reserves om ook deze slag op te vangen. Na de oorlog stond er nog steeds een ongebroken Plesman, die uit Amerika Skymasters haalde voor een nieuwe KLM. kwamen er moeilijkheden met Amerika over lan dingsrechten. De IATA, de internationale orga nisatie van luchtvaartmaatschappijen, schepping mede van de Internationalist Plesman, ontwik kelde zich meer en meer tot een Instituut waarin nationale belangen een beslissend woord gingen spreken. Plesmans 'vrije luchtruim' werd kleiner. In datzélfde jaar kwamen ook de drie rampen, die Plesman, toen 59 jaar. plotseling oud maak ten. De 'Franeker* met Amerikaanse journalisten verongelukte bij Bombay. Bil Bari viel de Roer mond. Gezagvoerder was Plesmans zoon Hans. In november stortte bij Prestwick de Nijmegen. !I!E "We stellen dit voorop. Nu de KLM in een crisis verkeert, is de verleiding groot om de oplossing van de moeilijkheden samen te vatten in die ene legendarische en inspirerende naam: Albert Plesman. Het zou in alle bewondering en eerbied voor de stichter en stuwkracht van de KLM een te groot beroep zijn op de unieke gaven en capa citeiten van de man die wij nu herdenken. "Dlesman was een groot man, een bezield leider. 'Eerst vliegen, dan administreren,' was een van de slagzinnen, waarmee hij zijn personeel onmiddellijk na de oorlog inspireerde tot de krachtsinspanning, die de KLM binnen een jaar weer bij de groten in de wereldluchtvaart bracht. Het was een uitspraak, die hem ook als mens tekende. Kort, gedecideerd. 'Als ik aan Plesman denk,* vertelde ons iemand, die hem van dichtbij heeft meegemaakt, 'zie ik een verbeten gezicht en hoor ik een snauwende stem.' Dezelfde persoon zegt ook: 'Plesman was vriendelijk en vol menselijke belangstelling. Hij noemde me wel altijd bij de naam van myn zusje.' Ook dat hoorde bij Plesman. Een diep gemeende menselijke belangstelling, die ook m grote lijnen werd uitgeleefd ('Wat doet je vader?", de vraag, die Plesman plotseling aan personeels leden placht te stellen, past in dat beeld) en zich met, bezighield met details als de juiste naam. De belangstelling was er en daar ging het om. Tie man van de grote lijn. Mevrouw Neisingh, die Plesman in en ook na de oorlog nog diende als secretaresse, zegt: 'Alle grote Initia tieven kwamen van hem. Hij haalde overal de essentie uit. Hij had een gave om zich in alles te verdiepen. Daarna gaf hy de grote injecties.' De man ook van de recht-aan-reeht-toe daad. Mevrouw Neisingh zegt: 'Hij had een grote prak tische zin. Je moest op een voorstel van Plesman, wanneer dat nodig was, niet alleen maar zeggen: Dat kan niet. Je moest er een ander voorstel tegenover stellen.' Ook de direct reagerende man. Afrika be schouwde hij na de oorlog als het werelddeel, dat een beslissende rol zou spelen voor de toe komst van de wereld. Plesman wist, dat de KLM daar bij moest zijn. Zijn na-oorlogse opzet van de KLM de vloot, het lynennet hield daar re kening mee. Hy heeft het protectionisme beperkte rech ten in Zuid-Afrika en de als paddestoelen uit de grond komende nieuwe luchtvaartmaatschap pijen van jonge Afrikaanse staten niet voorzien. 'Hij had zich vermoedelijk bij de nieuwe situatie weten aan te passen,' zegt mevrouw Neisingh. 'Plesman had mooie principes, maar in bepaalde opzichten was hjj ook een enorme opportunist.' Tiftt zijn de voornaamste gaven en eigenschap- "k* pen geweesl, waarmee Plesman de KLM heeft gemaakt. Denken en handelen in grote yjnen, gedecideerd en bezeten door een geloof ta de luchtvaart. Een pionier en een bouwer. Mevrouw Neisingh spreekt misschien een waar woord, als ze zegt: 'Van karakter was Piesman meer een man voor een klein bedrijf. Een verga dering kon hij eigenlijk niet leiclsn, omdat hij niet luisteren kon. Het overleg, dat hjj vooral in de Die eerste na-oorlogse jaren waren 'het wonder van de KLM', dat tot ver buiten onze grenzen bewondering wekte. Toen kwam het jaar 1948. Voor het eerst II»! Gezagvoerder was Koene Dirk Parmentier. Tot de passagiers behoorde Henk Veenendaal. *Na Prestwick,' zegt mevrouw Neisingh, heeft Piesman niet meer over zjjn opvolging willen praten. Het leek hem allemaal uit handen te zijn geslagen.' Nog vijf jaar leidt Plesman de KIM. Vijf jaar, waarin o.a. de lijnen naar Tokio en Curayao (via Lissabon) werden geopend: waarin gezagvoerder Han Kooper (een van Plesmans oude getrouwen) de Christchurch-race voor de KLM won. De Nederlandse maatschappij was nog altijd, een der groötSten. Het was nog steeds een maatschappy, die hoe hard ook de slagen van 1948 Plesman hadden getroffen geleid werd met bezieling en geloof- Oudejaarsdag 1953 overleed Albert Plesman. De plaats aan de top was leeg. De kroonprinsen waren al eerder gevallen. In de opvolging was niet voorzien. A lbert Plesman heeft de moeilijkheden, de zware financiële verliezen, het verlies aan goodwill van de KLM niet hoeven meemaken. Hij was vermoedelijk ook niet de figuur geweest, die voor de derde keer de KLM had kunnen opbou wen. Hij was van een tijde, die voorbij is. Zyn grote, gaven pasten in die eerste dertig KLM-jarerp. Hij heeft die gaven op op unieke wfjze gebruikt. Hij heeft meer gegeven, dan men van een mens verwachten mag. Harde slagen heeft hij niet alleen opgevangen, hij is onver vaard verder gegaan. Hij was op zijn terrein in zyn tijd een uitzonderiy'k groot man, Zijn methoden zouden thans niet meer de juiste zijn om een bedrijf als de KLM te leiden. Maar waar is de man, die aangepast aan de omstan digheden van vandaag dat geloof en dat onwan kelbare vertrouwen In de luchtvaart heeft, waar van Albert Plesman zo vaak heeft getuigd? Waar is de man, die als Albert Plesman zo duidelijk de roeping van de verkeersluchtvaart ziet, dat hij, gelijk de grote KLM-pionier, ons land weer tot een luchtvaartnatie van de eerste rang kan omhoog stuwen? Tien jaar na zijn overlijden is die plaats van Plesman. de plaats van de geïnspireerde, door een geloof in de vlie gerij bezeten leider, nog steeds leeg. Dit is het gevolg van het overnemen van alle aandelen van de X.Y. maatschappij tot hotelex ploitatie Huis ter Duin te Noordwijk en van de N.V. Vereenigde Hotels van L. van Sterkenburg. De eerste vennootschap omvat hoofdzakelijk het gigantische hotel Huis ter Duin te Noordwijk met liefst vijfhonderd bedden. Daarnaast is de vennootschap eigenaresse van enkele hectaren ongebouwde grond in dezefde plaats. Het hotel zal worden geëxploiteerd onder leiding van de huidige directeur, de heer W. Tappenbeck. De andere N.V. omvat het Palace Hotel te Noordwijk (180 bedden), het Rembrandt Hotel (160 bedden) eveneens te Noordwijk, het Doelen Hotel (145 bedden) te Amsterdam en het flatgebouw Majestic in Den Haag, waar thans het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid isg evestigd. In dit verband kan er nog op worden gewezen, dat de vroe gere eigenaar, de heer L. van Ster kenburg, heeft geprobeerd Sociale Zaken te bewegen het gebouw te verlaten in verband met voorgeno men verbouwingen. De exploitatie van de drie van de heer Van Sterkenburg overgenomen hotels zal, zo heeft de EMS mee gedeeld, ongewijzigd worden voort gezet en tot een nader vast te stel len tijdstip onder de directie van de heer Van Sterkenburg. Het bestuur van de EMS ver wacht, dat door deze transacties voor de betrokken hotels in Noord wijk aan Zee belangrijke perspectie ven kunnen worden geopend. Het meent, dat aan Noordwijk, in rau we samenwerking met het gemeen tebestuur, verdere ontwikkelings mogelijkheden kunnen worden gebo den, die in overeenstemming zyn (Van een onzer verslaggevers) Precies om middernacht heeft de NDSM het grootste schip ooit in Amsterdam gebouwd, de tanker 9a- naland (57-606 ton) overgedragen aan de Zweedse opdrachtgever. Vanochtend om tien uur reeds ver trekt het schip in charter naar de Perzische golf. Rederijdirecteur Dan-Axel Broström uit Gotenburg gaf in ruil voor de scheepspapieren een cheque van 200,000 gulden aan de secretaris van de ondernemings raad, de heer A. de Vries. Deze twee ton is de beloning voor het NDSM-personeel, dat ervoor zorgde dat de Danaland. voor 1 ja nuari '64 klaar was. De rederij kon dit bedrag overigens wel missen, omdat na 1 januari in Zweden een hoge heffing op in het buitenland gebouwde schepen ingaat. De NDSM heeft het bedrag in drie maande lijkse termijnen van twintig gulden verdeeld onder bijna 3500 arbei ders. Over deze premie, een van de sataiysators van de jongste loonsver hogingen, is nog steeds een recht zaak hangende, door de looncontro- ledienst tegen de NDSM aangespan nen. De Danaland, 235 meter lang, kos ten ruim 30 miljoen, bevat veel re creatieruimten voor de bemanning, o.a. een filmkamer, twee zwemba den, een saunabad en een donkere kamer. Het schip heeft een beman ning van 56 koppen onder leiding van kapitein S. Athen. met het specifieke karakter van Noordwijk aan Zee. De eerste reactie by de plaatselij ke VVV op het bericht van de nieu we positie van de Zwolsmangroep was: 'Zo komt er weer eens wat leven in de brouwerij.' Men sprak de hoop uit. dat de nog onbebouw de grond, die nu in het bezit van de EMS is gekomen, zal worden gebruikt voor doeleinden, die Noord- wyk als badplaats aantrekkeiyker zuilen maken. In dit verband dacht men aan attracties als skibanen en deigeiyke. Niet aan tennisbanen. 'Daarvan hebben wyj er genoeg.' De lezers, die zich willen ver maken met het spel. dat de heer Zwolsman ongetwijfeld thuis ook zal spelen, verwijzen wij naar ons Oudejaars-Vrij. DEN HAAG (ANP) De regerings commissaris voor de emigratie, mr, fr. B. W. Haveman, heeft per 1 jannari 1964 zijn ambt neergelegd. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M- J. Veld kamp. deelde de heer Haveman gis teravond op een afscheidsreceptie mee, dat de' Koningin hem benoemd heeft tot commandeur tn de orde van Oranje-Nassau en reikte hem de daarby behorende versierselen uit. De heer Haveman, die in 1961 tot regeringscommissaris voor de emi gratie werd benoemd, aanvaardde op 1 januari 1962 voor een periode van twee jaar de functie van directeur van de Inter-gouvernementele Com missie voor Europese Migratie in Ge neve. Door vele landen is op de neer Haveman een beroep gedaan om zich voor een langere periode dan twee jaar beschikbaar te stellen. (Vervolg van voorpagina) B. er. W. schrijven ook heel laco niek, dat zij nog niet weten of het contract met de Gasunie door de ge meente zal moeten worden gesloten of door de NV De Liefde dit is de particuliere maatschappy die o.a. in Culemborg en Vianen opereert en waarvan wij een paar weken ge leden berichtten, dat zij het gas in Culemborg reukloos afleverde (ge vaarlijk. en in strijd met wat over al elders in Nederland gebeurt) en werkt met een lekverlies van bijna 60 pet. B. en W. willen nu de akkoor- verklaring alvast maar door het particuliere gasbedrijf laten sluiten. Voor het wijzigen van de gasconces- sie, dat later nodig wordt, stellen B. en W. de raad voor, het advies in te roepen van prof. Simons uit Den Haag. Een typisch Culemborgs trekje: deze prof. Simons brengt ook juri dische adviezen uit aan het particu liere gasbedrijf Dit doet denken aan die andere bedenkelijke cumulatie van functies, die B. en W. zo lang ook geen enkel bezwaar hebben geacht: de dubbel functie van de gasdeskundige ir. C. J. Oosterholt te Eindhoven, als tech nisch adviseur van de gemeente én als technisch adviseur van het par ticuliere gasbedryf 'onder de druk van de kritiek deed de burgemees ter in de jongste raadsvergadering de aankondiging dat de gemeente van de diensten van de heer Oos terholt geen gebruik meer zal ma ken). Een ander merkwaardig punt be treft Culemborgs deelneming in liet G.C.N. Dit is het Gasbedrijf Centraal Nederland, een publiekrechtelijk Advertentie l.M. Amsterdam (ANP) Van de 300 man personeel van het aannemers bedrijf J. P. van Eesteren op het werk aan de Nederlandse Bank aan het Frederiksplein zijn er vrijdag morgen 110 met verschenen. De aannemer heeft voorzorgen ge nomen, dat dit werk bij nat of vrie zend weer tot tien graden onder nul gewoon kan doorgaan, men bouwt aan het kluisgedeelte van het bank gebouw onder een grote tent. waar in wanne lucht geblazen wordt, zo dat ook beton gestort kan worden. De aannemer vermoedt, zo deelt ANP mee. dat de 110 bouwvakkers zonder zyn voorkennis een 'derde kerstdag' hebben genomen. to tichaam. waarin zeven gemeenten ver enigd zijn met het doel zich van gas te voorzien. B. en W. willen dat Cu lemborg als lid bedankt. Dat is op zich zelf wellicht begrij pelijk. te meer omdat Culemborg door een samenloop van omstandigheden nooit gas via het GCN heeft afge nomen. Het merkwaardige zit hier in het feit dat B. en W. melding ma ken van een vordering van ƒ30.000. die het GCN op de gemeente Culem borg heeft en dat zij tegelijk met het voorstel tot uittreding verklaart, dat ze tegen betaling van deze som 'on overkomelijke bezwaren* hebben, Zij verzuimen erbij te vermelden dat door uittreding de vordering met vervalt en dat zij hun bezwaren tegen de vor dering (het bedrag en kostenomslag) nooit aan het GCN hebben kenbaar gemaakt. Dit laatste deelt ook de secretaris van het GCN, de heer L. v. d. Meij- den (chef ten stadhuize van de Utrechtse gemeentebedrijven) mee. Deze wees ons er ook op dat Culem borg volgens de bepalingen slechts zal kunnen uittreden als driekwart van de leden van het GCN hierm toe stemt Of het GCN zich door de gemeente Culemborg onjuist behandeld voelt? De heer Van der Meijden: 'Het is beter dat ik mij daarover niet uit laat. De gemeente daar werkt met een particulier gasbedrijf als con cessionaris en dan ben je natuurlijk in zekere zin ook afhankelijk van wat zo'n man wil.' Als alles gaat zoals B. en W. van Culemborg (en de directeur van het particulier gasbedryf?) willen, zal de toestand nog heel opmerkelijk zjjn. Het gas zal nu blijven lopen via Leer dam en door een stukje toevoerleï- ding dat Leerdams eigendom is. Het is de Gas-unie (de nieuwe le verancier dus), die ten behoeve van Culemborg alvast een speciale over eenkomst met Leerdam heeft geslo ten om de Culemborgse gasvoorzie- ning te waarborgen. De activiteiten van de zijde van Culemborg zelf bepaalden zich tot nu toe vrijwel to* het opaeggen (al meer dan een half jaar geleden) doos-.de NV De Liefde van toet- contract-met Leerdam. In Leerdam hoorden wij de gang van zaken als volgt omschrij ven: Stel u voor, dat iemand niet mees klant wil zijn van winkelier X, maar voortaan wil kopen bij gros sier IJ, De voor hem bestemde wa ren moeten echter nog steeds over de toonbank van X... en voor de regelingen moeten X en IJ maar zorgen. Een zeer bespottelijke toe stand.' Natuurlijk laat Leerdam zich voor het gebruik van de toevoerieidmg be talen. De hoogte van het bedrag is een van de dingen, die de raad van Culemborg als voldongen feit onder de neus wordt geduwd 'Niet-aanvaar- ding betekent, dat er op 1 januari a.s. geen gas zal zijn.' Wrijving tussen Leerdam en Culem borg (speciaal het particuliere gas bedrijf te Culemborg) is niet van vandaag of gisteren. Onlangs nog van niets minder dan gasdiefstal be- werd de N.V. De Liefde door Leerdam schuldigd. De kraan is toen zelfs een tijdje dicht geweest. Het Culemborgse bedrijf wilde een deel van het nieuwe industrieterrein te Vianen gas gaan leveren, maar moest daarvoor Leer dams gas aftappen. Daarvoor werd schriftelijk toe stemming gegeven, echter met de bepaling dat er op het aftappunt een meter moest worden geplaatst. Dit gebeurde niet. Terwiüe van de ge meente Vianen en de betrokken in dustrie deed Leerdam de kraan weer open, maar vroeg alsnog be metering en een schriftelijke verklaring van de N.V. De Liefde. Een brief werd toegezegd, maar kwam niet. Een ul timatum ('anders gaat de kraan weer dicht') volgde. Pas toen arri veerde de beloofde brief uit Culem borg. Al geruime tijd is de toestand so, dat B. en W. van Leerdam met de directie van het Culemborgse gas bedrijf geen mondeling contact meer wensen te hebben, daar zij van het nakomen van de afspraken blijkbaar meer verwacht indien deze zwart op wit staan. stoel ran Hbelutara geblaat en slaat nu ut hel Nulionuul Lucnt- vaartrnuseum op Schiphol. Deze foto werd de 'officiële' foto van Plesman: de baas in tun mgen stoel. 'Van onze weerkundige medewerker) Een balansje van de afgelopen ijs- winter. In De Bilt kwam van 2 tot en met 25 december een onafgebroken reeks van 24 vorstdagen voor, In de periode van 9 tot en met 24 december werden elf ijsdagen geteld. Een vorst- dag is een dag met een minimum temperatuur onder nuf, een ijsdag tieeft ook een maximumtemperatuur an onder nul. Er is m de huidige december- vaand meer winterkou geweest dan •i de eveneens op Thialf georiénteer- le decembers van '62 en '63. De de- erobermaanden van 1950 en 1933 hebben als totaliteit overigens nog iets meer kou geproduceerd. vorstdagen ijsdagen december 1983 24 11 december 1962 21 9 december 1961 15 7 december 1950 25 13 december 1933 25 13 Het aantal dagen met strenge vorst (minimum lager dan 10) is in som- I mige afgelopen jaren wel groter ge- weest dan m de huidige december, waarin het drie tot vier maal tot strenge vorst kwam. December 1938 houdt samen met december 1890 (van de beruchte winter 1890—91» het 115- jarig record met een aantal van acht. Het grootste aantal vorstdagen over dezelfde lange periode kwam op naam van alweer december 1890 met... 30 (alles De Bilti. Wat zal de winter verder brengen? Wij houden het op een (te) zachte januari en februari. Dit sluit de mo gelijkheid van een enkele vorstperio de niet geheel uit, maar van over wegende betekenis zal deze vermoede lijk niet zijn. Een Elfstedentocht lijkt nu wel heel erg onwaarschiin- lijk. j Deze prognose is gedeeitelyk -r- baseerd op het weersverloop over èen j vry lange periode van 1917—18, het jaar dat nu al ruim twaalf maanden achtereen parallel loopt met het hui dige. We hadden toen dezelfde op eenvolging als nu: strenge winter koude zomer warme november december vorst optreden van de kerstdepressie. Zowel de er c© vol gende januari als februari was duide lijk te zacht. Tussen 1 januari en 1 maart boekte De Bilt evengoed nog wel 31 vorst dagen. maar slechts een Usdag. Nach telijke vorst kwam voor in de eerste helft van januari tussen 28 januari en 6 februari en van 15 tot en met 21 februari. Ook de heer P. Tetrode, een ge pensioneerd meteoroloog, heit, blij kens een publikatie in 'Hemel en Dampkring' over naar een zachte winter. 'Het meest waarsehijniyk acht ik. schrijft hij, dat de winter belaag- njk minder koud zal worden dan de vorige, met de gemiddeld1* tempe ratuur zelfs iets boven normaal Én kele vorstperioden zUn echter waar schijnlijk.'

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1